Groote afslag DRUIVEN Dr. E .HOEKSTRA'S ró VRACHI-AUTODIENST Flinke Werkster C. EDEL-Krabman, 14 beste biggen Rijke broodwinning. Beste Fokrammen, BESTE SCHRAMMEN M. HOEP, Uitverkoop CALLANTSOOG De verkiezingen in Duitschland. Betoogingen van de en het N.V.V. SD.AP Door gemaskerde bandieten overvallen. Weer een brutale inbraak te Rotterdam. Een Zwolsche dievenbende ingerekend. Advertentiën. SEERIRUIDA DE WAARD, 1 1. DE BOER g 1. DE BOER-Keesman 8 l BE jj 1. M. DE ROOII-Kruijt Weekbericht. C. Rezelman Jz. Vanaf heden R. BREED, SCHAGEN NAAR WIERINGEN OPRUIMING 10 pCt. korting. Groentenzaak Lessen Fransch en Engelsch. K. SCHOORL, Bloedzuiverende Pillen Plm. f 3,000.= 1 H.A. Roode Dorschkool, Schotsche Muizen Poters Melkwijk, Slagersleerling, net Meisje Met de nummering der huizen is men dezer dagen gereed gekomen. In het totaal werden 282 huizen van een wit emaille plaatje met zwarte wijkletter en num mer voorzien. In een dezer dagen gehouden vergadering van de feestcommissie der V.V.V., voor het feestelijk herdenken van het twaalf- en een halfjarig bestaan der vereeniging voor leden met introducé, op Zaterdag 25 October a.s. werd o.m. besloten de medewerking te vragen van de Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" en de Zangvereeni- ging „Zanglust". De avond zal gevuld worden met too- neelspel, voordrachten, muziek (o.a. een stuk te geven door het feestcommsisie-orchest), enz. Wij twijfelen er niet aan(, of dezen avond zal een schitterend slot worden van de feesten, gehouden ter eere van dit jubileum. Uit Berlijn wordt gemeld: Naar de Rijksverkiezingsdienst mededeelt, zal de nieuwe Rijksdag waarschijnlijk bestaan uit 576 afge vaardigden. De oude Rijksdag bestond uit 490 leden. De nieuwe Rijksdag zal zeer waarschijnlijk als volgt zijn samengesteld: Nieuwe Rijksdag Oude Rijksdag 153 Sociaal-Democraten 143 Duitsch-Nationalen 41 79 Centrum (Katholieken) 68 62 Communisten 76 54 Duitsche Volkspartij (Stresemann) 30 54 Staatspartij (vJh. Dem. partij) 20 25 Economische Partij 23 23 Beiersche Volkspartij 18 13 Nationaal Socialisten (Hitier) 107 12 Land en Volk (v.h. Landbond) 18 3 Duitsche Boerenpartij 6 8 Duitsch Hannoversche Partij 5 3 Coöp. Volkspartij 5 2 Chr.-Soc. Volksdienst 14 Uit dezen voorloopigen uitslag blijkt, dat de radi cale (uiterste) partijen groote winsten hebben be haald. De Nationaal Socialisten hebben hun getal af gevaardigden bijna vertienvoudigd en zijn nu na de Sociaal-Democraten, de sterkste fractie in den nieu wen Rijksdag. Van de links-radicalen hebben de communisten niet minder daa 22 zetels gewonnen. De grootste verliezen leden de Duitsch-Nationalen en de Duitsche Volkspartij (de partij van wijlen dr. Stresemann). De verliezen der Sociaal-Democraten zijn ook be langrijk, vooral als men in aanmerking neemt, dat het aantal opgekomen kiezers bij deze stemming belang rijk grooter is geweest dan in 1928. Het Centrum heeft flinke winstbehaald en de Eco nomische partij wist zich te handhaven. De naams verandering van de Democratische partij (nu Staats partij) heeft haar geen voordeel gebracht, haar zetel verlies is echter niet al te zwaar. Vreugde bij de Hitlerianen. Hun eischen inzake deelneming aan de re geering. De nationaal-socialisten hadden Zondagavond in het Sportpalast te Berlijn een vergadering bijeenge roepen waar de uitslag der verkiezingen werd be kend gemaakt. Het gebouw was tot den nok gevuld. De bekendmaking der uitslagen geschiedde door mid del van lichtbeelden. Elke nieuwe overwinning der Nationaal-Socialisten werd met luid gejuich begroet. De nederlagen der middenpartijen werden met gelach ontvangen en de winsten der communisten lokten een heftig gefluit uit. Kort na middernacht heeft dr. Goebbels onder ge weldig enthousiasme nog eens het doel van de na