vet gerookt on gemelon Spek •- BAARS en OOSTERMAN - Schagen. S! JE ADRES voor DAMES! Geen aanranding in den Blijdorppolder. Orde van het Gulden Vlies. Aanslag op een Amerikaansche mijn. Noodweer te Reichenhall. Turksche troepen bezetten Perzisch gebied. De burgeroorlog in China. Verzet van landarbeiders in Rusland. Een groote inbraak bij Berlijn. Predikbeurten. Nagekomen Berichten. NIEUWE N1ED0RP f 1.75 bij de 5 pond. Trapman Co. Gevolgen van een te rijke fantasie. Gister namen wij een bericht over uit de N.R.Ct., als zou er in den Blijdorppolder bij Rotterdam wederom een aanranding van een minderjarig meisje hebben plaats gehad. Het gerucht daarvan had zich reeds als een loo pend vuurtje door de stad verspreid. Zoo wist men ook al te vertellen, dat een dappere hulppostbesteller, die zich toevallig in de nabijheid van de plaats bevond waar 'de euveldaad geschiedde, op het hulpgeschreeuw van het meisje was toegesneld en den laffen aanrander een ge weldig pak slaag had toegediend. Daarna had hij den man aan een agent van de motorpolitie overgeleverd, die er met bewamen spoed voor gezorgd had dat de onverlaat in arrest werd gesteld. Het meisje zou in een ziekenhuis opgenomen zijn. Thans blijkt, dat het verhaal van a tot z gelogen ls en louter op fantasie van den bewusten hulpbesteller iberust. De politie deelde daaromtrent het volgende mede: Dezer dagen Is een hulpbesteller van de posterijen ge arresteerd, omdat hij zich heeft schuldig gemaakt aan verscheidene oplichtingen. Hij maakte daarbij misbruik van zijn functie en hij gaf verschillende namen van zijn collega's op. Toen de politie naar aanleiding van deze 'arrestatie met zijn superieuren over den man sprak, wisten deze superieuren te vertellen, dat de man iemand die een meisje in den polder Blijdorp zou hebben aan gerand, een afstraffing zou hebben gegeven. Dit ge- 'heele' verhaal echter heeft de hulpbesteller gefantaseerd en het door de politie ten overvloede ingestelde onder zoek heeft uitgewezen, dat er niets van het verhaal op ■waarheid berust. Maandagavond is de hulpbesteller naar aanleiding van de publicatie nog door de politie gehoord en ook toen bleef hij zijn fantastisch verhaal volhouden, al wist hij den naam van het slachtoffer niet te noemen. Hij dbeweert het meisje te hebben laten liggen omdat naar zijn meening de agent van politie, dien hij zou hebben gewaarschuwd, een onderzoek naar haar identiteit zou hebben moeten Instellen. Het staat echter vast, dat alles op fantasie berust en het is werkelijk onbegrijpelijk dat de man toch blijft volhouden dat hij de waarheid gesproken heeft. 1430 17 AUGUSTUS 1930 Brugge in feesttooi. Den 17den van deze maand zal te Brugge de plech tige viering plaats vinden van de herdenking van het feit, dat vóór 500 jaar het Gulden Vlies werd inge steld. Zondag 13 Juli heeft men reeds een aanvang ge maakt met de festiviteiten, toen een 12.000 M. lange stoet van 1000 deelnemende personen en 150 paarden door de straten trok. Dezelfde folkloristische optocht wordt weer gehouden op Zondag 17 Augustus. Daar de plechtigheden samenvallen met het traditioneele feest van den Vlaamschen Gildenbond, zal in het bijzonder het gildenwezen door vele groepen worden uitgebeeld. De dekens, ambachten en neringen, de Brugsche magistra ten, de wapengilden van St. Sebastiaan en St. Joris, de 'kamer van Rhetorica, de kunstenaars en gezellen