Alles moet weg! G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. Plaatselijk Nieuws. Uit onze Omgeving. WINKEL NIEUWE NIEDORP LANGENDIJK CALLANTSOOG Binnenlandsch Nieuws. Overval met roof. Kosten van wegenonderhoud. Bij de opening der Staten-Generaal. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Ernstige havenbrand te Athene. «ake het tamelijk ernstige feit, dat hij op 7 Mei na een woordenwisseling met zijn collega Gerrlt Woonijk, dezen met een vijl in de linkerborst had gestoken. Vooraf had hij Woonijk met een stuk ijzer op het hoofd ge slagen, waardoor beiden aan 't bakkelijen geraakten. •Toen deze vechtpartij afgeloopen was, begaf Woonijk •zich naar de W.C. en toen hij daarvan terug kwam, viel verdachte hem aan met een scherpe vijl Het was aan getuige bekend, dat verdachte een ze nuwpatiënt was en hij moest erkennen, dat deze arbei der, die ook hardhoorend is, wel eens geplaagd wordt. Verdachte, die bij de politie bekend had, beweerde thans zich het gebeurde niet meer te herinneren, doch hij wilde niet tegenspreken, dat hij het feit gepleegd kon hebben. Het politierelaas werd hem daarop voor gelezen. De politierechter zeide, dat het van weinig beschaving getuigde onder de kameraden om een zenuwlijder tot mikpunt van hun misplaatste geestigheden te maken. De verdediger, mr. v. d. Loos richtte tot getuige Woonijk verschillende vragen, ten doel hebbende aan te toonen, dat verdachte op zeer onbehoorlijke wijze door dezen getuige werd geplaagd. De basterdvijl werd aan verdachte door den assistentr bedrijfschef, den heer Van Ham, ontrukt. Deze heer sprak eveneens zijn afkeuring uit over de plagerijen waaraan de zenuwachtige en oploopende verdachte bloot stond van de zijde zijner mede-arbeiders. De vechtenden werden door een meer bejaard plaatwerker, den heer Roterink, gescheiden. Verdachte had toen een gat in 't hoofd. De reclasseeringskansen waren gunstig voor verdach te en de Officier, rekening houdende met de omstan digheden, achtte een voorw. veroordeeling de beste remedie. Gevorderd werd 2 maanden gev. voorw. met 2 jaar proeftijd en op te leggen bijz. voorwaarden. Mr. v. d. Loos merkte op, dat hy eerst Vrydagavond de toevoeging ontving en zich dus de zaak niet vol doende had kunnen inwerken. Voorts wees pleiter op de manier waarop verdachte werd geplaagd en gejudast en sloot pleiter zich by het requisitoir aan. Doch had eenige bedenking tegen de strafmaat, die hy verminderd wenschte. Verdachte werd vervolgens veroordeeld over eenkomstig requisitoir, aangezien reeds het minimum was gevorderd. OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID. De 35-jarige molenmakersknecht Hlllebrand Sn., wo nende te Wervershoof, had zich in de eerste helft van het jaar 1930 te Hoorn aan boven aangeduid misdryf, strafbaar gesteld by artikel 239 Wetb. v. Strafrecht, schuldig gemaakt en stond heden te dier zake met ge sloten deuren terecht Een aantal dames waren ge dagvaard als getuigen a charge. Op grond van het zedekwetsendo werd deze zedezaak met gesloten deu ren behandeld. Nader vernamen wy, dat Sn. werd veroordeeld voor- waardeiyk, tot 4 maanden gevangenisstraf met 3 proef jaren en op te leggen strenge bqzondere voorwaarden. Voorts wordt hy onder toezicht gesteld gedurende zyn proeftyd. Sluiting. Nog af te geven enkele DAMES- en HEERENRIJWIE LEN vanaf 140.—. Geheel compleet. Gebruikte Dames- en Hccrenrijwielen, waarondear zoo goed als ntenw, vanaf f 10.Haast U! DE GESTRANDE KABEL. De zware electrische kabel, die Maandagnacht in de Landbouwstraat is gestrand, is Dinsdagnamiddag met hel veel moeite op zijn bestemming bij den spooroverweg aan de Witte Paal gekomen. Dinsdag morgen werd met man en macht begonnen om het vastgeloopen gevaarte, dat het doorgaand verkeer in do Landbouwstraat had gestremd, weer los te krijgen en rijdende. Dit gelukte na uren arbeid en met be hulp van een auto en een tractor te ongeveer 11 uur. Bij den spoorovergang kon de draai onmogelijk ge nomen worden. Ilier werd de moeilijkheid overwon nen door het logge onhoudbare gevaarte met een lier en staaldraadkabels over den spoorovergang heen te trekken. Het was 2 uur in den middag eer de kabel was waar hij wezen moest. De moeizame werkzaamheden trokken natuurlijk een groote belangstelling van nieuwsgierigen, van wie velen het 't beste wisten hoe gehandeld had moeten worden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Schagen over de maand Augustus 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f6480.96 en te rugbetaald f3597.57. Derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald f2883.39. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 8. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Di rectie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1000. Kom je nou al terug? Heeft mevrouw je niks gegeve? Ze presenteerde me werk! (Excelsior). - t De naderende dagen voor de tentoonstelling van bloemen, planten, pluimvee en konijnen brengen reeds de drukte der voorbereidende werkzaamheden en voor de te verwachten plan. 250 inzendingen van kippen, duiven, konpnen en cavia's wordt reeds het onderdak in orde gebracht en alles in gereedheid gemaakt om ze op Donderdag te ontvangen en Vrijdag te keuren. Voorts worden allerwege de hoofden by elkander ge stoken om plannen te beramen voor deelname aan het bloemencorso op Zondagmiddag. Wat men zal voor stellen, daarover wordt een diep stilzwygen bewaard dat moet een verrassing biyven, wel lekt er zooveel uit, dat men weet, dat er op heel wat deelname mag wor den gerekend, o.a. is bekend, dat ook de ryvereeniging hare medewerking zal verleenen, Na herhaalde oproeping hebben zich thans vier sollicitanten aangemeld voor de betrekking vin onder- wyzer aan de o.l.-school te Winkel, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. A. Rietbergen. Gisteravond vergaderde de afdeellng Nieuwe Niedorp der S.D.A.P. onder groote belangstelling, ter bespreking van de Anti-vlootwet-actie. Aan de groote demonstratie van aanstaanden Zondag zullen van deze plaats meer da 80 menschen deelnemer, zoowel per autobus als extra-trein. Wel een bewys, dat men van de Christelijke vloot- politiek niets wil weten! Na de betooging zal de actie voor het petitionnement met kracht ter hand worden genomen. Het is te hopen, dat allen wien het wordt aangeboden, teekenen. NOORDSCHARWOUDE. Het fietspad tusschen Sint Pancras en Koedyk, waar van door zoovelen van den Langendyk gebruik wordt gemaakt naar Bergen, zal thans ook verlicht worden. Van Koedyk af is men reeds met de werkzaamheden begonnen. De kermis. De Jaarlijksche kermis heeft zich niet gekenmerkt door veel drukte, hoewel het weer goed was. De malaise die wy tegenwoordig kennen is hier ongctwyfeld debet aan. Maandagavond hebben wy de tooneeluitvoering in „Concordia" bijgewoond, waar de polltie-tooneelvereeni- ging „DINDUA" van den Haag het biyspel „List en Liefde" in 3 bedryven opvoerde. De groote „Concordia"-zaal was maar even over de helft bezet, iets wat wy niet gewoon zyn. De Haagsche tooneelvereeniging is hier geen onbe kende, immers was zij de eerste in den laatst gehouden tooneelwedstrijd alhier, zoodat het ook nu niet anders kon, of men speelde voor een aandachtig en dankbaar publiek. Na ieder bedrijf volgde een luid applaus. Daar het stuk hier reeds eerder door „Jong Leven" opgevoerd is onder den naam „Een halsbrekend huwe lijk", willen wy volstaan met te schrijven, dat dit stuk er zich uitstekend toe leent om met kermis te worden opgevoerd. De medespeienden hebben ook nu wederom getoond dat zij in staat zijn met succes een avond te kunnen vullen. Een harteiyk tot weerziens is wel op z'n plaats. Maandagmiddag werden in „Concordia" voor ouderen en kinderen eenige wedstryden gehouden, waarvan de uitslagen als volgt zijn: Bal op een bordje, jongens 69 jaar: 1. J. Tuin, 2. A. Bouwena, 3. K. Knegt, Kaart uitzoeken: 1. W. Kaan, 2. K. Scheltus, 8. P. Kramer. Lorrieraces (heeren): 1. J. Langedyk, 2. P. Langedyk Kz., 3. P. Deutekom. Lorrieraces (dames): 1. A. Keeman Cd., 2. A. Bos, 3. G. Hop, 4. IJ. KaanSwager, 5: A. BootGroot. De kermis is nu weer ten einde en voor zoover ons bekend is, heeft een en ander een rustig verloop gehad. Voorschot Landarbeiderswet. Bij beschikking van den minister van financiën is aan de gemeente Callantsoog een voorschot tot een maximum van f3046.50, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrij ging van een plaatsje verleend. Vier gemaskerde bandieten dringen bij een kassier binnen en berooven hem van f 3000.