SchagerCourant Raad Oudkarspel. Tweede Blad. ONZE ZUIVELEXP0RT NAAR DUITSCHLAND. CALLANTSOOG ANNA PAULOWNA W1ERINGEN LANGEND1JK Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. fc'ïrnationale Athletiek-wedstrijden. Over den Oceaan gevlogen. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Woensdag 27 Augustus 1930 73ste Jaargang. No. 8720 Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente des avonds 8 uur ten Raadhuize. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, tevens Secretaris. Aanwezig alle leden. De stemmingen zullen aanvangen bij Weth. Kroon. De heer De Boer vraagt, volgens art. 20 van het Reglement van Orde. na afloop der agenda vragen te mogen stellen omtrent den toestand van de Spoor straat. Dit wordt toegestaan. De notulen van de vorige vergadering worden on veranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen: a. Van Ged. Staten dezer provincie goedgekeurd terugontvangen het raadsbesluit tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1929. b. Dankbetuiging van den heer P. Dekker voor de verleende kwijtschelding van de huur over 1930. c. Dankbetuiging van het bestuur der Gymnastiek verenigingen „Hercules en Hygiéa" voor de verleen de subsidie. d. Idem van 'het bestuur der afd. Noordscharwoude van. het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. e. Dat de Commissie van beheer der Lichtbedrijven heeft besloten nog niet tot kabileering over te gaan, doch een rapport van het P.E.N. af te wachten. f. Dat Burgemeester en Wethouders ter kennis van gegadigden hebben gebracht, dat oude school banken te. koop zijn voor f 1.50 per stuk. Het zijn alle overcomplete banken, welke voorloopig, met goed vinden van kerkvoogden, in het koor der Ned. Herv. Kerk zijn geborgen. De ruimte tot berging wordt ech ter te klein, waarom wordt geprobeerd deze banken op te ruimen. g. Een verslag van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland. Dit ligt voor de leden ter inzage. Voorstellen van Burg. en Weth. 1. Wijziging van het belastingstelsel in verband ■met de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Aan de leden is hierover een voordracht verstrekt. De Voorzitter spreekt den wensch uit dat de leden er in geslaagd mogen zijn hieromtrent een deugde lijk inzicht te krijgen. Door de meerderheid van B. en W. wordt het volgende voorgesteld: a. Besluit tot intrekking van de verordening tot heffing van 50 opcenten op de vermogensbelasting. b. Verordening betreffende de klassificatie van deze gemeente in de Ille klasse voor heffing van de gemeentefondsbelasting. c. Verordening betreffende de klassificatie van deze gemeente in de 7e klasse voor de heffing van de per- soneele belasting. Weth. Bakker, sprekende namens de minderheid van B. en W., zegt deze nieuwe wet van groote betee- ïkenis te achten, daar de oude wet, welke reeds da teert van 1897, geen gelijken tred heeft gehouden met de ontwikkeling der tijden. Spr. vindt het voorstel van de meerderheid bijzonder conservatief, daar ie mand met f500.inkomen al belasting heeft te be talen. De belasting van de hoogere inkomens van f 7000 a f 9000, gaat met deze regeling ongeveer een i 100 naar beneden. Spr. stelt voor deze gemeente in de le klasse te doen plaatsen en wat de klassificatie voor de heffing van de personeel e belasting betreft, de gemeente in de 5e klasse te plaatsen. Voorts stelt spr. voor de 50 opcenten op de ver mogensbelasting te handhaven. Spr. hoopt dat zijn voorstel zal worden aangeno men. De Voorzitter brengt een woord van hulde aan den heer Bakker voor de studie die deze hiervan gemaakt heeft. Spr. ontkent dat B. en W. in deze conserva tief zijn. De