Z IJ P E De auto-botsing bij de Stolpervlotbrug. HOOGWOUD SCHOORL. WIERINGEN KOEGRAS LANGENDIJK Auto door den trein verpletterd. NIEUWE NIEDORP WINKEL HEERHUGOWAARD SPORT. Het mond- en klauwzeer. ANNA PAULOWNA. De heer H. N. Cornelissen, onderwijzer in deze ge- meente, slaagde dezer dagen te Haarlem voor akte Handenarbeid. ANNA PAULOWNA. Van de auto van den heer G. uit Den Helder brak nabij den heer Slijkerman aan de Molenvaart de achter as. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te wyten aan het slechte uitzicht daar ter plaatse. Langer voortbestaan van dezen toestand is onverantwoordelijk. De auto-botsing Donderdagmorgen bij de Stolpervlot brug, waarvan wij in ons vorige nummer melding maak ten, is afgeloopen met materieele schade aan beide wa gens. De eene was van den heer Timmerman uit Scha- gen (komende van de richting Callantsoog)de andere van het Expeditiebedrijf Cottex uit Rotterdam (komende uit de richting Alkmaar. Voorts was het hekwerk der vlotbrug ontzet. Persoonlijk letsel is niet opgeloopcn, zoodat in aanmerking genomen de hevige botsing, van een gelukkigen afloop gesproken mag worden. De oorzaak van de vele ongelukken die op deze plek gebeuren, is in de eerste plaats het zeer slechte uit zicht op beide elkaar kruisende wegen, veroorzaakt door de brugwachterswoningen en de lange hooge heining al daar. Flink laag opsnoeien der heining langs den ge- heelen tuin en vooral aan den hoek zou reeds eenige verbetering brengen en dient dus onverwijld uitgevoerd te worden, daar voortbestaan van den tegenwoordigen toestand onverantwoordelijk is. Er behoeven toch zeker niet eerst dooden of gewonde^te vallen!! In de tweede plaats is de oorzaak, het srtelle rennen der auto's en motoren langs den Kanaalweg ook bij kruispunten, nu de weg en de bruggen zoo mooi glad en breed geworden zijn. Tegen dit gevaarlijke rennen bij kruispunten dient gewaarschuwd te worden door duide lijke waarschuwingsborden, zoowel langs den Rijksweg als langs de snijdende wegen. ST.-MAARTENSBRUG. Het doet ons genoegen te kunnen berichten, dat mej. P. A. Visser, onderwijzeres alhier, op het te Haarlem gehouden examen geslaagd Is voor de hoofdacte. ZIJPE. Onder hét vee van den heer A. Blokker te Keinsmer- brug en dat van den heer IJ. Wit te St.-Maartensbrug komt mond- en klauwzeer voor. De gewone dienst van de gemeente-rekening over 1929 der gemeente Zijpe sluit met een batig saldo van f 24156.07%. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Neeltje Maatje, dochter van Adriaan Jan Hoogland en Maartje Oosterman. Cornelis, zoon van Gerrit Hendrik Zwaan en Dirkje Kapitein. Jan, zoon van Gerrit Zwaan en Neeltje Hollander. Wilhelmus, zoon van Willem van Duin en Maria Spaans. Petronel- la, dochter van Cornelis Quak en Elisabeth Vriesman. Ondertrouwd of getrouwd: Geene. Overleden: Lourens van der Oord, 60 jaar, echtgen. van Geertje Sohotvanger. 'T ZAND. Naar we vernamen, zal door de harddraverij ver eeniging „De Toekomst" alhier, behoudens nadere goedkeuring der betrokken autoriteiten, op Zondag 24 Augustus a.s. een kortebaandraverij op paarden on der den man worden gehouden. Nadere aankondiging volgt per advertentie in dit blad. HOOGWOUD. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente nog maar steeds uit. Thans zijn reeds 113 gevallen ter secretarie aangegeven. Nog steeds woekert deze zoo zeer gevreesde ziekte onder het vee voort. Van enkele veehouders vernamen we, o.m., dat de ziekte zich hoofdzakelijk bepaalt tot zeere spenen. Het melken van dat vee wordt hierdoor ten zeerste bemoei lijkt Het aantal genezen gevallen is nog zeer miniem. In de dezer dagen gehouden bestuursvergadering van de Floraliatentoonstelllng is o.m. besloten, dat het muzikale gedeelte van de tentoonstelling zal verzorgd worden door het gezelschap Cor Smit va.n Spanbroek. —AARTSWOUD. De opbouw van de onlangs verbrande boerenplaats van den heer K. Vel, is bij inschrijving opgedragen aan de volgende ingezetenen, alhier: Timmerwerk: J. Zwaag; Metselwerk: W. Deutekom en Schilderwerk: A. Jonker en S. P. Met. Onze plaatsgenoot A. Schagen behaalde met zijn bekend paard „Manuel" te Hoorn wederom een len prijs zegge veertig gulden. De huisvrouwen in Schoorl worden wel volleerd in 't koken op gas. Konden we enkele dagen geleden schrijven, dat de Pensionhoudersvereeniging haar tusschenkomst had verleend voor het geven van een praefische kookles op gas in het lokaal van. den heer Schuijt, gisteravond was 't in Groet, in het café Hui- berts, dat de firma Stokvis en Zonen te Amsterdam een kookdemonstratie gaf. De heer K. Wiedijk is de vertegenwoordiger van deze firma voor de bekende „Inventa" gasartikelen en 't waren dan ook gasovens en gascomforen uit hét magazijn van dezen heer, op welke gedemonstreerd werd. Natuurlijk was het hier uit een reclame-oogpunt, doch waar ieder reeds van gasartikelen is voorzien en zeer velen het merk „Inventa" hebben aangè- schaft, was meer nog het doel van deze demonstratie, om te laten zien hoe goedkoop men op deze appa raten kan koken. Ken volledige maaltijd voor 5 d 6 personen, en bestaande uit aardappelen, bloemkool, vleesch, visch, groentesoep en cake, werd zeer sma kelijk en doeltreffend bereid en eischte een gebruik van 1185 liter gas, wat tegen den gasprijs in Schoorl van 14 ct„ een uitgave vnn 16 ct. beteekende. Zoo tusschen de bedrijvigheid van het koken door hield een der vertegenwoordigers van de firma een zeer gezellig praatje over Inventa-ovens, geheimen van de kookkunst en nog wel andere onderwerpen het gasgebruik rakende: welk praatje wel in den smaak viel van het talrijke publiek, onder welke de dames wel de meerderheid vormden, iets wat zeer be grijpelijk was. De Schoorlsche huisvrouwen hebben wel terdege geprofiteerd van deze twee nuttige lesavonden. DEN OEVER. Ook in de Wierlngermeer ondervindt men veel last van het overtollige water en dientengevolge kan het stoomgemaal in de gegeven omstandigheden met volle capaciteit malen, daar het water aanmerkelijk gerezen is de laatste dagen en zoodoende gaan de draglines In de meer ook wegzakken, door de natheid en glibberig heid van den bodem. Ook in dezen tak van het bedrijf worden dus met het graven van slooten vele bezwaren en belemmeringen ondervonden. Dinsdagavond houdt de Jongellngsvereeniging haar vergadering in „Land in Zicht". Inleiding: J. van Nol. 2 Kon. 5 116. R. C. Frank vrij onderwerp. JULIANADORP. De jongeheer P. Wolthuis Jz. alhier, die voor een paar weken terug op het strand een ballonnetje vond en de daaraan bevestigde label, zooals verzocht werd, terug zond aan „The Daily Herald" te Londen, ontving daarvoor thans als prijs een etui, inhoudende een mooie vulpen en een dito vulpotlood, waarmede hij ten zeerste in zijn schik is. Door den aannemer J. Hoep uit Breezand wordt op een perceel land