KOEGRAS WIERINGEN Predikbeurten. Binnenlandsch Nieuws. De Haagsche Burgemeester treedt af. Koninklijke Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging. Auto-ongeluk bij Eist. De kali-verschepingen. Verkeer voor eigen risico. De Velser brug. Gemengd Nieuws. De economische crisis der wereld. De Duitsche verkiezingsstrijd. Een hoogverraadproces in Italië. De opstand in Peru. Een hittegolf in Spanje. men hier alles te kust en te keur kan krijgen. Mogen de winkeliers dan in klinkende munt er varen, dat hun moeite niet onbeloond is gebleven, en mogen velen er blijk van geven, te beseffen, dat (1e Langenriijkcr middenstand het zwaar heeft in den strijd om het bestaan en dientengevolge willen mee werken dien strijd te verlichten. Dat deze etalage-wedstrijd dan in alle opzichten slage! JULIANADORP. Dinsdagavond j.1. werd door het Dameskoor uit de Ned. Herv. Kerk alhier in de kerk te Huisduinen een zang- en muziekavond gehouden, ongeveer in denzelfden geest als zulks eenlge maanden geleden alhier is gedaan. Behalve het Dameskoor en degenen die daar verder bij behoorden, was het kerkje gevuld met een 80 belangstel lenden, zoodat geen plaats onbezet was. Wij willen ons thans slechts bepalen, daar van den vorigen avond een en ander uitvoerig is vermeld, dat de luisteraars met ge noegen hebben toegeluisterd al viel het niet te ontken nen dat het tegen het einde een beetje warm werd bin nen het gebouw. Het programma werd evenwel vlot af gewerkt. De Harmonie „Kunstzin" alhier, zal op Zondagmiddag a.s. (Koninginnedag) een Concert geven op de muziek tent In het plantsoetje. Naar wij vernamen zal dit con cert een zeer populair karakter hebben, zoodat de luis teraars allerhande oude en nieuwe melodiën te hooren zullen krijgen, 's Avonds is er bal bij den heer Beune- man, eveneens met muziek van „Kunstzin" en verder wordt gehoopt voor een en ander op mooi weer. Naar wij vernemen zal er deze week een bezoek aan het Zuiderzeewerk worden gebracht door de leden van den Raad van State. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag den 29 Aug. 1930, des namiddags ten twee uur. .\gcnda: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Aanbieding van de rekening en balans van de Zeegras Exploitatie, dienst 1929—1930 en van de gemeenterekening dienst 1929. 3. Praeadvies omtrent een aangifte tot aanleg van eene straat. 4. Voordracht tot het doen aanbrengen van een uur werk in den toren te Oosterland. 5. Voordracht tot aanleg van gedeelten rioleering in de Klieftstraat en langs den weg te Zand- buren. 6. Voordracht betreffende de toelating van leerlin gen tot de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Den Helder. 7. Voordracht tot herziening der belooning van den gemeente-deurwaarder. 8. Voordracht tot vaststelling en wijziging van be lastingverordeningen in verband met de wet van 15 Juli 1929 (Stbl. No. 388). Wegens de warmte zijn Woensdag op verschillende werken de bezigheden stopgezet. Enkele personen zijn door de warmte bevangen geraakt en flauwgevallen. Terwijl de veehouder J. L. met zijn paarden bespannen voor twee achter elkander gebonden boerenwagens, op den hoofdweg nabij Smerp reed, wilde een luxe-auto bestuurder deze van achter af passeeren. Juist kwam in tegenovergestelde richting de autobus van Prins aan, zoodat de luxe-auto niet meer kon passeeren. Deze moest kiezen tusschen een aanrijding met de autobus of met de boerenwagens. De laatsten moest het echter ontgelden, doordat een botsing onvermijdelijk was. De wagens wer den in den langs den weg loopenden greppel geduwd, zonder dat echter veel schade werd aangericht. Persoon lijke ongelukken kwamen ook niet voor, zoodat het on geval best afliep. De regels van den weg kennen is al leen niet voldoende, men moet ze ook uitvoeren. Vergadering van de Middenstandsvereenlging „Wierin gen" in het lokaal van den heer S. Veerdig. Aanwezig zijn 13 leden. De voorzitter opent en de secretaris leest de notulen deze worden met dank goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat voor de stands op de ten toonstelling in de oude school 3 lokalen beschikbaar zullen kunnen worden gesteld. 