SchagerCourant POSTER'C Derde Blad. Herziening van het Alge meen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. r'ijn in den Rug. i Rug pijn Nieren Pillen Kleur bekennen. Gemengd Nieuws. Wat weet het publiek van muziek? Costes en Bellonte in de Vereen. Staten. De woelingen in Argentinië. Twee Fransche watervliegtuigen neergestort Van Lear Black's testament. Spaansch marinevliegtuig verongelukt. Noodlottig ongeluk bij Medan. Dief op heeterdaad betrapt. Zaterdag 6 September 1930. 73ste Jaargang. No. 8726 Wat de Statenleden er van zeggen. L Verschenep Is het Algemeen Verslag van wat in de afdeelingen der Staten is te berde gebracht over boven genoemd onderwerp. In polderkringen heeft die herzie ning aanvankelijk nog al wat stof opgejaagd, omdat men in de voorgestelde wijzigingen een aantasting zag van de autonomie, het zelfbestuur, der waterschappen. Ged. Staten hebben toen het aantal gevallen, waarin beroep op de Kroon mogelijk zal zijn, sterk uitgebreid. Dit heeft.de gemoederen wel gekalmeerd, doch geheel gerust voelt men zich blijkbaar nog niet. Hiervan getuigt bijv. deze opmerking van enkele Statenleden, dat „het b e- stuur der waterschappen niet naar Haarlem be hoort te worden overgebracht, doch dat van daaruit al leen toezicht dient te worden geoefend. Andere leden zijn echter met Ged. Staten van mee ning, dat de ontworpen voorschriften geen inbreuk ma ken 'op de plaats, welke de Wetgever aan de water schapsbesturen heeft toegedacht Hun bevoegdheid en de verhouding tusschen deze bevoegdheid en die van het toezicht en oppertoezicht staan geheel ter beoordee ling van de wetgevers op waterstaatsgebied en die wet gevers zijn: de Provinciale Staten, on der goedkeuring van de Kroon. Ten bewijze hiervan wordt verwezen naar het negende hoofdstuk der Grondwet en speciaal naar het tweede lid van art. 192, luidende: „De Staten zijn bevoegd, met goedkeuring des Ko- nings, in de bestaande inrichtingen en reglementen der waterschappen, veenschappen, en veenpolders verande ringen te maken, waterschappen, veenschappen en veen- polders op te heffen, nieuwe op te richten en nieuwe reglementen voor zoodanige instellingen vast te stellen. Tot verandering van de inrichtingen of reglementen kun nen de besturen van die instellingen voorstellen aan de Staten der provincie doen." Veel uitvoeriger besprekingen zijn gewijd aan dit on derwerp: het stemrecht in de waterschappen Ged. Staten stellen hieromtrent voor, in art. 28: „Ieder stemgerechtigde brengt één stem uit, tenzij bij het Bijzonder Reglement van bestuur is bepaald, dat in het waterschap meervoudig stemrecht geldt." Ten aanzien hiervan deden zich drie opvattingen kennen. Vele leden verklaarden accoord te gaan met de voor gestelde regeling. Anderen wenschten de mogelijkheid Iran meervoudig stemrecht geheel uit te sluiten, terwijl een derde groep dit juist voorop wilde stellen of de beslissing over den aard van het stemrecht verschuiven naar het Bijzonder Reglement voor elk waterschap. Zien wij het goed, dan zal bij de openbare behande ling de strijd loopen over deze vraag: wordt de hierboven gegeven lezing van art. 28 aan vaard of zullen de Staten besluiten om dit artikel te ver korten tot dit. ééne zinnetje: „Ieder stemgerechtigde brengt één stem uit." Deze kwestie lijkt ons van genoeg belang, om het al gemeen Verslag uitvoerig te citeeren. De voorstanders van enkelvoudig stemrecht verklaar den geen reden te zien, waarom dit niet evengoed in het waterschapsrecht zou kunnen gelden afs op politiek terrein. „Dat