Z IJ P E OUDE N1ED0RP HARENKARSPEL WINKEL ST. PANCRAS ALKMAAR. WIERINGEN BARS1NGERH0RN ANNA PAULOWNA CALLANTSOOG LANGENDIJK Binnenlandsch Nieuws. Waar zijn de f65.000.—. Het weer in Juli. De heer H. Blok heeft wegens vertrek naar Anna Paulowna bedankt als lid van de Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der Arbeidsbe middeling alhier. Naar wij vernemen, sluit de rekening' van het Algemeen Armbestuur dezer gemeente van den dienst 1929 als volgt: gewone dienst: nadeelig slot van ƒ396.59; buitengewone dienst: voordeelig slot van f 491.39. Aan de Wed. F. Icke te Oudesluis, is vergun ning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein in het door haar bewoonde perceel, ge legen aan den Ruigeweg. De zomervacantie aan de O. L. school te Oude sluis, zal dit jaar worden gehouden van 2 tot 25 Augustus. 'T ZAND. Jl. Donderdag 31 Juli, werd het schoolreisje voor de kinderen der hoogste klassen der R.K. school al hier gemaakt. Een 50-tal kinderen, benevens 8 heeren geleiders, namen er aan deel. Met een 3-tal autobussen werd de reis om 8 uur aangevangen en ging men van hier over Alkmaar door de Beemster. In Midden-Bccmster werd te half 10 halt gehouden, waarbij iets werd gebruikt. Hier na ging men recht, door naar Artis. We vernamen dat de kinderen zich zooals steeds weer goed hebben geamuseerd en een en ander met foo-, soms verwondering hebben bezichtigd. Na afloop van den rondgang in den dierentuin, werd nog het Aquarium alsmede het Panorama be zichtigd. Hierna volgde broodje eten, enz., hetwelk ook in den tuin der diergaarde plaats vond. Het bezoek aan Artis was hiermede van half 12 tot 3 uur afgeloopen, waarna men verder toog langs den ringdijk naar het vliegveld „Schiphol". Onder geleide van één der employé's der K.L.M., werd hierna een rondgang door de diverse hangars en werkplaatsen gemaakt, waarbij diverse algemeene en technische toelichtingen aan de kinderen werden gegeven, zoodat wij ons voorstellen dat dit gedeelte al als bizonder leerzaam kan worden beschouwd. In het geheel duurde het bezoek aan „Schiphol" van 4 tot 6 uur, in welk tijdsbestek door 3 heeren onder wijzers, zoowel als door 2 der andere hoeren begelei ders, nog kans werd gezien per Fokker-machine een vliegtochtje boven Amsterdam te maken, wat, naar we vernamen, bizonder in den smaak was gevallen. Te 6 uur werd zeer voldaan van hier vertrokken, waarna men door de Haarlemmermeer, over Haar lem en verder den Rijksstraatweg langs tot Alkmaar, weder huistoe ging, na te Limmcn nog even te heb ben gepauzeerd. Het gezelschap arriveerde hier te 9 uur in zeer dankbare stemming. OUDESLUIS. Maandag hebben de kinderen der laagste klassen een reisje gemaakt naar Bergen, Egmond, Alkmaar en over Schoorl weer huis toe. Hiervoor waren door particulie ren een 12-tal auto's welwillend beschikbaar gesteld. Prachtig weer als het was, is er dien dag volop genoten, en opgewekt en tevreden keerden allen pl.m. 8 uur weer huiswaarts. Woensdag was het de feestdag voor de grootere leer lingen. 't Begin was toen niet zoo best, want bij 't ver trek stroomde het. van den regen,doch op de geheele ver dere reis hebben ze uitstekend weer getroffen. Het doel was Amsterdam, waar eerst per boot een bezoek werd gebracht aan de luchthaven Schiphol. Hier werd alles prettig uitgelegd en gekeken naar de gaande en komende machines. Toen weer terug naar de hoofdstad en eenlge prettige uren doorgebracht in den speeltuin „Schinkel- haven". Daarna tramde men naar de binnenstad, waar eenige hoofdstraten werden doorgewandeld en de Bijen korf werd bezocht. Met dat al werd het tijd, het Centraal station weer op te zoeken, en opgeruimd en dankbaar voor al het genotene werd de reis naar huis weer aan vaard, waar men omstreeks 8 uur arriveerde. Allen die hebben meegewerkt om deze kinderfeestjes mogelijk te maken, komt een hartelijk woord van dank toe. