- De Wereldreis van - Dicky en Dirrekie Durf ËÈÊkiW -Z. Bijeenkomst der Bulgaarsche Joenaks. WETENSWAARDIGHEDEN, Historische Kroniek. Overwegingen naar aanleiding van een sportfeest. Verplichte arbeidsdienst. Ontwapening en vrede. (Van onzen reizenden correspondent. Sofia, 27 Juli. DEZER dagen had te Sofia plaats de groote bijeenkomst der Bulgaarsche „Joenaks", sportvcreenigingen, die men in de andere Slavische landen vrij algemeen „Sokols" (Valken) noemt. I)o naam „Joenaks" dateert uit den tijd van den Bul- gaarschen vrijheidsoorlog. De eerste strijders voor de vrijheid droegen den bijnaam van „Joenak" en de sportvereenigingen hebben dien naam overgenomen, ■wat op zichzelf teekenend is. Bulgarije gevoelt, zich na den tweeden Balkanoor log en den wereldoorlog, waarin het streed aan de zijde van Duitschland, Oostenrijk en Turkije, achter uit gezet, onderdrukt. Het verdrag van Neuilly, dat den vrede herstelde tusschen Bulgarije en de gealli eerden, ontnam niet alleen aan Bulgarije belangrijk gebied (o.a. zijn uitweg naar de Egeïsche Zee, welk kustgebied Griekenland verwierf), maar legde Bul garije ook een aanzienlijke beperking zijner bewape ning op, om van andere bepalingen nog te zwijgen. De gewapende macht van Bulgarije, leger, gendar merie en grenswachten tezamen, mag niet sterker zijn dan 32000 man en de soldaten, vrijwilligers, moe ten twaalf jaar dienen, opdat niet, door het steeds ontslaan en aannemen van nieuwe soldaten, krach tige reserves worden gevormd. Op den duur komt er van zulk een bepaling betreffende den duur van den dienst niet veel terecht, zoo min in Bulgarije als in Duitschland. De bijeenkomst van de „Joenaks", de Bulgaarsche sportvereenigingen te Sofia, had volkomen het ka rakter van een groot nationaal feest. De belangrijk ste dag was den Zondag, maar ook de Zaterdag er voor was tot een algemeenen feestdag verklaard. Alle winkels, alle kantoren, ook de regecringsbureaux waren twee dagen gesloten, doch reeds vóór den Za terdag begon de intocht der „Joenaks" uit het geheele land in de Bulgaarsche hoofdstad. Ook sportvereeni gingen van meisjes en vrouwen waren er en zoowel mannen als vrouwen marcheerden op militaire wijze, keurig in het gelid, in onberispelijke orde. De meeste vereenigingen hadden een eigen muziekkorps (er wa ren zeer goede onder), zoodat dagenlang de stad vol was van muziek. Twee vreemde landen waren met groepen gymnasten vertegenwoordigd, het in den prooten internationalen strijd volkomen neutrale Zwitserland en Tsjecho-Slowakije, een land, dat door een bondgenootschap (de kleine Entente) verbonden is met de twee in Bulgarije meest gehate landen, Zuid-Slavië en Roemenië. Dan was er ook nog een talrijke groep Russische gymnasten, doch dat waren alle Russische emigranten en afstammelingen daar van en deze groep voerde met zich de oude Russische vlag: wit, blauw, rood. Vele Bulgaarsche Joenaks droegen nationale klec- ding, die ook hier, al naar de streek, verschilt. Het kleurigst waren natuurlijk de vrouwengroepen, en kele met kunstvol geborduurde rokken, andere met harembroeken, zooals ook de Zigeunervrouwen hier dragen. Deze dracht, van een aantal Bulgaarsche vrouwen is natuurlijk een uitvloeisel van de lang durige Turksche overheersching. Ook in de mannen- kleeding vindt men in vele streken de sporen van dien invloed, o.a. de wijde Turksch-Arabische korte broek en de breede, geplooide gordel, die vele ma len om het lichaam is gewikkeld. Een geleerde, die zich zou interesseeren voor „de kleederdrachten op den Balkan in verband met de verschillende vreem de invloeden", zou