SchagerCourant Vergadering R.-K. Coöp. Boerenleenbank te Zijdewind. Zaterdag 30 Augustus 1930. 73ste Jaargang. No. 8722 Benoeming nieuwe Kassier. Buitèngwonee vergadering der R.-K. Coöp. Boeren leenbank te Zijdewind. Aanwezig waren 191 leden. Voorzitter de heer Amds. Dekker, opende met den Christel ij ken groet en boette 'allen van harte welkom. Wat. een belangstelling, aldus de Voorzitter, wart wel in 'hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de ge beurtenis, dat een 'kassier moet worden benoemd, wat. reeds 25 jaren geledeal is d'at dit ook gebeurde. Spr. rcileveeixlle vervolgens wart een kassier alzoo is in 'n Boerenleenbank en noemde dezen functionaris de ziel der verecniging, de spil waar als het ware alles om draait, omdat men met alle zaken bij den Kas sier verschijnt cn slechts in enkele gevallen hij de beStuurslcdlen of directeur aanklopt. Spr. drukt dan ook den liartevvensch uit, dat. met ernst in deze func tie zal worden voorzien, opdat wij mogen kirijgen de rechtte man op ,die rechte plaats, die waardig dc open geval ten plaats zal kunnen innemen en verzoekende dart ieder zal willen medewerken, dart d>e besprekin gen van dezen avond 'n zakelijk karakter zullen mo gen 'dragen, sloot. spr. zijn betoog en verzocht lezing dte.r notulen. Nadat hieraan dioor den waarnemend Kassier F. C. Jong was voldaan, werden deze zondier op- of aan merkingen goedgekeurd en geteekend. Daarna kwam in behandeling 'n bestuursvoorstel om aan den heer C. Jong JÏbz. op 'diens verzoek, we gens ongesteldheid, een-vol ontslag te verleemem als Rasder en 'hom een pensioen toe te kennen van f 260.'s jaars. De Directeur zegt, dat C. Jong bijkans 25 jaar het kiassierschap met. die moeste nauwgezetheid heeft waargenomen en daarin de laatste paar jaren, nu 'het. hem wegens ouderdiom wart moeilijk viel, weird bijgestaan door zijn zoon. Hoewel de Kassier gehoopt had zijn zilveren jubilé als zoodanig te mogen vie ren, heeft dit, niet zoo mogen zijn en werd door hem wegens ernstige ongesteldheid ontslag aangevraagd. H'et was een beste Kassier, niets was hem bij wijze van sproken in deze functie te voel. Een kassier heeft instructies, doch men mag ook meer dan dan iiijdle instructies is opgelegd en dart dood Kees Jong. Hij was een ij vorig, on ieieirlijk kassier, dlie die arlmn- mistirartie steeds in die beste orde ihield en d'e menschen steeds met beretidlvaaTdighoid tegemoet trad. Hot kas- siwrcchiap leefde hij voor, en hij 'heeft ons op die meest •trouwe wijze in die functie gediend), waarom wij u voorstellen hem ontslag te vorloenen op de móest eervolle wijze. (Applaus.) Bovendien stelt het 'be stuur voor hem een pensioen toe te kennen van f200 's jaars, temeer omdat moeder fortuna aan den afgetredtene geen financiën heeft nagelaten, waarom trent spr. hert oordeel 'der vergadering vraagt, 'het is wel niet hoog, doch er konder er ook zijn die daar over het woord verlangden, om dit te verhoogen of te verlagen. De ZeerEerw. Heer Pastoor van den Burg, zegt, ik wil in deze mijn persoonlijk gevoelen wel mededeelen. Ik ken den heer Jong 2lA jaar en heb hem veel hoo ien roemen als kassier, wat ook bij het 25-jarig be staan der bank op velerlei wijze tot uiting kwam. Zooals de Direct, zegt, heeft de man steeds met ijver en liefde voor de bank en de led$n gewerkt en dan vind ik een pensioen van f260 op 70-jarigen leeftijd niet hoog. Ik zou zeggen, gezien deze omstandighe den als wij wat doen. laten wij het dan goed doen. Het bestuur heeft zich ook bij het 25-jarig jubileum op een ruim standpunt geplaatst en f1000 aan de ar men gegeven, waarvoor ik nog erkentelijk ben. Mten zegt soms de kassier heeft altijd zijn salaris gehad, doch in de oorlogsjaren, toen alle salarissen omhoog gingen, heeft Jong voor een gering loon gewerkt, waarom ik voorstel dit pensoien te verhoogen tot f 400 's jaars. De heer J. Bakker Jz. Jr. meent, uit het applaus der vergadering te mogen opmaken, dat dit voorstel nog al instemming vindt. Spr. acht het van de zijde des bestuurs voorzichtig dat men met een zacht voor stel is aangekomen, en acht het aangenamer dat stemmen opgaan tot verhooging dan wel tot verla ging van het voorgestelde bedrag. De heer J. Wit Sr. vindt ook een pensioen van f5 per week niet veel. doch men moet ook rekening houden met de tijdsomstandigheden. Er zijn tegen woordig veel menschen die met weinig moeten zien rond te komen. De heer J. H. Verlaan zou het. beter gevonden heb ben om 'n nieuwen kassier op te roepen op een sa laris van f100 minder en dit aan het pensioen van den ouden kassier toe te voegen. De heer J. G. Impink zou een percentage van de reserve aan het door het bestuur voorgestelde be drag willen toevoegen, terwijl de heer J. Droog als zijn meening te kennen geeft om niets geen pensioen te geven. Op voorstel van het bestuur worden de twee voor stellen vervolgens in stemming gebracht en het pen sioen bepaald op f200 's jaars met 10S stemmen, terwijl 80 zich uitspraken voor f 400 en 3 blanco. Een daarop volgend bestuursvoorstel om geduren de de ongesteldheid van den kassier