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 25 tot en met 31 Juli 1930. Geboren: Maria Alida, dochter van Jacob Bleijen- danl en Maria de Vries. Willem Cornelis, zoon van Willem Vriendjes en Wilhelmina Carlebur. Aukjc, dochter van Jan Vos en Trijntje Mooij. Pieter, zoon van Dirk Pieter Kuiper en Grietje Blom. Jan, zoon van Arend Dekker en Maria Sluis. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Antjc Breed, 63 jaar, echtgenoote van Jan Beemsterboer. Bij de heden gehouden herkeuring voor trekhonden werden de honden van 5 houders goedgekeurd, terwijl 2 opgeroepen houders niet op plaats en tijd verschenen. Bij een te Zijdewind in deze gemeente woonachtig gezin werd bij een kind door den dokter kinderver lamming geconstateerd. Het kind is onmiddellijk in een der barakken van het ziekenhuis te Alkmaar op genomen. Bij de op Vrijdag gehouden rekening van het onderling Veefonds, bleek dat over het 3e kwartaal 1930 verzekerd waren over de maand Mei 802, Juni 766, en Juli 772 stuks vee. Verloren of afgekeurd werden 8 stuks; de omslag werd bepaald op Mei f 0.70, Juni f 0.50, en Juli f 0.40. De geheele schade bedroeg met inbegrip van salarissen, rekeningen, enz. f 1227.43. De vanwege Floralia te houden tentoonstelling van bloemen en daarnaast van pluimvee en konijnen, trekt reeds veler belangstelling en vanuit de Ingezetenen zijn reeds onderscheidene eereprijzen beschikbaar gesteld. Zijn we goed ingelicht, dan Is, als straks de opgave voor inzending wordt opengesteld, een ruime inzending te verwachten, waaronder zeldzame soorten. Waar echter do commissie de beschikking heeft gekregen over het zoo bij uitstek geschikte Marktgebouw, kan er veel ge plaatst worden en blijft nog gelegenheid over voor reclame van voederartikelen, enz. enz. Inmiddels is door den Minister van Justitie vergun ning verleend voor het houden van een verloting. Alles maakt zich op voor de a.s. kermis en vol vreugde wordt het beter wordende weer der laatste dagen begroet en beschouwd als gunstig voorteeken. Allerwege worden kramen opgebouwd en de jaarUjltsche vaste klanten nemen hun oude plaats weer In. Vermaak binnenshuis zal er evenmin in voldoende mate zijn en dansgelegenheid zal het niet aan ontbre ken. De Zondag begint al des namiddags met twee voetbalwdstrijden, waarvan een voor veteranen (Scha- genWinkel). De Maandagavond is de avond van de uitvoeringen en ook daarvoor is wat goeds te verwach ten. In 't Fortuin van den heer Laan wordt aange kondigd „Jong Leven" met „Als Je maar een verleden hebt", dat een lachsucces belooft te worden en in „de Zwaan" van den heer de Bruijn zal het duo Hofman weder optreden. Bal. voordracht en attracties staat voor Dinsdag avond op het programma. Verschillende kramen en dit jaar staan er twee zweefmolens, zullen wel zorgen, dat de Jeugd ook niets te kort komt. Vol verwachting gaat zij dan ook de eerstkomende drie kermisdagen tegemoet. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven over de maand Juli 1930. Geboren: Bregita Neeltje, dochter van Dirk Dammes en Trijntje Alida Koorn. Pieter Anne, zoon van Klaas Keezer en Gerritje Keuris. Neeltje, dochter van Jan Kaaij en Maartje Kluft. Henk, zoon van Germent Zo mer en Maria Bruin. Gehuwd: Gerrit van Stipriaan, 21 jaar en Geertje Silver, 20 jaar. Nan Jan Halfweeg, 23 jaar en Hendriicje van Wagenlngen, 19 jaar. Overleden: Pieter Heijmans, 61 jaar, echtgenoot van Geertje Burger. Geboren: Dirk, zoon van Jacob Bus en Antje Wonder; Ondertrouwd: Klaas Cornelis Troostheide en Trijntje Jantje de Ruiter. Overleden: Antje Biskanter, 74 jaren, weduwe van