de bezitter van meer grrond meer invloed moet hebben, konden zij evenmin toegeven als dat de groot- werkgéver voor Kamer, Staten en Raad meer stemmen zou moeten hebben, dan een zijner werknemers. Bovendien: de grootte van iemands bezit in een wa terschap is geen maatstaf meer voor zyn belang bij een goed beheer. Menig, naar de oppervlakte klein tuin- dersbedrijf, beteekent meer dan een tientallen H.A. groot weide- of -bouwbedrijf, zoodat het buitengewoon onrechtvaardig werd geacht, aan dat omvangrijker be drijf meer invloed toe te kennen. Bij gelijksoortige bedrijven kan men nog met eenigen Bchijn van recht beweren, dat de groot-grondbezitter in een waterschap meer belang heeft bij een richtig be heer daarvan, dan de kleine grondbezitter. In absolu- ten zin kan dit worden toegegeven, doch in betrekkelij- ken zin is het voor den kleinen man van meer gewicht, dat het goed gaat in den polder, dan voor den grooten. Deze laatste kan in den regel wel een stootje velen; hij heeft weerstandsvermogen, wat bij den kleinen dikwijls heel gering is of zelfs ontbreekt. Hier komt bij, dat de overweging, als zou de bezitter van meer grond meer belang hebben bij 't bestuur van 't waterschap, feitelijk veronderstelt 'n strijd van belan gen tusschen grooten en kleinen.Toegegeven kan worden dat die er wel is geweest; groen en zwart land stonden tegenover elkaar en speciaal tuinbouw en weidebedrijf. Het voornaamste twistpunt was het polderpeil, doch de Inzichten zijn gewijzigd en thans is de algemeene leus een zoo laag mogelijk peil, zoodat er overeenkomst van belangen is in plaats van strijd. Tegenover de bewering, die wel ten gunste van het meervoudig stemrecht wordt aangevoerd, dat het groot grondbezit den bezitter geeft: ruimer blik, beter inzicht, grooter ontvankelijkheid om het algemeen belang te zien en te behartigen, werd opgemerkt, dat al die goede eigenschappen niet inhaerent zijn aan het bezit van veel grond. Natuurlijk kunnen zij er mee samengaan, doch overigens is het gelukkig zóó, dat zij even goed kunnen voorkomen waar het bezit slechts gering is of geheel ontbreekt Stelt men het aantal stemmen niet afhankelijk van de grootte van het bezit, doch van de opbrengst, dan voor komt men het onrecht, dat aan den eigenaar van een klein, doch belangrijk tuinderbedrijf minder invloed wordt toegekend dan aan den eigenaar van een wel grooetr. doch niet zoo belangrijk landbouwbedrijf. Dit doet echter niets af aan het feit, dat ook bij deze rege ling het stemrecht stijgt met het bezit, wat vele leden zóó onbillijk achten, dat zij er niet toe kunnen medewer ken." De voorstanders van meervoudig stemrecht, verdeeld in groepen, die niet even ver willen gaan, weerden zich als volgt: „Andere leden verklaarden het vanzelfsprekend te vin den, dat aan hen. die veel in de polderlasten bijdragen, een grooter aantal stemmen wordt toegekend, dan aan diegenen, welke slechts weinig betalen, Zij beriepen zich op het historisch gegroeide en zagen geen reden waar om daarvan nu zou worden afgeweken. „Een vergelijking met het politieke kiesrecht gaat h.1. niet op. De stichting van het waterschap, de doelstelling bij zijn beheer is geheel anders dan bij de gemeente, de provincie en het ryk. Daar overheerschen de zake lijke belangen, hier doen aich ook overwegingen gelden voor ideëelen aard. „Dit verschil woog voor sommigen van de leden, hier 1 aan het woord, zóó zwaar, dat zij het meervoudig stem recht voorop wenschten te stellen en afwijking daarvan als uitzondering wilden doen