STER-TABAK CALLANTSOOG ST. MAARTEN HARENKARSPEL HOOGWOUD BARSINGERHORN Z IJ P E ANNA PAULOWNA W1ERINGEN Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Verkeersongelukken in het buitenland. Een sentimenteele inbreker. OUDKARSPEL. De V.V.V.V.V.-feesten op 17 Aug. Gras- baan-wiclerwedstrijden door de Kampioen „Olympia" van Amsterdam. Onwillekeurig zal men zich hebben afgevraagd wat de vereeniging de V.V.V.V.V. van plan was dit jaar tijdens de kermisdagen op het D.T.S.-terrein te laten uitvoeren. Bestond aanvankelijk het plan om dit jaar zoo te laten passeeren, met het oog op de minder gunstige tijdsomstandigheden, later is men van gedachten ver anderd, en meende men alsnog iets te moeten doen. En het kiezen van dit was niet moeilijk. Door con necties wist men het zoover te krijgen, dat de wiel- rennersvereeniging „Olympia" van Amsterdam zich bereid verklaarde op Zondag 17 Augustus in Oud karspel, wedstrijden te organiseeren op de grasbaan. Hoeveel renners er wel zullen komen, dat kunnen wij niet mededeelen, maar wel weten wij, dat het er minstens een 30-tal is. Er zal o.a. een 100-rondenrit worden gehouden, voor amateurs en onafhankelijkcn (rijbewijshouders), een afvalwedstrijd voor nieuwelingen, een 20-ronden rit voor veteranen en een 10-rondenrit voor juniores. Des morgens om 8 uur zullen de deelnemers en supporters met hunne dames van Amsterdam ver trekken, om in clubtocht naar Oudkarspel te trek ken. Wij kregen het cluborgaan van genoemde vereeni ging toegezonden, en daaruit bleek ons, dat ook door de leidende vereeniging reclame wordt gemaakt voor dezen sportdag. Het succes, dat voor eenige jaren mocht worden geboekt met de wielerwedstrijden zal zeker niet na laten zich nog in sterker mate te demonstreeren, want men zal natuurlijk deze jongens van den weg op hun vliegend wiel willen zien rennen, wanneer het er aanstonds om zal gaan, wie met den eere-palm zal gaan strijken. Het zal een middag vol spanning zijn zoowel voor rijders als voor toeschouwers. Er wordt zeker niet tevergeefs verwacht dat er een groot aantal bezoekers aanwezig zal zijn. Maandag 18 Augustus wordt door de „Maskerspe lers" van Bergen een uitvoering gegeven in het lo kaal van „Het Huis de Brederode" te Oudkarspel, waar deze vereeniging voor het voetlicht zal verschij nen met „De Distel", blijspel in drie bedrijven van Paul Saudek. Reeds eerder had men het genoegen, dat de „Mas kerspelers" in deze zaal optraden, en met een over weldigend succes. De goede naam, dien het gezelschap hier alreeds bezat, werd daardoor versterkt, en zeker mag ook op dezen avond een zaal met waarlijk belangstellen den worden verwacht. Men weet vooruit dat er iets goeds en iets moois geboden wordt, een avond van waar kunstgenot staat te wachten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit no. voorkomende advertentie. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagmiddag j.1. is door de gemeente- en rijks- Eolitie alhier een zekere M., wonende te Broek op angendijk, aangehouden, als verdacht van het ont vreemden der koe van den heer Gootjes aan de Bo- terhuizen te Sint Pancras. De strandwedstrijden. Door het minder goede weer was ook ditmaal de be langstelling voor de door de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer uitgeschreven wedstrijden in het ma ken van zandhoopen slechts matig te noemen. Ongeveer 20 personen hadden voor deelname Ingeschreven. Tegen tweeën ving de wedstrijd aan. Er werd doorgewerkt tot ruim half vijf. op welk