WIE „Permanent Wave" Uit onze Omgeving. Z IJ P E BARSINGERHORN HEERHUGOWAARD LANGENDUK MAISOfM GERRITS, ANNA PAULOWNA Coöp. Bloembollenveiling Breezand (G.A.) GRATIS. WIERINGEN HOOGWOUD Plaatselijk Nieuws. MEESTER VISSER, t De Winkelweek. Predikbeurten. De ergenis van de R a d i o-c e n s u u r. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Leeuw—van Rees, ever de a.s. lessen; 8.10—8,45 Concert door het ümroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 8.459.30 AVRO-Radio-Tooneel. Opvoering van: „De Geheim zinnige Harten 7"; 9.309.50 Voortzetting Concert Om- roep-Orkest; 9.5010.00 Causerie door Fred Fry over de AVRO-taallessen; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.1511.00 Voortzetting Concert; 11.05 Gramofoen- muziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) K.R.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 10.0010.30 Zang door het Dameskoortje der Korte Ziekendiensten; 10.3011.00 Korte Ziekendienst. K.R.O. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.01—1.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio; 1.30— 2.00 Gramofoonplaten. N.C.R.V. 2.002.45 Cursus fraaie handwerken; pl.m. 2.45 Zie Programma Hilversum; 4.005.00 Ziekenuurtje; 5.00 6.30 Concert door Mevr. Riek SternFrank (sopraan), Mej. Lusie Lakenroth (piano), W. Westewoud (orga nist); 6.306.40 Vaz Dias: Koersen; 6.406.45 Gramo foonmuziek; 6.457.00 Cursus Knippen en Stofversie- ren; 7.00—7.30 Gramofoonplaten; 7.308.00 Cursus Ma- lelsch; 8.0010.10 Uitzending uit de Domkerk te Utrecht; 10.10—10.20 Persberichten Vaz Dias; 10.20— 11.30 Gramofoonplaten. SCHAGERBRUG. Voor het vervolgonderwijs alhier hebben zich niet minder dan 1G leerlingen aangemeld. T ZAND. Maandagnamiddag ontstond door booibroei brand in een hooiklamp van den heer J. Mosk Cz. Het hooi is verbrand; de belending liep eehter geen schade op. De brandspuit van Schagerbrug was ter plaatse. Ter secretarie werden sinds de laatste opgave 2 ge vallen van mond- en klauwzeer aangegeven. Het to taal aantal gevallen bedraagt thans 47. Volgens door den Directeur van de Districtsarbeids beurs te Den Helder ontvangen mededecling, kunnen arbeiders, die wcnschen worden te werk gesteld bij de Heidemaatschappij, zich bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling aanmelden. Arbeiders, die nog bij landbouwers of andere werkgevers werkzaam zijn, ko men niet voor plaatsing in aanmerking. Gelegenheid tot aanmelding bestaat op werkdagen van 9—12 en van 13 uur, des Zaterdags van 0—12 uur. KOLHORN. Naar wij vernemen heeft de zangvereeniging alhier, het voornemen om onder leiding van haar directeur, den heer H. J. Zaal, in November a.s. een opvoering te geven van de operette „Marion de Marketentster" van Sam Vlessing. Is door belanghebbenden een sluisje gebouwd, voor het scheppen van vaargelegenheid naar buiten voor den Middelpolder, als gevolg daarvan wordt door den polder thans een belangrijk werk uitgevoerd, Vrijwel is gereed de brug in den Middelweg nabij den Molenweg, doch onderhanden is nu nog een brug om behoorlijke verbinding te krijgen tusschen de wegsloten aan beide zijden van den Mqlenweg. Dooi de overhaalvereeniging Amerswiel wordt de overhaal voor dien onderpolder geheel vernieuwd en nu ge plaatst op aangekochten grond. Door het bestuur der Prot. vereeniging voor Zie- kenhuisverplegmg werd tot Md der arbitragecom missie voor de Eerste Nederl. Maatschappij voor Ziekenhuisverpleging ter voorzienisg in vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Moedt, aan gewezen de heer A. Kooij Cz. Ten aanzien van een ziektegeval, werd besloten zich te houden aan het advies van de federatiovergadering, en ten deele de