gelden. Ongetwijfeld zijn er gevallen, waarin er geen aanleiding is om bepaalde ingelanden meer dan één stem toe te kennen, doch als regel, zoo meenden .deze leden, zal die aanleiding wel bestaan. „Andere voorstanders van het meervoudig stemrecht sloten zich aan bij de opvatting van Gedeputeerde Sta ten, omdat zij het enkelvoudig stemrecht wel als norm willen aanvaarden, doch de mogelijkheid van het meer voudig stemrecht wenschen open te houden voor die wa terschappen, waarvan de structuur dit wenschelijk maakt"... „Tegen hen die ook voor de waterschappen den re gel willen volgen „one man one vote", gelijk dat ge schiedt voor politieke lichamen, werd nog aangevoerd, dat het reeds aangeduide karakter van belangengemeen schap, dat bij andere politieke lichamen niet bestaat, juist bij waterschappen op den voorgrond treedt hetgeen dan ook medebrengt, dat het stemrecht hier niet alleen door individueele personen, doch ook door corporaties wordt uitgeoefend, zoodat het adagium „one man one vote" niet om dezelfde motieven als bij andere politieke lichamen gelden, ook bij waterschappen zou moeten worden toegepast. Gewezen werd op de voorbeelden als de Overbrakerbinnenpolder, waar een^lichaam als de gemeente Amsterdam, van het totale oppervlak ad rond 123 H.A., 87% H.A. in eigendom bezit. Dergelijke voor beelden zijn in ons gewest niet zeldzaam. Het zou in alle opzichten onjuist en met de billijkheid in strijd zijn, wanneer met dergelijke omstandigheden bij het stemrecht geen rekening gehouden werd. „Dat voorts een meervoudig stemrecht in verband met een grooter belang uit den tijd zou zijn, werd bestreden met de opmerking, dat bij Naamlooze Vennootschappen, waarbij tot voor kort de bepaling gold, dat een aandeel houder in geen geval meer dan 6 of in bepaalde geval len zelfs niet meer dan drie stemmen zou mogen uit brengen, men, bij de jongste wetsherziening, met deze gedachte gebroken heeft en het stemrecht onbeperkt heeft toegelaten naar verhouding van het aandeelen- bezit" Ziehier wat in hoofdzaak over het stemrecht is gezegd. Van belang zijn ook nog de volgende opmerkingen: Enkele leden heeft het getroffen, dat Ged. Staten niet motiveeren, waarom zij het meervoudig stemrecht willen laten voortbestaan. „Deze leden verklaarden zich gaarne bereid het strijd punt: enkel- of ook meervoudig stemrecht, te beschou wen al£ een zakelijk verschil, liggend buiten de politieke sfeer. Zij zouden er prijs op stellen, te meer omdat zij opgemerkt meenden te hebben, dat er over deze kwestie in verschillende fracties geen eenstemmigheid bestaat, indien Gedeputeerde Staten een volledig overzicht gaven van de argumenten, welke vóór en tegen meervoudig stemrecht worden aangevoerd, en tevens hun eigen standpunt ten aanzien van het stemrecht duidelijk uit een zetten. „Erkend werd, dat een belangrijke verbetering in ver gelijking van het Oude Reglement, aangebracht wordt door voor het actieve en passieve stemrecht geen hoo- ger vereischte toe te laten dan een grondbezit van ten hoogste een H.A. Beter ware het nog, zoo meenden en kele leden, indien deze eisch beperkt werd tot H.A. „Dat Ged. Staten geen stemplicht voorstellen, vond instemming. „De vraag werd gesteld, waarom voor de besturen geen evenredige vertegenwoordiging wordt voorgeschreven. Tegen bedoeld stelsel werd opgemerkt dat er in de wa terschappen geen plaats moet zijn voor partij-politiek, die daar ongewenscht en overbodig ls. Van andere zijde werd er op gewezen, dat niettemin de politiek ook nu reeds dikwijls een woordje