van den Witten Beer, de kooplieden, te dien tijde te Brugge gevestigd, zullen allen mede optrekken, in den optocht. Eveneens zal een belangrijke groep uitbeelden het Hof van Philips den Goeden, hertog van Bourgondië, stich ter van het Gulden Vlies. Zoowel om reden, dat Brugge in de 15de eeuw een stad was van grooten welstand, als om den naijver der Bruggenaren, die trotsch zijn op den ouden roem van hun stad, belooft deze stoet een unicum te worden op het gebied van historische optochten. Brugge. De orde van het Gulden Vlies is een instelling van Philips den Goeden, den zoon van Jan zonder Vrees. Toen deze te Montereau door de Orleansche partij was vermoord, bemerkte Philips, hoe de groote heeren en rid ders gesteld waren op onderscheidingen. Hetzelfde was ook door zijn vijand, den hertog van Orleans, opge merkt, die de orde van „Porc Espic" instelde. Om zich van den Engelschen invloed vrij te maken en tegelijk de graven van Vlaanderen en de Fransche edelen aan zich te verbinden in den strijd tegen den Dauphin Karei VII, wees hij de hem door de Engelschen aangeboden orde van de Kouseband af, en stichtte de orde van het Gulden Vlies. Zij die haar zouden verwerven, waren Philips' vazallen en moesten hem met hun legermacht te allen tijde bijstaan. Voor het eerst traden deze Ridders van het Gulden Vlies op, toen Philips van Bourgondië den dag na zijn huwelijk met Isabella van Portugal zijn feestelijke in trede deed te Brugge. Een majestueuze stoet van magi straten. gildenleden, kooplieden en edelen, te zamen een optocht van 2 uur lang, ging het bruidspaar vooraf, terwijl in Philips' onmiddellijke nabijheid mee optrokken de Ridder van het Gulden Vlies, getooid met hun pur peren mantels en met steenen bezette ketens, waaraan een gouden lam hing. De stoet van 17 Augustus a.s. nu is niets anders dan een nabootsing van den zegetocht, welke Philips voor 500 jaar te beurt viel. Ook in andere landen wil men de instelling der orde herdenken. Het is misschien be kend. dat het grootmeesterschap over de orde is over gegaan aan de Habsburgers. door het feit, dat Maria van Bourgondië huwde met Maximiliaan van Oostenrijk. Doordat de Spaansche tak van de Habsburgers is uit gestorven. maakte zoowel de Oostenrijksche als de Spaansche regeering aanspraak op het recht, deze orde te kunnen verleenen; deze toestand is tot den huidigen dag zoo gebleven. Vandaar, dat onlangs uit Madrid werd gemeld, dat de Koning van Spanje voornemens is, de Ridders van het Gulden Vlies bijeen te roepen. Deze oproep zou dan gericht worden aan de Koningen van Engeland, Italië, Denemarken en Zweden en tal van andere vooraanstaande politieke persoonlijkheden. Onge twijfeld behooren deze leden tot de Spaansche afdeellng, daar onlangs te Weenen de jaarlijksche vergadering is gehouden in het Lichtensteinsche Paleis van de Oosten- rijksche afdeellng. Te Brugge evenwel, de stad der- Bourgondiërs, zullen de feesten het hoogtepunt bereiken. Verschillende berichten. VERDUISTERING DOOR EEN HOTELBEDIENDE. Van enkele duizenden guldens Gisteren heeft de politie te 's-Gravenhage gearres teerd een hotelemploye. die ten nadeele van zijn directie in den loop van de laatste jaren een bedrag verduisterd heeft van enkele duizenden guldens. TRAP VAN EEN PAARD. Een 11-jarig knaapje ernstig gewond. De elf-jarige Alphons Deckers uit Eckelrade kreeg gis terenmiddag in het veld een trap van een paard tegen het hoofd. Het ventje werd door dr. Willems uit Heer overgebracht naar „Calvariënberg" te Maastricht. Zijn toestand is ernstig. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Een 20-jarige dame te Lelden gedood. Gisterenavond omstreeks half 7 is op den Zijlsingel te Leiden de 20-jarige mej. T. G. met haar rijwiel aangere den door een vrachtauto van den houthandel der firma van H., bestuurd door W. v. d. H. Zij kreeg een der achterwielen over het hoofd en is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Het lijk is door de politie in beslag ge nomen. Vliegtuig werpt dynamietbommen naar be neden. Uit New York wordt gemeld: In de mijnstreek van Providence in Kentucky waar reeds sedert eenige weken een loonstrijd heerscht, speel de zich gisteren een opzienbarend voorval af. Om zes uur 's morgens toen vele arbeiders zich op weg naar hun werk bevonden, verscheen een oranje-kleurig vlieg tuig boven de mijn en wierp negen dynamietbommen naar beneden, waarvan er echter slechts twee ontploften Door een gelukkig toeval werd niemand getroffen. Do autoriteiten hebben den gouverneur om militaire ver^ sterkingen verzocht. Reeds in de afgeloopen weken is het herhaaldelijk tot mishandeling van werkwilligen gekomen. De autoritei ten hebben 100 mijnwerkers officieel er voor gewaar schuwd, de werkzaamheden in de mijn niet te sabotee- ren. Het verkeer ontwricht. Wolff meldt uit Reichenhall in Duitschland: De streek rondom Bad Reichenhall werd gister door een hevig onweer geteisterd. Boven het Lattengebirge o tlastte zich een geweldige wolkbreuk, die de berg stroompjes deed wassen. In de stad werd de stroom tegengehouden, massa's water en zand drongen de hui zen en kelders binnen en richtten groote verwoestingen aan. De spoorlijn ReichenhallBerchtesgaden werd ernstig beschadigd en is waarschijnlijk ettelijke dagen onbruikbaar. Hier en daar liggen zand en steenen een meter hoog op de straat. Vele auto's e.a. voertuigen ble ven tusschen beide plaatsen steken, passagiers en paar den konden slechts met veel moeite worden gered. Het traject ReichenhallFreilassing wordt op twee plaatsen door aardverschuivingen bedreigd, zoodat het geheele verkeer moest worden stopgezet. Omstreeks 500 reizigers moesten in auto's naar het naastbijzijnde sta tion worden gebracht. DE STAKING IN HET NOORDEN VAN FRANKRIJK. Verdere werkhervatting te Rijssel en ln d« omgeving. Uit Rijssel wordt gemeld: De hervatting van het werk te Rijssel heeft zich opnieuw uitgebreid. Te Rijssel en in de banlieuo heb ben in de textielindustrie 2000 werkstakers, in de metaalindustrie -450 stakers het werk hervat. Alle toegangen van de fabrieken worden door sterke po litieposten bewaakt. WEER DE GEVAARLIJKE PADDESTOELEN. Drie personen overleden. V.D. verneemt uit Leipzig: Te Lützen bij Leipzig werden in twee gezinnen in totaal tien personen ziek tengevolge van het eten van vergiftige paddestoelen. Drie kinderen zijn reeds overleden. De overigen zijn naar het ziekenhuis over gebracht. In beide gezinnen had men de paddestoe len zelf gezocht. NEGENTIG BOEREN UITGESCHUD. Door struikroovers overvallen. Op den weg naar Bazarzik in Roemenië, hebben struikroovers 40 boerenwagens overvallen. Hierbij werden 90 boeren volkomen uitgeschud, waarna zij door de roovers naar een naburig woud werden ge voerd, geboeid en aan de boomen gebonden. Er be vonden zich onder de slachtoffers ook vele vrouwen en kinderen. De bandieten namen de vlucht. Op het hulpgeroep der geboeiden snelden later voorbijgangers te hulp, die hen bevrijdden. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK TE NEW-YORK. Een doode, dertien gekwetsten. Uit New York wordt gemeld: Door een ontploffing bij een poging tot fabricatie van een vanille-cxtract zijn te New York (stad) de bovenste verdiepingen van een fabriek op het bijge bouw gestort. Tot nu toe heeft men één doode gebor gen, terwijl 13 menschen kwetsuren hebben opgeloo- pen. ANAK KRAKATAU VERSCHIJNT WEER. Erupties tot 1650 meter hoogte. Aneta seint van Langeiland: Van Zaterdag op Zondag werden 1170 erupties ge teld. De hoogste eruptie bereikte een hoogte van 1650 meter. Van Zondag op Maandag werden geteld 1129 erupties, waarvan 4 boven de 1500 M. De groot ste hoogte was 1600 Meter. Het eiland Anak Kra- katau is weer boven water zichtbaar. Er zijn thans vier eruptiepunten, de seismische werking is zeer sterk. DE R 100 KEERT TERUG. Reuter seint uit Montreal: Dc R 100 zal, indien de weersomstandigheden goed zijn, morgen om 11 uur (Can. tijd) weer van hier .vertrekken naar Engeland. Wie wint er? Laat me koud ik verlies. (Excelsior). Wegens de invallen der Koerden. Reuter seint uit Konstantinopel Turksche troepen hebben de Perzische grens over schreden en Oechant bezet, ten Oosten van den berg Ararat, reeds vrij diep in Perzisch gebied gelegen. De Oostelijke helling van den berg Ararat bezet. Aan een N.T.A-telegram uit Angora ontleenen wij nog, dat de Turksche regeering besloten heeft het pro test der Perzische regeering onbeantwoord te laten en generaal Salih Pasja, den bevelhebber der Turksche strijdkrachten aan de Turksch-Perzlsche grens, opdracht heeft gegeven, militaire operaties tegen de Koerden te beginnen ,die zich op de helling van den Ararat hebben ingegraven. De Turksche troepen hebben Maandag avond op de Oostelijke helling van den Agridagh een strategische positie bezet De Turken hebben alle maat regelen genomen om den opstandelingen den terugkeer af te snijden. De order tot den opmarsch werd onmiddellijk gegeven na de ontvangst van het Perzische antwoord op de jongste nota van Turkije, welk antwoord absoluut on bevredigend werd geacht NA DE HITTE VORST IN AMERIKA Naar gemeld wordt is na de geweldige hitte der laatste weken het weer in de Ver. Staten van Ame rika, plotseling omgeslagen. In verschillende stre ken, vooral in het Zuiden der Ver. Staten, worden temperaturen van 4 tot 10 gr. Celsius geregistreerd. Een stad in het Westen van Amerika meldt zelfs vorst REDDING MET DEN DOOD BEKOCHT. V.D. verneemt uit Parijs: Uit Royan wordt gemeld, dat een jonge bader, wiens identiteit nog niet bekend is, twee jonge vrou wen te hulp gekomen was, die zich te ver in zee hadden gewaagd. Hij slaagde er in, de drenkelingen aan de kust te brengen, doch op het oogenblik, dat hij zelf uit het water zou gaan, werd hij door een groote golf gegrepen en de moedige redder verdronk jammerlijk. Een groote veldslag aan den gang. V.D. verneemt uit Peking: Tusschen de troepen van de Chineesche nationale re geering en de Noordelijke legers is in de nabijheid van de spoorlijn Tientsin-Foe-Kan een veldslag aan den gang. Van de beide zijden worden groote troepenmassa's in het vuur gebracht De tegenstanders zouden even sterk zijn en elk 25.000 man tellen. Ook