tijdstip het water reeds vrij dicht de zandhoopen genaderd was. Om kwart voor vijf viel de laatste vlag, waarna in de consumptietent door den edelachtbaren heer Mr. D. Breebaart de prijsuitreiking werd gehouden. Na een korte toespraak, waarin hij de aandacht vestigde op de steeds grootere belangstelling voor deze wedstrijden, reikte hij aan de prijswlnners de prijzen uit. De dames Tholen (Amsterdam) en Govers (Den Helder), winnaars in de groep paren, wonnen een kussen en een sjaal. De tweede prijs, bestaande uit een souvenir en een parfumeriedoos, werd gewonnen door de dames Vos en De Bruin te Callantsoog. De derde pr. werd in beslag genomen door den heer en mevrouw 8mlt te Broek in Waterland (een kistje sigaren en een vaas). In de groej^alleen-werkenden werd de eerste pr. gewonnen door den heer H. J. Schut, De prijs bestond uit een rookstel. De tweede prijs won de heer R. Meel dijk (waterstel), de derde de heer J. Vos (souvenir). De V.V.V. heeft hiermede hare zomerfeesten beëindigd Thans maakt het Bestuur zich klaar om op waardige wijze het 12H-jarig bestaan op 27 September a.s. te her denken. Voor de a.s. kermis alhier, staat ons weer een mooie avond te wachten. Het is den heer Zwakman gelukt bij deze gelegenheid te doen optreden Adolf Bouwmeester, voordrachtkunstenaar, Louis Noiret, humorist en Jeane Bacilek, de Boheemsche nachtegaal. Wij zien dus dat de heer Zwakman de zaak weer grootsch aanpakt en dit doen van durf getuigd. Het maken van de boerenwoning op de afgebrande fiofstede van de ,fam. Bijpost in de Schagerwaard, en bewoond door den heer D. Hoogland, is opgedragen aan den heer C. Dam, timmerman te Dirkshorn. Ofschoon het in den laatsten heel goed ging en men hoegenaamd geen hinder had dat er wat ontvreemd werd schijnt het nu onveilig te worden in deze gemeente. Ver leden week is bij den visscher B. alhier op een nacht de kaar met paling gestolen, terwijl bij een anderen vis scher geprobeerd is om het slot van het kaar te ver- breeken, wat blfkbaar niet gelukt is. Voorts is van den timmerman v. d. G. te Waarland in den nacht van Vrij dag op Zaterdag een partij gereedschap uit een in aan bouw zijnde woning ontvreemd. Politie. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden rijwiel. KOLHORN. De eerste welput nabij Medemblik in de meer is gesla gen door de firma de wed. A. Jonk en zoon, wat met succes Is geslaagd. Zij'hebben roet water met veel gas. De heer P. Zwaag van Heiloo legt aan voor rekening van de firma Vries en v. d. Bosch in het meer een elec- trisch net, waardoor de machines met krachtstroom kunnen worden gedreven, om verder de kanalen uit te diepen die zijn dicht gezakt. De heer P. Liefhebber alhier, is benoemd tot machi nedrijver in den proefpolder te Andijk. T ZAND. De 4 jongelui, welke van Amsterdam per kano tot 't Zand voor 2 weken naar Texel gingen kampeeren wat we 14 dagen geleden reeds meldden keerden Vrij dag j.1. weer terug en gingen per pagaaijgelegenheid weer „at home". Als bijzonderheid kunnen wij hier nog bij vermelden, dat zich de vorige week nog een 5e reis genoot bij hen had gevoegd. Deze, een zekere heer W. Hagen van A'dam, wiens vacantie een week n& die zij ner metgezellen inging, was de laatstgenoemde eveneens per kano vanaf A'dam nagereisd. Daar hij echter niet wist dat de bootjes der anderen bij Schrieken alhier voor 14 dagen waren opgeslagen, is hij met zijn kleine vaartuigje doorgegaan naar Helder en vandaar het Marsdiep overgestoken naar Texel. Als men hierbij weet