meerderheid van het college is van mee ning, dat de 3e klasse voor de ingezetenen het voor- deeligst is. Met verschillende gegevens toont spr. dit aan. Hoe of de nieuwe regeling zal werken, moeten wij afwachten. Geen enkele gemeente weet vooruit hoe de inkomsten het volgende jaar zullen zijn. De grootste gemeenten, als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, komen in de le klasse. De meeste anderen in de 3e. Het volgende jaar kunnen wij weer zien. Weth. Bakker zegt, dat door zijn voorstel vele min der goede woningen vrijgesteld kunnen worden van Personcelc Belastingen. Spr. vindt het niet erg dat kapitaalkrachtigen in den tegenwoordigen tijd wat zwaarder belast zullen worden. Verscheidene gemeen ten, even groot als de onze, gaan naar de le klasse. De heer Zaagman is van meening, dat B. en W. een berekening gemaakt hebben naar de werkelijk- Oieid. Voorzichtigheid in deze is geboden. Spr. is tegen het voorstel van den heer Bakker. De Voorzitter zegt, dat voor deze gemeente, door deze nieuwe regeling, een nieuwe bron van inkom sten ontstaat, n.1. door het heffen van belasting op automobielen en paarden. Spr. zegt dat ook de partij- genooten van den heer Bakker hulde gebracht hebben aan den ontwerper van deze wet, minister De Geer. De heer De Boer zegt zich te kunnen vereenigen met het voorstel van B. en W. Voor één jaar kan het aangezien worden. De heer Kostelijk is er ook voor om voorloopig in de 3e klasse te worden opgenomen. Spr. is bang dat bij een heffing op de vermogensbelasting de gemeente nadeel zal ondervinden door vertrek van deze men- schen. Het voorstel van den heer Bakker wordt niet onder steund. Het voorstel van B. en W. wordt met 6—1 stem, van den heer Bakker, aangenomen. 2. Aanbrengen cmaille huisnummerplaatjes aan ée woningen der ingezetenen. De Voorzitter zegt dat van 31 Dec. op 1 Jan. as. de elfde volkstelling zal worden gehouden. Op de begrooting was hiervoor f 100.uitgetrokken. Daar er 600 stuks noodig zijn, zal deze post iets overschre den worden. De plaatjes kosten 18^ et. per stuk. De gemeente-opzichter die bij het aanbrengen tegenwoor dig moet zijn, is geneigd een en ander voor f50.— uit te voeren. Aldus werd besloten. 3. Voorloopige vaststelling van de gemeentereke ning over 1929. De ontvangsten hebben bedragen f41807.22K. De uitgaven f40097.80K, alzoo een batig saldo van f 1727.42. De knpitaalsdienst bedraagt nihil. De re kening is nagezien door de heeren Bommer, De Boer en Rijper. Voor de zooveelste maal de ambtenaar ter secretarie. De heer Bommer maakt aanmerking op post no. 13. welke post is uitgetrokken voor een ambtenaar, hoev.' l rie Raad besloten had geen ambtenaar te handhaven. De Voorzitter zegt, dat zoo de Raad dezen post niet wenscht te handhavei, de begrooting met f 137.50 verminderd moet worden. De heer Kostelijk is het met den heer Bommer eens. Laat Ged. Staten in deze uitspraak doen. De heer Zaagman zegt, dat B. en W. volgens art 70 van de Gemeentewet niet bevoegd waren den post te handhaven. De Voorzitter antwoordt, dat art. 70 hiermede niets te maken heeft. De gang van zaken is dat Ged. Staten uitspraak doen. De heer Kostelijk zegt, dat het kwaad bloed heeft gezet, dat buiten den Raad om een ambtenaar is be noemd. Oneenigheid in de S.D.