meespreekt, wat deze leden niet verkeerd kunnen vinden, indien deze slechts reëele en geen partij-politiek is." In een volgend nummer geven we de discussie weer over: medezeggingschap van den pach ter. I. Inleiding. De „Schager Courant" en de „Medemblikker Courant" hebben hun kolommen opengesteld voor een rubriek „Planten in Kamer en Tuin". We gaan nu in deze rubriek de verschillende kamer- en tuinplanten bespre ken. De onkunde op het gebied van de cultuur der verschillende planten is nog zoo ontstellend groot, dat het wel noodig ls, dat er voorlichting gegeven wordt Laatst sprak ik nog een amateur, die altijd de mooiste planten kweekt die dacht, dat de bruine spore (zaad)- hoopjes aan den onderkant van de bladeren van zijn varenplant luizen waren. Hoevele menschen denken niet dat thee goed voor kamerplanten is, ja ik heb wel gehoord van menschen, die hun planten een el gaven. Deze .rubriek is er dus om den liefhebbers van voor lichting te dienen. Maar dat niet alleen. Ik wou daarin ook opnemen de mededeelingen, die de verschillende lezers mij, naar ik hoop, zullen verstrekken, waarin zij hun ervaringen, opgedaan bij het kweeken hunner planten, zullen weergeven. Ik wek alle lezers en leze ressen op, dit vooral niet na te laten, hun mededee lingen zullen een eereplaatsje ln deze rubriek krijgen. Aan deze rubriek wou ik ook een vragenbus verbin den. Laat dus ieder, die iets te vragen heeft dit gerust doen. Als men tobt met de cultuur zyner planten, als hun ziekten en gebreken kwellen, laat men dan even een briefje schrijven en antwoord zult U ontvangen. Ik wil natuurlijk niet beweren, dat ik voor alle geval len een afdoend antwoord zal weten, maar twee weten toch meer dan één. nietwaar. Ik verzoek echter ieder, die per post antwoord wenscht te ontvangen, een postzegel van 6 ct.,of een briefkaart in te sluiten, in dien dit niet het gea'al is, wordt de vraag in de vra genbus beantwoord. Het verzorgen en kweeken van kamer planten. Wat zyn kamerplanten? Door keuze en probeeren, soms door toeval, is men er geleidelijk achter gekomen, welke van de planten, die over de geheele wereld werden verzameld en ingevoerd, voor de kamer sierwaarde genoeg hadden en sterk ge noeg bleken om als kamerplant onze woningen op te luisteren en daar niet alleen gerulmen tijd goed ble ven. maar er ook wilden groeien, eventueel bloeien en zelfs vruchtdragen. Van de planten, die werden Ingevoerd, moest in vele gevallen de geschiktheid voor bepaalde doeleinden nader blijken. Geleidelijk, of by toeval, is men met haar levensbehoeften, weerstandsvermogen en houdbaarheid bekend geraakt en vele hebben zich als tuin-, kas- of kamerplant een vaste plaats veroverd. Echter zijn er ook vele weer op den achtergrond gekomen of geheel vergeten. Ongetwijfeld kunnen dus, naast de vele gewassen, die thans als kamerplant in gebruik of bekend zyn, nog vele andere soorten waard en geschikt blijken, om in kamers te worden gekweekt, of daar geruimen tijd als sierplant dienst te doen. Uit bovenstaande kan blijken, dat de kamerplanten geen afgeronde groep van gewassen vormen. Het een voudigste schijnt te zeggen: Kamerplanten zijn planten, die om haar schoonen blader- of bloementooi als sierplanten gezocht zijn en regelmatig in huis (de kamer) kunnen verblijven, daar groeien en eventueel bloeien willen. K. VAN KEULEN. Hoorn, Veenenlaan 88. De oorzaken zijn velerlei: een ge vatte koude, toobt, influenza, over spanning enz. En de taak der nieren, die het bloed moeten zuiveren van de zich erin bevindende