Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen De Wereldreis van - Dicky en Dirrekie Durf Historische Kroniek. WARE WOORDEN. Brabantsche brieven. WETENSWAARDIGHEDEN. we op straat dan Is het natuurlijk niet netjes, om elkaar te kussen. Meneer, liefde zoekt list, en toen zijn we aan het prakkizeeren geslagen, hoe en waar we nu eigenlijk, zonder met afkeurende blikken te worden aangekeken en als zedelooze individuen te worden uitgekreten, elkaar konden omhelzen. Eerst hebben we het bij de tramhaltes geprobeerd. Maar dan moest ik, of mijn meisje, telkens op de tram gaan en een kaartje van een dubbeltje nemen, om een halte verder uit te stappen, en elkaar dan daar te begroeten. Dat mag wel volgens de publieke opi nie, maar het werd nog al duur. Op één avond ver- tramden we op die manier vijf gulden veertig cent. En we moeten zuinig zijn, want zooals ik zei, over een half jaar gaan we trouwen. Toen kreeg ik het idéé van het station. Daar vertrekken op die zes per rons elk oogenblik treinen en op het perron mag je net zoo teeder afscheid nemen, als je wil. Nu, en het kost niets meer dan één dubbeltje, namelijk een perronkaartje voor ons elk, ad 5 cent per stuk. Snapt u het nu, meneer? En het mooiste is, dat we dit op alle stations in de stad tot in het oneindige kunnen herhalen, zonder dat we ernstig gevaar loo- pen, dat men ons zal herkennen. Wat zegt U van dit idéé, meneer? Nu, adieu, meneer, ik moet nu naar den trein naar Gouda, op het vierde perron, mijn meis je staat al te wachten, tabé, meneer!" Zoodat ik dan maar zeggen wil, dat een mensch nooit te oud is om te leeren. Ofschoon, ik ben ge huwd en dus 81 Aug. 1667 werd de vrede gesloten te Breda, welke een einde maakte aan den tweeden En- gelschen oorlog. In dezen oorlog verloor de Republiek twee van haar dapperste zee helden Comelis en Jan Evertsen, maar be hield toch haar roem ter zee, daar de Ruyter door zijn stoutmoedigen tocht Laar Chattam de Engelschen noodzaakte vrede te sluiten. Merkwaardig is In dit verband het oordeel van een kundig Engelschman over ons volk: „De Nederlanders overtref fen ons In wijsheid, kracht en moed en in kennis van onze eigen wateren, waarom zij als overwinnaars uit den strijd kwamen. Bij dezen vrede kregen wij Suriname, dat door Krijnszoon was veroverd. 1 Sept. 1712 werd te Amsterdam de beroemde kunst- plaatsnijder Fokke Simon geboren. Of schoon zijn vader hem voor het tooneel bestemde en de jongen ook eenigen tijd onder diens leiding in den schouwburg te Amsterdam speelde, verliet Fokke ten slotte toch het tooneel om zich onverdeeld aan de teeken- en graveerkunst te wijden. Hij overtrof al spoedig hierin zijn meester J. Philips en maakte zich de losse behan deling van Callot en Luyken eigen. Na een voor de kunst zeer vruchtbaar levon, stierf Fokke den lOen Augustus 1784. 2 Sept. 1772 werd door de kabinetten van Rusland, Oos tenrijk en Duitschland het besluit geno men tot de eerste verdeeling van Polen. Dit was een gevolg van de hebzucht van Rusland, waarin de beide andere staten niet wilden toestemmen als ook zij hun deel niet kregen. Rusland kwam nu in het bezit van Wit-Rusland, Pruisen van West- Pruisen en Oostenrijk verkreeg Oost- Galiclë. Ofschoon de Poolsche adel, die zich in de Conferentie van Bar vereenigden en ook de koning van het land, Stanislaus Augustus, zich hier, tegen verzetten, stoor den de mogendheden zich hier niet aan en ging de verdeeling dan ook gewoon door. I Sopt. 1522 werd Adriaan Florissen, die uit Utrecht afkomstig was, te Rome tot Paus ge kroond, waarbij hij den naam aannam van Adrianus VI. Hij was te Utrecht geboren ln 1549; na zijn humanistische opvoeding, werd hij te Leuven benoemd tot professor in de godgeleerdheid. Daarna was hij de leermeester van Karei V en vervolgens Bisschop van Tortosa. Hij zette, na zijn pauskeuze, alles erop de Curie te hervor men en trachtte een groot Concilie ijeen te roepen, hetgeen hem echter niet gelukt ia, daar hij reeds een jaar later, den 14en September 1523 kwam te overlijden. 