Aliencti lfiins- Mmitniit- LnttiiiHil ATHLETIEKDAG Asp irin; Groote te Schagen, Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. OM HONDERD DUIZEND DOLLAR Turnkring H.N.K. op Zondag 21 Sept.1930 op het Oude Sparta*terrein. Donderdag 18 September 1930. 73ste Jaargang No. 8733 CODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekt Dinsdag, Woensdag, Donder- i dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaèut. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer '20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grnotere letters worden nnnr plaatsruimte berekend. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 16 September 1930. MISHANDELING, GEPLEEGD IN 1928. Deze bejaarde strafzaak, reeds vroeger behandeld, betreffende een mishandeling, in 1928 op zijn schoon- zuster gepleegd, door Hermanus de Gr. te Castricum, prijkte heden nogmaals op de zittingsrol. Als bijzonder- beid kan worden toegevoegd, dat de echtgenoote van verdachte, destijds gehoord als getuige a decharge, veroordeeld werd ter zake meineed. De mishandelde vrouw is inmiddels met haar gezin naar Limmen vertrokken. Zij werd hevig mishandeld door haar verwoed fa milielid en bekwam zelfs een lichte hersenschuddig, zoodat algeheele genezing 5 weken uitbleef. De verdachte was heden niet verschenen. Hij was zijn schoonzuster destijds gevolgd tot in de keuken, waar hij haar aanviel. Een familie-kwestie was ook hier weer de oorzaak van het conflict. Gevorderd word f 25 boete subs. 25 dagen hecht. HOOGER BEROEP AANRIJDING TE ij ANNA PAULOWNA. 1De 64-jarige heer Hubertus R., loodgieter te Noord- wijk, bevond zich op 30 Mei 1929 met zijn vierwielig motorrijtuig te Anna Paulowna op den Zuidermolen weg en was door den slingerenden gang van dit door hem bestuurd voertuig oorzaak dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht en een aanrij ding volgde met een anèer motorrijtuig, namelijk een vischwagentje door den koopman J. de Smit bestuurd en dat zich rechts van den weg bevond. Verdachte werd te dier zake veroordeeld door den Kantonreohter te Schagen en kwam van dit vonnis in hooger beroep met mr. Volkers uit Amsterdam als raadsman en verdediger. Hij erkende thans, dat het zijn schuld was, dat de aanrijding plaats had, doch het feit zelf was een ge volg van den uiterst slechten weg, vol kuilen en hobbels. Van een 4-tal getuigen, die gehoord moesten worden, was alleen de heer de Smit, de meest belanghebbende, aanwezig. De overigen waren door een misverstand niet gedagvaard. Overigens leverde dit zaakje niets belang rijks op. Het slingeren van de auto des heeren R. had niet tot oorzaak dronkenschap van den bestuurder, wat als een gunstige omstandigheid kon worden aan gemerkt. Volgens verklaring van de Smit had de Appellant te gen het vonnis zich destijds niet beklaagd over den treurigen toestand van den weg, doch toegegeven, dat zijn auto gebreken vertoonde, onder meer een niet al te betrouwbare stuurinrichting, die twijfelachtig was gerepareerd. Hij bleef thans echter hardnekkig zweren hij den onberijdbaren weg. Eerst na de aanrijding bleek de auto voor verderen dienst onbruikbaar te zijn ge worden. 1 De heer de Smit diende voorts een civiele vordering in ten bedrage van f 50, hoewel de toegebrachte schade veel grooter en wel f 131, bedroeg. De rest hoopte de vischventer per deurwaarder te innen. Achteraf bleek echter, uit de mededeeling van den verdediger, dat het •bedrag van 50 reeds was toegewezen, doch dat de ver dachte, Indien de rechtbank in dien geest vonnis wees, bereid was f 131 uit te keeren. Dus werd de vordering ingetrokken in het belang van den benadeelde zelve. Op grond van het onvolledige getuigenverhoor ver zocht de Officier aanhouding, nader bepaald tot de zitting van 28 Oetober a.s. FEUILLETON Uit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. 