Het oordeel van een Engelsch arbeider over Rusland. Ernstig mijnongeluk in Opper-Silezië. De opstand in Peru. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De Ootmarsumsche schoolquaestie. WIERINGERWAARD Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Handige oplichters. Inbraak in een Kantongerecht Een desperado. Lon Chaney overleden. Koninginnedag in den Aether. ONDEUGDELIJK GEHAKT. Te Wanne-Eickel zijn naar het W. B. meldt, om streeks 50 personen ziek geworden na het gebruik van gehakt. De slagerswinkel, vanwaar het vleesch afkomstig is, is voorioopig gesloten. EEN TOERISTENAUTO IN BOTSING. Uit Londen, 26 Aug.: In de nabijheid van Londen is een autocar met Amerikaansche toeristen in botsing gekomen met een particulieren wagen. Acht-en-twintig personen werden gewond, enkele hunner zoodanig, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. „Ondragelijke toestanden." Het Engelsche arbeiderslid van het Lagerhuis Jo- seph Toole, die een bezoek heeft gebracht aan Sovjet- Rusland, heeft op zijn terugreis te Warschau aan een vertegenwoordiger van Reuter een en ander medege deeld omtrent zijn, in Engelsche bladen opgenomen, indrukken van de toestanden in het land. Toole ver klaarde dat het regiem en de toestanden die in Rus land heerschen, ondragelijk waren. De wereld had geen besef van den hongersnood en de onbeschrijf lijke ellende, die in het land bestaan. Het cultureele en economische leven was vernield, het land was in zijn grondvesten geschokt. 15 mijnwerkers ingesloten. Uit Kattowitz: Maandagmiddag had in de Hildebrandmijn te Wi- rek (Antonienhuette) een ernstig mijnongeluk plaats. Door een aardstorting is een pijler gebroken, tenge volge waarvan 15 mijnwerkers werden opgesloten. Negen konden na. vele uren ingespannen reddings werkzaamheden, zwaar gewond worden geborgen. Men zal de anderen eerst na ongeveer 2 dagen kun nen bereiken. Men heeft dan ook slechts weinig hoop, dat zij nog levend geborgen zullen kunnen worden. Dit is het tweede ernstige mijnongeluk, dat zich in de laatste 5 maanden in de Hildebrandmijn heeft afgespeeld. Bij het eerste ongeluk kwamen eveneens verscheidene mijnwerkers om het leven. Uit Lima: In den loop van den nacht van Maandag op Dins dag verspreidde een bandelooze menigte zich door de stad en sloeg overal aan het vernielen van wat herinnerde aan de elf jaren van het bewind van pre sident Leguia. Ponce, die het hoofd is van de groep, die Leguia ten val heeft gebracht, heeft een rede gehouden tot de studenten. Hij beloofde hun, dat Leguia, die zich thans aan boord van een Peruaansch oorlogsschip bevindt, zal worden teruggehaald om te worden gestraft. In Lima is de staat van beleg afgekondigd. Londen, 26 Aug.: Naar thans gemeld wordt, heeft de kruiser „Al- mirante Grau", aan boord waarvan de verjaagde president was gevlucht, gecapituleerd. Verondersteld wordt dat president Leguia aan de nieuwe regee ring zal worden uitgeleverd. ERNSTIG ONGELUK IN HET KURISCHE HAFF. Maandagmiddag is, naar de Memeier Dampfboot meldt, in het Kurische Haff bij Perwelk, 10 K.M. ten Zuiden van Schwarzrot, een ernstig ongeluk gebeurd. Bij havenwerkzaamheden is een monteur in een boot weggedreven. Collega's trachtten hun kameraad met een zeilboot te bereiken en aan land te brengen. Hon derden meters van land af sloeg de zeilboot echter om en de zes inzittenden vielen te water. Visschers hebben slechts drie hunner kunnen redden, de an deren zijn verdronken. De monteur is later door een visscher met zijn boot drijvend gevonden en gered. DE KINDERSTERFTE TE LUBECK. Vannacht zijn