Aliencei Kitüws- AliiiiiMii- LaillmM OM HONDERD DUIZEND DOLLAR Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Een tweesnijdend zwaard. Binnenlandse!! Nieuws. Een manifest aan het Nederlandsche Volk. Wielrijdster door den trein gegrepen. Mr. dr. W. F. van Leeuwen.1' De Gerofabriek op de Jaarbeurs. Dinsdag 9 September 1930. 73ste Jaargang No. 8727 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. 658.000 VERLOREN ARBEIDSDAGEN. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben de stakingen en andere arbeidscon flicten in het jaar 1929 een verlies gebracht ongeveer 658.000 arbeidsdagen. 532.000 hiervan komen op rekening van de land arbeidersstaking in het Groninger Oldambt Aan arbeidsloon alleen beteekenen al die verloren ar beidsdagen een verlies van \Vt a 2 millioen gulden. Voegt men daarbij de schade, welke de werkgevers hebben geleden en zoovele anderen, die zijdelings bij zulk soort conflicten betrokken zijn winkeliers, enz. dan komt men tot een indrukwekkend getal. Jaren zijn er noodig, om het verlies weer goed te maken, Indien het al ooit weer in orde komt! Wij zeggen dit niet om de staking als strijdmiddel af te keuren. Dat kan onze taak niet zijn. Werkgevers en werknemers moeten zelf weten, of zij het tot strijd willen laten komen, doch zij dienen wel te beseffen, dat zulk oorlogvoeren al vloeit er geen bloed niet het meest gewenschte middel is, om tot overeen stemming te geraken. In den strijd der volken veroordeelen wij geweld. Wie met vernieling, moord en doodslag winnende partij wordt, heeft daarom nog niet het recht aan zijn zijde. Evenmin bcteekent een verloren staking, dat de werk gevers gelijk hadden, of een gewonnen staking, dat het ongelijk voor 100 percent aan hun kant was. Maar staking is oorlog, economische oorlog en zooals in den echten, den bloedigen oorlog de zege Is aan de grootste macht aan hem, die den laatsten gulden tot zijn beschikking heeft en niet aan het recht, zoo is bij stakingsconflicten de overwinning san die zijde, welke het het langst „uit kan zingen". Een welluidende uitdrukking voor een leelijke zaak. Wat wij zouden willen? Geen oorlog meer, doch overleg en als dat mis loopt: arbitrage, scheidsrechterlijke uitspraak. Of het zoover komen zal? Ons optimisme is onverwoestbaar. Strijdend tegen het militairisme, beseffen we volkomen helder, dat dit ge slacht zeer waarschijnlijk de overwinning niet zal be leven. Dat is jammer voor dit geslacht, doch is geen reden om bij de pakken neer te zitten. Precies zoo is het economisch leven. Ook daar zal de vreedzame beslechting van geschillen nog wel ge- ruimen tijd op zich laten wachten. Toch zal het o.i. dien kant op moeten en daarom wijzen wij er eens op, dat het wapen der staking wondt naar minstens twee kanten en dat het een zegen zal zijn, als het ongebruikt kan blijven. Ieder verstanotó nrfher Heeft GOMARUSupn koker! Sigaren SeriemerkJ^p 5-20 ets FEV1LIF.TON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. 26. 1 In orde, hoor! verklaarde de schorpioen coulant. Als er wat verdiend wordt zal ik mijn deel wel krij gen en ik ben bij voorbaat tevreden met de verdeelir.g die Baldy Vickers maken zal. Het is niet de eerste keer dat wij zaken doen. Kom voor den dag met je ge schiedenis, brave man! De details zijn niet van belang, begon Bookie, dus laten we daar onzen tijd niet mee verspillen. De zaak komt hierop neer, dat een aardig Italiaansch meisje, dat juist dwars door de Staten naar New-York gekomen is, weet waar het aardige sommetje van hon derd duizend dollar uithangt, een sommetje, dat vijf jaar lang verborgen is door een zekere Dave Hender- son. Dave heeft die vijf jaar in de nor gezeten: hij is er een paar dagen geleden uitgekomen... en even daarna in stukken en brokken geslagen door een Dago-bom, snap je? Hij heeft niet veel tijd gehad om van zijn rijkdom te genieten! Hij stond in relatie met den vader van dat Italiaansche meisje, een bekende oude schurk Nicolo Capriano je zult wel eens van hem gehoord hebben