er Courant Radioprogramma Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Een barbaarsche mishandeling. Nederlandsche motorboot omgeslagen. Storm in het Engelsche Kanaal. Hoe een Poolsch officier zich wreekt. Uitonze omgeving. NIEUWE N1ED0RP HOOGWOUD Dinsdag 23 September 1930 73ste Jaargang. No. 8735 Woensdag 24 September. Hilversum (1875 M.) VARA 8.00 Gramofoonplaten. V.P.RO. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht door Nelly Soeters; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberichten; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbre king voor verzorging van den zender; 2.15 Toespraak voor de vrouwen; 3.00 „Maak het zelf" door Céline SchaakeVerkozen; 4.00 Vraaghalfuurtje voor kinde ren; 4.30 Kindervertellingen; 5.15 Orgelspel door Johan Jong, afgewisseld door Accordeonmuziek door Eugène Ramond; 7.00 Literair halfuurtje door A. M. de Jong; 7.45 Politieberichten; 8.00 Uitzending uit Heerenveen. Medewerking van het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.30 „De Brigade-telefoon", luisterspel van Ernst Johannsen, op te voeren door het Groot Volkstooneel; 10.30 Uitzending uit Heerenveen (Vervolg); 11.00 Pers berichten Vaz Dias; 11.15 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Hulzen (298 M., na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekenuurtje; 11.0011.30 Gramofoonmuziek; 11.30 12.30 I-Iarmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz; 12.30 2.00 Middagconcert; 2.002.45 Concert door Mevr. Greta de Knegtter Haar (sopraan), Louis de Ruyter (viool), Mej. Rie Beute (piano); 2.453.15 Lezen van Chr. Lec tuur door Mej. M. Wentink; 3.154.15 Vervolg Concert; 4.103-5.00 Gramofoonmuziek; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.007.00 9e Christelijk Liederen-uurtje; 6.306.40 Vaz Dias: Koersen; 7.007.30 Spreker: W. J. van Schel ven. Onderwerp: „Wanneer levert Pluimvee voordeel op?"; 7.308.00 Voordracht over „De zingende ziel van Vlaanderenland", door Arie Pilon; 8.0010.20 Spreker: Dr. G. K. Schoep. Onderwerp: „Een roemrijke bladzijde uit de ontwikkeling der chirurgie". Concert door de Stafrnuziek van het 6e Regiment Infanterie te Breda, o.l.v. Kapelmeester Louis de Morée, m.m.v. van het Dubbelmannenkwartet „Orpheus"; 10.2010.30 Pers berichten Vaz Dias; 10.3011.30 Gramofoonplaten. In het Fransche vreemdelingenlegioen. In een open brief aan. den Franschen minister van oorlog Magïnot. door de „Populaire" gepubliceerd, doet het kamerlid Faure mededeeling van een geval van barbaarseÈe bestraffing in het Fransche vreemdelin genlegioen. Een Tunesisch soldaat, die beschuldigd werd zijn ge weer aan een inlandsch handelaar te hebben verkocht, werd aan handen en voeten gebonden acht dagen lang in de brandende zon gelegd, waarbij zijn gezicht met honing werd ingesmeerd om vliegen en insecten aan te trekken. Toen hij tenslotte bijna als een lijk naar het hos pitaal werd gebracht, zat zijn geheele lichaam vol onge dierte, dat zijn lichaam overal ingevreten had. De man vertoonde toen ook teekenen van krankzinnigheid. Deze barbaarsche behandeling heeft te Tadh A Naour plaats gehad, onder de oogen van hoogere officieren. Daardoor kan er, aldus verklaart Faure, geen sprake zijn van de verontschuldiging, dat men met een onbe hoorlijke handeling van ondergeschikte instanties te doen heeft. Voor den mond van de Theems. Vier per sonen verdronken. Uit Londen wordt gemeld: Het Nederlandsche motorschip Foxholl uit Groningen is voor den mond van de Theems omgeslagen. Van de opvarenden zijn de schipper Lammers, diens vrouw en zijn tweejarig kind, alsmede een matroos