Alitmti Niirn- Groote aanvoer van Vet Vee ee vette Schapee ee Lammeren. Bezoekt de Herïsttentoonstelling Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. 11 millioen opmaken. OM HONDERD DUIZEND DOLLAR Binnenlandsch Nieuws. De censuur van de Radio-Commissie. Op de eendenjacht gedood! Meisje onder een autobus. te Schagen, op morgen, Woensdag. De 14 mille uit het Vondelpark. Een advocaat gearresteerd. De postvluchten op Indië. Straatrooverij. Dinsdag 16 September 1930. SCHEER 73ste Jaargang No. 8731 COURANT, Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Doet u mee? Waarschijnlijk zijn er liefhebbers genoeg. Honderden, neen, duizenden van onze medeburgers zouden den he mel te rijk zijn, indien zoo'n sommetje beschikbaar werd gesteld, om hen door deze moeilijke jaren heen te hel pen. Nu is dat geld er wel. Alleen vreezen we, dat het een absoluut verkeerde bestemming krijgt. De zaak is deze. Drie jaar geleden, in 1927, zijn op heel soliede wijze de grondslagen vastgesteld voor de verdediging van en de organisatie van de weermacht in Nederlandsch-In- dië. De regeering gaf daarvan toen deze toelichting: „De defensie-grondslagen voor Indië zijn door de Re geering in haar geheel goedgekeurd, waarna door den Minister van Koloniën de Koninklijke sanctie daarop is gevraagd, ten einde die grondslagen als aanwijzingen in den zin van art. 1 der Indische staatsregeling den Gouverneur-Generaal te doen toekomen om te dienen als richtlijnen van Regeeringsbeleid bij de verdere uitwer king van de plannen op defensie-gebied." Niet waar, dat was solide werk, maar ziet, drie jaar later, in dit gezegende jaar 1930, waarin land- en tuin bouw een crisis doorleven als het jongere geslacht nog piet heeft gekend, in ditzelfde jaar verklaart de huidige regeering, dat de grondslagen wankelen en dat ze met 60 pet., dus met de helft verstevigd moeten worden. Aan schepen enz. is de helft meer noodig dan in 1927 werd bekokstoofd en elf jaar lang zal ons dit gemiddeld op elf millioen per jaar komen te saan. Die elf millioen per jaar zouden dus vrij komen, als de regeering het onzalige vlootplan niet had uitgebreid Want zóó staat het en niet anders, gelijk Minister Dec- kers zelf met zooveel woorden erkende in een interview, dat hij den heer D. Hans toestond. De agitatie, welke tegen het vlootplan wordt gevoerd, verklaarde hij on gerechtvaardigd, want zoo zei h\j letterlijk: „Ik heb ten slotte niets andere gedaan dan onderzocht wat ik doen kon met het geld, dat de Kamer in de jaren van finantieele zuinig heid voor vlootbouw heeft toegestaan." Het is doorjammer, dat de minister niet aan de land bouwers en de tuinders en aan zooveel anderen heeft gevraagd, wat hij nog anders met die millioenen zou kunnen doen. Hun dringend advies zou niet geweest zijn, om de grondslagen van 1927 nog zwaarder te maken. Dat gaat in tegen den geest van den tijd en ook tegen den nood dezer tijden! Nu schiet er niets anders over dan den minister o n- gevraagd advies te geven doora an de Kamer te verzoeken, zijn vlootplan niet te aanvaarden. Teekenen van het petitionnement is daarvoor het aangewezen middel. Ieder verstandig rooker Heeft G0MARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets FEUILLETON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. 30. Ga weg! gilde Bookie je bent dood! Ga weg! Ga Baar de hel waar je thuis hoort! Hij hield zijn handen als klauwen voor zich uitgestrekt hoor je me niet, je bent dood dood! Ga weg! Dan voel je je zeker erg gerust hé Bookie? spotte Dave grimmig. je hebt me immers al vijf jaar geleden dood gewenscht. Er kwam geen antwoord.. Dave Henderson keek de verlichte kamer rond. Ja, dat was Dago George, daar op de vloer bij het bed, hij lag op zijn zijde en had een gapende hoofdwonde. Natuurlijk was hij dood, oordeelde Dave direct Misschien wist je nog niet Bookie, dat het mij be kend was dat jij er achter zat om me dien avond te ver moorden vijf jaar geleden. Dave stak de lantaarn in zijn zak en deed een stap naar voren, in elk geval weet je het