van den heer Mesker aan da Doggers vaart een woonhuis met bollenschuur gebouwd, terwijl door den aannemer D. de Graaf te Koegras aldaar een betonnen brug werd gemaakt. We vernemen, dat alle aan Langendijk bestaande Kolfclubs mee zullen doen aan de Nationale Kolfwed- strijden, welke op 13, 14, 15 en 16 September as. te Koog aan de Zaan zullen worden gehouden. De Weleerw. heer Kapelaan Rouw is als zoodanig be noemd te 's-Gravenhage. Niet alleen ln het centrum van de tuinbouwstreek heerscht er een noodtoestand voor de tuinders, ook daar bulten is het uitermate slecht voor hen. Zoo heb ben een 50-tal leden van de tuinbou-vwereeniglng ..De West" te Koedijk zich tot het bestuur gewend met het verzoek een ledenvergadering uit te schrijven, ten ein den den crisistoestand in den tuinbouw te bespreken en eventueele maatregelen, die ten gunste van tuinbouw en' tuinbouwers kunnen worden getroffen. OUDKARSPEL. De jaarlijksche feesten van de vereen, voor veredeling van volksvermaak. Reeds een aardig aantal jaren worden door deze vereeniging gedurende de kermisdagen feesten georga niseerd, die zich steeds in een goede belangstelling moch ten verheugen. Het doel van deze vereeniging uiteen te zetten zal niet noodig zijn, omdat de naam reeds voor zich zelve spreekt. De vereeniging stuurt op een goed doel aan. Wanneer dit stukje verschijnt, staan we aan den vooravond van de feesten, die dit jaar in het teeken van de wielersport zullen staan. Reeds eenige malen hebben wij hierover geschreven, maar toch willen wij, waar morgen deze rennerswedstrij den worden gehouden, hierop nog eens met nadruk de aandacht vestigen. Er bestaat in Amsterdam een groot enthousiasme ln de vereeniging „Olympia" om naar Oudkarspel te trek ken en daar het kunnen van de renners te demonstree- ren. En zeer begrijpelijk, wanneer men weet dat pag het wegkampioenschap van Nederland is behaald en te vens een der leden den titel van kampioen vah Neder land heeft weten te bemachtigen. De renners zullen des morgens per fiets en per boot van Amsterdam vertrek ken. De wedstrijden vangen des namiddags om 2 uur (wett. tijd) aan. Maandagavond wordt door de zoo zeer bekende too- neelvereeniging van Bergen „de Maskerspelers" een op voering gegeven van het blijspel in drie bedrijven „De Distel" van Paul Saudek. Zeker staat hier een mooie avond te wachten het stuk is heel mooi en de tooneelspelers zijn goed, aan wier handen de uitbeelding van de diverse rollen ten volle is toevertrouwd. Zeker mag men ook hier iets bij zonders verwachten. De aanvang voor dezen avond is gesteld op 8 uur (wett tijd). Op Dinsdag worden de traditioneele kinderwedstrijden gehouden, voor leerlihgen van de openbare lagere school, uit deze gemeente en voor kinderen uit deze gemeente die de r.k. sehofcn te Noordscharwoude1 b'ezoekën. Voor deze wedstrijden is weer een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld, zoodat menig kinderhandje dien dag gevuld 'kan wórden. Tevens willen wij langs dezen weg de kinderen er nog op attent maken,, dat zij om half twee op het feestterrein aanwezig moeten zijn. Laten wij hopen dat morgen Zondag 17 Augustus het geheel door een mooi zonnetje mag worden besche nen en het sportterrein geheel bezet zal zijn met be langstellenden. De wedstrijden zijn het ten volle waard, en men zal er schitterend op de grasbaan kunnen zien rijden. Men verzulme dan ook niet, deze feesten ook dit jaar weder bij te wonen. De vereeniging zij bij voorbaat veel succes toegewenscht. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie. NOORS CHARWOUDE. Vrijdagmiddag om ongeveer 2 uur is in een onbewaakt oogenblik de kleinzoon van den heer R„ Karei G„ uit Amsterdam, die hier te logeeren was, in de Ringvaart geraakt en verdronken. De spoedig ter plaatse aanwe zige geneesheeren, Dr. Hoekstra en Dr. Vogelenzang, poogden door kunstmatige ademnaling de levensgeesten weder op te wekken, doch zonder resultaat. Het knaapje was 6 jaar oud. NOORDSCHARVVOUDE. Politie. Gevonden: 1 akkerschuitje, 1 ijzeren schep- vat met steel. Inl. verstrekt de Gem.-politie. NOORDSCHARVVOUDE. De Herv. Mëisjesverceniging had Donderdag haar jaar lijksche uitstapje. Dit keer ging het per autobus naar Haarlem en omgeving. Hoewel het bij de afrit stort regende, gelooven wij wel, dat de meisjes evengoed een pleizierigen dag gehad hebben. Opgewekt en zingende arriveerden ze 's avonds te ongeveer half tien weer thuis. OUDKARSPEL. Als het weer meewerkt zullen de kermisdagen weer" een gezellige drukte met zich brengen. De Centraal Bioscoop en de luchtschommel van Win ter, alsmede de danstent van den heer Oudhuis staan als gewoonlijk op hun oude plaats. Zondag zullen op het D.T.S.-terrein wielerwedstrijden gehouden worden, waar ongetwijfeld veel belangstelling voor zal wezen. Het terrein is nog wat drassig, doch bij wat wind is dit spoedig over. Naast het café van den heer Jansen komt het Oircus Royal te staan, waar men de paardendressuur enz. kan bewonderen. Maandagavond hoopt de tooneelvereenlging „de Mas- kerspelers" van eBrgen bij den heer Vis op te treden met „de Distel" van Fabricius. Voorts worden nog wedstrijden voor schoolkinderen gehouden alsmede een voetbalwedstrijd. OUDKARSPEL. Door het bestuur en hoofdingelanden der Banne alhier is gister stemming gehouden voor een lid van bestuur periodiek aftredend de heer P. Eecen Pz., die met alge- meene stemmen is herkozen. BROEK OP LANGENDIJK. Bij de Vrijdag alhier gehouden bloembollenveiling was de aanvoer geringer dan vorige keeren. De handel was stug, de vraag niet groot, zoodat de prijzen over de heele linie achteruit liepen. Veel van het aangebodene werd opgehouden. LANGENDIJK. Schippers en transporters voegen hun klachten in het koor van die der tuinders. Voor de schipperij is er weinig te doen, daar er geen opgewekt handelsleven heerscht. De lage prijzen toch zijn oorzaak, dat veel op den akker blijft staan en ook de ziekte in de aardap pels maakt, dat de vertransporteerende hoeveelheden kleiner zijn, dan zonder die ziekte. Daar de transport arbeiders hun werk betaald zien naar de hoeveelheden, weike worden verladen, en het aantal arbeiders hetzelf de blijft, zijn de verdiensten voor hen ook aan den lagen kant De nadeelige gevolgen van den overvloedigen re genval komen zich nu nog voegen bij de slechte toe standen in den tuinbouw. De uien beginnen het slecht te hebben door den voortdurenden regen: rot en schim mel beïnvloeden de kwaliteit in ongunstigen zin. Door dien de aardappels maar niet gerooid worden, wordt het bijzonder laat voor nog een tweede teelt, in het bij zonder den uitplant van andijvie. Zoo loopt dit jaar alles tegen. Vele Langendijkers verheugen zicht er ln, dat de Oosterdijk, ln onderhoud bij den Polder Geestmer Am- badht (Oosterdijk en Molengeersen) zal worden ver breed en bestraat Deze