Demonstratief congres S.D.A.P.—N.V.V. STATEN-GENERAAL Auto-ongeluk. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Uit onze omgeving. EEN OPROEP. WIERINGEN Heemraadschap Wieringen. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Zaterdagmiddag is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag het demonstratief congres van S.D.A.P. en N.V.V. gehouden. De voorzitter van de S.D.A.P., de heer J. Oudegeest, begroette het congres der partij, die sinds haar op richting een steun en toeverlaat is geweest van de kleinen en verworpenen, de arbeidersklasse. Vervol gens roerde spr. o.m. aan het conflict tusschen de V.A.R.A. en de Radio-Omroep-Commissie, waarbij hij zeide; dat deze week (dus de vorige week) onderhan delingen hebben plaats gehad met die commissie. Tot het laatste oogenblik is getracht tot overeen stemming te komen. Er is op gewezen, dat de resolu ties met eenigen goeden wil als schema's der rede voeringen zouden kunnen worden beschouwd. Vrijdagavond is nog een telegram aan den Minis ter van Waterstaat gezonden met dringend beroep om te beslissen dat de redevoeringen ongecensureerd zouden mogen worden uitgezonden. Daarop is Vrij dagmorgen 'n telegram igelcomen van den Minister van Waterstaat, als gevolg van een onderhoud van Albarda met den Minister, waarin deze seint, dat aangezien een beroepsinstantie nog niet is tot stand gekomen, hij zich van tusschenkomst moet onthou den. Zaterdagmorgen is een telegram ingekomen van den Radioraad met de mededeeling, dat. aange zien de redevoeringen niet zijn ingezonden, het con gres niet kon worden uitgezonden. Als sprekers traden op de heeren E. Kupers, voor zitter van het N.V.V. en Th. v. d. Waerden. De heer Kupers sprak over de ouderdomsvoorziening, waar bij hij er op wees, dat het aantal onverzorgden, dat nu reeds 50.000 bedraagt, elk jaar met duizenden stijgt. Verder pleitte spr. voor een wettelijke regeling inzake de werkloosheid. De heer Th. v. d. Waerden sprak over medezeg genschap en bedrijfsorganisatie. Na discussie werden eenige resoluties aangeno men. In de resolutie betreffende ouderdomsverzekering wordt bij de Regeering en de Staten-Generaal aan gedrongen op: a. invoering van een staatspensioen aan alle man nen en vrouwen, loonarbeiders, zoo goed als zelf standigen, die beneden een zekere inkomstgrens blij ven; b. verbetering van de invaliditeitswet door uit breiding van het aantal loonklassen met een dien overeenkomstige verhooging van de premies en de staatsbijdrage; c. verbetering van de vrijwillige ouderdomsverze kering door het verleenen van een toeslag van staats wege. In .de resolutie inzake wettelijke werkeloosheids verzekering wordt er bij de Regeering en de Staten- Generaal op aangedrongen, zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering tot stand te brengen, o.m. berustende op de volgende grondslagen: a. De vrijwillige verzekering blijft gehandhaafd, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen, om bij Kon. Besluit voor de daarvoor geëigende bedrijven of beroepen de verplichte verzekering in te voeren; b. met de uitvoering der verzekering worden uit sluitend belast de werkeloosheidskassen der vak- vereenigingen, die behoudens het noodzakelijk toe zicht van overheidswege volledig zelfbestuur moeten hebben c. alle gemeenten worden verplicht tot deze wette lijke regeling toe te treden; d. de kosten dezer verzekering zullen worden ge dragen door de verzekerden, de werkgevers en de overheid (rijk en gemeenten); e. de overheid verstrekt op de bijdragen der ver zekerden en der werkgevers een bijslag van ten minste 100 pet.; f. aan