llltitn Nieuws- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Margarine. Uit onze omgeving. ALKMAAR. HEERHUGOWAARD HARENKARSPEL ST. MAARTEN S C H 0 0 R L. WINKEL. Woensdag 6 Augustus 1930. schaeer 73ste Jaargang No. 8708 courant Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer '20 cent (bowijsno. inheprepcn). Grontere lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Het nieuwe Rijwielplaatje. Nederland is weer onveilig, Overal dreigt het gevaar, En we spelen 't met een praatje Over 't plaatje niet meer klaar! „Even halen" of „vergeten" Wordt allang niet meer geloofd, En de kool, bestemd voor and'ren, Heeft men steed3 zichzelf gestoofd! Menig achtenswaardig burger, Die justitie nauw'lijks kent Door z'n ongerept verleden, Heeft het eerlijk roer gewend! Menig achtenswaardig burger Wordt door de fiscale macht Met het schaamrood op zijn kaken Zeer omstandig opgebracht! Hij tracht onbestemd te lachen, Maar dit redt niet zijn figuur, Hij is, net als ieder ander, Wat we ronduit noemen: „Zuur!" En de openbare schande Wordt hem waarlijk niet bespaard, Tijd'lijk wordt hij afgezonderd, En zijn flets verbeurd verklaard! Ziet hem schulbewust verdwijnen Uit een oploop van 't publiek, Met een onbeholpen houding, En wat zielige critiek! Hoort hem zwijgend knarsetanden, Als hij 't rent'loos boetegeld, Vol opstandige beroering, Voor het stil loketje telt! Pas geboren rijwielplaatje, Gij zijt -best Uw prijsje waard, Onze duur gekochte vrijheid Wordt door U weer wel bewaard! La&t ze kijken, 't is in orde, „Nee agent, U doet me niks!" Daag'lijks speelt men vrijheidsheldje Voor twee vijftig! Voor een riks!! Augustus 1930. KROES. (Nadruk verboden}. O, Margarien, O, nagemaakte boter, O, Margarien, Uw omzet wordt steeds grooter, O. Margarien, Wanneer gij blijft bestaan, Dan zal de echte boter. Naar den blgaan! Waarschijnlijk zijn er nog wel onder onze lezers, die zich dit schoone(i) lied herinneren uit den tijd, dat de margarine of kunstboter pas op de markt verscheen. Het nieuwe uitvindsel was toen nog niet het zuivere pro duct, dat thans door de eerste-klas-fabrieken wordt ge leverd en waarvan geen ander kwaad kan worden ver teld. dan dat het geen echte boter is en dat het geen vitaminen bevat Met wantrouwen begroet, heeft de margarine niette min de wereld veroverd en al is het met de natuurboter niet zoo erg geloopen als het kermisdeuntje vreesde, toch wordt het gebruik van het echter product door dat van de namaak overtroffen. Het is wel interessant, de geschiedenis van de marga rine na te gaan. Een welkome gelegenheid daarvoor biedt een beschouwing van den bekenden heer Antoon Jurgens, welke werd geschreven voor de Amsterdam- cche Bank. De heer Jurgens begint aldus: „In ruim esn halve eeuw tijds is de margarine een al gemeen gebruikt zelfstandig voedingsmiddel geworden, dat naast de natuurboter zijn eigen plaats in de volks huishouding inneemt. Maar het is niet als artikel voor volksvoeding, dat de margarine groote beteekenis heeft; ook door den in vloed op de handels- en betalingsbalansen van verschil lende landen is dit product een belangrijke rol gaan spelen. Enkele voorbeelden kunnen dit typisch illustree- ren." Eerst wordt nu Denemarken genoemd, een echt agra risch land, welks zuivelproducten jaren lang gedeelte lijk door onze eigen domme schuld gevaarlijke con currenten waren voor de Nederlandsche. Zelf gebruiken de Denen weinig van hun kostelijke en kostbare natuurboter. 80 4 90 procent voeren zij uit, In 1929 voor een waarde van ongeveer 520 millioen kro nen, terwijl de bevolking zich tevreden stelt met de in het eigen land gemaakte margarine. Dat zal wel geen vrije keuze zijn, doch een economische noodzakelijkheid! 