RADI O n Radioprogramma Luchtkasteelen. De Radio-Seismograaf. Een sluwe Haas. regeering er niet, door een Studle-oommteeie te be noemen en de zaak alzoo op de lange baan te schui ven. Ook mag niet voorop staan de praemisse, dat het de schatkist niets mag kosten. Ten aanzien van re- geeringssteun mag ook niet worden verlangd, dat de slachtoffers van dc crisis zelf de middelen aangeven, om uit den noodtoestand te geraken. Waarom hebben we dan een regeering, die in de gelegenheid is, alle bronnen op te sporen, door haar ten dienste staande apparaten, en materieel te verzamelen, dat inzicht geeft in en mogelijk dienstbaar kan worden gemaakt ter wegneming van vele moeilijkheden? Moet de Pro vincie weer steunen door borg te teekenen voor 90 9s? In de eerste plaats denken we- niet, dat de gedupeerden bijzonder gebrand zijn op een dergelijke hulp van de Provincie, gezien de ervaring opgedaan met de in 1923 verleende credieten. En In de tweede plaats gelooven we niet, dat er nog vele Boerenleenbanken zullen zijn. die op dezelfde voorwaarden credieten zullen willen verstrekken. Minder dan renteloo'ze voorschotten zal het al niet kunnen zijn en de voorwaarden zullen heel wat soepeler moeten wezen. Er is nu gevraagd, om een buitengewone algerneene vergadering der L.G.C. Deze bestaat echter uit zulke heterogene bestanddeelen, dat we vreezen, of hier wel de noodige eenstemmigheid zal heerschen. Laten we intussohen afwachten. De aardappelmarkt van de afgeloopen week was minder gunstig, al waren de prijsverschillen niet groot. Aan de veiling der L.G.C. werd voor Schotsche muizen in het begin f 3.804.80 betaald, op het eind der week was deze notecring f 3.2Ó—4.60. terwijl den vorigen Zaterdag f 4.105 werd betaald. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd aanvankelijk f 3.904.80 op het eind der week f 3.404.20 betaald. Voor groote werd Maandag f 4.305, Zaterdag f 2.90—3.90 besteed. Voor Duken werd aan de eerstgenoemde veiling f 3.50 3.80, aan de laatste f 3.203.90 betaald. Schoolmees ters brachten f 2.504 op. Eigenheimers werden aan de Broeker veiling verkocht voor f 4.806.50, te Noord- scharwoude voor f 3.50—5.80. Blauwe aardappelen gol den van f 4.405. Voor drielingen werd van f 3 805.70 betaald! De aanvoer beliep aan beide veilingen rond 40 spoorwagens. De aanvoer van bloemkool was gering. Door de draal- hartigheid blijft weinig leverbaar goed over. De prijzen Iagsn tusschen f 3.90 en f 10.50 voor eerste soort en tusschen f 0.50 en f 1.50 voor tweede. Aan beide veilingen werd weer bij schering en inslag 60 cent betaald voor roode kool. In de eerste helft der week waren de hoogste prijzen voor deze kool aan de L.G.C.-veiling van f 2.103: deze betroffen dat mooie kleingoed, dat in den handel het meest gewild is. De laatste helft der week zag den prijs van dit laatste aar dig stijgen n.1. tot f 3.30—4. Ongeveer gelijke prijzen wer den te Noordscharwoude besteed. Jammer dat ook de groote en middelgroote kool geen prijsstijging onder ging. Nu legt de verhooging weinig gewicht in de schaal De aanvoer bedroeg 32 spoorwagens. Ongeveer hetzelfde verloop had de gele kool. Prijzen van 60 cent per K.G. kwamen hier echter gelukkig niet voor. De laagste prijs, bij uitzondering besteed, was 80 cent. Heel wat groote kool werd voor f 11.50 verkocht. Voor do kleine werd in de eerste helft der week van f 2.20—3 betaald, later lagen de prijzen tusschen f 3.30 -4.90'. Er viel dus een kleine verbetering te constateeren Aangevoerd werden 24 spoorwagons. Over den prijs der witte kool is men niet ontevreden. Zoo werd aan dc Broeker veiling Maandag f 1.101.90 besteed, aan die te Noordscharwoude f 1.601.80. Zater dag waren deze prijzen resp. f 1.403.40, en f 1.403, De hoogste prijzen betreffen hier weer het mooie klein goed, voor consumptie bestemd. De lagere prijzen wor den besteed voor do groote, die meest in de fabrieken terecht komt voor den inmaak van zuurkool. De aanvoer van