te Lubeck weer twee zuigelingen overleden. Het aantal dooden bedraagt hierdoor reeds 70. Er zijn nog 50 kinderen ziek. ONGELUK OP HET STETTINER HAFF. Zeven menschen verdronken. Een zeilboot van de vereeniging Jungmarine te Torgeland is Zondagavond bij een onweersbui in het Stettiner Haff omgeslagen. Zes jongens van 15—18 jaar en de schipper zijn verdronken, slechts een leerling slaagde er in zich aan de omgeslagen boot vast te klampen. Hij dreef den ganschen nacht in een zwaren storm op het Haff rond en kon eindelijk Maandagochtend door een visschersboot worden ge red. Aanvoer: 21000 Kg. aardappelen, 500 stuks bloemkool, 62000 Kg. roode kool, 35000 Kg. gele kool. 63000 Kg. vroege witte kool. 350 Kg. slaboonen, 90 Kg. snijboonen, 11000 Kg. uien, 175 Kg. zilvernep, 1800 Kg. bleten, 700 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 26 Aug. Schotsche muizen t 3.804.20, grooten f 2.903.70, r. duken f 3.503.70, eigenheimers f 4, bl. dito f 4.104.60, drielingen f 4.50—5, uien f 2.20—2.90, drielingen f 1.60 —2.30, grove f 3.60—3.80. gele nep f 3.60—5.30, drielingen f 0.10, zilvernep f 1.60—5.30, peen f 1.60—2.10, spercieboo- nen f 1.407.30, kroten f 1.70, roode kool f 0.602.70, witte kool f 0.90—1.80, gele kool t 0.60—3.60 per 100 Kg. Aanvoer: 34400 Kg. aardappelen, 42400 Kg. uien, 4600 Kg. zilveruien, 700 Kg. peen, 4200 Kg. spercieboonen, 450 Kg. kroten, 15400 Kg. roode kool, 37200 Kg. witte kool, 21800 Kg. gele kool. WARMENHUIZEN, 26 Aug. Schotsche muizen f 4.404.90, grove f 33.50, drielin gen f 5.405.70, eigenheimers f 3.204.60, blauwe aard appelen f 4.70—5.50, bieten f 1.303, roode kool f 0.60 —2.50, gele kool f 0.60—2.10, witte kool f 1.50—1.90, ala- boonen f 4.60—6.70, nep 1 4.30—5.10, uien f 1.80—2.40, drielingen f 22.20, zilvernep f 4.90 per 100 Kg. Aanvoer: 22000 Kg. aardappelen, 4500 Kg. roode kool, 4000 Kg. gele kool. 12500 Kg. witte kool, 8750 Kg. nep, 5075 Kg. uien, 375 Kg. zilveruien, 1320 Kg. slaboonen, 400 Kg. bieten. MEDEMBLIK, 26 Aug. Schotsche muizen f 1.80—3, kleine f 2.75—2.90, wltvl. aardappelen f 2.052.10 per 50 Kg. COOP. VER. CENTR. E IER VEILING G. A, PURMEREND, 26 Aug. Aangevoerd 49227 eendeieren f 4.804.90, 81532 kip eieren, 70—80 Kg. f 6.70—8, 65-86 Kg. f 6.10—6.60, 63— 64 Kg. f 5.70-6.30, 58—59 Kg. f 5.70—6.20, 56—57 Kg. f 5.60—5.80, 53—55 Kg. f 5.50—5.70, 50—52 Kg. f 5—5.40, 45—49 Kg. f 3.80—4.30. Oude kippen f 0.751.65, oude hanen f 11.60, jonge hanen f 0.301.30, oude eenden f 0.45, jonge woerden f 0.40 per stuk; wiloprijs oude kippen f 0.550.66, jong» hanen f 0.680.80. Jonge dokter: Allemachtig, Emma, dat wachten op 'n patiënt, die maar niet komt, be gint me op m'n zenuwen te werken. DoktersvrouwVraag de buren te dineeren, en geef ze wat in. (L. Opinion). Toch doordrijven. Het R.-K Kerkbestuur van Ootmarsum heeft thans definitief een hernieuwde aanvrage ingediend voor gelden voor een nieuw schoolgebouw voor lager onderwijs. Zooals men zich zal herinneren, verzeten de bur gemeesters van Ootmarsum en Denekamp en de in specteur van het 1. o. in de Inspectie Enschedé zich indertijd op financieele gronden ten sterkste tegen.de uitvoering van het Raadsbesluit waarbij een gun stige beschikking op het oorspronkelijk verzoek van het R.K. Kerkbestuur was genomen, omdat door be schikbaarstelling van het bestaande openbare schoolgebouw veel goedkooper in de aanvrage kon worden voorzien en zij het belang van de zeer kleine groepen nict-katholieke kinderen van een drietal openbare scholen, die op openbaar onderwijs bleven aangewezen, niet geheel wenschten te zien opge