Willem Booy; Anna Cornelia ten Have, 83 jaar, we duwe van Pieter Tegel. Mr. D. van Houweninge overleden. De op 1 April J.l. eervol ontslagen president der Alk- maarsche Rechtbank, mr. D. v. Houweninge, van wiens ernstige ziekte wij reeds eenige weken geleden melding maakten, is Donderdagavond te Hilversum op 65-jari- gen leeftijd overleden. Mr. Dirk van Houweninge werd op 9 Maart 1865 te Moordrecht geboren en na volbrachte rechtskundige stu diën ingedeeld bij de rechterlijke macht Benoemd tot rechter te Alkmaar en later tot president van gen. recht bank, welke functie hij vele jaren bekleedde, tot hij in April van dit jaar om gezondheidsredenen eervol ontslag verzocht en verkreeg. Het valt te betreuren dat deze verdienstelijke magi straat, zoo weinig van zijn welverdiende rust heeft kun nen genieten. Hoewel de eerste kermisdag (Donderdag) zich in den regel laat kennen door weinig bezoek, was het dit jaar, mede door het mooie weer anders gesteld. Reeds vroeg in den middag was reeds er 'n gezellige drukte in het dorp, wat in den namiddag en vooravond nog werd ver groot. Des avonds ontstond een vechtpartijtje wat echter spoedig werd beslist. Jammer dat, zulks nog voorkomt. Vrijdag was het, mede door het mooie weer, ook weer gezellig druk. En we hoorden zoo zeggen, er werd gerekend op een druk bezoek, want op het gebied van vermakelijkheden is zeer veel keus. Als het weer zich nu maar goed houdt, zal ook naa ronze meening alles wel In orde komen. Succesneiuws. Voor a.s. Zondag zijn wegens de kermis geen wed strijden uitgeschreven. Opening nieuwe zaak. De heer J. J. Bosker opende Donderdag zijn nieuwe zaak in Radio- en electriciteitsartlkelen, aan de Elft straat te Hippolytushoef.Aan belangstelling heeft 't hem dien dag niet ontbroken. Velen brachten aan zijn nieuwe zaak een bezoek, en zoo wij vernamen werd al goed zaken gedaan. Vele bloemstukken en felicitaties had de heer B. in ontvangst te nemen. De bloemstukken i nden winkel geplaats' gaven een echt feestelijk geheel aan den keurig opgestelden winkel. Ons dorp is hiermede weer een zaak rijker geworden, en we zullen hopen dat het den ondernemer goed moge gaan. Lijk opgevischt. Heden, Vrijdagmiddag, is alhier door de bemanning van de motorboot „Zeester" werkzaam bij de Zuiderzee-'' werken, in de z.g. „Vlieter", opgevischt het in verregaan- den staat van ontbinding verkeerend lijk van een mans persoon. Zijn kleeren zijn voor het grootste gedeelte reeds weg gerot, alleen een oliebroek is nog intact, waardoor het vermoeden bestaat dat het een vlsscher of schipper is. Door de groote algeheele verminking is het lijk niet meer te herkennen en kan ook de ouderdom niet geschat worden. Het lijk dat een ondragelijke lucht verspreidt, is voor- loopig in een keetje op den loswal van de haven onder gebracht, terwijl de politie van een en ander op de hoog te werd gesteld en de noodige maatregelen heeft ge troffen. Nader vernemen wij nog dat het niet is mogen ge lukken de identiteit van den verdronkene vast te stel len. Nadat schouwing door den dokter had plaatsgevon den is door de justitie toestemming gegeven 't lijk te be graven, hetgeen nog Vrijdagavond om 8 uur op de be graafplaats te Oosterland is geschied. Een overvloed van straatmuziek. Dank zij de kermis welke thans de Hlppolytushoef in vollen gang is wordt ook den Oever op een ongekende groote „dosis" straatmuziek vergast. Ontelbare orgels en harmonieca-spelers arriveeren el- ken dag om hun al dan niet „welluidende" klanken voor de Oeversche bewoners ten gehoore te brengen. De een is nog niet weg of de ander verschijnt reeds weer, het geen zeker wel tengevolge zal hebben dat de „spoeling er niet dikker op wordt" Nederlaagwedstrijden V.VJO.P. Bovengenoemde