dat de kano van den heer Hagen slechts pl.m. 6 M. lang en 50 a 60 c.M. breed ls, en men weet dan nog dat in het Marsdiep geweldige stroomen loopen, dan krijgt men eenigszins een idee van het levensgevaarlijke stukje werk dat Hagen heeft klaargespeeld. Zaterdagmorgen 2 dezer vertrok hij van A'dam en reeds Zondagmiddag 12 uur landde hij veilig bij paal 4 bij het vliegkamp „De Mok" op Texel. Hierna is hij Vrijdag 8 dezer om half elf van Texel naar Helder dus in tegengestelde richting overgestoken en is ook daar weer heelhuids afgekomen, daar hij hier te 't Zand om 4 uur nam. arriveerde. Waarna de terugtocht naar Amsterdam blijgemoed werd aanvaard. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Jan Jacob, zoon van A. Noorden en van M. van der Ham. Cornelis Bemardus, zoon van C. J. Zwirs en van A. M. Bakker. Ondertrouwd: Jacobus Johannes Bonenkamp, oud 30 jaar, smid, wonende te Spanbroek en Feitje Bossen, oud 28 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Paulowna. Jan nes Pieter Borgo, oud 20 jaar, bloemistarbeider en Ja- nethe Cornelia van der Hoeven, oud 23 jaar, zonder be roep, beiden wonende te Anna Paulowna. Door den Minister van Financiën is aan de gemeente een voorschot verleend van f 10.775.—, ter uitbetaling van het door drie landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje ingevolge de landarbei- derswet. Dit betreft de aanvragen van A. van Ouden aarde, C. J. Molenkamp en W. Breider. Door den heer C. Kooiman, onderwijzer aan school II te Breezand, is in verhand met zijn benoeming als zoodanig te Haarlem, met ingang van 1 September a.s. ontslag aangevraagd als lid van de plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onderwijs. De bouw ingevolge de Landarbeiderswet van het woonhuis voor W. Breider zal door den heer A. A. Schouten, aannemer alhier, worden uitgevoerd. Aan de M.U.Z. is door den Hoofdinspecteur vsn den Arbeid, ten behoeve van de uitvoering van Zuider zeewerken, van 11 tot en met 30 Augustus 1930 vergun ning verleend om het z.g. droge personeel arbeid te laten verrichten gedurende 10 uur per dag en 53 uur per week. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan school n te Breezand hebben zich 4 sollicitanten .nn- gemeld. Politie. Verloren: een bruin lederen portemonnaie, Inhoudende geld, enz. Gevonden: een sleutel van esn venterswagen. Inlichtingen worden ter secretarie ver strekt. Door den heer H. A. van IJzendoorn is een per ceeltje land gekocht, gelegen aan den Meerweg, van don heer J. Tijsen Jzn., met de bedoeling daarop een woon huis met bollenschuur te bouwen. Met ingang van 1 Sept. a.s. is door den heer C. Kooiman eervol ontslag aangevraagd als onderwijzer aan de o.l. school II te Breezand. In de vacature zal voor- looplg worden voorzien door benoeming van een tijde lijk onderwijzer. BREEZAND. Ten behoeve van den heer A. J. Bijwaard, bloembollen- kweeker, zal aan den Meerweg een woonhuis met pak plaats worden gebouwd. Zaterdag had te Hippolytushoef de jaarlijksche paardenkeuring plaats. Aangeboden voor de Stam boekkeuring twee paarden, waarvan opgenomen O. Jannie van den heer P. de Jong. Goedgekeurd de dekhengst „Beppo" van de wed. D. N. Mulder. Voor de premiekeuring werden aangeboden: één veulen en drie merriën, waarvan geprimeerd: Nerga van den heer C. Metselaar, f40.