32. De kronkelende vechtersbas, in Dave's armen, werd met kracht weggeslingerd en kwam met een harden bons op den vloer terecht. Het was niet zijn eigen kracht, het was de kracht van den waanzin, waarover Dave Henderson op het oogen- (blik beschikte. Hij sprong naar voren. Teresa had in haar vlucht de trap al bereikt; de „Schorpioen" die haar achterna gevlogen was, was halverwege de gang. Dave zag niets meer al leen een roodharig heest, dat rende, rende. Er was geen huis meer en geen hall en geen trap of wat-ter wereld dan ook; alleen dat roode monster was in zijn ziel en zijn hersens gegrift; het monster dat geen genade zou kennen en dat hij met zijn eigen handen in stukken zou scheuren Opeens was het alsof er een vurige vlam voor zijn oogen danste, een wild geluid loeide in zijn ooren. Toen grepen zijn handen een spartelende massa en nu pas drong het tot zijn besef door, dat hij boven aan de trap aangeland was. Dat besef kwam, toen hij de gestalte van een vrouw onbeweeg lijk dwars over het portaal zag liggen. Hij lachte, zooals een krankzinnige lacht en de spartelende massa schreeuwde in zijn ijzeren greep, schreeuwde toen hij haar met titanenkracht ophief boven zijn hoofd Toen slingerde Dave Henderson haar van zich af; ze plofte omlaag en bleef liggen aan den voet van de trap. Dave draaide zich om en liet zich op de knieën vallen naast Teresa. Hij riep haar bij haar naam, FOGING TOT DIEFSTAL, DOODEN VAN 2 KIPPEN EN WEDERSPANNÏGHEID. De niet verschenen verdachte, in den persoon van den heer Hendrik B,, uit Bergen, had zich te verantwoorden wegens poging tot diefstal van 2 kippen, die hij bereids had doodgeslagen om zijn voornemen te vergemakke lijken. Een en ander speelde zich af in het ganzenveld te Schoorl. Hij werd daarbij op heeterdaad betrapt door den onbezoldigd rijksveldwachter H. de Sukkel, die hem te dier zake wenschte aan te houden. De op heeterdaad betrapte kippendief maakte toen een handbeweging or hij een schietwerktuig uit zijn zak wilde halen om Sukkel neer te schieten. Dit gebeurde echter niet, doch de veldwachter geraakte met den heer B., 'n gevaarlijk persoontje, geducht aan het vechten, waarbij B. de meest gemeene gevechtstrucs in toepassing bracht. Ten slotte wist de Sukkel toch baas te blijven en B. te over meesteren. De geuite bedreigingen vermochten niet hem zijn ambtsplicht te doen verzuimen. De neer Officier drukte zijn spijt uit over de afwezig heid van verdachte, waar toch zijn belang meebracht zijn persoonlijke verschijning ter terechtzitting en Z.Ed. requireerde tegen B. ter zake poging tot diefstal, het dooden der kippen en de wederspannigheid, 8 maanden gevangenisstraf. Bedoelde B. is dezelfde persoon, die indertijd den chef-veldwachter Verkerk te Bergen door een revolver schot verwondde. MISHANDELING IN VEREENIGING. In deze zaak moesten compareeren 5 verdachten, Jb. S., Corn. K., H. K., C. M. en D. B., doch niemand hunner was verschenen. Hen was bij dagvaarding ten laste gelegd, dat zij in den Zondagavond van 1 Juli te Enkhuizen den 24-jarigen schilder Hotze Smit, die zich in het café van Kooper bevond, gezamenlijk hadden aangevallen en geslagen. De heer K. deelde de