boonen was weer vrij groot, vooral aan de veiling te Noordscharwoude. De prijzen zijn te laag. Er werd van f 2.608.50 per 100 Kg. voor besteed, al naar de qualiteit der slaboonen. Snijboonen brachten van f 6.3011.90 op. In totaal werden ongeveer 44000 Kg. aangevoerd. Voor zilvernep werden eenigszins hetere prijzen be steed dan de vorige week. Alleen op het laatst der week trad er een aanmerkelijke daling In; overigens werd van f 5.1011.30 betaald. Drielingen brachten van f 0.20 1.40. Gele uien waren aanmerkelijk lager in prijs dan de vorige week: er werd nu van f 1.403.40, voor be taald. Drielingen werden verkocht voor f 1.20—8.30, ter wijl nep van f 45.60 opbracht Voor grove uien werd van f 3.204.30 betaald. De prijzen der aangevoerde peen lagen tusschen f 1.50 2; die der bieten tusschen f 1.602.70, De tomatenaanvoer begint aanmerkelijk te slinken, in de prijzen komt weinig verandering. Voor A-qualiteit werd gemiddeld f 10 betaald, voor B f 8, voor C even minder en voor CC f 3. De druiven brachten van f 5157 per 100 Kg. op. Ze zouden een zaakje beginnen In boter en eieren en kaas, Zij kon dan de klanten bedienen, Hij bleef nog vooreerst' bij zijn baas. Ze praatten en dachten en zochten, Toen werd er hun winkel gehuurd Op de hoek van een popperig straatje, Er was er geen een in de buurt! Ze boende en poetste en plaste, En durfde de toekomst wel aan, Hij droomde van winst-idealen In 't nieuw en zelfstandig bestaan! Ze schikten zorgvuldig de eieren, De bruine en witte dooreen, En bouwden een pracht-étalage Met boter en kaas er omheen! En eens op een plechtigen avond Ging 't winkelgordijn naar omhoog, Hij streelde zijn vette Edammers, Ze waren een lust voor het oog. De kennissen kwamen met bloemen, Een mand en een pot en een vaas, Toen waren ze samen gelukkig Te midden van eieren en kaas! Maar 't boterde niet met hun zaakje, Met 't lokkend product van Edam, Hun kaas werd wel prima belegen, Doordat er geen klantje haast kwam, En toen ze dan eind'lijk begrepen, De droevige, driegende strop, Toen aten ze stom en gelaten Hun boter en eieren op! Ze trokken al gauw uit hun winkel, Ze deden elkaar geen verwijt, En als ze zoo 's avonds wat praatten, Dan hadden ze enkel maar spijt! Hun spaardliit was gladjes verdwenen, De kennissen lachten wat zuur, En met een restantje Edammers Voldeden ze zuchtend de huur! Ze hadden het zwijgend begrepen, Zoo gaat het in 't leven helaas, Z ij zagen hun „fata morgana" In boter en eieren en kaas! Maar als ze zoo 's Zondags eens stapten, Weer vroolijk en dapper en vrij, Dan liepen ze toch nog nieuwsgierig Hun winkel van vroeger voorbij!! Augustus 1930. KROES. (Nadruk verboden). Electro-magnetische golven als voorloo- pers van een groote aardbeving. Korten tijd geleden werd de wetenschappelijke we reld in beroering gebracht door de verklaring van den Amerikaanschen technicus Makay, welke bij zijn proeven met electro-magnetische golven had waargenomen, dat de afstemconstanten eigenaardige veranderingen ondergingen. Makay beweerde dat deze wijzigingen samenhingen met zekere aardbe vingsverschijnselen en als de voorloopers van een grootere aardbeving konden worden beschouwd. Tot nog toe is het wetenschappelijk weliswaar nog niet vastgesteld of de these van Makay op waarheid berust, doch men is in wetenschappelijke kringen ervan overtuigd, dat deze verschijnselen een nauw keurig onderzoek ten volle waard zijn. De mededeelingen van Makay zijn door de waar nemingen, welke men heeft verricht ten tijde van de groote aardbeving bij de Monte Volture in Italië, op nieuw in het volle licht gesteld waarnemingen, welke nu in wetenschappelijke kringen de waarschijn lijkheid, dat dc theoriën van Makay op een ernstige basis berusten, ten zeerste hebben versterkt. De Italiaansche aardbeving werd namelijk aange kondigd door verschijnselen, welke veel overeenkomst met onweer-storingen hadden, doch niet zoo sterk waren. Zonder te groote verwachtingen te