door verdrin king om het leven gekomen. Twee leden der bemanning, de Nederlandsche Koch en Schluten, werden door de visschersboot Notre Dame des Ardennes uit Boulogne gered. De hevigst© dien Engeland sedert jaren ge kend heeft. Zaterdag heeft boven het Engelsche Kanaal een he vige storm gewoed, zooals Engeland er sedert jaren niet een gekend heeft. Te Southbourne werden ongeveer 200 strandtenten en huisjes door de zee vernietigd en was het strand met wrakhout bezaaid. Te Branksome Chine, ten W. van Bournemouth, werden eveneens alle tenten en huisjes weggevaagd. :Kleine schepen hadden het hard te verantwoorden. In Noord-Wales heeft de hevige regen op verschillende plaatsen overstroomingen veroorzaakt. Zaterdagochtend is de storm nog in kracht toegeno men en in de straat van Dover was hij erger dan men in een paar jaar had belijeefd. De wind had de snelheid van ruim 110 K.M. in het uur. De meeste sohepen in het Kanaal zochten een schuilplaats. Zaterdagochtend zag men te Folkestone het groote pas sagiersvliegtuig van de Imperial Airways dat van het Continent kwam, bij de kust met den wind worstelen. Soms scheen het stil te staan, maar ten slotte bereikte het toch Lympne veilig en wel. In den verblindenden regen zijn Zaterdagochtend twee goederentreinen op elkaar gereden. Het verkeer was eenigszins ontredderd, maar niemand kreeg letsel. Vele bcomen zijn ontworteld en aan gewassen ls scha de toegebracht. Aan de Fransche kust. V.D. vernam d.d. 20 Sept. uit Parijs: Aan de Noord-Fransche kust woedde de storm heden zoo hevig, dat het niet mogelijk was assistentie te ver- leenen aan de talrijke schepen welke in nood verkeeren De „Auroch", een reddingsboot uit Brest, welke was uits- gevaren om een Zuidslavisch stoomschip hulp te verlee- nen moest halverwege terugkeeren, daar een man over boord was geslagen en het ruim bijna geheel was volge- loopen. Ter hoogte van Kaap St. Nazat re geraakten de bun kerkolen van een trawler in brand. Het vuur deelde zich aan het geheele schip mede, dat tenslotte op het strand werd gedreven. De uit 5 man bestaande equipage kon worden gered. DE STAKING TE BARCELONA GEëINDIGD. Het „syndicato unicc" wordt erkend. A V.D. verneemt uit Madrid: De stakingsbeweging te Barcelona is thans ten einde. De werkgevers hebben besloten, de voor den aan vang van de staking ontslagen arbeiders weder in dienst te nemen. Het „syndicato unico", dat anarchistisch is ge- oriënteerci, zal worden erkend. Op verzoek van het syndicaat zullen de onderkrui pers worden ontslagen. De regeering zal alle gearresteerden, die betrokken waren bij de staking, evenals de belhamels, doen in vrijheid stellen. Zaterdag zal het werk worden hervat. HOLLEBOLLE GIJS. In een klein restaurant in Sarajevo in Servië ging een 25-jarige boer een weddenschap aan, dat hij twee pond schapevleesch, vier pond rijst en zestien pond brood achter elkaar zou opeten. De boer won de wed denschap en verklaarde thans voor de tweede maal in zijn leven verzadigd te zijn. De eerste maal was dit bij toeval geschied. Als soldaat kwam hij nl. voor het eerst in de eetzaal en zag een groote schotel met eten op tafel staan. Pas toen hij die geheel had leeg gegetn, kwamen de anderen en bleek het dat hij voor 24 anderen had meegegeteen. Het sejm-restaurant als slagveld. Bombar dement met flesschen en aschbakken. De vroegere chef van de tweede afdeeling van den generalen staf en leider van het Poolsch officieren bureau, Ebert Scienzynski, verscheen Zaterdag om streeks twaalf uur in het sejm-restaurant (het restau rant, waar de leden van de Tweede Kamer komen) en gaf den socialistischen afgevaardigde Niedzialkowski,. hoofdredacteur van de „Robotnith" met een zwaren stok een slag op het hoofd. Daar in de zaal een aantal afgevaardigden en jour nalisten aanwezig was, werd Scienzynski van alle kan ten bestormd en gebombardeerd met aschbakken, fles schen en dergelijke projectielen. De afgevaardigde Baranowski gaf den aanvaller een slag in het gezicht bij wijze van repressaille. De offi cier verklaarde door een uitlating van de „Robotnith" persoo».!