en naar dien vent ging hij toe den avond nadat hij uit de gevangenis kwam. Nu denken we dat die oude Italiaan, nadat hij erachter gekomen was waar de duiten waren.Dave Henderson met een van zijn oude bommetjes naar de andere wereld heeft geholpen, snap je? Een paar dagen later stierf Nicolo aan een hart verlamming en dat jonge ding heeft zich amper den tijd gegund om den ouden man een behoorlijke begrafe nis te bezorgen. Ze is zoo gauw ze kon hier naar toe gereisd... met den zelfden trein waarmee ik gekomen ben. Ik denk dat je nu wel begrijpt waarom we bij zondere belangstelling voor die jongedame hebben? Gesnapt hoor! Het komt in orde! Wat wil Je Door de politie in beslag genomen. Tot de toegewijde strijders voor ontwapening be hoort zooals men weet. ook Ds. Hugcnholtz van Am- merstol. Iiij is leider van de „Nationale Vredes- Actie" en heeft als zoodanig een manifest gepubli ceerd dat door de Haagsche politie in beslag is ge nomen. Toch staat er geen onvertogen woord in. De lezer oordeele zelf. Wij laten het hieronder volgen. Al zouden wij sommige dingen misschien anders zeggen met den geest gaan we accoord cn wij veronderstel len, dat dit met iedereen het geval is, die moord en doodslag strijdig acht met de grondslagen onzer samenleving. Het manifest luidt als volgt: „Terwijl de gruwel en misdaad van den wereld oorlog nog versch in het geheugen liggen, gaan de regeeringen in Europa voort met steeds sterkere bewapening en militariscering der volkeren. Conflicten dreigen overal. De samenstelling van den Volkenbond toont nog van den ouden zuurdeesem van imperialistischen na ijver der groote mogendheden doortrokken te zijn. Internationale ontwapening ligt nog ver in het verschiet. De regeeringen gaan op haar heilloozen weg voort, omdat zij zich nog zeker weten van uwe medewer king, van uwe bereidheid, om straks, als de wereld brand wellicht opnieuw uitslaat, de wapenen der bar baren weer op te nemen. Volk van Nederland, weest op uw hoede! Ook in ons land organiseert het militarisme zich al sterker en driester. Naast, het leger staat daar het instituut van den vrijwilligen landstorm cn het nog oneindig veel ge vaarlijker instituut van den bijzonderen vrijwilligen lnadstorm, dat reeds 60.000 man telt, v.n. uit coh- servatief-kerkelijke kringen en militair wordt ge drild. Ja. het militarisme reken' op u, landgcnooten. Het vraagt uw belangstelling en weet de volks opinie stelselmatig te bewerken, op een wijze die alle vredesvrienden beschamen moet. Dit geschiedt nationaal en internationaal door het houden van parade's, legerdagen, landdagen, mili taire schouwspelen, uitreiking van militaire eere- teekenen, die speculeeren op de ijdelheid van man nen en vrouwen. Daar wij weten, dat vele militairen te goeder trouw meenen daarmede hun land en de zaak der menschheid te dienen, meenen wij u des te drin gender te moeten waarschuwen tegen deze stelsel matige en schijnschitterende propaganda van het Nederlandsche militarisme, dat de hoogste goede ren der menschheid bedreigt en ook ons land naar den ondergang voeren zal. Landgcnooten. indien gij met ons en duizenden doordrongen zijt van het zedelijk ongeoorloofde en het barbaarsche van het militarisme, blijft dan weg van de militaire schouwspelen, die in Nederland op provinciale landdagen vertoond worden. Wie weet wat oorlog is, weet ook, dat deze schouwspelen leugen en bedrog zijn, vergeleken bij het tooneel van den werkelijken oorlog. Nu spel, parade en geschitter. hebben: een van mijn jongelui om het meisje... laten we zeggen, om de sporen van het meisje uit te wisschen of een knaap om een brandkast te kraken? Je hebt het maar voor het zeggen. Bookie Skarvan schudde het hoofd. Geen van beiden... tenminste voorloopig nog uiei. Het meisje heeft, voor zoover we kunnen nagaan, het geld nog niet in handen! Wat we te doen hebben i3 haar goed in de gaten houden tot ze de duiten inge pikt heeft of we erachter zijn waar die uithangen. Bookie boog zich naar zijn gastheer toe. Ken jij