22 K.G. kunstboter is het gebruik per jaar en per hoofd, vier keer zoo groot als dat van natuurboter. In geen en kel ander land is het zoo erg, zegt de heer Jurgens. Den toestand in Nederland teekent hij aldus: „Van de natuurboterproductie wordt een zeer belang rijk deel uitgevoerd, vooral naar Duitschland. De totale boterproductie bedroeg in Holland in 1928 85.000.000 K.G. en de uitvoer bruto 47.000.000 K.G., ter waarde van on geveer f 88.000.000. Naast de natuurboterproductie heeft Nederland een zeer belangrijke margarine-productie. Vol gens het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de Nederlandsche margarine-produc tie in 1928 140.000.000 K.G. Hiervan werd 66.5 millioen K.G. in ons land zelf geconsumeerd, wat op een verbruik van 8.4 K.G. per hoofd van de bevolking neerkomt; te genover een gemiddeld natuurboterverbruik van 5.8 K.G. Naast den boteruitvoer ter waarde van ongeveer f 88.000.000 bedroeg de margarine-uitvoer in 1928 89.000.000 K.G. bruto ter waarde van f 52.000.000. Voor Nederland en Denemarken geldt in zekeren zin, dat voor iedere K.G. margarine, welke geconsumeerd wordt, een K.G. natuurboter van belangrijk hoogere waarde voor export vrijkomt; terwijl voor Duitschland voor iedere K.G. margarine, welke geconsumeerd wordt, 1 KG. natuurboter minder behoeft te worden ingevoerd." In Duitschland is n.1. de productie van natuurboter niet voldoende om de binnenlandsche vraag te dekken. „Hoewel de margarineconsumptie van ongeveer 7% KG. per hoofd der bevolking nog voor zeer belangrijke uitbreiding vatbaar is, wordt er meer dan 136.000 ton na tuurboter per jaar in Duitschland ingevoerd, ter waarde van ruim Mk. 458.000.000. Bij verdere stijging van de margarine-consumptie zou de Duitsche betalingsbalans ontlast kunnen worden met het verschil tusschen de waarde der natuurboter en de aanmerkelijk lagere waar de van de grondstoffen benoodigd voor de margarine." Feitelijk zegt dus de heer Jurgens tot de Duitschers: „Eet meer margarine, want naar mate gij dat doet, zal het u gemakkelijker vallen om uw verplichtingen tegen over het buitenland na te komen!" Voor een margarine-man als hij hij hoort immers tot de familie, welke de bekende fabrieken te Oss ex ploiteerde ligt het wel in de lijn, om propaganda te maken voor de kunstboter. Toch durven wij de veron derstelling maken, dat hij zijn persoonlijk gebruik van natuur- en kunstboter wel niet overeenstemmen zal met de hierboven genoemde gemiddelde cijfers, 5.8 en 8.4 KG. Alle goede eigenschappen van de margarine ten spijt, getuigt het niet van stijgende welvaart als deze namaak in de plaats treedt van de echte boter. Over den smaak valt niet te twisten, doch wat we een oude boerenvrouw hoorden zeggen, klonk' ons niet gek in de ooren: „Liever een schraapje natuurboter dan een laag mar garine." In een volgend nummer nog iets over de ontwikke ling der margarine-industrie. WAAR DE VROUW BELANG JN STELT. Welke kleur moet uw pels hebben? Dit is echt een vraag uit den tegenwoordigen tijd. Want wie zou er voor 30 of 40 jaar aan hebben gedacht, om een bont naar eigen keuze van kleur uit te zoeken! Dat bestond eenvoudig niet. Men droeg het bont, zooals het was, in natuurlijke kleur. En wanneer het werd ge verfd, dan was het alleen zwart, en dat deden de bont werkers niet eens zelf. Zij stuurden de bonten dan naar enkele zeer speciale adressen. De keuze in het algemeen van bonten in vroeger tijden haalt niet bij de tegenwoor dige keuze, a! had men toen ook marter, bunzing en sa belbont Deze bonten, nog niet aan een steeds wisselende mode onderhevig, waren een waardevol bezit. En dan spreken wij hier niet eens over een bontmantel, maar over een sjaal, boa of mof. Iets anders kende men toen nauwelijks; de bontmantel was iets zeer zeldzaams. In groote gezelschappen hadden de dames groote, breede sjaals, waar