eerste watje-kou uit, waarop de 4 andere aanvallers volgden en den schilder, die niet veel van beteekenis tegen 5 kerels kon uitrichten, duchtig toetakelden. De oorzaak van die animositeit kwam niet voldoende naar voren, doch het Aanvang 2 uur (n.t.) Cntrée f 0.50, kinderen f 0.25, belasting inbegrepen. nog eens en nog eensmaar er kwam geen ant woord. Ze lag daar, met haar gezicht half op den grond, haar murw-geknepen armen in de opengereten mouwen om het gescheurde pakket van bankbiljet ten. Hij stond op, hij wankelde op zijn beenen en schudde in wilde nfzernij de vuisten boven zijn hoofd. En toen kwam die zinnolooze lach weer, ter wijl zijn oogen als geboeid rustten op de erbarme lijke, bloederige hoop onder aan de trap; hij lachte nog eens, toen hij een schaduwige figuur door de hall zag sluipen en wegglippen door de voordeur. Dat was \Iaggot een rat, die het zinkende schip verliet Zijn bezinning keerde terug. De politie! Die zou nu wel direct komen In een oogwenk had hij Teresa in zijn armen getild. Ze was niet dood hij hoorde haar adem gaan. Ze zouden ook van deze verdieping kunnen wegkomen langs de brandladder, maar hij kende hier den weg niet het was don ker en hij had geen tijd om te Zoeken het was beter om naar de tweede verdieping te gaan en door zijn eigen kamer te ontsnappen. Dat gaf minder op onthoud. Strompelend, struikelend in de duisternis Teresa in zijn armen, zocht hij zijn weg naar bo ven. De politie daarop was nu zijn heele don ken geconcentreerd. Als hij en Teresa hier gepakt werden, zou zijn herkenning als Dave Henderson, die dan niet kon uitblijven, haar ook in het verderf stor ten; het pakket bankpapier dat ze nog steeds onder haar arm geklemd hield, zou het spoor vanzelf naar San Francisco leiden en dan de schande van Nicolo Capriano zou zich over zijn dochter leggen! De koele nachtlucht streeks verkwikkend langs Dave's gezicht; hij ademde haar gretig in met diepe, weldoende teugen. Hij was door het venster van zijn kamer hij de brandladder gekomen en gunde zich nu voor het eerst een seconde om te luisteren. Het was doodstil in dit huis des doods, geen geluid kwam van beneden. Eén moment stond zijn hart bijna stil door een verlammenden angst en hij klemde Teresa nog vas ter in zijn armen. Maar hij mocht zich nu door niets, door geen vrees en door geen verteedering laten af leiden; hij moest wegkomen met haar uit dit nood lottige huis, zonder een seconde te verspillen. Toen begon hij met de uiterste behoedzaamheid in de duisternis de afdaling langs de onstabiele, bij v< TABLETT£NMii bij verkoudheden en rhaumatiek Weiger namaak en let er op dal op elke tablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 ets. was hier vermoedelijk wel «weer „cherchez la femme". De heer Smit vluchtte het café uit, wat niet onver standig genoemd kon worden, aangezien het hem daar wel wat te warm werd. Een tweetal ooggetuigen van de vechtpartij traden met den hoofdpersoon Smit heden als getuigen op. De heer Officier, onder aanvoering van verschillende bewijsmiddelen, achtte tegen alle verdachten het wettig en overtuigend bewijs aanwezig en vorderde tegen ieder f 30 boete of 30 dagen hechtenis. VERDUISTERING VAN EEN OVERJAS UIT DE HARMONIE. Aan den niet verschenen verdachte, den heer Hen drik H., reiziger, wonende te Velzen. werd ten laste gelegd, dat hij een overjas, eigendom van den heer C. Haakman te Alkmaar, op 22 Dec. uit de dancing van de „Harmonie" aldaar had meegenomen en zich dat kleedlngstuk wederrechtelijk zou