Alicnui Nitm- AdTttimtit- Liiiiiiillil WIE KALKBEMESTÏNG. OM HONDERD DUIZEND DOLLAR! i: Radioprogramma Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. GRATIS. Donderdag II September 1930. SCHAGER 73ste Jaargang No. 8729 COMOT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23339. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inhegrepeni. Grootere letters' worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. In den herfst van 1929 werd bij den heer C. Lont in den Waard-Nieuwlandpolder op Wieringen een veldproef aangezet, welke ten doel had na te gaan of een kalkbemesting gunstig werkte en zoo ja, hoe groot de kalkgift moet zijn. Als grondslag voor de te geven hoeveelheden werd hier genomen de door den in deze kwestie medewer kenden Directeur van het Rijkslandbouwproefsta tion, le afd. Klei en Zavel te Groningen, vastge stelde kalktoestanden. Het mag door de vele in land bouwbladen verschijnende artikelen over kalktoe- stand, bekend worden verondersteld, dat de 2e Aid. voor zand en veen van bovengenoemd proefstation meent te hebben vastgesteld, dat de opbrengst van een bepaalde grond in hooge mate wordt beinvloed door zijn kalktoestand. Het zal verder geen nadere uitleg behoeven, dat deze uitspraak der 2e Afd. alleen betrekking heeft op zandgronden. In vele gevallen en speciaal voor zoover dit bouwland op zandgrond betreft, zijn door de adviezen van deze Afdeeling gun stige resultaten verkregen. Toch, en dit geldt vooral voor grasland, kan ook menig geval worden aange wezen, waarbij niet die uitslag werd verkregen, als wel volgens de kalktoestandstheoriën mocht worden verwacht. Dit heeft menigeen, waaronder zeer vele deskundigen er toe gebracht een iets gereserveerde houding ten opzichte van deze theorie en de daarop gebouwde adviezen aan te nemen. Daarmee wil niet gezegd worden, dat alles wat tot dusverre door de 2e Afd. werd onderzocht en aangekondigd, van alle waarde ontbloot is. Integendeel, men erkent de waarde van dit onderzoek, doch meent te moeten be twijfelen of de grenzen en hoeveelheden wel zoo nauwkeurig gesteld mogen worden, als soms wordt gedaan. Vooral wat het grasland betreft, wordt iit verzet grooter, terwijl men verder ook op grond van waarnemingen meent te mogen aannemen, dat som mige gronden niet in het strenge kader van het kalk- toestandsregiem thuis hooren. Tot voor kort ging het dus uitsluitend over en zand- en veengronden, Een der meest overtuigden van de juistheid dezer theorie nam ook proeven op kleigrond, en kwam tot de conclusie, dat ook van deze gronden de productiviteit in hooge mate afhankelijk is van den kalktoestand. Wel was het laboratorium onderzoek hier anders, werkt men hier met andere kalktoestandswaarden en zijn optimumwaarden hier hooger, in wezen is het echter hetzelfde. Waar zandgronden b.v. een kalktoestand van 10 tot 0 vroegen, zou voor kleigronden de meestgewenschte toestand ver boven het 0 punt liggen. Waarde van H- 30 worden zelfs genoemd. Nu is 't in het geheel niets nieuws dat ontkalkte kleigronden door een kalkbemesting in productiviteit kunnen worden opgevoerd. Reeds lang was dit be kend. Het nieuwe dat er aan is, is wel dit, dat de gift afhankelijk wordt gesteld van de door onderzoek bepaalde mate van ontkalking en de hoeveelheid aan wezige kalkopnemende stof (humus en klei), terwijl naar aanleiding van proefveldresultaten als meest FEUILLETON Vit het Amerikaansch van F RA'S K L. PACKARD. Zeg dat niet! Toe. zeg dat niet! weerde