het hoofd der werkloosheidsverzekering komt een bestuur, bestaande uit vertegenwoordigers van rijk en gemeenten en vertegenwoordigers van de belangrijkste vakccntralen van werkgevers en van werknemers; g. er wordt een crisisfonds gesticht, waaruit in tijden van crisis gedurende een bepaalden tijd steun wordt verleend aan door werkloosheid getroffen ar beiders. De middelen van dit crisisfonds worden ge vormd door bijdragen van de werkloosheidskassen, de werkgevers en het Rijk. In de resolutie inzake medezeggenschap en be drijfsorganisatie wordt van de regeering geëischt de wettelijke regeling van medezeggenschap en doel matige bedrijfsorganisatie in de Volksvertegenwoor diging aan de orde te stellen. De avondzitting van het congres werd gepresi deerd door den heer v. d. Walle, onder-voorzitter van het N.V-V. De heer 3. de la Bella sprak over de doorvoering van den 8-urendag en de wettelijke vacantieregeling. Voorts werd een resolutie inzake een wettelijke vacantieregeling aangenomen. In de resolutie nopens den arbeidstijd wordt o.m. het bestuur van het N.V.V. en der aangesloten or ganisaties opgedragen, zoolang de regeering nalatig blijft in ons land de 48-urigo werkweek algeheel in practijk te brengen, alle krachten in te spannen, om met economische middelen de 48-urige werkweek practisch te verwezenlijken. Ir. J. W. Albarda, die met applaus werd begroet, sprak ten slotte over nationale en internationale ontwapening. In de resolutie inzake nationale en internationale ontwapening wordt van de volksvertegenwoordiging de verwerping van het regeeringsvoorstel tot vloot- uitbreiding geëischt. De heer v. d. Walle sprak een slotwoord. Sluiting der zltüng 1929—1930. In de vereenigde vergadering van Tweede en Eerste Kamer Zaterdagmiddag is de zittingsperiode 1929— 1930 door den Minister-President Ruys de Beeren- brouck, in opdracht van en namens H.M. de Ko ningin gesloten. Hij deed dit met de volgende rede: „Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen de zitting van de Staten-Generaal in haren naam te sluiten. „Verschillende wetten zijn in gemeen overleg met de Staten-Generaal tot stand gekomen. In het bijzon der mogen vermeld worden de regelen betreffende den rechtstoestand van ambtenaren, de nieuwe wettelij ke regeling van de arbeidsovereenkomst van kapitein en schepelingen en de voorschriften omtrent open bare wegen. „De Koningin heeft mij opgedragen u haren dank te betuigen voor uwen ijver en uwe toewijding aan 's land belang. ,In naam van Hare Majesteit de Koningin en daar toe door Haar gemachtigd verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." Toen Zaterdagmorgen de heer A. J. Lammers, graanhandelaar te Epse, zich naar zijn te Deventer gevestigde zaak begaf met zijn auto, botste deze door onbekende oorzaak tegenover de Deventer gasfabriek tegen een boom en reed daarna door een heg. Een der kinderen van den heer Lammers werd zoodanig ge wond, dat het naar het Deventer Ziekenhuis moest worden vervoerd. Het andere kind, dat ook in de auto zat en ook de heer Lammers zelf bekwamen geen letsel van beteekenis. De auto was zwaar be schadigd. t Blijft misère. Voorzichtigheid ln het stellen van praemissen en trekken van con clusies. De bloembollen en teeltwjjziging. Ook ln andere deelen van ons land een noodtoestand in den tuinbouw. Weinig verandering ln de prijzen van aardappels. Roode kool aanvankelijk iets beter. Ongunstiger voor gele en witte kool; bloem kool beter. Slechte prijzen voor uien, bieten en peen; lager voor tomaten. Het blijft misère aan Langendijk en omstreken, hoewel niet kan worden gezegd, dat de