LANGENDUKER GROENTENCENTRALE. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. De cyfers over 1929. Winst ruim half millioen. Verschenen zijn de balans van het Prov. Electriciteits bedrijf per 31 December 1929, benevens de verlies- en winstrekening over dat jaar. De belangrijke tariefsverlaging in het eigen laagspan- ningsgebied, en de omstandigheid, dat een aanvang is gemaakt met de terugbetaling van het destijds door de provincie aan het bedrijf verstrekte renteloos voorschot, heeft ten gevolge gehad, dat het saldo geringer is dan het vorig jaar, Bovendien is, vooruitloopende op de reeds vroeger aangekondigde herziening van de regeling - betreffende de afschrijvingen, een bedrag van f 300.000 extra afgeschreven. Het batig saldo is ook thans wederom gebezigd voor de noodzakelijke versterking van de reserve voor extra afschrijvingen en vernieuwingen. De balans wijst een totaal aan van f 33.769.674. De winst- en verliesrekening geeft als eindbedrag f 5.221.820; het saldo winst is f 552.934. De begrooting voor 1931. Eveneens is verschenen de begrooting van dit bedrijf voor 1931. i Op de in het vorig jaar aangekondigde nieuwe en vei liger wijze van afschrijving, is thans gerekend. Een nauwgezet onderzoek heeft uitgewezen, dat het ge- wenscht is om de afschrijving wederom te baseeren op de levensduren, welke door de vroegere Rijksconcessie werden voorgeschreven en daarbij 't stelsel van afschrij ving naar annuiteiten te handhaven. Dit stelsel komt in het algemeen overeen met dat van andere provinciale bedrijven. De begrooting raamt de baten en lasten op een to taal van f 5.505.000. De begrooting van buitengewone in komsten en uitgaven is in totaal f 3.659.000. Voor uit breidingswerken is f 3.609.000 geraamd; daarvan komt f 45.000 voor het bouwen van 3 dienstwoningen bij de electrische centrale te Velsen; f 1.200.000 voor 50 K. V. kabelverbinding van Amsterdam naar het Gooi met by- behoorende 10 K. V. stations en 10 K. V. verbinding; f 250.000 voor werken ten behoeve van electrificatie; van den Wieringermeerpolder; f 500.000 voor overne ming van laagspanningsnetten; f 300.000 voor uitbrei dingen en verbeteringen van laagspanningsnetten. Een begin met den Wieringermeerpolder. In hun toelichting op den post ten behoeve van de electrificatie van den Wieringermeerpolder, zeggen Ged. Staten Het aangevraagde bedrag is als een eerste termijn te beschouwen voor den totaalsom, waarvan het bedrag thans nog niet is te bepalen en die afhankelijk zal zijn van de meerdere of mindere intensiteit van de electri ficatie. Reeds is één aanvraag binnengekomen tot electrici- teitsvoorziening van eenige te bouwen woningen op de als kernpunten van bebouwing gedachte plaats van den Wieringermeerpolder. Om aan deze eerste aanvraag te voldoen, is van boven bedoelden stelpost een bedrag van f 125.000 noodig. Het overige is bestemd om aan even tueel in den loop van het begrootingsjaar inkomende nieuwe aanvragen te kunnen voldoen. Omtrent de financiering van de electrificatie in haar geheel beschouwd, zijn thans nog onderhandelingen met de bevoegde autoriteiten gaande. Het Waterleidingbedrijf. Uitbreidingen. In de verschenen begrooting van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf voor 1931 zijn belangrijke posten op genomen voor uitbreidingswerken, o.m. ten behoeve van de watervoorziening in de Wieringermeer. Aan die toelichting ontleenen we: In verband met het steeds toenemend waterverbruik en de hoogste eischen, welke, mede met het oog op de watervoorziening van de Wieringermeer, aan het be staande leidingnet met de daarin aanwezige en nog te bouwen watertorens gesteld zullen worden, is het nood zakelijk om op verschillende punten de capaciteit van het hoofdbuizennet te verruimen. Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmerking de aan- en afvoerlei- dingen naar den watertoren te Wieringerwaard welke toren met den nog in de nabijheid van Twisk te bouwen watertoren een belangrijke rol zal spelen in de water voorziening van den Wieringermeerpolder. Voorts is het zoowel ter verruiming van de afvoer- capaciteit als met het oog op de bedrijfsveiligheid ge- wenscht, dat de 400 mM. wijde hoofdtransportleiding BergenWarmenhuizenOpmeer-Hoorn over een ge deelte, beginnende bij den overgang over het Noord- Hollandsch Kanaal bij Koedijk, verdubbeld wordt tot een nader te bepalen punt, dat voorloopig bij Zuidschar- woude is gekozen, doch later wellicht verder oostwaarts verplaatst zal worden, voor welke eventueeje uitbrei ding alsdan t.z.C opnieuw een crediet zal worden aange vraagd. De aangevraagde gelden, f 450.000, zijn voor dit doel bestemd. Watertoren Twisk. De nabij Twisk ontworpen watertoren met een reser voir-inhoud van 1000 M3., zal in verband met de water voorziening van de Wieringermeer hetzij een grooteren reservoir-inhoud dan wel aan zijn voet een laag-reservoir met pompinstallatie moeten verkrijgen. Werken in de waterwinplaats te Bergen. Ten einde aan het toenemend waterverbruik, waarin het pompstation te Bergen heeft te voorzien, voor eenige jaren het hoofd te Runnen bieden zullen in de waterwin plaats nieuwe bronnen met zuigleidingen- aangelegd moeten worden, twee verouderde nafilters door nieuwe vervangen en twee nieuwe nafilters bijgebouwd moeten worden. Watervoorziening van de Wieringermeer. Naar het oordeel van den Minister van Waterstaat zal de watervoorziening in den Wieringermeerpolder door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land moeten geschieden. DIEFSTAL EN HELING VAN GROOTE PARTIJ SUIKER. Een hoofdagent van politie hield in April te Rotterdam een man, die hem bekend was als pakjesdief, aan, met een handkar, waarop drie balen suiker. De suiker bleek gestolen uit het pakhuis van den heer Ouwehand. Sedert eenige weken bleken daar dagelijks eenige balen suiker weggenomen te zijn. In het geheel werden er drie hon derd balen vermist De voornaamste beklaagde, een 41-jarig los werkman, die zich met een valschen sleutel toegang had verschaft tot het pakhuis, hoorde Donderdag voor de reohtbank twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis tegen zich eischen. Een 36-jarig voerman die de gestolen suiker vervoerd en gekocht had, hoorde anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis tegen zich eischen Tegen een 22-jarigen wagenverhuurder, die de suiker bewaard had, wetende dat zij van diefstal afkomstig was, werd een maand gevangenisstraf geëlscht Kon zichzelf niet kleeden. MOEST UIT BED WORDEN GEHOLPEN. Na voelt hij zich twintig jaar jonger. Denkt U zich eens in! Niet zonder hulp te kunnen opstaan en geholpen te moeten worden bij het aan- kleeden! Een maand later was hij bedrijvig, verlost van pijn en voelde zich twintig jaar jonger. Leest, hoe hij dit klaar speelde „Ik ben 69 jaar oud. Vier jaar geleden had ik een hevigen aanval van rheumatiek en spit in den rug, wat zes maanden aanhield, cn ik was eenigen tijd beslist niet in staat mij zeil te klee den of zonder hulp op te staan. Nadat ik over Kruschen Salts had gelezen begon ik 's morgens direct na 't opstaan een half theelepeltje Kru schen te nemen op een glas warm water en toen begon ik te beteren. Nadien nam ik eiken mor gen een kleine dosis, juist zooveel als op een cent kan liggen, in mijn eerste kop thee, en^ia een maand voelde ik mij uitstekend. Ik heb sindsdien geen vleugje van pijn meer gehad en voel mij twintig jaar jonger. Nog houd ik mij steeds aan de kleine dosis in mijn eerste kop thee 's morgens. Ik ben dankbaar dat ik kan zeggen, dat het in mijn geval schitterend heeft geholpen." H. H. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek en spit /n den rug wordt veroorzaakt door de naaldscherpe urinezuur kristallen, die zich in de spieren cn ge wrichten nestelen. Kruschen Salts rondt de scherpe kanten van die kristallen af en lost ze langzamerhand geheel op. Daarna zuivert Kruschen het lichaam van elk spoor dezer opgeloste kristallen en voorkomt, dat zij zich ooit weer vormen. Hoe? Eenvoudig door het lichaam te helpen de onverteerde spijsresten, die urinezuur veroorzaken, en andere giften, die de gezondheid on dermijnen, te verwijderen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. Als de uitzending verbroken wordt.' Nasleep van een „overwinning". Onder dit opschrift lezen wij in de hedem versche nen „Radio Bode": De Radio-omroep Controle Commissie schrijft ons dxi. 21 Augustus: De Commissie heeft met de N.F.S., die de techni sche verzorging heeft van de beide zendstations, eene regeling getroffen in verband met de eventueele ver breking eener uitzending. Nadat de uitzending op last van een controleur is verbroken, licht de bedienaar van het zendstation de luisteraars.in met de mededeeling: „Op last van den Radio Omroep Controleur is de uitzending verbroken. De uitzending wordt hervat om uur." Daarna geeft de bedienaar den Omroeper der be treffende vereeniging telefonisch kennis van de ver breking. Met dezen* maatregel is de Radio-Omroep in Ne derland teruggebracht tot beneden het aanzien van een muntgasmeter. Daarin kan men ten minste nog een geldstuk wer pen, om haar opnieuw aan den gang te krijgen. Dit alles behoort tot den „buittrein" van de triomfators van 15 Mei. Geen witte ossen of telgangers, maar ge bonden handen en gesnoerde monden. ZORG VOOR HET LANDSCHAPSSCHOON. Geen gashouder by Assumburg. Het gemeentebestuur van Beverwijk besloot eenigen tijd geleden een terrein onder Heemskerk aan te koo- pen met de bedoeling daar een gashouder te bouwen. Daartegen hebben B. en W. van Heemskerk bezwaren ingebracht bij Ged. Staten, omdat die gashouder zou moe ten verrijzen in de nabijheid van het slot Assumburg en dus in de omgeving volkomen misstaan zou. Ged. Staten hebben de gegrondheid van het bezwaar erkend en het Beverwijksche raadsbesluit niet goedge keurd. De gashouder zal dus ergens anders een plaats moeten krijgen. Slachtoffers van het baden. De tienjarige G. Brugman is ter hoogte van het zwembad in de Waal te Nijmegen te water geraakt en verdronken. Het lijkje is opgehaald. Te Druten is uit de Waal opgehaald het lijk van den zeventienjarigen onderwijzer Th. H. W. Heyster, die Zaterdag bij het baden in de Waal te Nijmegen is verdronken. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Donderdagmiddag is te Groenendijk (gemeente Ha- zerswoude) de echtgenoote van den kaashandelaar den heer A. vv d. Werf en moeder van achf- kinde ren, door een auto aangereden. Met een zware sche delbreuk is zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Haar toestand was zorgwekkend. De chauffeur, zekere H. uit TeraaT, is na de aan rijding doorgereden, doch heeft zich later zelf bij de politie te Teraar aangemeld. En nw dochter? Op het platteland is men wel eens jaloersch op de loonen, die in de fabrieken worden verdiend. Men let dan op het bedrag in geld en vergeet te letten op den aard van het fabrieksleven. Hier en daar wordt echter ook het platteland de zegeningen(?) van de industrie deelachtig. Mijlen uit den omtrek lokt men de arbeidskrachten, meisjes en jongens, vrouwen en mannen. Hoe die leven, blijft dikwijls verborgen, want ook op de Arbeidsinspectie is danig bezuinigd. Af en toe wordt een tip van