oudere ereld Pijl of Vogel? Roode Amazonen. Wat denkt Piccard te bereiken? Radio voor vijftig jaar! Soldenhoff's „staartloos" vliegtuig. De Aeroplaan der toekomst? door Kapitein C. L. DOORMAN. nen gebogen einden van de vleugels. Daardoor heeft deze machine géén „lengte-as", zooals het vogeltype waarbij men achtereenvolgens motor, romp en stuurvlakken tegenkomt. Het „pijl-vliegtuig" kan zich dus ook niet om haar eigen as draaien en dus nooit den zoo gevaarlijken „doodenval" maken, waarbij het betreffende vliegtuig in een draaiende beweging loodrecht omlaag stort. De dubbele, onaf hankelijk werkende stuurvlakken zorgen er bij het „pijlvliegtuig" voor, dat het toestel steeds weer auto matisch in den horizontalen toestand terugkeert. Daarenboven kunnen de aan de vleugels bevestigde stuurvlakken loodrecht omhoog gesteld worden, waardoor zij als een soort „lucht-rem" werken. Bovenstaande bijzonderheden geven eenigszins een indruk van de vele voordeelen, welke het „pijlvlieg tuig" tegenover de „vogelmachine" heeft. Zij toonen aan, dat Soldenhoff en zijn uitvinding de belang stelling van de geheele „vliegende wereld" ver dienen. (Nadruk verboden.) Toen het vliegen begon op te komen, maakte men de „aeroplanes" in vogelvorm. Niemand kan bewe ren, dat deze handelwijze foutief was, want vlieg tuigen in vogelvorm zijn, dat hebben de laatste ja ren bewezen, geenszins slecht te noemen. Dit vormt echter nog geen grond voor de bewering, dat men met een vliegtuig, dat géén vogelvorm vertoont, niet of minder goed zou kunnen vliegen. De vogel is in het geheel geen ideale vliegkunstenaar. Hij heeft een zwaar lichaam mede te slepen, hetgeen slechts een belemmerende werking op het vliegen uitoefent en niets anders als ballast is. Daarentegen bestaan er zaden, die zonder voortbewegende kracht zeer goed zweven en die uiterst stabiel zijn. Zij gelijken in prin cipe op een papieren pijl, zooals wij die in onzen schooltijd maakten. Het staartloos vliegtuig van Soldenhoff De gedachte lag dus voor de hand deze pijl als voorbeeld van een vliegtuigconstructie aan te nemen. Daar de vogelconstructie's echter reeds vèr gevorderd waren, kwam deze gedachte eenigszins in de ver drukking. De Zwitsersche constructeur Soldenhoff nam reeds in het jaar 1912 patent op zijn pijl-vlieg tuig. Bij gebrek aan middelen konden zijn ideeën ech ter niet verwezenlijkt worden, zoodat hij eerst vijf tien jaar later kon beginnen met den voorsprong, dien de vogel-vormige aeroplanes hadden verkregen, in te halen. Hij noemde zijn patent naar de voor naamste eigenschappen van zijn uitvinding: de eigonstabiliteit. liet eerste vliegtuig van het door hem uitgevonden systeem, dat in den volksmond een „staartloos" vliegtuig wordt genoemd, werd in 1929 in Dusseldorf gedemonstreerd. De tweede machine is dezen zomer opgestegen en ondernam talrijke proef vluchten over Dusseldorf. Inderdaad voldeed dit toe stel aan alle eischon, welke Soldenhoff zich gesteld had. Zij was ongeloofelijk stabiel, zeer snel, gemak kelijk te bedienen en daarbij was zij in staat op een uiterst kleine oppervlakte te landen. Deze groote stabiliteit bracht den piloot Riedinger in de verlei ding, met het toestel kunststukken te maken, waarop het niet was berekend, zoodat hij kort geleden met ftijn vliegtuig op het Dusseldorfer vliegveld omlaag •tortte. De schuld lag in dit geval echter geheel en al bij den piloot en niet bij de machine. De voordee len van het Soldenhoffsysteem zijn nl. zoo groot, dat het pijlvliegtuig zich een blijvend succes heeft ver worven. Ieder vliegtuig bestaat uit „dragende" en „niet dragende deelen". Bij het normale vliegtuig vormt de romp niet-dragende last, terwijl bij het „pijlvlicgtuig" de romp gereduceerd is tot een restant, waarin mo tor en bestuurder zijn opgenomen. Het bestaat dus eigenlijk slechts uit vleugels, die zichzelf dragen. De motor zit achter in den korten romp, aan de binnen zijde van den door de vleugels gevormden