stemming op onze groenteveilingen er slechter op werd. Er schijnt eerder een eenigszlns betere tendens waar te nemen, ofschoon het soms gevaarlijk is uit sommige verschijnselen die betere stemming te willen vaststellen. Op de groente markt is alles zoo onzeker, dat het als voorzichtigheid geldt, als maar niet te veel stellingen worden opgezet en nog voorzichtiger is, die stellingen maar niet uit gegevens te bewijzen. Later blijkt immers meermalen, dat de praemisse verkeerd was, of dat de conclusie niet deugde, Het voorzichtigst is het, alleen rekening te houden met de naakte werkelijkheid. Daaraan heeft men trou wens tegenwoordig al genoeg. En als die werkelijkheid dan eenige lichtpunten te zien geeft, dan leeft er gauw hoop ln de harten van de Langendijker tuinbouwers. Toch hebben zij in den loop der jaren wel geleerd, dat men niet te spoedig zioh verankeren moet in verschijn selen, die hoopgevend lijken, doch per saldo weinig geld in 't laadje brengen. De afloop van de Vrijdag gehouden bloembollenveiling was gelukkig een van die moedgevende dingen. Was men al bevreesd, dat het met de bollen ook mis liep (de laatste twee veilingen gaven daartoe aanleiding), de nu gehouden veiling van plantgoed had een zoodanig resultaat, dat men er over tevreden was. Versohillende soorten brachten zeer bevredigende prijzen op. Te meer was er voor de Langendijker tuinbouwers aanleiding tot tevredenheid, daar zij, als gevolg van het misge was en telkens weer met hardnekkigheid optredende ziekten in de producten, voor de ernstige vraag naar een gezonde teeltwijziging worden gesteld. Aangezien het land hier uitmuntend voor bloembollenteelt gesohikt is, en ook nog andere factoren pleiten voor een renda bele exploitatie, zijn er tal van bouwers, die er over denken en dat denken reeds in doen omzetten, om n.1. tot de bloembollencultuur over te gaan, al is het dan door de meesten nog in 't klein. We mogen dus ver wachten, dat weldra zal blijken, dat weer een groo- tere oppervlakte met bollen zal worden beplant dan het vorige jaar. Op de gehouden vergadering, 1.1. Maandag door de besturen van alle bij de L.G.C. aangesloten vereenigin- gen gehouden, is deze kwestie ook aangesneden. Meer dere verlangens zijn daar geuit en middelen aangege ven, om uit den noodtoestand te geraken. Er zal nu een vergadering worden bijeengeroepen, ongeveer den hee- len tuinbouw in Noordholland omvattende, waar de voormannen in de tuinbouworganisaties hun opvattin gen zullen kunnen verdedigen. Zooveel is wel zeker, dat het zeer moeilijk zal zijn, tot beslissende, uitkomst brengende resultaten te komen, moeilijk als de materie is. Dit neemt echter niet weg, dat al de pogingen, om saneering van den toestand te krijgen, moeten worden toegejuicht, al zijn we van oordeel, dat de oorzaken van de crisis niet zullen worden weggenomen door maat regelen, die tot nu toe zijn aangeprezen. Elders ln ons land ls de toestand al niet veel beter dan hier. Om een voorbeeld te noemen. De burgemeesters van Ter Aar en Nieuwveen (Z.-.H.) hebben zich gewend tot den Min. v. Binn. Z. en L., waarin op de noodlijdende toe standen in den tuinbouw ln die gemeenten wordt ge wezen. Ze zeggen o.m.: „De dehacle ln den tuinbouw slaat -nagenoeg op al onze gemeentenaren terug en zal een totaal economische ontwrichting veroorzaken. Uit de door de vellingsvereen. verzamelde gegevens blijkt, dat een tuindersbedrljf van matigen omvang een netto inkomen oplevert van f 612, waarvan dan het geheele gezin moet bestaan. De uitkomsten over de eerste cam pagne 1930 overtreffen evenwel ln geringheid alle vorige en zijn