nu dan! Een groote zweetdruppel viel langs het dikke gezicht omlaag. Neen! Bookie Skarvan vond zyn stem terug, neen! Zoo waarachtig als ik hier voor je sta, Dave! kreunde hij. Het was Baldy. Lieg niet! Ik weet precies hoe de vork in de steel zat. Ga eens uit de buurt van die schrijftafel, dan zal ik die telefoon eens onderzoeken! Ik verlang niet dat iemand hoort wat hier gebeurt en een telefoon zonder de hoorn erop Wat ben je van plan om te gaan doen? vroeg Bookie Skarvan benauwd. Het is heel eigenaardig dat ik jou hier vind, Bookie merkte Dave bedaard op zonder de vraag te beantwoor den hoe ben je hier gekomen? Kom je regelrecht uit San Francisco? Bookie Skarvan bevochtigde zijn droge lippen en deinsde angstig achteruit, toen Dave Henderson de re volver op hem richtte. Ik... ik ben dat meisje achterna gegaan. Ik dacht Geen uitzending van de redevoeringen op het congres van S.D.A.P. en N.V.V. Naar men weet, zou de V.A.R-A. Zaterdagmiddag om half twee het demonstratieve congres van S.D.A.P. en N.V.V., dat te 's-Gravenhage werd gehouden, uitzenden. Dit zou geschied zijn, wanneer, naar de V.A.R.A.- omroeper op dat tijdstip mededeelde, niet het volgende telegram van de radio-omroep-controle-commissie ware ontvangen „Aangezien gij de radio-omroep-controle-commissie niet in de gelegenheid hebt gesteld uw programma te onderzoeken, kan op grond van artikel 7 van het radio- controle-reglement niet tot uitzending van het demon stratieve congres hedenmiddag worden overgegaan. Namens de radio-omroep-controle-commissie, WEBER. Onmiddellijk na ontvangst van dit telegram heeft het bestuur van de V.A.R.A. hiervan mededeeling aan het congres gedaan en tegelijkertijd een telegram gezon den naar den minister van waterstaat te 's-Graven hage, waarin kennis werd gegeven van bovenstaand telegram, en waaraan was toegevoegd: „Onder verwijzing naar aan Uwe Excellentie toege zonden afschrift van telegrammen-wisseling, doen wij een dringend beroep op Uwe Excellentie deze beslissing ongedaan te maken. V.A.R.A.-bestuur heeft controle commissie gewezen op in pers gepubliceerde resoluties, waarvan de redevoeringen de toelichting zullen vormen, zoodat de geest daarvan bekend mag worden geacht" w.g. bestuur V.A.R.A, De omroeper deelde daarop mede, dat het natuurlijk niet mogelijk was op dit laatste telegram reeds een antwoord te hebben ontvangen, zoodat het congres niet aangesloten en uitgezonden kon worden. Bovendien wees hij er op, dat de V.A.R.A. niet in staat geweest zou zijn om aan het verlangen der con trole-commissie te voldoen, om de eenvoudige reden, dat het congres den tekst der redevoeringen niet ter beschikking van haar bestuur had gesteld. Of de V.A.R.A. in het tegenovergestelde geval aan het verlangen der commissie sou hebben voldaan, liet spreker In het midden. De V.A.R.A. heeft daarop haar tijd met een lezing van Willem van Cappellen en gramofoonplaten aange vuld. In antwoord op het boven vermelde telegram heeft het bestuur van de V.A.R.A. het volgende telegram van den minister van waterstaat ontvangen: Aangezien beroepsinstantie, welke tegen administratief onrecht zou hebben te waken, als aangeduid in mijn antwoord op de door u bedoelde vraag van Kamerlid Boon nog niet is tot stand gekomen en wettelijke voor schriften in deze voor ministerieele tusschenkomst geen ruimte laten, zooals reeds eerder opgemerkt, blijf lk van meening, dat ik mij van tusschenkomst moet onthouden. In den namiddag heeft de voorzitter van de V.A.R.A. de heer A. de Vries, een rede gehouden. Deze rede, die een half uur zou duren, is na 25 minuten op last van de radio-controlecommissie verbroken, In zijn rede heeft de heer de Vries mededeeling gedaan o.a. van den inhoud der resoluties, die op het demonstratief congres in Den Haag zijn behandeld, en verder crltiek geoefend op de beslissing... van de radiocommissie. Na de verbreking werd de zender voor een half uur niet meer ter beschikking van de V.A.R.A. gesteld, doch na protest van de V.A.R.A. is deze tijd, in verband met de afwerking