Radioprogramma Een orkaan boven San Domingo. De Pool-expeditie van Andrée. Negenjarige gehuwde vrouw. Een nieuw zeilschip. DE BALKAN, Binnenlandsch Nieuws. Een oneerlijk bestuurslid. HET ÜITERUJK MODERN, HET INNERLIJK BARBAARSCH. De hoofdstadgeteisterd. New Orleans, 3 Sept. Het radiostation ving een bericht op van San Juan op Portorico, meldende, dat een orkaan uit de richting van de Caraibische Zee San Domingo heeft geteisterd. (San Domingo is de hoofdstad van de gelijknamige republiek, die officieel de Dominlcaansche republiek heet en het oostelijk deel vormt van het eiland Haïti, een der Groote Antillen, ten Westen van Portorico. De stad werd In 1496 gesticht door Bartolomeo Co- lumbus, een broeder van Ohristoforus Columbus. Zij telt ongeveer 31.000 inwoners.) De aangerichte schade zeer aanzienlek. Volgens mededeelingen van het staatsobservatorlum van Cuba is, naar het N.TA. uit Havana meldt, het grootste deel van de stad San Domingo verwoest. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Er is echter nog geen berioht van verliezen aan menschenlevens. Draadlooze berichten uit San Juan op Portorico mel den dat het s.s. „Coamo" trachtte te San Domingo pas sagiers aan land te zetten doch dit gelukte niet. Het schip moest naar San Juan terugstoomen. Een N.T.A.-bericht meldt nog, dat de stad geheel van de buitenwereld is afgesloten, daar alle verbindingen, zelfs ook de onderzeesche kabel, door den storm zijn verwoest. Van de meeste huizen in de stad zijn de daken afgerukt en nagenoeg alle boomen zijn ontwor teld. Ook Cuba en de Bahama-eilanden bedreigd? Havanna, 4 Sept. In strijd met de aanvankelijk gekoesterde verwachtingen dat Cuba niet door den wer velstorm zou getroffen worden, uitte laat in den nacht het observatorium van Beien de vrees, datzoowel de Bahama-eilanden als Cuba bedreigd worden. De storm beweegt zich weliswar slechts met een snelheid van ruim 25 K.M. per uur, maar het centrum draait met een snelheid van meer dan 150 K.M., zoodat men vreest voor ernstige schade en verlies van menschen levens. Bij de snelheid en de riohting van thans zou de cycloon binnen 74 uren eerst de Bahama-eilanden bereiken. Do vernielende kracht van den orkaan. Driehonderd dooden? New York, 4 Sept. Volgens een bericht van de „Associated Press" uit San Domingo schat het Al- Amerikaansche Telegr. Ag. het aantal bij den orkaan om het leven gekomen personen op 300, het aantal gewonden op 900. Onder de bevolking kwam het gedurende den wer velstorm, die vier uren duurde, tot een schrikkelijke paniek. Het geheele leger werd voor het reddingswerk opgeroepen. De verbindingen der stad met de overige deelen van het land zijn verbroken. Bruggen zijn verwoest en de straten zijn onbegaanbaar. De districten Duarte en San Carlos liggen eveneens in puin. Het stedelijke krank zinnigengesticht werd met den grond gelijk gemaakt; een aantal krankzinnigen, die er ongekwetst van af gekomen waren, renden wild door de stad, tot zij ten slotte door de militairen werden gepakt De gebouwen van de „Opinión" werden eveneens verwoest. De regeering en de bladen doen een beroep op hulp van Amerika, daar verbandmiddelen en water drin gend noodig zijn en de honger zich reeds doet gevoelen. Amerikaansche hulpverleening. 'Washington. 