*jk beleedigd te zijn. hartwater, het zuur, galachtigheid, maag kwalen, gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel! £0.65 per flacon. Zaterdagmiddag j.1. is de Floraliatentoonstelling geor ganiseerd door het bestuur der middenstandsvereeniging alhier geopend. Het was al een paar dagen op het dorp merkbaar dat er iets aan de hand was, men zag de mensohen met pak jes onder de arm naar de Roode Eenhoorn gaan of op de een of andere wijze bloemen en planten daarheen vervoeren, Door den harden wind leverde dit laatste wel eenige moeilijkheden op, maar die toch ook weer over wonnen werden. Op handkarretjes waarop de noodige beschutting was aangebracht, bereikten ze ongedeerd hun bestemming. Wij zagen zelfs een paar oudjes hun teeder verzorgde plantjes, heel voorzichtig in een schuitje aanvoeren. Toen wij Zaterdagmiddag de tooneelzaal van den heer Kossen binnenkwamen, dachten en zeiden wij direct dat ziet er hier goed uit, een fleurige indruk als een zaal met bloemen en planten altijd maakt. Veel inzendingen, niet alleen van bloemen en planten, maar ook veel huisvlijtartikelen, snij- en teekenwerk, naai-, brei-, haak- en borduurwerk. Fotografiën, waaronder van het Niedorp van voorheen die zeer de aandacht trokken. Worden thans op N. Nie dorp door de zorgen van den Bond Heemschutwoningen gezet, die voldoen aan een eerste vereischte, juiste ver houdingen; de oude fotografiën van thans gesloopte hui zen en gevels lieten ons duidelijk zien, hoe voor een of twee eeuwen terug de bouwers hieraan groote aan dacht hebben geschonken en werkelijk meesters in hun vak zijn geweest. Wij zullen niet voortgaan met alles op te noemen wat ingezonden is, dit zou te ver voeren en o, zoo licht zou den wij iets of iemand vergeten, dit zou heel jammer zijn, want alle inzenders en inzendsters, oud en jong, groot en klein, hebben zonder uitzondering hun best gedaan. Omstreeks 4 uur krijgt burgemeester Visser het woord Spr. begint met er op te wijzen dat dit de eerste maal is dat op N. Niedorp een tentoonstelling wordt gehouden én hij brengt hulde aan diegenen welke het Initiatief in deze hebben genomen. Met vreugde valt te constateeren, dat zooveel is ingezonden en dat het vooral de jeugd is, die hierin een nuttige tijd passeer ing heeft gehad; zij hebben blijkbaar hun best gedaan, meer dan hij in som bere oogenblikken zich wel eens gedacht heeft. Dit leidt tot verheugenis, want hier ligt een groot arbeidsveld open. hier kunnen vaardigheden veroverd worden, waar van men dikwijls in later jaren de vruchten nog plukt. Zijn Edelachtb. hoopt dat deze tentoonstelling een prikkel mag zijn voor velen om hijn vrijen tijd in een goede richting te gebruiken. Dat deze tentoonstelling hen kan overtuigen dat er veel goeds en veel moois te bereiken valt door inspanning. Met den wensch dat deze tentoonstelling werkelijk in deze richting moge werken, verklaart spr. haar voor geopend. De Voorzitter der middenstandsvereeniging. de heer C. v. d. Hagen brengt dank aan den burgemeester, hij richt verder woorden van dank aan dames en heeren ju ryleden en aan al diegenen die hebben