OUDERS KINDEREN In een van de romans van Dnstojewsky troffen wij de woorden „Als wij letterlijk moesten opvatten wat in de 30 geboden staat zóó als het in onzen catechismus wordt uitgelegd „Dat God een lang leven en maatschappelijke welvaart zal schenken aan dengene, die zijn ouders eert, dan zou men God immoreele wetten moeten toeschrijven, want dan zou Hij liefde met geld beloonen". Deze opmerking is geheel „ad rem" Maar 't lijkt me toch moeilijk voor tegen spraak vatbaar, dat eerbied en liefde voor de ouders 't cement der samenleving vormen. Zou 't heelemaal toevallig zijn, dat het Joodsche volk, waar, gelijk bekend is, de band tusschen vader, moeder en kinderen nog steeds, in 't algemeen, zeer hecht is, ook het raadsel aan de orde stelt van zijn klaarblijkelijke onverwoestbare vitaliteit Ouders kinderen. Hier zijn twee zijden van een zeer be langrijk vraagstuk. Wetenschappelijke ver handelingen in grooter en kleiner formaat zijn, hierover de laatste tientallen van ja ren verschenen wel een bewijs, hoe ur gent heden ten dage 't probleem geworden Is. Inderdaad staat niet meer of minder op *t spel dan onze geheele maatschappij, onze geheele cultuur. 't Is misschien bekend, dat de groote Al- bert Schweitzer een ernstigen moreelen en religieuzen schok onderging, toen hij In een Berlijnsch gezelschap van vooraanstaande menschen iemand ter loops de opmerking hoorde maken „Wir Epizonen", „wij, na- ■komers". Ineens werd hem duidelijk, in welk gevaar wij leven. Gevaar, dat een ander, :Spengler, niet ziet als dreigend, doch als onontkoombaar, blijkend uit den titel van zijn Epoche-makend boek „Ondergang van het Avondland". Wie zich van de verhoudingen en van do .wezenlijke situatie rekenschap geven wil, en dat dient toch eigenlijk ieder denkend, bewust-levend mensch te doen, kan niet an ders dan de menschen in hun onderlinge relaties gadesuaan en bestudeeren. Bijv. de verhouding van man en vrouw, in en buiten huwelijk. Ook de verhouding van ouders en kinderen. Want daar is het meest elementaire en dus het meest wezenlijke aan de orde. Nu is 't natuurlijk zoo, dat te dezer plaat se slechts nu en dan een enkele opmerking kan worden gemaakt, die dan ook geen hooger bedoeling heeft dan „opmerking" te .zijn. Zoo komen wij terug op 't begin van dit artikeltje die aanhaling uit Dostajews- •ky, die wij „ad rem" vonden. Maar, toegespitst, wordt in zoo'n gebod en in de verklaring er van toch zeer ernstig onder 't oog gebracht een zeer belangrijk manco van onzen tijd. Wel is 't zoo, dat 'n mensch bijna bang zou worden om zoo te spreken, aangezien ve len direct klaar staan met het etiket „con servatief". 't Is echter niet de bedoeling, ook maar één enkel woord te zeggen tegen de kameraadschappelijke verhouding, zooals die vaak tusschen ouders en kinderen ge vonden wordt, en zooals die zich uitdruk ken kan in het vertrouwelijke „jij" en „jou" van de kinderen tegenover de ouders. Maar van eerbied, respect dat hoeft toch nog geen slaafsche onderdanigheid te zijn Is soms een bitter beetje overgebleven. En die mogen toch gevergd worden van levenserva ring en voor leed en voor zelfopoffering.welke begrippen, in tallooze gevallen met het woord „ouders" gegeven zijn. Tenzij men het standpunt inneemt van het volslagen pessimisme, dat in den grond der zaak de ouders aan de kinderen excuus dienden te vragen voor het feit dat zij hen ln het leven hebben geroepen. Doch zulk een beschouwing is het einde slier dingen. Z. Deze garneering, bestaande uit aan elkaar genaaide zigzagbandjes, is weer in de mode. Men maakt ze in wit en in zachte kleuren, vastgestikt met levendiger kleuren. 1. Jurkje van gele toile, aan het middel gefronceerd. Het bovenlijf is plat, de Jurk is -ezoomd met meerdere rijen bandjes, met gele punten vastgezet. Het hoedje is pas send bij de jurk gekozen. Benoodigd 0 M, 75 van 1 M. 20 breedte (6 jaren). 2. Jurkje van wit hansouk, waarvan het geheele bovenlijf met deze garneering ge maakt is. Ook hier vanuit het middel ge- fronsd, van onderen gezoomd met twee rijen garneering. Benoodigd 1 M. van 0 M. 80 breed (4 jaren). 