wedstrijden behooren thans weer tot het verleden en mogen wij constateeren dat deze wed strijden even als verleden jaar een prettig verloop ge had hebben. Jammer was het dat zich Dinsdagavond tegen Succes tengevolge van een minder gewenscht op treden van den scheidsrechter eenige onaangenaamhe den met den betrokken arbiter hebben voorgedaan. Wij zullen over deze affaire een veelbeteekenend stilzwijgen bewaren, doch willen niet verhelen dat niet alleen de spelers zich ten alle tijden moeten beheerschen en hun fatsoen moeten bewaren, doch dat ook in den eersten plaats een scheidsrechter als „leider" dat zeker verplicht Is en tot voorbeeld moet dienen. Julianadorp is dit jaar de gelukkige winnaar van den prijs die beschikbaar ge steld is, doordat zij V.V.M.P. de grootste nederlaag (40) heeft toegebracht Te beginnen a.s. Woensdag zal bij wijze van proef te De Haukes een huisvuil-ophaaldienst in werking worden gesteld. DEN OEVER. De vergadering van de Jongelingsvereeniging heeft Dinsdagavond om 8 uur plaats in „Land in Zicht". Bijbelinleiding van R. C. Frank. Huishoudelijke ver gadering. Terwijl een trein geladen met zand, jl. Donderdag door den put reedt, van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, ontspoorde de trein, juist op een brug, met het gevolg, dat de wagens in de diepte stortten. Na heel veel moeite slaagde men er in, de trein we derom in contact te brengen. Ongelukken kwamen evenwel niet voor. Uit den Haag afkomstig brachten een tiental in genieurs van het Waterloopkundig Instituut een be zoek aan de sluisbouwwerken, jl. Donderdag. Tal van andere gezelschappen bezochten het werk. In de diepe geul die tusschen de spuisluizen en den afsluitdijk ligt, was jl. Donderdag een stoomkraan van de M.U.Z. bezig met het storten van grond. Op een gegeven moment breekt de grijper van de kraan en stort in de diepte. Een en ander veroorzaakte nog al wat stagnatie in het bedrijf. Wij maken het publiek van Den Oever er op attent dat in het ontspanningslokaal der Zuiderzeewerken heden- en volgende avonden gedurende veertien da gen, in de zaal wielerwedstrijden om prijzen op den home-traine, baan- en wegwedstrijden, snelheids- en duurwedstrijden worden gehouden. .Voor de winnaars in het tijdperk van veertien da gen kunstvoorwerpen. Wedstrijdreglementen in de cantine. Wij wekken allen op het gebouw te bezoe ken. Daar den 15en September de bruggen van den sluisput onder water gezet worden, en de ijzeren draaibruggen nog niet gereed zijn, is reeds een aan vang gemaakt met het plaatsen van een houten hulpbrug met twee beweegbare klappen voor de scheepvaart. De remmingswerken daar ter plaatse zijn zoo goed als voltooid. A.s. Donderdag zal een begin worden gemaakt met aanvullen en opspuiten van diverse plateaux, o.a. aan de N.W.-zijde van de brughoofden. Het personeel bij de Amsterdamsche Ballast Maat schappij werkzaam, wordt gedurende de maand Augustus in het genot gesteld, om met drie dagen vacantie te gaan, groepsgewijze verdeeld. Er zijn thans reeds vier van de zware schutsluis deuren in de schutsluis gearriveerd. In het geheel moeten er twaalf geplaatst worden, vanaf het Werk spoor van Amsterdam afkomstig. KOLHORN. Alhier Is Donderagavond in lokaal Kuiper een vergade ring gehouden van de hier kort geleden opgerichte Middenstandsvereeniglng. De Voorzitter opent met een hartelijk woord van welkom deze vergadering en spreekt de hoop uit, dat de besprekingen In het belang van de vereeniging zijn en verzoekt den secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, welke na voorlezing onver anderd worden goedgekeurd. Hierna volgt bespreking: Zwarte lijst. De leden waren het er allen over eens, dat er een lijst gemaakt moest worden met de namen er