meegeholpen deze tentoonstelling voor te bereiden. Daarna heeft bezichtiging van het tentoongestelde plaats. Hieronder volgen de uitslagen der toegekende prijzen: Vruchten. Ie pr. S. v. d. Stok, 2e pr. J. Sprenkeling; 3e pr. Jb. I. Hovenier; 4e pr. C. v. d. Haagen; 5e pr. Jb. B. de Jong. 6e pr. C. Butter, 7e pr. H. Keezer, allen te Nieuwe Niedorp; 8e pr. S. Agema te Opmeer, 9e pr. D. Rempt te N. Niedorp, 10 pr. J. Langedijk te N. Niedorp. Eerv. ver melding S. v. d. Stok, N. Niedorp, peren en druiven. J. Sprenkeling, peren; J. Bijhouwer, Winkel, P. Zwager man N. Niedorp. Jury: W. Amels, Winkel, J. Bijhouwer, Winkel, P. Zwagerman, N. Niedorp. Amateurs Fotografie. Ie pr. Annie Zeeman. Noordscharwoude; 2e pr. Duin- ker, IJmuiden; 3e pr. J. Koeten, Aartswoud; eerv. verm. G. A. Strijbis, N. Niedorp. Jury A. Moldovan, N. Niedorp. Houtsnijwerk cursus 1930. Leiders C. v. d. Haagen en J. Faus. Ie pr. G. v. d. Stok; 2e pr. Jb. Visser. 3e pr. IJ. Haags- ma. Jury: J. Rossebakker, Heiloo; C. D. v. Rijendam, Alkmaar. Cartonnagewerk cursus 1930. Leider I. J. Schroevers, Oude Niedorp. Ie pr. Mej. A. Faus, 2e pr. Mej. T. Jes, 3e pr. H. Toornstra, allen te N. Niedorp. Jury Mej. T. Keetman. Stekplantjes. Jury: P. Hoek, Alkmaar en J. Bijhouwer, Winkel. Groepsprijs: le prijs Mevr. A. de JongKramer, 2de prijs Jb. I. Hovenier, 3e prijs D. Bakkum, eerv. verm. S. v. d. Stok. Coleus: le prijs G. Veldman, 2e prijs W. Nieuwboer, 3e prijs J. Wiers. Geranium: le prijs J. Vethman, 2e prijs H. J. Kos sen, 3e prijs Ph. Koomen. Begonia: le prijs Mej. S. Pluister, 2e prijs P. Spijker, 3e prijs Mej. A. v. d. Molen. Agralum: le prijs J. Lodder, 2e prijs G. Klare, 3e prijs J. Floor, eerv. verm. W. Druif. Lobelia: le prijs P. Visser, 2e prijs W. Druif, 3e prijs A. Houtkooper, eerv. verm. J. Vethman. Vrije inzending planten en bloemen. le prijs W. Fijnfleer, 2e prijs J. Bosman, 3e prijs S. v. d. Stok; eerv. verm.: P. Wit, G. Peetoom, Mevr. A. de JongKramer, allen te Nieuwe Niedorp. Planten ter opluistering. Eerv. verm.: Ds. Haars, Nieuwe Niedorp, cactusplan ten; G. Veldman, Nieuwe Niedorp, Coleusstand; J. Bij houwer, Winkel, bloemenstand; H. Scheltus, Nieuwe Niedorp, varen in pot Jury als vorige. Goederen ter opluistering. Eerv. verm.: Mej. T. Keetman, Zwaag, cartonnage. werk; I. J. Schroevers. Oude Niedorp. cartonnagewerk; K. Groot Hz.. Nieuwe Niedorp, oude foto's van Nieuwe Niedorp; Mvr. JonkerPijl, Aartswoud, Filegraine-hand werken; Jo. Faus, Nieuwe Niedorp. schuine projectie in kleuren; Jb. de Vries, Nieuwe Niedorp, met schuine projectie in kleuren. Teekenir.gen en Huisvlijt kinderen. le prijs J. de Boer. Winkel, teekening; 2e prijs N. Koomen, N. Niedorp, handdoekenrek; 3e prijs N. Koo men, Nieuwe Niedorp, vliegmachine; eerv. verm. J. de Eocr, eekeningen. Jury J. Rossebakcker, Heiloo en C. D. Rijendam, Alkmaar. Teekenwerk heeren. le pr. H. v. Wijngaarden, M.-Beemster, Stilleven; 2e pr. C. Oudendijk,Zuidscharwoude, StNicolaasfeest; 3e pr. H. van Wijngaarden, M.-Beemster, Stilleven; Eerv. verm. C. Oudendijk, Zuidscharwoude, Nachtwacht Huisvlijt Houtsnijwerk, enz. le prijs J. G. Jonker, Aartswoud, woonwagen; 2e prijs K. Visser, Alkmaar, naaidoos; 3e prijs J. Faus, Nieuwe Niedorp, ketting; Eerv. verm.: K. Kistemaker, Winkel, spiegel; C. Haars, Nieuwe Niedorp, Fokker vliegmachine; C.