SchagerCourant Alles moet weg! Tweede Blad. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Brand te Enschedé. De zwemtocht over het Kanaal. Nieuw industrieterrein voor Philips. De J. B. Kan-hoeve afgebrand. De A.V.R.O.-meeting in Den Haag. G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. De Z.V.T. te Enkhuizen. Ongeluk bij de Loosdrechtsche plassen. Ruim f 100.000 verduisterd. Voetbal België—Nederland. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. De orkaan boven San Domingo. Onrust in Brazilië. Misdadigersbende gearresteerd. In Engeland verdringt de autobus den trein. Zaterdag 6 September 1930 73ste Jaargang. No. 8726 NAAR DE R.H.B.S. De heer C. Roggeveen Kz. alhier, is, na gehouden examen, toegelaten tot de 4e klasse van R.H.B.S. te Alkmaar. MUZIEKTUINNIEUWS. Ter sluiting van het seizoen geeft Schagens Har moniekapel onder leiding van den heer Joh. Dol Zondagavond een concert. Wij wekken allen op dit sluitingsconcert nog te bezoeken, een druk bezoek zal nog een mooi blijk van waardeering zijn voor de ijverige Tuincommissie en de onze thans met zoo veel ambitie en succes studeerende Harmoniekapel. Allen dus op naar dezen sluitingsavond! Het programma ziet er aantrekkelijk uit Het be vat de volgende nummers: 1. Per Aspera ad Astra, Marsch Urbach Marion de Lorme, Ouverture A. Lamotte 3. Solo voor Alt-Saxophoon met orkestbegeleiding L. A. Schouten '4. Le Moulin dans la Vallée Ch. de Carmont 5. Fantaisie naar motieven der Opera „Lucia di Lammermoor" Donizetti 6. Souvenir de 1'Opéra „Joseph" Su 1 7. Op een Perzische Markt ketelbey 8. Finale. AUTOBOTSING MET EEN RIJWIEL. Vrijdagmiddag kwam juist op den hoek van de Land- bouwstraat en de Cornelis Bokstraat. de auto van den heer v. d. S. in botsing met een fietsend meisje H.. De auto kwam uit de Landbouwstraat, de fiets uit de C. Bokstraat. Het zicht is daar heel slecht, wel een motief voor automobilisten om den hoek daar voorzichtig te nemen en de verkeersregels in acht te nemen! Daar mankeerde in dit geval wel wat aan. De botsing kwam gelukkig goed af, het meisje wist door afspringen zich tijdig te bergen en had geen let sel bekomen, wel een hevigen schrik en een gescheur de rok. De fiets was deerlijk beschadigd. RAADSVERGADERING. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 12 September 1930, des namiddags te kwart over zeven uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen: Ged. Staten, goedkeuring begrooting dienst 1930. Minister van financiën, afgewezen verzoek, van A. Zijdewind om een voorschot ingevolge de Landar- beiderswet Ged. Staten, goedkeuring verkoop grond voor trans formatorstation. Koninlijk Besluit tot goedkeuring van het raadsbe sluit tot gedeeltelijke onteigening van het perceel van C. Berkhouwer. Verificatiebureau, rapport kasopname gas- en elec- triciteitsbedrijf. Adres van het bestuur der Afd. Schagen van „Het Witte Kruis", om subsidie voor het jaar 1930. 2. Voorstel tot niet-aansluiting van enkele buitenwij ken aan het electrisch net. 3. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage voor een leerling der Handelsschool te Alkmaar. 4. Voorloopige vaststelling gemeenterekening, dienst 1929. 5. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1931. 6. Voorstel tot aanvulling van de Verordening op de Veemarkten. 