de sluier opgelicht. Zoo bijv. in het verslag van genoemden dienst over 1929. In dat jaar heeft de Arbeidsinspectie o.m. een on derzoek ingesteld naar de arbeids- en levensomstan digheden van de fabrieksarbeidsters, welke in twee ploegen werken. Haar krachten schoten te kort, om alle fabrieken te bezoeken, zoodat er maar vijf een beurt kregen, waar 1865 arbeidsters in twee ploegen werkzaam waren. Van deze 1865 bleken er 1000 te zijn, die nog geen 19 jaar telden. Gewoonlijk hebben zij om de week dag- of nacht dienst: zij gaan in den nacht van huis of komen 's nachts thuis, want vele, ook meisjes van 14 en 15 jaar. wonen zoo ver, dat ze 14 uur of langer weg zijn, om haar dag- of nachttaak te vervullen. Warm eten krijgen ze soms in dagen niet en dat juist in den gevaarlijken leeftijd, dat de sterke groei extra verzorging noodzakelijk maakt. Slaap komen zij haast geregeld te kort, vooral als zij overdag vrij zijn en moeder nog moeten helpen. Zakelijk worden deze feiten in het Verslag ver meld. Daarvoor is het een verslag en geen feuilleton. Toch is het pakkende lectuur, als men slechts in '1 oog houdt, dat het gaat over menschen, kinderen nog, die de hardheid van het leven reeds zoo vroeg moeten ondergaan. Hier zijn wat droge feiten. Aan de Kunstzijdefabriek te Breda alleen al zijn er 16 meisjes van 14—18 jaar, die 's nachts vóór vier uur van huis moeten, 11 meisjes die pas na twaalf uur 's nachts thuis komen, en 124 meisjes, die meer dan 12 uur van huis zijn, waaronder er enkelen zijn, die zelfs 14 uur van huis zijn. En nu blijven de „grooten" van 19, 20 en 21 jaar nog buiten beschou wing. In Breda werd ook de vraag gesteld, of de arbeid sters 's nachts alleen naar huis liepen of met anderen. Uit het antwoord bleek, dat de meisjes zooveel moge lijk in groepjes gingen, om tenminste niet alleen over straat te moeten. Toch zijn er ook velen, die niet samen kunnen gaan. Ziehier eenige voorbeelden uit het rapport: „Een ongehuwde vrouw van 19 jaar, die des nachts, nadat zij te Oudenbosch uit de tram was gestapt, nog een uur moest fietsen „Een 19-jarige ongehuwde vrouw verklaarde niet bang te zijn, alhoewel zij 's nachts over een eenzamen weg moest ioopen „Een meisje van 18 jaar, dat 's nachts van half- twaalf tot twaalf uur over een eenzamen weg, waar aan geen enkel huis stond, door bosschen moest Ioo pen „Een flink, knap meisje, dat 's nachts heelemaal alleen moest loopen „Een 16-jarig meisje, dat 's nachts met een vrien din door een bosch moest loopen, verklaarde, dat zij alleen niet zou durven." „Een 15-jarig meisje, dat in de oene ploeg om half- vier 's nachts van huis gaat en in de volgende ploeg te kwart over twaalf 's nachts thuis komt en per dag dan 14% uur van huis is, verklaarde, dat haar 54- jarige moeder, die weduwe is, haar 's morgens naar de tram brengt, en haar 's nachts van de tram haalt, omdat zij alleen niet durft. Zij >#oonde n.1. ruim uur loopen van de stopplaats van de tram en langs dezen weg stonden geen huizen. Haar moeder moest zoodoende per week 5 of 6 maal een nachtelijke wandeling maken van 1% a 2 uren. Als men hierbij nagaat, dat dit ook bij slecht weer en in de zeer kou de maanden Januari en Februari 1929 moest ge schieden, komt men tot de conclusie, dat er nogal wat moet worden gedaan voor de tien gulden, welke dit meisje per week ontvangt." Dit meisje, wier moe der weduwe is. krijgt alleen 's Zondags warm eten. „Een ander 15-jarig meisje, dat er nogal aardig uitzag, deelde mede, dat ze 's avonds reeds driemaal was aangehoudeh door een onbekenden man op een fiets, die haar vasthield en haar op de fiets wilde medenemen." Gelukkig schijnt zoo iets niet dikwijls voor te ko men. Ook zonder dat, is het al erg genoeg. Geen wonder