- v. d. Haagen, Nieuwe Niedorp, vogel kool; G. Duinker, IJmuiden, kussen; C. v. d. Haagen, Nieuwe Niedorp, lijsten inlegwerk. Handwerken. Jury Mej. G. Schollee, Alkmaar en Mej. N. van Die, Noordscharwoude. Gehaakte spreien: le prijs Mevr. Pijper—/Vroegop, N. Niedorp, 2e prijs Mevr. RezelmanZee, N. Niedorp. Nuttige handwerken: le prijs Mevr. HovenierDek ker, N. Niedorp; 2e prijs G. Kaai; 3e prijs N. Quak, St „Maartensbrug. Nuttige en fraaie handwerken, kinderen: le prijs M. Koomen, Nieuwe Niedorp; le prijs N. Visser, Nieuwe Niedorp, le prijs H. Toornstra. Nieuwe Niedorp; 2e prijs A. Spijker, Nieuwe Niedorp; 2e prijs G. Toepoel, Nieu we Niedorp; 3e prijs Greta Veuger, St.-Maartensbrug; 3e prijs A. Toepoel, Nieuwe Niedorp; 3e prjja L. Merre- laar, Nieuwe Niedorp; Eerv. verm. T. Peereboom, Nieuwe Niedorp. Fraaie Handwerken, Nieuwe Niedorpers: le prijs Mej. A. v. d. Molen; le prijs Mevr. Bangma; le prijs Mevr. C. Wit Dr.; 2e prijs Mevr. M. de Boer—Kater. 2e prijs Mevr. KooiKeizer; 3e prijs M. Spijker; 3e G. Koeten, allen te Nieuwe Niedorp. Buitengemeenten: le prijs Mej. G. Faus. Sehoorl; le prijs Mevr. JonkerPijl, Aartswoud; 2e prijs Mej. N. Quak, St.-Maartensbrug; 3e prijs Mevr. Hoogland Keizer. Schagen; Eerv. verm.: Mevr. JonkerPijl. Aartswoud met Filegraine-handwerpen; Huishoudschool, te Schagen. Het bezoek ls druk geweest vooral op Zondagmiddag. De loten zijn grif verkocht. Veel bezoekers probeerden hun geluk bij de sjoelbak; naar het gezamenlijk ge_ wicht der 7 bestuursleden is druk geraden, de uitslag hiervan wordt met spanning tegemoet gezien. Deze eerste tentoonstelling is een succes geworden. Het bestuur van de Middenstandsvereeniging heeft er veel moeite aan besteed, doch kan met veel voldoening op haar werk terugzien; een woord van hulde aan hen is hier zeker op zijn plaats. Aankoopvereeniging „Ons Belang". Algemeene Vergadering van de Aankoopvereeniging „Ons Belang" te Hoogwoud, gehouden ten lokale van den heer K. Renooij te Gouw. Hoogwoud. De voorzitter, de heer Braak, heet de aanwezigen welkom en wijst op de slechte tijden, het is niet roos kleurig en er worden vele pessimistische geluiden ver nomen. Daarom ls het thans meer dan ooit noodig op to bouwen door eendracht Met deze woorden wordt de vergadering geopend. De secretaris, de heer Veerman, leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Mededeeling volgt door den voorzitter, n.1. dat het maalloon van maïs met 10 et. per 100 K.G. is verlaagd. Op veler aanvrage om voorverkoop heeft het bestuur besloten daarvoor gelegenheid te geven, ook voor niet- leden. De veewagen is verkocht voor f 100.— wegens verlies op de exploitatierekening. Dan is ingekomen een schrijven van het Bestuurslid D. Kooijman, dat hij wegens gezondheidsredenen be_ dankt Tevens geeft hij in dat schrijven te kennen met het bestuur van meening te verschillen betreffende het inkoopen van goederen. Hij wenscht zoo goed als allen zooveel mogelijk van het Centraal Bureau te betrekken. Volgens hem kon men hierdoor veel be zuinigen. ook op andere posten, zoo ongeveer een slor dige f 800. De heer Jac. Kuiper zegt hierop, dat de heer Kooij man zich In de berekening heeft vergist betreffende de reductie van het C. B. De voorzitter zegt dat het hem spijt dat de heer Kooijman zoo plotseling gaat bedanken. Waar niemand over deze mededeeling meer het woord verlangd en er reeds in een bestuursvergadering over gedebatteerd Is, wenscht men hier verder niet op in te gaan, temeer omdat de persoon in kwestie hier niet aanwezig is en zich dus niet kan verdedigen. Men besluit dan ook het schrijven verder voor kennisgeving aan te nemen. Commissaris Kort deelt namens zijn collega's mee, de rekening te hebben nagezien cn in orde bevonden. Het accountants-onderzoek luidde gunstig en geeft het advies de rekening goed te keuren. Hij zegt den ad ministrateur alsook de commissie dank. Aangaande