Teresa af en ze trachtte haar hand die nog in de zijne lag weg te trekken. Dat was hij niet... daarom ben ik geko men... om je dat te zeggen... Hij was je vriend niet. Hij... heeft je verraden! Dave kneep haar hand zoo hard dat hij haar pijn deed en hij trok haar woest naar zich toe, trachtend de uit drukking op haar gezicht in de duisternis te zien. Hij heeft me verraden! Nicolo Capriano heeft me verraden! hijgde hij. Zijn gedachten dwarrelden niet-be- grijpend dooreen. Ongeloof en wilde verbazing mengden zich met een wee-makende angst dat haar woorden let terlijk waar waren. Het geld weg, Nicolo Capriano een verrader! Weet je wel wat je zegt, Teresa? klonk het beklemd, Ik weet het helaas maar al te goed. antwoordde ze met gesmoorde stem. Ik weet dat het geld vannacht uit je kamer gestolen is! Laat mijn hand alsjeblieft los Ik... je zult me gaan haten- want... want Ik ben immers zijn dochter. Laat me alsjeblieft los, dan zal ik het je vertellen. Werktuigelijk Het hij haar hand vallen. Zij wendde zich half van hem af. leunde tegen de ijzeren leuning van het platvorm en staarde in de diepte beneden haar. Dago George heeft het geld een uur geleden ge stolen. zei ze. Dago George! Dave Henderson lachte dreigend en keerde zich met een ruk naar het openstaande venster van zijn kamer. Wacht, waarschuwde ze en legde een hand op zijn mouw om hem terug te houden. Ik weet dat het geld tot morgenochtend veilig opgeborgen ligt. Ik... heb je meer te vertellen. Het... het is niet gemakkelijk om het te vertellen: ik... ben zijn dochter. Dago George behoor de tot de bende van mijn vader in de oude dagen in San Francisco. De mooie brief die ik voor mijn vader schreef was maar schijn, want hij behelsde één woord, een ge heim code-woord.dat jou tot een geteekende maakte van het oogenblik af, dat Dago George dien brief las en... gunstige toestand wordt aangenomen een bepaalde overmaat kalk ten opzichte van het neutrale punt. Waar in den Waard-Nieuwlandpolder de meeste gronden gronden een kalktoestand hebben beneden het nulpunt en zelfs vele hiervan cijfers aanwijzen van 10 en meer, de productiviteit op vele plaatsen te wenschen overliet, werd besloten een proef te ne men met verschillende hoeveelheden kalk. Vooraf had dus een bepaling van den kalktoestand plaats, daarna werden berekeningen gemaakt voor de te geven hoeveelheden kalk. De veldjes werden in duplo aangelegd, totaal 10 veldjes, ieder 2 Are groot. De bemesting met kali, fosforzuur en stikstof was gelijk; alleen in de hoeveelheden kalk werd ver schil gebracht. De kalk (schelpkalkbloem) werd voor 7A gedeelte tijdens het stoppelen ingewerkt, terwijl de rest juist voor de voorjaarsbewerking werd toe gediend. Als proefgewas werd zomergerst genomen. De volgende tabel geeft een overzicht van het on derzoek en de kalkbemestingen. Nummer Oorspronke- Kalktoestand Toegevoegde veldje. lijke kalk gebracht kalk per H.A. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 toestand 13.5 11.8 13.7 9.1 11.7 6.6 11.4 10 11.6 14.6 op: 0 11.8 10 20 -f 30 0 11.4 -f 10 20 30 10100 K.G. niets 19800 K.G. 22200 K.G. 31700 K.G. 5400 K.G. niets 14500 K.G. 23700 K.G. 33600 K.G. De perceelen bevatten ongeveer: Klei 55 Zand 40 Humus 5 CaO gebonden aan klei en humus 0.55 Samenvattende waren er dus: 2 veldjes in den oorspronkelijke toestand 11.4 en - 11.8. 