—; O. Jannie van den hr. P. de Jong, f 15.Een veulen van den heer N. Rotgans Jr., f25. De keuringscommissie bestond uit de heeren A. W. Hcidema, Den Haag, C. J. Colder, Alblasserdam, M. G. v. Balen, Aspercn, L. Zijlmans, Hoofddorp, A. Colijn, Amsterdam cn W. Slob, Hoofddorp. Alhier doet zich ten huize van den heer S. Kaan Pz. een geval van roodvonk voor. Aan de N.V. Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmateriaal „Werkspoor" te Am sterdam, is overwerkvergunning verleend tot en met 25 October a.s., voor het verrichten van montage werkzaamheden aan de nieuwe schutsluis te Den Oeve.r DEN OEVER. Dank zij de betere weersgesteldhedd, kunnen de bou wers in den polder thans volop de graangewassen oog sten. De haver zoowel als de tarwe is al in zoover xijp geworden, dat in de gegeven omstandigheden handen te kort komen, ofschoon de kwaliteit van het graan wel niet best zal zijn. en de korrels te klein zijn gebleven, Er zijn o.a. plaatsen waar het graan gaat legeren en het stroo geen voederwaarde bezit,- Ook de erwten heb ben van den neerslag geleden. Op Wieringen worden de z.g. zelfbinders gebruikt, om het werk in sneller tempo te doen vorderen, voornamelijk op den kleigrond worden ze gébruikt, daar deze meer bodemvast is. Op den zand grond zijn ze minder doelmatig, mede in venband met de losse bodemgesteldheid, en het overtollige water, dat er in dit seizoen is gevallen. Het ls tenslotte te hopen, dat het weer deze maand goed moge blijven. Eloemenvereenlging „Flora". Zondagmorgen vond in de zaal van den heer Wemmen- hoven de algemeene vergadering plaats van de bloemen- vereeniging „Flora". De voorzitter, de heer C. Tijsaen, opende deze vergadering door alle aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen. Vervolgens werden door den secretaris, den heer V. Koorn, de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld, onder dankzegging aan den secretaris voor de goede zorgen daaraan besteed. Daarna geschiedde rekening en verantwoording van den penningmeester. Door eenige van de aanwezige leden werden de boeken en daarbij behoorende beschei den gecontroleerd en goedgekeurd, onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn uitstekend beheer der financiën. Bij de verkiezing van 2 bestuursleden, ,n.l. de heeren C. Tysen, voorzitter en S. Zomerdijk, lid, aftredend, weA den beide heeren bij acclamatie herkozen, welke her benoeming door beiden aangenomen werd. Hierna kwam men aan het belangrijkste punt der agenda, n.1. bespreking tentoonstelling en vuurwerk. Met algemeene stemmen werd besloten ook dit jaar wederom een tentoonstelling in de kapel te houden en wel op 6, 7 8 September a.s. De opening zal geschieden des Zaterdagsavonds 6 September om 8 uur. Voorts zullen zoo mogelijk nog meerdere "feestelijkheden georganiseerd worden, terwijl ook een vuurwerk afgestoken zal worden. Op voorstel van een der aanwezigen zullen eveneens des Zondagsmiddags voetbalwedstrijden georganiseerd worden. Hiertoe zal een viertal vereenigingen uitge- noodigd worden. Getracht zal worden om in de onmid dellijke nabijheid van Den Oever een geschikt terrein te vinden. Mocht dit eventueele niet lukken dan zal gevraagd worden om de beschikking over het M.U.Z. terrein te verkrijgen. Bij de rondvraag werden nog eenige aangelegenheden van onhelangrijken en algemeenen aard besproken waar na niets meer aan de orde zijnde, de voorzitter met een toepasselijk woord deze geanimeerde vergadering sloot Aan de N.