hier werk voor zijn geheele leven vinden. Indrukwekkend was de groep „Joenaks" uit het kolenbekken van Pernik, eenige honderden mijnwer kers, groote, stevige kerels met een uitstekend mu ziekkorps. Allen droegen lange melkwitte, wollige kielen met erop in het zwart geborduurd een hou weel en een hamer en op het hoofd hooge, zware, puntige pelsmutsen. Er defileerden echter ook groepen, die een vrijwel militaire uniform droegen. Met half-hooge laarzen maakten ze door de stad een parade-pas, die do oude Pruisische garde niet had kunnen verbeteren. Met een zeer wreed, doch gedurende den wereldoorlog veel gebruikt woord, zou men hebben kunnen bewe ren, dat het prachtig „mcnschenmateriaal" was. Vol gens het vredesverdrag mogen deze gymnasten niet met geweren worden geoefend, doch velen, vooral die uit het gebergte en van het platteland, weten toch wel goed met een geweer om te gaan. In Bulgarije vindt men namelijk nog beren, vele wolven en vos sen en geen vredesverdrag, ook niet dat van Neuilly, kan b.v. den boeren verbieden zichzelf en hun levend bezit met schietwapens te verdedigen. En de wei nigen die niet kunnen schieten? In hoeveel tijd maakt men van jonge, krachtige mannen, die be grip hebben van bewegingen in massa en wien disci pline in het bloed ligt, goede infanterisen? Het is een kwestie van weken, hoogstens van zeer weinige maanden. Naast het vrijwilliger leger, dat door den dienst tijd der manschappen, den dril, het volkskarakter, als een elite-korps kan worden beschouwd, bezit Bul garije een ander „leger", een leger van „arbeiders", waarin elk Bulgaar tusschen twintig en veertig jaar gedwongen kan worden acht maanden te dienen. Mi litairen zijn van dezen „verplichten arbeidsdienst" vrijgesteld. Het doel van dezen „verplichten arbeidsdienst" is, „de productieve krachten van het land te organisee- ren en sociaal te benutten, teneinde de voortbren ging te verhoogen en werken van openbaar nut tot stand te brengen, bij de burgers de toewijding voor de publieke zaak en den lust tot lichamelijken arbeid te ontwikkelen en op deze wijze het economisch en moreel peil te verhoogen".De mannen van dit „ar beidsleger", die gehuisvest en gevoed worden en slechts een zeer gering zakgeld ontvangen, hebben in vier jaar aangelegd en bestraat ruim 1600 K.M. nieuwe wegen, tachtig bruggen gebouwd, spoorwegen nieuw aangelegd, verbeterd of verwijd en ruim 450 K.M. nieuwe perrons gebouwd bij de stations, om van andere werken te zwijgen. Het door de oorlogen (le en 2e Balkanoorlog en wereldoorlog) en door de verplichtingen tegenover de vroegere vijanden ver armde Bulgarije, had zonder dit arbeidsleger niet in zoo'n korten tijd zooveel nieuwe belangrijke werken tot stand kunnen brengen. Het arbeidsleger wordt evenwel niet geoefend in den wapenhandel, het vredesverdrag van Neuilly verbiedt dit, doch de mannen, die een van die der soldaten afwijken, de uniform dragen, leeren zich in massa bewegen en gewennen zich aan discipline. In hoeveel tijd kan men ook van deze „verplichte arbeiders" bruikbare soldaten maken. Vele maanden zijn hiervoor niet noodig. De Duitsche generaal von Seeckt, oud-commandant van de Duitsche rijksweer, heeft nog kort geleden uiteengezet geen groote beteekenis meer te hechten aan groote legermassa's, die bijna het geheele volk omvatten. Een klein, maar voorbeeldig geoefend en uitstekend bewapend leger, voorzien van de modern ste strijdmiddelen, zou te verkiezen zijn. Over een klein, voorbeeldig geoefend leger beschikt Bulgarije en daarachter bevindt zich een groote, snel te organi- seeren reserve-massa. 