dat de Arbeidsinspectie tot deze uit spraak komt: „Het ontbreekt niet aan sterk sprekende motie ven, om de leeftijdsgrens voor de in ploegen werkende meisjes van 15 tot 18 jaar te ver- hoogen." Zoo ergens, zouden wij zeggen, dan ligt hier een schoone taak voor de regeering, die steunt op Vle christelijke partijen. Wie kan, houdt zijn meisjes uit de fabriek. De winst in geld wordt al te duur betaald, als zij schade lijden aan haar ziel. Zoo luidt immers de geijkte term, doch het is ge makkelijker, er dierbaar over te spreken, dan de ge varen te keeren. Bespreking Noodtoestand. Een algemeeno bestuursvergadering. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groen ten Centrale in het hetaalkantoor te Broek op Langen- dijk! Aanwezig 25 leden. Voorzitter burgemeester Slot opent met een welkom, waarna lezing der notulen volgde, welke onveranderd werden vastgesteld. Op de keurlijst, welke 22 keuringen bevatte, werden geen op- of aanmerkingen over gemaakt. Uit het rapport van het kantoor bleek dat er in de maand Juli was geveild voor een bedrag van f 417.826.05, waarvan voor: Broek op Langendijk f 45.732.60; Koedijk f 29.158.58; H.H.-Waard f 24.288.10; H.H.-Waard R.K. f 48.998.59; St. Pancras f 107.100.09; St Pancres R.K. f 14.102.20; Zuidscharwoude f 20.670.45; Zuidscharwoude R.K. f 9.127.15: de Schermeer f 23.657.43: Ursem f 12.434.76 Hensbroek f 19069.93; Oterleek f 5.243.80; Schermerhorn f 8671.19; De Rijp L.T.B. f 17.172.40; De Rijp en Omstr. f 6.267; diversen f 26.131.78. Ingekomen stukken. Van „De West" te Koedijk met verzoek dat de L.G.C. een algemeene vergadering belegt met onderwerp: „Het bespreken van alle gepaste middelen, om de tuinders, getroffen door misgewas, waterschade, en bovendien zeer slechte prijzen voor de nog aanwezige producten, met behulp van de hoofd-organisatie, Rijk en Provincie direct en indirect te steunen, zoodat een algeheele in zinking zooveel mogelijk opgeheven en voorkomen kan worden." Dit schrijven was aan alle aangesloten vereenigingen bij de L.G.C. gezonden om adhaeslebetuiging. Van 3 vereenigingen was antwoord ontvangen dat ze met het voorstel van „De West" meegaan, en van 1 vereeniging bericht dat geen heil gezien werd in een algemeene ver gadering. Voorzitter zegt, dat de afgevaardigden thans hunne opinie wel zullen weergeven. Het is wel diep treurig dat wij thans weer in een periode zitten, dat de opbrengst van den tuinbouw zoo slecht is. Te Koedijk is een ledenvergadering gehouden, waar dit wel heel duidelijk naar voren is gekomen, en dat ze daar de meening zijn toegedaan om alles te doen dat die slechte toestand van den tuinbouw overal bekend wordt omdat zoodoende de aandacht erop wordt gevestigd en daardoor misschien hulp wordt geboden. Wanneer er niets anders meer te bereiken is, zal dit misschien goed zijn, maar voor onze credletwaardigheid is het zeker niet bevorderlijk. Wij hebben reeds veel slechte en goede jaren gehad en we hebben het altijd gedragen, maar thans is dat wel iets anders, daar er meer behoefte aan geld is dan vroeger. Daarom is te Koedijk gezegd, wij moeten ruchtbaarheid aan den toe stand geven, opdat wij geholpen worden. De hulp van Rijk en Provincie zal misschien wel niet zoo vlot gaan. Die hebben eens voorschotten gegeven, terwijl in die kringen tevens al eens gezegd is dat ze zulks niet meer deden, omdat de tuinbouw daar niet mee geholpen is. Wel kunnen we steun vandaar verwachten in den vorm van een som gelds, voor het maken van reclame voor onze producten of het stichten van de- monstratiebedrijven. Verder, zegt spr., heeft „de West" te Koedijk om een vergadering gevraagd, maar hun voorstel is wel wat vaag en moeilijk om daarvoor een algemeene vergade ring te beleggen. De