7. Voorstel met betrekking tot de boter- kaas- en eierenmarkt 8. Voorstel met betrekking tot de Zaterdagavond- markt 9. Voorstel tot wijziging der bedrijfsbegrooting van het gasbedrijf. MARKTOVERZICHT. De markt van 4 Sept j.1. was druk bezocht en er was een grooten aanvoer van vette koelen. De handel was vlug en de vette koeien werden duur en vlug verkocht. De reden dat ze zoo duur waren, was wel, dat het Deensche vleesch niet te best was door de warmte. Amsterdam moest dus koeien hebben; 60 ets. werd er gewoon besteed. De duurste koe bracht 480 gld. op en werd gekocht door slager Wit uit Den Helder. Den Helder koopt hier trouwens altijd beste koelen. De tongblaar speelt in den handel, wat betreft kalf- en geldekoeien een grooten rol. Wat de prijzen betreft van de gezonde koeien, die zijn goed. De pinken komen nog niet veel los. Die handel was heel goed, er waren ook besten aangevoerd. Prijzen van 210 gld. wil wat zeggen. De stieren werden ook goed verkocht, tot 40 ets. De handel in nuchtere kalveren was minder. In paarden was weinig of geen handel. Oude slachtschapen werden duur en vlug verkocht, 4048 gld. De handel in de vette schapen was stug, de boeren kunnen aan die dieren niet winnen volgens hun peggen. De handel in lammeren voor den dood was goed. De magere schapen waren niet in trek, die handel was heel stug. In bokken en gelten was weinig of geen handel, die er waren, werden alle gekocht door één koopman. De vette varkens werden duur en vlug verkocht, 35^4 ets. hebben wij in langen tijd niet genoteerd. De handel in biggen en schrammen was zeer matig, prijzen minder. Op de kippenmarkt was het 't gewone doen, handel goed; er komt wel wat meer. De botermarkt leverde weinig op dat loopt daar slecht POLITIE. Verloren: een boterhammenzak. VAN WIE IS DE VOS? Vrijdagmiddag ontdekte een winkeljuffrouw in een maagzijn aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam, dat een als dame gekleede vrouw een aantal voorwerpen stal. De juffrouw greep de vrouw beet; er ontstond een worsteling, en de dievegge wist te ontkomen. Bij de worsteling heeft zij evenwel eemkostbaar vos senbont verloren, dat veel meer waard is, dan de door haar gestolen en meegenomen artikelen. De politie tracht thans uit te madten, van wie de vos is. Soms ook gestolen? MIJN-ONGELUK. Donderdagavond is op de Oranje Nassau Mijn III te Heerlerheide, toen de arbeider W. Heikhaus in de ondergrondsche werken bezig was met het losmaken van een flens van een onder druk staande luchtlei- ding, deze werkman door de plotseling loslatende flens getroffen. Naar het ziekenhuis te Heerlen ver voerd, is hij daar overleden. De man was gehuwd, 57 jaar oud en te Hoensbroek woonachtig. Een vrouw gestikt, haar man bewusteloos. Vrijdagmorgen vroeg ontdekten de buren, dat er rook kwam uit een perceel aan de Emmastraat te Enschedé, waar een bloemenwinkel van den heer Somberg is gevestigd. Toen langdurig kloppen geen resultaat had, werden politie en brandweer gewaar sohuwd. De politie verschafte zich met geweld toe gang en ontdekte, dat er brand in de slaapkamer van het echtpaar woedde. Man en vrouw werden naar buiten gebracht en geneeskundige hulp werd ingc roepen. Het bleek toen, dat de vrouw door verstikkin om het leven was gekomen; de man, die bewustelor was, is naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toestand t niet levensgevaarlijk. De brandweer heeft het vuur spoedig gebluscht. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Vrijdagmorgen is een 65-jarige zwerver, toen hij nabij de Gouden Leeuw onder Voorschoten de tram baan wilde oversteken, door de electrische tram LeidenScheveningen overreden. De man kreeg een schedelfractuur en zware verwondingen aan beide beenen en is in hopeloozen toestand naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. BOTSING MET EEN STIER. In den vorigen nacht is te Xaarden op den Rijks weg, op de grens van Muiden, een man in bewusteloo- zen toestand en met eon schedel fractuur aangetroffen. Het bleek de ongeveer dertigjarige Amsterdammer Groeneveld te zijn. Deze moot in volle vaart met zijn motorrijwiel in botsing gekomen zijn met een stier van den landbouwer Van der Bilt, die uit de weide door een openstaand hek op den weg gekomen is. De motorrijder is toen over den kop geslagen en de stier is gedood. Het slachtoffer is in de Majellastichting te Bussum opgenomen. OVERLEDEN. Mej. van der Werf, moeder van acht kinderen, die Woensdagavond op den Hoogen Ringdijk onder Zoe- terwoude door een auto is overreden, is in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overleden. Mevr. Brouwer start heden. Uit Kaap Gris Nez, 5 September: De omstandigheden van lucht en water laten thans niets te wenschen over. Ook de oefeningen van mevr. Brouwer hebben ajle reden tot voldoening gegeven. Indien zich geen onvoorziene moeilijkheden voor doen, heeft de koene zwemster het voornemen Zater dagechtend om half zeven te starten voor den zwem tocht over het Kanaal. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken is voorne mens te Eindhoven een nieuw groot industrieterrein in gereedheid te brengen ter grootte van ongeveer 32 H.A. Op een gedeelte van dit terrein, dat nog aan de gemeente toebehoort, is onder den drang der om standigheden reeds een aantal tijdelijke fabrieksge bouwen neergezet. ONGELUK OF MISDAAD. Men heeft in het uit de Maas nabij de Borghaarder Stuw te Maastricht opgehaalde lijk den heer B. uit Bunde herkend, een algemeen geacht huisvader. Naar men verneemt had de drenkeling, toen hij zijn woning in Bunde verliet een ruim bedrag aan geld bij zich. Men heeft echter op het lijk geen of weinig geld gevonden. Het is dus niet onmogelijk dat hier een misdaad in het spel is. De op Vrijdag bepaalde begrafenis van het slacht offer is inmiddels op last van de politie afgelast. Het lijk werd in beslag genomen. Opzet niet uitgesloten. In het Staphorsterveld worden en zijn ontwate- rings- en ontginningswerken uitgevoerd. Voor de huisvesting van de daar te werk gestelde werkloozen uit de groote steden werden, behalve barakken, twee moderne boerderijen gebouwd, die na afloop van de ontginning direct beschikbaar zouden zijn voor de nieuwe bewoners. Een daarvan werd naar den toen- maligen minister van binnenlandsche zaken en land bouw en den krachtigen promotor van de tewerkstel ling van werkloozen uit de groote steden bij de ver beteringswerken voor den landbouw, de J. B. Kan hoeve gedoopt en in het voorjaar in gebruik geno men. Vrijdagochtend om kwart vóór 7 is op deze hoeve brand uitgebroken en hoewel de brandspuiten van Zwollerkerspel, Staphorst en Nieuwleuzen spoedig ter plaatse waren, kon niets worden gered. De politie heeft oogenblikkelijk een onderzoek in gesteld, waarbij bleek, dat opzet niet is uitgesloten. De Rotterdamsche werkloozen, die hier werkzaam waren, verloren alles, behalve de werkkleeding, die zij aan hadden. Nadat de noodzakelijkste kleedinp voor hen is gekocht, worden zij overgebracht naar Giethoorn om aan de daar in uitvoering zijnde wer ken geplaatst te worden. Heden heeft de groote protestmeeting plaats van de A.V.R.O. op Houtrust in Den Haag. Er wordt enorme drukte verwacht. Dit valt bij benadering niet juist te zeggen. De auto-colonne, welke Zater dagmiddag uit Amsterdam vertrekt, zal een lengte hebben, als die welke in de geschiedenis van een vereeniging nog nooit is vertoond. 