in zij zich bijna geheel konden hullen, wat echter maar zeer weinigen zich konden permitteeren. Om een vergelijking te maken met den tegenwoordigen tijd, wie nu ln het bezit is van een bontmantel, droeg toen een boa of bont met mof, en wie nu een mantel heeft met bont afgezet, droeg toen heelemaal geen bont; wie nu een sabelbont, of chilla draagt, kon vroeger wel koninklijke allures aannemen. Doch. zooals boven gezegd, droeg men vroeger onge verfd bont. Langzamerhand begon men de bisam te ver ven. eerst zwart, om wat variatie te hebben. Tenslotte kwam de bontgarnituur in vraag. Voor de voering ge bruikte men dan het buik- of rugvel van eekhoorn of hamster. De keuze van het bont was zeer beperkt, om dat men alleen de beste kwaliteiten gebruikte. Het kwam niemand ln zijn hoofd op, om een kraag uit afge knipte stukken in elkaar te zetten. Met de ontwikkeling van de techniek en de industrie is echter het begrip pels geheel veranderd. Wie zou vroeger een konijnenvel ge dragen hebben en dan van „pels" hebben gesproken? Wie zou vroeger ooit vermoed hebben, dat een pels zoo zou worden veranderd en geverfd, dat deze niet meer te herkennen was. Als het meest kostbare bont gold nog twintig jaar ge leden het sabelbont, dat voornamelijk aan het Russi sche hof werd gedragen. Tegenwoordig is er bijna niet aan te komen. Een algeheele verschuiving en verande ring heeft in de bont-markt plaats gevonden; kwalitei- teit geldt niet meer als eerste vereischte. Zooals men weet, is van verschillende dieren de kleur van den pels in den zomer anders dan in den winter, 's Zomers is de kleur ln overeenstemming met de kleur van de aarde, terwijl deze dieren 's winters wit zijn, zooals de alpen haas en de wezel. Deze verandering van kleur van den pels geschiedt in de maand November. En deze witte pelzen waren bijzonder in den gunst bij de bontwerkers en de dames (vooral het witte bont van den wezel, nu hermelijn genoemd). Echter, dank zij de ontwikkeling van de chemie, kan men elk bont iedere gewenschte kleur geven. Rood-vossen maakt men zwart of bruin, om van de goedkoope vellen niet eens te spreken. Men laat het bont verven bij het kostuum en dan in de fijnst voor geschreven nuance. Ondanks het feit, dat wij reeds zoover gekomen zijn. heeft de pels-industrie en de mode zekere grenzen niet overschreden. Het eenige doel, dat men wilde bereiken, was het veredelen van de goedkoopere bontsoorten, ede le bontsoorten natuurgetrouw te imiteeren. Zuivere pro ducten van de phantasie zijn er nauwelijks gemaakt, hel groen en lichtblauw werden niet benut. De grenzen, waar de phantasie ophoudt en de natuurzin voor den dag komt, zijn intusschcn nauwelijks te onderkennen, al kan men het toch wel aanvoelen, wanneP» de mode ons naar het decadente brengt. Toch komt het met de plannen van de vooruitstrevenden goed overeen, de ja gende, immer veranderende mode een nieuwe factor van mogelijkheden, aan de hand te doen, waarbij niet alleen de snit en de vorm van den pels, maar ook de kleur moet veranderen. Dan zegt Elsa tot haar vriendin Loeloe: „Wat is je groene bontmantel prachtig purper geverfd", en hult Elsa zich in een keurige, azuurblauwe bisam. Wat is uw lievelingskleur? Laten wij bij welk tempo ook van de ontwikkeling nooit ons hoofd op hol laten jagen, anders gaat het laatste restje van fijngevoel voor den edelpels verloren. Dan zou de roodvos meewarig zijn hoofd schudden, omdat wij louter verlangen naar veelheid, rijkdom en schoonheid zouden denken, de die renwereld te kunnen overtroeven. Verhuis-auto maakte luchtreis en werd in 't Kanaal gekwakt! Twee Inzittenden wisten zich te redden en werden in de gasfabriek gedroogd. Maandagmiddag te omstreeks 3.30 uur, reed een vier wielig motorrijtuig, een leege verhuisauto, op den