4 Sept.Het departement van buiten- Jandsehe zaken hëeft het Roode Kruis een verzoek van den Am'erïkaanschcn gezant in San Dómingo, Cdrtis, Overgebracht óm onverwijld een hnlpverleeningsactie op touw te zetten en kleeren, levensmiddelen en1 ge neesmiddelen te sturen. Ook de Kleine Antillen geteisterd. Havana (Cuba), 4 Sept. Volgens berichten van de itAssociated Press" uit Kingston (Jamaica) zijn op het eiland Dominica, tusschen Martineque en Guadeloupe gelegen; twintig personen gedood. Het radiostation werd vernield en er werd groote schade aangericht. De Zweedsche regeering heeft uit Tromsö een tele gram ontvangen van de geleerden, die zij daarheen had gestuurd om de vondsten, door de Bratvaag van het Witte Eiland overgebracht naar Noorwegen, te onderzoe ken. In dat telegram werd meegedeeld, dat het stoffe lijk overschot van Andrée en Strindberg is geïdentifi ceerd. Dit is dus een bevestiging van wat vroeger al zoo goed als vast stond. Zeer belangrijk lijkt ook de mededeellng dat er, naast het fragment dagboek, hetwelk Horn in een zak van Andrée's pak had aangetroffen, nog een tweede veel vol lediger en uitvoeriger geschrift is gevonden. Naar het Noorsch Tel. Ag. meldt heeft thans profes sor Hcdren medegedeld, dat het in zijn telegram aan de Zweedsche regeering bedoelde dagboek van Andrée niet datgene is dat door dr. Horn gevonden was. Het telegram betrof een dagboek dat hij pas thans gevonden heeft. De Noorsche geleerde dr. Hoel ver klaarde ^at het nieuw ontdekte dagboek veel uitvoeriger is dan dat door dr. Horn gevonden. Hot schrift van dit nieuw gevonden dagboek is dui delijk en door een chemische behandeling kan het zeer goed leesbaar gemaakt worden. Dr. Gunnar Horn heeft ln de buitenlandsche bladen zeer uitvoerige bijzonderheden gepubliceerd over het vin den van het laatste kamp van Andrée en Strindberg. Het blijkt uit dit relaas, dat het de Bratvaag, het expeditie vaartuig, door abnormaal gunstige ijstoestanden gelukt was om via het Hope-eiland tot Störö (het Groote Efland), even beoosten de oostkaap van Noord-Oostland (Spitsbergen) door te dringen. De tocht naar Kvltö (het Witte Eiland, wellicht iden tiek met Gilles-eiland), bood al evenmin moeilijkheden. Uit zee gezien vertoont het eiland een koepelvorm; die koepel ls hoog en wit. Het eiland Is ln normale ijsjaren vrijwel onbereikbaar. Dit eiland zou de vindplaats blij ken van dooden der expeditie van Andrée. De mannen, die de eerste sporen van vroegere men- schelijke bezoekers opmerkten, waren de matrozen Sa- len cn Tusvik. Een donkere plek in de sneeuw bleek de met ijs gevulde boot te zijn. Ellassen, de gezagvoerder van de Bratvaag, vond het eerste lijk; het lag ln leu nende houding tegen de helling. Het was Andrée's stof felijk overschot. Iets verder lag een tweede lijk, of wat er van over was. Dit waren de overblijfselen van Strind berg. Naar men weet waren ln de boot. onder een ijskorst, beenderen opgemerkt, die wellicht het overschot waren van den derden reiziger, Frankel. Dit vermoeden, waar omtrent Horn nog geen zekerheid kon geven, is echter doo rde later aan het licht gekomen feiten niet beves tigd. De commissie van Zweedsche en Noorsche geleerden te Tromsö, officieel belast met het bestudeeren van het geen de Bratvaag had meegebracht, heeft bevonden, dat de in de boot gevonden beenderen die van een beer wa ren. Het lijk van Frankel is dus niet gevonden. Het nieuwe dagboek dat in een zak van Andrée ge vonden werd is goed leesbaar. Tot zQover het bericht, uit Tromsö naar Stockholm gezonden. Met groote spanning wacht men nu af wat de bestu deering van de beide dagboeken zal leeren. Er zijn nog allerlei duistere punten in de historie. Wanneer, hoe en waar werd de ballon verlaten? Hoe kwamen de mannen op het Witte eiland? In welke volgorde en wanneer kwa men zij om? Had Frankel hen vergezeld tot het eiland, of was hij reeds voor dien tijd bezweken? Vermoedelijk zal uit de dagboeken althans het voor naamste blijken. Intussohen is de Bratvaag te Tromsö