Uit onze Omgeving. S C H 0 0 R L. W1ERINGEN ST. MAARTEN ANNA PAÜLOWNA De Warmte BARSINGERHORN Z IJ P E HOOGWOUD ST. PANCRAS WARMENHUIZEN HARENKARSPEL NIEUWE NIEDORP HEERHUGOWAARD LANGEND IJ K Plaatselijk Nieuws. Op Donderdag 28 Augustus herdacht de heer P. Blankensteijn den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst was getreden bij de Spoorwegen. Aanvanke lijk op kleinere plaatsen in 't oosten van het land werkzaam, kreeg hij vóór 14 jaar terug zijne aanstel ling als chef van het station Schoorl. Waar de heer Blankensteijn in al die jaren een zeer bereidwillige en dienstvaardige chef is geweest, iemand welke altijd te vinden was om de belangen van den dienst en die van het publiek te dienen, daar was het te begrijpen, dat het op den dag van zijn jubileum niet aan belangstelling zou ontbreken. Reeds in den voormiddag begon deze belangstel ling. Met de tram welke tegen elven in Schoorl ver schijnt, arriveerden een viertal heeren, onder wie de heer Raat, controleur van den loopenden dienst, welke namens de Directie en namens de Inspectie van het vervoer, den jubilaris op eenvoudige en daar door juist zoo hartelijke bewoordingen toesprak. Vooral deed spreker uitkomen hoe de jubilaris als plichtsgetrouw ambtenaar 't volle vertrouwen genoot van de Directie. Zoolang spreker hem kende, was dit zoo geweest en hij sprak de wensch uit dat hij nog vele jaren in staat zou zijn om de maatschappij met dezelfde plichtsbetrachting als totnutoe te kunnen dienen. Hierna reikte de heer Raat namens de Directie een oorkonde, benevens eene enveloppe met inhoud over. Dc volgende spreker was de heer Dame, chef van dienst op de tramwegen, welke in even hartelijke woorden schetste hoe hij den heer Blankensteijn in dc 14 jaren van zijn Schoorlsche dienst, hem altijd van nabij had lecren kennen, daar ook hij die jaren als chef van dienst op de tramwegen in de nabij heid had gewerkt. Hem was opgedragen, om namens het personeel langs de lijn, een blijvend aandenken uit te reiken in den vorm van een zeer mooi thee meubel. Spreker hoopt dat de heer Blankenstijn in gezondheid nog lange jaren met zijn gezin dit ge schenk zouden gebruiken. Zeer getroffen dankte de jubilaris voor de hartelijke attentie. In den loop van den dag was de belangstelling van collega's (ook de heer O verdijk, opzichter van den lijn uit Schagen merkten we op), van gemeentena ren en ih den vorm van kaartjes, telegrammen en bloemstukken, zeer groot, terwijl op den avond ge zellige bijeenkomst was van spoormenschen en be- stuurderen van corporaties, waarvan de heer B. deel uitmaakt. Natuurlijk werd ook toen nog menig har telijk woord gesproken, en kon daaruit worden afgel- lcid hoe een geziene persoonlijkheid deze chef in zijn kringen is. De bekende letterkundige, de heer Herman J. Rob bers, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Rijwielbelasting. Dezer dagen werd, zooals wij zagen, weer eens con trole op de rijwielbelastirtg uitgeoefend, met gevolg dat eenige „nalatigen" bij den fiscus in den val lie pen en hun overtreding met de noodige kosten moes ten bekoopen. Succes-nieuws. Succes I speelt a.s. Zondag tegen Helder III. Succes II speelt Zondag thuis tegen Helder IV. „De Zwaluwen", Haukes, spelen Zondag thuis te gen i.Vlevo" van Den-Oever-:., r«■'!