2 veldjes gebracht in den kalktoestand 0 2 veldjes gebracht in den kalktoestand 10 2 veldjes gebracht in den kalktoestand 20 2 veldjes gebracht in den kalktoestand 30 Reeds vanaf het begin liet het zich reeds aanzien, dat de kalk gunstig werkte. In de maand Juni was. al naarmate de kalktoestand hooger was gebracht de stand beter. Een opmerkelijk verschil was te be speuren in de kleur. De niet met kalk bemeste veld jes hadden niet die intens groene kleur als de an deren. ZICH MET INGANG VAN 1 OCT. 1930 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN SEPT. Dus jij ook! Dave Henderson's stem klonk bitter. En plotseling maakte hij een rukkende beweging met zijn schouders. Ik geloof je niet! riep hij vol vuur uit Ik weet niet hoe je hier gekomen bent of wat je hier doet, maar jij hebt dien brief geschreven, en dus geloof ik niet dat die brief een valstrik was. Begrijp je het Teresa, ik ge loof je niet! Ze schudde bedroefd het hoofd en er waren tranen in haar stem, toen ze antwoord gaf. Het was niet wat ik schreef, liohtte ze in. Het was wat mijn wat hij er bijvoegde, toen hij den brief teekende, „Con Amore", dat was het geheime codewoord. Maar dat wist je toen toch zeker niet, Teresa? Da- ve's uitroep klonk haast triomfantelijk en hij vervolgde: Nu herinner ik het mij! Hij# teekende den brief toen jij de kamer uit was. Ik heb je toch gezegd dat ik je niet geloofde! Neen. toen wist Ik het niet. inderdaad niet, gaf ze toe. Maar zijn schande is mijn schande, daar kan nie mand iets aan veranderen. Ik ben zijn dochter. Ja. ik hoorde het pas, nadat jij weg was gegaan... en toen... kreeg mijn vader een plotselinge aanval en dienzelf den avond nog is hij gestorven... Ik... er was maar een ding dat ik kon doen Er was geen enkele manier om je te waarschuwen, behalve als ik eerder hier kon komen dan jij, of voordat Dago George al te ver gegaan was.'Er waren... er waren nog een heeleboel dingen te doen in San Francisco in ver band met den dood van mijn vader dat begrijp je wel maar toen die gedaan waren, reisde ik zoo gauw mogelijk hierheen. Ik ben vanavond pas aangekomen. Ik hoorde dat je al hier was, net even voor mij ge komen en dat je bago George den brief gegeven had. Ik had toen nog maar één kans ik maakte Dago Ge orge wijs dat ik hier gekomen was om te helpen het complot tegen jou uit te voeren, omdat mijn vader nu dood was en ik zelf voor mijn belangen moest opko men! Dago George koesterde geen wantrouwen. Hij ken de mij van vroeger. Ze zweeg even cn viel toen onbarmhartig uit: Ik ben immers een Capriano! En toen, kalmer weer ging zij voort: Hij vertelde mij dat Je hier boven was en dat hij je bedwelmd had. Hij gaf mij de kamer naast de jouwe. Ik vroeg erom begrijp je? Bedwelmd' Dave Henderson wreef met de hand over zijn oogen. Nu was het hem duidelijk Hij herinner de zich de lichte hoofdpijn die hij had gevoeld toen hij wakker was geworden. Bedwelmd! In zekeren zin. vervolgde Teresa was ik te laat Maar Dago George wist uit dien brief geen bijzonderhe den en meer dan je een bedwelmingsmiddel ingeven had hij niet gedaan. Hij wilde voorkomen dat je hem ontglippen zou. Toen ik kwam had hij jou juist naar je kamer gebracht Hij had natuurlijk van mijn vader geen 26 Augustus werd gedorscht en de opbrengst aan zaad en stroo vastgesteld. De parallellen vooral wat de zaadopbrengsten betrof, klopten zeer goed. De resultaten mogen dan ook als betrouwbaar worden aangemerkt, te meer waar alle werkzaamheden en handelingen onder deskundige leiding zijn verricht. De onderstaande tabel geeft een overzicht van deze opbrengsten. Kalk Zaad per Zaad gem. Stroo