-fractie. Weth. Bakker zegt, dat zijn fractie in deze ambte naarskwestie verdeeld is. Spr. hoopt dat Ged. Staten den Raad gelijk zullen geven, dan kunnen B. en W. het bedrag a f 137.50 zelf betalen. Spr. zal geen be roep doen op de fractie Kostelijk-Zaagman, doch in dit geval wel op de R.K. Wij hebben iemand van uw richting geholpen en hopen dat dit gerespec teerd zal worden. Een motie van wantrouwen tegen B. en W. was nog beter Spr. zegt zijn mandaat gaar ne ter beschikking van de partij-afdeeling te stellen. De heer Kostelijk doet een beroep op den heer Bakker, daar spr. steeds consequent is geweest. Als de raad niet opzij gezet was, had het zeker anders geloopen. De heer Zaagman zegt. nog, dat het beter was ge weest als de heer Bakker deze dingen niet gezegd had. Daar de Voorzitter verzoekt niet op déze onder linge verschillen in te gaan, ziet spr. van het woord af. De eindcijfers der begrooting worden als volgt vastgesteld: ontvangsten f 41944.7234, uitgaven f 39942.3034. Aldus wordt besloten met alleen de stem van den heer De Boer tegen, daar beide wethouders ver plicht zijn zich van stemmen te onthoudena 4. Goedkeuring van balans, winst- en verliesre kening van de gasfabriek over 1929. 5. Goedkeuring van balans, winst- en verliesreke ning van het electriciteitsbedrijf over 1929. Dit heeft ter inzage gelegen voor de leden. De winst van het gasbedrijf bedraagt f 764.54*, de winst van het electrisch bedrijf f8091.5434. De Voorzitter zegt, dat hem, na de geuite klachten van den heer Bakker over de kwaliteit van het gas. is gebleken, dat deze klachten niets anders waren dan lekkage en dergelijke. Den raad. wordt gegeven zich in deze gevalen tot den directeur te wenden. 6. Goedkeuring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1929. De ontvangsten hebben bedragen f6216.67, de uitga ven f5671.61*. Alzoo een batig saldo van f 546.95/4. De rekening is nagezien door de heeren Zaagman en Kostelijk. Bij monde van eerstgenoemde wordt verklaard dat een en ander in orde is bevonden. De toestand aan de Spoorstraat. De heer De Boer stelt de volgende vragen: le. Of er niets aan gedaan kan worden. 2e. Of het juist is dat Noordscharwoude de straat met lusten en lasten heeft overgenomen. 3e. Of het juist is dat Noordscharwoude als oor zaak van den slechten toestand, het dempen van de sloot aangeeft. 4e. Of in een gedeelte draineerbuizen zijn aange bracht en zoo ja waarom dit niet onderhouden is. 5e. Of Oudkarspel ondeVhoudsplichtige is en geen eigenaar. 6e. Vraagt spr. Noordscharwoude uit te noodigen tot een conferentie om afdoende maatregelen te ne men. De Voorzitter antwoordt, dat in de laatste confe rentie met Noordscharwoude besloten is voorloopig een afwachtende houding aan te nemen in verband met den nieuwen weg door Geestmerambacht. Hoe wel het nog niet definitief bekend is, zal de weg daar waarschijnlijk niet komen. De schuldvraag van het onderhoud wil spr. laten rusten Er moet gepro beerd worden, om eensgezind den weg te verbeteren. Het is spr. bekend dat de draineerbuizen door Noordscharwoude gelegd zijn, deze zullen vernieuwd moeten worden. Zoo de raad een uitspraak doet om de Spoorstraat afdoende te verbeteren, zullen B. en W. een conferentie met Noordscharwoude aanvra gen. De heer Bakker is verheugd dat de heer De Boer deze zaak ter sprake heeft gebracht. De toestand is onhoudbaar. De heer Kostelijk zegt, dat Noordscharwoude er voorheen nooit iets voor gevoeld heeft om de Spoor straat te verbeteren. Spr. is er sterk voor dat er iets gedaan wordt. Weth Kroon zegt, dat de houding van Noord scharwoude na de laatste conferentie gewijzigd is: De heer Rijper en Zaagman spreken hun genoegen er ook over uit dat deze zaak aan de orde is geko men. De Raad spreekt zich algemeen voor verbetering van de Spoorstraat uit. Rondvraag. De heer De Boer vraagt, of de tegenwoordige ver lichting wel voldoet. Spr. is van meening dat de lampen te hoog hangen. De Voorzitter antwoordt, dat z.i. de verlichting is verbeterd, de lampen zijn zoo hoog geplaatst