4 Sopt. 1506 werd Constant Huygens, Heer van Zuy- lichem, te Den Haag geboren. Van jongs af interesseerde hij zich voor de literatuur, waardoor hij reeds vroegtijdig mooie ver zen maakte, „Momenta desultoris" en „Ko renbloemen" zijn zeer bekende bundels van zijn hand. Hij fungeerde in 1662 als ge heimschrijver bij de stadhouders en was in 1685 in de diplomatie werkzaam. Hij over leed in 1697 in den ouderdom van 101 jaar. B Sopt. 1672 besloot de regeering van Amsterdam haar posten neder te leggen. De Ruyter had drie maanden tevoren een schitterende overwinning ter zee bevochten en krulsto Poesie: Kom d'r eens met me spelen! uitKom eens (Lift). nu langs de kusten om den vijandelijken aanval af te weren. Maar de moedeloos heid in den lande was zoo groot, dat men niet meer wist wat te doen. Amsterdam's handel lag nu geheel stil en er was geen vooruitzicht, dat het in de toekomst beter zou worden; hierin vond het gemeente bestuur reden om zijn ambt neer te leggen. 6 Sept 1813 had de veldslag bij Dennewits plaat3 tus- schen den kroonprins van Zweden en maarschalk Ney. Wacht niet het gunstige moment af, maar schép het. o Gij zijt even jong als uw vertrouwen, even oud als uw twijfel; even jong als uw verwachtingen, even oud als uw zorgen. o Wie zichzelf kent, veroordeelt geen ander. o Zij zijn de beste menschen, die trachten zich te ver beteren. o Verspreid geen kwaad gerucht, men kan beter von ken uittrappen dan uit elkaar strooien. o De man die slaagt, ondervindt evenveel teleurstellin gen als de meest gewone sterveling, maar, omdat hij vaker probeert, la het totaal van zijn successen ook grooter. o Wat niet vermeden worden kan, moet met verstand worden aanvaard. J8S_ FEUILLET VERTELLINGEN. 1EN. H Ulvenhout, 26 Augustus 1930. Menier, Gij mot me toch 's zeg gen, amico, waar 't toch al lemaal aan leet, teugeswoo- rig, dat de menschen teu- genover makaren zoo ver- gimd onvrindelijk zijn! Keb 't daarover al meer willen emmen in m'nen brief, maar dan doch ik weer, „ollee, Dré, go zul 't 'n bietje zwart bezien; 't hee meschient wel aan oew eigen geleeen van den mèrgen, da Jan, Piet of Klaas zoo onvrindelijk is gewiest teugen oew!" Waant, niewaar, 't is 't eerste wa me leeren: ge mot altij 't eerste bij oew eigen beginnen! En zonder nouw m'n eigen 'n plumke in m'n eigen gat te stoppen: keb da-d-altij as 'n heel wijze les, as 'n heel goei beginsel in 't leven onthouwen en toegepast Keb er dan ok dikkels plazier van beleefd, dikkels! Maar en daar wouw 'k 't deuzen keer 's over emmen: waar zouw 't nouw vandaan komen, da ge da plezier bekaanst niemeer ondervindt! Waar zou 't nouw vandaan komen, dat as 'nen mensch 's vrindelijk op oew afkomt en ge bij oew eigen denkt: ollee, da's weer 's 'nen ouwerwetschen, net ten kaerel, da ge dan dalek, of wa later in de gaten krijgt dat die vrindelijkheid olleen bedoeld was om wa bij oew te leenen of beter van oew te worren! Waar zou 't vandaan komen, teugeswoorig, da-ge op 't vrindelijkste brlefke, 'n goei-bedoeld protje, 'nen ge moedelijken goelendag en zoo, da ge daarveur trug- krijgt: gin antwoord, 'nen snaauw of 'n leugentje, Waant amico, kep er dikkels zeivers de pest over ln, wezenlijk waar jonk, da'k teugenover' 'nen mensch staai, die vriendelijk doet oew op oewen schouwer klopt, „amico" teugen oew speelt en Dré veur en na staat te ouwewijven, terwijl ge op 't zelfste mement aan z'n ogs- kes ziet, dat ie oew staat te belaaitafelen! Dat le oew vernukt. Amico waar ls da veur. As 'k d'n duuvel aan iemand eb, dan zeg ik 'm da- d-in z'nen moei. Of ik gaai *m uit d'n weg en laat 'm naar d'n ge-wit-wel loopen! En 't is teugeswoorig verdijd: as d'n eene van d'n aandere denkt: „keb oew nie noodig", dan wordt d'n aandere behaaldeld as 'n hopke smurrie. Allemaal piek en pook! Afgunst! En nóg 's: waarom dan toch! 'k Moest van d'n mergen in de stad efkes op 'n kan toor zijn, om d'n baas te spreken, 'k Zal verders gin na men noemen, 'k Zette m'nen gruuntenwagel zoolaank wa schoor, teugen 'nen baand van de stoep, zee: „koest Blek, leggen", en gong dan naar binnen, 'k Wier ontvan gen deur 'nen menier van ommebU veertien, veftien ja ren, die op me-n-af kwam en zee: „enn?" Meteen keek ie naar m'n klompen, en laankzaam „liepen" z'n ogs- kes omhoog, tot aan m'nen nek. 'k Sting effen verbouwe reerd te kijken, waant die apen, amico, die kunnen 'nen ouweren mensch dikkels behaandelen dat ie 'r beduusd van wordt. Toen zee-t-ie: „nouw?" 'k Docht: zou 'k oew 'n watjekouw om oew ooren geven da-d-eel oew kufke in de wèèr gaat, of zou 'k maar doen of ik gek ben. Ik bleef verstaandig en hiew me dus gek! „Is d'n petroon d'r al?" vroeg ik. „Menier?" zee-t-ie, „wocht dan effe, za'k 's zien veur oew". En as 'n heel klein jong Dultsch ginneraal- tje, keerde-n-ie z'n eigen sncldig om en liet me verders staan. Hij kwam weer trug en zee: „waar is 't veur?" „Da ga-d-oew nie aan, ventje", mokte-n-ik 'm duide lijk, „maar zeg maar aan oewen petroon da'k centen koom brengen!" Da-d-had z'nen baas zekers geheurd, waant Ineens kwam ie d'n gang opgerend en zee: ..Kom binnen, kom toch binnen, menier Dré!" „Ga zitten, ga zitten en eh... juffrouw Schijvers, ga nog 's kijken of 'r koffie ls veur menier! Ge lust toch wel 'n kommeke, Dré? Rooken?" Amico, as 'k vruuger zoo ontvangen wier, dan dee me da goed! Dan wiest ik nie wa'k allemaal trug zouw doen veur vrindelijkhedens en dikkels beloofde-n-lk dan ok 'nen haas of 'n benneke érebeesjes te zullen sturen, navenaant as d'n tijd van 't jaar meebrocht. Maar teu geswoorig ben 'k nie op m'n gemak as ze d'r eigen zoo uitsloven veur me. Dan denk ik: „goeie genade, wa-d- haangt er nouw weer boven m'nen kop!" Waant da-d-emmen ze mijn wel geleerd na heel veul schaai: niks zoo duur as sigaren en kommekes koffie, die ge veur niks krijgt! En niks zoo lekker as 'n pepke tébak uit oew eigen builtje. „Menier," zee ik, „mokt asteblieft gin druktes veur me, waant m'nen wagel sta buiten alleen; 'k kan 'm nie te laank laten staan." Toen moes da klein menirke da me zoo deftig ontvangen had, binnenkomen en op d'n wagel gaan letten. „Jonk", zee ik teugen 'm, „onder de maand mee snijboonen leggen de pirkes, nlmt er maar 'n paar van." „Hoef niet" zee-t-ie! En net wou 'k teugen z'nen baas zeggen: „wa-d-ls da toch veur 'n lammelingske," toen hij zee: „da's toch zo'n aarig, rap ventje, Dré!" „Zoo," antwoordde-n-ik maar, „da zou-de zoo op 't eerste gezicht nie zeggen!" Maar laat ik oew zeggen, amico, da-d-ónze jongste bediende, onze koeischèèper mee z'n klompkes mee essetee, veul beleefder is as da menirke en as g'ooit 's op m'nen hof komt, da ge da-d-ok wel merken zult. En as ie da nie was, wel, dan kreeg ie van mijn of van Trui, z'n loon en 'nen schup onder z'n ge-wlt-wel, dat ie midden op d'n weg sting naast m'nen hof! ,,'k Koom betalen," zee ik teugen d'n pteroon, ,,'t is d'n tijd," en 'k mokte m'n vest los en graaide naar m'nen portefullie. „Maar 'k staai er nie op te wochten, Dré," en toen zett-n-ie groote oogen en stok z'n lippen veuruit, „gij zijt er wel goed veur, horre!" en onderwijl pakte-n-ie 't kwetaansieke, da-d-al laank klaar lag! 