op van de onder de winke liers bekend staande niet meer cffcdietwaardige perso nen, en ter Inzage moest liggen voor de leden van de Vereeniging bij den secretaris. Alzoo besloten. Nu krijgen we: bespreking Etalage-wedstrijd. Het plan is om met kermis een Etalage-wedstrijd te hou den onder de aangesloten winkeliers. En wel op den volgenden voet: Er worden In eiken winkel één of meer kaarten bezorgd en op die kaarten staat een letter, en al die letters vormen gezamenlijk een zin, betrekking hebbende op den middenstand. De deelname is vrij voor iedereen en elke winkelier stelt een prijs beschikbaar voor de goede oplossers. Voor de winkeliers zijn er ook nog prijzen aan verbonden. Er zijn n.1. 3 medailles be schikbaar gesteld door verschillende heeren, voor de genen die de mooiste etalage hebben gemaakt. Dit zal uitgemaakt worden door een commissie, die alsnog verzocht zal worden haar medewerking te verleenen. Daarna krijgen we, na de prijsuitreiking, gemaskerd bal bij den heer Kuiper. Ook vrije deelname, dus dat belooft wat te worden met de kermis. Ziet de komende advertentie in de courant. En winkeliers, nu allen het beste beentje voor en toon dat er In zoo'n klein plaatsje als Kolhorn ook nog wel wat te bereiken is, als men allen de handen In el kaar slaat. De heer C. K. Hamelink, te Voorburg, benoemd als onderwijzer aan de o.l. school I te Kleine Sluis, heeft deze benoeming aangenomen en wel met Ingang van 1 Augustus 1930. Loop der bevolking: Ingekomen: P .F. Koprers uit Sassenheim: M. van der Reen uit Llsse; G. J. van der Park uit Oudorp; Mej T. Nleuvvenburg uit Wieringen: L. van Zandwijk uit Den Helder: K Hietkamp uit Tietjerksteradecl; A. Schaap cn gezin uit Medemblik; K. de Lange en gezin uit ZweelooM. Kuipers en D. van der Wal uit Lemster- land; S. Hiemstra en W. Kuipers uit Enkhuizen: H. Hoi- ting uit Zijpe; G. de Jong uit Opsterland; L. Jellema uit Dantumadeel; M. P. Voges uit Velsen; E A. Blommaert uit Alpen aan den Rijn; A. ter Aar uit Leiden; W. de Graaf en gezin uit Soerabaja. Vertrokken: Mej. A. de Jager naar Zijpe;'Me1. E. M. van Kampen naar Den Helder; J. Spruit naar Warmen- huizen; J. Dijkstra naar Westdongeradeel; G. van den Brun en echtgenoote naar Amsterdam. In de maand Juli zijn in deze gemeente de volgende bouwvergunningen verleend: aan A. M. J. Braam tot het bouwen van een woon- en winkelhuis; aan W. van den Bergh tot het verbouwen van een winkelhuis; aan C. J. Molenkamp tot het bouwen van een woonhuis met schuur; aan G. Borst Sr. tot het bouwen van een garage; aan G. W. Timmer en Co., tot het bouwen van een pakplaats; aan het R.K. Kerkbe stuur te Breezand tot het bouwen van een kerk, pasto rie, sacristie en garage. Politie. Verloren: een zilveren dames-armbandhor loge en een zilveren heerenhorloge. Gevonden: een Ford-sleuteltje; een motorbroek; een nummer van een auto. Inl. ter secretarie. BREEZAND. Voor rekening van den heer J. Beerse, bakker te St Pancras, zal aan den Zwarteweg, op een perceel land van den heer L. Raven, een woonhuis met bakkerij worden gebouwd. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zet Zondag a.s. haar zomerfeesten voort met wedstrijden in het tonsteken op lorrie's op het strand. Tot Zon dagmiddag bestaat gelegenheid zich aan te melden. De V.V. „Callantsoog" zal a.s. Zondag een wedstrijd spelen tegen J.V.C. II uit Julianadorp. Vorige week werd met 43 gewonnen, zoodat we een mooie span nende wedstrijd te zien kunnen krijgen. Politie. Verloren: een gouden ring, met een rose- achtig steentje. OUD KARSPEL. In de door het Bestuur met de commissarissen van de vereeniging V.V.V.V.V. Woensdagavond gehouden ver gadering is het programma opgemaakt voor de feesten, ter gelegenheid van de kermis op 17, 18 