ln die mate teruggegaan, dat het den tuinders, ondanks hun onvermoeid arbeiden, geld heeft gekost. De prijzen waren zoo gering, dat eenige tuinders zelfs hun arbeiders niet konden betalen; sommigen staakten het oogsten van de gewassen. Blijft verbetering van ge noegzame beteekenis uit, dan zal het overgroote deel der bevolking, voor zoover zij dit nog niet geworden Is, tot armoede gedoemd zijn" Zij willen nu de plat-glascultuur gaan uitoefenen en verzoeken nu den minister met den meesten aandrang te bevorderen, dat van rijkswege hulp wordt verleend door aan de tuinders credieten te verstrekken op langen termijn b.v. ten minste 6 jaar, waardoor zij ln staat worden gesteld hun koude-grond-bedrijven geleidelijk om te zetten in plat-glas-bedrijven." Men ziet, dat ook daar de toestand onhoudbaar is. De aardappelprijzen weken in het begin der week weinig af van die der vorige. Dinsdag werd voor Schotsohe muizen van middelbare grootte f 4.605.10 betaald, voor groote f 2.803.10. Zaterdag waren deze prijzen resp. f 4.404.60 en f 1.203.10. Voor Duken werd aan de Broeker veiling f 2.102.90, aan die van den Noordermarktbond f 2.203.20 betaald. Schoolmees ters brachten f 3.404.90 op. Voor blauwe werd f 4 f 6 betaald. Eigenheimers deden van f 46.20. Voor drielingen werd van f 4.605.90 betaald. De aanvoer aan de Broeker veiling beliep rond 18 spoorwagens, die aan de velling te Noordscharwoude 26 spoorwagens. Bloemkool bracht betere prijzen op dan verleden week. Mooie, groote exemplaren brachten het tot f 15 af 18; de kleinste tot f7 a f 10. Reuzenbloemkool bracht de genoemde prijzen niet op. Maandag werd van f 4.906.30 betaald, doch successievelijk stegen deze nog wat en kon Zaterdag f 6.9010 worden gemaakt. De prijs van tweede soort was bijzonder laag; gemiddeld ongeveer f 1 per 100 suks. De hoofdaanvoer was aan de Broeker veiling n.1. ongeveer 58000 stuks tegen 6000 te Noordscharwoude. De Inzet voor roode kool was niet ongunstig: aan de Broeker veiling f 1.20—4.50, aan die te Noordscharwoude f 0.604. In vergelijking met de prijzen van de laatste weken zat daar wel iets bemoedigends In. Volgende da gen komen de laagste noteeringen van 60 cent weer geregeld voor, en dalen de hoogste prijzen, die voor het mooie kleingoed werden betaald weer tot bijna het oude niveau: Zaterdag was de noteering te Broek f 0.60 1.90 en die te Noordscharwoude f 0.602.30. Men be denke hierbij nog, dat de aanvoeren gering waren, zoodat mag worden verwacht, dat de prijzen bij meer deren aanvoer nog zouden dalen. Aan de Broeker vei ling werden 17, aan die van den Noordermarktbond 9 spoorwagens geveild. Veel verschil ln prijs van gele kool was er niet. Maandag werd aan de Broeker velling f 1.203.30 be steed, te Noordscharwoude f 0.603.30. Het kleine goed bracht ongeveer f 3 op, de grootste of minder groote van eenigszlns afwijkende kwaliteit van f 0.601. Kool van daar tusschen liggende grootte en kwaliteit bracht prijzen op van f 1—2.50. De aanvoer beliep ruim 23 spoorwagens. De hoogste prijs, welke aan de Broeker velling voor witte kool werd gemaakt, was f 1.70 in 't bein der week, later werd dit f 1.50; aan die te Noordscharwoude 1.30. De laagste noteeringen te Broek liepen van f 0.601.10, die te Noorsoharwoude van f 0.600.70, zoodat de prij zen nog achteruit geloopen zijn. Ook kregen we deze week Deensche witte kool aan gevoerd; ze bracht ook al een lazen priis op: 1.40 3.10. Aan witte koo! werden in totaal aan belde mark ten 65 spoorwagens geveild. Belangrijk was nog de aanvoer van slaboonen. De prijzen liepen echter wat terug. Voor mooie boonen kon in het begin