'k Zee maar niks, lee m'n segorke weg en telde de pampierkes netjes veur 'm uit. „Da's gepast", zee-t-ie en schèèr- de de buljetjes weg of 't pleepampier was en slingerde ze In 't laai van z'nen buroow. „Juffrouw Schrijvers," riep ie, „keb oew 't eerste kwetierke nie noodig" en de juffrouw wés al weg, veur ie uitgeprot was. Da kunsje kende ze. „Ziezoo," docht ik, „nouw mot ik m'n segorke en m'n kommeke koffie betalen," maar Tt liet niks merken; k ben méér In de stad gewiest, amico! „Dré," zee-t-ie, en hij gong er echt gezellig bij zitten, „Dré,... ollee, nim-d-'n nuuwe jonk" en 't segarenkistje kwam weer veur d'n dag". „Neeë," zee ik, „veuy gin duuzend gulden," en 'k sting meteen op. ,,'k Mot naar m'n klaanten, menier, die zitten op de gruuntes te wochten, ee!" Toen kneep ie z'n oogen 'n bietje toe; om z'nen mond kwam 'n gemeen trekske en toen lachte-n-ie heel erg vrindelijk en zee: ,,'k zal oew nie laanger ophouwen, Dré." Hij gaaf 'n haand, 'n akelek zocht haandje, net klei, en zee: „tot ziens, beste kerel!" En toen 'k buiten kwam, amico, had Blek ruzie mee da kleine menirke, die stiekum aan de pirkes had wil len zitten. Toen hè'k 'm 'nen schup gegeven mee d'n teut van m'n klomp, dat ie meteen 'n kantoor invloog. „Kaffer," schold ie! Da was zooveul as de korting op m'n kontaante betaling, denk ik. Maar toen 'k d'n goeien Blek geruststelde en 'm in z'n eerlijke, trouwe oogen keek, toen kreeg ik toch weer 'n vpul frisscher gevoel over me. „Veuruit, Blekske," zee ik, „opschie ten, jongen, dan kunnen me weer gaauw naar huis!" En toen me na 'n paar uurkes weer op onze retoer gongen, toen kwam ik d'n menier teugen in 'n schoone autoow en ree ie mee z'nen wagel bekaanst mijn wagel aan. Moe z'n haand wuifde-n-ie bonzjoer en z'n oogen zeeën: (vier letterkes!) Zoo doen ze teuges woorig mee'nen mensch, die z'n verplichtingen nakomt, amico! Toen 'k van den middag op 't laand sting te wer ken, 't weer was zoo schoon da'k de leste zes weken rengel heelegaar vergeten was, toen spuide me da stuk van van d'n mergen maar allemaal deur m'nen kop. Maar na-d'n middag, toen 't zonneke zakken g mg, toen 't bosoh as rooi-koper te gloeien sting; toen 'k achter op d'n erft ln Trui d'r hofke kwam, waar de zonneblommen, ver boven m'nen kop uit, in zuutgelcn bloei stingen; waar de gestekte graniejumplaantjes in vollen bloei op rijen in de pèrkskes vurig rood as vlammekes teugen 't gruun aanleunden; de leste óaiia's as 'nen vtist zoo groot, bogen op 't zochte windeke, toen hè 'k die muizennesten uit m'nen kop gegooid en 't zelfde gedocht as dieën vent in die autoow... van d'n mèrgen! En heb 'n pepke aangestoken, Ti-ui teugen d'r dikste gedeelte geslagen en d'n goeien Blek over z'n kop ge- rooschen dat ie me lekte van zuiver vrindschap! waar 'k nie aan hoefde te twijfelen. En... hij hee nog nooit bij me geleend! Amico, 'k schei d'r af. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DR6. IS HET U BEKEND: dat Max Heinricb Gurfch een niet smeltende ijssoort heeft uitgevonden, die gebruikt wordt voor den aanleg van kunstijsbanen? dat dit ijs Opaal-ijs genoemd wordt, niet koud is en dus ook niet voor koel-doeleinden gebruikt kan worden? dat het gemaakt wordt door heet water bij een ge heime chemische samenstelling te voegen? dat onlangs een kudde van 700 schapen over den hoofdweg van Aberdeen (Schotland) naar Hyde-Park, Londen, gedreven werd, over een afstand dus van 700 K.M.? De aarde telt 700 millioen blanke, 600 millioen gele, 500 millioen bruine, 100 millioen zwarte menschen en 50 milioen roodhuiden. 250000 H.A. bosch moet jaarlijks worden gekapt om te voldoen aan de wereldbehoefte aan houten dwars liggers voor de spoorwegen. de dikte van het poolijs varieert van 300 tot 1200 meter. De geleerden zijn van oordeel, dat de -thans bekende kolenlagen hoogstens voor 200 jaar ln de behoeften der menschen kunnen voorzien. Vroeger dacht men dat de voorraad nog duizenden jaren toereikende zou zijn. Hoort men het woord foltering dan denkt men aan de Middeleeuwsohe behandeling van verdachten; toch is het nog maar een eeuw geleden, dat de laatste fol tering ln Duitschland plaats had. Het was ln 1826 te Hannover. 151. Nou, 't ls hier wair een hail andere boeren- kurremis, zegt Gerrit, als de auto voorzichtig door de smalle straatjes van het Moorsche stadje rijdt. Met verbazing zien de kinderen naar de hooge huizen mot leemen wanden, naar de kleine vensters en de lage poortjes, die toegang geven tot allerlei binnenplaatsjes. Van de menschen zie je erg weinig. Hier en daar kijkt een gesluierde vrouw uit een hoog venster. Dat doekje faur d'r paurumpie is zaiker taigen de vliegen en de muggen, meent Gerrit, maar dat heeft hij mis. De vrouwen dragen ln de Moorsche landen een sluitr, omdat het daar nu eenmaal zoo hoort. En de Moorsche heeren zien er al even merkwaardig uit. Ze hebben geen „sjokkie" op, zooals Gerrit, maar een deftige tul band. En ze zijn gehuld in wijde gewaden. De kinderen vinden dat het prachtig staat. Net een toovenaar uit mijn sprookjesboek, fluistert Dirrekie. Maar arme kinderen en arme honden zijn er ook in Benghasi. En ze zijn net zoo mager als in Europa. De kinderen hebben er medelijden mee. Jammer dat we ze niet mee kunnen nemen naar ons restaurant, zegt Dirsekie... Wat zouden de stakkerdjes eten... Nog meer dan wij... 152. In het Moorsche eethuis van Omar ben Slobber zetten Gerrit, Dicky en Dirrekie zich op kleine tapijtjes rond een laag tafeltje en laten een heerlijken maaltijd aanrukken. Omar begrijpt er alles van, al kan hij geen woord met de vreemdelingen wisselen. Hij heeft wel gezien, dat de drie bleekneuzen honger hebben en hij bedient ze, zoo goed als hij kan. Wat is de koffie hier heerlik, juicht Dirrekie. Zoo sterk en zoo zoet... Als Ik weer thuis ben, zal ik ze zoo ook eens zetten voor Vader en Moeder. En het vette gebak, dat Omar opdient, smaakt ook allerheerlijkst. De kinderen latea telkens weer een nieuwen schotel brengen, want ze kunnen er haast niet van uitscheiden. Tenslotte krijgen ze nog een schotel fruit. Er zijn versche vijgen bij, die er uitzien als erg rijpe peren en die zoo zoet smaken als abrikozenjam. 'k Wil hier best in de kost waizen! bromt Gerrit... in geen walken heb ik sau vaan ge bikt! Dan betalen de kinderen en gaan naar Omars buurman, Ali ben Rachmonis, die een uitdragerij heeft van Moorsche kleeren. Want als je wilt reizen door Afrika dan moet je er ook een beetje Afrikaansch uit zien, meent Dicky en Gerrit vindt dat hij daar groot gelijk in heeft. Ik mot auk sau'n soepjurk hebben, zegt hij.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14