Raad Wieringerwaard. De Velser spoorbrug aangevaren. een Bakkersknecht, een Venterstee!, een flinke Halfwa Landarbeiders in den Wieringermeerpolder. Gemengd Nieuws. De ondergang van de „Tahiti". Binnenlandsch Nieuws. Advertentiën. JAC0B J0HAN. Vergadering op Maandag 18 Aug. '30 's avonds 8 uur Voorzitter de heer C. Haringhulzen, tevens secretaris. Tegenwoordig alle leden. Direct na opening der vergadering gaat de Raad ln comité ter bespreking van de plannen schoolbouw, en wordt bij heropening besloten de lezing der notulen uit te stellen. Ingekomen is een schrijven van de Commissie voor de Prov. Legwedstrijden te Beemster, waarbij onder dank zegging voor de toegekende bijdrage wordt gevraagd voor den volgenden wedstrijd wederom een bedrag te wil len toestaan. Dit verzoekschrift zal worden behandeld bij de begroo ting. Stichting van een nieuwe school. De Voorzitter geeft een oevrzicht van de diverse plan nen tot verbouw der school. Aanvankelijk was op aan dringen van den inspecteur van het L. O. gedacht aan een eenvoudige verandering. Uit het eene kwam echter het andere voort en tenslotte bracht het ontworpen plan voor verbouw toch een uitgebreide verandering te weeg. De Inspecteur had evenwel bezwaren, o.a. waren de lo kalen te klein en achtte beter, nu toch een zoo groot bedrag zou worden besteed tot geheelen nieuwbouw over te gaan, wat betrekkelijk weinig meer zou kosten. Bij informatie bleek echter het verschil in kosten tusschen ver- en nieuwbouw ongeveer f 22000 te bedra gen en werd hierop niet doorgegaan, doch de verbouw plannen in zooverre gewijzigd dat zij de goedkeuring van den Inspecteur konden wegdragen, hoewel deze nieuwbouw bleef prefereeren. Nadien ia het schoolgebouw en vooral het dak nog eens aan een nauwkeurige inspectie onderworpen en het gevolg is geweest dat door den heer Saai nog is overgelegd een plan voor een z.g. halschool, welke f 8000 duurder -was dan een verbouwde school. Dit type bleek echter voor onze gemeente niet geschikt; 2 lokalen zou den op het Noorden liggen en weinig of geen zon krij gen. Tenslotte in een plan ontworpen voor den bouw van een geheel nieuwe school met alle 4 lokalen op het Zuiden, ongeveer van het bestaande type dus, maar bijna zonder gangen, waardoor de bouwkosten, die den verbouw met selchts f 6000 zoud overschrijden. De vraag moet thans worden beantwoord, of nletteg^n staande het geringe verschil in kosten met het oude gebouw dat ook in de fundamenten reeds aftakeling vertoont, in zee moet worden gegaan. Een nieuwe school biedt bovendien vele voordeelen; de lokalen worden flink groot, het geheel komt hoog te liggen en door het ontbreken van lange gangen en het toepassen van spouwmuren wordt een besparing verkregen ,op brandstoffen. Persoonlijk zegt spr. ten slotte, nieuwbouw te prefereeren. De heer Blaauboer is het geheel met den voorzitter eens. Nu we gedwongen worden te veranderen en een groot bedrag zal worden besteed, is spr. gezien den toe stand der oude school, absoluut voor nieuwbouw. De heer Sleutel zegt in den beginne tegen nieuwbouw te zijn geweest. Spr. meende dat het schoolgebouw rog hecht en sterk was. Nu later is gebleken, dat de fun deering niet best meer is, meent spr. dat het van een juist inzicht zal getuigen, tot nieuwbouw te besluiten. De heer Koster sluit zich bij den vorigen spr. aan en voegt er aan toe, ook met het oog op de toekomst, wanneer door bevolking der Wieringermeer het leerlin genaantal waarschijnlijk zal stijgen, noodgedwongen voor nieuwbouw te zullen stemmen. EJpr. is oevrtuigd dat besloot men nu nog tot ver bouw, de zuinigheid de wijsheid zou bedriegen. De heeren "Visser en Speets uiten zich in den zelfdon geest. De heer Speets spreekt zijn