-W. zijde der bruggen in de sluisput alhier, waar een groot plateau wordt opgespoten, had men mede om het water te keeren dat door het spuiten wordt mee gevoerd een z.g. spuitkade gemaakt. Deze spuitkade is Vrijdagavond ongeveer 8 uur door den grooten water druk bezweken met het gevolg dat de geheele brugge- put onder water liep en het werk daardoor groote stag natie ondervond. Eerst in den nacht van Vrijdag op Za terdag is het het personeel der M.U.Z. mogen gelukken de dijkbreuk te herstellen. Daarop kon het pompperso- neel der Ballast het ondergeloopen terrein wederom leeg pompen. In de schutsluis zijn thans 2 ebdeuren en twee vloed deuren geplaatst, aan de Noordzij der sluis. Wij kregen Zondag den indruk dat Den Oever bele gerd zou worden, daar een groot aantal menschen zich hierheen begaven. Dat zal zich gedurende deze maand nog wel eens herhalen. Maar als straks voor heel velen de vacantietyd is verstreken, zal de grootste belangstel ling in dit seizoen wederom afgeloopen zijn. Vanwege de Sociaal-democratische Arbeiderspartij afdeeling Amsterdam, brachten Zondagmiddag ongeveer 100 dames en heeren met eenige groote autobussen al hier een bezoek aan het werk. Zij hebben zich na af loop in het ontspanningslokaal verzameld. De driehoeksmeisjes van de afdeeling Wieringen zijn Maandagmorgen om 6 uur met de autobus van Geel van Den Oevpr vertrokken, met de bedoeling om te Nijver- dal in de provincie Overijsel te gaan kampeeren, voor den tijd van 8 dagen. Zij vertrokken naar Schagen, om verder per trein via Amsterdam naar haar. bestemming te reizen. Wij wenschen haar een prettigen vacantletijd toe. De werkman Groenveld uit Werkendam afkomstig, was Vrijdag werkzaam op een sleepboot. Hij raakte op een gegeven moment bekneld tusschen de slee.ptros, en kwam zoodanig terecht, dat hij vermoedelijk eenige ribben heeft gebroken. Dokter de Groot aldaar aanwe zig achtte zijn toestand van dien aard, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek, wat per auto plaats had. Naar wij vernemen is zijn toestand vrij gun stig. Het ongeluk had bij de M.U.Z. plaats. Zoo'n vroolijke Oom valt bij de neefjes zeer in den smaak. Veel van ziin opge wektheid is te danken aan zijn pijp Dat weten de jongens nog niet, maar later zullen ook zij dit ontdekken en trouwe rookers van Ster-tabak worden. LAAGSTE INSCnRUFSTER. Dezer dagen werd namens het kerkbestuur parochie H. Liduina te Hilllgersberg aanbesteed het bouwen van een pension voor dames en heeren „Huize 3t. Liduina", met kapel, zusterhuis, kliniek enz. Laagste inschrijfster was het N.V. Bouwbedrijf Over toom en Zonen alhier. GOEDKOOPE TREIN. Dinsdag 19 Augustus loopt er weer een goedkoope trein naar Zaandam en Amsterdam, waarin een bezoek aan het Koloniaal Museum is inbegrepen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan alle stations van Den Helder tot Alkmaar. (Zie advertentie). RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 4446.14, en te rugbetaald f 2998.70, derhalve meer ingelegd dan terug- betalad f 1447.44. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 3. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote mej. P. A. Visser slaagde de vo rige week te Haarlem voor het hoofdacte-examen. NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. In navolging van de wegwijzing ten behoeve van auto toeristen tijdens Olympische spelen, toen langs de voornaamste wegen naar Amsterdam, op de bekende A.N.W.B.-wegborden een apart oranjeschildje, was aan gebracht met het opschrift: „Naar de Olympiade", prijkt nu ook op de A.N.W.B.