de rekening wordt medegedeeld, dat er dit jaar een verlies is van f 3961.88. Hieraan was niet te ontkomen. Het reservefonds en den poet voor prijs verschillen zullen hiervoor wordenaangesproken. Men had de rekening wel voordeellger kunnen maken, doch men achtte het beter de voorraden zeer laag te taxee- ren. Op de aandeelen van de E.N.C.K. is niet afge. schreven. Ze komen op de balans voor, 38 aandeelen a f 1700. Voorzitter dankt den administrateur, den heer Kui per, voor zijn goed beheer en de Commissie van prijs- noteering voor hunne vele bemoeiingen. Voigt jaarversla'g, waaruit we aanstippen, dat het ledental met 2 is achteruitgegaan. De omzet heeft be dragen f "1903056 K.G., waarvoor ontvangen is f 195165.06 Volgt verkiezing Commissaris, vacature-P. Hartog Cz. (reeds bedankt). De voordracht luidde: F. L. Bak ker, K. Hêmke en L. Korver. Gekozen de heer Bakker. Verkiezing Commissaris, Jb. Kort, aftredend. Voor dracht: J. Glas. K. Hemke en G. Bossen. Gekozen de heer Jb. Kort. Verkiezing Bestuurslid, aftredend Joh. Veerman. Voor dracht: Joh. Veerman, F. de Beurs en W. Koorn. Ge, kozen de heer Veerman. Verkiezing bestuurslid, vacature-D. Kooijman. Voor dracht S. Koomen, C. Klaver en D. Jongert. Gekozen de heer Kooijman. Benoeming administrateur. Voordracht J. G. W. Westerveld te Giessen-Oudkerk, K. B. Mammen te Zuidscharwoude en H. Dekker te Schagen. Benoemd wordt de heer Westerveld. Mocht deze echter bedanken, dan is de heer Dekker benoemd. De salarissen en presentiegelden worden onveranderd vastgesteld. De voorziter zegt, dat het de laatste vergadering is; die de administrateur, de heer Kuiper, hier tegenwoor dig is. Vanaf 1914 is hij in functie geweest en hoewel eerst klein, zag hij de vereeniging al meer In bloei toenemen. Steeds was hij tot volle tevredenheid werk zaam en steeds stond hij ieder hulpvaai'dig ten dienste. Als bewijs van erkentelijkheid en als aandenken, wil ik u hierbij overhandigen een wandelstok met zilveren knop, in de hoop, dat hij nog langen tijd bij u zal mogen blijven als een dankbare herinnering aan de Vereeniging. „Ons Belang". De heer Kuiper zegt, zeer dankbaar te zijn voor dit bewijs van erkentelijkheid. Ik had Ons Belang lief, al dus spreker, en ik breng dan ook hierbij mijn hartelij- ken dank, inzonderheid den voorzitter en het Bestuur, doch ook de leden. Kan ik u soms nog van dienst zijn, dan ben ik ten allen tijde hiertoe bereid. Hierna volgt algemeene felicitatie. Rondvraag. De heer Kuiper geeft den raad eens een proefveldje met kalizout aan te leggen. De heer Braak wil vanwege het Landbouwconsulent. schap aanvrage doen om een proefveld. De heer L. Glas zegt den heer Kuiper persoonlijk nog dank voor de altijd vrije ontvangst bij hem aan huis en verder een woord van dank aan den voorzit ter voor zijn vele bemoeiingen inzake de sollicitaties voor administrateur. Voorzitter zegt in de eerste plaats den heer^Jb. Kort dank voor zijn werk als commissaris voor de vereeni ging verricht. De secretaris wordt opgedragen, den heer Kooijman te schrijven, dat ook hij bedankt wordt voor zijn jaren lang actief werk in het belang der vereeniging. Uw adviezen werden steeds gewaardeerd. Verder dank aan den heer L. Glas voor zijn gesproken woorden en met de hoop dat de keuze van administrateur een goede moge zijn, en de besluiten ten gunste der vereeniging sluit sjff. deze vergadering met een woord van dank voor de medewerking. Floralia. Vrijdagavond 19 September jl. gaf de voor Hoog woud en omstreken zoo populaire Floralia-vereeni- ging haar eerste uitvoering van dit jaar in de zaal van den heer Modder. Ondanks het slechte weer waren vele leden, alsmede enkele betalenden opge komen om den openingsavond der komende feestda gen hij te wonen. Het is ruim acht uur als de voorzitter der genoem de vereeniging, de heer Mr. 11. de Boer zich tot het talrijk opgekomen publiek richt. Spreker doet het veel genoegen dat men in zoo groote getale is opge komen. (De zaal is tot in de uiterste hoeken gevuld. Verslagg.