dijk van Oudkarspel in de rich ting van Dirkshorn Is een van de onaangenaamste ver keerswegen, niet alleen door het smalle wegdek op de kruin, doch ook door de vele bochten. Deze zullen nu voor het grootste deel worden weggenomen, het wegdek aanzienlijk verbreed en over een breedte van 2 M. be straat Voor het moderne verkeer is deze weg uit den tijd en talrijke gebruikers ervan, w.o. vele Langendijkers, zullen den dag zegenen, waarop de verbetende weg voor het verkeer zal worden geopend. Op den onbewaakten overweg bij Zijde wind door den trein gegrepen. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg na bij de halte Zijdewind, een auto door den sneltrein, die 3 uur 24 in Schagen moet zijn, gegrepen en na een vijftigtal meters te zijn meegesleurd, totaal ver splinterd naast den spoordijk neergeworpen. Er zat niemand in den auto, dus zijn er geen mcnschenle- vens te betreuren. Naar wij vernemen moet de auto een nieuwe Essex toebehoord hebben aan het P.E.N., in ieder geval moet hij gister gebruikt zijn geworden door employés van het Prov. Electrisch Bedrijf. Hoe de wagen op dat oogenblik onbeheerd op den overweg kwam te staan, is ons vooralsnog een raad sel. Het kan niet anders, of men heeft er geen reke ning mee gehouden, dat elk oogenblik een trein kon passeeren, en in dat geval zou het ongeluk aan on voorzichtigheid te wijten zijn. De trein, waarmee het ongeval gebeurde, kwam een kwartier over tijd op het station in Schagen aan. Telling betreffende den veestapel 1930. Rij- en tuigpaarden 103, trekpaarden 7, hitten 25, springstieren 20, melk- en kalfkoeien 1130, mestkal- veren 14, ander mestvee 101, jongvee boven 1 jaar 226, jongvee beneden 1 jaar 316, schapen boven 1 jaar 711, lammeren 614, biggen beneden 6 weken 238, fokzeugen 93, varkens van 6 weken tot 60 K.G. 545, van 60 K.G. tot 100 K.G. 301, boven 100 K.G. 250, kui- 'kens 6558, oudere kippen 4501, eendekuikens 97, ou dere eenden 297, korven en kasten met bijen 18, bok ken en geiten 55. Telling betreffende het grondgebruik. Eigen land 603.49 H.A., gepacht land 815.07 H.A. Bouwland 206.52 H.A., grasland 1009.12 H.A., tuin grond 202.92 H.A. Boomgaarden op bouwland 0.92 H.A., op grasland 7.35 H.A., op tuingrond 8.83 H.A. Aantal éénruiters plat glas 1326, staand glas ver warmd 3384 M2., staand glas onverwarmd 1090 M2. Aantal personen, die in gebruik hebben: Eigenaars. Pachters. 0.05-0.15 H.A. 17 24 0.15—0.fc H.A. 15 2 0.25-0.50 H.A. 9 3 0.50—1. H.A. 15 7 1—5 H.A. 47 28 5—10 H.A. 39 25 )°-10-20 H.A. 9 13 20-50 H.A. 5 13 Hoewel aanvankelijk werd gedacht in de groote vacantic met den schoolbouw zoover te komen, dat het onderwijs op normalen tijd kon beginnen, is men toch niet géheel klaar gekomen en zal als gevolg daarvan de vacantie enkele dagen moeten worden verlengd. Onder vele blijken van belangstelling vierde he den, 15 Augustus, Pastoor de Noort zijn zilveren feest als priester. Gisteren werd de jubilaris feestelijk inge haald door een stoet ruiters en wielrijders; voor de pastorie was een eerepoort opgericht. Van de recep tie werd een druk gebruik gemaakt. A.D.O.Rapid 1—3. Donderdagavond Is het de kampioen van de Oosten- rijksche prof-competitie gelukt ook haar tweede tegen stander het onderspit te laten delven. Maar ongetwijfelt heeft haar dit veel en veel meer moeite gekost, dan dit bij Ajax het geval was. Van het begin tot het einde heeft A.D.O. prachtig partij