koesteren, zal dè wetenschap nu trachten, deze verschijnselen zoo ver mogelijk in technischen vorm om te zetten. Het zou één der grootste hulpmiddelen kunnen worden om de komst van een aardbeving vast te stellen. Tot nu toe echter is het niet mogen gelukken een tech nischen vorm te vinden, welke aan de gestelde eischen voldoet. Wij zijn nog evenzeer overgeleverd aan het vreeselijke spel van een aardbeving en van vulkanische uitbarstingen als in het begin der menschheid. En dit zegt in onze eeuw, de eeuw van de triomphantelijke technische overwinningen wer kelijk genoeg voor de ongewone hardnekkigheid waarmede dit probleem zich verzet, tegen elke op lossing. Zooals de vreeselijke gevolgen van de laatste aard bevingsramp in Italië opnieuw bewijzen, is de gevoe lige seismograaf nog niet gevoelig genoeg om op een aardbeving voldoende tc reageeren. Het apparaat is nog te grof om de laatste voorloopers van een aard beving, die reeds verscheidene minuten vóór de aard beving moeten optreden, te registreeren. De seismo graaf antwoordt slechts op sterke trillingen, d.w.z. de registratie heeft niet meer zoo rechttijdig plaats, dat de bevolking nog gewaarschuwd kan worden. Om de gevoeligheid van het registratie-apparaat te versterken, heeft men nu kort geleden een com binatie gevormd van seismograaf en radio, een uit vinding, welke men den naam van „Radio-seismo- graaf' heeft gegeven. Door den „Radio-seismograaf", welke door het „Smithsonian Institute" te Washing ton is geconstrueerd, is de gevoeligheid dusdanig versterkt, dat reeds het vier billioenste deel van een duim op de Seismograaf door de radio kan worden aangetoond, een prestatie, welke op het eerste ge zicht fantastisch aandoet, maar tegenwoordig vol komen in het bereik onzer techniek ligt; Een ding staat vast: Dat een belangrijke schrede op het gebied van aardbeving-registratie is gedaan, nog wel geen afdoende, maar dan toch in ieder geval een vooruitgang, welke ons de hoop kan geven binnen niet te langen tijd tot een oplossing te ko men. Men is het erover eens, dat er geen ernstiger en meer beteekenend probleem bestaat, dan de studie van alle mogelijkheden, welke ertoe kunnen leiden, een aardbeving zoo vroeg mogelijk te kunnen vast stellen. De ontzettende verliezen aan menschenle- vens en aan goederen, zooals de laaiste catastrophe in Zuid-Italië ook heeft medegebracht, zijn een op roep voor ieder, die zich geestelijk en technisch voor dit probleem zoo kunnen interesseeren, om zich aan de studie van dit onderwerp te wijden. Het is een oproep om de Menschheid te dienen om het men- schelijk leven te beschermen tegen de machtige in vloeden van een woeste natuur. Donderdag 28 Augustus. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein. 8.019.45 Gramofoonmuziek; 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding; 10.30—12.00 Ochtend-Concert door het Orkest van het Rembrandt Theater te Am sterdam; 12,00 Tijdsein; 12.152.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwintet; Vioolvoordracht door Piet Hart- velt; 2.002.30 Gramofoonmuziek; 2.303.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.004.00 Orgel- Concert door Willem Zonderland, met medewerking van K. Kueter (cello); 4,005.00 Ziekenuurtje door A. D. Hildebrand; 5.005.30 Gramofoonmuziek; 5.307.15 Con cert door het Haagsche Harmonie-Orkest o.l.v. Henri Zeldenrust; 7.157.45 Radio-Volks-Universiteit. Spreker: Huib Luns. Onderwerp: „Kunst en Cultuur"; 8.00 Tijd sein; 8.018.15 Concert door het AVRO-Vacantie-Orkest, 8.158.30 Het Haagsch GemengdKoor „Onder Or.s" o.l.v. Jacob Hamel zingt eenige liederen; 8.308.45 Voortzetting Concert Orkest; 8.459.00 Wederoptreden „Onder Ons" 9.009.35 Vioolvoordracht door Albertlna Ferrari; 9.3510.00 Populair Concert door het AVRO- Orkest; 10.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.15 10.30 Vervolg Concert Orkest; 10.30 Dansmuziek door Haarlem's Salon-Orkest; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) K.R.