om niet in aanraking te komen met vrachtwagens en derge lijke. Hierna volgt sluiting. Te Utrecht wordt de jaarvergadering gehonuden van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.) Hier werd o.m. door Ir. A. U. Joustra. Rijkslandbouw- consulent te Berlijn, een inleiding gehouden over: Onze positie als zuivel-exporteerend land in Duitschland, waaraan wij het volgende ontleenen: De wolken, welke zich boven het terrein der zuivel industrie samenpakken, zijn erd en laatsten tijd strrds dreigender gaan uitzien, in verband met de na den oorlog zeer toegenomen productie, welke zich naar het «schijnt nog voortdurend uitbreidt. Nadat spr. de uitbreiding der productie met een san- tal cijfers nader heeft toegelicht, staat hij uitvoerig itil bij den afzet van onze boter in Duitschland. Ne derland staat onder de invoerende landen op de tweede plaats en wordt alleen door Denemarken overtreffen, doch ons aandeel ging in 1929 achteruit, terwijl Dene marken, Finland, Letland en Lithauen in 1929 meer in voerden dan in 1928. Dit houdt, zegt spr., een ernstige waarschuwing in. Spr. zet uiteen, dat vooral de Est- iandsche en Letlandsche boter meer en meer In den «maak gaan vallen. Spr. gaat dan na waar onze boter meer wordt ge bruikt en hoe de overige soorten ongeveer over Duitschland zijn verdeeld. Spreker wijst in dit verband in het bijzonder op Berlijn, waar Deensche boter den boventoon voert. Alles dient in het werk te worden gesteld om in deze stad met meer dan vier milliocn zielen vasten voet te krijgen. Spr. gelooft, dat veel zou te bereiken zijn, indien de Nederlandsche belanghebben den de handen ineen zouden slaan. Het zou aanbeveling verdienen een permanente vertegenwoordiging in Berlijn te vestigen, welke de beschikking krijgt over een maga- Ook dient, eet spr. uiteen, rekening te worden ge houden met de Duitsche productie en de bemoeiingen op zuivelgebied. Van overheidswege wordt de melkvee houderij sterk aangemoedigd. Aanzienlijke staatscredie- ten tegen verlaagde rente worden beschikbaar gesteld. Even belangrijk noemt spr. de bemoeiingen der .«ver heid op het gebied der kwaliteitsverbetering van de di verse landbouwkamers. Het gebruik van binnenlard- sche boter neemt dan ook zeer sterk toe. De invoer is ondanks dit feit de laatste jaren nog gestegen, maar dit houdt verband met de wijziging in de menscheüjke voeding. Vroeger was het voornaamste voedingsmiddel het brood. Thans is het gebruik van brood, meel en aardappelen meer op den voorgrond getreden. Zooals bekend, bestaat er ernstig gevaar, dat het in voerrecht op boter zal worden verhoogd. Als dit ver hoogde invoerrecht tot stand komt, moet dit o.m. tot gevolg hebben vermindering van de vraag, daar elke prijsverhooging de boter brengt bulten het bereik van vele beurzen en het gebruik van margarine doet toe nemen. Ernstig moet dan ook de vraag onder het oog worden gezien, wat gedaan kan worden om onze positie in Duitschland te handhaven. Krachtige samenwerking lijkt spr. daartoe noodzakelijk. Spr. kan zich niet van het gevoel losmaken, dat de export van onze *oter naar Diutschland gevaar loopt. In de eerste zeven maanden van dit jaar ging veel minder boter van uit ons land naar Duitschland dan in de eerste zeven maanden van 1929. De achteruitgang was veel aanzienlijker dan die van de Deensche boter, terwijl de invoer uit Estland en Let land aanmerkelijk toenam. Spr. meent dat geprobeerd moet worden om onze detailverpakking meer ingang te doen vinden en drong voorts aan op meer propaganda en reclame. Naast de pogingen om onze positie in Duitsch land te versterken, bestaat alle reden om naar afzetge bieden