—. Gisternacht is de kassier der boerenleenbank te Alem, een dorp gelegen aan de Maas, ten noorden van 's-Hertogcnbosch, VV. Otten, door vier gemaskerde bandieten in zijn woning overvallen. Zij dwongen hem onder bedreigingen de brandkast te openen, waaruit een bedrag van ongeveer f 3000 is ontvreemd. Het Bossche parket heeft zich giste<ren naar Alem begeven. Nadere bijzonderheden melden nog, dat twee hun ner de vrouwen in bedwang hielden, terwijl de twee anderen den man dwongen de brandkast te ontsluiten, hetgeen hij deed. Daarna vertrokken de roovers met medeneming van de buitgemaakte f3000.—. De heer Otten was gewapend, doch geheel van streek. De in dringers waren gemaskerd en hadden handschoenen aan. In de gemeente Alom, alsmede in de omgeving, wordt door de politie ijverig gespeurd. ONTPLOFFING TE EINDHOVEN. De gaslamp er uit gedraaid. Bij het verhuizen heeft zich Maandagavond in een woning aan de Geitelstraat te Eindhoven een ont ploffing voorgedaan als gevolg van de nalatigheid van den vorigen bewoner. De nieuwe huurder, de heer A. v. d. Water, werd bij het verhuizen gehol pen door den heer M. van Vleuten. Toen deze in de voorkamer het licht wilde aansteken, ontstond een ontploffing. Het bleek, dat de vorige bewoner uit de gasleiding een lamp had gedraaid zonder de leiding weer af te sluiten. Door de ontploffing werd het pla fond ingeslagen, ruiten vernield en de pannen vlo gen van het dak. De heer van Vleuten bekwam brandwonden aan zijn handen, doch overigens kwa men persoonlijke ongevallen niet voor. De recher che stelt een uitgebreid onderzoek in. TWEE KINDEREN UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermorgen zyn twee kinderen, resp. drie en vier jaar oud, uit een raam van de tweede verdieping in de Laurierstraat te Amsterdam op straat gevallen. De moeder was even naar beneden gaan, waarna do kin deren van de achterkamer naar de voorkamer verhuis den en uit het raam gingen leunen, met het vermelde treurige gevolg, Wonderiyk genoeg zyn de kleinen er nog vry goed afgekomen. Belden kregen een lichte hersenschudding. In het Wiihelminagasthuis zyn zij ter verpleging opgenomen. M'n schoonzoon! Die kerel! Hij heef! den heelen bruidschat van m'n dochter door de keel gejaagd. Hoeveel was het? Tien konijnen en drie kippen! Pogingen tot tegemoetkoming aan tc zwaar belaste gemeenten. De directie der Vereeniging van Nederlandsche ge beenten heeft aan de leden het volgende medege deeld: Tengevolge van de groote toeneming van het ver- eer, komen de onderscheidene wegbeheerders voor 'le noodzakelijkheid te staan, in steeds toenemend? mate gelden ten koste te leggen aan de verbetering en het beheer en onderhoud der wegen. Omtrent den omvang welken deze lasten voor ge meenten hebben aangenomen zijn evenwel geen alge- rneene gegevens beschikbaar. Het is hierom, dat wij in overleg en in samenwerking met de Unie van Waterschapsbonden het wenschelijk hebben geoor deeld, dat in deze leemte wordt voorzien. Wij zullen het derhalve op prijs stellen, indien uwe gemeente aan de verzameling van de bedoelde gegevens zou willen medewerken door invulling en terugzending van de in duplo hierbijgaande vragen lijst. Na bewerking van de ontvangen antwoorden zal door ons kunnen worden nagegaan, welke stap pen eventueel kunnen worden ondernomen om voor de gemeenten een tegemoetkoming te verkrijgen in de financieele lasten, die de stijging van de kosten van beheer en onderhoud der wegen met zich brengt. Gevraagd wordt de lengte van het wegdek in K.M., de breedte in M.; welk deel van de wegen niet meer voldoet aan de verkeerseischen en verbetering be hoeft: de kosten van het onderhoud, het bedrag van het ontvangen subsidie en van welk orgaan, een en ander in 1924 en 1929. De wegen, welke worden bedoeld, zijn: lo. de ge meentewegen van belang voor het intercommunaal verkere (nl. de wegen welke twee of meer bevolkings agglomeraties verbonden en bestemd zijn voor door gaand verkeer), niet voorkomende op het rijks- of op het provinciaal wegenplan; 2o. overige verharde we