een gele genheid, niet ver hier vandaan, die „De IJzeren Ta veerne" heet?, vroeg hij opeens. Of ik die ken? Iedereen kent die! Het is het ren- dez-vous van de grootste boeven van heel Amerika en de schurk, die daar met een onschuldig gezicht voor restaurateur speelt Dago George noemen ze hem is het hoofd van de bende die daar haar hoofdkwar tier heeft. Maar wat heeft dat met de zaak te maken? Het meisje is daar! Is ze daar? Cunny Smeek's belangstelling scheen in hcoge mate opgewekt door deze mededeeling. Ze is er direct van den trein heengegaan met haar bagage. Ik weet het, omdat ik haar in een andere taxi ben nagegaan. Ze heeft me niet gezien, niet in den trein en niet in New-York en uit San Franciso kent ze me evenmin... ze heeft me daar maar éénmaal gezien één oogenblikje maar en dat was nog bij avond en terwijl ze heelemaal overstuur was door den dood van den ouden heer. Dus herkennen doet ze me vast niet... Hij zweeg even, keek. alweer kauwend op een verscne sigaar die hij tijdens het gesprek had aangestoken, een oogenblikje peinzend voor zich uit en ging toen verder: Nu ik dat hoor, van die „IJzeren Taveerne", ben ik heelemaal overtuigd dat we het bij het rechte eind hebben. Het is tenminste een rare gelegenheid voor zoo'n meisje om daarheen te gaan, Inplnats van naar 'n behoor lijk hotel; waar of niet? En als het daar in die „IJze ren Taveerne" is zooals je zegt. dan kon het wel eens wezen, dat die honderd duizend dollar daar ook zitten. Het zou me niet verwonderen als de Dago waarvan je me vertelt, in dezelfde branche is als waarin de vader van het meisje, de oude Nicolo Capriano, was. Cunny Smeeks keek zijn gast een paar seconden onder zoekend aan en zei toen, met complimenteuze welwil lendheid: Hij en Baldy Vickers zijn aan elkaar gewaagd, hoor! Een pracht van een combinatie! Bookie's gezicht verried dat hij zich gestreeld voelde door dezen lofspraak van de zijde van een man als de Straks een hel van vernieling en massamoord, van lijklucht, cn hongerdood, waarop onvermijde lijk het rampzalige geweld van den burgeroorlog volgen zal. Nederlanders, weest op uw hoede! Strijdt met al wat in u is tegen het georgani seerde geweld van het militarisme, dat de rustige ontwikkeling van den vredesarbeid stuit. Strijdt in uwe verecniging, kerk en politieke partij voor de ontwapening der volken. Voedt uw kinderen op tot den vrede en wekt in hen een gezindheid, die hen afkeerig maakt van het militarisme. De zaak van den wereldvrede vraagt uw aandacht, uw steun en uw offer. De regeeringen kunnen niets zonder u. En daarom zij uw antwoord: Wij doen niet meer mee! Op ons kunt gij niet meer rekenen Op den onbewaakten overweg nabij Gouda. l'it. Gouda wordt gemeld: Bij het binnenkomen van den sneltrein uit Utrecht Zaterdagmiddag om 4 uur in hot station Gouda, be merkte men dat voor aan de locomotief <le resten \an een vernielde fiets hingen. Een onmiddellijk in gesteld onderzoek wees uit, dat op den onbewaakten overweg aan den Zwarteweg hij Gouda een ongeluk was gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopon. Een 15-jarige scholier uit Gouda reed met zijn tnn.'o, de ongeveer 30-jarige mej. ^Ic Hoog uit Gouda in de richting van Reewijk over den Zwarteweg. Daar liet uitzicht over den spoorweg ter plaatse in de rich ting Utrecht geheel wordt belemmerd door een oude sein wachterswoning, konden zij den naderenden trein niet zien voordat zij zich op den spoorweg bevonden. Toen zagen zij tot hun ontzetting de locomotief vlak voor zich. De scholier kon nog juist voor den trein heen komen, docli de fiets van mej. De Hoog werd bij het achterwiel door de locomotief gegrepen en eenige meters meegesleurd. Doordat het rijwiel ver brijzeld werd is het ongeluk nog goed afgeloopon. De berijdster werd terzijde van de spoorbaan neergewor pen. Zij bleek een ernstige hoofdwonde te hebben be komen en is in het van Iterson ziekenhuis te Gouda opgenomen. Er is reeds meermalen de aandacht van de autoriteiten op den gevaarlijken tocAtnnd van do- zèfli overweg gevestigd. Eenige weken ge'eden is be-, sloten de wachterswoning af te breken. Zaterdagmorgen vroeg is op 70-jarigen leeftijd over leden de oud-vice-president van den Raad van State mr. dr. W. F. van Leeuwen, oud-commissaris van de Koningin van Noordholland cn oud-burgemeester van Amsterdam. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft hedenmorgen om half twaalf op Westcrvcld plaats gehad. DE MOORD TE HARDEGARIJP. De justitie te Leeuwarden heeft behalve G. D., ver dacht. van moord, subs. doodslag, op den heer Van der Veen te Hardegarijp, nog aangehouden P. II. te Bergum, als verdacht van het uitlokkeu van dit mis drijf, door D. en dolkmes te verschaffen, en T. v. d. M. te Bergum, beschuldigd van wederspannigheid te gen den rijksveldwachter Visser, letsel ten gevolge hebbend. schorpioen, maar hij was te zeer vervuld van de be langrijke zaken die hem bezighielden, om daar lang bij stil te staan. Ik moet zien dat ik in die „IJzeren Taveerne" on der dak kom, verklaarde hij. Dat is de eerste kaart die we nu moeten uitspelen, zou ik zeggen. Maar het kemt me voor dat die Dago me niet zoo maar terwille van mijn mooie gezicht Bookie grinnikte even een kamer zal geven. Hij zal wel veel te voorzichtig zijn om zoo maar een vreemde in huis te halen, iemand die best een politiespion of zoo iets kon zijn. Heb ik het goed of niet? Cunny Smeeks knikte. Nu. dan had ik zoo gedacht, vervolgde Bookie Skarvan. Ik veronderstel dat die Dago George jou wel op een of andere manier kent en dat jij wel zou kunnen zorgen dat ik daar een kamer krijg. Je zou het bijvoorbeeld zoo kunnen voorstellen, dat ik een cude bekende van je ben, die een kleine moeilijkheid hc^ft gehad met de politie... laten we zeggen in Baltimore en die nu een paar dagen behoefte heeft aan een rustige logeergelegenheid. Prachtig, prees de schorpioen, Dat klopt als *en bus! Jij bent een man naar mijn hart Kijk eens Dago George en ik zijn niet wat je noemt vrienden, maar hij heeft toch redenen genoeg om Cunny Smeeks een klein beetje naar de oogen te kijken en hem een dergelijk verzoek niet te weigeren, snap je? Wacht een ©ogen blik. dan zal ik hem opbellen. Cunny Smeeks, alias „de Schorpioen", een van de kop stukken der New-Yorksche onderwereld, verliet Je ka mer. Bookie strekte zich ongegeneerd op den divan uit en begon weer een van zijn geliefkoosde alleenspraken. De Icop dien de zaken namen, was hem bijzonder naar den zin. Het ziet er goed rit... het ziet er best uit... het ziet er uitstekend uit! In wilde vroolijkheid bewoog hij zyn dik hoofd heen en weer. Ik ben nooit zoo erg dol op San Fransisco geweest; ik heb. altijd graag willen reizen! Misschien zijn Cunny Smeeks en Baldy Vickers op stuk van zaken niet zulke goede vrienden al3 het lijkt...! Wie zal 't zeggen? Het eenige wat ik weet is dat Bookie Skarvan niet zal wachten om hun lange gezichten te zien als ze in de gaten hebben dat ze naar hun aandeel in de honderd duizend dollar kun nen fluiten... De schorpioen kwam terug en bleef in de deuropening staan. Ga mee, zei hij, het is in orde. Hij had perst zóó'n hoop pourparlers; hij maakte zóóveel bezwaren, dat ik vast overtuigd ben dat hij onder éen hoedje EEN OUDE VROUW VERBRAND. Bij het koffiezetten. In de Tuinstraat te Groningen 7.ou Zaterdagochtend le 85-jarige vrouw van S. als naar gewoonte koffie zetten, waartoe zij een op den grond staand gasstel aanstak. Haar kleeren zijn daarbij in brand geraakt. Voorbijgangers zagen kort daarna vlammen in de woning. Toen men binnendrong, bleek de vrouw reeds overleden te zijn. Het lichaam was voor de helft verkoold. De 79-iariue man, die, toen in t ongeluk ge beurde, nog te bed lag, kreeg geen letsel. Er was een klein binnenbrandje ontstaan, dat do brandweer spoedig bedwongen had. AUTOBANDIET. Een gevaarlijke manoeuvre van een chauffeur. De vrouw%L. II. van het. Leger des Ileils werd Za terdagmiddag ter hoogte van liet landgoed „de Gaas" op den Brcdaschcn weg onder Tilburg achterop ge reden