3. Jurk van levendig rood linnen, over de heele lengte geplooid. Deze plooien zijn bovenaan vastgestikt, doch los op den rok. Een kleine platte kraag van wit crêpe de chine gezoomd met meerdere rijen witte garneering, met rood vastgestikt. Benoodigd 1 M. 50 in 1 M. 20 breedte. Voorts nog eenige ideeën van losse klee- dingstukken met dezelfde garneering. MUGGEN Heel onpleizierig is het als men met deze warmte 's nachts nog gekweld wordt door muggen, die zoo plagend om Je ooren kun nen vliegen. Men slaat ln het donxer naar ze, maar natuurlijkmis. Veel middelen zijn al opgenoemd. Het is natuurlijk verstandig alj men het licht aan heeft om de ramen te sluiten of horren te plaatsen, maar afdoend is het niet, want als men de deur opendoet vlie gen er muggen van de gang naar binnen. Wat dan Tijdelijk zijn deze ongenoode gasten jvel op een afstand te houden. Sprenkel w*».t kajap olie op uw hoofd kussen, ki mfer-spiritus of nagelolie, ook een afwrijving van gezicht en handen met eau de cologne wil wel eens helpen Het ophangen bij het bed van een nat ten handdoek is ook al dikwijls als mid del genoemd. De muggen zoeken blijkbaar yocht. Allicht is een en ander eens te probee- ren. UITVERKOOP BIJ DEN GR00TEN KLEERMAKER. Jean Patou-Couturier, rue St. Florentee, soldera demain, ses modèles d'été. Dit kleine zinnetje, geplaatst tusschen 2 korte mondaine berichtjes, is er een zooals selke kleermaker tweemaal op 'n Jaar plaatst om den uitverkoop van zijne seizoen modellen aan het publiek mede te deelen. Hoe deze droge woorden in de ooren van vele vrouwen als de mooiste poëzie moeten klinken Modellen van een grooten kleer maker en tegen welken prijs Den geheelen nacht kunnen zij er niet van slapen en den volgenden morgen gaan zij vroeg op het pad. Negen uur vangt de verkoop aan. Maar vanaf acht uur wordt reeds queue gemaakt voor de deur, want men is niet de eenige die van zoo'n buitenkansje profiteeren wil. Bij den kleermaker zijn de verkoopsters intusschen druk bezig om de gesacrefieerde modellen uit te stalien. De Jonge dames vinden zoo'n uitverkoop een vreeselijke corvée. Zij, die gewend zijn „Tout Paris'' te bedienen, die gravinnen, hertoginnen en princessen als dagelij ksche klanten te zien krijgen, moeten nu aan Jan en alleman ver- koopen. Het is een schande Maar enfin. Gelukkig is het maar tweemaal per jaar en een dag is gauw om. Om negen uur opent Jules, de deftige portier, met een moede beweging de deuren. De vrouwen hollen naar binnen en storten zich op de verkoopsters. „Mademoiselle, ik wilde „Parfum de Mi mosa" hebben." „Mademoiselle, ik hoop dat „Iris pourpre" nog niet verkocht is Mademoiselle geeft de Japon aan, bekijkt de klant met een critisch oog en zegt„Veel te lang voor U." „Geeft niets, dan maak ik hem korter." „Maar 't rood past niet bij Uw teint." „Dan neem ik een andere kleur poeder." Zij wil persé „Iris pourpre" hebben, want die japon stond in haar modeblad afge beeld, het modeblad waarvan zij weet dat het ook door hare vriendinnen gelezen wordt. En zij denkt aan de triomf wanneer deze haar in dit toilet zien en denken dat het 4000 frs. gekost heeft in plaats van 800 in den uitverkoop. Steeds stroomen de koopsters nog aan, voorbij Jules, die hen met een minachtenden blik aan ziet, voorbij zich trekken. Maar plotseling verandert zijn houding. Voor het eerst dezen morgen neemt hij zijn pet diep af en buigt eerbiedig. Want ditmaal komt er eene cliënte, een echte, eene die altijd hier koopt, Marie Rose, de directrice, komt aangevlogen. „Maar mevrouw, wist het niet Van daag wordt uitverkocht. Wat sptijt het me vreeselijk dat U nu juist komt." „Dat geeft toch niets, zegt de cliënte het is allergeestigst En zij wijst naai een hoek waarin zich inderdaad iets grappigs afspeeltEen dikke dame heeft zich meester gemaakt van .Clair de lune", een der mooiste creaties van het seizoen. Zij probeert den japon aan te er in te komen. Stellig met de overtuiging passen, trekt en trekt zoo hard zij kan om ciat, geteekend door zoo'n groote kleermaker, dit toilet haaj de lijnen van de mannequin en de frissche kleur van een jong meisje zal teruggeven. HOE MOET MEN ZELF EEN PATROON KNIPPEN? Deze week teekenen we de klokschoten. Ie. De «nderste klokschoot. In de vorige rubriek hebben we reeds de lengte bepaald. Zet voor den voorkant een recht hoek op, die lang is de lengte der klok schoot en breed V4 hw 1. (Denk erom dat u de nieuwe heupwijdte neemt, zooals ze is bij der. onderkant van het voering rokje, want daar moet de onderste klok schoot aan passen) Deel de rechthoek weer