waardeering uit voor den omvangrijken arbeid door den heer Saai verricht en voor de verstrekte toelichtingen. Spr. gelooft dat de inge zetenen met een besluit tot nieuwbouw zullen zijn inge nomen en dat zij overtuigd zullen zijn dat in deze niet lichtvaardig is gehandeld. Na nog ecnige discussie wordt met algemeene stem men besloten over te gaan tot stichting van een ge heel nieuwe school met gymnastieklokaal, welk com plex zal worden geplaatst vlak achter het bestaande oude schoolgebouw, hetwelk tot de gereedkoming van het nieuwe werk voor het onderwijs kan worden benut. De Voorzitter geeft zijn voldoening over dit besluit te kennen en spreekt den wensch uit dat deze nieuwe school, welke door den heer Jb. Kaan, wordt voor zien van een uitnemende gelegenheid voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening, in lengte van jaren zal strekken tot belang der gemeente en van de kinderen. Verder betuigt spr. dank aan den heer Saai voor de bereidwilligheid waarmede hij steeds opnieuw de gevraagde ontwerpen en inlichtin gen heeft verschaft en wenscht hem bij den bouw veel succes toe. Voorts wordt besloten de kosten te dekken door een nader te regelen geldleening. Wijziging verordening heffing Personeele belasting en vaststelling verordening hef fing van opcenten op de pers. belasting. Van Ged. Staten is terugontvangen de verordening tot heffing van pers. belasting, onder mededeeling, dat de daarin vervatte bepalingen tot heffing van opcen ten in een afzonderlijke verordening dienen te wor den opgenomen. Een zoodanige verordening wordt vastgesteld en de teruggezonden verordening wordt gewijzigd. Begrootingen. Aangeboden worden de gemeentebegrooting en de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor den dienst 1931. Evenals vorige jaren zal een commissie, bestaande uit de 5 raadsleden, beide begrootingen in behande ling nemen. Hierna volgt sluiting. DE ONBAATZUCHTIGE. (Karikaturen.) Ga ie naar ie werk? Een groot man zei ons, dat werken het heerlijkste is in 't leven. Ta, maar ik leef niet voor mijn eigen plezier. Arbeidsvoorwaarden. Na gehouden overleg met de arbeidersorganisaties heeft de directie de arbeidsvoorwaarden als volgt vastge steld: le. Er wordt zooveel mogelijk in tarief gewerkt. De arbeidsduur is in den zomer 55 uur per week en overi gens naar het jaargetijde toelaat. Bij de bepaling van de tarieven wordt uitgegaan van een gemiddeld grondloon van 40 cent per uur. 2e. a. Voor regenverzuim wordt 25 cent per uur ver goed; b. Voor niet op Zondag vallende algemeen erkende Christelijke feestdagen wordt vergoed f 2.50 per dag. 3e. Voor verzuim tengevolge van sterfgeval tot en met den tweeden graad en geboorte in het gezin wordt een vergoeding betaald van f 2.50. 4e. a Gezinshoofden (kostwinners) wier gezin ln of in de nabijheid van den polder woont, hebben recht op 6 dagen vacantie per jaar, zooveel mogelijk aaneen, waarvoor een vergoeding wordt toegekend van f 15. Het tijdvak wordt door de directie vastgesteld, maar zooveel mogelijk in onderling overleg geregeld. b. De sub a, genoemde verlofsregeling geldt slechts voor arbeiders die langer dan zes ahtereenvolgende maanden in dienst bij den Wieringermeerpolder zijn ge weest. 