offerd. De zaak liep indertijd nogal hoog en wierp onder de onderwijsspecialisten en de pfrs heel wat stof op, temeer omdat de onderwijspacificatie soms dreigde in het geding te komen. De Nationale Unie wijdde eenige nota's aan het geval, terwijl de toenmalige wethouder der stad Amsterdam, de heer Ketelaar, in de Tweede Kamerzitting van 11 Mei 1928 deze schoolquaestie zeer uitvoerig onder de loupe nam. Een en ander leidde tenslotte tot een Kon. be sluit, van 4 Dec. 1928, waarbij het raadsbesluit werd vernietigd als zijnde in strijd met het algemeen belang. Intusschen zijn de financiën van Ootmarsum aan merkelijk verbeterd en het Kerkbestuur schijnt hier in aanleiding te hebben gevonden, om zijn verzoek tot den gemeenteraad te hernieuwen. ZUIDSCHARWOUDE. B. en W. hebben den gemeenteraad een toelichting doen toekomen bij hun voorstellen om de gemeente in de derde klasse der fondsbelasting te plaatsen en tot klassificatie der gemeente in de personeele belasting (7e klasse). Na opgemerkt te hebben, dat de wet van 15 Juli 1929 herziening van het gemeentelijk belastingstelsel noodig maakt, en te hebben meegedeeld, dat de plaatselijke in komstenbelasting komt te vervallen en wat daarvoor in de plaats komt, wordt er aan herinnerd dat als grond slag van de gemeentefondsbelasting geldt het zuiver in komen, vastgesteld naar de regelen van de wet op de Rijksinkomstenbelasting. Dit zuiver inkomen wordt ver minderd met den kinderaftrek van art. 38 dier wet en daarna verhoogd met een bedrag afhankelijk van de klasse, waarin de gemeente is gerangschikt. Deze ver hooging bedraagt in gemeenten der eerste klasse voor gehuwden niets, voor ongehuwden f 100, der tweede klas se voor gehuwden f 100, voor ongehuwden f 200, der derde klasse voor gehuwden f 200, voor ongehuwden f 300. Het geen de gemeentefondsbelasting in een gemeente ten gevolge harer rangschikking bij gemeenteverordening te regelen, onder goedkeuring van den Kroon, in de tweede of derde klasse meer opbrengt, komt rechtsstreeks ten voordeele der gemeente en wordt derhalve niet gestort in het gemeentefonds. Medegedeeld wordt, dat de gemeente de bevoegdheid heeft, opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting tot een maximum van 80, en dat de raad kan bepalen, in welke klasse de gemeente voor de hef fing der personeele belasting zal worden gerangschikt en dat hij de bevoegdheid heeft een of meer grondsla gen te vervallen en progressie in te voeren voor de hoofd som naar de heffing naar de huurwaarde. Het is derhalve mogelijk de opbrengst der personeele belasting te verhoogen, in welk geval met een kleiner getal opcenten, gemeentefondsbelasting kan worden vol staan. Op deze wijze kan de belastingdruk naar gelang van het inkomen in meerdere of mindere mate worden verlegd naar den belastingdruk in verband met de verte ring. O ingekeerd kan de belasting worden verlaagd en de inkomstenbelasting verhoogd. De globale raming van de gevolgen der nieuwe wet is: De gemeente verliest: a. Gem. ink. bel. (factor 1) f 25000; b. de uitkeering ingevolge de wet van 1847 f 2400; c. uitkeering in de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris f 600, totaal f 28000. De gemeente ontvangt: 1. de uitkeering in de jaarwed den van Burgemeester en Secretaris f 3000 2. de uitkee ring naar het aantal inwoners uit het gemeentefonds f 12000, 3. van de opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting f 3300 4. de uitkeering hoofdsom perso neele belasting f 3600; totaal f 21900. Derhalve nog te dekken uit andere inkomstenbronnen het verschil tusschen