vliegtuig-esca drilles nemen aan den strijd deel. De roode terreur. Hankau in handen der communisten? Volgens te Tokio binnengekomen berichten, zou de stad Hankau door communistische troepen bezet zijn. Na hevigen strijd zouden de communisten reeds Maan dag de stad zijn binnengedrongen, waarna de regee- ringstroepen de stad moeten hebben ontruimd. Met de regeeringstroepen zouden een groot deel der bevolking gevlucht zijn. Uit Hankau zelf wordt gemeld d.d. gisteren: Er zijn vandaag vier Fransche kanonneerbooten te Hankou aangekomen, ter bescherming van de Fransche onderdanen. Goederentrein met graan ln brand gestoken. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft ln het Russische district Poltawa een vergadering van landarbeiders plaats gehad, waarin scherpe critiek op de landbouwpo litiek der sovjet-regeering werd uitgeoefend. De spre kers betoogden, dat de besturen van de collectieve land bouwbedrijven zich niet hebben gehouden aan de nlet- bezittende en onbemiddelde boeren gegeven beloften De bijeenkomst kreeg langzamerhand een zoo heftig karakter, dat de politie zich genoodzaakt zag ln te grijpen. De vergadering werd uiteengejaagd en vele land arbeiders werden gearresteerd. In het Noorden van den Kaukasus, o.a. bij Armawir, hebben boeren een reeds geladen goederentrein met graan ln brand gestoken. Dit graan was door de staats inkoopers met geweld in beslag genomen. De boeren hadden geeischt, dat zij in ruil voor het koren industrieele goederen zouden ontvangen, doch men had hun slechts papiergeld gegeven. Dit is de aanleiding geweest tot deze strubbelingen. SYNAGOGE IN ROEMENIë IN BRAND GESTOKEN. Door onbekende daders. Naar de „Prester Lloyd" uit Marmare Szipret in Roemenië verneemt, is Maandagnacht brand gesticht in de synagoge aldaar. De brand had, toen hij ont dekt werd, reeds een grooten omvang aangenomen en was op het oogenblik van het afzenden van het bericht nog niet gebluscht. De daders zijn onbekend, doch men neemt aan dat het anti-semieten zijn. Nader wordt gemeld: De synagoge te Mamaro Sziget is de grootste sy nagoge in Roemenië. Onder de Joodsche bevolking ontstond een paniek en slechts met moeite gelukte het de politie, de joden te weerhouden, zich in het brandende gebouw te begevven om te trachten de hei lige voorwerpen te redden. DE HOUDING VAN DEN ALG. NED. ZUIVELBOND. In Dnitschland met instemming begroet. De Duitsche bladen nemen met bevrediging en ten deelc zelfs met een onmiskenbaar gevoel van opluch ting kennis van het besluit van den Alg. Ned. Zui- velbond, om de boycot van Duitsche goederen voor- loopig te staken. Nu ligt het vooral aan Duitschland, om de moei lijkheden in het Duitsch-Nederlandsch handelsver drag volkomen uit den weg te ruimen. Men mag ver wachten dat de Duitsche tcgenboycot van Nederland- sche goederen, die in West-Duitschland op touw is gezet, onverwijld zal worden gestaakt. De beruchte Fritz Bachnik weer eens aan het werk. Maandag heeft een dief in de villa van den generaal- directeur von Siemens in Charlottenburg bij Berlijn een goeden slag geslagen, waarbij een massa juweelen enz. den misdadiger in handen viel. Volgens nadere berichten is de beruchte „Leitungsre- visor" Fritz Bachnik weer eens aan het werk geweest Het systeem van dezen Bachnik, die de autoriteiten al heel wat te doen heeft gegeven, is steeds hetzelfde. Hij zoekt villa's enz. uit, waarvan hij