gearriveerd. De kist, bevattende de laatste overblijfselen van de omge komen Poolreizigers, werd door de Zweedsche vlag ge dekt, aan land gedragen en naar een ziekenhuis vervoerd waar de deskundigen de overblijfselen zouden onder zoeken. Volgens voorloopige plannen zal men de kisten met het stoffelijk overschot der poolreizigers aan boord van de Svensksund brengen, waarna deze Zweedsche ka nonneerboot naar Stockholm zal terugkeeren. Vermoe delijk wordt daarbij ook Gothenburg aangedaan, omdat uit deze plaats Andrée's expeditie in 1897 naar Spits bergen vertrok. Dr. Gunnar Horn zal 19 September te Stockholm een lezing over het vinden van Andrée's kamp houden op uitnoodiging van het Zweedsche genootschap voor geo grafie en anthropologie. Leemte in de wetgeving. Een Arabier uit Pangkalan Brandan is kort gele den aan den Ovcrwal in het huwelijk getreden met een meisje van negen jaar. Het hoofd van de plaatselijk bestuur te Brandan heeft zich met het ge val bemoeid en trachtte, voor zoover de gebrekkige Indische wetgeving zulks toelaat, om dit schandelijk „huwelijk" practiseh ongedaan te maken. Niets baat te. Behalve een bij proces-verbaal opgemaakte ver klaring van het kind, dat het niet bij haar „man" wcnschte terug te kceren. Het meisje werd toen in een inlandsch gezin opgenomen. Dezer dagen, aldus de Slim. Post, had de Arabier de brutaliteit zoover gedreven, om ter zake bij den Of ficier van Justitie te Mcdan een aanklacht tegen den controleur van Brandan in te dienen en teruggave van zijn „vrouw" tc eischen. Deze eisch is ingewilligd! Het 9-jarige meisje is aan haar „man" teruggegeven! De eisch van den Arabier is dus door de Indische autoriteiten, dank zij den leemten, die de wetgeving vertoont, als recht vaardig erkend. Tégenover dergelijke uitspattingen kan men zich slechts verwonderen over het feit, dat de autoritei ten, die wantoestanden dienen te bestrijden, niet over de middelen beschikken om zulks te doen, en op dep koop toe een vreemden Oosterling, die zich aan jeugdige kinderen wenscht te vergrijpen, aan de hand der wet in het gelijk moeten stellen aldus het blad. Dat nooit meer in Engeland terug zal keeren In de binnenhaven van St. Katherine te Londen, ligt een nieuw gebouwd zeilschip, de John Williams V. Wan neer het over een week uit Londen vertrekt, zal hot nooit meer in Engeland terugkeeren. Het is bijna geheel gebouwd uit de vrijwillige bijdragen van kinderen. Het is een schip van het Londensohe Zendelingsgenóotsohap dat bestemd ls zijn leven tusschen de eilanden van de Stille Zee door te brengen. Het zal zendelingen, blanke en bruine, van het eene eiland naar het andere brengen kinderen naar de scholen van het genootschap en la dingen levensmiddelen aan de inboorlingen. De voorgangster van de John Williams V, de John Williams IV, is 36 jaar lang in de vaart geweest en heeft een millioen zeemijlen afgelegd. Zij zal spoedig als „sloop" verkocht worden. Het nieuwe schip is voorzien van een draadloos zend toestel, electrisch licht en Diesel-motoren, zoodat het van windstilte geen hinder kan ondervinden. Zondag 7 September. Hilversum (1875 M.) VARA. 9.00 Berichten omtrent postduivemvluchten; 9.05 Orgel spel door Johan Jong; 9.30 Halfuurtje voor tuinlief- hebbers: Pot- en kuipplanten. V.P.R.O. 10.15 Kerkdienst A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.0112.30 Radio-Volks-Universiteit. Cur sus „Naar Buiten". Spreekster: Mevr. Alie van Wijhe Smeding. Onderwerp: „Rondom de Zuiderzee"; 12.30 2.00 Middag-Concert door het AVRO-Octet. Solo-viool: Boris Lensky; 2.002.30 Boekenhalfuurtje; 2.304.30 Concert door de Stafmuziek van het 5e Reg. Infanterie, o.l.v. Kapelmeester J. R. v. d. Glas; In de pauze: Zang door de Kon. Mannen-Zangvereeniging „Kunst na Ar beid"; 4.305.00 Gramofoonmuziek. In de rustpoos: Sportberichten van Vaz Dias. V.A.R.A. 5.00 Uitzending van het Bondsfeest van den Bond van Arbeiders Muziek-vereenlgingen in Nederland uit „Mu- sls Sacrum" te Arnhem; 6.30 Vooravond-Concert door het VARA-orkest o.l.v. Hugo do Groot A.V.R.O. 8.00 Tijdsein en Persberichten van Vaz Dias; 8.159.