-. Op een terrein in den Wipringenneei-pqMer {droogt, gevallen gronden). - f Het lichtbaken in de Westerlapder Koog is deze week ook afgesloopt, evenals dat welke op den 'dijk te De Haukes stond, die al reeds voor énkele maanden is afgebroken. Bij de Amsterdamsche Ballast-Maatschappij zijn j.1. Vrijdagavond wederom vijf machinisten ontsla gen. Voorts vernemen wij dat.de volgende week n;et meer in ploegen zal gewerkt worden, maar dat er al leen in dagdienst zal gewerkt worden door het ge- heele personeel. Terwijl een jongeman bezig was met het los sen van stcenen, kreeg hij op een gegeven moment een zwaar stuk steen op een zijner beenen, zoodat dientengevolge het been geheel verbrijzeld werd. Onder hevige pijnen werd hij aan het magazijn ver bonden, waarna de getroffene direct per auto naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd werd. De man was bij den heer Bosker werkzaam en uit Groningen afkomstig. Het ongeval had j.1. Vrijdagmorgen vroeg plaats. Vergadering der Jongelingsvereeniging in „Land- in Zicht", Dinsdagavond 8 uur. Bijbelinleiding door den heer Oudt: Math. 5:2939. Huishoudelijke ver gadering. Van de Mij. Werkspoor te Amsterdam zijn deze week wederom twee zware schutsluisdeuren aange komen, ter plaatsing in de schutsluis. DEN OEVER. Bezoek van Z.K.H. Prins Hendrik aan de Zuiderzeewerken. Vrijdag bracht Z. K.H. Prins Hendrik wederom een bezoek aan de Zuiderzeewerken. Z.K.H. was in gezelschap van verscheidene dames en heeren, terwijl de Directeur-Generaal van de Zuiderzee werken, Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler het hooge gezelschap rondgeleide en voorlichtte. Allereerst werd een bezoek aan het gemaal „Leemans" gebracht, terwijl vervolgens -de werken in den slulsput bezichtigd werden. Voorts werd met de directievaartuigen „Vlleter" en „Zilvermeeuw" een tocht langs de in uitvoering zijnde werken gemaakt. Ook het eiland „Breezand" werd met een bezoek vereerd (pl.m. half 6). Tegen den avond keerde het gezelschap terug om in •en aantal auto's te vertrekken. Ter gelegenheid van dit koninklijk bezoek wapperden van vele offlcieele en particuliere gebouwen alsook van bijna alle werktuigen en booten de nationale driekleur. Overwerkvergunning. Aan de Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken is een overwerkvergunning verleend voor de periode van 1 September tot en met 31 December 1930, betrekking hebbende op het z.g. droge personeel en wel voor een werkweek van 55 uur. Ir. Ringers bü de Zuiderzeewerken. Dezer dagen kwam Ir. J. A. Ringers voorheen Di recteur van de N.V. Mij. tot Uitvoering van Zuiderzee werken en thans Directeur Generaal van Waterstaat de vordering van de werken in oogenschouw nemen. Vereen!ging tot bevordering van het onder wijs op het Oostelijk deel van Wleringen. Door het bestuur van bovengenoemde vereeniging is onderstaande clrcularie aan de ouders van kinderen ge zonden en meenen wij wel goed te doen door dit te publiceeren, opdat dit rondschrijven een zoo groot mo gelijk effect zal mogen hebben. „Wy brengen hierby te Uwer kennis dat in de op Vrij dagavond 25 Juli j.1. gehouden vergadering, waar behal ve ons bestuur ook tegenwoordig was, het onderwyzend personeel van de scholen te Oosterland en Den Oever het volgende besluit met betrekking tot de jaarlyksche schoolreisjes is genoAien. De kosten van de schoolreisjes, welke tot dusverre door de bewoners van Oost-Wieringen, ongeacht of dit ouders waren van schoolgaande kinderen of niet, vrij willig werden bijeengebracht, zullen in het vervolg voor' een groot deel voor Uwe rekening moeten worden ge nomen en wel tot een bedrag van f 2 per kind en per jaar. Dit bedrag kan in termynen worden betaald aan de(n) onderwyzer(es) van Uw kind-eren) en wij hebben hier voor vastgesteld een bedrag van f 0.05 (vyf cent) per week en per kind, te betalen gedurende 40 achtereenvol gende weken, te beginnen Woensdag 3 September a.s. Indien u het volgend jaar uw kind (eren) aap het schoolreisje wilt laten deelnemen, verzoeken wij u met ingang van Woensdag 3 September a.s. en zoo vervol gens elke week aan uw klnd(eren) ter overhandiging aan