per Stroo gem. toestand veldje per H.A. veldje in per H.A. in K.G. in K.G. K.G. in K.G. 11.8 73.1 3750 55.5 2837 11.4 76.9 58.0 0 89.0 4350 72.0 3475 0 85.0 67.0 10 89.5 4435 73.0 3537 10 87.9 68.5 -f 20 89.5 88.3 4445 68.0 3500 4- 20 72.0) 30 89.5 4538 74.0 3750 4- 30 92.0 76.0 Uit deze oogstcijfers blijkt, dat de zaadopbrengst is gestegen, alsnaarmate de kalktoestand hooger was opgevoerd. Echter heeft de hoeveelheid kalk, welke den toe stand op 0 bracht de grootste opbrengstverhooging gegeven. Het verschil bedraagt hier 600 K.G. zaad per H.A. en is een succes voor de kalk, dat hier nog wel eens onderstreept mag worden. Op deze veldjes werd resp. gegeven 5000 en 10000 K.G. schelpkalkbloem per H.A. Indien de toestand van den grond door deze aan wending blijvend verbeterd mag worden, dan is dit, te meer waar ook nog 637.0 K.G. stroo meer werd ge oogst, een feit, dat aanleiding mag zijn op dit soort grond een flinke kalkbemesting aan te wenden. De door de grootste kalkgiften verkregen oogstver- meerdering is zoo weinig meer, dat het voorloopig (misschien is de kalk nog. niet voldoende tot wer king gekomen en worden er 't volgend jaar grooter verschillen gevonden) niet gewenscht is grootere hoeveelheden dan 10000 K.G. per H.A. te geven. De stroo-opbrengsten vertoonen dezelfde lijn als de zaaöhoeveelheden; ook hier is door de hoeveelheid kalk welke de toestand op 0 bracht, relatief de groot ste meeropbrengst verkregen. Kalkaanwcnding op dit soort gronden is dus wen- schelijk. Ze worde voorloopig in die mate aangewend, dat een kalktoestand 0 wordt verkregen. Hier kwam dat overeen met resp. 5 en 10 duizend K.G. schelp kalkbloem. De wenschelijkheid en de hoeveelheid late men afhangen van kalktoestand en hoeveelheid kalk opnemende stof (humus en klei), grootheden welke door de le Afd. van het Rijksla ndbouwproefstati:>n te Groningen kunnen worden vastgesteld.. Als kalksoort gebruike men op kleigronden thans in den handel verkrijgbare gemalen gebluschte of ongebluschte kalk. Bij aankoop moet gelet worden op kalkgehalte en fijnheid. Al naarmate dit laatste grooler is, zal het effect grooter zijn, Om tot werking te komen moet de kalk n.1. opgelost worden en in aanraking worden gebracht met vrijwel ieder klei en humusdeeltje. Hoe fijner, hoe beter ze tot oplos sing komt en hoe regelmatiger ze ook door ploeg, eg ge, cultivator en schijven-egge met den grond kan worden vermengd. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat een goede vermenging met den grond bericht gekregen omdat mijn vader gestorven was. op denzelfden avond dat die brief geschreven is. Doordat hij je wat ingegeven had, had hij ook vrijen toegang tot je kamer en kon op zijn gemak alles nasnuffelen. Dat was natuurlijk het gevolg van het codewoord, dat hij zich daartoe geroepen voelde, opperde Dave. Natuurlijk. Hij zei, dat het wel een paar uur zou duren voordat je wakker werd en ik had je direct wil len waarschuwen, zoodat wij belden van hier zouden kunnen vluchten. Daarom zei ik daarnet dat ik in zeke ren zin te laat was. Dago George staat voor niets. Hij heeft hier in New-York handlangers die even geweten loos zijn als hij zelf is. Ze zweeg. Hoewel ze op gedempten toon gesproken had, merkte Dave toch hoe opgewonden ze was. En jij?! vroeg hij met zachte stem als Dago George ontdekte wat je eigenlijk in je schild voerde, zou jou leven ook in gevaar zijn geweest. Wist je dat? Ja, antwoordde ze rustig. Laten we daar niet over praten. Er zat