onzuiver heden, is toch reeds zwaar. Zoodat wanneer de nieren verzwakken, het geen wonder is, dat gij kunt gaan lijden aan lendenpijn, duizeligheid, een vermoeid gevoel, waterzuchtige zwellingen en urinekwalen. Geef aan de overwerkte nieren juist die hulp, die zij noodig hebben en welke van zoo groot belang voor u is. Volg het voorbeeld van zoo- velen, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten en er volgens hun eigen verklaring baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon Wij, gewone burgers en burgeressen, hebben slechts zelden gelegenheid om eens precies te zeggen hoe wij over bepaalde kwesties denken. Zeker, als er verkiezingen zijn, dan kunnen we ons uitspreken, doch dan gaat het in den regel over zooveel belangrijke zaken tegelijk, dat meer de algemeene rich ting dan een bepaalde kwestie den doorslag geeft. Neem bijv. staatspensioen. Als ons gevraagd werd, man voor man en vrouw voor vrouw, of wij een behoorlijke verzorging der ouden van dagen ook door mdidel van staatspensioen wenschelijk vinden, dan zou de groote meerderheid van ons met groote beslistheid antwoorden: „N a t u u r 1 ij k Toch braoht de jongste Kamerverkiezing geen meerderheid voor staatspensioen, omdat bij het bepalen van onze stem ook andere dingen wegen. Evenzoo gaat het met den strijd tegen het militairisme. Wanneer ontmoet men iemand, die er met vreugde zijn geld en zijn jongens voor afstaat? Hoe het in andere landen is, weten wij niet zoo pre- ceis, doch in Nederland is schelden op en spotten met het militairisme schering en inslag. Toch gaat er jaarlijks bijna honderd millioen aan weg ongeveer een zesde van de heele begrooting. Bij de verkiezingen ls het militairisme niet apart aan de orde en geeft het voor velen niet den doorslag. Daar om blijft het voortwoekeren en meent de'regeering het reoht te hebben, ons voor de komende 10 jaar nog ex tra lasten op te mogen leggen. Vroeg zij het, dan zou het antwoord onverbiddelijk neen zijn en daarom vraagt zy het niet. Toch zullen wij haar ons neen kunnen toeroepen. Van twee kanten worden wij daartoe in de gelegenheid gesteld. Zoowel de S.D.A.P. als „Kerk en Vrede" orga.nl- seeren Immers een petitionnement, waarin niets meer gevraagd wordt dan verwerping van de door minister Deckers voorgestelde vlootversterking, welke in totaal ruim 100 millioen extra zal vorderen. Niet in eens wordt dit bedrag gevraagd; het gaat stukje bij beetje. Als eohter A gezegd wordt, zal B moe ten volgen en net zooveel letters tot de 120 millioen op zijn. Wie schepen bouwt, heeft niet genoeg aan de kiel alleen: dan moet er afgebouwd worden en weg vliegen de millioenen. En dat in een tijd, dat land- en tuinbouw geen raad weten. Als er geld te veel is en het met alle geweld op moet, welnu, laat het dan besteed worden tot heil der bevol king en niet om nog grooter onheil te stichten. Spreekt u dus uit. Kankeren achteraf, als eenmaal de beslissing der Tweede Kamer is gevallen, is mosterd na den maaltijd. Dan komt berouw, zooals gewoonlijk, te laat. Van partijpolitiek is geen sprake. Van strijd tegen den godsdienst nog minder. De eenige vraag is deze: Zijt ge vóór of tegen versterking van het militairisme? Is u daar voor, dan teekent u niet en laat nog meer goed geld naar kwaad geld gooien. Is u er tegen, is u tegen geweld en vóór vrede door recht, zet dan uw handteekenlng op een der lijsten. Voor allen, vrouwen en mannen van 18 jaar en ouder, ls er plaats. VIJF-EN-TWINTIG MILLIOEN GULDEN VOOR LIEFDADIGE DOELEINDEN ENZ. New York. 4 