hoek van •40 graden. De propeller draait in de vrije ruimte; er bevinden zich dus geen hinderlijke deelen achter den propeller, die den afvoer van lucht heiemmeren. Daardoor kan dit vliegtuigtype een betrekkelijk groo te snelheid ontwikkelen. De roervlakken, alsmede hoogte- en zijstuur, zijn bevestigd aan de naar bin- Hoogtezon en atoomsplitsing. Augsburg. De proeven van Professor Piccard om nieuwe bronnen van energie te vinden, staan thans in het middelpunt der algemeene belangstelling. Zijn op stijgen naar hoogere luchtlagen heeft ten doel de kosmische stralen te onderzoeken, speciaal met het oog op de omzetting en splitsing der atomen en de hoop, die men koestert, daardoor de reusachtige in die atomen verscholen energie practiseh te kunnen gebruiken. Rutherford heeft de practische uitvoer baarheid van dit idéé bewezen door met zijn radio actieve stralen atomen te splitsen. Hetzelfde proces moet zich op reusachtige schaal voltrekken in het heelal en tengevolge van het splitsen der atomen op de sterren ontstaat de kosmische straling. Door nu deze kosmische stralen in de hoogere luchtlagen te onderzoeken, hoopt Prof. Piccaard licht te bren gen in dit belangrijke probleem. Het gronddenkbeeld is reeds dikwijls door de ge leerden ontvouwd. Het komt neer op de oude opvat ting, dat de verschillende scheikundige elementen tenslotte niet uit eenzelfde oerstof zijn opgebouwd en dat hun verschillende eigenschappen alleen te danken zijn aan de verschillende wijze, waarop hun atomen zijn opgebouwd uit een oneindig groot aantal deeltjes dezer oerstof. Deze deeltjes worden bijeen gehouden door reusachtige krachten en deze krach ten komen automatisch vrij, als men het atoom kan ontbinden. Nu kan men atomen ontbinden door de kosmische stralen (z.g. hoogtezon), die zelf ook weer niets an ders zijn dan het product van een dergelijke ontbin ding van atomen op de sterren. Deze stralen zijn verwant aan de x-stralen, die ontstaan bij het ont binden van radio-actieve stoffen. De onderdeelen van een door hoogtezon ontbonden atoom worden weggeslingerd met een snelheid van 300.000 K.M. per seconde, m.a.w. met de snelheid van het licht. Hieruit kan men wel afleiden, welk een onuitputtelijke energie in de hoogtestralen zelf zit, die dit alles teweeg brengen. Wij zouden dus op aarde niet kunnen leven, als deze kosmische stra len ongehinderd haar oppervlakte konden bombar deeren. Wij worden daarvoor bewaard door onzen dampkring, die deze stralen grootendeels opvangt, zoodat er maar heel weinig van tot ons doordringt en wij uiterst gevoelige instrumenten noodig heb ben om deze stralen zelfs maar te kunnen waarne men. Op grootere hoogten heeft de atmosfeer haar werk echter nog niet geheel volbracht, vooral omdat de zwaarste luchtlagen het laagst liggen en daar kan men de aanwezigheid dezer kosmische stralen ook duidelijk aantoonen. Zij bestaan evenals geluid, licht en electriciteit uit trillingen, die echter een buiten gewoon kleine golflengte hebben. Terwijl de radio golven gewoonlijk een golflengte van honderden meters hebben en zelfs de korte golflengten nog ver scheidene meters bedragen, is de golflengte der kos mische stralen vermoedelijk niet grooter dan een millioenste mikron (een mikron is 1/1000 m.M.). Door deze korte golflengte kunnen de kosmische stralen overal doorheen dringen, b.v. zonder het minste bezwaar door een stalen pantserplaat van 1 meter dikte, want de afzonderlijke deeltjes daarvan staan toch altijd nog op een afstand van elkaar, die minstens 1000 maal zoo groot is als de golflengte der kosmische stralen. Prof. Piccard wil nu met zijn ballon op 16.000 M. hoogte trachten te komen en in die ijle luchtla gen waarnemingen omtrent de kosmische stralen doen. Men verwacht hiervan groote wetenschappe lijke resultaten, hoewel men nog in geen jaren mag hopen op een practische toepassing der atoom-ont binding. (Nadruk verboden.) Hot meten van bliksemstralen. Het hoogspannings-laboratorium