75 Autobussen uit de hooldstad. Naar wij vernemen is aan de Amsterdamsche Rij tuig Mij., zoowel voor Amsterdam als Haarlem de leiding opgedragen van de autobusdiensten die de luistervinken naar „Houtrust" zullen vervoeren. Van Amsterdam uit zullen vanmiddag van den Hoofdweg 75 bussen vertrekken voor het vervoer van 1950 luistervinken. Dan rijden er uit alle deelen van ons land ook extra-tr inen. DOODELIJKE VAL. NIEUWE DAMES- en HEERENRIJWIELEN vanaf f40.—, geheel compleet; GEBRUIKTE RIJWIELEN, waaronder zoo goed als nieuwe, vanaf f 10. ONDERDEELEN tegen spotgoedkoope prijzen. Gisteren bracht de Koinklijke Familie, de Koningin, de Prinses en Prins Hendrik, een bezoek aan Enkhuizen. Het was enorm druk in de feestvierende stad. De vlootrevue, welke de Kon. Familei op Hr. Ms. Medusa bijwoonde was het hoofdnummer van het programma. Ofschoon talrijke visschers niet wilden meevaren, naar gezegd wegens verkeerden wind en het gevaar voor botsingen, leverde de vlootrevue, toch nog een prachtig schouwspel op, alhoewel ze door de terugtrekking van zoovele visschers niet in alle deelen is geslaagd. Na afloop der vlootrevue maakte de Koningin onder ontzaglijk enthousiasme een rijtoer langs de haven. Dit was nog een verrassing. Heden is de laatste dag der tentoonstelling. Onder groote deelneming van belangstellenden en autoriteiten had Donderdag de begrafenis plaats van Heintje de Wit te Hilversum en Vrijdag die van den korporaal-vlieger J. A. Riksman op de begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam. Malversaties van een bankdirecteur te Uithoorn. Bij het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeni- ging te Uithoorn (vroeger Nationale Bankvereeni- ging) zijn ernstige malversaties aan het licht geko men. Gebleken is, dat de directeur reeds gedurende negen jaren de kans heeft gezien, belangrijke som men te verduisteren tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 100.000 k f 120.000. Ook de schoonvader van dezen is het slachtoffer geworden van de mal versaties en voor een bedrag van ongeveer f 10.000 benadeeld. Aan het licht is gekomen, dat tal van gefingeerde credietaanvragen bij het hoofdkantoor zijn ingediend, waarbij de handteekeningen van de aanvragers, zoo wel als van de borgen, door den directeur van het bijkantoor werden vervalscht. De directeur is gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het Belgische elftal. Uit Brussel, 5 September: De Selektiekommiteit van den Kon. Belgischen Voetbalbond heeft heden het volgend elftal samenge steld voor den wedstrijd op 14 September: Doel: Bad jou (Daring). Achter: Nauwens (Racing, Mechelen) en Hooy- donkx (Hasselt). Midden: Verloeye (Berchem), Hellemans (F. C. Mechelen) en Moesohal (Racing, Brussel). Voor: Versyp (F. C. Brugge), Voorhoof (Liersche), Vandenbouw'hede (F. C. Brugge), Voorhoof (Liersche). nee) en Baston (Antwerp). Invallers zijn: Somers, Dedeken, de Clercq en Van Beek, allen van Antwerpen en Jan Diddens van Ra cing, Mechelen. ONDERSCHEIDINGEN. De heer C. Stapel Gz., wethouder te Enkhuizen, die zich als oVorzitter der Z.V.T. zeer verdienstelijk heeft gemaakt, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester iZmmerman van Enkhuizen werd be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. ZONDAG 7 SEPTEMBER 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Winkel, nam. 8 uur, Ds. Van Loon, van Barsingerhorn. Den Oever, Gebouw „Land in Zicht", voorin. 10 uur, de heer Frank. GEREF. GEMEENTE te: Den Oever, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, C&nd. Jonker. U wilt toch óók iedere week een geïllustreerd blad thuis krijgen? Niet te duur natuurlijk, want U hebt al zooveel lectuur. Dan is voor o het aan gewezen tijdschrift ons GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. HET MOOIE LANDHUISJE. Vrijdag is de 63-jarige d. W. te Rijswijk, bij ho' schoonmaken van het dak van een perceel aar 't Haantje naar beneden gestort. Met een zware her senschudding werd hij opgenomen en per zieke-nau o i naar het ziekenhuis te Delft opgenomen, alwaar hij is overleden. Iedere week 16 bladz. groot formaat. Rijk geïl lustreerd. vele verbalen, keuri* uitgevoerd. Abon neert IJ bij de Uitgevers van deze courant voor 72».