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Concert te geven door het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Cornelis Dopper; 9.15 AVRO-Mededeelingen; 9.3010.00 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 10.00 —10.30 AVRO-Radlo-Tooneel. Opvoering van „Dat Dui- velsche Wantrouwen", comedie ln één bedrijf door Gcrord Pilger; 10.30—11.00 Voortzetting Concert; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1071 M.) K.R.O. 8.309.30 Morgenwijding door Pater Lector J. Dito. N.C.R.V. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Vredeskerk) te Utrecht. Voorganger: Dr. F. J. Beerens. K.R.O. 12.00 Tijdsein, 12.011.30 Luchmuziek door het K.R.O.- Sextet; 1.302.00 Godsdienstonderricht voor ouderen; 2.00—2.30 Literair Halfuurtje; 2.36—1.30 Populair Con cert door het K.R.Ó.-Salon-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 4.36—5.00 Ziekenhalfuurtje. N.C.R.V. 5.30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk aan de Amman- straat te Rotterdam. Voorganger: Ds. W. J. J. Veldexs. K.R.O. 7.458.10 Spreker: Pater Dr. Crispinus Smits. Onder werp: „De Christenen der eerste twee eeuwen in hun verhouding tot Jodendom en Heidendom"; 8.108.15 Intenties van het Apostolaat des Gebeds; 8.1510.40 Concert door het K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.4011.00 Epiloog door het kleine koor o.l.v. Jos. H. Piclters. Maandag 8 September. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Orgelconcert door Johan Jong; 9.00 Gramofoon- platen. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.15 Rodie Medenbaah draagt fragmenten voor uit uit „Droomkoninkje" van Herman Heijermans; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Politie berichten; 12.15 Middag-Concert door het VARA-Septet 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Onderbreking voor verzor ging van den zender; 2.30 Nederlandsche schrijvers en dichters voor de microfc Tjeerd Paasman leest uit „De Tocht door het Donkc. 3.15 Engelsch instrumen taal en vocaal concert; 4.15 Orgelconcert door Johan; 5.30 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 7.15 Lezing van J. de Meza. Onderwerp: Het leven der Bijen; 8.00 Inleiding van het concert uit het Kurhaus te Scheveningen, door Eli Bomli; 8.15 Uit zending van het concert in het Kurhaus te Schevenin gen door het Residentie-Orkest. In de pauze: Aankon diging betreffende de Jaarbeurs. Daarna gramofoon muziek. Na afloop concert: Persberichten van Vaz Dias. Daarna: gramofoonmuziek; 11.45 Sluiting. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert, 10.3011.00 Korte Ziekendienst; 12.301.45 84e Orgelconcert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniersburgwal te Am sterdam, door Jan Zwart; 2.002.35 Uitzending voor scholen; 2.353.00 Causerie over „De Kamerplanten in deze maan" door A. J. Herwig; 3.005.00 Uitzending van een gedeelte der Maranatha-Conferentie; 5.006.30 Concert door Mevr. Willy Cantévan Amerongeft (so praan), Jan Keessen (viool) en Alex Adema (piano); 6.306.40 Vaz Dias: Koersen; 6.406.45 Gramofoonmu ziek; 6.45—7.00 Praatje door het Nederlandsche Teoh- nlcum P.B.NA. 7.008.30 Voortzetting Maranatha-Con ferentie; 8.3011.00 Spreker: Ds. J. C. Koningsberger. Onderwerp: „Enkele eischen van het Jeugleiderschap". Conecrt door het Christ. Radio- Orkest; 10.00 Persbe richten van Vaz Dias. Dinsdag 9 September. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein, 8.019.45 Graomofoonmuziek, 10.00 Tijd sein, 10.0110.15 Morgenwijding, 10.3012.00 Ochtend- Concert door de Haarl. Orkest-Vereeniging o.l.v. Eduard van Beinum; 12.00 Tijdsein, 12.152.00 Mïddagmuziek door het AVRO-Kwintet, m.m.v. Bartoes met vroolijke liedjes; 2.002.20 Lezing voor dames; 2.303.00 Rust poos voor het verzorgen van den zender; 3.004.00 So- Een msi in ketenen. Uiterlijke en innerlijke beschaving. Ter vervanging van de pijnbank. Rnzie in de pers. Vanwaar komt het geld? (Van onzen reizenden correspondent.) SOFIA, 1 September. Naar de laatste mode gekleede dames, keurige heeren, electrisciie trams, taxi's en luxe-automobielen, een modem theater, goed onderhouden parken, dat alles wekt den waan, dat men zich midden in Europa bevindt, doch nu en dan is er een kleine ge beurtenis, een enkel feit, die eraan herinnoren, dat men op den Balkan, eigenlijk niet zoo heel ver van de middeleeuwen leeft. Wandelend door een der goed geplaveide straten met fraaie winkels en een elegant publiek, werd mijn aandacht dezer dagen weder ge trokken door een geluid van metaal, dat tegen sfcee- nen sloeg. Het was niet de eerste maal, dat ik dit geluid hoor de, ik kende het reeds, maar eiken keer, dat het mijn oor treft, brengt het me weder tot verontwaardi ging en woede^ Dit geluid komt van ketenen, die door de gevangenen worden gesleept, zware, aan arm en voet bevestigde ketenen, die vele kilogram men wegen. De gevangenen worden hier openlijk ge transporteerd. Niet in gevangeniswagens, doch te voet gaan ze door de straten in een bruin en wit gestreept boevenpak; de lange, zware* ketting sleept langs den grond en maakt een geluid, dat men zelfs in het straatgewoel nog op meer dan vijftig meter afstand kan hooren. De gevangene is niet gemaskerd, zoo als bij ons heel vaak als hot om een veroordeelde gaat, en enkele passen achter hem marcheert met ge laden karabijn een gendarme. Herhaaldelijk kan men hier deze stuitende, middeleeuwsche vertooning waar nemen. De gevangene, dien ik enkele dagen geleden zoo door een der drukke winkelstraten zag transportee ren, was nog jong, niet veel meer dan twintig jaar oud en hij lachte uitdagend. Steeds is de houding van op deze wijze getransporteerde gevangenen, die van volkomen onverschilligheid of van uitdaging en ei ken keer, dat er op deze wijze een gevangene wordt getransporteerd in wien nog iets goeds sluimert, wordt een deel van dat goede voor ecuwig vernietigd. Voor de vensters bij banketbakkers zaten dames en kinderen en aten gebakjes en andere lekkernijen, voor café's slurpten heeren koffie, maar niemand was verontwaardigd of verbaasd over zulk een transport van een mensch en plotseling kreeg ik een heftig wantrouwen tegen de werkelijke beschaving van deze keurige, voornaam doende menschen. Laat ik er bijvoegen, dat nog geen drie maanden geleden eerst besloten werd, het transport van verdachten, die zich in preventieve hechtenis bevinden, te doen plaats hebben zonder ketenen. Inderdaad, deze menschen hier, ook al kleeden ze zich als moderne Europeanen, zijn anders dan wij, behooren tot een ander tijdperk. Daaraan veranderen de laatste mode, de clectrischc trams, de luxe-automo bielen, een moderne schouwburg niets. Misschien, dat in o-cnige generaties de scholen, de universiteiten een verbetering brengen, doch de zuiver intellectueele op voeding alleen betcckent nog geen beschaving. Er