hebben toegeëigend. Deze zaak werd bereids behandeld door den politie rechter ,doch door dezen Rechter verwezen naar de Meervoudige Strafkamer. De heer Haakman werd door den heer C. de Lange, ondernemer der „Harmonie" volledig schadeloos gesteld. De verdachte ontkende in dertijd het oogmerk der wederrechtelijke toeëigening. Hij had bedoelde jas uit de garderobe ontvangen en het kleedingstuk verder in zijn auto mee naar zijn pension te Velzen genomen. Getuige Peperkamp was niet aanwezig. Hem zou daarom wel eens 'n strafvervolging kunnen dreigen. De heer Officier was van meening, dat verdachte een eventueel misverstand gemakkelijk had kunnen herstel len,' nu hij dit verzuimde acht Z.Ed. het strafbare oog merk aanwezig en requireerde dus ter zake verduiste ring f 30 bpete subs. 30 dagen. Vervolgens werd het onderzoek geschorst en de stuk ken zullen gesteld worden in handen van den Rechter commissaris. dus is een herhaalde behandeling nog weer te wachten. VERDUISTERING VAN EEN PAKJE MET SNOEPERIJEN. De 45-jarige juffrouw Klaasje L., hulsvrouw van Jan K., voorheen te Helder, Doggersvaart 43 en thans te Oterleek aan den Molenweg woonachtig, stond terecht als verdacht van wederrechtelijke toeeigening van een pakje lekkernijen, als taartjes, allerhande en bonbons, dat de loopjongen Joh. Heijerman in dienst bij banket bakker Corn. Vis aldaar aan de autobus was bezorgd, terwijl bedoelde delicatesse feitelijk bestemd waren J. Brouwer te Callantsoog. Verdachte nam het pakje van den bezorger aan en deed het voorkomen of het voor haar was bestemd en deze vrijpostigheid was de rudi mentaire oorzaak van haar verschijning op de verdach- tenbank te Alkmaar. Hoewel zij thans ontkende het pakje van Heijerman te hebben aangenomen, herkende de loopjongen haar pertinent. Verdachte had zelf ook een pakje met lekker nijen, geleverd door een anderen banketbakker, in ont vangst genomen. Het verduisterde pakje bevatte 20 ge bakjes, allerhand en bonbons. De heer Brouwer had deze bestelling schriftelijk gedaan bij banketbakker Vis. De heer Politierechter traohtte na het getuigenverhoor op gemoedelijke wijze de verdachte er toe te brengen de waarheid te vertellen, doch zijn pogingen leden ho peloos schipbreuk. Verdachte bleef volhouden, niets van een ander pakje te weten. zwaaiende ijzeren ladder, in zijn bewegingen blem- merd door den kostbaren last in zijn armen. Sport voor sport ging het langzaam omlaag, voorzichtig tastte hij telkens met zijn voet naar de volgende trede. Het meisje rustte in zijn rechterarm, met zijn vrije hand hield hij zich in evenwicht langs het wankele, roestige ding. Het ging zoo tergend lang zaam en hij had zoo n haasthet was om razend te worden. Elk oogenblik kon de politie Eén sport en nog een eindelijk! Zijn voet, zoe kend en tastend, vond geen steun meer. Hij was aan 't eind! Maar nu kwam het moeilijkste nog. Voor een man die zijn handen vrij heeft, is de sprong van het eind van een brandladder niet de moeite waard-»- die dingen hangen altijd vrij laag boven den beganen grond. Maar hij durfde niet te springen met het be- wustelooze meisje in zijn arm. Met zijn eene zijde tegen de ladder gedrukt, om zooveel mogelijk zijn evenwicht te bewaren, tastte hij met zijn vrije hand naar de onderste sport: strek te zijn armspieren totdat ze als stalen kabels wa ren en liet zich zóó zakken, met zijn voet steun zoekend tegen den muur. liet lukte. Zijn voet raak te den grond. Goddank! Ilij rende de binnenplaats over, de steeg naast de „IJzeren