5e. Gezinshoofden (kostwinners) wier gezin niet ln of in de nabijheid van den polder woont, ontvangen boven het verdiende loon een bijslag van 55 cent per dag. 6e. Voor de sub 5 bedoelde gezinshoofden (kostwin ners) gelden de volgende regelingen voor verlof en rels- en verlofsvergoedingen: a. Vrij reiskosten per spoor, tram, boot of autobus dienst van en naar het werk; b. Een verlofsperiode tusschen Nieuwjaar en Paschen van Vrijdagmiddag tot Maandagavond d.a.v. met een ver lofsvergoeding van f 5; Idem met Paschen van Vrijdag middag tot Dinsdagavond (vergoeding f 5); idem met Pinksteren van Vrijdagmiddag tof Dinsdagavond (ver goeding f 5); idem In de tweede helft van Juli van Vrij dagmiddag tot Maandagavond daaraanvolgende (vergoe ding f '5); idem in de eerste helft van September (ver goeding f 5); idem in de eerste helft van November (vergoeding f 5); idem van den middag voor Kerstmis tot den avond van 2 Januari (vergoeding f 15). c. Zij, die korter dan zes achtereenvolgende weken, voorafgaande aan de verlofsperiode, ln dienst zijn ge weest hebben geen recht op vrij reizen of vergoeding gedurende de verlofsperiode; d. Zij, die langer dan zes achtereenvolgende weken, doch korter dan zes maanden, voorafgaande aan het Kerstverlof, in dienst zijn geweest ontvangen een Kerst- vergoeding van vijf gulden, benevens vrij reizen. 7e. De huisvesting van de niet ln of in de nabijheid van den polder wonende arbeiders geschiedt in barak ken, boerderijen of andere woningen, zooveel mogelijk bij het werk. Voor het in orde maken van hun bed en het schoonmaken van hun vaatwerk zorgen de arbeiders zelf. Voor de warme voeding en het onderhoud van de huisvesting wordt door iederen arbeider betaald de kost prijs van 85 cent per dag. of zooveel meer, als de prijs der voedingsmiddelen en het onderhoud van de verblij ven mocht noodig maken. Bij de warme voeding is kof fie en of thee inbegrepen. Voor den broodkost zorgt de arbeider zelf. Voor dagen, waarvoor nog voor een arbeider Is inge kocht, wordt 85 cent per dag ingehouden, ook al .ou de arbeider wegens vertrek of wegens andere omstandig heden niet hebben medegegeten. 8e. De arbeiders worden tegen ongevallen, invaliditeit en ziekte verzekerd. De arbeider behoort zijn rentekaart mede te brengen en die dadelijk na aankomst op het werk aan de directie te overhandigen. Arbeiders zonder rentekaart worden niet aangenomen, tenzij een verkla ring van den Raad van Arbeid wordt overgelegd, dat zijn kaart of zijn aanvrage om een kaart in behandeling is. Wekelijks wordt op het loon van den arbeiders inge houden de helft van de wettelijk verschuldigde premie voor de Ziekteverzekering. 9e. Een arbeider, die wegens ziekte of ongeval ver zuimt, moet zulks onmiddellijk melden aan de directie van het werk. 10e. Waar noodig wordt laarzengeld betaald tot een bedrag van 75 cent per week. 11e. De werkweek sluit des Woensdagsavonds; de ar beider ontvangt des Zaterdags derhalve het loon, hetwelk hij tot Woensdagavond heeft verdiend, na aftrek van het voedingsgeld. Voorschotten op het loon worden niet ver strekt. 12e. De arbeiders moeten ln het bezit ztfn van een platte schop en spade, een diep bord, een drinkkan, een drinkkom, een mes. vork en lepel, een droesdoek en twee handdoeken, reserve-ondergoed enz. Het meebren gen van een rijwiel verdient aanbeveling. De arbeider is ten volle aansprakelijk voor zijn werkgoed, gereed schappen, enz., zoodat de directie geenerlel verantwoor delijkheid aanvaardt voor het wegraken of ln het on- gereede raken daarvan. 13e. De arbeider is gehouden in het kamp de aanwij zingen te' volgen van den kok-beheerder; degene, die zich in of buiten het kamp onbehoorlijk gedraagt, zich aan dronkenschap te buiten gaat of gevaar oplevert voor verontreiniging van het kamp, wordt ontslagen. 14e. Het is ten stengste verboden bier of sterken drank ln het kamp mede te brengen of te gebruiken. 