gegeven en bij de stand 21 scheen 't zelfs een tijdlang of Rapid niet aan een gelijk spel zou ontkomen. Wij schrijven hier „ontkomen" om dat van Rapid verwacht mocht worden dat ze zou win nen. Bovendien was haar dit ook geraden na wat de groote bladen over het spel tegen Ajax geschreven had den. Als kampioen van Oostenrijk is Rapid hier onge twijfeld weer tegengevallen, maar deze keer mag eigen lijk niet volgens de gewone maatstaf gemeten worden. Het heeft n.1. van pl.m. een kwartier na 't begin tot het eind gegoten van de regen, maar niemand dacht aan staken van den strijd, vooral de scheidsrechter niet. Als om 7 uur begonnen wordt verschijnen de elftallen als volgt: Quax Van Es De Groot Van Maren Raemaker Breitner Gerard Tap Van Osch De Roo W. Tap Stokman Wesely Luef Kaburek Schnelder Smlstik H Hoffman Smistik I Rappan Cejka Wltachell Brigola Het elftal van A.D.O. is dus het gewone competitie- elftal, waarbij alleen G. Tap rechtsbuiten, W. Tap, links binnen en De Roo midvoor gezet zijn. Rapid speelt on geveer in dezelfde opstelling als tegen Ajax. alleen ont breekt de beroemde goalzetter Weselik, die in de Oos- tenrijksche competitie 24 doelpunten maakte ln een to taal van 67. Als de wedstrijd begonnen is blijkt al dadelijk, dat A.D.O. van plan is er alles op te zetten. De midvoor van A.D.O., de tengere De Roo krijgt de eerste kansen, maar tegen de Weensche backs, die van zwaar kaliber zijn, heeft hij weinig truckjes te probeeren. Dit kan Tap zich beter veroorlooven. Hij „snelt" op zijn bekende wijze tot groot genoegen van het publiek telkens door eenige Ra- pid-spelers heen, maar drijft tenslotte te lang en houdt daardoor 't spel te veel op. Dan krijgt A.D.O. de eerste corner. Hij wordt door G. Tap goed genomen, maar weer blijkt dat de training van de beroepsvoetballers tot in de puntjes geregeld Is: Smlstik I, de enorme Weensche spil slingert zijn been ver boven zijn hoofd uit en de poneert zoo den bal meteen naar de voorhoede. Prach tig drlehoekspel over grooten afstand stelt Kaburek in staat in buitenspelpositie te scoren: zeer terecht wordt 't doelpunt geannuleerd. Het spel gaat snel op en neer en A.D.O. is zeer gevaarlijk voor 't Rapid-doel. Eén keer speelt Tap een bal prachtig schuin door. waarbij de Weensche keeper ver moet uitloopen. De Roo ls even eerder bij 't leer, maar zijn keihard schot gaat naast het leege doel. Groote wolken zijn onderhand opgekomen en opeens ontlast zich een ware stortvloed boven 't ter rein. Maar 't spel gaat op denzelfden voet door en even voor de rust geeft Kaburek zijn elftal de leiding, weer na schitterend drlehoekspel van de geheele voorhoede. Zeer sportief wordt deze goal daar 't Haagsche publiek met stormachtig applaus beloond, maar ook A.D.O. wordt nu enorm aangemoedigd. Dit mist zijn uitwerking niet. Ra pid wordt overrompeld en als de A.D.O. linksbuiten één van zijn rennen met een prachtvoorzet besluit, scoort De Roo een zachte kopbal van één meter afstand; maar ook nu was de bal duidelijk buitenspel, zoodat rust met 1—0 voor Rapid inging. In de rust vermaakt het publiek zich met moppen tappen op den regenmaker en Pluviüs; ook wordt men vermaakt door een incident op de tribune, waar Iemand na hevigen tegenstand wordt overmeesterd en wegge dragen: Onder stroomende regen betreden daarna de elftallen weer 't veld: A.D.O. In 't oude kletsnatte sshirt, Rapid daarentegen in prachtige droge