-borden bij de vlotbrug te Stol pen en bij de bru£ hoek Ruigeweg, en wellicht nog op meer plaatsen, een oranje-schildje met: „Naar de Zui derzeewerken". Dit wijst den kortsten en gemakkelijk» sten weg aan van 't Zuiden naar Wie ringen, n.1. over Oudesluis, Kleinesluis, Ewijcksluis. Voor vreemdelingen is deze aanwijzing zeer doelmatig, daar zij nog al eens vaak den weg naar Wieringen namen in de richting Den Helder, over 't Zand of over De Kooij. VERGUNNING VERKOCHT. De heer Van Erp heeft de vergunning uit zijn café ,De liggende Os" verkocht aan den heer Dekker, den nieuwen eigenaar van het café „Het Schager Koffie huis" aan het Marktplein. Wij vernemen, dat dit markt- café verbouwd zal worden. IN DEN MUZIEKTUIN. Het was nog niet zoo heel druk in den tuin, toen Zon dagmiddag omstreeks 3 uur Schagen's Harmoniekapel haar programma begon af te werken. Toen echter de regen, die dit jaar reeds menig „programma" heeft be dorven, wegbleef, vulde de muziektuin zich gestadig met meer bezoekers, die vol aandacht luisterden naar het mooie concert. Onze Harmoniekapel was dezen middag onder de lei ding van haar ambitieuzen directeur, den heer Dol, zeer gelukkig met de uitvoering en in de keuze harer num mers, zoodat het concert den naam van „uitstekend ge slaagd", ten volle verdiende. Het goed opgekomen pu bliek toonde zijn waardeering door een dankbaar ap plaus. HET BAL-CHAMPêTRE. Voor dit avondfeest was het nu juist niet zoo'n ge schikt weer, en toch is er naar hartelust gedanst. De aanwezigen zullen dan ook geen spijt hebben gehad van hun gang naar den tuin. Toen het bleek dat het dansen in de open lucht onmogelijk was, heeft men van den nood een deugd gemaakt, en werd de nis voor dans vloer ingericht. De heer Willemse bracht als steeds on vermoeid het beste van het beste ten gchoore door z'n concerthophoon; dansnummers afgewisseld door con cert- en cabaretnummers, en weer bleek het hoe ge schikt zoo'n concerthophoon is voor het geven van bal- muziek. Alles bij elkaar genomen, was het niet tegen staande het slechte weer toch nog een gezellige avond, omstreeks 12 uur begaven de laatste bezoekers zich huiswaarts. Vreeselijk auto-ongeval bij Cahors. Twee inzittenden levend verbrand. Dr. Grobrot en zijn echtgenoote Dr. Motot en de chauffeur Alexandre, allen afkomstig van Lyon, zijn het slachtoffer geworden van een vreeselijk auto-on geval. Op 30 K.M. van Cahors geraakte de auto door onbekende oorzaak in brand, waarbij alleen mevr. Cobrot wist te ontsnappen. Bewoners van het dorp vonden later onder de overblijfselen van den auto de geheel verkoolde lijken van de andere inzitten den. Botsing van auto-bussen. Twee vrou wen gedood. V.D. verneemt uit Londen: Bij een botsing tusschen twee groote autobussen op het kruispunt van vijf wegen hij York, zijn twee vrouwen gedood en drie andere personen gewond. Mot een der beide bussen begaf'een gezelschap va- cantiegangers zich naar Scarborough. De botsing was zoo hevig, dat de stuurinstallatie van deze bus volkomen werd afgerukt. Een der vrouwen was op slag dood. Bloedig week-end in Engeland. In Engeland heeft het week-end wederom een aan tal slachtoffers geëischt. Tengevolge van verkeerson gevallen kwamen 17 personen om het leven, terwijl meer dan dertig personen meer of cmotis- werden gewond. Spoorwegongeluk te Bocholt. 22 gewon den. Zondagmorgen tegen half elf liep op het station Bocholt een rangeertrein op een personentrein in. 22 reizigers, o.w. 6 kinderen, werden licht gewond: De andere reizigers konden hun reis yoortzetten. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrijven aan onvoorzichtig rangeeren. In het huis van bewaring in Eslow, een kleine stad in Zuid-Zweden, zat Johan Waldemar Andersson in voor arrest, verdacht van eenige brandstichtingen zonder dat het den rechter van instructie was mogen gelukken de misdrijven te bewijzen. Op een dag, aldus de N.S.C., liet Anderson hem een brief toekomen, en deze brief is in de criminalistiek een curiositeit. Hij bevatte het aanbod van een bekentenis, als eenige bepaalde voorwaarden werden vervuld en dan nog slechts als zijn voorstel binnen vijf uur werd aanvaard, „anders vervalt mijn aanbod en valt er niets meer aan te doen". Dus een ultimatum. De voorwaarden waren: 1. een bezoek van twee uur bij zijn oude pleegouders; 2. bezoek in zijn eigen huis bij vrouw en kinderen, twee uur; 3. bezoek aan het graf van een vriendin uit zijn jeugd, waar hij drie uur wenschte te vertoeven; 4. tijdens den rondrit per auto, waar twee dagen voor noodig zijn, zal de gevangen® bepalen, welke weg gereden zal worden en wat gegeten zal worden. Hij zal zijn bekentenissen naar eigen belie ven tijdens de reis doen. De rechter van instructie, die het karakter van den man had bestudeerd, besloot het aanbod aan te nemen. Tusschen twee recheroheurs begon Anderson in het beste humeur den rit en bevond, dat de door den rechter aangeboden sigaren rookbaar waren. Des avonds kwam men bij de pleegouders, die den pleegzoon, toen zij hoor den, dat hij zijn gemoed ontlasten wilde, tot bekennen vermaanden. Andersson werd zeer terneer-geslagen en bekende, dat hij de boerderij Kalesjo en het rentmees terhuis in Dybeok had aangestoken. De uitnoodiging van de pleegouders, om het avondeten te gebruiken, moest worden afgeslagen, daar het souper in het hotel reeds was besteld. Later op den avond kwam men aan Anderssons wo ning. De kinderen verheugden zich zeer over vader, maar vrouw Andersson, die de kinderen en vaak ook haar werkeloozen man alleen te onderhouden had, scheen minder verrukt. Met tranen in de oogen bekende deze de niet geheel gelukte poging, om de boerderij Ostra Hoby in brand te steken, zeer tot verbazing van den rechter van Instructie, want Andersson had inder tijd den eigenaar, toen deze hem van dien daad be schuldigde, wegens beieediging aangeklaagd en 200 kronen schadevergoeding ontvangen. Dien nacht bracht Andersson door in een arrestan tenlokaal en den volgenden ochtend ging de rit naar het graf van de vriendin zijner jeugd. Het was een vrij koude morgen en nadat Andersson anderhalf uur aan Ellens graf had zitten bibberen, verzocht hij voortzet ting van de reis, en wel langs bepaalde wegen, om nauwkeurig te kunnen wijzen, waar hij brand gesticht had op nog drie plaatsen en als hij zijn ouders eenmaal mocht zien, zou hij nog meer vertellen. Zoo kwamen nog een aantal diefstallen en andere misdrijven aan het licht, welke de sentimenteele mis dadiger bekende. Hij scheen zichzelf klaarblijkelijk '.eer slim en gewichtig te vinden. Werkelijk berouw toonde hij voor geen cent... Toen vrcuw Andersson van de tal rijke misdrijven hoorde, welke haar man had bekend, was zij er heelemaal niet over gesticht, maar meende dat hij zich zou beteren, als hij „eruit kwam". Maar toen zij in de krant las, van het bezoek aan het graf van een jeugdvriendin, verklaarde zij haar man tot een onverbeterlijken idioot. Waarmede zij niet heelemaal ongelijk had, want Johan Waldemor Anderson is na een onderzoek door de geneesheeren voor geeste lijk minderwaardig verklaard.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6