15e. Op schriftelijk verzoek van den arbeider (gezins hoofd) belast de directie zich mei het verzenden van het verdiende weekloon aan het gezin, na aftrek van een bedrag van f 3 voor brood- en zakgeld van den ar beider. De arbeiders (gezinshoofden) die zich hiertoe be reid verklaren, genieten bij plaatsing de voorkeur. ONGELUK IN DE BERGEN. In de Alpen, in de omgeving van Chamonix, zijn twee Fransche toeristen door een lawine bedolven. Voordat hulp kon komen opdagen, was reeds een hunner gestikt. In dezelfde streek zijn, naar men weet, voor twee dagen twee Duitschers om het leven gekomen. DE KINDERSTEBFTE TE LflBECK. Gisternacht zijn te Lübeck weer twee kinderen over leden, zoodat het aantal slachtoffers tot 67 is geste gen; 53 kinderen zijn nog ziek. VIJFTIEN PERSONEN DOOR GASSEN VERGIFTIGD. Twee hunner bezweken. Peuter seint uit San Pedro (Californië): Bij het verrichten van schilderswerk in een in dok liggende boot, kwamen twee personen door vergiftige gassen om het leven. Dertien personen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen; de toestand van drie hunner is ernstig. GROOTE HITTE IN SPANJE. Honderd vijf en twintig graden F. Uit Madrid wordt gemeld: Een geweldige hitte heerscht thans ln heel Spanje. De thermometer wijst op bepaalde plaatsen 125 gr, F. aan. DE KRAKATAU. Het nieuwe eiland. Aneta seint van Langeiland: De leider van den Vulcanologischen Dienst onder zocht het nieuwe eiland. De opening van den krater is ongeveer 800 Meter in diameter. De lengte van het eiland in de richting Noord-Zuid bedraagt 1150 Meter, de breedte, in de richting Oost-West, 250 Meter. ORKAAN TEISTERT DE RUSSISCHE KUST. Talrijke dorpen overstroomd. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft een orkaan langs de Russische kust van den Stillen Oceaan groo- te verwoestingen aangericht. Tengevolge van don hevigen regenval is de Amour op vele plaatsen buiten haar oevers getreden en vele dorpen zijn overstroomd. In het dorpje Marinskoje zijn velen omgekomen. De telegraaf- en telefoonverbindingen werden ver- stóord. NA DE DROOGTE IN DE VEREEN. STATEN. De ergste gevolgen door den regenval verdwenen. Uit New York wordt gemeld; Tengevolge van den langdurigen regenval geduren de de laatste dagen zijn de ergste gevolgen van de droogte-periode verdwenen. Do hulpmaatregelen voor de geteisterde gebieden zullen echter worden voortge zet» COMPLOT TEGEN FLORIDA'S GOUVERNEUR. Opzienbarende arrestaties. V.D. verneemt uit Jackeonville (Florida): Onder de sensationcele beschuldiging betrokken te zijn bij een complot tegen het leven van den gouver neur van den staat Florida, Doilee Carlton, zijn hier drie vooraanstaande personen gearresteerd. Op last van den sheriff Cahoon werden de uitge ver Fredo Ebcrhardt., verder Frank Halls en Henri Halsema gearresteerd. De sheriff verklaarde, dat hij in staat is de bewij zen van de samenzwering tegen het leven van den gouverneur over te leggen. De gouverneur heeft zich door zijn energiek optre den tegen de speelhuizen in Florida vele vijanden op den hals gehaald. NOODWEER IN NOORD-ZWEDEN. Men meldt uit Stockholm: Vrijdag en Zaterdag heeft in Noord-Zweden een he vig noodweer gewoed. In den storm zijn op korten afstand van de kust bij Umeé twee visschers ver dronken toen zij hun netten probeerden te bergen. Te Orzviken sloeg de bliksem in een telcfoonleiding, waardoor een juist telefoneerende man gedood werd. Op het telefoonkantoor is een der beambten ten ge volge van het inslaan van den bliksem gewond. Vele telefoonleidingen zijn defect geraakt. Op tal van plaatsen ontstonden boschbranden, die echter door den neerstroomenden regen spoedig gebluscht zijn. Het verhaal van passagiers. Reuter seint uit Pagopago: Passagiers van de „Tahiti" deelen mede dat het schip gedurende drie dagen in groot gevaar heeft verkeerd, doordat het lek in het schip snel in omvang toenam. Tot twee keer toe was de toestand zoo dreigend, dat de kapitein den passagiers bevel gaf in de booten plaats te nemen, doch telkens kalmeerde