September: De onlangs gestorven weduwe van den Amerikaan- schen rijkaard John Kennedy blijkt 10 millioen dol lars voor liefdadige doeleinden en geestelijke ont wikkeling te hebben nagelaten. Een proef op de som. Een dagblad uit Chicago had een enquete geopend over de verhouding van het publiek tot de muziek. Onder de ingekomen antwoorden viel er één op, van den bekenden vioolvirtuoos Jacques Gordon. Deze beweerde namelijk, dat over het algemeen het publiek niet in staat was onderscheid te maken tusschen goede en slechte muziek, Noch wat de stukken zelf, noch wat de voordracht betrof. Het publiek In Chicago was verontwaardigd. Gor- don's bewering werd als een beleediging opgevat, en het regende protesten tegen den musicus, die gezegd had, dat het publiek slechts op de suggestie van een naam reageerde en zelf geen oordeel bezat. Toen heeft Gordon het bewijs geleverd voor de waarheid van zijn stelling. Hij nam zijn Stradivarius en ging als straatmuzikam staan op een van de druk ste hoeken van Chicago. Hij speelde alleen stukken waarmede hij in de concertzaal het grootste succes had behaald. En hij stelde het volgende vast: In verloop van een uur bleven slechts 120 personen staan om even te luisteren. Nauwelijks zestig menschen, dus net de helft van zijn toehoorders, schonken hem „een kleine gift". Had Gordon het niet bij het rechte eind? Tel. Om 60.000 gulden. New York, 4 September: Costes en Bellonte zijn vanochtend op hun Vraag- teeken naar Dallas vertrokken, trachtend aldus den prijs ven vijfduizend pond te verdienen, uitgeloofd door kolonel Easterwood. Deze vlucht van 1200 mijl moet worden afgelegd zonder tusschenlanding. Irigoyen weigert af te treden. New York. 3 Sept.: Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, heeft de lei der der regeeringspartij het verzoek gericht tot pre sident Irigoyen om af te treden. De president heeft geweigerd en verklaarde, dat hij de ontwikkeling der gebeurtenissen wil afwachten. Buenos Aires, 4 September: De gezondheid van den president, die sedert een week verkouden is geweest, heeft zich verbeterd. De president heeft een besluit onderteekend, tot opening van de gewone zitting van het Congres en last gege ven om dc buitensporige militaire en politie-voorzorgs maatregelen in te trekken. De geruchten dat hij van plan zou zijn af te tre den, worden opnieuw ongegrond verklaard. EEN AANVAL OP EEN KANTOOR. Te Kassei heeft een brutale overval plaats gehad. Tegen een uur ln den nacht drongen plotseling twee gemaskerde mannen het kantoor binnen van de Kas- selsche Omnibus Maatschappij en dwongen het daar nog werkzame personeel hun 5000 M. uit te leveren. Daarna wist het tweetal te ontkomen. Parijs, 4 September. De Fransche militaire lucht vaart heeft den laatsten tyd nogal wat vliegongevallen te boeken. Zoo zijn gisteren wederom twee militaire vliegtuigen neergestort, gelukkig echter zonder dat het ditmaal menschenlevens eischte. Het eerste ongeval vond plaats met een marine-vliegtuig, bemand met piloot en een waarnemer, dat ten gevolge van een motordefect dicht bij Bordeaux ln zee stortte en geheel vernield werd. Ondanks de hevigheid van den val be hielden de beide mannen hun bezinning, bevrijdden zich uit de resten van het toestel en wisten zwemmende de kust te bereiken. Het tweede ongeval vond plaats bij Toulon, eveneens met een marine-watervliegtuig, dat door onbekende corzaak dicht bij de haven in zee neerstortte. Een duik boot, dat zich in de nabijheid bevond, waarschuwde het reddingstation, dat een reddingboot uitzond en de bemapning veilig oppikte. De duikboot nam het toe stel op sleeptouw om het de haven van Toulon binnen te sleepen, doch onderweg bemerkte men, dat het vlieg tuig begon te zinken. De duikboot dook onder en onder het vliegtuig gekomen kwam zij naar boven, zoodat het watervliegtuig, omhoog gedreven door de duikboot, vei lig de haven binnenkwam. 