het onderwyzend personeel een bedrag mede te ge ven, overeenkomende met f 0.05 per schoolgaand kind. Vanzelfsprekend 'is het toegestaan indien u byvoorbeeld voor 10 of meer weken tegeiyk wilt betalen en na het verstrijken van deze 10 weken wederom voor een aantal weken tegelyk, doch noodzakelyk is dit niet. By deze regeling dient te worden opgemerkt, dat, in dien kinderen waarvoor reeds betaald is, de school ver laten, voordat het reisje wordt ondernomen, de reeds gestortte gelden worden terugbetaald, terwyi voor hen, die in den Ipop van het schooljaar de school bezoeken het volle bedrag van f 2 is verschuldigd. Wq benutten deze gelegenheid nog uw aandacht te vragen voor het volgende: Herhaaldelyk gebeurt het nog op Oost-Wieringen dat eigendommen van derden als huizen, gebouwen, autobus sen of andere roerende of onroerende goederen door de schooljeugd worden beschadigd en soms wel in zeer' ernstige mate. Ook ontziet de schooljeugd zich niet voor- bygangers lastig te vallen en uit te schelden. Ter voor koming dezer uitwassen wordt door het onderwyzend personeel reeds het noodige gedaan, doch ook de hulp der ouders is hier onontbeerlyk. Gaarne zouden wy daarom zien dat U Uw kind (eren) op een en ander wees en hun onder het oog bracht zich steeds van baldadigheid te onthouden, dit vanzelfspre kend voor het geval dat u meent dat zulks wenschelyk of noodig is." De hittegolf, zoo geheel onverwacht gekomen, heeft voor enkelen alhier reeds de bekende nadeelige gevolgen gebracht Woensdag waren op 't RUpje alhier eenige personen met de handdorscbmachine aan het werk, waarby 2 personen zoo door de warmte werden bevangen, dat zij thuis gebracht moesten worden. Zoo ook Donderdag; toen kwam de by ons allen bekend» veedrijver Jan Duin Sr. met een veedrift vanaf de Schager markt doch toen hy op den Valkkoogerdyk ondgr St-Maarten kwam, zakte deze krachtige baas In een en moest perauto naar huis worden gebracht Zoo zien wy, te nat, te koud, te heet, alles waar te voorkomt, deugt niet. Donderdag vergaderde ten huize „Rust en Lust" al hier de vereeniging V.V.V.V.V. ter bespreking der aa. kermis-festiviteiten. De heer G. Bypost opende als voor zitter de vergadering welke met 't bestuur door 9 man was bezocht en las hierna een sohryven van den heer J. de Vries, den secretaris der vereeniging, voor, die hierin kenbaar maakte, dat hy wegens te drukke werk zaamheden als bestuurslid bedankte. Daar het een vol- yverig lid was, voelden allen dat dit voor de vereeniging een groot verlies is. De heer Breed, lo-secretaris, las hierna de notulen,* welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna werd de heer Breed met algemeene stemmen tot secretaris gekozen, wat hij zich liet welgevallen. Bij het nazien der rekening door de heeren M. Louw en A. Kossen bleek een ontvangst, £root f 140.98, uitg. f 120.90, dus een voordeelig saldo van f 20.08. De aftr. bestuursleden, de heeren D. A. Blom, J. Bruin en P. Breed werden by acclamatie herbenoemd en aanvaardden dit. Bij-- deU'-nuh-gedane vraag-van voorzitter of dit jaar weer'féést zal worden gehouden, werd,, hoewel een beet je trekkend, besloten wederom volksfeesten te houden en, gezien de slechte tyden voor hier,, evengoed weer een inteekeplijst te laten circuleeren en dan het te hou den feest naar de ontvangsten in te richten. Na ampele bespreking werd besloten om op Maandag 8 Sep. door de jeugd spelletjes te laten uitvoeren en wel voor jongens van 68 jaar prijshoepelen, idem 913 jaar zakloopen (2 in 1 zak); meisjes 0—8 jaar aardappelsoheppen, idem 913 jaar hockeybal-spel en Dinsdag 9 Sept. voor ouderen en wel; jongens van 14 18 jaar hindernistoaanloopen, mannen 19 jaar en ouder hindernisbaan en meisjes