der week nog f 12 worden gemaakt, later echter niet meer dan f 8. De laagste noteeringen aan de Broeker veiling liepen van f 2.505, aan die te Noordscharwoude van f 1.604.60. De maximum-prijs was hier echter de laatste dagen der week f 9. Snijboonen brachten van f 412 op. De uien waren alweer goedkoop. Grove uien golden van f 2.603.40; uien gemideld f 2; drielingen f 0.90 1.40, nep f 2.503.40. De aanvoer beliep ruim 20 spoor wagens aan beide veilingen. Bleten werden in totaal 2 spoorwagens geveild. Ze braohten van f 0.802.90 op. Ook worden voor peen lage prijzen besteed: f 1.50—2 ongeveer. De aanvoer van tomaten is uit den aard van het seizoen aanmerkelijk geslonken. De prijzen zijn onbe vredigend. De mooiste A.-kwaliteit kon aanvankelijk slechts f 9, later niet meer dan ruim f 7 opbrengen; B-kwaliteit Iets minder, C ongeveer denzelfden prijs, terwijl voor OC van f 1.10—2.70 werl betaald. De aangevoerde witkrop bracht f 3.90 op. Voor ram menas werd f 5.70 betaald. Voor druiven werd, wat de soort Alicante betreft f 4953 betaald, voor Franken- thaler f 49. Naar aanleiding van de op Zaterdag 6 September namiddags omstreeks 7 uur op den Kanaaldijk on der de gemeente Bergen, ter hoogte van de losplaats van de kalkzandsteenfabriek plaats gehad hebbende aanrijding tusschen een motorrijwiel, waarop twee personen gezeten waren en een hooge, oud-model automobiel, blauw van kleur, verzoekt de burge meester van Bergen, allen die inlichtingen kunnen verschaffen betreffende deze automobiel, die na het ongeval snel in de richting den Helder is doorgere den, zich mondeling of schriftelijk tot hem te wen den. Op a.s. Dinsdagavond zal een Ringvergadering plaats hebben van den Ring Hollands Noorden, in het Evangelisatiegebouw te Schagen. Bijbelinleiding: Mattheus 16 vers 21 tot 28, van vriend Wismeier van Schagen; huishoudelijke mededeelingen. Inleiding over moderne kunst door vriend H. G. Moer van Den Helder. Voordracht door afdeeling Breezand. Wij deelen nog mede, dat de bus van Boersen vanaf gebouw „Land in Zicht", vertrekt om 7 uur. Mochten er eventueel nog belangstellenden mee willen, die moeten per persoon 1 gulden betalen. Op het werk in den sluisput is het personeel tihans bezig met het bouwen van een houten nood brug. Deze moet voorloopig dienst doen totdat de straks te bouwen ijzeren brug klaar is. Deze noodbrug zal o.m. dienst moeten doen voor het vervoeren van klei en steenen, enz. De vlechtwerkers bij de Amsterdamsohe Ballast- Maatschappij, hebben j.1. Vrijdagavond allen ontslag gekregen wegens het beëindigen van hun werkzaam heden. In een der polderketen op het Sluisputterrein, had j.1. Zaterdagavond een vechtpartij plaats tusschen eenige beschonken personen, welke vechtpartij zoo hoog liep, dat een der vechtenden met een bierglas geslagen werd, door de scherven werd hij zoodanig aan zijn vingers verwond, dat een ader doorgesneden werd, zoodat zijn hand hevig bloedde. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. „Bouwat". Zaterdag hield de vereen, van Bouw- en Waterbouw kunde haar jaarvergadering te Oosterland, bij den heer Klein. Om even over acht opent de Voorzitter de ver gadering en heet den leden hartelijk welkom, in het bij zonder de heeren leeraren die aanwezig waren. Spreker zeide dat de leeraren hun weer een hoop werk getroost hadden en dankte vervolgens de leerlingen voor hun opkomst, en voor hun werk dat zij ook bijgedragen had den ten opzichte van de leeraren en zei vervolgens dat de leerlingen het vorig jaar goed gewerkt hadden en zoodoende dus reeds heel wat hadden geleerd. Hierna opent de Voorzitter de