f 28000 en f 21900 of f 6100. Deze inkomstenbronnen kunnen worden geraamd als volgt: 5. verhooging wegens indeeling der gemeente voor de gemeentefondsbelasting in de derde klasse f 2500, en 6. beschikking over een gedeelte van het batig saldo ter stabiliseering belasting f 3600. Ter nadere motiveering van het voorstel de gemeente in de derde klasse voor de gemeentefondsbelasting te plaatsen, wordt er o.a. opgewezen dat het zuiver inko men van alle belastingplichtigen met f 100 wordt ver hoogd bij indeeling in de tweede en met f 200 bij indee ling in de derde klasse. En verder: betaalt men dus eenerzijds naar een hooger inkomen, dan moet daarte genover weer niet worden vergeten, dat de kinderaftrek heel wat gunstiger is geworden en de progressie in de fondsbelasting zeer veel geringer is dan in de bestaande plaatselijke inkomstenbelasting, ook in beduidende mate voor de lagere inkomens. Wordt volgens de bestaande verordening voor kinde ren beneden 16 jaar afgetrokken voor de twee eerste kinderen f 60, en voor elk kind of pleegkind meer f 90 voor ieder, nu zal de aftrek geschieden volgens de rijks inkomstenbelasting, d.w.z. voor elk minderjarig kind, wordt afgetrokken een bedrag van f 100200, terwijl bij meer dan 4 kinderen de aftrek nog met VA vermenig vuldigd wordt. De finantieele toestand der gemeente beschouwd in het verleden en heden, naast een niet al te pessimistischen blik in de toekomst, waarin het even goed moeilijk zal blijven om de begrooting sluitend te maken, wettigen en noodzaken, dat de gemeente zich zal behooren te scha ren in de groep der derde klasse gemeenten. Opgemerkt wordt nog, dat het onbelastbaar bedrag dan ook het meest overeenkomt met dat hetwelk onder de werking van de gemeentelijke inkomstenbelasting als onbelastbaar wordt aangemerkt (de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud bedraagt thans f 600). Een be cijfering heeft aangetoond, dat de hoogere opbrengst we gens indeeling dezer gemeente in de derde klasse kan worden gesteld op rond f 2500, hetwelk rechtstreeks In de gemeentekas terecht komt. Art. 6. Zooals tevoren is opgemerkt, werd de plaatse lijke belasting de laatste jaren uitgetrokken op slechts f 21000, hetgeen kon geschieden door te beschikken over pl.m. f 4000 van het voordeelig saldo van een vorig jaar, waardoor voorkomen kon worden, dat genoemde belas ting feitelijk op f 25000 had moeten worden geraamd. Ook thans is het aangewezen om ten behoeve van het belastingjaar 19311932 te beschikken over een gedeelte van het aanwezige batige saldo tot een bedrag van f 3600. De finantieele gevolgen van de nieuwe wet voor onze gemeente zijn thans nog allerminst te overzien. Derhal ve moet ernstig worden ontraden vóór 1931 eventueele wijzigingen te brengen in de van kracht blijvende be lastingverordeningen. Ook oordeelen wij het noch ge- wenscht noch noorzakelijk reeds thans te besluiten tot het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting, doch af te wachten de finantieele uitkomsten van het aanstaande begrootingsjaar. Evenwel ontveinzen we ons daarbij niet, dat de drang om in de toekomst deze opcenten te moeten heffen, groot zal zijn; immers niets is ondankbaarder dan verhooging van belasting. Wij herhalen dus: voor 1930'31 behoeven geen opcenten op de gemeentefonds belasting geheven te worden. Ten opzichte van de personeele belasting deelen we nog mee, dat deze gemeente behoort tot de 7e klasse, waarin perceelen met een belastbare huurwaarde van f 100 buiten de belasting vallen en deze huurwaarde van elk perceel voor de berekening