en vrouwen van 14 jaar en ouder wortelslaan. Hierna werd medegedeeld, dat de heeren P. Breed en A. Kossen wederom bereid waren den heer Winter met zyn zweef naar hier te halen en dat de heer C. Smit aangezocht zal worden de ïyst by de ingezetenen te doen circuleeren. De lyst, ter vergadering getee- kend, bracht in totaal f 23 op. Hierna sloot voorzitter met de beste wenschen deze vergadering. De heer Kant, die per vrachtauto, beladen met zaad, vanaf het erf van den heer G. Bypost alhier, de brug aldaar wilde passeeren, bleek voor de liggers dezer brug te zwaar en zakte er door heen. Gelukkig bleef hy hangen, zoodat met behulp van een domme kracht het gevaarte weer kon worden opgevyzeld, zoodat dit geval afliep met een nadeelig slot voor den eigenaar van de brug. Uitreiking Zwemdiploma's. Onder groote belangstelling werd Donderdagmiddag in de badinrichting van Het Witte Kruis door 35 per sonen deelgenomen aan het zwemmen ter verkrijging van een diploma. Behalve enkele ouderen waren het dit jaar vooral schoolkinderen die de proef aflegden. Er is over het algemeen keurig gezwommen en het was een lust te zien, hoe regelmatig en rustig alles verliep. Een groot succes voor den badmeester, van wien allen onderricht hebben gehad! Niettegenstaande het weer dit seizoen minder gunstig was om te oefenen, waren er toch enkele deelnemers, die pas dit jaar waren begonnen en aan wie toch het diploma uitgereikt kon worden De commissie ter beoordeeling bestond uit de heeren G. J. Lovink en C. Liefhebber, resp. voorzitter en se cretaris van het Witte Kruis en den heer Vellekoop, badmeester te Den Helder. Toen allen hun proef hadden afgelegd, sprak voor zitter hen toe. Hy wees op het nut van zwemmen en op het belang voor de volksgezondheid. De heer Vellekoop. die de diploma's uitreikte, kon tot zijn groot genoegen meedeelen, dat niemand behoefde te worden afgewezen. Onderstaande personen ontvingen een diploma: Dames: J. Jonker—Langedyk. J. Nap—Verstraten, A. de Snayer. M. Brellingor, A. Boot, M. Nap, D. v. d. Waal, T. Strijker (Wieringerwaard), T. Tuinman, G. van Twuiver (Wieringerwaard), A. Bakker, A. Tuin man, G. v. Teulingen, S. Koppes (Wieringerwaard), T. v. d. Kolk (Wieringerwaard), R. de Graaf, N. van Balen Blanken, T. Blaauboer. T. de Vries (Medem- blik), T. Harder, M. Vader, A. Groneman, J. de Vries (Medemblik), D. Harder, J. C. Metz, A. Brugman, T. Lindembergh. Heeren: H. Tauber, W. Egmond, S. Liefhebber, C. Slewers, K. Keppel, R. Sinke, J. van Eeten en C. K. Hamelink. BREEZAND. Programma Koninginnefeest. De commissie tot voorbereiding van de Koninglnne- feesten heeft het volgende programma voor 1 Septem ber vastgesteld. veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zenuwtablctten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 's Morgens Kinderfeesten. 's Middags van 26 uur Volksspelen, opgeluisterd door muziek, op het terrein van den heer G. Keijzer. 's Avonds 8 uur: Concert in de muziektent; 10% uur: Groot vurwerk. Door B. en W. deze gemeente is aan de Vereeniging „Burgernut" vergunning verleend tot het houden eener verloting ter gelegenheid van de Floralla-tentoonstelling op 14 en 15 September a.s. Aan de N.V. My. tot Detailverkoop van Petroleum,.de Automaat" te 's-Gravenhage is ingevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een kluis tot berging van hoogstens 240 L. benzine op het perceel, kadastraal bekend gemeente Barsingerhorn, sectie C, No. 683. Aan den heer J. Bakker Cz. is door B. en W. ver gunning verleend tot het bouwen van een schuur voor veestalling. Ter secretarie werden in de afgeloopenv week 2 gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven, terwyl door 2 veehouders aangifte werd