van het gewone programma, terug gebracht tot een kwartier. Daarna is de zender weer ter beschikking van de V.A.R.A. gesteld. Ook Zaterdagavond is de uitzending van het demon statief congres van SJD-A.P. en N.V.V. niet doorgegaan. Hiervoor werd een ander programma ingelascht. Boerenknecht door zijn eigen revolver getroffen. Op tragisch^ wijze heeft de 25-jarige boerenknecht A. Ferwerda, die bij een veehouder te Vries, in het Stienser Oudland. bij het dorp Britsum, in dienstbe trekking was, den dood gevonden. F. had na afloop van zijn dagtaak den boer te kennen gegeven, dat hij zou trachten een eend te schieten. Deze lachte hem uit, daar F. van plan was met een revolver, dien hij clandestien onder zich hield, op de eendenjacht te gaan. Niettemin vertrok de jongeman en een uur later vond een zoontje van den veehouder den knecht dood op het erf liggen. Naast hem lag een doode eendvogel en even verder zijn rijwiel en de bewuste revolver. Niemand in den omtrek heeft ge zien hoe het noodlottig ongeval zich heeft toegedra gen. Het lijdt echter geen twijfel of F. heeft door een ongeluk den dood gevonden. Wellicht is F. per rij wiel thuisgekomen met den geladen revolver in de hand; bij het afstappen is het wapen toen vermoede lijk afgegaan. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De politie heeft de zaak in onder zoek. Tel. Zaterdagmiddag stapte op den Hengeloschenweg onder Lonneker het echtpaar Drent met twee kinde ren uit de autobus van Enschedé. Op dat oogenblik naderde een autobus uit Hengelo, welke de kinderen aanreed. Het eene kind, een meisje van zes jaar, kwam onder de autobus en werd op slag gedood; het andere kind bleef ongedeerd. dat je dien ouden vent van dat geld verteld had en dat hij je met een bom naar de andere wereld had gehol pen om zelf de buit in handen te krijgen. Ik dacht dat het meisje ook in het complot was en dat ze hierheen was gekomen om het geld in de wacht te sleepen. En vanavond? vroeg Dave scherp. Ik kreeg een kamertje tegenover het hare. Bookie SKarvan's oogen keken als geboeid naar den loop van den revolver en hij vervolgde: ze ging naar beneden en even later ging ik haar achterna. Ik wist niet wat ze ging doen. Ik zag dat het pakket in de brandkast werd gelegd ik kon het door het bovenlicht van de deur zien, en toen ik goed keek zag ik dat hij Bookie Skarvan wees naar de gestalte op den grond dat hij het erin legde. Onwillekeurig volgden Dave's oogen de beweging van Bookie's hand. Hij kreeg een schok. Had de doode zich bewogen? Het leek hem alsof het lichaam dichterbij het hoofdeinde van het bed was gekomen dan zooeven. Maar dat was toch immers verbeelding! Om te begin nen had hij niet eens precies de plaats opgenomen waar het lag. Hij wendde zich tot Bookie Skarvan. Je had daarnet een helper hier, een man dien je Maggot noemde en je hebt hem weggestuurd om Cun- ny, den schorpioen te halen, met de bedoeling dat als ze terugkomen, de politie hier te zullen vinden inplaats van jou met het geld. Hoe kom je eigenlijk aan zulke vrienden? Bookie Skarvan's oogen dwaalden de kamer rond, als of hij een manier zocht om te ontsnappen. Dave Hender son liet een onaangenaam lachje hooren, terwijl hij de manoeuvres van den ander gade sloeg. Wel, vroeg hij scherp. Ik... Baldy kende „den Schorpioen". Bookie's dik ke vingers klemden zich weer tusschen zijn boord en zijn vetten nek. Baldy gaf me een brief voor hem en de schorpioen kende dien vent daar op den vloer en zorgde dat ik hier boven een kamer kreeg. En toen ik gezien had dat het geld in de brandkast was opgebor gen, ging ik op een holletje naar den Schorpioen en die gaf me dien Maggot mee, een eerste klas vakman Je had natuurlijk den moed niet om het zaakje al leen op te knappen voor de brandkast gesloten werd! Er klonk grimmig sarcasme in Dave Henderson's stem je bent nog de zelfde Bookie van vroeger! Dave's ge zicht verstrakte. Je hebt gezegd dat ze tien minuten hadden om terug te komen, Bookie. Dat is niet lang. En misschien is de politie er nog wel eerder op