vergadering, en geeft den secretaris het woord voor zijn jaarverslag, hetwelk er als volgt ongeveer uitzag: Over het afgeloopen tijdperk kunnen wij niet anders praten als met waardeering over de leeraren, zoowel als over de opkomst der leerlingen, dat 10 bedroeg, terwijl het oude ledental ongeveer op. 15 gehandhaafd bleef. De heeren die de leiding gaven waren wederom de heeren Poortman en v. Meurs, terwijl voor reserve de heer v. d. eBrge fungeerde. Het bestuur was veranderd, aldus spreker. De secreta ris was vervangen wegens vertrek. Wekelijks werd weer één maal een cursusavond gehouden over de maande^ OctoberMaart. Ook werden verschillende excursies ge houden, welke voortreffelijk werden geleid door de leeraren. Spr. hoopte dat de excursies beter bezocht zouden worden. Nu de tijd weer zoo langzamerhand na dert om weer met frisschen moed het nieuwe cursus jaar ln te zetten zijn reeds verschillende plannen ge maakt door het bestuur, en het moet gezegd worden dat deze plannen zijn tot bloei der vereeniging, maar boven al tot nut der genen die hun kennis op een hooger peil willen brengen. Wegens verschillende omstandigheden wordt de cursus verplaatst naar Hlppolytushoef, waar een lokaal gezocht zal worden. Ook zal bij voldoende leerlingen een derde leerkracht gezocht worden. Daar tot onzen grooten spijt de heer Poortman ons gaat ver laten, zal de heer v. d. Berge voor hem in de plaats ko men, terwijl voor een derde leerkracht zoonoodig de heer Steinmek gekozen werd door de leden. Tenslotte zullen er nog eenige nieuwe lessen beoefend worden; ten eerste „practisch meten"; ten tweede „steenconstructies", en ten derde „redispenletters". Hiermede beeindigde de secretaris zijn jaarverslag. Vervolgens bracht de penningmeester zijn verantwoor ding en rekening ter tafel, hetwelk neerkwam op een batig saldo. Daarna werd door den Voorzitter gevraagd of de cur sus wederom door zou gaan, hetwelk natuurlijk werd goedgevonden. De 2e Voorzitter stelde voor om er een 3-jarige cursus van te maken, hetwelk werd goedgevonden; hierbij werd door de leeraren nog toegevoegd dat er dan een klein diploma zou worden uitgereikt na een examen gedaan te hebben. Hierna volgde de bestuursverkiezing, met het zoo danige gevolg, dat het heele bestuur werd herkozen en den heer Guldemeester als bibliothecaris werd aange steld. De bespreking over de propaganda-avond had een zoodanig resultaat, dat deze gehouden zou worden waarschijnlijk begin October en wel het behulp van een film, als het mogelijk was „Wy bouwen", waarvoor de heer Stein zou zorgen. Hierna volgde nog de rondvraag, waarin nog eenige dingen besproken werden en tenslotte sloot de voor zitter, de heer Bosker, deze vergadering en dankte ten eerste leeraren en ten tweede de leerlingen voor hunne opkomst en hoopte dat de vereeniging nog maar vele nieuwe leden tnocht werven. Vergadering van het Heemraadschap Wieringen, op Zaterdag 13. September 1930. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Veerdig. De dijkgraaf, de heer C. Maars, opent de vergadering. De secretaris, de heer O. J. Bosker, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Worden gelezen de ingekomen stukken: le. houdende eervol ontslag van den heer Maars als Dijkgraaf (om gezondheidsredenen gevraagd); 2e. benoeming van den heer M. Bakker als Heemraad. 