gedaan, dat het mond en klauwzeer onder hun vee is geweken. Naar wy vernemen, zyn thans alle huizen In deze gemeente van een nieuw nummer voorzien. Het aantal tot woning bestemde gebouwen bedroeg 563. PETTEN. In de Woensdagavond gehouden vergadering van Al gemeen Belang werd besloten alsnog een schoolreisje te organiseeren voor de leerlingen der openb. lag. school Het ligt in de bedoeling met de leerlingen der hoogste klassen een tocht te maken naar Den Haag en om streken, terwyl voor de jongeren Schoorl, Bergen enz. op 't programma staan. Mogen de binnenkomende gel den de organisatoren in staat stellen de voorgenomen plannen op 8 en 9 Sept te verwezenlijken. OUDESLUIS. Mej. G. A. Lek, onderwyzeres alhier, slaagde te Haar lem voor het examen Handenai^feid. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 22 t.m. 28 Augustus 1930. Geboren: Johannes Bartholomeus, zoon van Johan- nes Groot en Cornelia Catharina Schilder. Cornelis Dirk, zoon van Nioolaas Kamp en Guurtje Lange- dijk. Ondertrouwd of Getrouwd: Geene. Overleden: Catharina Anna Brak, 34 jaar, echtge- noote van Simon dc Beurs. Levenloos aangegeven kind van Jacob Prins en Grietje Zeeman. AARTSWOUD. Woensdagmiddag arriveerde hier de eerste graaf machine voor den Wieringermeerpolder. De machine heeft een gewicht van 18 ton en moest hare route aan den Westfrieschen dyk stoppen, aangezien het teerdek door de warmte te slap was. Donderdag in de vroegte is het gevaarte by den dijk neer in den polder gegaan en te werk gesteld. Een en ander lokte reeds veel kykers. De heer J. Sinjewel alhier, benoemd tot hoofd der Openbare Lagere School te Medemblik, met algemeene stemmen. De afd. van den Bond voor Staatspensionneerlng or ganiseert op 2 Sept. een autotocht voor Ouden van Da gen uit die gemeente naar Haarlem en Omstreken. Onze plaatsgenoot, de heer J. H. H. Zillinger Mo lenaar, slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen ter toelating tot de Universiteit. Politie. Verloren: een zwart kinderschoentje. Terug bezorging gewenscht ter secretarie. Naar we vernemen zullen Dinsdag 2 Sept a.s. op de handicap draverijen alhier om. de volgende paarden meedraven: Koosje, Northerman B, Geranla, Olga, Ome ga, Petite Ami C, Munadonna, Nella Schoon, Quiford, Minnie M., Premild, Othella. B.s. belooft ons vrij zeker een mooie draverij. Maandag zal de viering van Koninginnedag hier be staan in feestelijke samenkomst der leerlingen van de scholen. Hierby zal worden getracteerd en getracht zal worden de jeugd eenige uren aangenaam bezig te houden. Hoewel er aanvankelyk nog sprake is geweest van avondfeest met als slot een vuurwerk, hiervan moest worden afgezien door gemis aan de noodige samenwer king voor het welslagen ervan. NOORDSCHARWOUDE. Een nieuwe straat De straat welke gemaakt is op het bouwterrein naast den heer G. Bos, op welk terrein inmiddels reeds eenige woonhuizen gebouwd zyn, heeft thans de naam gekregen van „Tegelstraat", omreden deze straat geheel van te gels aangelegd is. Concert „Excelsior." Onze harmonie „Excelsior" onder leiding van den heer P. Pranger, gaf Donderdagavond een goed geslaagd concert in den muziektuin. Het prachtige zomerweer werkte uitstekend mede. De verschillende nummers werden zeer mooi vertolkt De opkomst van het publiek had grooter kunnen zijn, daar het een waar genot is naar dit muziekgezelschap te luisteren. De kermis. De bekende tooneelvereeniging „D.I.N.D.U.A. uit den Haag. welke alhier reeds eerder met succes is opgetre den hoopt Maandagavond van de kermis op te treden met het biyspel „List en Liefde" in 3 bedryven. Het is niet alleen voor de tuinbouwers een slechten tyd, doch ook voor de groentehandelaars. Er wordt door het buitenland