Hel- derschenweg, ter hoogte van de Gasfabriek. Dit motor rijtuig werd bestuurd door W. A. M. M., wonende te Amsterdam, terwijl naast den bestuurder in de cabine den tegelzetter H. A. ten C., eveneens aldaar woon achtig, zat. Op het moment dat bedoelde auto de gas fabriek passeerde, werd het motorrijtuig gegrepen door een hevigen rukwind, met het gevolg, dat het als het ware werd opgenomen en over de tramrails heen ïn het Groot Noordhollandsch Kanaal werd geslingerd. De beide Inzittenden gingen kopje onder, doch wisten zich, door het inslaan van de stuurcabineruit, uit hun benarde positie te redden. Dit ging met veel moeite gepaard en was het een geluk, dat een der inzittenden, namelijk ten C., een goed zwemmer was, waardoor hij zijn ka meraad beter kon helpen, bijgestaan door een toege schoten burger, die zich eveneens te water begaf. Be houdens een paar lichte wonden aan de handen, kwa men bedoelde personen met den schrik en een nat pak vrij. Zij zijn naar de gasfabriek gegaan, om hun klee- ren te dregen. De eigenaar van de auto was zekeren C. K, wonende te Amsterdam, die telefonisch met het geval in kennis Is gesteld en des avonds alhier arriveerde. De auto s in den afgeloopen nacht door de garage Pauwels, met een kraanwagen op het droge gebracht. Een en ander is nog betrekkelijk goed afgeloopen. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1930. Geboren; Johan Jozef, z. v. J. Dekker en Selma Jo nas. Johannes, z. v. S. Ivooijstra en L. Rozema. Pe trus, z. v. J. Wijnker en A. v. Langen; Louweris,. z. v. S. Dekkers en W. de Boer. Grietje, d. v. S. Kuin en G. Kroon. Anna Petronella, d. v. Th. v. Stralen en A. M. v. Langen. Johannes Simon, z. v. D. Dudink en H. v. Schagen Ebertus, z. v. G. Mulder en I. Ot- tens (wonende Amsterdam). Maria Johanna, d. v. N. Bankras en A. Beers. Catharina Agatha, d. v. P. Blee- ker en Cath. Tamis. Ondertrouwd: C. Mul, wednr., 51 jaar, en N. Hooge- boom, jm.. 49 jr.; C. Smit, jm., 31 jr. en C. Appel man, jrri., 28 jr.; M. Bakkum, jm., 26 jr., Ursem en M. A. Ottenbros, jd., 22 jr. Gehuwd: A. Cuperus en C. den Engelse; C. Mul en N. Hoogeboom. Overleden: Franciscus Groot, 10 mnd., zoon van G. Groot en C. II. Barhorst. Gerrit Peters, zoon van J. Peters en M. Visser, 3 w. (wonende Zuidscharwou- de): Geertje Klaver, wed. v. A. Beers, 75 jr. Neeltje Jongejan, wed. v. J. Kleijer, 79 jr., Levenloos aange geven kind van D. v. Diepen en C. R. Wit. Heertje Reets, 47 jr., echtgen. van G. K. Schoen. Gerardus Bart, 5 wk., zoon van C. Bart cn G. Kieft. De parvenufa, m'n jongen, ik ben ook begonnen met kranten te verkoopen. De krantenjongen: Toe, meneer,maak me nou m'n betrekking niet tegen. (Humorist). TWEE-EN-ZEVENTIG. In 't Verloren Hoeksken van Het Laatst Nieuws, het Brussclsche blad, schijft Nele Klauwaerdinne: Toen de Vesuvius aan 't ronken was, en elk vluchtte, wat zal de angst geweest zijn van de moeders, die zich zelf vergeten, en den angst dragen van al hun kinderen. Hun verdriet is de som van allemans verdriet, en dan nog veel meer. En wat zullen zij, de moeders, gedaan hebben om kinderen te beschermen. Al wat alleman heeft gedaan, te zamen, en dan nog veel meer. We zullen het nimmer weten. Maar den moed van die moeder te Melfl kennen we nu toch. Van die ééne. De grond blafte. Het huis viel in. Alle deuren en ramen waren gesloten door puin. Te ontkomen was on mogelijk. En 't kind lag in de wieg. De gravers en redders hebben die moeder in het puin van haar huis ontdekt, met, in haar armen, de wieg van haar meisje. Zij stond er over gebogen en kreeg stecnen en 'tolk op haar rug. Haar lichaam was een scherm. Zou zij verroerd hebben, dan kwamen de brokken en sche.vcn op het kind. Zij heeft niet verroerd. Twee-en-zeventig uren heeft zij alzoo gewacht, in die