3e. verzoek om over te gaan tot rioleering van een gedeelte van den Gesterweg. Hierop wordt besloten dit verzoek terug te zenden naar het Gemeentebestuur, met de mededeeling dat, zou het Heemraadschap moe ten overgaan tot rioleering van nieuw gevormde bebouw de kommen, men het bijzonder reglement zou moeten doen wijzigen, ten einde gebruik te kunnen maken van de bevoegdheid, n.1. het belasten van het gebouwd eigen dom. 4e. een verzoek van den heer P. Veerdig c.s. tot centraliseering van het vuile water uit eendenhouderijen. Naar de mogelijkheid ervan zal een onderzoek wor den ingesteld. 5e. een schrijven van het Gemeentebestuur, inhouden de eene beschouwing omtrent de naaste aansluiting van den nieuwen Wieringermeerpolder, met het dorp Hippo- lytushoef. Wordt besloten zoo noodlg de in het sohrijven genoemde weg te stellen ter beschikking van belanghebbende publiekrechterlijke lichamen. 6e. een schrijven van de Directie der Zuiderzeewer ken, inzake de ontwatering van landerijen langs de Noordzijde van het voormalig eiland. De voorzitter licht het schrijven nader toe en zegt dat in het laatst van de 18de eeuw, het Dijksbesuur van Wieringen is ontheven geworden van het beheer en onderhoud der zeeweringen langs de Noordzijde, niet echter van het openhouden der watergangen en sluizen. Zoolang de Kroon in dezen geen verandering brengt (op voorstel van één of beide partyen, n.1. Rijk en Heem raadschap) is het Heemraadschap van rechtswege ge houden al de watergangen in goeden staat van werking te houden en heeft dit tot heden ook getfaan. Nu echter de Directie der Zuiderzeewerken langs het Woudstrand een dijk heeft gelegd en het water in een z.g. Dijksloot moet worden gebracht, meenden Dijkgraaf en Heemraden over de ontwatering met de Directie der Z.Z.W. van gedachten over een en ander te moeten wisselen en hebben bereids hierover een brief geschre ven, Deze correspondentie brengt echter geenszins mee dat het openhouden der watergangen vertraging be hoeft te ondervinden. Voorzitter vraagt machtiging om zoo noodig met het Rijk (Z.Z.W.) in onderhandeling te treden omtrent wij ziging van beheer en onderhoud van zeewaartsloopende watergangen. Hiertoe wordt besloten. De rekening en verantwoording wordt goedgekeurd en vastgesteld in ontvangst op f 36752.06%, in uitgaaf op f 36712.17, het batig saldo f 39.89%. Op de aanbeveling voor Dijkgraaf wordt geplaatst: no. 1 de heer J. Doves Szn., no. 2 de heer M. Bakker Szn.; no. 3 de heer S. Russelman. Na bespreking van eenige huishoudelijke zaken, In zake kistdammen, enz., wordt de vergadering gesloten. DEN OEVER. In een geheel bezet kerkgebouw trad in den mor gendienst voor het eerst op candidaat Finkensieper, in de bediening des woords. Zijn eenvaarde sprak naar aanleiding van Lucas 19, vers 1—10, waarop als tekst gekozen werd het 10de vers: de Zoon des men- schen is gekomen om te zoeken en zalig te maken wat verloren was. Na. het einde der prediking sprak hij zijn gehoor toe. Ik ben, aldus spreker, hier voor het eerst in uw midden en wacht mij een moeilijke taak. Ik hoop evenwel dat ik naast mijn ervaren collega Frank het U naar den zin moge maken, ho pende dat ik iets voor U mag zijn, tot opbouw en stichting. Het is alles Gods raad waarin alles ligt besloten, en ik doe op U allen een beroep, om te be trachten de gemeenschap der heiligen, in het midden van deze wereld. God heeft het laatste woord in alle levensomstandigheden. Mochten wij door de levenszee het land der eeuwigheid bereiken. Tot slotzang werd nog gezongen Gez. 270, vers 5 en 9. Of 31. 't Mannetje kwam al nader, nader. PIm heel angstig naar hem keek. De vlinder nam eerst beleefd zijn muta af, Vroeg: waarom ziet u zoo bleek? Ben je misschien ziek beste jongen, Of ben je wellicht wat bang? Meneer zei PIm, in zijn droom bevend. Ik hang hier, ziet U, al zoo lang.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2