- Hierna wordt overgegaan tot het mede- deelen der toegekende bekroningen en eervolle ver meldingen. die in ons Zaterdagblad reeds zijn gepu bliceerd. Vervolgens worden door den voorzitter woorden van dank gebracht aan de jury-leden, dit jaar bestaande uit de heeren De Boer, Kuiper en Rempt, voor de beoordeeling van de planten en de dames Verhoeven-BIankstein, Jonker-Pijl en mej. W. C. Kuiper voor beoordeeling der handwerken en huisvlijtinzendingen. Deze commissie hadden vol gens spreker gen gemakkelijke taak wegens de tal rijke inzendingen, t.w. een keurige collectie planten en vele fraaie handwerk- en huisvlijtartikelen. Met den wensch dat de aanwezigen een genotvollen avond moge hebben, wordt de Floralia-tentoonstelling voor geopend verklaard en geeft spreker gaarne het woord aan de toort'eelvereeniging „De Drie Leliën" van Twisk. Deze vereeniging. voor de aanwezigen onbekend, zou optreden met het bekende oorlogs- rlrama in 4 bedrijven „Er Staat Geschreven" van Jaap van der Poll. In liet eertste bedrijf werden we in gedachten verplaatst naar de Augustusmaand in 1914. Alarmklokken luidden in een nijverig indu striestadje in de nabijheid van Londen. De oorlog is geproclameerd. Duizenden vrijwilligers en dienst plichtigen melden zich aan om dienst te nemen in het Engelsche leger en ten strijde te trekken in het Belgeniand tegen de zoo gehate tegenstanders. In het gezin Henderson wordt ons op uitstekende wijze weergegeven de strijd van den eenen zoon om zijn ambt vaarwel te zeggen en te gaan „teekenen" en het deserteeren van den anderen zoon, die louter door egoisme gedreven zijn land vaarwel zegt en zijn brood in den vreemde zal trachten te verdienen. Het 2e bedrijf speelt 3 jaar later. De gruwelijke men- schenslachting daar aan de overzijde van het Kanaal heeft een geweldigen tragischen indruk gemaakt op de achtergeblevenen in het vaderland. Tallooze ge- wonden. gekwetsten en blinden komen van het slachtveld lerug en zijn voor goed wrakken in de maatschappij. In den huize Henderson wacht men geduldig de terugkomst van den militair Thomas af, men weet dat hij gewond is, maar hoe erg het is, dat is onbekend. Hij blijkt invalide te zijn. zijn toooi zonnitr leven van voorheen is voorgoed voorbij. Als één der vele slachtoffers wordt hij weer opge nomen in het hedendaagsche leven, maar de strijd, die door hem is gestreden, komt hij niet meer te boven. In liet 3e bedrijf vindt nog een treffende tooneeltje plaats tusschen Mevr. Henderson en een zoon van Mr. Parker. Ook deze jongeman is opgeroepen om te gaan strijden. In het laatste bedrijf wordt ons de treurige tijding gebracht, dat ook hij, evenals zoo- velen, een prooi is geworden van den oorlog en het leven heeft verloren bij den Yzer. Het stuk, waarvan we slechts een korte, zelfs onvol doende schets geven, heeft ongetwijfeld groote ver diensten. Het schudt de menschen weer eens wakker cn maakt hen paraat om toch vooral zooveel moge lijk mede te strijden voor den algemecnen wereld vrede. De medewerkenden vervulden hun «rollen op lang niet onverdienstelijke wijze, zoodat de boeiende momenten niet nalieten indruk te maken op het pu-

Schager Courant | 1930 | | pagina 5