der belasting vermin derd wordt met f 95. Voorgesteld wordt deze classificatie te handhaven. De opcenten voor de provincie (20) en het Ieenings- fonds (1020), benevens 80 opcenten op den 4den en 5den grondslag (paarden en motorrijtuigen) komen te vervallen. De totale opbrengst van deze opcenten be draagt rond f 1100. Wij zijn van oordeel, deze opcenten thans niet over te nemen, al zouden de betrokkenen daardoor niet zwaarder worden belast Bekeken van de zijde van den „belastingbetaler" be- teekent de nieuwe regeling een uitkomst voor de in gezetenen onzer gemeente en brengt een zeer aanzien lijke vermindering van gemeente-belasting mee. Deze belastingverlaging kan veilig worden gesteld op 40 terwijl bovendien aan personeele belasting f 1100 min der zal behoeven te worden opgebracht. De toelichting gaat vergezeld van enkele gevallen uit de practijk. Aanslag A. Zuiver inkomen: f 5100.(geen kinde ren). Aanslag oude toestand f 231.60, idem nieuwe toestand f 142. Aanslag B. Zuiver Inkomen: f 3240.(geen kinde ren). Aanslag oude toestand f 117.60, idem nieuwe toe stand f 72.—. Aanslag C. Zuiver inkomen: f 2500.(geen kinde ren). Aanslag oude toestand f 77.10, idem nieuwe toe stand f 51. Aanslag D. Zuiver Inkomen: f 2960.— (2 kinderen). Aanslag oude toestand f 99 70, idem nieuwe toestand f 54.—. Aanslag E. Zuiver inkomen: f 4240.— (8 kinderen). Aanslag oude toestand f 141.60, idem nieuwe toestand f 42.—. Dinsdagmiddag werd in de zaal van den heer H. van der Woude door den heer Mullens een voorstelling gegeven voor de schoolkinderen, welke voorstelling bestond in goocheltoeren, heksenwerk, poppenkast, enz. Voor de kinderen waren 't een paar genotvolle uur tjes. De heer Mullens Is verbazend vingervlug, kan verschillende voorwerpen onzichtbaar van plaats doen verwisselen, uit een ouden hoed alles en nog wat te voorschijn laten komen, terwijl hij met een spel kaarten blijk heeft gegeven zeer vlug te zijn. De vorige week werd met toestemming van den heer Burgemeester bij de ingezetenen met een lijst gecircu leerd, waarop flink was geteekend. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst De groote erfenis. De laatste weken hebben, naar Wolff aan een be richt van de Deutsche Allgemeine Zeijung uit Bres- lau ontleent, twee zusters Weigmann, beiden ge scheiden vrouwen, die den indruk wisten te wekken, dat zij weldra een erfenis ten bedrage van 20 millioen mark in handen zouden krijgen ,een reeks winke liers te Breslau opgelicht voor een totaal bedrag van meer dan een millioen mark, dat zij gedeeltelijk in goederen, gedeeltelijk bij wijze van leening verkre gen. Zij beweerden de eenige erfgenamen te zijn van een scheepskapitein, Baensch genaamd, die in 1839 te Paramaribo zou zijn overleden. Hij zou de groot moeder der zusters tot zijn eenige erfgename hebben benoemd, maar deze in 1870 gestorven vrouw zou door het optreden der belasting-ambtenaren verhin derd zijn bij het in-bezit-nemen der nalatenschap. De zusters wilden nu probeeren, het bedrag van 20 mil lioen van den fiscus los te krijgen. Met behulp van papieren en beëedigde verklarin gen, die zij behendig wisten los te krijgen, waarbij zij door een notaris uit Glatz, dr. Stiller, werden ge holpen, wisten zij allen twijfel bij de bedrogen win keliers weg te nemen. Dezen stelden zich dan tevre den met „aandeelen in de toekomstige erfenis, die door de twee zusters en haar helpers in groote hoe veelheden werden uitgegeven. De twee zusters en de notaris zijn reeds gearres teerd; men verwacht, dat nog vele andere personen in hechtenis zullen worden