is meer en hoogers noodig. Telkens stuit men als onbe vangen waarnemer op verschillen in opvatting, die volkomen in strijd komen mot de zoozeer verbreide mecning, dat we allen „menschen" en dus gelijk zijn. Een dezer dagen b.v. sprak ik met een Bulga&rschen kennis, die uitstekend Fransch en Duitsch kent en uiterlijk een volkomen Europeeschen indruk mankt, over de hier bij do politie bestaande en door.ieder een gekende gewoonte verdachten en zelfs ook getui gen, van wie men vermoedt, dat ze niet alles zeg gen, met gummistokken af te ranselen tot ze mede deelzamer worden. Dit is niet ccn ontoelaatbare hard- listen-Ci/neert; 4.004.30 Gi-amofoonmuziek, 4.305.30 Kinderuurtje door A. D. Hildebrand; 5.306.00 Gramo foonmuziek; 6.007.15 Concert door het AVRO-Orkest o.l.v. Nico Treep; 7.157.45 Radio-Volks-Universiteit. Spreker: Sem Dresden. Onderwerp: „Het lied bij Schu- bert, Schumann en Brabms"; 8.00 Tijdsein, 8.019.15 Concert door het Harmonie-Orkest van het Rotterd. Philh. Gen., met medewerking van de Mannen-Zang vereeniging .Apollo" te Rotterdam; 9.1510.00 Optreden van Spike Hughes met zijn Band; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.1511.00 Wederoptreden van Spike Hughes; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) K.R.O. 8.00—9.15 Platenconcert; 11.30—12.00 Godsdienstig Half uurtje; 12.001.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio, 1.302.00 Gramofoonplaten, 2.003.00 Vrouwenuurtje, 5.006.00 Gramofoonmuziek, 6.00 Tijdsein, 6.01 Nieuws berichten in het Esperanto, door P. Heilker; 6.156.30 Gramofoonmuziek; 7.007.30 Spreker: Pater H. de Greeve. Onderwerp: „Dokter en Publiek"; 7.308.00 Landbouwhalfuurtje door M. Tope. Onderwerp: „Het Landbouwhuishoudonderwijs in onze dagen"; 8.0011.00 Concert door het K.R.O.-Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen; 930 Nieuwsberichten Vaz Dias; 11.0012.00 Gramfoon- muziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. Verduistering van 150.000. De in December van het vorige jaar afgetreden secretaris-penningmeester van den Alg. Ned. Stuca- doorsbond, is Donderdag te Haarlem gearresteerd op grond van verduistering, in zijn functie gepleegd. In December is reeds in vei nd met de toen geuite be schuldiging van verduistering, huiszoeking bij hem geschied, waarbij zijn boeken zijn in beslag genomen. Toen werden geen termen gevonden om hem in hech tenis te nemen, hoewel geconstateerd werd, dat er een kastekort was van ongeveer f50.000. Het nadere justitieele onderzoek heeft echter aan den dag gebracht,;-dat,de secretaris-penningmeester zich inderdaad géiden van den bond heeft toege ëigend. Hij is daarom gearresteerd en bekende nu, verduistering te hebben gepleegd. DRIJVEND AMSTERDAM. Op het stuk land aan het einde van de Corantijn- straat, achter den Hoofdweg, te Amsterdam, raakte een paard in een sloot. Daar het land te moerassig is om den reddingswagen van de brandweer te kunnen dragen, werd de brandweerpost Amstelveensche weg gewaarschuwd. Deze zond een motorspuit naar het verzonken paard, dat spoedig met haken en dreggen weer op het droge gebracht werd. Toen echter de eigenaar het paard liet draven, ver zonk hij eensklaps tot aan de heupen in den moeras- sigen bodem. Gelukkig was de brandweer nog bij de hand, doch zelfs zonder haken en dreggen Iconden omstanders den man weer op een vasteren grond brengen. handigheid van ondergeschikte beambten, doch een algemeen geyolgd systeem. Mijn Bulgaarsche, goed opgevoede, veeltalige ken nis, was verbaasd over mijn critiek op zulk een methode. „Maar, protesteerde hij, „dat doen ze toch overal. Hoe kan men anders verdachten