Taveerne" in. llier luisterde hij weer. Maar nog hoorde hij niets. Hij holde verder Hij moest Teresa in veiligheid brengen hij had nog wat te doen. Hij moest hun sporen uitwisschen in de „IJzeren Taveerne" Zijn hand koffer stond nog boven en misschien ook bagage van Teresa. Die mocht de politie niet vinden ais zij het huis doorzocht. Als het nog maar kon, als het in 's hemelsnaam nog maar kon ze zouden nu toch wel direct komen, ze hadden er al moeten zijn Daar stond een schuur in de steeg; blijkbaar een bijgebouw van de „IJzeren Taveerne". De deur was niet op slotde hemel was hem genadig de schuur was leeg, scheen niet meer in gebruik te zijn geweest Voorzichtig legde Dave Teresa op den grond. Met bezwaard hart liet hij haar alleen, maar het kón nu eenmaal niet anders. Hij holde terug, in een wip had hij de onderste sport van de brandladder te pakken en trok zich op. Lenig als een kat klom hij naar boven, greep zijn handkoffer, griste op Teresa s kamer twee valiezen weg. Met een doffen plof kwa men ze op den grond neer; in een ommezien was Dave Er is nóg iemand die haar met één doosje uit de bus zag komen. Deze getuige schijnt in de instructie niet ge hoord te zijn, Verzwarend voor verdachte waren echter de verklaringen van den buschauffeur Zwaan, inmiddels j nog gearriveerd, die gezien had, dat verdachte met den j loopjongen van Vis had gesproken. Zij had, toen zij uit- stapte twee pakjes bij zioh. Ook herkende de chauffeur j beslist den loopjongen, die met verdachte in gesprek was Zekere juffrouw Makelaar, niet aanwezig door ziekte, heeft verklaard duidelijk gezien te hebben, dat verdachte het aan Brouwer geadresseerde pakje in de hand had genomen. Ondanks haar op dit alles werd gewezen, bleef de vrouw ontkennen. De heer Officier vond het niet noodzakelijk de overi gens zeer belangrijke getuige, Mej. Makelaar nog te hoo- ren en was van meening dat het bewijs ook zonder haar wel was te construeeren. De officier releveerde voorts méér uitvoerig het gebeurde met de pakjes bij de auto bus en requireerde, het wettig en overtuigend bewijs ge leverd achtende, tegen mej. L. f 35 boete of 35 dagen hechtenis. Verdediger Mr. de Groot stelde er prijs op dat mej. Makelaar momenteel ongesteld, alsnog werd gehoord en verzooht ook een hei ende instructie en schorsing der behandeling. Ook het politieonderzoek achtte pleiter on volledig. Na over een en ander te hebben geraadkamerd deelde de rechtbank als haar beslissing mede, dat de verdere behandeling der zaak zal plaats hebben op Dinsdag 28 Oetober. Men hoopt dat mej. Makelaar dan weer her steld zal zijn. MISDRIJF ART. 247 WETB. V. STRAFRECHT. Met gesloten deuren stond terecht de 62-jarige hard- hoorige inwoner van den Burg op Texel, Jan R., aan wien was ten laste gelegd het plegen van strafbare han delingen met het minderjarige meisje Jaantje Dontje, gedurende den loop van 1929. In deze zedezaak oppo neerde mr. Schenkeveld als raadsman en verdediger. De heer officier, hoewel niet gesticht door het ge drag van verdachte, gaf blijk mede te willen werken tot diens moreele opheffing en requireerde 8 maanden voor waardelijk met 3 proefjaren en nader op te leggen bijz. voorwaarden. De verdediger in herinnering brengend de kernspreuk Tout savoir c'est tout pardonner". refereerde zich gaarne aan dit requisitoir met uitzondering van de strafmaat, die hij verminderd wenschte te zien. Uitspraak volgende week. OPLICHTING DOCR MIDDEL VAN DE PHOTOGRAPHIEKUNST. De 43-jarige heer Bernardus Joh. Adrianus