door een grijzenyauto. Do juffrouw was op le fiets en had een actctasch onder den arm. Toen de auto haar in snelle vaart passeerde, boog de chauf feur zich uit het raampje cn ontrukte aati de juffrouw de acte-tasch, die slechts waardelooze papieren be vatte. Do juffrouw viel van haar rijwiel en bezeer de zich erg aan dc knie. Het nummer van de auto is niet bekeaid. Op de Jaarbeurs te Utrecht trekt de stand van de Gerofabriek te Zeist de bijzondce aondac tl. Ook cp vorige jaarbeurzen mocht deze zich in veler belang stelling verheugen door de groote uitgebreidheid van het geëxposeerde en de prettige aankleeding van den stand zelf. Echter moest meer met de ruimte gewoekerd worden. Thans is door uitbreiding met twee aangrenzende stands een ruime expositiezaal verkregen, die in hvr- monie met het tentoongestelde is verzorgd. Een donker eikenhouten betimmering is aangebracht volgens ont werp van Rinze Hamstra, voor het daglicht is een verlichting met Phililux-lampen van Philips' in de plaats getreden, waardoor de tentoongestelde artikelen won dermooi uitkomen. Langs den stand zijn etalagekastjes aangebracht, zoodat belangstellenden, die overigens in dezen stand steeds welkom zijn, ook van buiten af een indruk der fabrikaten kunnen krijgen. De afdeeling Kunstnijverheid is belangrijk uitge breid. Eisenloeffel, Van der Hoef en Georg Nilsson ont wierpen couvertartikelen, waarbij gehamerd tafelzhver. Copier ontwierp verschillende voorwerpen voor tafel- gebruik in Gero-Zilver. zooals oli- en azijnstellen, zuur- stellen, hors d'oeuvreschalen, likeurstellen, kandelaars.in streng modernen stijl. Hamstra en Van der Hoef een speelt met die brave jongedame. Hij beweerde dat hij geen kamer beschikbaar had... maar ik heb hem even tjes de duimschroeven aangezet! We hebben nog een oude rekening te vereffenen en dat weet onze vriend! Dus denk erom; je bent een oude kennis van mij en hebt moeilijkheden met de politie van Baltimore... Prachtig; laat het verder maar aan mij over. Laat het aan de vluchteling voor de politie van Baltimore maar over met een kerel als Dago George om te sprin gen. Twintig minuten later reeds, was Bookie Skarvan be zig met den eigenaar van „De IJzeren Taveerne" om te springen, zooals hij het had uitgedrukt. Dat geschiedde op een kamer op de tweede verdieping van het Itali aansche hotelletje. Bookie legde de hand op Dago George'3 arm, toen deze hem goedennacht had gezegd en aanstalten maakte om naar beneden te gaan. Kijk eens, zei hij vertrouwelijk, ik weet van Cunny Smeeks dat je een kerel bent die het klappen van de zweep kent. Ik moet de eerste dagen een beetje uit het gezicht blijven... ik moet niemand tegen het lijf loopen, zelfs niet op de trappen en in de gangen. Hoe zit het daarmee? heb ik buren? Dago George legde zijn wijsvinger tegen zyn neus en lachte geruststellend. Ik begrijp het... ik begrijp het volkomen, zei hij. U hoeft u niet ongerust te maken. Ik neem geen gasten... behalve... behalve... hij maakte een veelzeg gend gebaar als ik een vriend zooals Cunny Smeeks een plezier kan doen. Anders zou ik zeker niet de eer hebben gehad u een kamer te kunnen aanbieden, be grijpt u? Dus er is niemand, behalve, hij weec met zijn duim naar de deur aan den overkant van het por taal, mijn nichtje, van wie u geen last zult hebben en in de kamer naast de hare iogeert een goede vriend van mij van wien u evenmin last hebben zult. Anders is er niemand. Ik geef u mijn woord dat u zich niet on gerust hoeft te maken. Bookie Skarvan knikte. Dat is dan in orde. zei hij opgewekt, Maar ik kan niet te voorzichtig zijn. Hij drukte Dage George hartelijk de hand en deze laatste ging naar beneden. Bookie deed de deur achter hem op slot, ging zitten en grijnsde. NU Een nichtje, hè, mompelde hij triomfantelijk. In de kamer hier vlak tegenover! Ik geloof dat ik maar niet naar bed ga, tenminste nl t direct Maar het licht zal ik voor alle zekerheid uit doen... (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1930 | | pagina 1