144. Daar trekt Gerrit het segaorekizzie al aan land. Hoera! roepen Dicky en Dirrekie tegelijk. Ze zijn dolblij dat de zeereis afgeloopen is. Niet, dat het op zee zoo eentonig was; maar 't is zoo moeilijk om aan bikkesementen te komen en 't was wel een beetje ge vaarlijk ook. Wellekom, dames en halren, op den Aofrikaonschen baujem, grinnikt Gerrit, terwijl het zeewater van zijn neushoorn druppelt, nou komme we, om sau te sigge, van het vochtige in het drauge eelment. 't Is of Ik de warmte van het zand al voei... 'n Complalte draugzolder, dat belauf ik jullie... Daar staat de auto in het zand van de Afrikaanscha kust. De reizigers stappen uit en kijken om zich heen Maar het uitzicht is nogal eentonig. Je ziet niets dan zand en rotsen en heuvels en hier en daar wat palmen. Er schijnen hier niet veel menschen te wonen, zegt Dir rekie, en ik had eigenlijk wel trek in een boter ham met fambozenjam. Of in biefstuk met gebak ken aardappelen en rijst met bessensap toe, meent Dicky. Moak 'n mlnsch nou niet sau lekker, smeekt Gerrit Ik heb auk 'n gesonde maog... Laote we airst maor es opdraugen... dat kan auk gain kwaod... 145. Die drogerij is een goed idee van Gerrit. Het reis gezelschap ontdoet zich van de natte kleeren en kruipt In het warme zand. Dat werkt als een straal. Ik voel dat lk opdroog, juicht Dirrekie, 't is of ik in een warme oven zit 't Zou geen kwaad kunnen, als Je overgebakken kon worden, zegt Dicky vriendelijk, waar op zijn zusje hem „een eng ijskonijn" noemt Nou, dat is natuurlijk mis. IJskonijnen komen niet voor op de kust van Afrika, daar moet je veel Noordelijker voor wezen. Gerrit heeft het best naar zijn zin. Daaron zingt hij hartbrekend schoon: „De haup in het harte, de staf in de hand Trekt ainzaom de pilgrim van laè.nd tot land, Ha siet vaile staidb, ha siet malnlg aurd, Maor faurt mottie trekke, jao a-altaad faurt In tusschen drogen de kleeren van de wereldreizigers even snel als ze zelf opdrogen. Ja, het Afrikaansohe zonnetje is niet malsch. Dat zullen Gerrit, Dicky en Dirrekie nqg wel ondervinden! Ik wijs hierop, niet om Bulgarije te beschuldigen van krijgsplannen, doch om de waarheid in he; licht te stellen, dat men een gezond, krachtig volk niet kan ontwapenen. Immers, men kan het niet berooven van zijn moreele kracht, welke steeds een uitweg uit moeilijkheden zal vinden. Napoleon zeide: „de uit slag in den strijd hangt voor drievierde van mo reele factoren, voor slechts én vierde van materieele factoren af." Bulgarije denkt nog steeds aan zijn onderdrukte zonen in Macedonië en in de Dobroedsja, aan zijn verloren uitweg naar de Egeïsche Zee. Het gevoelt zich bedrukt en zoolang een volk zich ontrecht ge voelt, zal het steeds de middelen vinden zich recht te verschaffen. Zelfs indien een algemeene ontwape ning was doorgevoerd, zou hieraan niets verande ren. Met minder of geen voorbereiding zou men toch (vermoedelijk nog vreeselijker) oorlog voeren. Het streven naar vrede alleen door ontwapening is een goed gemeend dilettantisme (dilettantisme is steeds goed gemeend), ontwapening door vrede, dat is door werkelïjken vrede, dus recht, is de eenige mogelijk heid. Maar ook het doorvoeren van recht vereischt moed, geen vriend of vijand ontzienden moed. Vindt men dezen moed bij de organisatie, die het eerst is geroepen het recht toe te passen, of tenmin ste uit te spreken: bij den Volkenbond? J. K. BREDERODE. OMSTREEKS 1940. Een Zondagmiddag-uitstapje met pfcnlc op Mars. Op reis. 