van de General rUeetric Company of New York heeft thans een in strument vervaardigd, waarmee de eltctrische ener gie der bliksemstralen gemeten kan worden. De bliksemstraal laat op een film van onverwoestbaar materiaal een teeken achter, dat den vorm heeft van een inktvlek met veervormige uitloopers. Uit dit fi guurtje kan de spanning van den bliksemstraal af geleid worden. Het is met behulp van het toestel gebleken, dat de vroeger gemankte hypothesen juist waren. Men streeft nu naar een methode om electrische installa ties te beschermen tegen de schade, die eraan toege bracht wordt door het inslaan van den bliksem in de geleidingen. De kracht van een bliksemtsraal is nl. overweldigend groot; een normale straal produ ceert reeds een energie van ongeveer honderd hil- lioen kilowatt. Toch zou deze reusachtige hoeveelheid energie in gewonen stroom omgezet slechts enkele gulden waard zijn. want de ontlading duurt een on derdeel van een millioenste seconde. De groei van het kind. In Glasgow, Edingburg en Dundee heeft men vier jaar lang uitvoerige gegevens verzameld over lengte en gewicht van 657 kinderen, die bij het begin van de onderzoekingen zeven en nu dus elf jaar oud zijn. Daarbij bleek, dat deze kinderen het sterkst groeiden tusschen Maart en Juni, maar dat zij pas in gewicht toenamen in de periode Juli tot een met September. Van Maart tot Juni groeiden de jongens bijna 2 c.M., en de meisjes iets meer. Van Juli tot Septem ber groeiden jongens, zoowel als meisjes ongeveer 1 c.M. en gedurende de rost van het jaar namen de kinderen slechts heel weinig in lengte toe. Verder is het opmerkelijk, dat de kinderen in de maanden van sterken groei weinig in gewicht toe nemen en soms zelfs achteruitgaan. Men tast nog in het duister omtrent de reden van de groote ga- wichtstoename in den zomer. door Dr. B. SAWELJEW. Volgens een der laatste besluiten van het Legercommlssariaat te Moskou kunnen vrouwen in lei dende functies in het Roode Leger benoemd worden. De Russische vrouw is van nature een uiterst zachtmoedig, hoewel wat grillig schepseltje en in het geheel niet zulk een „demonisch" wezen, als zij door een groot aantal buitenlandsche, doch met het karak ter der Russische vrouw totaal onbekende schrijvers, en schijfsters wordt voorgesteld. Oorlogszuchtige in stincten bezat zij absoluut niet, maar wel was zij steeds een uitstekende verpleegster. Weliswaar telt de Russische geschiedenis verschillende uitzonderingen op dit gebied; want geen land heeft een geschiedenis waarin speciaal op het gebied van oorlogvoeren, do vrouwen zulk een belangrijke rol spelen, als Rusland. Noemen wij b.v. het z.g.n. „cavallerie-meisje" Durowa, dat verkleed als officier, in de voorste gelederen van het Russische leger gedurende den beroemden veld tocht van 1812 tegen de Napoleontische scharen mee vocht. Evenzeer moet men bedenken, dat de Russi sche vrouw zich steeds heeft beqjggehouden met al lerlei intellectueele vraagstukken, en dat zij zelfs niet aan sport deed. De wereldoorlog echter, die een algeheele wijziging van de menschelijke behoeften met zich bracht, en die door de toekomstige geschied schrijvers als de grens z#\ worden aangegeven tus schen twee wereldbeschouwingen, was het, welke de Russische vrouw militairiseerde. In 1917, het jaar, waarin de „Tsaar aller Russen" ten val kwam en een burgerlijke regeering het roer in handen nam, meldden zich, opgezweept door de patriottische redevoeringen van Kerenski een geheel bataillon vrouwen. Toen, na de Bolsjewistische om wenteling, de burgeroorlog overal aan de grenzen van het groote rijk ontbrandde, dachten ook de nieu we machthebbers, dio hard moesten strijden, om hun eerst zoo kortgeleden verkregen macht te behouden, over de mogelijkheid om de vrouw in het leger te gebruiken. De omstandigheden werkten deze plannen in de hand, de Witten zonden reeds vele vrouwen in het vuur. Tegen Juli 1918 werd de binnenlandsche toestand van den