de zee. Het was voor de passagiers een verademing, toen de „Penybryn" aan kwam, die langszij van het schip bleef, doch niet uit gerust was voor het aan boord nemen van de passa giers. De kapitein en de bemanning van de „Tahiti" ga ven bewijzen van groote zeemanskwaliteiten, doch wa ren blij toen de „Ventura" arriveerde, waarop eerst de vrouwelijke passagiers werden overgebracht, daarna de mannelijke, en tenslotte de equipage. De post kon niet geheel worden overgenomen, doordat de „Tahiti" zonk. NEGER GELYNCHT. Door 200 gemaskerden. Reuter seint uit Tarboro (N. Carolina): Tweehonderd gemaskerde en gewapende mannen dron gen de gevangenis binnen, grepen een jongen neger, er van beschuldigd twee kleine blanke meisjes te hebben aangevallen, maakten hem aan een boom langs den weg vast en Joegen hem een groot aantal kogels In het li chaam. DESTAKING IN HET NOORDEN VAN FRANKRIJK. Onderhandelingen met den minister van Arbeid. Uit Parijs wordt gemeld dd. gisteren: Laval, de minister van Arbeid, ontving hedenmorgen afgevaardigden der socialistische en katholieke vakver- eenlgingen van het departement van het Noorden en onderhandelde vanmidadg met evrtegenwoordigers der werkgevers over het bijleggen van de werkstaking. DE KINDERVERLAMMING IN DEN ELZAS. De prefectuur van het departement van den Beneden- Rijn maakt bekend, dat tot 18 Augustus in totaal 314 gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd, over 88 gemeenten verdeeld. De ziekte neemt lntusschen af. EEN AAP IN DEN ONDERGRONDSCHE. Sedert Zondag bevindt zich ln de tunnels van den Berljjnschen ondergrondschen spoorweg een aap, die uit een asyl voor daklooze dieren was gevlucht en bij het station Jannowitzburg door de controle heen den tunnel inglipte. Aanvankelijk schakelde men den electrischen stroom uit, opdat het dier niet door de hoogspannings- stroom gedood zou worden en inmiddels trachtte men den aap terug te vinden. "Naar mate de vertraging der ondergrondsche treinen echter grooter werd, werd de dierenliefde kleiner en tenslotte besloot men het onder grondsche verkeer maar weer in gang te zetten. De aap bevindt zich nog steeds in het net van tunnels, dat door den ondergrondsche spoorweg gevormd wordt. DE ZUIDERZEEWERKEN. Een bezoek van prins Hendrik. Prins Hendrik is voornemens op 29 Augustus an dermaal een bezoek te brengen aan de Zuiderzee werken, ten einde de vorderingen in oogenschouw te nemen. Door een Grieksch stoomschip. De brug ongeveer 20 c.M. ontzet. Trein en scheepvaartverkeer gestremd. Gisteravond omstreeks hnlfacht is de groote spoor brug over het Noordzeekanaal te Velscn door het uitgaande Grieksche stoomschip „Amazon" zoodanig aangevaren, dat alle verkeer zoowel voor treinen als voor de scheepvaart gestremd werd. Het genoemde stoomschip was de brug, welke opengedraaid was, te dicht genaderd. De botsing, die volgde gaf een don derend geraas. Door dc kracht van de botsing werd het ijzeren draaiend deel der brug teruggeduwd. Daar het ijzerwerk ontzet was, bleef de brug onwrikbaar op ongeveer halve breedt vastzitten. Ken half uur na de aanvaring lagen er al vijf uit gaande stoomschepen te wachten. Het gebeurde bracht in de omgeving veel nieuwsgierigen op de been. Al heel spoedig na het ongeval stond een groote me nigte aan beide kanten van het kanaal 't geval aan te zien. Bij de verlichting aan den wal en op de brug was van den wag af al te zien, dat de brug scheef vast zat aan den Zuidelijken oever. Er was dus geen sprake van doorrijden van de treinen, omdat de spo ren niet aansloten. Op de brng. Wanneer men op de brug stond, kon men eerst goed zien, hoe ernstig de aanvaring was geweest. Het Noordelijke hoofd van het 140 ton zware gevaarte ligt ongeveer 