heer Visser (Koedijk) zegt dat de leden bij hun een vergadering hadden aangevraagd om den toestand te bespreken en te trachten met elkaar iets te vinden dat tot verbetering kan lelden. Dit is niet gelukt, ten minste niet zoodanig dat 't direct resultaat gaf. Daar om is aan den Bond, aan de L.G.C. gedacht wat heel na- tuurlijk is, want wat men als enkeling niet kan bereiken, gaat met elkaar soms wel. Daarom heeft Koedijk om een algemeene vergadering gevraagd, met de hoop dat, al3 wij allen bij elkaar zijn, er iets gevonden werd, dat tot verbetering kan leiden. De heer Muller (Zuidscharwoude). zegt dat het schrij ven van Koedijk by zijn vereen, in bestuursvergadering is behandeld en besloten werd om aan Koedijk te vra gen om een meer omlijnd voorstel, daar het moeilijk gaat enkel voor een bespreking een algemeene vergade ring te beleggen. Wanneer zulks niet mogelijk was, dan eerst een algemeene besutursvergadering te beleggen, waar dan de punten voor do algemeene vergadering na der kunnen omschreven worden. De heer Hoogland (Sint Pancras) zegt dat daar het zelfde besluit is genomen, waarvoor 2 bestuursleden naar Koedijk zijn geweest, voor die zaak te bespreken. Spr. zegt dat het echter toch ook hun goedkeuring heeft als de tegenwoordige toestand eens bekend gemaakt wordt, daar zulks in andere takken van bedrijf ook wel wordt gedaan en daardoor zal ons bedrijf niet dadelijk ge schaad worden. Spr. zou het wel goed vinden dat de leiders van de verschillende politieke partijen eens goed op de hoogte waren van den economischen toestand in het tuinbouw bedrijf, want wij meenen dat dit juist niet het geval is. Voorzitter zegt: ik wil er toch den nadruk op leggen, dat het zeer gewenscht is, dat ons crediet niet geschokt wordt. Wij hebben altyd een credietwaardig bedrijf gehad, en dat is het nog, en als men behoefte aan geld krijgt, dan moet men dat halen waar het te krijgen is, en daar wordt er allereerst gevraagd, of de zaak waar het om gaat, credietwaardig ls. De heer Commandeur (St. Pancres Zuid) zegt dat 't ook in zijn bestuur besproken is, maar zij ook niet we ten hoe thans de zaak te helpen, maar zegt spr., wij v/eten toch nog niet hoe het eind van het seizoen zal zijn. Voorzitter zegt, dat voor de tariefmuren geen alge meene vergadering noodig is, omdat daar alles wat mo gelijk is, voor gedaan wordt, evenzoo voor de spoorvrach- ten, al gaat het niet gemakkelijk, toch wordt er steeds op aangedrongen, er wordt-volgehouden tot dat bereikt is, wat bij mogelijkheid te bereiken is. De andere zaak is het pachtvraagstuk, de pachtwet, laat nog steeds op zich wachten, en dat is zeer te betreuren, want de land- huren zyn veel te hoog. De hooge huren zyn zeker een groote oorzaak van de verarming van land- en tuinbouw. Wanneer wij op dat gebied iets konden bereiken, dan was er zeker al veel gewonnen. De heer Quant (Heerhugowaard), zegt, dat de toe stand zeker ernstig is, doch dat dit thans het meest veroorzaakt wordt door de ziekte in de gewassen. Veel nutr van een algemeene vergadering werd door hen niet ingezien. De heer Glas (Heerhugowaard), zegt dat ook zijn vereeniging geen heil ziet in een algemeene verg., zij meenden echter dat het wel goed zou zijn, als crediet verschaft werd voor het aankoopen van tulpenplantgoed. De afgevaardigde van Hensbroek meent dat het wel gewenscht is, dat een algemeene vergadering gehouden wordt Secretaris zegt, dat het wel moeilijk is om thans een oplossing te vinden. Het verstrekken van renteloos ka pitaal, wat wel zeer moeilijk te krijgen zal zyn, zou we4 voor den oogenbiikkelijken noodtoestand heipen en daarvoor is het thans wel zeer noodig, maar daar zijn wij op den duur niet mee geholpen, het kwaad zit dieper. De ziekte