100.000 Dollar voor zijn secretaresse. De laatste wil van Van Lear Black, die zooals men weet, gedurende een tocht met zijn jacht om het le ven is gekomen, is te Baltimore gepubliceerd. Hij laat zijn dagbladbelangen na aan zijn broeder Harry. Verder heeft hij giften in geld nagelaten voor vele verwanten, vricn den en employé's, waaronder een legaat van 100.000 dollar voor zijn Londenschc secre taresse en een kleiner bedrag voor haar vader. Zijn overige bezit ter waarde van verscheidene millioenen wordt voor een derde aan zijn weduwe en voor twee derden aan zijn kinderen nagelaten. Groote legaten voor Geysendorfer en Scholte. In de nalatenschap van den Amerikaanschen kran tenkoning van Lear Black, zijn blijkens het testa ment verschillende giften toegekend, loopend van 25.000 tot 250.000. Onder deze giften bevinden zich o.a. ook legaten voor de vliegers, die al de luchtrei zen met Van Lear Black hebben gemaakt, dc Nedcr- landsche vliegers Geyssendorfer en Scholte. Merkwaardig is, dat Van Lear Black's laatste wil de bepaling bevat, dat hij bij zijn dood in zee wenschte te worden begraven! Acht dooden. El Ferrol, 4 Sept. In de nabijheid van Kaap Prio- rino Grande ls een Dornier marinevliegtuig bij manoeu vres naar beneden gestort. Acht leden van de bemanning van het vliegtuig heb ben den dood gevonden, o.a. de vlce-admtraal Jalml Plana, Twee mannen hebben zich nog kunnen redden. Een doode en drie gewonden. Medan, 4 Sept. Een auto waarin gezeten waren d® assistenten Leendertz en Houtman, werkzaam bij de Se- nembah Maatschappij, met hunne echtgenooten, /eed des nachts toen het gezelschap uit Medan terugkeerde, in volle vaart tegen een boom. Mevrouw Leendertz was onmiddellijk dood. De anderen werden zwaar gewond. De auto werd zeer beschadigd. Bijna doodgeknuppeld. Eenigen tijd geleden werd op een pasar in de bene denstad Batavia, een inlandsche kippendief op hee terdaad betrapt door een tweetal Ghineesche verkoo- pers. Op hun „maling"-geroep maling is dief snelde het overige pasarpubliek toe en de dief werd nagenoeg murw geslagen. Zonder de tusschenkomst der politie zou de man niet meer tot het land der levenden behooren. Kort geleden werd de dief door den landraad tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ook kwa men de twee Ghineesche verkoopers voor het gerecht, wegens mishandeling van den dief. Zij bekenden mee gedaan te hebben aan het krojokken van getuige en werden ter zako veroordeeld tot respectievelijk twee maanden en een maand gevangenisstraf. Het eigen-rechter spelen heeft in dc kampongs zeer ernstige afmetingen aangeuomen, zegt het B. Nbld. Wee den dief, dio op heeterdaad betrapt wordt, wee ook den lieden, onschuldigen, die wegens misver stand of wraak, voor dieven worden uitgekreten. Kort geleden werd tot tweemalen toe in Weltevreden een Inlander bijna gekrojokt, omdat hij voor „tjoelik" roover van kinderhoofden werd aangezien. De per sonen, die het eerst „tjoelik" schreeuwden, konden gelukkig opgespoord worden. De landrechter veroor deelde hen tot f 10 boete, wat het blad, gezien dc mogelijke gevolgen, geen zware straf vindt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9