weet, dat de be woners uit de stad zijn en alleen het personeel is achter gebleven. Dan belt hij op een goeden dag aan. met de boodschap, dat hij de electrische geleidingen moet na zien. Een huisknecht of dienstbode, die hem in de ka mers brengt, weet hij met een of ander handig praatje op een gegeven oogenblik te verwijderen. Is hij alleen, dan haalt hij ijlings zijn inbrekerswerktuigen te voor schijn, opent snel laden of kasten en maakt zich mees ter van zooveel kostbaarheden als hij bergen kan. Op deze wijze „werkt" Bachnik nu al sinds 1913. De buit, welken hij Maandag weer maakte, wordt ge schat op eenige honderdduizenden M. Na een „goeden slag" pleegt Bachnik voor geruimen tijd uit de hoofdstad te verdwijnen naar de provincie. Tot nog toe is het nimmer gelukt hem op het spoor to komen. DONDERDAG 14 AUGUSTUS. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst. LANGEREIS. Alhoewel het weer zich dreigend Het aanzien, hadden toch 's middags de gebruikelijke kinderspelen op kermls- Maandag plaats, gedeeltelijk bulten en binnen. Allereerst houtjesrapen jongens en meisjes van 6 in 7 jaar. 8 deeln., met als uitslag: le pr. jongeh. P. Wig- gers, N. Niedorp, 2e prijs en 3e prijs de meisjes T. Koop man en E. Galis, Hoogwoud. 4e prijs Jongeh. H. Klaver Hoogwoud. Daarna volgde voor jongens van 8. 9 en 10 jaar zak- loopen: le prijs T. Mantel. 2e pr. P. Warnaar Gz., 3e G. Kroon, allen van N. Niedorp en 4e pr. P. Koopman van Hoogwoud. Toen volgde dubbeltjes zoeken voor meisjes van 8, 9 en 10 jaar met als uitslag le pr., P. Kat. N. Niedorp. 2e pr. M. Galis, Hoogwoud, 3e prijs P. Knol en 4e prijs A. Kooij. Nieuwe Niedorp. Daarna jongens 11, 12 en 13 jaar zakloopen, met als uitslag: A. Klaver, Hoogwoud, le prijs; 2e 3e. en 4e prijs A. Bakker, G. Schaafsma en A. Rezelman, allen te N. Niedorp. Tot slot voor meisjes van 11. 12 en 13 jaar kleeren ophangen, met als uitslag: le prijs M. Wiggers, 2e prijs N. Gootjes, beiden te Nieuwe Niedorp. Wegens het gevorderd uur en ongunstig weer, gingen de uitgeschreven wedstrijden voor grooteren niet door. 's Avonds had het uitgeschreven gemaskerd bal plaats. Alhoewel de deelname niet groot was, een tiental nam aan den wedstrijd deel, was het toch over het geheel een mooie verscheidenheid. Champagne-koningin, een Prins, Spaansche dame, Verkeersagent, Volend. Echt paar, Clown, Luchtballon, Serpentine-danseres en Dan seres vormden het geheel. In groote orde en aandacht van de zijde van het pu bliek had door de jury, bestaande uit de heeren G. Gaaijaard, D. Olie Az., Nieuwe Niedorp, P. de Wit cn Jb. Koopmans, Hoogwoud, bijgestaand door Mevr. Smit- Lont, de beoordeeling plaats. Eenstemmig werden de volgende prijzen toegekend: le prijs De Volendammers, voorgesteld door de dames J. Burger, N. Niedorp en J. Burger, Winkel; 2e prijs Champagne-koningin, mej. C. Koning, N. Niedorp; 3e prijs Serpentine-danseres, mej. A. Wiggers, N. Niedorp; 4e prijs Verkeersagent, mej. N. Schagen. Aartswoud; 5e prijs Spaansche dame, mej. C. Groot, N. Niedorp. Met een hartelijk woord van dank aan deelnemers en degenen, die meegeholpen hadden de feesten daar te stel len en eer. oproep om een volgende keer in grooter ge tal mee te doen, werd de kermis met een gezellig bal dat tot vroeg ln den morgen duurde, besloten. Ook voor Kinderkleeding. Pa- I IOI tronen kunt U ook bij ons bestel-

Schager Courant | 1930 | | pagina 3