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 10.0010.30 Zang door het Dameskoortje der Korte Ziekendiensten; 10.30-11.00 Korte Ziekendienst. K.R.O. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein, 12.01 1.00 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio; 1.002.00 Gramofoonplaten. N.C.R.V. 2.003.00 Gramofoonplaten; 4.005.00 Ziekenuurtje; 5.00 —6.30 Concert; 6.306.40 Vaz Dias: Koersen; 6.407.40 Orgelconcert door G. ter Braake; 7.408.00 Gramo foonmuziek; 8.0011.00 Uitzendavond. Spreker: G. van Roekei. Onderwerp: „De zorg voor het misdeelde kind". Muzikale medewerking: het Chr. Radio-Orkest; 10.00 Persberichten Vaz Dias. VOOR HET KLEI HE VOLKJE. T" Indiaansche Houtsuijwerk. Vele jaren geleden leefde er in een groot woud'een leeuw; bijgenaamd „De Heldhaftige"). Geen enkel dier daar was krachtiger dan hij, zoo dat hij door hen als hun koning beschouwd werd. Maar hij was helaas ook heel wreed en doodde da gelijks vele van de kleinere dieren, hoewel hij ze toch niet allemaal kon opeten. Op zekeren dag kwamen diegenen, van zijn onder danen, die er zeker van waren over korter of langer tijd opgegeten te worden bij elkaar en besloten ge zamenlijk naar zijn paleis te gaan. Daar aangeko men nam een van hen het woord en zeide; „Uw Majesteit, waarom doodt U eiken dag zoove- len van ons? Als U zoo doorgaat zult u spoedig niets meer te eten hebben. Eigenlijk hebt u dagelijks maar één dier noodig, daarom hebben wij u het vol gende voorstel te doen. Wij beloven u dat een van ons iederen dag bij u zal komen om te worden op gegeten op voorwaarde, dat u de overigen met rust laat." „Jullie hebt gelijk", sprak de ïeeuw na >enig na denken, ,en ik neem het voorstel aan. Maar dat zeg ik jullie, als er op zekeren dng niemand k«>mt, dan verslind ik jullie in heel korten tijd allematl." De dieren beloofden op hun eerewoord geen enke len dag te zullen overslaan en trokken nu opge lucht weg. Zoo gebeurde het, dat eiken dag een van hen zich opofferde om door den leeuw te worden opgegeten. Daar kwam de beurt aan den haas, die er niet zoo heel veel pleizier in had als lekker hapje te dienen. Hij liep dan ook schoorvoetend naar het paleis, on derweg steeds peinzend over het middel om zijn leven te redden. Het was laat. op den avond, dat hij daar aankwam en de leeuw, die al meende, dat er dien dag niemand zou komen, zat allerlei plannetjes te bedenken om zich op zijn onderdanen te wreken. De haas ging de zaal binnen en maakte een heele diepe buiging voor den leeuw. Deze werd nog boozer, toen hij zoo'n vluggen viervoeter zag binnenkomen en brulde hem toe: „Hoe komt het, dat je zoo laat bent? Het is al lang over etenstijd. Je hebt je plicht niet gedaan, ik zal dus jou eerst opeten en morgen zal ik de andere straffen." Heel verlegen antwoordde de haas; „Sire, het is noch mijn schuld, noch die van de anderen, dat ik zoo laat gekomen ben. Moge het u behagen naar mij te luisteren." „Een beetje vlug dan!" bromde de leeuw, „want ik verlang naar een hartig hapje". Nadat besloten was dat ik mij vandaag zou opofferen. Uw Majesteit, ging ik op weg in gezelschap van vier andere hazen. Wij hadden eenigen tijd geloopen, toen wij, tot onzen grooten schrik, een grooten sterken leeuw op ons af zagen komen, die ons toeriep: „Halt!", waar gaan jullie naar toe? Je komt juist van pas want ik was van plan op jacht te gaan. Je laatste uur is dus ge slagen. Ik antwoordde: „Sire, wij zijn op weg naar onzen koning, bijgenaamd „De Heldhaftige"." Ik dien hem vanmiddag als middagmaal tengevolgee van de overeenkomst die tusschen hem en ons gesloten is. Als dat zoo is moeten de dieren met mij ook zoo'n overeenkomst sluiten, want dit woud behoort eigen lijk mij en ik verlang op dezelfde manier geëerbiedigd te worden als jelui koning. Maar die is op stuk van zaken een roover. Laat je kameraden hier als gijze laars, en ga hem vertellen hoe ik over hem denk. Als hem dat niet bevalt