te zoeken. Ten aanzien van de kaas kan spr. een meer optimisti- schen toon aanslaan. Nederland bekleedt onder de kaas leveranciers verreweg de eerste plaats. Spr. gaat na, wel ke soorten het meest gevraagd worden. Toch moet spr ook hier waarschuwen voor de concurrentie, die voort durend grooter zal worden. Hoofdzaak is, zegt spr., een goede qualiteit van het product. Aan deze eisch voldoet echter helaas niet alle kaas, welke over onze Oostelijke grens gaat. Een veelvoudige klacht Is, dat onze kaas te jong, te versch is. Dat spr. het artikel blokkaas niet genoemd heeft is gelegen in het feit, dat volgens eensluitende berichten veel minder vraag bestaat naar onze blokkaas dan naar de Allgauer en Oostpruisische. Met uitzondering van eenige merken zou de Holland- sche gemalen kaas in haar verschillende vetgehalten niet hebben voldaan. Dit punt verdient, naar spr. zegt, ern stig aandacht. Ten slotte zegt spr., dat de vooruitzichten voor den af zet van vollemelkpoeder en melkpoeder van ondermelk weinig bemoedigend zijn. Verschillende berichten. Openbare vergadering van den raad der gemeente Cal- lantsoog, op Dinsdag 2 September 1930, des voormiddags 10 uur ten raadhuize. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en verslagen (eventueel mede deelingen.) 4. Voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit van 5 Aug. 1930 tot inruiling van een obligatie van den Staat der Nederlanden. (Het kantoor Schagen van de Rotterdamsche bankvereeniging had zich met het desbetreffend bericht vergist). 5. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 5 Aug. 1930 tot toekenning van een voorschot inge volge de Landarbeiderswet aan K. ten Boekei. 6. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 21 Februari 1930, goedgekeurd bij besluit van Ged. Sta ten van 19 Maart 1930 no. 60 voor zooveel betreft punt A., de aanvaarding van de schenking van een perceeltje grond van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij. 7. Voorstel tot gewijzigde voorloopige vaststelling van de gemeenterekening dienst 1928, zulks op verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland. 8. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van het algemeen armbestuur dienst 1929. 9. Voorstel tot voorloopige vaststelling van de gemeen terekening dienst 1929 en van het algemeen arm bestuur dienst 1929. 10. Aanbieding der begrooting voor den dienst 1931 van het algemeen armbestuur en de gemeente en aan wijzing van eene commissie tot onderzoek dezer begrootingen. 11. Voorstel aan Ged. Staten van Noord-Holland te ver zoeken de jaarwedde van elk der wethouders met ingang van 1 Januari 1931 nader vast te stellen op f 150.—. 12. Rondvraag en sluiting. Evenals vorig jaar, zal ook nu weer in de badinrich ting van het Witte Kruis, gelegenheid zijn een diploma te behalen. Voor de a.s. Donderdagmiddag af te leggen proef van bekwaamheid hebben zich 35 deelneemsters en deelnemers opgegeven. Uitgaande van „Het Witte Kruis" afd. Wieringen, zal een Moedercursus worden gehouden, welke op 3 September zal aanvangen. Op heden Woensdagavond wordt door de Midden- standsvereeniging „Wieringen" een vergadering belegd, ter bespreking voor de a.s. feestelijkheden. BROEK OP LANGEND IJK. De heer J. Breed alhier slaagde te Haarlem voor de hoofdakte Voor de nieuwe centrale te IJmuiden. De Londen en NorthEastern Railway Company heeft thans schikkingen getroffen voor het overbrengen van electrische machinerieën, wegende in totaal duizend ton, van Newcastle naar IJmuiden, via het Harwich-Zeebrug- ge treinveer. Onder de machinerieën bevinden zich twee turbo-alternatoren en verder apparaten, die de firma Parsons en Company Ltd. vervaardigd heeft ten behoe ve van het Provinciaal Electriciteits Bedrijf Noord-Hol land. De machinerieën zullen in drie speciale treinen van Newcastle naar Harwich worden overgebracht, waajr na de wagons op het treinveer zullen worden geladen en naar Zeebrugge worden verscheept, vanwaar zij via het Belgische en Nederlandsche spoorwegnet hun bestem ming zullen bereiken. INSTORTING VAN EEN BOUWWERK. Brussel. 