moeizaam om zijn bestaan strijden den bolsjewistischen staat verergerd door een hon gersnood, waaronder het geheele land diep gebukt ging. Brood was een groote weelde geworden en slechts de soldaten kregen een vol rantsoen. Het commissariaat van Oorlog, dat dezen toestand han dig voor zijn plannen wist te benutten, liet daarop een proclamatie verspreiden, waarbij aan iedereen, die in het Roode Leger wilde dienen, hetzij man of vrouw, een goede verpleging en een ruim rantsoen levensmiddelen werd verstrekt, terwijl aan hun bloedverwanten, die niet meer konden dienen, even eens door den staat levensmiddelen zouden worden gegeven. Talrijke jonge meisjes, door den hongersnood ge dreven, en in de hoop hun verwanten, waarvan velen te zwak waren om te loopen, nog te kunnen helpen, meldden zich daarop aan. De toeloop was in den eer sten tijd zoo enorm groot, dat de meisjes urenlang voor de kazerne, waar de registratie plaats vond, moesten wachten. De vrouwelijke recruten werden niet alleen in militaire vakken, doch ook in de so ciale wetenschappen opgeleid. Een volkscommissaris hield dagelijks lezingen over het wezen van het Com munisme en leerde hen de grondbeginselen van de bolsjewistische wereldbeschouwing. De bataillons bleken uit een vreemde mengelmoes samengesteld. Echte proletariërsdochters zag men naast dames uit de vroegere hooge, doch nu totaal verarmde standen. En ook menige uit de gevangenis ontsnapte dievegge en zelfs straatvlinders vonden opname in het Roode Leger. Aan het hoofd van iedere militaire afdeeling stond een officier. Men zocht daarvoor hoodzakelijk revolutie-officieren uit. De vroegere Tsaristische offi cieren, waarvan er velen naar het Roode Leger wa ren overgeloopen, kwamen hiervoor niet in aanmer king. Na een opleiding van ongeveer een half jaar werden deze vrouwelijke troepen naar alle fronten, waar de burgeroorlog woedde, gezonden. In Odessa stelde men zelfs bij wijze van uitzondering een jong meisje aan het hoofd van één der beste mannelijke Tsjeka-afdeelingen. Deze Amazone, welke den bij naam van „Dora" droeg, deed van zich spreken door haar buitengewone wreedheid. Het Witte Leger maakte met de vrouwelijke gevangenen korte met ten. Toen het Roode Leger, onder den geweldigen druk van het witte tegen-offensief in het Zuiden van Rusland, moest terugtrekken, werden een aantal roode vrouwelijke cavalleristen alle wapens waren bij de vrouwelijke strijdkrachten vertegenwoordigd door de Witten gevangen genomen. Zij werden allen zonder vorm van proces opgehangen. Voor de terecht stelling verzochten zij als laatste wensch, om nog een sigaret fe mogen rooken. Daarop gingen zij moedig ln den dood. Het aantal Roode Amazonen, dat in dezen burger oorlog den vuurdoop heeft ontvangen, bedtfagt. vol gens betrouwbare rapporten, ongeveer 8000. Na het beëindigen van den burgeroorlog werden de roode bataillons naar Leningrad teruggeroepen en opgehe ven. Tegenwoordig zijn de vrouwelijke strijdkrachten een vaste reserve van het Roode Leger geworden. De Sovjetregeering zorgt voor militariseering van de ge heele bevolking, stedelingen zoowel als plattelands bewoners. „Overigens hebben de ervaringen, opge daan in dezen burgeroorlog", beweert het Commissa riaat van Oorlog, „de bruikbaarheid van de vrouw voor den militairen dienst ten voile bewezen." In de zoogenaamde „militaire scholen" worden Jonge meis jes gedrild. Zij leeren het omgaan met geweer, kara bijn, pistool, zware en lichte mitrailleurs en bom menwerpers. lederen zomer vinden er manoeuvres plaats, Vrouwelijke leerlingen van de pioniersscholen verzorgen den technischen dienst. Zelfs worden te genwoordig verschillende, buitengewoon geestdrif tige vrouwen opgeleid voor het wapen der artillerie. Nu heeft kort geleden het Commissariaat van Oor log een drecreet uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat de vrouwen, die op de hoogere militaire scholen zijn opgeleid benoemd kunnen worden in alle leidende