12 Personen hebben stands aangevraagd. Verschilenden wenschen echter een wat grooteren stand. Dit wordt onderling geregeld, zoodat allen kunnen worden ondergebracht In het groote lokaal. De vereeniging maakt de afscheidingen in het lokaal. De Holl. Mij. v. Landbouw zorgt voor licht. Voorzitter stelt voor, de versiering van Volksonder wijs te trachten te huren. Allen zijn hiervoor. De heer J. J. Bosker zou op Vrijdag een attractie ■wenschen op de een of andere manier. De aanwezigen zouden de tentoonstelling open wen schen op Woensdag, Donderdag, en Vrijdag niet, cn dan Zaterdag en Zondag weer wel open. Alzoo wordt besloten. Volgt bespreking etalage-wedstrijd. Reeds 14 winke liers hebben kennis gegeven aan den etalagewedstrijd deel te nemen. Niet-leden van de vereeniging mogen niet aan den wedstrijd deelnemen. De heeren ir. Oppen, ir. Alma en L. v. d. Valk met hunne dames, zullen de jury vormen voor den etalage wedstrijd. Volgt bespreking straatversiering. Verschillende buurt- commies worden benoemd. Deze zullen elk voor hun wijk zorg dragen. Zoo mogelijk zal een reclame-optocht worden georganiseerd om op Zaterdag te houden. De heer Berkhout vraagt of de vereeniging er iets voor gevoelt met een grooten schijnwerper bijv. den toren van Hippolytushoef te verlichten. Hierover zal met het bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw wor den gesproken. Spr. wil desnoods wel voor ótroom zorgen. Bij de rondvraag vraagt de heer Berkhout of het mogelijk is, elke 100ste bezoeker van de tentoonstelling een souvenir aan te bieden. Dit wordt algemeen goed gevonden en deze souvenirs zullen van de standhouders worden gekocht. De heer J. C. de Haan zou de Holl. Mij. van Land bouw willen verzoeken om ook bij de standhouders prij zen in te koopen voor de verloting. Dit wordt ook al gemeen goedgevonden. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten met dank voor de besprekingen. DEN OEVER. Het bij uitstek mooie weer der laatste dagen heeft weer een ongekend groot aantal menschen naar den Oever gelokt om de Zuiderzeewerken te bezichtigen. Opmerkelijk is de schier oneindige stroom van belang stellenden die dagelijks weer naar den Oever trekt en menigeen vraagt zich zeer terecht af „waar komen toch al die menschen vandaan?" Eiken dag weer aan kan men groote en kleine gezelschappen por boot, autobus, auto enz. zien arriveeren, en ls het byna ondoenlijk ge worden om na te gaan, wie en wat deze gezelschappen zijn. De heer Verkerk van het geleldsbureau „de Kei" heeft druk werk en vele malen per dag kan men hem door den bouwput zien trekken, met een groote schare bezoekers, aan wien hij tekst en uitleg der werken geeft Ook van de rondvaart van de Gebrs. Kaan wordt dikwerf gebruik gemaakt Het is vanzelfsprekend dat de neringdoenden ook pro fijt van deze bezoekers hebben, doch dit mag niet al te hoog geschat worden. In hoofdzaak zijn het de winkels die anzichtkaartcn verkoopen, welke de meeste zaken doen. Niettemin zijn er natuurlijk ook nog wel anderen die er voordeel van hebben. Flora-feesten. Wij zijn thans in de gelegenheid om het volledige- programma van de op 7, 8 en 9 September a.s. te houden Florafeesten te kunnen mededeelen. Zooals daaruit zal blijken heeft „Flora" wederom geen halve maatregelen genomen, en heeft zij een programma samengesteld waarin voor „een elk wat wils" te vinden is en dat door zijn groote verscheidenheid ongetwijfeld een waar succes belooft te worden. De bloemententoonstelling zal evenals vorige jaren in de kapel gehouden worden. Het Inzenden van planten moet geschieden op Zater dag 6 September van 1012 uur v.m. en van 15 n.m. Het terughalen van het ingezondene kan geschieden des' Woensdags 10 September vanaf 9 uur v.m. Op Zaterdag 6 September 8.30 uur n.m. opening der tentoonstelling. Zondag 7 September voetbalwedstrijden op het M.U.Z. terrein. Aanvang 11 uur. Des-avonds half 10 groot vuur werk. Maandag 8 September 's avonds 8 uur uitvoering der muziekvereeniging „Apollo" (dlr. de heer J. N. Bruul) met tooneel. Voor leden van „Flora" in de zaal van den heer J. Lont legen verplicht programma a f 0.25. Voor niet-leden in de zaal van den heer Wemmenhoven a f 1.entrée. Dinsdag 9 September, 's avonds zang- en muzlek- concert In de Kapel. Na afloop sluiting der tentoon stelling. De feesten zullen zoo veel mogelijk opgeluis terd worden met muziek van de vereeniging ..Apollo". Rest ons nog te vermelden, dat aan de voetbalwed strijden wordt deelgenomen door 4 vereenigingen, t.w. Wieringerwaard I, Flevo I, B.K.C. I en Succes I. Door loting is uitgemaakt, dat in de eerste ronde tegen elkaar komen: Flevo IWieringerwaard I; B.K.C. I Succes I. Voor deze wedstrijden zijn beschikbaar gesteld: le prijs Groote beker; 2e prijs Kleine beker; 3e prijs Lauwerkrans; 4e prijs Lauwertak. ZONDAG 31 AUGUSTUS 1030. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Collecte Studiekas. Sint Maarten, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt Callantsoog, voorm. 10% uur, Ds. Witkop. Burgerbrug, geen dienst. St.^Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, nam. 7% uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Hulsduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Julianadorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Dirkshorn, geen Samenkomst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Oude Niedorp, geen dienst. Anna P^ulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, voorm. 10% uur, Ds. Rijkx. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Warmenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Van Baaien. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer Frank. Oosterland, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Heerhugowaard, nam. 3 uur, Ds. Baar. Veenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Verwaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp. geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Heeresma, van A'dam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand.. voorm. 10 uur. de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Den Oever, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer W. Boegen, van Amsterdam. Nam. 7 uur, de heer W. Boegen. Naar met dc meeste stelligheid kan worden mede gedeeld, heeft thans de burgemeester van 's-Gravcn- hage, mr. J. A. N. Patijn, wiens ambtsperiode op 30 September a.s. na een 12-jarig burgemeesterschap eindigt, verzocht, niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te komen. De aftredende burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J A. N. Patijn is thans 57 jaar oud. In 1911 werd hij benoemd tot burgemeester van Leeuwarden. Tot 1918 bleef hij in die gemeente, in welk jaar hij benoemd werd tot burgemeester van Den Haag als opvolger van jhr. van Karnebeek, die het burgemeesterschap verwisselde met het minister schap van buitenlandsche zaken. Halve Eeuwfeest. De Koninklijke Nederlandsche Hardraverij- en Renvereeniging bestaat heden 50 jaren, een gouden jubileum dus dat niet onopgemerkt mag voorbijgaan, al hebben verschillende omstandigheden er toe ge leid, de herdenking van dit jubileum op bescheiden wijze te vieren. Er is over de afgeloopen 50 jaren van de draaf- en rensport in ons land hele wat te ver tellen, een gedenkboek waardig, doch van dit plan heeft men moeten afzien, omdat een dergelijke uit gave op het oogenblik niet gewettigd zou zijn. De vereeniging heeft haar ontstaan te danken aan de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878.. De hoofd bestuursleden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de heeren H. F. Bultman Sr., A. F. Bau- duin en J. Breebaart Kzn., werden als vertegenwoor digers van de regeering in dat jaar naar Parijs af gevaardigd, ter gelegenheid van de internationale draverijen, die aldaar op 1 cn 3 October in het Bois de Boulogne gehouden werden en waaraan een ze vental Nederlandsche dravers zou deelnemen. Hoe wel de mooie schimmel Prinses, eig. Smit te Slikker veer en gereden door Piet van Santen, over 300 Me ter den eersten prijs behaalde, kwamen onze verte genwoordigers toch tot de slotsom, dat onze Holland sche draver in snelheid de Fransche paarden kon evenaren, doch dat hij over een langen afstand geen rol speelde. Ten einde daarin verbetering te brengen, benoemde het hoofdbestuur van Holl. Mij. van Land bouw een commissie met aan het hoofd F. W. baron van Tuyll van Serooskerken. In September 