kan hij hier komen om met mij te vechten en wie van ons dan de sterkste zal zijn is de ware koning. Ik verliet hem toen om uwe Majesteit deze bood schap óver te brengen. Dit is de reden, waarom ik zoo laat ben. Daarop sprak de koning der dieren op barschen toon: „Wijs mij de plek waar die indringer woont, dan kan ik hem zijn onbeschaamdheid be taald zetten. Ik zal hem wel anders leeren." „Sire, dat zal geen gemakkelijke taak zijn, u bent wel heel dapper en wordt niet voor niets de Held haftige genoemd, maar het paleis, waarin-uw vijand woont is zoo sterk als een vesting en hijzelf bijzon der krachtig. „Dat doet er niets toe", brulde de leeuw, „dat zal ik beoordeelen". Dat gaat jóu niet aan of mijn vijand krachtiger is dan ik of niet. Wijs mij den weg naar zijn plaats. De haas boog diep en zei: „Het zij zoo, uwe Majes teit!" En hij liep hem vooruit naar een diepen vij ver vol kristalhelder»water. Toen zij er dichtbij wa ren sprak hij: „Sire. er is geen schepsel ter wereld dat u in kracht en roem nabij komt. Uw vijand, die Hoe maak je een vliegmachine. Weet je al hoe je een mooi vliegmachientje kunt maken? De machine zelf wordt gemaakt van twee kurken, die aan elkaar gelijmd zijn en de vleugels maak je van karton en bevestigt ze met spelden aan de kurken, een vleugel boven en onderaan, zooals je den vorm wel kent en deze wordt ook met een speld vastgemaakt aan de kurk. De staart maak je van twee stukken karton, het eene stuk wordt in een speet in de kurk gestoken, terwijl het andere stuk dwars door het eerste gestoken wordt. Nu is de vliegmachine klaar om beschilderd te worden. u al in de verte zag aankomen heeft zich in zijn pa leis teruggetrokken en komt niet te voorschijn. Als u hierheen komt, kunt u hem zien." De dwaze en ijdele leeuw deed dat en zag zijn eigen beeltenis in het heldere water weerkaatst. Daar hij dacht dat hij zijn vijand zag, begon hij zoo heftig te brullen, dat de heuvels ervan dreunden en deze echo hield hij voor het gebrul van den anderen leeuw. Dit maakte hem zoo wo'edend, dat hij, zon der zich langer te bedenken, in den vijver sprong en na eenige oogenblikken verdronk. De haas snelde naar zijn vrienden terug en wensch- te hun geluk met den dood van hun wreeden koning, waarvan zij voortaan verlost zouden zijn en nu in rust en "vrede het woud konden bewonen. Wilde dierenpuzzle. O e -t X 4 X K X Z tx t X e cu t Ut S y i a. X X e l ti L O- 1 a. t S O f Hierboven staan acht namen van wilde dieren. Door de letters in alle mogelijke richtingen te ver binden zullen jullie wel kans zien ze alle acht te vinden, doch denk erom, dat je niet over een andere letter heen mag springen, de eene letter moet gren zen, hoe dan ook, aan de andere. nuBjno ua 8ubis 'jaaq 'ajqaz 'A\neei 'ao.iaSuBTi 'dea 'aaSfij :2utssoido Zoekprentje. De arme kinderen zijn wan hopig. De oude vrouw, die in de schoen woont, is plotseling verdwenen. Wil je mee hel pen zoeken? •Jiaoij -.lazuli uap ni :Suissoido Het prentje hier naast stelt een breede, groote boom voor in Noord - Amerika, waarin door een Indiaan, alleen met behulp van zijn zakmes, het portret van zijn opperhoofd is ge sneden. De India nen munten uit door hun bijzon dere manier van houtsnijden, in welke kunst zij het zeer ver heb ben gebracht; en iedere Indiaan be oefent deze kunst dan ook. De In dianen, ook wel Roodhuiden ge noemd, niet om dat hun huid rood is, maar omdat zij zich vroeger met een soort van roo de narde in smeerden, leven wel over Noord en Zuid-Amerika verspreid, doch de weinigen die er nog in leven zijn, wonen bijna alle maal in Noord- Amerika. Zij vor men een volksstam, die aan het uitsterven is. Zij hebben hun eigen kultureele beteekenis en ontwik keling, waaraan nu en dan eenige artikelen zullen worden gewijd, b.v. over de leerbewerking, het snij den der totempalen, de manier van borduren en be schilderen hunner kleeding en dergelijke.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6