tot beken tenis brengen?" Dan kijkt jnen eens naar de correcte, laatst-modi- sche kleeding van den vrager en probeert hein tot andere gedachten te brengen, maar dat gelukt niet. Generaties zijn er nog noodig eer andere begrippen hier vat op cle meeningen krijgen. In den binnenlandschen politieken strijd gaat het hier ook nog wel eens zonderling toe. Na den oorlog, den tweeden, dien Bulgarije onverwacht en zonder instemming van een zeer groot deel der hetolking aanving, was eenige jaren de agrarische partij aan het bewind onder leiding van den staatsman Stam- boeliski, die in 1915 tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij, toen voorzitter van een groep van 55 leden in het parlement, tegen een deel nemen aan den wereldoorlog aan de zijde van Duitschland en Oostenrijk was en dit den toenmali- gen koning Ferdinand ongezouten mededeelde. In zake de buitenlandsche politiek wilde Stamboeliski, eenmaal minister, gesteund door een. groote meer derheid in het parlement, een politiek van goede ver standhouding met de buurstaten, vooral met het ras- verwante Zuid-Slavië. Natuurlijk kon dat geen in stemming vinden bij de beruchte Macedoonsche co- mïle's (die nu bij den Volkenbond trachten invloed te oefenen) en door een samenzwering, waaraan ook het leger deelnam (een groot deel der officieren staat sympathiek tegenover de Macedoonsche comité's) werd het ministerie verjaagd. Stamboeliski wercl ergens doodgeslagen of doodgeschoten. Deze moord is een der duistere zaken, waarover men beter doet hier niet te veel te spreken. Een nieuwe combinatie kwam aan het roer en aan vankelijk steunden ook de sociaal-democraten deze nieuwe bewindslieden. De agrafische partij, die der boeren dus, kwam uit nieuwe verkiezingen zeer ver zwakt te voorschijn. Deze verkiezingen hadden na melijk plaats onder „leiding" der staatsgreepregee- ring. Enkele bladen vertegenwoordigen nu nog in de pers de boerenpartij en een dezer bladen is kort ge-* leden begonnen met de publicatie van fotografieën van huizen der tegenwoordige regeeringsaanhangers, prachtige huizen van ministers, van Kamerleden, van journalisten, van hooge staatsambtenaren, maaT bij elk dier foto's staat vermeld „gebouwd na deil Oen Juni 1923" (den dag van den gewapenden staats greep). Naar men vertelt hebben nu de politic-age/*" ten opdracht gekregen het fotografeeren van aan-# hangers der regeering te verhinderen. Een der regee- ringsbladen heeft, op den aanval geantwoord met een karikatuur van het blad der boerenpartij, voorge steld door een goed gevulden zak met geld, die het wapen van Zuid-Slavië draagt, waarmede wordt ge ïnsinueerd, dat het blad der boerenpartij finntieiee- len steun ontvangt van de regeering te Belgrado. De waarheid hiervan valt natuurlijk niet te contro leeren, al is het volkomen duidelijk dat de Zuid-Sla vische regeering het liefst de boerenpartij in Bulga rije aan het bewind zou zien, daar deze partij niets gevoelt voor de eeuwige anti-Zuid-Slavische cam pagne, die niet alleen hier, maar overal in de we reld, ook bij den Volkenbond, wordt gevoerd en waarvan het niet duidelijk is( wie de aan zulk een grootsch opgezette campagne verbonden onkosten, betaalt. Da ziel dezer campagne wordt gevoi$ 1 door de geheimzinnige Macedoonsche comité's, van wien ik in mijn vorig artikel gewaagde, comité's die ook in het buitenland hun agenten hebben (b.v. vele door hen naar Frankrijk en Duitschland gezonden Bul gaarsche en Macedoonsche studenten) en over wie ook vele Bulgaren hier. ras-echte Bulgaren, slechts iluistercnd en ecnigszins angstig spreken. J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10