in onze producten is een groote factor in den slechten toestand van ons bedrijf. Practisch kun nen wy al enkele jaren geen kool meer telen op'onze oude akkers. Het is al zooveel jaren, dat hier de draai- hartigheid heerscht, maar wij gaan maar steeds door met het telen van kool. Het volgende jaar staan we weer aan hetzelfde gevaar bloot, zoodat spr. meent dat naar andere cultures gezocht moet worden; producten moeten wij hebben die wij kunnen telen en daarvoor komen zeker de bloembollen in aanmerking! Velen van onze leden hebben zich al toegelegd op het kwee ken hiervan en het is tot heden goed loonend, ook zijn er, die producten onder glas telen en met succes. Een reden te meer om andere cultures te beginnen is v/el de groote concurrentie, die ons de landbouw aandoet. Daar is het ook niet rooskleurig en prijzen waar wij niet van bestaan kunnen, daarvoor kunnen zij nog best kool telen, zoodat er thans groote massa's kool in de polders geteeld worden. Het pachtvraagstuk verdient zeker aller aandacht en kan zeker verbetering in den toestand brengen. De heer Glas (B. o. L.) zegt. dat hij het met den secretaris eens is; toen wij door de draaihartigheid geen bloemkool meer konden telen, zijn wij met aard appelen begonnen en dat is al de jaren loonend ge weest; nu komt zeker de tulpenteelt in aanmerking om verbetering te brengen in ons bedrijf. Wij hebben gemeend dat het in het kleine gezocht moet worden, om zoodoende tot een stabieler bedrijf te komen. Verder werd ter sprake gebracht het al of niet hou den van een algemeene vergadering en werd besloten, eerst een algemeene bestuursvergadering te houden en daar te bepalen of een algemeene vergadering zal wor den gehouden. De bestuursvergadering zal worden gehouden op Maandag 8 September a.s. in het lokaal van Vijzelaar. Verder was een schrijven ingekomen van de vereeni ging „Floralia" m$t de uitnoodiging om bij de opening van hare tentoonstelling tegenwoordig te zyn. Als af gevaardigden werden benoemd de heeren C. Spaans en H. Glas. Schrijven ingekomen van den Vierbond, welke in over weging gaf om de punten, welke op de laatste verga dering dusdanig waren aangenomen, een algemeene ver gadering belegd zou worden, dit thans met het oog op den toestand uit te stellen tot het volgende voorjaar. Het betrof de volgende punten: ten eerste maatrege len te treffen om in de eerste wintermaanden goede kool aan de veiling te krijgen, en ten tweede controle op den uitvoer naar Amerika. Het bestuur achtte het ook beter om die punten op de voorjaarsvergadering te behandelen. Gevraagd wordt, dat als door den koopman de keur meester gehaald wordt en de partij wordt door hem goedgekeurd, of dan de koopman beboet wordt. Gezegd wordt, dat dit wel zeer moeilijk is, want al wordt de party goedgekeurd, kan er toch wel iets aan mankeeren, dat een reden geweest is om den keur meester te halen. Het reglement luidt: „als door den kooper de keurmeester ten onrechte gehaald wordt" en dat komt heel zelden voor. Ingekomen een rapport van den accountant van het C.B., dat hy op 18 Augustus de rekening van den pen ningmeester heeft nagezien en alles ln orde heeft be vonden. Gevraagd werd by de rondvraag, als men uien door de machine laat sorteeren, of dan de nep en drielingen er ook door kunnen blijven. Dit werd bevestigend beantwoord, de machine sorteert de uien thans in vier sorteeringen, geheel volgens voor schrift van het U.CJ3. Tevens werd medegedeeld, dat de machine deze week weer in werking wordt gesteld, zoodat er weer gebruik van gemaakt kan worden. Nog werd gevraagd of de bloemkoolveiling een half uur later gesteld kan worden. Dit zal met „den handel" besproken worden. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11