^ ct. p. kwartaal. Proefnummer gratis Tijdens de bezichtiging. Na het huren. (Meggend. Blatter). BOOS WEER IN ITALIë. Volgens een bericht uit Catania heeft daar Woensdag een hevig onweer gewoed, dat groote schade aan den oogst heeft toegebracht. De spoorweg CataniaCalta- glrone werd zoo beschadigd, dat het verkeer gestaakt moest worden. Er moeten 4 men9chen zijn verdronken. Elders ln dit nummer vermelden we bijzonderiieden over de verschrikkelijke natuurramp, welke San Do mingo heeft getroffen. De laatste berichten geven nog veel erger cijfers. Ontzaglijke omvang der ramp. Uit Washington wordt gemeld: Het Amerikaansche Roode Kruis deelt mede dat bij den wervelstorm boven San Domingo 1000 personen zijn gedood en 2500 gewond. Er werden 4700 huizen verwoest, 200 beschadigd. In de stad San Domingo zijn 29.000 personen dakloos. Alle Europeanen ongedeerd gebleven. Uit New York wordt gemeld: Volgens een alhier uit San Domingo ontvangen bericht zijn alle Europeanen, die in de stad vertoefden, onge deerd gebleven. Verscheidene gezantschapsgebouwen zijn echter ernstig beschadigd. Hulpverleening. Er wordt in Amerika en elders een uitgebreide hulp actie voorbereid. Onmiddellijke hulp is onderweg. Men vreest voor epedlmieën onder de bevolking, die van alles verstoken is. Ook de waterleiding is verwoest. Irigoyen gaat heen. Buenos Aires, 5 Sept. President Irigoyen is afge treden. Zeventig misdaden begaan. Aken, 5 Sept. De politie te Aken is een wijdvertakts misdadigersbende op het spoor gekomen, die haar mis drijven uitoefende in Aken. Munster. Osnabruck, Bochum Reydt en Hamburg. Tot nu toe zijn zeven leden van de bende gearresteerd, terwijl twee misdadigers^ wier na men bekend zijn, nog gezocht worden. Voor zoover bekend heeft de bende zeventig misdrijven op haar geweten. Bovendien zijn 10 misdrijven ln onder zoek. waarvan de leden der bende eveneens verdacht worden. DE LAATSTE WIL VAN LON CHANEY. De filmacteur Lon Chaney, die onlangs overleed, heeft over zijn vermogen beschikt bij laatsten wil. Het blijkt dat hij een half millioen dollar heeft nagelaten. Het .estament bepaalt dat Lon Chaney*s weduwe dit fortuin erft, maar dat ook zijn gescheiden vrouw uit een vorig huwelijk één dollar moet worden uitgekeerd. Dit is zooals Lon Chaney in een toelichting duide lijk maakt niet bedoeld als plagerij of hatelijkheid, doch als een maatregel om te voorkomen, dat zijn vroegere vrouw een poging doet om de weduwe voor een deel der nalatenschap aan te spreken. DE AZOREN DOOR ORKAAN GETEISTERD. Parijs, 5 Sept Volgens telegrammen uit Lissabon werden de Azoren Donderdag door een orkaan geteis terd, die enorme schade heeft aangericht. Vooral de eilanden Corvo en Flores werden getroffen. De oogst op beide eilanden ging geheel verloren, terwijl vele hulzen duchtig beschadigd werden. Vijftig stations gesloten Een drasdloos bericht meldt, dat ten gevolge van ds snelle ontwikkeling van 't reizigersverkeer over den weg ïeer dan 50 stations op de zijlijnen der London and 1irtheastern en London Midland and Scottish Railwaye <n den loop dezer maand voor passagiersvervoer zullen worden gesloten. De lijnen zullen nog slechts voor het goederentransport worden gebruikt. t

Schager Courant | 1930 | | pagina 5