1879 machtigde de algemeene ver gadering van genoemde maatschappij de commissie verdere stappen te ondernemen, een bestuur werd ge formeerd dat leden toeliet en op 28 Augustus 1880 werd de eerste meeting gegeven op de heide te Bus- sum. Deze wedstrijden werden gehouden op naam van de Nederlandsche Harddraverij- cn Renvereeni ging en deze dag wordt als oprichtingsdatum be schouwd door de vereeniging, welke thans haar gou den jubileum herdenkt. De belangstelling van het publick was toen zeer groot en oudere bestuursleden hebben vaak verteld, dat de rijksdaalders met juk en emmers werden weg gedragen. Drie dooden. Dinsdagnacht om 3 uur is een auto waarin vijf Arnhemsche aannemers waren gezeten, op weg van de feesten te Nijmegen naar Arnhem dichtbij de kom van het dorp Eist op den Rijksweg van den beton weg afgereden. De auto reed in volle vaart tegen een paal van het electrisch licht, om vervolgens over den kop te slaan en neer te komen in den vijver van een daar ter plaatse staande villa, welke vijver onge veer VA meter diep is. De zware 8-cylinderwagen drong ver in de modder. Op het hooren van den slag kwamen eenige omwonenden te hulp en hun mocht het gelukken den auto zoover te kantelen, dat drie inzittenden gered konden worden en wel de heeren C. B. cn L. H. A. en L. R. uit Arnhem. De bestuurder de 47-jarige gehuwde C. G. werd dood van achter het stuur gehaald. De gehuwde W. S. K., die eerst werd vermist, is later opgevischt. Hij was gedood waar schijnlijk door de botsing van den auto tegen den paal, daar hij ernstige hoofdwonden had. De overlevenden konden na verhoor door de poli tie naar huis gaan. Onderweg is evenwel de gehuw de L. R., die aan en hartkwaal leed, ongesteld ge worden tengevolge van de emotie. Te Arnhem is hij overleden. De verontgelukte auto heeft waarschijnlijk met veel te snelle vaart gereden, gezien de sporen langs den weg. De auto is opgebotst tegen den voet van een be tonnen brug en heeft in zijn vaart een electrischen telefoonpaal verbrijzeld, is over de brug heen gesla gen en vervolgens met een sprong in een diepen vij ver voor de villa van den heer B. terecht gekomen. Op het gegil schoten omwonenden le hulp, waarbij vooral de landbouwer M. zich verdienstelijk maakte. Het mocht hem gelukken 3 personen te redden, na dat men eerst den auto in het water had moeten kantelen. Het lijk van den chauffeur werd onmid dellijk aan land gebracht. Hij zat bekneld tusschen zitplaats en stuurwiel. Veel later pas is men erin ge slaagd het lijk van den ander te bergen. Deze twee slachtoffers van dit nachtelijk ongeluk, beiden ge huwd en vaders van huisgezinnen, zijn naar de al gemeene begraafplaats te Eist overgebracht. Het par ket te Arnhem werd van het ongeluk in kennis ge steld, doch heeft de teraardebestelling toegestaan. Antwerpen en Rotterdam elk 150.000 ton. De „Agence Econ. et Financière" meldt dat de be sprekingen tusschen het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Belgische regeering aan gaande de uitvoerwegen van de kali van de Societé des Potasses d'Alsace tot een definitieve overeen komst hebben geleid. De Rotterdamsche haven zal installaties voor den opslag en het vervoer van kali voor een totaal van 150.000 ton kunnen doen houwen en de Antwerpsche haven zal haar opslagplaatsen voor dezelfde hoeveel heid kunnen vergrooten. Bovendien garandeert de Antwerpsche haven aan de bovengenoemde Société dezelfde tarieven, die in Rotterdam zullen gelden. DIEFSTAL UIT 1924 OPGEHELDERD. Tengevolge van een bijzondere omstandigheid is de politie er dezer dagen in geslaagd opheldering te brengen in een diefstal, welke in 1924 te Den Haag in een groot hotel werd gepleegd. De diefstal zou wellicht nooit meer naar voren zijn gebracht, ware het niet, dat in den nacht van Zondag op Maandag in hetzelfde hotel een insluiper was geweest. Een ontslagen bediende werd op heeter- daad betrapt toen hij het hotel binnensloop. Er werd echter niets vermist. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat het waarschijnlijk is dat de thans aange houdene ook schuldig was aan den diefstal in 1924. Na een scherp verhoor bekende de insluiper inder daad ook dezen diefstal te hebben gepleegd. Toen was hij nog in het hotel werkzaam en in samenwer king met den machinist had hij het plan beraamd en uitgevoerd. Een bedrag van ongeveer f2500 hadden zij buit gemaakt. Beide personen zijn in bewaring gesteld. EEN OUDE HEER AANGEREDEN. Dinsdagmorgen is op den Rijksweg bij „De Gooische Boer'' te Bussum een zestigjarige wielrijder door een auto overreden en in hopeloozen toestand naar de Majellastichting overgebracht. De oude heer, komend uit de richting Laren, stak den rijweg over om naar den Huizerweg te gaan en werd op hetzelfde oogen blik door een eveneens uit Laren komenden auto ge grepen. DIEFSTAL UIT EEN COLLECTEBUS. Zondag j.1. ontdekte de koster der Hervormde kerk te Edam, dat het hangslot van een collectebus, welke in een kast in de consistoriekamer was geborgen, verbro ken en het geld daaruit verdwenen was. Bijdepolitie werd aangifte gedaan. Deze gelukte het den dader, die zich had laten insluiten, op te sporen en tot bekentenis te brengen. Het bleek de te Edam wonende P. S. te zijn, die al meer met de justitie in aanraking is geweest Het ontvreemde bedrag was gering. VERKEER VOOR EIGEN RISICO. De brug over het Briekhuizerwater bij Doesburg ver keert thans in een zoodanig slechten toestand, dat het passeeren daarvan-met voertuigen niet zonder gevaar kan worden geacht. Het Departement van Financiën, dat deze brug in beheer heeft, erkent dit gevaar, daar er sedert korten tijd bij deze brug borden zijn geplaatst met het opschrift: „Verkeer voor voertuigen gevaarlijk, overgang voor eigen risico." Deze brug is gelegen in de rechtstreeksche verbinding tusschen Doesburg en Zevenaar, zoodat hetgeheelever- keer over dezen vrij drukken verkeersweg zal worden gestremd, indien deze brug zich zou begeven. De besturen van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. die reeds in September 1928 om verbetering hebben verzocht, hebben thans nogmaals in een gezamenlijk adres er bij den minister van Financiën met klem op aangedrongen maatregelen te doen nemen voor een spoedige verbe tering. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Aan de gevolgen van de ernstige verwondingen, opge- loopen bij het vallen In een kuip met kokend water in de stroocartonfabriek te Oudepekela (Gron.) is Maan dag overleden de jeugdige arbeider H. Linnenkooper, al daar woonachtig. Gisteren is nog eens een controle-proef met de Velser spoorbrug genomen. Heden is de treinenloop van Haarlem naar het noorden van de provincie weer geheel volgens de dienstregeling ingesteld. De eerste trein ging dus vanmorgen om 5 u. 25 over de brug. Een brief van MacDonald. Londen, 27 Aug. In een brief, dien de eerste-minister MacDonald tot den candidaat van de arbeidsparty bij de aanstaande tusschentijdsche verkiezing in het district Bromley gericht heeft, zegt hij: „De toestand van de geheele wereld is op het oogen blik van dien aard dat hij aan iedereen die een verant woordelijke positie bekleedt, de grootste zorg baarL De ineenstorting In de wereldprijzen cn dientengevol ge in den handel weerspiegelt zich in de rampspoedige toeneming der werkloosheid in alle landen. Bij ons is het slecht gesteld daarmee, maar niet slech ter dan bij andere industrieele naties en wij moeten den tegenwoordigen moeilijkheden manmoedig het hoofd bieden in de overtuiging dat er verandering moet komen zoodra wij de noodlottige nawerking te boven zijn van de regelingen der oorlogsschulden, van zekere betreu renswaardige financieele transacties hiei en elders en van een chaotische productie die geen rekening met de verbruikscapaciteit hield. De wereld is bezig zich naar de nieuwe omstandighe den te regelen." De argumenten van het geweld. Het optreden der nationaal socialisten in verkiezings vergaderingen van andersdenkenden begint langzamer hand veel te gelijken op een stelselmatige terroristische campagne. Vrijwel eiken dag weten zij in een of meer steden vergaderingen te beletten of uiteen te jagen. Overal wordt dezelfde tactiek toegepast; eerst interrup ties en geschreeuw, om den spreker te dwingen zijn rede af te breken; dan wordt ruzie gemaakt, vechtpartijen worden iutgelokt, en in een oogenblik vliegen de biergla zen en stoelen door