greene blouses met witte mouwen. De Haagsche club ls ln de rust blijkbaar goed ingelicht, want er wordt nu meer geschoten en zoo mo gelijk nog harder gewerkt. Dc strijd heeft nu 't aanzien van een kamp tusschen twee gelijkwaardige ploegen. De Weensche verdediging moet alle zeilen bijzetten en de backs trappen soms maar in 't wilde weg. Rapid wordt zenuwachtig; zij ziet zich de overwinning ontgaan als 't zóó blijft. De profs toonen zioh van hun minder mooie zijde, door 't gebruik van ongeoorloofde metho den, maar de scheidsrechter ls onverbiddelijk. Eén van de Oostenrijkers krijgt een waarschuwing en A.D.O. wordt tot kalmte gemaand. De Weensche middenlinie met Smistik II als ster verplaatst t' spel dan en uit een van de mooi opgezette aanvallen, weet Kaburek den bal vrij te maken. Hij drijft nog iets op, stevig de A.D.O. backs afgewend en geeft met een schitterende schuiver Quax 't nakijken. Weer wordt A.D.O. geestdriftig aan gemoedigd en ondanks de regen, die bij tijden ieder ver blindt, gooit A.D.O. er nog een schepje op. W. Tap is de ziel van de voorhoede: steeds verdeelt hij 't spel en eenige schitterende schoten van hem suizen net naast. Een goal kan niet uitblijven en inderdaad: bij een voor zet van Stokman als De Roo zal inkoppen, weet Bri gola, die overigens zijn doel uitstekend heeft schoonge- houden, geen anderen uitweg dan de A-D.O.-midvoor weg te duwen. De toegestane penalty wordt door W. Tap onverbiddelijk in een onhoudbaar doelpunt omgezet, 't Spel wordt er ook nu niet vriendelijker op; talrijke vrije schoppen worden uitgedeeld, waarbij vooral die tegen A.D.O. telkens de schrik om 't hart doen slaat. De kleine linksbuiten Wesely blijkt namelijk een enorme sóhutter te zijn. Steeds zoekt hij met knallen van eiken afstand Quax te passeeren, maar A.D.O.'s doelman spoelt een prachtigen wedstrijd en haalt alles eruit. Tegen 't eind kan A.D.O. 't tempo niet meer bijhouden; steeds meer komt de middenlinie terug, waardoor Ra- pid's halfstel 't geheele middenveld beheerscht. Wesely demonstreert telkens zijn schitterende kwaliteiten. On middellijk wanneer hij een bal heeft, laat hij een ren zien, waartegen alles machteloos staat; steeds zijn zijn voorzetten gevaarlijk. Breitner werkt links op de be kende wijze: als een terrier. die nooit loslaat vervolgt hij de Rapid-rechtsbuiten, die van Breitner niets moet hebben. Eenige minuten voor 't einde besluit Wesely zijn deel in de overwinning met een ren, waarbij de geheele A.D.O.-verdediglng stilstaat; dan geeft hij van eenige meters voor doel den bal over aan den vrijstaanden Ka burek, die zonder moeite 31 maakt Onder de inval lende duisternis fluit de referee dan eindigen. Beschouwen we het geheel nog eens dan kunnen we zeggen, dat A.D.O. veel en veel beter partij heeft gege ven dan Aajax. De uitslag geeft den Oostenrijkers meer dan hen toekomt Toch is de overwinning zeker ver diend. Het plaatsen, stoppen van den bal, koppen en driehoekspelen van de Weeners ls zeer goed te noemen. Vooral de middenlinie is in deze uitblinkend en dit is ook 't groote verschil met de midenlinie van elk Neder- landsch clubelftal: bij Rapid is de spil, Smistik I, wat gestalte, zoowel wat spel betreft, de werkelijke „spil" van 't geheel: elke bal door backs of halfs ontvangen, wordt zoo mogelijk aan den midhalf afgegeven, die het leer dan onmiddellijk zuiver plaatst, zoowel over lange als over korte afstand. De