Sch. van beroep loodzetter, geboren te Haarlem, zonder vaste woonplaats en thans gedetineerd te Roermond, werd voorgeleid door een tweetal Koninklijke Marechaussees In vol ornaat en bleek te zijn wat men vroeger noemde 'n chevalier d'industrie. Deze verdachte had zioh althans te Helder schuldig gemaakt aan verschillende oplichte rijen, zich bij onderscheidene ingezetenen voordoende als fotograaf en bij voorbaat gelden ontvangende voor be stellingen die nimmer werden uitgevoerd. Onder meer bij Cornelia Gorter, huisvrouw Du Frie, die in 't laatst van Februari een bezoek kreeg van verdachte, welke haar een stalenboek toonde van verschillende foto's op voorwerpen in casu 'n sigarettenkoker, waarop een fa miliegroepje zou prijken, en waarvoor zij reeds vooruit f 5.40 betaald had, benevens een portret van haar man en kinderen ter overnamen. De heer Sch. gaf zulks goedmoedig toe. Hij was be slist voornemens de bestellingen uit te voeren en had reeds verschillende foto's afgeleverd, doch eerst den laatsten tijd was hy buiten staat de firma In Berlijn, waarvoor hy werkte, te voldoen. Het ontvangen geld had hy gebezigd voor noodzakelyk levensonderhoud. In de stukken had de heer Sch. eenigszins anders ver klaard, wat minder onschuldig, zooals hem werd voor gelezen. Voorts had verdachte een handelsrelatie aange knoopt ten nadeele van mej. Trijntje Schendelaar. echt genoote van den heer J. P. Vlaming, 'n hulsgezin met 5 kinderen, dat voor f 3 op een speld zou pryken. Mej. Vlaming betaalde f 2.50 vooruit en wacht nog steeds weer beneden. Het was alsof de angst en de span ning hem vleugels gegeven hadden. Toen hij weer in de schuur terug was en de ba gage daar had ncei-gezet, gunde hij zich eindelijk tijd om te zien hoe het met Teresa gesteld was. Hij liet zijn electrische zaklantaarn aanflitsen en toen kwam een zacht gekreun over zijn lippen. De kogel was langs den nek van het meisje gegaan, juist ho ven den schouder. De wond bloedde lievig en over het pak bankbiljetten, dat nog stijf in haar arm was ge klemd, liep een roode streep. Ilij strekte haar ar men zacht cn voorzichtig langs haar lichaam, logde het pakket op den vloer, nikte een van haar valiezen open en greep het eerste stuk linnengoed het beste, dat in zijn handen kwam. Zijn lippen trilden terwijl hij zijn best deed om het bloed te stelpen en de wond zoo goed hij kon te ver binden. Teresa! Teresa!, fluisterde hij. Haar oogen gingen open er lichtte een glim lach in. Ze spande zich in om te spreken en haar woorden kwamen zoo zacht dat hij het hoofd moest buigen om ze te verstaan. Dave waar waar zijn we? Nog in het huis? Neen hoor! We zijn goed en wel weggekomen. We zijn in een schuur in de steeg naast de „IJzeren Taveerne". Roep dan direct hulp, Dave direct ik En toen sloten zich haar oogen weer. Ja, zei hij. Zijn stem beefde. Wéér riep hij haar naam, dringend, wanhopig. Maar er kwam geen ant woord, ze was weer bewusteloos. O God Teresa stamelde hij met een drogen snik in zijn stem. Een oogenblik bleef hij staan, alsof hij bij zich zelf overlegde; toen bukte hij zich, greep het pakje bankpapier, smeet het in het open valies, sloot dit, zette het in een donkeren hoek van de schuur en liep naar de deur. Hij keek uit. Er was niemand te bespeuren in de duisternis. Als de politie kwam zou die haar onder zoek voorloopig wel niet tot de schuur uitstrekken ze hadden in het huis zelf genoeg te doen! Enfin, dat moest hij maar riskeeren er zat niets anders

Schager Courant | 1930 | | pagina 1