de lucht Zoo ging het in Halle.waar Makraun werd „weggeschreeuwd", zoo te Augsburg met Koch, oud-minister Moldauer werd te Rostock het spre ken belet, enz. enz. Arresteert de politie eenige vech tersbazen, dan worden dezen gewoonlijk in het bezit ge vonden van boksbeugels, ploertendooiers of andere wa penen. De „Frankf. Z." vindt, dat het nu welletjes is, en dat de burgerij in verzet behoort te komen tegen deze ge organiseerde vergaderingsterreur. Tegen Slowenen. Op 1 September begint te Triest een groot proce3 wegens hoogverraad tegen 87 Slowenen. Zij worden be schuldigd in het gebied van Triest. Istrle en Görz Slo- weensche boeken en brochures met anti-Italiaansche strekking te hebben verspreid en tot terroristische daden te hebben aangespoord. In de akte van beschul diging worden 99 misdaden ten laste gelegd, waaronder 13 moorden, 31 gewapende overvallen op leden van de fascistische militie en carabinieri, 12 brandstichtingen, daden van spionnage enz. Het geheel zou een complot zijn geweest ter pan- slavische propaganda. Verwacht wordt, dat in den loop van het proces ont hullingen zullen worden gedaan over verschillende in cidenten en voorvallen van de laatste jaren aan. de Italiaansch-Joegoslavische grens. De nieuwe regeering Uit Lima, 26 Augustus (B. T. A.): Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld: Minister-president cn minister van oorlog: generaal Ponce. Buitenlandsche zaken: kapt. ter zee Goycoclieö. Binnenlandsche zaken: kolonel Castillo. Dus een regeering van militairen. Leguia in handen van de junta. Is hü overleden? Uit New York, 26 Aug.: Leguia is thans de gevangene van de militaire junta, aan welke hij is uitgeleverd door de officierer van de Almirantc Grau.. Deze kruiser stoomde op li mijlen afstand van de kust, toen een radiogram werf ontvangen, waarin gedreigd werd de officieren voo» den krijgsraad te dagen, indien zij niet binnen 48 uui zouden terugkeeren. Kort te voren had de ex-president de bevolking der raad gegeven de junta te steunen, met het oog op dl handhaving der orde. Uit New York, 27 Aug.: Uit Callao wordt gemeld, dat ex-president Leguia aan boord van den kruiser, waarop hij was uitgewe* ken, zou zijn overleden. Van andere zijde wordt ver1 klaard, dat Leguia niet dood is, doch sedert langc^ tijd lijdende is aan uremie. (Moord of zelfmoorc wordt ook wel eens met zoo'n wetenschappelijker naam genoemd.) Een ontboden Amerikaansch geneesheer zou vol gens een N. T. A.-bericht verklaard hebben, dat dl dood van den president Leguia in enkele uren tijdi verwacht moest worden. Vrees voor nieuwe onlusten. Parle mentsontbinding aangekondigd. Uit New York, 27 Aug.: Naar uit Lima gemeld wordt, vreest men dat ir Peru nieuwe onlusten zullen uitbreken. De opstan delingen hebben zich thans namelijk in twee groepor verdeeld, die zeer vijandig tegenover elkaar staan. Dl opstandelingen in het Zuiden hebben geweigerd, dl te Lima gevormde regeering te erkennen. De nieuwe regeering heeft het parlement ontbonden en aangekondigd, dat. spoedig nieuwe verkiezinget zullen worden uitgeschreven. Verder is amnestie vooi alle politieke gevangenen aangekondigd. Naar thans bekend wordt zijn hij de eerste gcvcclv ten bij het uitbreken van den opstand acht personeï gedood en een honderdtal gewond. Hooge temperaturen h. het geheele land Madrid. 27 Aug. Een hittegolf heeracht hier thans Gistermiddag weea de thermometer te Madrid 50 gr. O <120 gr. F.) aan. In bijna alle provincies is de tempera/ tuur even hoog als in de hoofdstad. In de eerste wrei van den avond stond een zeer hevige storm bovei Madrid, waardoor verscheidene schoorsteenen werdet afgerukt en de tafels en stoelen op de terrassen de» café's werden omvergeslagen. De brandweer moest '.er ?cheidene brandjes blusschen. waarvan een op het ko ninklijk landgoed van Caca de Campo. Nadat de stom bedaard was, steeg de temperatuur nog. HEVIGE BRAND OP LOMBOK. 8500 Huizen verneild Lombok, 27 Aug. In de dessa Sikoer, Oost-Lombok heeft een hevige brand gewoed, waardoor 3500 huizei zijn vernield. De schade bedraagt f 75.000. Oorzaak on bekend. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaat»

Schager Courant | 1930 | | pagina 3