houding. Twee-en-zeventig uren. Dat kan alleen een moeder. Waar haalt zij die kracht? Mijn moeder, zegt Cieltje Quaefeniene, gaf mij, als ik klein was, eiken Zondag één frank. Ik ben nu ge trouwd, en bezit veel meer dan ooit mijn moeder heeft gehad. Als zij mij komt bezoeken of ik naar huis toe ga, en 't is Zondag, dan stopt zij mij nog altoos één frank toe. Daar, voor uw Zondag, kind, gelijk vroeger. Mijn moeder, zeg Ik dan, kwam nooit van de markt of van een reis terug, of zij had snoepjes mede. En nu nog, als zij komt, dan komt er uit haar handtasch, een grauw zakje, met snoep er in, gewone zwarte bollen, uit den volkswinkel, 't Zijn de beste, kind, zegt zij die er zijn. Wat Cieltje's moeder dien frank doet geven en mijn moeder dat zakje, deed de moeder uit Melfl. gebog°n staan over de wieg van haar kind, die zij in haar ar men hield, twee-en-zeventig uren lang. Twee-en-zeventig. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1930. Geboren: Greta. dochter van Adriaan Spoor en Maart je Delver. Petrus Johannes, zoon van Hendrik Danenberg en Catharina Groot. Petronplla, dochter van Hendrik Nicolaas Borst en Maartje Wijdenes. Ali, dochter van Hendrik Nicolaas Borst en Maartje Wijdenes. Theodorus, zoon van Cornelis Dekker en Aaltje Buter. Hark, zoon van Klaas de Wit en Trijn tje Sijbrmds. Martinus, zoon van Jan Bruin en Im- metje Jong. Trijntje, dochter van Pieter Wit en Jacomijntje Maria Poldervaart. Johannes Jacobus, zoon van Evert Karsten en Maria Alida Teselaar. Anna Cornelia, dochter van Johannes Cornelis Mooij en Anna Pronk. Dirk, zoon van Jan Groet en Guur- tje Kaaij. Guurtje. dochter van Adrianus Johannes Strooper en Cornelia Maria Dekker. Petronella Aga tha, dochter van Jan Strooper en Cornelia Burger. Ondertrouwd en Gehuwd: Pieter van der Bel en En- geletje Swager. Nicolaas Cornelis Hof en Maria Ca tharina Johanna Giebels. Arie Brink en Agnes Masteling. Overleden: Een als levenloos aangegeven kind van Johan Ente en Maria Anna Rijser. Johannes Kuil- boer, oud 3 jaren, Aagje Buter, oud 63 jaren, echte, van Pieter Spaans, Sophia Betendina ten Bosch, oud 68 jaren, weduwe van Gerardus Johannes Jan sen. Maartje Delver, oud 27 jaren, echtg. van Adriaan Spoor. GEMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1930. Geboren: Anna, dochter van Johannes Jacob Vos en Dieuwertje Dekker. Marie. dochter van Arie Sij- hrands en Trijntje Zeeman. Simon, Aire, zoon van Jan Vijzelaar en Maartje Schermer. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Klaas Meijles en Geertje Bouma. Overleden: Willem Blaauboer, oud 54 jaren, echt genoot van Kaatje Kuit. GEMEENTE SCHOORL. Ingeschreven' gedurende de maand Juli 1930. Geboren: Johannes. zoon van Johannes Delis en van Margaretha Maria Roozendaal. Ondertrouwd: Geene. Overleden: Abraham van Thijn, 31 jaar, wonende te Uitgeest. Jacob Hoogland, 67 jaar, echtgenoot van Cornelia Klisabeth Bruin. Zondag J.l. werd door de Vereeniging Sparta Veteranen een wedstrijd gespeeld te Winkel tegen de veteranen al daar. Deze wedstrijd, die een zeer aangenaam verloop had en onder de goede leiding van den hier ln West- Friesland welbekenden heer Klelterp stond, eindigde in ©en 83-overwinning voor Winkel. Sparta verscheen echter maar met 10 man, terwijl na de rust nog een der spelers den strijd moest staken. We schreven reeds dat de wedRtrijd een goed verloop had. Jammer was het. dat het terrein voor sport nu ten eenenmale ongeschikt was. Dit is echter de ontvangende vereeniging niet ten kwade te duiden, daar er blijkbaar bij de autoriteiten van Winkel niemand is. die zich om het bezit van een goed sportterrein bekommert. Onder de ingezetenen en in hoofdzaak onder de jonge lui, leeft de liefde voor de sport toch, getuige o.a. de

Schager Courant | 1930 | | pagina 1