26 Aug. Bij Bergen stortte een in aanbouw zijnd gebouw voor een electrische centrale voor de ko lenmijnen ln de Borinage in. Een groep arbeiders werd onder het gesteente bedolven. Een arbeider werd ge dood, terwijl zeven anderen waar werden gewond. EEN KIND UIT EEN RIJDENDEN TREIN1 GEVALLEN. Goed afgeloopen. Op het traject Groningen—Zwolle tusschen de stations Hoogeveen en Wijster is Dinsdagochtend ongeveer half tien een 7-jarige jongen uit den sneltrein uit Groningen, welke ter plaatse een snelheid van ongeveer 100 K.M. per uur heeft, gevallen. Juist kwam uit de andere rich ting een bestelgoederentrein, bestemd voor Beilen, aan rijden. De machinist van dezen trein zag den jongen op de rails liggen en wist zijn trein nog juist op tijd tot stilstand te brengen. De jongen werd meegenomen naar het station Beilen. waar bleek dat hij slechts enkele licht schaafwonden aan hoofd en handen had opgeloo- pen. De jongen is toen naar Echten gebracht, waar zijn moeder den sneltrein, die door middel van den noodrem tot staan was gebracht, had verlaten. AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. Te Amsterdam werd Dinsdagochtend om zes uur de ongeveer 55-jarige diamantbewerker H. de Vries, wonen de aan de Lijnbaansgracht, door een taxi overreden. Volgens den chauffeur wilde de man eerst oversteken, aarzelde echter toen hij de auto zag aankomen, en pro beerde tenslotte toch om voor den auto te passeeren. De man werd gegrepen en als het ware door den auto geschept. De botsing was zoo hevig, dat de radiateur van den wagen gedeeltelijk werd ingedrukt en een der koplampen werd beschadigd. De man was er ernstig aan toe, Hij liep ernstige kwetsuren op aan het gezieht en kreeg een breuk aan het rechterbeen, bovendien werd hij zwaar inwendig gekneusd. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Nederlandsche athleten naar Praag en Brussel. De Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie heeft voor de Internationale Vrouwenspelen, die van tot 8 September a.s. te Praag gehouden worden, de volgende Nederlandsche ploeg samengesteld: 100 meter hardloopen :de dames E. ter Horst en T. Schuurman. 200 m. hardloopen: mej. T. Schuurman. Hoogspringen met aanloop: mej. L. Gisolf. Discuswerpen: Mej. D. Wevers. Speerwerpen. Mej. L. Rombout. Leider is de heer B. Verwaal; masseuse mevr. Ver waal. De ploeg zal 2 September vertrekken. De Nederlandsche ploeg voor Brussel, waar ter ge legenheid van de openstelling van het nieuwe sta dion te Heysel op 14 September een groot sportfeest gehouden wordt, is door de K.N.A.U. als volgt samen gesteld: 100 m. en 4 X 200 m. hardloopen: Chr. Berger, M. v. d. Berge. A. Paulen en A. Denz. 1500 m hardloo pen: W Effern. 