tionaal-socialisten uiteengezet en gesproken over de voorwaarden voor een eventueele deelneming der na tionaal-socialisten aan de regeering. Deze voorwaar den zijn: de bezetting van 't Rijksweerministerie en het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken, het verbreken der betrekkingen met de sociaal-democra ten en nieuwe verkiezingen in Pruisen, overneming van het Berlijnsche politie-presidium, enz. Wanneer de andere partijen op deze voorwaarden niet ingaan, dan zullen de nationaal-socialisten met hun 107 ze tels in de oppositie blijven en zoo noodig obstructie voeren. De vergadering zond telegrammen van gelukwen- schen aan Adolf Hitier en andere leiders der partij. Een voorloopige telling. Volgens de voorloopige officieels telling zijn in to taal 34.943.460 stemmen uitgebracht, tegen 30.738.381 stemmen bij de vorige Rijksdagverkiezingen. Deze stemmen zijn als volgt verdeeld: Sociaal-democraten 8.572.016 (9.151.059); Duitsch-nationalen 2.458.497 (4.360.029); Centrum 4.128.929 (3.711.141); Communisten 4.587.708 (3.263.354); Duitsche Volkspartij 1.576.149 (2.678.207); Duitsche staatspartij 1.322.608 (1-504.148); Economische partij 1.360.585 (1.395.687); Beiersche volkspartij 1.058.556 (945.304); Nationaal-socialisten 6.401.210 (809.771). De buitenlandsche politiek blijft dezelfde. Wolff meldt nog uit Berlijn: Den uitslag van de verkiezingen legt men in Ber lijnsche politieke kringen aldus uit, dat de voortzet ting van de huidige buitenlandsche politiek verzekerd is. De oppositie tegen deze politiek bedraagt in het geheel 224 stemmen, nl. 76 communisten, 107 natio- naal-soc., 41 D.-nationalen, Daar de rijksdag in het geheel 575 afgevaardigden zal tellen, is deze oppositie veel minder dan de helft der afgevaardigden. Briand laat zich niet uit over de Duitsche verkiezingen. De vergadering van den Volkenbond te Genève werd gister heheerscht door de Duitsche verkiezingen. Men tracht de gevolgen ervan te berekenen en de uitwerking op den Europeeschen politieken toestand, alsook de wisselwerking daarvan weder op den ar beid dezer bondsvergadering. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand heeft gister aan Duitsche journalisten ver klaard, dat hij geen gevolg kan geven aan hun ver zoek om zijn meening te zeggen omtrent het resul taat van de Duitsche verkiezingen. Hij heeft tot nu toe streng vermeden zich te mengen in de binnen landsche politieke aangelegenheden van een ander land en heeft daarom in zijn rede ook de binnen landsche verhoudingen in Duitschland niet bespro ken. Hij sprak evenwel de hoop uit. dat ook in de toe komst de Duitsche buitenlandsche politiek op ver zoening gericht zal zijn. Van goed ingelicht Fransche zijde verluidt even wel, dat de positie van Briand ten gevolge van het resultaat der verkiezingen in Duitschland verzwakt Frick leider der nat.-soc. rijksdagfractie. Volgens een Wolf-bericht zal dr. Frick de leiding der nat.-soc. fractie in den rijksdag op zich nemen. De grootste optocht die ooit te Amsterdam is gehouden. Zondag is door de S.D.A.P. en de N.V.V. in de hoofd stad een betooging gehouden tegen de Vlootvoorstel- Ien en vóór het Staatspensioen, de algemeene invoe ring van den wettel ijken achturendag, medezegging schap en bedrijfsorganisatie, wettelijk geregelde va- cantie, sociale verzekering en werkloozenzorg, en ont wapening. Geweldige mensehenmassa's waren voor deze open luchtbijeenkomst naar Amsterdam gestroomd, waar op een groote opgehoogde vlakte bij den Amstel het meetingsveld was afgerasterd, welke tegen twaalf uur geheel vol was. Naar schatting moet het aantal betoo- gers niet ver van de tachtig duizend af zijn geweest. Op het oogenblik dat de bijeenkomst geopend werd, ontlastte zich een geweldige stortregen boven de volks massa, en waar aan