20 c.m. van den oever af. Daar is de aan varing geschied en daar zijn de rails met een deel van het houtwerk weggerukt. De sporen zijn opgebo gen. Aan den Zuidelijken kant ligt de brug evenveel op den wal. als zij aan den anderen kant is afgestoo- ten. Van een verder sluiten is dus vooreerst geen sprake. Wel een bewijs, met welk een vaart de aanvaring heeft plaats gehad. Ik zag, zoo vertelde een spoorbeambte, dat de brug reeds half open was, toen er in de draaiende be weging plotseling eenige treuzeling kwam vermoe delijk, omdat er geen stroom was, tegelijkertijd kwam de „Amazon", hoewel het sein op de brug nog op onveilig was doorzetten. Dat moet misloopen dacht ik, want achteruitslaan zou niets meer helpen. Daarvoor was de afstand te klein. Even later hoorde ik een luid geraas en zag ik, dat het Grieksche schip tusschen de half geopende brug en het gesloten gedeelte beklemd zat. De oorzaak. Hoe de aanvaring gebeuren kon, is eigenlijk een raadsel. De schepen moeten 500 m. uit de brug blij ven als deze gesloten is en zoodra van de brug het sein tot opvaren wordt gegeven, kunnen de schepen doorstoomen. In dit geval kwam de „Amazonne". ge sleept door twee sleepbooten, met vrij groote snelheid aanvaren. De brug werd opengedraaid, maar zij was nog geen kwartslag open, toen de „Amazone" het Noorderhoofd van de brug raakte. Het schip duwde de brug weer terug in den sluitstand; maar de „Ama zone" had zooveel snelheid, dat zij, nog voordat de brug weer geheel gsloten was, het oeverpunt naderde en daardoor met den voorsteven tusschen brug en oever bekneld werd. Het gevolg was, dat cle brug naar den anderen oever werd teruggedrongen. De draaischijf van de brug raakte uit haar steunpunten met het gevolg, dat dc 1400 ton zware brug, als zij niet aan den oever was vastgeraakt, zou zijn gekan teld en in het kanaal zou zijn terecht gekomen. De aanvaring is dus wel zeer krachtig geweest. Bij avond was nog niet vast te stellen, of en hoe veel schade de pijler heeft geleden. Het onderzoek, dat heden wordt ingesteld, zal dat moeten uitwijzen. Ook zal nog moeten worden uitgemaakt, waarom de „Amazone" haar tijd van doorvaren niet afwachtte en of het juist is, wat de brugwachter verklaarde, dat, toen de brug voor eenkwart open was, er geen stroom meer kon worden gegeven. De schade is nog niet vast te stellen; evenmin kon men mededeelen, hoe lang de herstelling zal duren. Het verkeer. Er werden kort na het ongeval maatregelen getrof fen om de treinpassagiers te vervoeren. Er liepen gis teravond regelmatig autobussen, die de reizigers van het station Beverwijk naar het station Velsen en om gekeerd brachten. Voor de scheepvaart is de stagnatie ernstiger. Toen wij te ruim tien uur het terrein verlieten, lagen er acht groote schepen op uitvaart te wachten en drie aan de buitenzijde van de brug. NA DE BRUILOFT. Na een bruiloft bij den landbouwer v. E. te Hars kamp ontstond ruzie tusschen den landbouwerszoon B. uit Stroe (Geld.) en den caféhouder II. uit VVe- kerom, Laatstgenoemde kreeg daarbij een steek met een mes in het hoofd, waardoor hij levensgevaarlijk verwond werd. Dr. Beumer uit Otterlo deed hem per auto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoeren. B. is door de militaire politie uit Harskamp gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. Met deze geven wij U kennis van de geboorte van onzen Zoon W. BOS. C. M. BOS—Groenveld. 'I bij J. OOSTWOUDER, 't Zand, N.H. Verloren: gaande van de Wieringerwaard langs den Barsingerweg. Verzoeke terug te bezorgen bij Jb. v. ZOONEN, Nieuwestreek, Kolhorn. Noordscharwoude, 19 Aug. 1930. Gevraagd met September: bij GEBR. KWELDAM, Schagen. Terstond gevraagd:

Schager Courant | 1930 | | pagina 3