jouw tele- fonischen hulproep, dus we hebben niet veel tijd! Maar in elk geval tyd genoeg om onze rekening te vereffenen. Ik heb dikwijls over dit oogenblik nagedacht, in die vijf jaar dat ik achter de tralies zat Bookie en nu zijn we dan eindelijk met zijn tweeën! Ik hoorde Runty Mott dien avond in het huis van Tooler vertellen wat je met mij voorhad, dus je hoeft er niet om te liegen! Daarmee verspillen wij geen tijd. Je hebt natuurlijk al lang in de gaten dat er voor ons allebei geen plaats meer is op deze wereld! Bookie Skarvan stond nu bij de schrijftafel en hield een arm op alsom een slag af te weren. Wat... wat ben je van plan om te gaan doen? bracht hij er met moeite uit Wat... wat ben je van plan? Vermoorden kan ik je niet! Dave Henderson'a stem klonk dof, kon ik het maar! Daar ligt je re volver, daar op de schrijftafel. Pak hem op! Bookie Skarven bevochtigde telken zijn lippen die kurkdroog waren van angst Wat bedoel je? fluisterde hij heesch. Je weet best wat ik bedoel, antwoordde Dave ef fen. Pak dat ding op! Genadige hemel, kermde Bookie Skarvan neen! Genadige hemel, neen dat niet! Dat wel! klonk het gebiedend. Een van ons bei den moet er tusschen uit. Jij of ik! Pak die revolver op en toon voor het eerst van je leven dat je man bent. Andere zal ik je hier vastbinden; dan kan je vriend de Schorpioen als hij terugkomt, je zijn dank betuigen voor de prettige verrassing die je hem hebt willen be reiden. Begrijp je me, Bookie! Ik zal je wel leeren, jy lafaard. Bookie Skarvan wrong zijn handen; hij beefde op zijn beenen. De tien minuten zijn direct om, Bookie, waar schuwde Dave koel. De kleine, dikke man scheen een bezwijming nabij. Groote zweetdruppels rolden hem over het gezicht. Hij kreunde en staarde wezenloos naar de revolver op de schrijftafel, strekte zijn hand uit om het wapen te grij pen en trok die hand weer terug. Toen keek hij weer naar Dave Henderson en naar den loop van het pistool dat op hem gericht werd. Zyn lippen bewogen, zijn ge zichtspieren vertrokken krampachtig, hij leunde over de schrijftafel en trok eindelijk de revolver naar zich toe. Toen viel zijn arm en de hand waarin hij het wapen hield, slap langs zijn lichaam. Dave Henderson's revolver ging eveneens omlaag. Als je je hand oplicht, Bookie, ie dat het teeken," zei Dave. Bookie Skarvan's knieen knikten. Ik wacht, verklaarde Dave met ieta van gelaten heid in zyn stem en tegelijk haalde hij den trekker van zijn, nog steeds, omlaag gerichtte revolver over, zoodat het waarschuwingsschot dat hij wilde afvuren in den vloer terecht zou komen. Er kwam een klikkend geluid anders niet. Er kwam een uitdrukking van ontsteltenis op Dave Henderson's gezicht. Nog eens haalde hij den haan over; weer dat klikkende geluid! Voor de derde maal deed hij het De eerlijke vinder krijgt het geld in zijn bezit. Het was een dezer dagen drie jaar geleden, dat een huisknecht uit de omgeving van het Vondelpark te Amsterdam, in een grasperk van dat park een por tefeuille vond, waarin een bedrag van 14 mille aan bankbiljetten zat De huisknecht stelde het geld in handen van de politie, maar ondanks alle mogelijke nasporingen en oproepen, kwam de eigenaar van het geld nimmer opdagen, en van diefstal of iets dergelijks bleek al evenmin. Allerlei verhalen deden de ronde en daar bleef 't bij. Inmiddels verstreek de tijd en de vinder zag meer en meer het tijdstip naderen, dat het „gevonden voorwerp" zijn eigendom zou worden, nml. na drie' jaren. Het geld was op rente gezet bij de Nederl. Handel Mij. en thans zal, naar het schijnt, het be drag binnenkort aan den reeds bejaarden huisknecht worden uitgekeerd. Een mooi buitenkansje inderdaad! Wegens verduisteringen! Naar het Ned. Corr. Bur. verneemt is Zaterdag in den laten namiddag te Rotterdam gearresteerd een advocaat en procureur en plaatsvervangend-Kanton- rechter te 's Gravenhage. Hij moet zich schuldig heb ben gemaakt aan verduistering van groote sommen ten nadeele van zijn cliënten, die hem hadden opge dragen voor hen financieele regelingen