vluchten of schuilen niet viel te denken, moesten de vele duizenden zich gelaten in hun lot schikken. Men liet zich echter daardoor niet ontmoedigen en luisterde met aandacht naar de ver schillende redevoeringen, voor zoover dat tenminste mogelijk was. Vastgesteld is, dat de bekende motie, die verlangt van den Volkenbond dat eindelijk de ontwapeningsbe loften zullen worden vervuld, „met algemeene stem men" is aangenomen, en daarop begonnen de maat regelen om den grooten optocht door de stad op te stellen. Doordat nog steeds nieuwe groepen aankwa men, is deze eerst veel later dan was aangekondigd begonnen; en zeer velen die van verre waren gekomen en zich hadden voorgesteld in den stoet mede te loo- pen, hebben daarvan moeten afzien en zich met het toeschouwer zijn tevreden moeten stellen. Het was bijna half drie toen de kop van den stoet van het terrein opmarcheerde; en bijna anderhalf uur later zette de staart zich in beweging, hoewel de mu ziekkorpsen, die over den optocht verdeeld waren, er een opgewekt marschtempo in hielden. Met de duizen den banieren en vlaggen vormde de stoet een zeer kleurrijk, dikwijls schilderachtig geheel; het meest indrukwekkend echter was het geweldig groote aan tal in ordelijke rijen optrekkende betoogers. Op het Amstelveld is de optocht, misschien de groot ste, zeker een der grootste, die ooit in Amsterdam is gehouden, ordelijk uiteengegaan. Ook te Rotterdam heeft een massa-betooging plaats gehad, waaraan een 40.000 personen deelnamen. Ook hier hetzelfde regen achtige weer als in Amsterdam, dat nochtans niet ver mocht de stemming te verstoren. Na de redevoeringen zijn de twee moties aangeno men, die ook te Amsterdam zijn voorgesteld. Landbouwer en z\jn zoon ernstig gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks uur drong een tweetal gemaskerde mannen in de hoeve van den landbouwer J. Venner te Mildert (gem. Gra- them). De 50-jarige V. wred door de onverlaten met een ijzeren voorwerp ernstig mishandeld, terwijl hem eenige messteken werden toegebracht. Ook de zoon van V. werd overvallen en kreeg eveneens eenige messteken. Op het hulpgeroep van de beide dochters van den landbouwer namen de indringers de vlucht, zonder dat zij iets kon den meenemen. Zondagochtend werd op den weg van Keipen naar Baexem een der vermoedelijke daders ge arresteerd. Nader vermeldt hieromtrent de „Crt." nog: Door het lawaai was de 17-jarige zoon van Venner wakker ge worden. Toen hij de mannen in de kamer van zijn va der gewaar werd, greep hij een stoel en sloeg een hun ner daarmede op het hoofd. De andere bandiet ging Ven ner te lijf. Deze kreeg drie steken in het hoofd en één in de linkerzijde van de borst. De zoon liep een diepen steek in den linkerarm op. De 18-jarige dochter van Venner was intusschen het huis uitgevlucht en ging hulp halen bij een der buren. Toen deze kwam opda gen hadden de onverlaten reeds het huis verlaten. De rijksveldwachter te Keipen werd gewaarschuwd. Direct werd de gemeente- en rijkspolitie in den omtrek gewaarschuwd. Zondagmorgen hield de gemeentepolitie van het dorpje Ell twee onbekende personen aan, die zich niet voldoende konden legitimeeren. Het bleken Duitschers te zijn. Zij werden aan een verhoor onder worpen, doch ontkenden ter plaatse te zijn geweest De politie heeft later de door de indringers gebruik te maskers op eenigen afstand van het huis van Venner gevonden. Aan voetstappen was duidelijk te zien dat de bandieten hardloopend de vlucht hebben genomen. Deze voetstappen vertoonen echter zeer veel overeenkomst met de voetafdrukken van beide gearresteerden; één hun ner blijkt bovendien nog bloedvlekken op zijn kleeding te hebben. Venner had zich kort geleden een nieuwen waakhond aangeschaft; deze hond lag dood in het hok. Het parket uit Roermond