militaire functies. Er wordt van verschil lende goed ingelichte zijde beweerd, dat Rusland ln geval van nood een leger van 200.000 geoefende, roode amazonen uit den grond kan stampen! (Nadruk verboden.) Zyn er in de tijden der Pharao's en der Romeinsche keizers al menschen geweest profeten en droomuit leggers die onze radio voorzien hebben? Ongetwijfeld. Wie een ernstige studie maakt van de cultuurgeschie denis, zal bemerken, dat alle ideeën, die thans meeren- deels werkelijkheid geworden zijn, te eenige tijd wei eens overdacht zijn. Destijds beschikte men echter niet over de technische hulpmiddelen en over de kennis der natuurkrachten, die men nu heeft Er wordt zooveel gesproken over den oerouden wensoh van de menschheid om te kunnen vliegen. Maar was de wensch om berichten zoo snel mogelijk over te brengen, niet even oud? Hoe moeten wij anders de vuurslgnalen van de Romeinen en de trommelsigna len van de negers opvatten? Zijn dat geen pogingen om zoo spoedig mogelijk berichten over te zenden van gewichtige voorvallen? En het bericht moest niet al leen zoo snel mogelijk overgebracht worden, maar ook aan het grootst mogelijke aantal menschen tegelijk. En hoeveel eeuwen heeft het geduurd, voordat twee Toekomstbeeld uit het eerste jaar der telefonie, 1887. „Hier in de salon heb Ik de muziektelefoon, aangesloten op de Zangacademie, Bllse en het Theatre Americaln. Als ik iets wil hooren. draal lk het kraantje open, en hoort u? een lied van Schubert!" menschen op een afstand met elkaar konden spreken. Eerst in de zeventiger Jaren der vorige eeuw was het mogelijk, dezen droom tot werkelijkheid te maken. Maar toen waren ook dadelijk de karikatuurteekenaars bij de hand om b.v. weer te geven, hoe het zou zijn, als men in een groote zaal zat en een opera hoorde of luisterde naar het dagelijkaohe nieuws en de beurs berichten. Al deze karikaturen zijn ontstaan door do uitvinding van de tolefoon. Dit probleem was in hooge mate Interessant voor den Franschen karikaturist Ro- bida. Hij heeft in een groot aantal teekenlngen aange geven, hoe de menschelijke stem op verschillende ma nieren door den aether kon worden overgebracht. Hij voorzag b.v. de weergave door een luidspreker, door een schrijfmachine en zelfs de luidspreker bij het bed, dio thans zoovelen het inslapen vergemakkelijkt. Het is zeer amusant om de dame te zien, die uit haar stoel ver schillende opera's kan hooren en de karikaturist denkt niet In de laatste plaats aan het huiselijke leven, dat weer versterkt wordt door de zeer verschillende voor drachten door de radio, die elk wat wils geven. Men heeft inderdaad in het jaar 1881 te Berlijn getracht, operVs over te brengen ten behoeve der telefoonabon- Teekenlng van A. Robida uit het Jaar 1883, weer gevende de phonograaf. Het apparaat kan tijdens de afwezigheid van den heer des huizes de ge sprekken opnemen. Tegelijkertijd geeft het een orl- gineele kijk op de ontwikkeling der mode; de kun stenaar voorzag den korten rok, maar kon zich niet losmaken van hoed, corset, enz. uit zijn tijd. né's en beriohten uit dien tijd prijzen de duidelijke en zuivere weergave. Kon het toen uitblijven, dat de Klad- der&datsch voortaan bij een moderne woninginrichting ook de ingebouwde operaweergever rekende, zelfs met luidspreker? De grootste angst hadden en hebben de menschen nog steeds voor de televisie. Een eenigszins pijnlijk geval teekent de Fransche karikaturist Robida in ons eerste plaatje. Maar thans, nu wij die televisie wel spoedig werkelijkheid zullen zien worden, moeten wij ons toch ernstig afvragen of het erg aangenaam zou zijn als iedereen ons ten allen tijde uit de verte kon zien. Wij zullen maar hopen, dat de man, die dezen zeer logisehen droom ons verwezenlijkt, tegelijkertijd een toestel uitvindt, waardoor men de televisie onmogelijk kan maken. „Lieve help! hij hssft mij gezien!" Toekomst* beeld uit het jaar 1883.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7