te treffen, be talingen te doen. enz. Het verduisterde bedrag moet meer dan f20.G00 bedragen. De advocaat, die ongehuwd is en nogal dikwijls verhuisde, woonde den laatsten tijd bij familie te 's Gravenhage in. Toen de politie hem Vrijdag wilde arresteeren in zijn woning, was de vogel gevlogen. De politie-radio-oraroep heeft daarom aanhouding van den gezochte verzocht. Intuschen is het de Haag- sche politie gelukt, hem te Rotterdam te arresteeren. Hij had een zeer klein bedrag aan geld bij zich. Het Ned. Corr. Bur. verneemt, dat hij reeds bekend heeft. De postvluchten op Indië zullen op den aanvanke lijk vastgestelden datum nl. 25 September a.s. wor den hervat. Zooals men weet. was men bevreesd, dat door de staking bij de K.L.M. de dienst op dien datum niet hervat zou kunnen worden. Het eerste vliegtuig van den nieuwen dienst naar Indië zal als bemanning hebben de vliegers Van Dijk en Wiersma en de mecanicien Buitenhuis. Op last van den Officier van Justitie zijn naar het Huis van Bewaring 1e Rotterdam overgebracht de woonwagenbewoners J. de J. uit Waddinxveen en G. J. uit Hellevoetsluis. Zij worden verdacht van het plegen van afpersing en bedreiging vfin een mo torrijder. dien zij op de Zuidkade te Waddinxveen aanvielen. Het publiek slaagde er ten slotte in den man te ontzetten. Herhaaldelijk hadden de inwoners van Waddinxveen last van het beruchte tweetal. zijn oogen waren onafgebroken op Bookie Skarvan's gezicht gevestigd. De haan klikte weer. Een ondeelbaar oogenblik scheen het Dave aisof de kamer met alles wat zich erin bevond, om hem heen- draaide. Zijn revolver was leeg! Direct beheerechte hij zich weer. Hij was aan de genade overgeleverd dat realiseerde hij zich onmiddel lijk. Maar misschien had Bookie van dien laffen hond, in zyn verbouwereerdheid en doodsangst nog niet ontdekt wat er gaande was. Er was maar één uitweg, de schakelaar achter hen beide! Als hij dien maar bereiken kon, zonder dat Bookie Skarvan begreep hoe het met zijn tegenstander gesteld was, zou hij het wel klaar spelen. Dave deed een stap achteruit en keek met onbewogen, gezicht naar het zwaaiende wapen in de bevende band. De kamers van zijn revolvers waren dus leeg! Het wapen was geladen geweest toen hij op bed was gaan liggendat wist hij zeker. Dago George! Nu be greep hij het. Dago George was zoo voorzichtig ge weest om de patronen uit de revolver te halen! Opeens bleef hij als aan den grond genageld staan* Bookie Skarvan, met de revolver nog steeds in da trillende hand was als uit zijn bewustzijn weggevaagd. Er was iets anders .dat zijn betooverde oogen trok. In de vormelooze gestalte daar op den grond, achter Bookie Skarvan was plotseling weer leven gekomen. Met een bliksemsnelle beweging had Dago George zijn hand uitgestoken naar de peluw aan het hoofdeinde van het bed en een revolver gegrepen, die daaronder lag. In een ondeelbaar oogenblik was het gebeurd. Een waarschuwende kreet kwam over Dave Henderson's lippen en werd onmiddellijk overstemd door de* knal van een schot. Een vurige tong lekte uit d#é mond van het pistool en Dave zag dat de armen va® Bookie Skarvan opgeheven werden; gruwelijke verba zing stond op het vette, bezweete gezicht, het dikke lichaam draaide als een tol in de rondte om een secondo later voorover op den grond te vallen. En toen de rook wat optrok, zag Dave, een ander ge zicht Dago George's gezicht, lijkkleurig, met bloed besmeurd en met een uitdrukking van duivelschen tri» omf. Toen reutelde een heesch gelach door de kamer. Mooi zoo! En nu jij! „Con Amore"," rochelde Dago George. Jij ook! De Italiaan was op zijn knieen overeind gekropen: de revolver zwaaide heen en weer in de poging van den stervenden om het wapen op Dave Henderson te richten Dave liet zioh plat op den grond vallen, en geen halva seconde later klonk het schot Dave zag een revolver uit een machtelooze hand val len. Een geknielde gestalte spreidde de armen uit en tul melde om; toen bewoog Dago George zich niet meer. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1