500 m. hardloopen: J Zeegers Jr In New-York geland. De Duitsche vlieger Von Gronau is van Duitsch land over IJsland en Groenland, den Atlantischen Oceaan overgevlogen. Maandag kwam hij te Hallifax in Nieuw Schot land aan. en is daar vandaan gisterochtend om 10.45 plaatselijke tijd naar New-York vertrokken. Om 15.40 plaatselijke tijd verscheen het vliegtuig boven New-York. Het werd door politie-vliegtuigen begeleid, cirkelde een paar keer boven de buitenwij ken en daalde daarna in de haven, waar politie- vaartuigen ruimte gemaakt hadden. Er was in en om de haven groote geestdrift en de sirenes loeiden. Het is de eerste maal dat een trans-atlant.ische vlie ger te New York geda ald is. Den 1000 K.M. langen afstand Halifax-New York heeft het vliegtuig met een gemiddelde snelheid van 160 K.M. afgelegd. De menigte, die het vliegtuig opwachtte, was zeer ver rast, daar men niet op zoo'n groote snelheid gere kend had. Wolfgang von Gronau, die van Travemunde over IJsland en Groenland naar New Y'ork is gevlogen, is directeur van de afdeeling vliegen met watervlieg tuigen van de Duitsche verkeersvliegerschool te War- nemunde Slechte tijden. De vergadering te Koedijk over den noodtoestand in den tuinbouw en de middelen ter saneering. Prijzen van roode en gele kool voor het kleingoed wat beter. Witte kool bevredigende prijzen. Bloemkool geringe aanvoer, lage prijzen. Aardappelen minder. Oubevredigende prijzen voor boonen, uien, tomaten, peen en bieten. We spraken deze week een handelaar, die in de 30 jaar, dat hij handel in groenten dreef, het nog niet had beleefd, dat het zoo slecht ging als tegenwoordig. Wel heeft hij jaren gehad, dat het zoo nu en dan eens stokte, doch een zoo langen tijd, dat het met alles !n den handel slecht ging, heeft hij niet beleefd. Het jaar 1929/30 zal dan ook met een zwarte kool aan den balk worden geschreven als een jaar. waarin voor onze tuinders een ernstige crisis heerschte. De vergadering, de vorige week te Koedijk gehouden en waarin de tuin ders uit die gemeente een noodkreet slaakten, een roep om hulp in de benarde positie, waarin zij verkeer'jn, was wel het sprekendste bewijs, hoe ernstig deze streek door de heerschende crisis wordt getroffen. De klach ten en verzuchtingen waren vele en velerlei. Er bleek uit, dat niet slechts de algemeene oorzaken van de crisis haar fatalen invloed doen gelden, doch dat ook de regen- en hagelslag, alsmede de draaihartigheid. de bekende, gevreesde koolziekte, haar zeer ongunstigen invloed den gelden. De georganiseerde steunbeweging voor de getroffenen van de ramp van 12 Juni kwam ook in het geding en de besprekingen wezen wel uit, dat men hier verre af was van de toepassing van het spreekwoord: Wie spoedig helpt, helpt dubbel. De men- schen, die in de meest moeilijke omstandigheden ver- keeren. moeten maar wachten... tot het te laat is? Uitvoerig werden de middelen besproken, die zouden kunnen worden aangewend om in den ergsten nood te voorzien en we nemen aan. dat de betrokkenen in de heele tuinbouwstreek de discussies met belangstelling, doch met eenige onvoldaanheid zullen hebben gevolgd. Er bleek wel uit, dat niemand hier het verlossende woord kon spreken en de meening, die door een der woordvoerders werd uitgesproken, n.1. dat er geld moet komen, teekende de moeilijkheid voor de oplossing van het vraagstuk, daar de kwestie hier juist was. op welke wijze aan dat geld te komen. Daar draait na tuurlijk alles om. En wie beseft, dat èn particuliere èn overheidspersonen het geld zoo lang mogelijk op zak houden en het alleen uitgeven in het geval, dat het algemeen belang er ten volle bij gebaat is, zal be grijpen, hoe moeilijk het ia, de logische motieven aAn te voeren voor het voteeren der benoodigde gelden. Steun van Rijk, Provincie en Gemeente werd bepleit, de Boerenleenbanken werden in dit verband genoemd, doch bepaalde afgeronde voorstellen konden niet wor den gedaan. Als men maar wist, hoe lang de crisis nog duren zal. en hoeveel steun er dus ongeveer noo dig zal zijn, dan zou het probleem gemakkelijker zijn op te lossen. Nu is het heel moeilijk. Toch komt da

Schager Courant | 1930 | | pagina 5