in drieën en leg de klokken naar eigen verkiezing uit, 13 c.M. is een goede wijdte De achterkant wordt precies hetzelfde geteekend alleen wordt de rechthoek yt hw 1 oreed 2e. De bovenste klokschoot. Zet even eens een rechthoek op die 11 hw 1 breed en de lengte van de bovenste klokschoot lang is. (Neem nu weer de heupwijdte, zooals die cp die hoogte zijn moet, 'dus dezelfde wijdte als bij het lijfje) en deel de rechthoek Ir drieën en leg ook deze klokken naar eigen verkiezing uit, 13 c.M. is een goede wijdte De achterkant wordt precies hetzelfde geteekend, alleen is de rechthoek v; hw 1 breed. U ziet alleen de teekening v&n den voorkant van de onderste klokschoot, maar de andere tee kenineen zijn precies hetzelfde (als U er maar goed om denkt om de juiste wijdte en lengte der rechthoek op te zetten) De japon is nu in z'n geheel geteekend. Kraagje, mouw en manchet zijn in de vorige rubrieken reeds behandeld. EENVOUDIGE ANANASPUDDING. Benoodigdheden Klein blik Ananas, 1 melk, 90 G maizena 75 G. suiker, 2 eiwitten, iets zout. Bereiding De ananas aan schijven snijden, schijf bewaren voor de saus, de ande fijn hakken. De maizena aanmengen m wat koude melk, de rest van de melk aa het koken brengen, dan de suiker er doen. Bij de kokende melk, terwijl mi snel roert, de aangemengde maizena gi ten, een paar minuten onder voortduren roeren vooral ook op den bodem, den pui ding laten doorkoken, dan van de kach de stijfgeklopte eiwitten er door doen, da nog even op de kachel het eiwit gaar late worden. Men loopt nu geen gevaar, dat c pudding zal uitzakken Het laatst de fiji gehakte ananas er onder mengen en de pudding in eer- omgespoelden vorm kou laten worden Voor de saus het nat va den ananas doorzeven, naar smaak no wat suiker er door roeren, als het kook met een beetje sago binden; als de sau bekoeld is, de stukjes ananas van de over gehouden schijf er door mengen. TOURNEDOS AUX TOMATES. Benoodigdheden 6 kleine biefstukjes pl.n 1 ons, 6 tomaten, 125 Gr. boter, lA L. blikje jonge doperwtjes, fijngehakte peterselie. Bereiding Doe de erwtjes in kokend water en lat dit even flink doorkoken, totdat de erv tjes warm zijn. Een tikje zout bijvoegei Snijdt drie van de gewasschen tomaten i gelijke helften en leg ze in een vuurvas schoteltje. Een klein beetje water in he schoteltje en op elk stuk tomaat klontje boter. Zet dit in de oven totdat d vruchten zacht zijn. Zorg dat ze niet kapo gaan. Bak in dien tijd de biefstukje lichtbruin, schik ze op een verwarmdei schotel en leg op elk biefstukje een stukji rauwe tomaat. Omring de tournedos mei de zes halve tomaten elk bedekt met eei lepel doperwtjes, die op het laatste oogen- blik met de overgehouden boter en d peterselie zijn vermengd. Neem aan de overgebleven tomatenrestjes, bak ze met wat boter, giet er een scheutje water bij en wrijf de jus dan vlug door een zeef ovei de tournedos Gebruik desverkiezende voor den rand de tomatenhelften ook stapeltjes gespoted aardappelpurée KALFSVLEESCH MET RIJST EN BLOEMKOOL. Benoodigd 600 Gr kalfspoulet, 200 Gr, rijst, 1 bloemkool. 1 ons boter, ui, peper, foelie, nootmuskaat, zout. Bereiding De poulet, na gewasschen te zijn, een half uurtje laten smoren in de boter, die men reeds geurig gemaakt heeft door ze ze verwarmen met de gesnipperde ui, foelie en peper Deze kruiden uit de boter nemen, zoo dra men het vleesch erbij doet. Begint het vleesch. als men er in prikt, malsch aan te voelen, dan 6 d.L. water in kleine hoeveelheden bijvoegen en daarna de ge wasschen rijst en wal zout. De pan slui ten. de pit heel laag draaien, zoodat de bouillon maar zacht kookt en gedurende pl.m. 4 uur het vleesch en de rijst geheel gaar laten koken. Intusschen de bloemkool in gelijke stuk ken snijden en gaar koken in gezouten water Vleesch met rijst midden op een ronden schotel leggen de stukjes bloem kool ei om heen. over de bloemkool de gesmolten botef gieten en iets nootmus kaat erover raspen. EEN AARDIGE VERSIERING. (Jakje). Véél behoeft een kleedingstuk niet, om er aardig uit te zien. Op dit jakje zijn enkele siersteken aangebracht, gewone rechtliggende, kortere en langere steken. Het kan in verschillende kleurstelling en ook „uni", dus kleur, op kleur, genomen worden. De garneering op de zij-naad geeft iets eigenaardigs.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16