gen, welke ten laste der gemeente komen. Aangaande de onder lo. bedoelde wegen, wordt voor a. grind- of steenslagwegen, b. klinker- of keiwegen en c. wegen met andere verharding afzonderlijke beantwoording der vragen verzocht. OVER HET KANAAL Het Leven looft een prijs uit. Nu het weekblad „Het Leven" reeds tweemaal een zwemtocht over het Kanaal georganiseerd heeft, die geen van beiden door omstandigheden geslaagd zijn, heeft dit weekblad een prijs uitgeloofd van f 5000 voor den Nederlandschen zwemernr of zwemster, die voor 31 December 1931, onder bethooriyke controle den zwem tocht over het Kanaal van Calais naar Dover met succes zal verrichten. VANDALISME In 1929 werden te Rotterdam bijna 10.000 lampen van straatlantaarns vernield. De Directie van het Electriciteitsbedrijf te Rotterdam deelt mede, dat in 1929 in Rotterdam byna 10.000 lam pen in de straatlantaarns werden vernield. Dit heeft de gemeenschap ruim f 15.000.gekost. Er zyn verschei dene lantaarnpalen, waarvan de lamp per jaar 10 tot 15 maal wordt vernield; er ls zelfs één welke 26 maal van een nieuwe lamp moest worden voorzien. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Op het baanvak RotterdamGouda. Gistermiddag is ter hoogte van het station Nieuwer- kerk aan den LJssel met één as ontspoord de locomotief van den personentrein no. 14. komende van Gouda. Na 20 minuten stond het gevaarte weer op de rails, zoodat de reis kon worden vervolgd. Er werd slechts schade aan enkele dwarsliggers toegebracht Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. Over de oorzaak der ontsporing verkeert men in het onzekere. BURGEMEESTER VAN ZWAAG. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester van Zwaag J. W i e r i n g, burgemeester van Nibbix- woud. Een vorstelijke stoet naar het Binnenhof te Den Haag. Het wordt thans bevestigd, dat de Koninkiyke stoet naar de Riderzaal, in verband met de opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal op a.s. Dinsdag een belangryke uitbreiding zal ondergaan. De inkrimping na de mobilisatie en in de volgende jaren had ten gevolge, dat de dames en heeren der hofhouding, die aangewezen waren om de plechtigheid der opening by te wonen, by aankomst van de Koningin aan de Grafeiyke zalen zich reeds in het gebouw bevon den en daar Hare Majesteit opwachtten. Thans echter zullen, evenals vóór 1914, al deze hof- digniótarissen in den stoet mederijden in met twee paarden (vroeger vier) bespannen galakoetsen. Dientengevolge zullen thans zes rijtuigen meer in don stoet mederijden, welke bestemd zijn voor den kamerheer-ceremoniemeester, acht kamerheeren, de groot-officieren van Harer Majesteit Huis, de groot meesteres van de Koningin, en, omdat ditmaal ook de Koningin-Moeder de opening bijwoont, de waarne mende grootmeesteres van de Koningin-Moeder. En dan volgt de opperceremoniemeester der Konin gin, gezeten eveneens in een met twee paarden be spannen gala-koets, en achter dezen koets sluit zich onmiddellijk aan de met acht paarden bespannen Koninklijke staatskoets, waarin zullen gezeten zijn de Koningin, vergezeld door de Koningin-Moeder, den Prins en Prinses Juliana. KIND GESTIKT. Door de ouders dood in de wieg gevonden In een perceel aan de Bunschotenschestraat in Den Haag is een jongetje van 9 maanden, Ph. G., dat in de wieg lag, verward geraakt in een bandje, dat om zijn hals bevestigd was en waaraan een speentje vast zat. Het kind is door het spelen met dit bandje gestikt. De ouders waren bij de buren op bezoek, maar de vader kwam zoo nu en dan even kijken, of het kind stil was. Later op den avond bemerkten de ouders tot hun grooten schrik, dat het kind dood in de wieg lag. DONDERDAG II SEPTEMBER. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Byeenkomst. VRIJDAG 12 SEPTEMBER. THE STAR OF HOPE MISSION. Callantsoog, nam. 8 uur, de heer J. Sevensma. Vole schepen vernield. Millioenen soha- de. De zee biedt een angstwekkend schouwspel. V.D. verneemt uit Athene: In de haven van Pyraeus, de havenstad van Athe ne, is een geweldige brand uitgebroken, tengevolge waarvan een aantal schepen is verwoest. Het gevaar voor uitbreiding van den brand tot de 'in de nabijheid gelegen opslagplaatsen van de groo te pctroleummaatschappijen is zeer groot. De materieele schade loopt in de millioenen. Over iet verloop van den geweldigen brand worden de vol gende bijzonderheden gemeld. Tengevolge van het defect raken van een benzine leiding van de Engelsche tankboot „Donax" ver spreidde de uitloopendc benzine zich op het water. Aan den oever van de zco zat een arbeider, die boven een open vuur zijn eten kookte. Hij wierp de overblijfselen van het vuur in het water, waarop on middellijk de benzine op het water in brand vloog. Ongeveer twintig zeilschepen en eenige stoomsche pen bevonden zich plotseling op de brandende zee. Een groote paniek brak uit. De bemanningen der schepen vluchtten en lieten de vaartuigen aan hun lot over. Op het water ontstond een ware hel. De tankboot „Donax" en 8 zeilschepen geleken drijvende flambou wen. Alle schepen waren mot benzine geladen en ontplof ten met een donderend geweld. Overal werd hulpgeroep van in nood verkeerende menschen gehoord. Op de nabijgelegen opgslagplaatsen van de „Stan dard Oil", de „Shel", „Speise Oei" en andere maat schappijen, waarvoor groot gevaar bestond, dat zij door het vuur werden aangetast, ontstond een ge weldige opwinding. Alleen de Engelsche tankboot „Donax" had reeds 1500 ton benzine aan boord. 8 zeilschepen en één stoomschip zijn verwoest. Volgens de voorloopige berichten zijn er 10 dooden en vele gewonden. De schade wordt op 6.000.000 gulden geraamd. De steeds nog brandende zee biedt een anjretwek kend schouwspel. Het gevaar voor het in brand geraken van meer schepen is nog niet geweken. Nader wordt nog uit Londen vernomen: De brand, die in de haven Pyraeus woedt, heeft voortdurend grootere afmetingen aangenomen. Volgens de laatste berichten werden er 18 schepen door het vuur aangetast en verwoest. De autoriteiten konden weinig tegen de vlammen zee uitrichten. Schepen, die buiten de vlammenzee, doch in na bijheid ervan lagen, 'werden zoo snel mogelijk ver wijderd. Van de schepen, die in brand geraakten, sprongen vele opvarenden in zee. Eenige van hen verdronken, terwijl anderen brand wonden opliepen. Meer dan 20 gewonden zijn naar de ziekenhuizen overgebracht. DOOR DEN VLOER VAN EEN BUS GEVALLEN. 4 Dooden Wolff seint uit Sangerhausen, 9 September: Op den weg naar Mansfeld gebeurde vanmiddag een ernstig ongeluk. In een geheel bezette autobus werd door een losvliegend onderdeel een stuk van den bodem weggeslagen. Vier inzittenden vielen onder het rijden door het gat en werden gedood. DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR MOSKOU. Waarschijnlijk Woensdagochtend landing Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" is gis terochtend te 8 uur naar Moskou vertrokken. Het commando berust bij dr. Eckener. Aan boord bevinden zich 20 passagiers van wi? 16 weer met het luchtschip naar Friedrichshafen zullen terugkeeren. Waarschijnlijk zal het luchtschip heden (Woens dag) ochtend in Moskou landen. KETELONTPLOFFING TE PHILADELPHIA. Zeven dooden. V.D. verneemt uit New York. 9 September: Op het station te Philadelphia ontplofte de ketel van een rangeer-locomotief. Zeven spoorwegarbeiders werden gedood en 15 zwaar gewond. DE VERGETEN INLANDER. Trit*te dood. Aneta seint uit Medan: Het weekblad „Sumatra" meldt, dat een krankzin nige inlander, die werd opgesloten in de speciale cel voor krankzinnigen in het hospitaal van het Siantar- dokterfonds. daar werd vergeten. Na vele dagen werd zyn lyk, dat in verren staat van ontbinding verkeerde, aangetroffen. De zaak werd in handen der justitie go- steld. JACK DIAMOND. Nog een poging om in Duitschlond te komer Wolff meldt uit Beriyn: De Amerikaansche bendeleider Jack Diamond heeft gisteren uit zee zqn advocaat te Beriyn, mr. Sandak, opgedragen, terstond alle stappen te doen om het uitr zettingsbovel uit Dultschland te doen intrekken. Jack Diamond zal, naar hij mededeelt, met het eerst volgende schip van New York naar Bremen terug keeren om zich in Duitschland aan eea kuur te on derwerpen. Of de Duitsche autoriteiten er voor te vinden zuller zijn de eenmaal genomen voorzorgsmaatregelen wee. ongedaan te maken, is zeer twijfelachtig.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2