byzonder weinig afgenomen, zoodat het op de kantoren van de handelslui byzonder slap is. Men weet zich moeilijk een tyd te herinneren, dat er zoo weinig in den groentenhandel omging als tegenwoordig. ZUIDSCHARW OUDE. Op een der terreinen van de firma Kramer wordt weer een groot gebouw opgetrokken, voornamelijk bestemd voor het bewaren van kool. MARKTOVERZICHT. De vette koeien konden Donderdag jl. geen 60 ets. opbrengen, 't ging niet hooger dan 50 ets. De handel was anders lang niet slecht, alles was gauw ver kocht. De handel in kalf- en geldekoeien was langzaam. Pinken stug. Dc handel in stieren was zeer stil. In paarden was niet veel te doen. De nuchtere kalveren werden weer duur en vlug verkocht. Door het warme weer golden de vette schapen beduidend minder bij de vorige weken bijgevolg ging» het met de lammeren voor den dood ook niet De handel in magere schapen was zeer kalm. Met de oude slachtschapen was het ook niet wild. De handel in biggen en schrammen was goed. Vette varkens vlug. duur. Op de kippenmarkt ging het goed, prijshoudend. Van boter valt weer niets te vermelden. RIDDER NEDERL. LEEUW. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, Mr. D. Bastert. Kantonrechter te Alkmaar, belast met de waarneming van het Kantongerecht te Schagen. MET DE FIETS TE WATER. Door onbekende oorzaak geraakte Donderdag avond de heer L. met zijn fiets op het Noord te wa ter. Als de jongeman, die bewusteloos was ge worden, niet door omwonenden uit het water was gehaald, was hij jammerlijk verdronken. Het duurde geruimen tijd eer de ter hulp geroepen geneesheer by den heer L. de levensgeesten weer had opgewekt. TER BEDEVAART. Door onze R.K. plnatsgenootcn is de laatste weken een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid ter bedevaart te gaan. Een 100-tal ging naar Heiloo, 16 bezochten Den Briel en een 5-tol Kevelaar. MUZIEKTUIN. Zondagavond weer een bal-champètre met feest verlichting. De bekende concertophoon van den heer Willemse zorgt voor de bnlmuzick en tevens ter afwisseling concert- en cabaretnummers. MODERNE KAPSALON. Vandaag is in het geheel verbouwde perceel van den heer Niestadt de dames kapsalon geopend, voorheen in de Corn. Bockstraat gevestigd. Ook hier bleek men met den tijd te zijn-meege gaan, waren het voorheen gordijnen die de ver schillende gedeelten van elkander «afscheidden, thans zijn het houten boxen geworden, wat voorzeker een mooie verbetering is geworden. De geheele in richting is keurig in de verf gezet en een prachtige verlichting schept daar een prettige sfeer. Wij kun nen dan ook niet anders»zeggen dan dat alles tip top in orde is. Dc zaak heeft een aparte ingang, ter wijl de wachtkamer, om ruimte te besparone voor zien is van opklapbare banken, voorzien van kus sens. Alles bijeen genomen maakt de damessalon een keurigen indruk en wij wenschen Mevr. Niestadt-Smit veel succes in haar vernieuwde zaak. NAUWERE SAMENWERKING. Op uitnoodiging van het N.V.V. is ook hier ter plaatse een Plaatselijke Raad gevormd, uit de be sturen van S.D.A.P. en Bestnursdersbond. Doel daar van is het leiden van de politieke- cn vakbewegings actie, waardoor een nauwere samenwerking tusschen de S.D.A.P. en de vakbeweging wordt verkregen. VOOR ONDERWIJZER De heer J. C. Zwart, alhier, is 'toegelaten tot de Kweekschool voor onderwyzers te Alkmaar. OUD-SCHAGERS UIT AMERIKA TERUG. Een paar oud-Sohagers, de heer M. en echtgenoote, die vóór enkele jaren ten tweede male paar Amerika waren vertrokken, kwamen ons voor een paar dagen tegen. Na onze verwondering over deze onverwachte ontmoeting te hebben uitgesproken, kregen wij de vol gende verklaring: 't Is daar ginder ook geen botertje tot den boom. Do werkloosheid is er