nu eenmaal niets anders op. En je hebt dit voor mij gedaan? Hij legde zijn handen weer op haar schouders je hebt dit voor my gedaan Teresa? Ik heb het gedaan omdat ik niet anders kon. om dat... omdat... haar stem klonk onzeker omdat het mijn vaders schuld was, dat je in gevaar verkeerde. Hij trok haar dichter naar zich toe. En om geen andere reden Teresa? fluisterde hij. Alleen daarom? Als het nu eens niet de schuld van je vader geweest was...? Haar gezicht was nu dicht bij het zijne, zóó dicht, dat hij haar snelle adeirfhallng op zijn wang voelde. Zij drukte haar handen zacht tegen zijn gezicht om hem af te we ren. Ben je vergeten dat ik de dochter ben van den man die het op je leven voorzien had; dat ik de dochter ben van een misdadiger? En ik hij had haar polsen gepakt en hield de zachte, bevende handen tegen zijn wangen. En ik. ik ben een dief! O. neen! Zy schreide haast. Jij... begrijpt het niet. Er is meer nog. een heeleboel meer. als ik kon zou ik zelf dat geld van je gestolen hebben. In stomme verbazing liet hij haar handen los. Zij wankelde even en haar hand greep de leuning van het platvorm, maar bijna onmiddellijk richtte zij zich weer op en keek hem recht in het gezicht. Ik had het willen wegnemen en... terug willen ge ven aan de menschen van wie het hoort. En dat wil ik nog! Haar stem trilde toen ze voortging: mijn heele leven is een leugen geweest; ik wil niet alle schuld op mijn vader gooien, maar met zyn dood zijn alle oude banden gebroken. Ik wil eindeiyk met God en mijn ge weten in het reine komen! Ik heb er aan meegewerkt om jou in staat te stellen de politie by den neus te nemen, dus als jy daarvoor weer in het bezit van dat het resultaat in hooge mate beheerscht. Vandaar ook dat de aankoop van ongebluschte brokken kluitkalk geen aanbeveling verdient. In de practijk gaat 't blus- schen vaak zoo, dat de kalk te weinig verpoedert. Ze blijft te veel in kluiten en is ongeschikt om in nig met den grond te worden vermengd. Het verdient aanbeveling vooral bij droog weer te zaaien; liefst In den tijd dat de stoppelbewerkingen plaats vinden. Aan een innige vermenging kan niet genoeg aandacht worden geschonken. Worden geen wintergewassen gezaaid, dan is het wenschelijk A van de te geven hoeveelheid kalk in 't voorjaar aan te wenden over de geploegde voor; liefst juist voordat met de voorjaarsbewerking wordt begonnen. De vaak door vorst verkruimelde grond is uitstekend geschikt ook de van beneden gekomen laag van kalk te voorzien. Het komt me voor, dat deze in beteren toestand en structuur gebrachte op- pervlaktelaag vooral van belang is voor de jeugd periode van het te zaaien gewas. De wnd. Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. VEENSTRA. Vrijdag 12 September. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Orgelconcert door Joh. Jong, afgewisseld met gra- mofoonplaten, 9.00 Gramofoonplaten. V.P.R.O. 10.00 Morgenwyding. V.A.R.A. 10.15 Dirk Faber. voordracht; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoonmuziek. A.V.R.O. 12.00 Tydsein, 12.15—2.00 Middag-Concert door het AVRO-Orkest o.l.v. Nico Treep, met medewerking van Gebr. Nehring (xylophonlsten) en Willy Keizer (tenor); 2.003.00 Gramofoonmuziek; 3.004.00 Mlddagmuziek door het AVRO-Kwintet. V.A.R.A. 4.00 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 4.45 „Na School tijd": Wie voor onze kinderen verhalen schrijven: 5.45 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.50 Actueel allerlei Uit de Arbeidersbeweging; 7.05 Vervolg Concert; 7.45 Politieberichten. V.P.R.O. 8.00 Tydsein, 8.01 Concert; 8.45 Cursus: „Godsdienstig Leven in Amerika" (II): Spreker: J. A. C. Fagginger Auer (Boston); 9.20 Concert; 10.00 Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau; 10.03 Vaz Dias; 10.10 Voordracht eigen werk, door Mevr. Jo van Ammers—Kühler. Uit „Vrouwenkruistocht"; 10.30 Gra mofoonplaten. V.A.R.A. ca. 11.00 Gramofoonmuziek; 11.45 Sluiting. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) K.R.O. 8.00—9.15 Platenconcert; 11.3012.00 Een Halfuurtje voor Zieken en Oouden dagen; 12.00 Tijdsein, 12.00 1.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.302.00 Gramofoonmuziek; 2.002.30 Lezing over „Leerbewerklng"; 2.304.00 Gramofoon- geld kwam, redeneerde lk, was ik evengoed een dief als jy. Dus moet ik verhinderen dat jy je dat geld weer toeëigende. In de allereerste plaats moest ik je waar schuwen voor het gevaar waarin je verkeerde en daar na, als je uit de klauwen van Dago George was, moest ik probeeren je het geld af te nemen. Dat waren de twee dingen die lk me voorgenomen had, begrijp je? Hy gaf geen antwoord en ze ging verder: Toen lk hier vanavond kwam. dacht lk niet dat je het geld al had; maar uit een uitlating van Dago George maakte ik op, dat het toch misschien wel mogeiyk was en dat hy dat ook dacht. Toen ben ik in het donker in mijn kamer gaan zitten; ik was van plan te wachten tot alles rustig in huis was en dan je kamer binnen te sluipen, tenminste als ik er In had kunnen komen. Ik zou dan, terwyi je nog bedwelmd was, naar het geld hebben gezocht; dan zou ik met of zonder het geld, ge wacht hebben, tot dat goed uitgewerkt was, en je gewaar schuwd hebben om te vluchten zoodra je wakker was. Ik zat een heelen tyd zoo in myn kamer en wist niet hoe laat het was, maar plotseling hoorde ik iemand de trap opsluipen en naar de deur van je kamer gaan. Ik hoorde de deur open gaan en luisterde toen met myn oor tegen den wand gedrukt, maar hoorde alleen vage geluiden. Als ik geslapen had, dan zou ik niets gemerkt nebben, zoo zacht ging alles in zijn werk. Toen hoorde ik de voetstappen weer de trap afgaan. Ik opende de deur van myn kamer, wachtte tot dat lk ze op de eerste verdieping hoorde en sloop toen zelf ge luidloos, naar beneden. Er was licht In Dago George's kamer, de deur was dicht, maar toen ik my over de trapleuning boog, kon ik door het bovenlicht in de ka mer kyken. Dago George had een pakje in zyn hand, aan den eenen kant was het opengescheurd en ik zag dat hij er een bundeltje bankbiljetten uithaalde met gele ruggen. Hy keek er even naar toen stopte hij ze weer in het pakket en ging naar de brandkast Op hetzelfde oogenblik hoorde lk boven iets ik ging op mijn teenen weer terug en hield my zchuil in een kleine eetzaal op de twee verdieping. Er kwam iemand langzaam en kalm de trap af; toen die voorby was sloop ik weer naar myn kamer en wachtte tot ik dacht dat het wel tyd zou zyn om je wakker te maken. Het geld was in Dago George's brndkast. Tot morgen vroeg zou het daar zeker wel biyven liggen, dacht lk, dus daar bekommerde ik my voor het moment niet meer om. Na een poos boorde ik jou in Je kamer loopen, je bent eerder wakker ge worden dan lk gedacht had. Ik vond het veiliger om hier te komen dan over de gang, want ik weet niet wat Dago George met jou voor heeft of met my, nu hy het geld in zyn macht heeft gekregen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1930 | | pagina 1