en 19 Augustus a.s. Zondag zullen grasbaanwedstrijden worden gehouden, georganiseerd door de wielerclub „Olympia" van Am sterdam. In tegenstelling met vorige jaren zullen op Maandag geen kinderspelen plaats hebben, doch zullen deze Dinsdag worden gehouden. Voor Maandagavond is het tooneelgezelschap „De Mas kerspelers" van Bergen geëngageerd, welk gezelschap In de kolfbaan van den heer C. Vis zal optreden met „De Distel". In deze gemeente is een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd onder het vee van den heer J. B. in de Diepsmeer. ZUIDSCHARWOUDE. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het Oranjecomité is besloten, den verjaardag van H.M. de Koningin, evenals vorige jaren, weer feestelijk te her denken. Aan de burgerij zullen weer inteekenlijsten wor den aangeboden. NOÖRDSCHARWÖUDE. Begunstigd door mooi weer had Donderdag het school feest der Ohr. school alhier plaats. Per autobus werd een uitstapje gemaakt naar Schoorl,. Bergen en Eg- mond aan Zee, waar volop genoten is van duinen, speel tuin en zee. Concert „Excelsior". Donderdagavond gaf onze harmonie „Excelsior" een zomerconcert in den muziek tuin onder leiding van den heer P. Pranger. Een vrij talrijk publiek woonde dit mooie concert bij. Het weer werkte ook uitstekend mede om dit concert goed te doen slagen. BROEK OP LANGENDIJK. Aan de bloembollenveiling was de aanvoer vrij groot. De prijzen vielen mee en waren weer eenigszins beter. Alleen van kleine maat zijn de prijzen niet best. Er was een vlugge handel en over 't geheel was men over den loop tevreden. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. A. B. v. d. Ploeg, slaagde bij het gehouden examen te Den Haag, voor leerares oostuumnaaien. Woensdagavnd werd door de feestcommissie beslo ten de verjaardag onzer Koningin feestelijk te herden ken. Verschillende jonge dames zullen worden aange zocht tot het inzamelen van giften bij de burgerij. Als datum werd vastgesteld Dinsdag 2 September. In hoofdzaak zal het een kinderfeest zijn, terwijl tevens voor de rijpere jeugd allerlei wedstrijden zullen worden gehouden. Voor den avond zullen de plaatselijke zangvereenigin- gen en het muziekcorps worden uitgenoodigd, voor het geven van een vocaal- en instrumentaal concert. Verdere bijzonderheden zullen nog nader bekend ge maakt worden. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Burgerlijke Stand over de maanden Juni en Juli 1930. Geboren: Jacobus Cornelis, zoon van Joseph Trom petter en Josina Maria van der Zei. Cornelis Johan- nes, zoon van Nicolaas op 't Veld en Geertje Brink. Petronella Catharina, dochter van Gerbrand Duijves en Ursula Bekker. Johannes Cornelis, zoon van Nicolaa* Cornelis Bruin en Anna Maria Komen. Johannes Cor- nelis, zoon van Simon van Diepen en Elisabeth Kramer. Huwelijksaangiften: Daniël van Seventer, oud 24 jaar en Grietje Keppel. oud 22 jaren. Gerrit de Graaf, oud 25 jaren en Immetje van der Leek, oud 21 jaren. Arle Visser, oud 25 jaren en Anna Geertruida Koster, oud 25 jaren. Huwelijken: dezelfde als huwelijksaangiften. Overleden: Jacob Mol, oud 64 jaren, echtgenoot van Guurtje Zuurbier. Klaas Peijs, oud 86 jaren, echtgenoot van Neeltje Duijn. Grietje Nat, oud 72 jaren, echtge noote van Arlën Borst. Na de beroovinq op het Koningsplein le Amsterdam. Ook de beroover berooid. Wij lezen in Het Volk: Men herinnert zich de gefingeerde berooving van een banklooper op het Koningsplein te Amsterdam van een bedrag van f65.000 cn het geheimzinnige ge doe met ..Bleeke Willem", een bekende figuur uit don ker Amsterdam, die door gasverstikking om het leven is gekomen. Bij de politie bestaat het vermoeden, dat leze plotselinge dood van „Bleeke Willem" ten nauw ste verband houdt met de in scène