't Is zomertijd. De zon schijnt en we krijgen vacantle. We zeggen den patroon goeden dag en, welluidender dan ooit het ge val is, valt de deur achter ons in het slot. Dan pakken we onze koffers plus hoed en jas en gaan op reis. Waarheen? Over de grens natuurlijk! Dat staat, dat behoort tegenwoordig tot den goeden toon. Wie nog in"zijn vacantie naar Katwijk gaat om de kin derlijke geneugten van „pootje baden" te ondergaan, is voorgoed gedisqualiflceerd. Tegenwoordig moet je naar de Rlviera, naar de Zwitsersche bergen of de Italiaan- sche meren, wil je tenminste je stand ophouden en aan spraak maken op standing. Minstens moet je in de Bel gische Ardennen getranspireerd hebben van het loopen of snoezig langs den Rijn hebben gespoord, minder kan al niet. Dus trekken we een deftig gelegenheids gezicht en gaan aan den haal. In een paar groote schoenen en een plus fours, met een puntlgen stok en een pet op. We kauwen Wrigley en een photographietoestel bungelt te gen de lendenen. We demonstreeren overvloedig, dat wij ons huizenhoog verheven achten boven de krabbelaars, die hier in dit armzalige landje blijven rondkrabbelene en zoo trekken wij er tusschen uit. Er zijn dan heel wat geheimzinnigheden te beleven, als een koffer, waarin thuis nog ruimte over was en die als de inhoud reeds is verminderd, niet meer dicht wil, al ga je er samen op zitten. Verder vergeet je natuurlijk altijd wat, je pijp. schoone sokken of je pas en in den trein zit je na een paar uur al te verzuchten, dat je zou wenschen er reeds te zijn, maar dat zijn allemaal van die kleine dingen, die je maar hebt te aanvaarden. Er Is iets voornamers. De taal. Spreekt u Fransch, Duitsch en Engelsch? Als U in Duitschland vertoeft en U doet U in een hotel te goed aan een lunch, dan kunt u soms een Intens verlangen hebben naar spuitwater. Als U nu geen Duitsch kent. dan zult U waarschijnlijk vragen om Spauswasser en dat hebben ze daar toch heusch niet Dan kunt U een heele poos blijven roepen om „Spauswasser", maar dan blijft die Fraulein haar schouders ophalen. Nee, ik weet wat beters als U de taal niet machtig bent in een of ander land waar U vertoeft, U bestelt de speciale producten van dat land, als Duitsch Bier, Russische eieren, Spaan- sche peper, Frankfurter worsten, Brusselsche spruitjes Mainzener zuurkool. Ik wil wedden, dat men U dan wel verstaat Een betere uitrusting dan een aantal namen van zulke spec' stads- of landproducten kunt U moei lijk meenemen. En dan kunt U gerust Uw koffers thuis laten. IS HET U BEKEND: d a t in 1929 door automobilisten in Engeland en Wales ongeveer 2Vi gulden aan boeten wegens overtredingen enz. werd betaald? dat de schade die boeren in Amerika door onkruid lijden per jaar 6000 millioen gulden bedraagt? dat het Jaarlijksch inkomen per hoofd van de be volking in Engeland 1140 gulden bedraagt en ln Britsch Indië slechts f 96. dat de Amerikaansche radio-apparatenfabrikanten In 1929 een aantal apparaten fabriceerden ter waarde van 7200 millioen gulden? d a t de auto's van den Koning en de Koningin van Engeland uitgerust zijn met een speciale auto-signaal hoorn, die vijf tonen heeft? d at deze hoorn uit een combinatie van vijf kleine hoorntjes bestaat? dat verleden Jaar over de heele wereld 6 millioen auto's gefabriceerd werden? dat Amerika daarvan 5% millioen stuks maakte en Engeland 211.000? dat Joseph Schildkraut, de beroemde filmacteur, zeven talen spreekt (Engelsch, Fransch, Duitsch, Spaansch, Turksch, Roemeensch en Hongaarsch)? 