genomen. Alle sleutels gestolen. Maandag zijn de sloten van alle deuren, kasten enz. in het gebouw van het kantongerecht van Char- lottenburg veranderd. Zaterdag n.1. hebben dieven zich toegang tot het gebouw weten te verschaffen, waarbij zij zich meester hebben gemaakt van alle sleutels. Daar men na de ontdekking vermoedde, dat de geheimzinige bezoe kers wel terug zouden keeren, om de gestolen sleu tels te gebruiken (waartoe zouden zij ze anders heb ben weggenomen?), werd het kantongerecht onder scherpe, doch geheime bewaking gesteld. De sleutel- dieven echter lieten zich niet meer zien, en daar men toch niet eeuwig op hun komst kon blijven wachten, bleef niets anders over als alle sloten in het gebouw te veranderen! DE BOM AANSLAGEN. Heden begint voor de rechtbank te Altona het pro ces inzake de bom-aanslagen. In het geheel staan 21 personen terecht. Zij hebben in den zomer van het jaar '28 door een reeks van dertien aanslagen in Slees wij k-Holstein, Liineburg en Oldenburg, groote onrust bij de bevolking gewekt. Bij het vooronder zoek hebben zij verklaard, dat hun doel er mede was geweest, „de autoriteiten schrik aan te jagen". De maker van de bommen, een zekere Kapphengst, is pas onlangs in Zwitserland gearresteerd. VERZAKKING VAN DEN ZEEBODEM? Uit Kopenhagen: Uit Oslo wordt gemeld, dat zich op het terrein van de Fosdalens-mijnen te Malm, ongeveer 30 K.M. van Stenkjer, de geheele havenkade met gebouwen en eenige zware machines in zee is gestort. Men ver moedt dat dit het gevolg was van een soort van zee beving en dat de zeebodem daar ter plaatse plotseling sterk is gedaald. Een veroordeelde houdt een trein aan. Uit Fort Rancos (Ontario): Een uit het tuchthuis ontvluchte 21-jarige misda diger, een zekere Emmric Fremett, heeft kans gezien geheel alleen een trein van den Canadeeschen spoor weg aan te houden. Hij schoot een beambte van de Amerikaansche immigraticpolitie neer, evenals een passagier, die uit den slaap was opgeschrikt. De overige, volkomen verblufte reizigers en den conduc teur dreef hij in den bagagewagen, waar hij hen opsloot, waarna hij met den snel bijeengegaarden buit ontvluchtte in de richting van de stad Emo. Daar hij werd achtervolgd, verschanste hij zich in een op eenige K.M. van de stad gelegen huis. Een bele gering volgde. Bij een poging om uit zijn onhoudbare positie te vluchten, werd hij ten slotte in een nabij gelegen bosch, waar hij zich wilde verbergen, door verscheidene kogels getroffen en gedood. Een telegram uit Los Angelos meldt, dat de be kende filmacteur Lon Ghaney, is overleden. Lon Chaney is slechts 47 jaar oud geworden. Hij was het kind van doofstomme ouders, wat waarschijn lijk niet zonder invloed is geweest op zijn talent voor het gebarenspel. Op dertigjarigen leeftijd debuteerde hij, maar het duurde tot 1920 eer hij met „The Mi- racle Man" naam maakte. Omtrent den aard van de ziekte is niets bekend ge worden, maar toen Lon Chaney in Juni van dit jaar van Los Angeles naar New York ging, ging het ge rucht, dat hij een operatie moest ondergaan in ver band met een ernstige kcelinfectie. Bovendien had Lon Chaney, toen hij „The Engineer" maakte en in zijn rol van machinist tijdens een sneeuwstorm een tocht maakte op een open locomotief, een ernstige longonsteking opgeloopen, waarvan hij nog steeds niet geheel hersteld was. In het St. Vincent Hospital te Los Angeles is hij overleden. AMSTERDAM. 26 Augustus 1930. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 4.204.50, id. blauwen f 44.20, id bl. eigenheimers f 3.253.50, id. eigenh. f 3.103.25 per H.L., IJpolder eigenheimers f 34, ld. bl. eigenh. f 34, id. eigenheimer poters f 1.502, Noord-Holl. eigenheimers f 34, ld. bl. eigenheimers f 34, Anna Paulowna zand I 56, Hlllegommer zandaard&ppelen f 5—6, id. drielingen f 34, id. bonken f 3—4 per 100 K.G. Texelsche zand eigenheimers f 3.203.25 per H.L. Drentsche eigenheimers f 4.505 per 100 K.G. Flak- keesche eigenheimers f 8.103.20 per H.L. PURMEREND. 26 Augustus 1930. Kaas. Aanvoer 31.000 K.G. als 15 stapels boerenkaas met merk f 41.50, 15 st. fabriekskaas met merk t 41. Boter. Aanvoer 1920 K.G. f 1.40—1.65 per K.G. Vee. Aanvoer 580 runderen, waaronder 410 vette koelen f 1—1.18 per K.G. 190 melk- en geldekoeien f 190—425 41 vette kalveren f 1.10—1.30; 127 kalv>ren: fokkalveren f 1626; nuchtere kalveren f 1438; 80 stieren en 23 paarden f 100—200 475 schapen f 3444, 692 lammeren f 2230, 311 vette varkens, alachtvarkens 60—72 ct., zouters 6062 ct. per K.G.; 109 magere varkens f 3144; 249 biggen f 20—26 34 bokken. Eieren. Kippen- f 5.256.25, eendeneieren f 4.50. Handel vet vee matig, melk- en geldekoeien .atlg en prijshoudend. Nuchtere kalveren zeer goed. Scha pen, lammeren en vette varkens matig, magere varkens stug. PURMEREIND, 26 Augustus 1930. Eierveiling. Aangevoerd: 109.000 kippeneieren f 55 60 54000 eendeieren f 4.804.90. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Aug. Schotsche muizen f 3.504.40, schoolmeesters f 3.90, Duc. f 3.603.70, eigenheimers f 5.10—6.40, drielingen f 4.60—5.70, roode kool f 0.60—3.50, gele kool f 0.8O—4.50, vroege witte kool f 1.603.40, slaboonen f 4.507.60, snij boonen f 7.1010, uien f 2.402.90, drielingen f 22.50, nep f 3—5, zilvernep f 8.70, bieten f 2.703.10, peen f 2.10 per 100 Kg., bloemkool le soort f 6.60—12.30, 2e soort f 0.80—1 per 100 stuks. De koningin zal Zaterdag a.s. luisteren naar de huldebetooging te Batavia ter gelegenheid van haar verjaardag. Een Aneta-telegram uit Batavia meldt: De commissie voor de feestelijke viering van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin deelt mede, dat de regeering bericht heeft ontvangen van den minister van Koloniën, dat het de koningin heeft behaagd de huldebetooging van Zaterdag e.k. op het sportterrein van de Pasar Gambir, uit te zenden door den technischen dienst van het bedrijf der te legrafie, op Het Loo aan te hooren tusschen 2 en 3 uur 's namiddags, Amsterdamschen tijd. De uitzending, waarvan in bovenstaand bericht sprake is, geschiedt op de 16 m. golf, A.s. Zaterdag middag is de Hilversumsche zender in gebruik hij de V.A.R.A. Voor deze vereeniging zijn, naar bij in formatie bij het bestuur bleek, geen termen aanwezig deze Indische uitzending her uit te zenden, m.a.w. de V.A.R.A. weigerde uitzending. Thans worden door den Kath. Radio Omroep po gingen aangewend om de feestelijkheden in Batavia her uit te zenden over den Huizer zender. Waar zich hierbij echter verschillende technische moeilijkhe den voordoen, is het nog niet geheel zeker, dat een en ander geschieden zal. Zondag 31 Augustus, de verjaardag van H. M. de Koningin, wordt in den aether beschouwd als een gewone Zondag, d.w.z. de uitzendingen via Ililver- versum zullen dezelfde zijn als andere Zondagen: èn A.V.R.O. èn V.A.R.A. zenden uit. Waar officieel 1 September de verjaardag van H.M. gevierd wordt, zou als de V.A.R A. dien dag de be schikking over den Hilversumschen zender had, een ruiling hebben moeten plaats vinden. Toevallig komt het echter zóó uit, dat de A.V.R.O. het Algemeen Programma verzorgt opMaandag 1 September.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3