gezette berooving van den banklooper. De ..poet" van f65000 zou door den van roof be schuldigden P. van D. bij „Bleeke Willem" in bewa ring zijn gegeven, een paar weken, nadat de „beroo ving" had plaats gehad. P. v. D. had gedacht, van de buit te kunnen profiteeren, nadat hij de tegen bern gecischte gevangenisstraf van vier jaar zou hebban uitgezeten. Weldra bleek hem echter, dat hij slacht offer zou worden van de ontrouw zijner kornuiten. Tot goed begrip d'ene, dat P. van D. voor het le vensonderhoud van de vrouw, met wie hij voorheen leefde en thans getrouwd, f 1000 noodig had en haar naar een der mannen, aan wie hij het geld had over gedragen, verwees. Het geval zit namelijk zoo, dat P. van D., na de berooving" het geld aan twee beruchte knokbazen had ..afgeslagen" (toevertrouwd). Deze helers waren de plotseling gestorven „Bleeke Willem" en een ze kere I. N.. heler van goud en diamant, van wien in ziin omgeving wordt gezegd, dat hij over geld be schikt. Toen nu de vriendin van P. van D. bij N. kwam, om de f 1000 te halen, bleek plotseling, dat N\, na den dood van Bleeke Willem besloten scheen, de geheele poet" voor zich alleen te houden. Hij ontkende al- 'hans, iets met de zaak uitstaande te hebben en ook nadat de vrouw met een door hem geschreven bewijs bij hem kwam, weigerde hij eenig geld af te staan. Zijn brutaliteit ging zelfs zoo ver, dat hij zich vrij willig naar een politiebureau begaf, om zich te bekla gen over het feit, dat eenige „penoze jongens" die op de hoogte waren van het geval, getracht hadden hem 10 rooie ruggen (f 10.000) afhandig te maken door middel van chantage. Ondanks de teleurstelling hield P. van D. zich stil, daar zijn straf nog niet definitief was uitgesproken. Nu hij veroordeeld is tot vier jaren gevangenisstraf, heeft hij den officier van justitie, die het onderzoek tegen hem had geleid, verzocht hij hem te komen en heeft hij klaren wijn geschonken. P. van D. wist met overstelpende bewijzen aan te toonen, dat hij geroofde f65.000 aan Bleeke Willem en N. heeft afgedragen in een portiek van een xvo* ning, die hij nader aanduidde. Alhoewel N. hardnek kig ontkende, ooit in relatie te hebben gestaan met P. van D. en dezen nimmer thuis te hebben ontvan gen, kon P. van D. ook in de kleinste finesses N.'s woninginrichting beschrijven. Nog vernemen wij, dat N. in de grootste wanhoop den kornuiten van P. van D. heeft gesmeekt, hem niet in de gevangenis te helpen. Door de bekentenis van v. D. zal het mysterie van deze berooving weldra geheel opgelost zijn. Voorts vernemen wij, dat bij deze zaak nog een der de heler betrokken zou zijn, wiens spoedige arresta tie eveneens verwacht kan worden. Volgens onzen zegsman zou dit een te goeder naam bekend staande kastelein zijn. Inmiddels is N. ingesloten in het huis van bewa ring. Een zeer regenrijke maand. Het filiaal te Amsterdam van het K.N.M.I. deelt het volgende mede: Sedert Augustus 1887, toen de waarnemingen aan de Filiaal-Inrichting zijn begonnen, is Juli 1930 de natste Juli geweest met 169 m.m. regen; in 1889, 1894 en 1910 viel resp. 124, 113 en 119 m.m. In den Hortus Botanicus, waar de regenmeter be ter is opgesteld, werd in Juli 1930 gevangen 183 m.m., tegen 138, 110, 114 en 112 m.m. in 1910, 1915, 1919 en 1920. Volgens de regenwaarnemingen in den Hortus, in 1909 aangevangen, neemt Juli 1930 de vierdo plaats in; Augustus 1912 geeft 200. October 1917 197, September 1918 192 en Juli 1930 183 m.m., terwijl dan Augustus 1924 met 181 m.m. volgt. Op de andere stations viel in deze maan tc Gro ningen, Helder, de Bilt, Vlissingen en Maastrichl achtereenvolgens 122, 146, 208, 111 en 139 m.m., zoo dat het centrum het natste was.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6