3 Aug. 1650 werd een verdrag gesloten tusschen de stad Amsterdam en den stadhouder Prins Willem II. Toen deze Oranjetelg aan het bewind kwam, weigerden de Staten van Holland hem te erkennen. Bovendien ont stond er een zeer ernstige oneenigheid over de vraag, of men om de 140 millioen oor logsschuld de troepen zou afdanken. Holland stond hierin tegenover de Staten-Generaal en den Stadhouder. Derhalve trok eerst Willem Frederik en vervolgens de Trins zelf tegen Amsterdam op, die, beducht dat door het beleg de handel zou verloopen, toen ln onderhandeling trad met den prins, waarbij werd bepaald, dat de stad zich zou schikken naar het gevoelen der Staten- Generaal wat betreft de afdanking der troepen. 4 Aug. 1795 overleed Nederland's vermaarde natuur kundige Florentius Martinet. Deze geleerde werd geboren te Deurne in 1729, welk plaatsje gelegen is in de Meijerij. Door zijn vroeg ontwikkeld verstand mocht h(j erin slagen op reeds zeer jeugdigen leeftijd *e Latijnsche scholen te voleindigen. Na ver volgens nog eenigen tijd onderricht te heb ben genoten van enkele hoogleeraren te Den Bosch, vertrok hij naar Leiden, waar hij aan de Universiteit verder studeerde in de Wiskunde en er tegelijk de oude talen bijstudeerde. Ten slotte evenwel be paalde hy zich tot de wetenschap der god geleerdheid en werd in het jaar 1752 pre dikant. In 1753 doctoreerde hij in de wijs begeerte op een proefschrift over de adem haling van de insecten. Dit werk, dat ook werd uitgegeven, beleefde een tweeden druk. In deze japen moet ook zijn verza meling van planten en dieren zijn oegon- nen. In dén ouderdom van 66 jaren over leed hij te Amsterdam, terwijl hij bezig was met proefnemingen van electricteit 5 Aug. 1815 werd de vereeniging van Zweden met Noorwegen te Stockholm geratificeerd. Noorwegen werd toen door een personeels unie vereenigd met Zweden en kwam onder het bestuur van Karei XE, Deze toestand heeft ongeveer 100 jaar geduurd. 6 Aug. 1588 brachten 8 Engelsche branders de gehee le onoverwinnelijke vloot in verwarring en deden haar met verlies van vele schepen de wijk nemen. Reeds den 30 Juli begon de strijd tusschen de twee machten. Bij deze gelegenheid viel een galjoen onder Duin kerken ln handen van enkele piraten, die voeren op het schip van Jonker van der Does. De Spaansche wimpel, welke werd bemachtigd, hing men op in de kerk te Leiden. 7 Aug. 1573 werd Oudewater door de Spanjaarden ingenomen. Dit was een van de eersto veroveringen van Alva's opvolger Don Louis Requesens. Want ofschoon deze den gespannen toestand in vrede wilde regelen, kon hij dit voornemen niet ten uitvoer leggen, omdat de Hollanders eischen stel den, welke Philips nimmer wilde inwilli gen, De krijgsbedrijven werden daarom voortgezet. 8 Aug. 1797 werd de nieuwe staatsregeling aan het volk van Nederland ter goedkeuring voor gelegd. Sinds de Nederlanden een Batasf- scHe republiek geworden was, moesten zij een nieuwe constitutie hebben. Deze ont wierp de Nationale vergadering, weike den len Maart 1796 voor het eerst bijeenkwam. Na een heftigen strijd dreven de federalis ten door, dat de zelfstandigheid der provin ciën zou gehandhaafd blijven. De ontwerp- constitutle welke volgens het beginsel van dezen groep werd vervaardigd, verwierp de grondvergadering van het Nederlandsche volk. 9 Aug. 1629 werd onder Otto van Gent, heer van Die den, de stad Wezel, waar de vereenigde Spaansch-Dultsche legers hun voorraad schuren hadden gevestigd, ingenomen. Hier door bewerkte Frederik Hendrik, dat de vijanden zich uit ons land moesten terug trekken en Den Bosch zich den 14den Sep tember van dat jaar moest overgeven. Wat doen jullie? We dragen dien koffer naar het station. Welken koffer Jandorie, Piet, we hebben 'm warempel laten staan!

Schager Courant | 1930 | | pagina 14