kwam Zondag en nam belden gearresteerden een verhoor af. Uit de brandkast van het theater Arena is 14000 gestolen. Gisternacht is te Rotterdam opnieuw een zeer bru tale inbraak gepleegd. Ditmaal is het theater Arena aan het Stationsplein aan de beurt geweest. De dieven zijn in een brandgang langs het gebouw gekomen, zijn daar een brandtrap opgeloopen en zoo terecht gekomen voor een nooddeur. De spanjolet heb ben zij verhogen, waarop zij op de galerij van het theater terecht kwamen. Door het pand zijn zij naar Ik betrap je op heeterdaad bij het stelen van mijn appelen Vast niet, baas! Ik pluk alleen maar de half rotte voor je af, dat ze de andere niet zulle aansteke! (Excelsior). het kantoor gegaan, waar bij 'de brandkast Kebben opengescheurd. Uit deze kast is een bedrag van f4000 gestolen. Daarna hebben zij een schrijfbureau openge broken, waaruit zij de postzegelkas hebben gestolen. Vervolgens zijn zij langs denzelfden weg, waarlangs zij waren gekomen, weer weggegaan. Bewaarplaats van echtgenooten, die tijdens het winkelen van hun vrouwen 7::-< hr7\veken. Goede vangst van de politie. Ook de geweren-diefstal opgehelderd. De Zwolsche politie heeft een mooie slag geslagen door de hand te leggen op een dievenbende, waar door ook de inbraak in de schietbaan der Zwolsche Burgerwacht en B.V.L. tot klaarheid is gekomen Jl. Vrijdag kreeg de Zwolsche politie ambtelijk bericht van dezen diefstal en reeds Zaterdagmorgen werd tot arrestatie van vier jeugdige personen over gegaan. Het waren de 18-jarige R. D., de 17-jarige C. J. v. H., 'dé 36-jarTgè W. G. en 'de 15-jarige R. J. v. d. V. Verborgen in knotwilgen bij het Frankhuis werden de vermiste karabijnen en 175 scherpe patro nen gevonden. Een van de aangehoudenen was nog in het bezit van een dolkmes. De commissaris van politie die het onderzoek per soonlijk leidde, wist de aangehoudenen tot bekente nis te brengen, niet alleen van deze inbraak, maar ook van tal van andere diefstallen. Zij bekenden omtrent de inbraak in het gebouwtje op de Schiet baan, dat zij, na de deur en kasten geforceerd te hebben, 4 karabijnen, patronen en 2 chronometers buit maakten. Van daar waren zij gegaan naar het terrein der IJsselcentrale aan het Almelosche kanaal, waar zij hun eerste schietoefening hielden; daarna ging de tocht naar het Zwartewater, waar bij den houthandel der firma Eindhoven de tweede oefening plaats vond. Ten slotte werden de wapens in knot wilgen verborgen. Uit de verdere bekentenissen bleek, dat deze jon gelui ook hebben ingebroken in het kantoor van den Zwolschen gemeente-ontvanger, gevestigd in huize Eekhout; zij werden daar echter gestoord, zoodat niets werd buit gemaakt. Beter ging het hun bij een inbraak in het kantoor van den steenkolenhandelaar Van den Berg aan de Westerlaan, waar een belang rijke som gelds en in het kantoor van den steenko lenhandelaar Mijnheer, waar een klein bedrag werd gestolen. De jongelui waren in het bezit van keurige fiet sen. Ze hebben ten minste acht fietsen gestolen. De jongens hebben ook ingebroken in een huisje op Oud Swolle, waaruit een aantal sigaretten gesto len zijn. Verder hebben zij 80 electrische lampjes aan gebracht voor gevelverlichting aan een perceel op de Hoogstraat te Zwolle, gestolen. Hoeveel electrische fietslantaarns en dergelijke voorwerpen ze hebben gekaapt, is niet precies te zeggen. 'Gister zijn ook nog aangehouden de 16-jarige H. D. cn de 16-jnrige J. ter S. Nog is gebleken dat de jon- ons zich hebben schuldig gemaakt aan een inbraak •ij de firma Jacobs, waar een geldkistje met f 100 is gestolen, cn bij de firma Ganzeboom, waar een aan tal flesschen wijn werd weggenomen. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, kennis te geven van het overlijden van onzenlie ven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer DIRK ZON, in den ouderdom van 57 jaar en 6 maanden. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, M. ZON—Schuitemaker, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Anna Paulowna, 13 Sept. 1930. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te ge ven van het overlijden van onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Wed. van J. Vriesman, in den ouderdom van 80 jaar en 8 maanden. Namens de Familie VRIESMAN. Petten, 14 Sept. 1930. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Echtge noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Grietje Koning, in den ouderdom van 60 jaar. Haar diepbedroefde Echt genoot en Kinderen, C. DEKKER. Jn. DEKKER. M. KOOIJ—Dekker. J. KOOIJ. Schagerbrug, 15 Sept. 1930. cooöoioaocöctoaoix) X Den 28en Sept. a.s. hopen onze a y geliefde Ouders en Grootouders q Q 0 te Barsingerhorn, A hunne 40-jarige Echtvereeni- a q ging te herdenken. q 0 Hunne liefhebbende Kinderen 0 Q en Kleinkinderen: Q SchagerbrugQ X R. de BOER. X O A. de BOER—Sleutel en JAN. g §N. Niedorp: Q G. STRIIDF.R-de Boer, 0 O P. STRIJDER. Q g JOOP en JANNIE. g Receptie van 3—5. OÖOOCOaOÖOCOROCD aoaocx)aoaoc>oc<)oo a Den 21 en September hopen a y onze geliefde Ouders 8 hunne 12>1 -jarige Echtvereeni- Q ging te herdenken. O Hun dankbare Kinderen. O Strook, Kolhorn, Sept. 1930' 2 OiOÖOOOOSOOOOBOCJOCfO Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de hulp en bijstand ons verleend tijdens en na de brand van 31 Augustus. C. RAA. D. RAA—Ruig Aartswoud, Sept. 1930. Heden noteer ik vrijblijvend op A.H.V. bij minstens 100 K.G. netto contant af pakhuis Laplata Mais f 7.— Buitenl. Gerst f 5.50 Inlandsche Gerst f 6.75 Voorslag Lijnkoeken f 10.75 Pulp op herfstlevering uit wagon Extra wordt berekend per 100 K.G. voor malen f 0.50; voor breken f 0.25; voor thuisbezorgen f 0.25. Aanbevelend, Wieringerwaard, 16 Sept. 1930. (Honingzoet) 30 cent per pond. Beleefd aanbevelend, Landbouwstraat, SCHAGEN. rechtstreeks van Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. biedt zich aan. Br. letter BB. Bur. van dit blad. vanaf 14 tot en met 21 September. van restanten Stofjes, Schorten, Ondergoederen en verdere Modeartikelen Benevens niet tot den Uitverkoop behooren- de Goederen Alles wordt spotgoedkoop uitverkocht. Aanbevelend, Nieuwe Niedorp. bij T. MOOIJ Jbz., Ilargen (gem. Schoorl.) Te koop aangeboden Wegens ziekte der vrouw, een van ouds bekende in AMSTERDAM, verdienste f 70.— per week, huur van het huis f 10.— per weck, contróle wordt toegestaan, eigenaar is ook bereid om opvolger eenigen tijd te assisteeren. Brieven letter B, Bureau Schager Courant. Het welbegrepen belang van Uw kind, dat de U.L.O. School zal be zoeken BARSINGERHORN. Ook aan collegaas; f 1.80 per doos v. pl.m. 250 pillen. Verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten en bij Apotheek Henri Sanders, Rokin 8, Amster dam. Vraagt gratis toezending brochure en afschrift attesten aan Marie Sanders, Exploitatie van Dr. E. Hoekstra's Geneesmiddelen, Hee rengracht 33. Amsterdam C. 2de Hypotheek gevraagd op groot winkelhuis. Br. No. 588, bureau van dit blad. TE KOOP: volbloed Texel. DAAN KAAN, Wieringerwaard. TE KOOP: bij P. HUIBERTS. Anna Paulowna. te koop. AdresTh. v. d. KROON, Boermans- weg, Anna Paulowna. TE KOOP: Een ruime wagon Maat 28—38 tot 55. Adres: C. LANGEDIJK, Laanweg, Oudkarspel. Te koop gevraagd: Een Zoo er een winkel bij is met ver koop van melk, boter, kaas en eieren, daar is ook geen bezwaar bij. Brieven onder letter MZ. Bur. van dit blad. Gevraagd: Een gevorderd G. J. PRANGER, Heiloo. Gevraagd, zoo spoedig mogelijk, een voor dag en nacht, zelfstandig kun nende werken, bij Mevrouw WER- NER, te Barsingerhorn.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3