heele middelllnle werkt dan als stuwer, de voorhoede heeft steeds weer werk. Bij A.D.O. zoowel ais bij Ajax waren de halfs steeds te veel teruggetrokken, te veel verdedigend. Wat men bij de voorhoede ook van de vleugelspelers moge zeggen; dat zij veel te veel naar binnen staan, toch moet men erkennen, dat dit vooral aan de lin kerzijde een voordeel ls: Wesely n.1., de oudste speler (33 jaar) van 't heele elftal, heeft een schot en een snel heid, die werkelijk ongeëvenaard zijn. Deze kleine spe ler zal nog wel eenige goals aan zijn individueele lijst toevoegen. Zaterdagavond speelt Rapid tegen R.C.H. te Haarlem. Men mag aannemen, dat zij hun best zullen doen, nu eens op overtuigende wijze te winnen, d.w.z. een alge- meenen indruk van „kampioen van Oostenrijk" achter te laten. Dr. Frenkel over zijn nieuwen werkkring. Zijn studie over het Matafto zal zich offici eel beperken tot het verlfieercn van reeds verrichte onderzoekingen. Toch misschien nog proeven in de praktijk? Het Hsbl. heeft een onderhoud gehad met dr. H. S. Frenkel, benoemd tot directeur van het staatsveeartse- nijkundig onderzoek-lnstituut, die zijn functie 1 Septem ber aanvaardt. Wat de opdracht in zake het Matafto betreft, omtrent den aard daarvan heerscht, zoo zeide de heer Frenkel, nog veel misverstand. De minister heeft mij slechts ver zocht een onderzoek in te stellen naar de resultaten, die anderen met het middel hebben verkregen, zoodat Ik, althans voorloopig, zelf geen proeven zal nemen. Hiertoe denk Ik contact te zoeken met allen, zoowel in binnen- als buitenland, die ervaring hebben met het Matafto. Ik zal dus niet slechts besprekingen voeren in ons land, maar ook naar Diutschland en Spanje reizen, waar ik een persoonlijke enquête zal instellen naar de experi menten. Mijn bezoek kondigde Ik op het Int. Veterinair Congres te Londen reeds aan bij prof. Waldman uit Duitschland, wiens naam in dit verband herhaalde ma len genoemd is en die de mond- en klauwzeer-deskun- dige bij uitnemendheid van Duitschland geacht wordt Ook Beieren en het Reichs Gesundheitsamt te Berlijn staan op het programma. Of hij zich in Spanje nog ln verbinding zou stellen met den uitvinder, den heer Van den Brg, daarover had hij zich nog geen vaste meening gevormd; uitgesloten was dit niet Verder zei dr. Frenkel: Als het resultaat van mijn onderzoek er toe leidt 1» het zeker niet onmogelijk, dat het middel zelf nog in de praktijk zal worden bestudeerd. Het is wenschelijk dergelijke zeer subtiele proeven te nemen onder omstan digheden die men zelf zooveel mogelijk in de hand heeft het liefst dus in een eigen instituut Den duur van zijn onderzoek naar de resultaten van het Matafto taxeert de heer Frenkel op ten hoogste en kele maanden. Zijn conclusie zal dan in een schrifte lijk rapport aan den minister worden voorgelegd. Omtrent de inrichting van het nieuwe instituut merkte hij nog op, dat op bescheiden schaal kan worden begon nen, waarbij de mogelijkheid van uitbreiding echter ver zekerd moet blijven. Ten slotte vestigde dr. Frenkel er nog de aandacht op dat hij de totstandkoming van een inrichting waar het mond- en klauwzeervraagstuk kan worden bestudeerd, ln Nederland hierom van zoo groot belang achtte, daar nu ook onze wetenschap in staat wordt gesteld aan de oplossing van het nijpend mond- en klauwzeer-proWeem mede te werken.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11