het salaris te verhoogen tot f 30 per week, gesplitst in f 15 voor den kassier en f 15 voor den wnd. kassier wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. Een bestuursvoorstel om voor den nieuwen kassier een pensioenregeling in het leven te roepen onder voorwaarde dat van de claravoor te betalen premie 7 door den kassier moet worden gedragen, werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Zonder 'bespreking .werd (Vervolgens aangenomen het bestuursvoorstel om te benoemen een nieuwe kassier op een salaris vaoi f 900 's jaars, onder voorwaarden dat cp kosten ivan de nieuwen functionnaris een zekerheids stelling moet worden gesloten bij een soliede verzeke- rmgsanij. tot een bedrag van f 10000, dat voor pensioens bijdrage door ihem zal moeten worden gestort 7 pet., terwijl voor huur van een kantoor en vergaderlokaal jaarlijks zal worden vergoed' f 50 en de in dienst tre ding wordt bepaald op 1 Septemiber a.s. De Directeur leest daarna de binnengekomen sollici taties voor en deelde mede dlat zich ook nog een sol licitant van ibudten had aangemeld, doch aangezien de statuten aangeven, dat een kassier wordt benoemd uit en door de leden, is genoemde persoon hiermede in kennis gesteld en deze sollicitatie aldus terzijde gelegd. Daarna werd tot stemming overgegaan tusschen de 5 sollicitanten die zich hadden aangemeld en werden de volgende stemmen verkregen^ Th. van Baar, hulponderwijzer aan de R.K. Par. school te Waarland en wonende te Zijdewind, 46 stemmen; H. van der Eng, schilder, wonende te 't Veld, 11 stem men; F. Jong Cz., Gemeente-ontvanger van Oude Nie- dorp, wonende te 't Veld 103 stemmen; P. van Trienen, schilder te 't Veld, 6 stemmen en J. H. Verlaan,onder wijzer aan de R.K. Par. school te 't Veld en wonende aldaar 25 stemmen, zoodat F. Jong Cz. met meerderheid van stemmen was gekozen. De Directeur feliciteerde den heer F. Jong Cz., als mede zich zelf, het 'bestuur en alle leden meit deze benoeming, omdat de heer Jong reeds iveel hulp in die betrekking voor zijn vader had waargenomen. Spr. zegde er van overtuigd te zijn, dat de keuze gelukkig was, omdat hij Jong had leeren 'kennen als iemand die best correspondeert, best rekent en zeer vlug werkt en verzocht den heer Jong zijn benoeming aan te ne men. De gekozene alSnu het woord verkrijgend, bracht een hartelijk, dankwoord aan de vergaderden voor het flink aanital stemmen, waarmee hij reeds bij eerste stemming werd verkozen. Spr. verklaarde dat deze functie zich heel best aan sloot bij zijne overige werkzaamheden en hij bracht ook tevens namens zijn vader een hartelijk dankwoord aan de leden, die door deze. stemming zijn verlangen had be vredigd, dat zijn zoon die hem zooveel hulp verleende hem ook in deze functie zou mogen opvolgen, waarvan zijn vader naar hij hoopte nog enkele jaren getuige zou mogen zijn. Vervolgens zegt spr. dat het zijne bedoeling is de functie c-p dezelfde .bereidvaardige wijze waar te nemen als zulks -door zijn vader werd verricht, met deze uit zondering, dat 's Zondags niet meer wordt geholpen. Tenslotte brengt spr. een woord van dank aan het be stuur met wien hij gedurende ruim vier jaren als be stuurslid op de meest aangename wijze heeft mogen samenwerken. Spr. neemt nu dus afscheid als bestuurs lid, doch hoopt op dezelfde aangename manier met het bestuur als kassier te mogen samenwerken, wat ook zeker zijn werkkring zal veraangenamen. Met een aan moediging tot de leden waarvan velen een zware crisis moeten doorworstelen, om het hoofd omhoog te houden en steeds rekening te houden met de omstandigheid dat het be3tuur hce gaarne zij steeds willen helpen niet al leen moet zorgen voor de leden -die geld noodig heb ben, doch ook niet minder voor de gelden der spaarders, sluit spreker zijn dankwoord. Een bestuursvoorstel om krachtens art. 14 der Coope- ratiewet het lidmaatschap op te zeggen aan 4 leden die naar elders waren vertrokken, werd met algemeene stem men aangenomen. De daarop volgende rondvraag leverde niets op, waarna de Voorzitter tot sluiting overging. Spr. zei, ik ging naar de vergadering met het idee daar zal vanavond wat te doen zijn, veel menschen en de een zegt dit zus en de ander dat zoo, doch dat is (buitengewoon best gegaan en mijn taak is daardoor in rniet gerinige ma.te vergemakke lijkt. Dat wij moeilijke dagen tegemoet zullen gaan zoo als de kassier reeds terecht opmerkte staat bij mij ook wel vrij vast. doch laten wij steeds elaknder begrijpen en eischt niet het onmogelijke, dan zullen wij hopen de crisis te boven te komen. Een punt kwam niet op de agenda, voor wat ik later vermoede, dat misschien ge- wenscht was geweest, n.1. wij hebben een crediet van f 25000 van al jaren terug met toestemming van de al gemeene vergadering, doch ik vrees dat dit wel eens te gering zou kunnen blijken, waarom de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat ook daarvoor de leden nog eens wor den samengeroepen. Met de beste wenschen voor de bank en ieder der leden in het 'bijzonder besloot spr. zijn ge sprek.

Schager Courant | 1930 | | pagina 17