verbazend groot, 't Is er thans heel slecht. Met hard werken kun je wel een goede boterham verdienen, maar toch bekroop ons het verlangen naar Schagen, waar wij dan ook opnieuw gaan wonen. „IN EIGEN KRING". De Rederykerskamer „In Eigen Kring" heeft in studie genomen „In andermans schoenen", blijspel In 3 bedrijven van Dom de Gruijter. THEATER ROYAL. Deze week geeft de Directie van het Theater Royal een detective film van ongekende geheimzinnigheid, met Jack Holt en Dorothy Revier in de hoofdrollen. De meest spannende en mysterleuse film, ooit vervaardigd, aldus zegt het reclame-biljet. Hier is dc korte inhoud: Jack Donovan, een losbol en boemelaar, heeft met dob belen al zijn geld verloren en zich tot over de ooren in de schulden gestoken. ZUn schuldelschers uiten zelfs de heftigste bedreigingen, vooral Porter, die het meest van hem te vorderen heeft. Veel indruk schynt dit echter niet te maken, daar hy zyn avonturen bij het vrouweiyk geslacht rustig voortzet Nauwelyks heeft hij zich de vijandschap van Mary Mills op den hals gehaald, of hy begeeft zich naar Cralgmoor, het buitenverbiyf van Lydia Rankin, de jonge tweede vrouw van kapitein Ran- kin. Uit vrees dat haar echtgenoot alles te weten zal komen, heeft Lydia aan Donovan steeds geld gegeven, als hij weer in verlegenheid zat. Ditmaal echter, op den vooravond van Rankins verjaardag, weigert zij beslist nogmaals te helpen en Donovan gaat heen, vastbesloten den kapitein van alles op dc hoogte te brengen. Een schandaal schijnt onvermijdelijk Joan, Lydia's stiefdochter, heeft reeds vaak vergeefs getracht een eind te maken aan deze samenkomsten van haar tweede moeder met Donovan. Hoezeer zij ook Lydia haat, nooit zal zy haar vader, dien zij zielslief heeft, iets vertellen. Dit verdriet zal zy hem sparen. Haar verloofde, David Cornish, legt do herhaalde bezoe ken van Donovan echter verkeerd uit en meent, dat zy zijn geliefde gelden. Een doodelijke haat jegens den vermeenden mededinger heeft zich van hem meester gemaakt en in een heftig onderhoud met Joan dreigt hij Donovan te zullen vermoorden. Ook kapitein Rankin zyn Donovans geheimzinnige be zoeken aan Craigmoor opgevallen. Hij ontvangst van zijn huisknecht de gevreesde inlichtingen en om op alles voorgereid te zyn. steekt de kapitein een revolver by zich, met de vage bedoeling Donovan op zyn verjaardag te vermoorden. Aan het diner, ter eere van den jarige gegeven, laat Donovan een vreemden ring zien, dio in het donker licht en waaraan de% wonderbaariyko eigenschap toegekend wordt, dat zy dèn drager een magischen invloed op de vrouwen geeft. De lichten worden uitgedraaid en inder daad, de ring licht. Plotseling weerklinkt een gil en als het licht weer aan is, zien de verschrikte gasten Do novan dood op den grond liggen vermoord door een messteek in den rug. De schrik is geweldig en vol spanning waohten ém gasten het onderzoek af van Inspecteur Killlan, die zich echter voor tallooze moeilykheden geplaatst ziet. Vruch teloos tracht hy uit het labyrinth van ongedachte moge lijkheden los te komen, de situatie wordt steeds inge wikkelder. Daar verklaart onverwachts Porter, een der gaston, dat hy in staat is den dader te ontmaskeren. Op zijn aanraden begeven dc gasten zich weer aan tafel, we derom gaan de lichten uit en is slechts het fosforiscee- rende licht van den ring te zien. Doch ook wederom een gil en ontzet staren de gasten naar het lijk van Por ter. op dezelfde wijze vermoord als Donovan... Meer zullen wy niet vertellen. De ontknooping, door niemand vermoed, ga men zelf zien en bewondere dan de mecsterlyke verfilming van dit uiterst spannende, op windende detective-drama.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11