kosten te dragen voor de vrpleging van een lid, naar een andere gemeente vertrokken, doch waarvoor ver zuimd was intijds overschrijving aan te vragen naar de zustervereeniging te Zuidscharwoude. Naar aan leiding van dit geval en het uitgebrachte verslag der onlangs gehouden federatievergadering, zal er den le den per circulaire nog eens op gewezen worden, dat bij verhuizing naar een plaats, waar een vereeniging hestaat, welke mede bij de federatie is aangesloten, overschrijving naar die vereeniging moet worden aangevraagd, aangezien anders bij eventueele verple ging uitkeeringsrecht vervalt. Aan het vroegere lid L. de Boer, thans wonend te Sint. Maarten, zal als nog worden uitgekeerd de verblijfkosten voor een kind, dat. met de moeder eenige dagen in het zieken huis heeft moeten verblijven. Zooals de raadsverslagen van de betrokken gemeenten vermeldden, was er te Zuidscharwoude op de gemeente- rekening een voordeelig 6aldo van ruim f 21000 en op die te Noordschaxwoude van bijna f 21000. Bovendien waren In deze laatste gemeente de betalingen voor den bouw van het nieuwe raadhuis uit de gewone middelen geschied. De beteekenis van deee voordeelige saldi is geen anderen, dan dat de bestuurders der gemeenten de belastingbetalende ingezetenen meer hebben laten betalen dan noodig is. In Zuidscharwoude deponeert men een f 30000 op een Bank als door alle ingezetenen op gebracht. Allicht hadden deze liever zelf de beschikking over hun aandeel in die gelden gehad. Te Noordschar- woude zal blijkbaar het tegenwoordige geslacht het heele raadhuis betalen en nog wel over een korte tijdsperiode Of dit nu de manier is voor een ideaal finantieel beheer, durven we met reden betwijfelen, vooral in tijden van erisis als we thans beleven. ZUIDSCHARWOUDE. Tijdens de kermisdagen trad hier op de tooneelver- eeniging „.Tong Leven" met het blijspel in 3 bedrijven, getiteld: „De kuische Bruidegom". De zaal van den heer Kramer was dicht bezet met een aandachtig publiek. De rollen werden uitmuntend vertolkt, en „Jong Leven" heeft zijn reputatie, Jets goeds te kunnen leveren, hoog gehouden. Met gespannen aandacht werd de vertolking gevolgd en het publiek was enthousiast over de uitvoe ring. De Cinema van den heer Schinkel, een goede bekende in den omtrek, heeft veel bezoek gehad. Bij sommige voorstellingen was er plaats te kort. „Het proces van Anna Berger" was een groot succes door zijn duidelijk heid van wedergave in spreken en musiceeren. Met volle aandacht werd ook gevolgd: „De zingende dwaas", een zingende en sprekende film, die niet naliet grooten in druk te maken. Een dergelijke Inrichting als die van den heer Schinkel is een gelegenheid voor velen, om echt te genieten. OUDKARSPEL. Naar ons wordt medegedeeld zal onze tooneelvereeni- ging „Jong Leven" eerdaags een nieuw stuk in studie nemen, n.1. „De Drie Wijze Gekken", een komedie van Albert Strong. Diplome Paris. Spoorstraat 128 Tel. 457 DEN HELDER. POLDER WAARD EN GROET. Het slootwerk van den polder Waard en Groet werd bij de aanbesteding in 3 perceelen als volgt gegund: Perc. 1 en 2, Groetpolder, R. Nap, Lutjewinkel; Perc. 3, Waardpolder, T. Braaf, Wieringerwaard. Uitslag van de gehouden bloembollenveiling op Dins dag 23 September, 's morgens half elf. Handel traag. Enkele vroege tulpen: Prosperity z 10 f 1.10, La Rei ne z 10 f 0.951.20, Prins van Oostenrijk z 11-^-12 f 2.00, Flamingo z 10 f 1.20, La Reine Max z 10 f 1.10, Diana z 1011 f 1.20, Witte Duc Max 10 op f 110, Pink Beauty 12 op f 3.10, Fred Moore 10 op f 1.20, Witte Zwaan 10 op f 0.55. Dubbele vroege tulpen: Murillo z 11 f 1.40, idem 10 op f 0.90, Vuurbaak 810 f 0.85, Rubra Macima 10 op f 0.90, Theeroos z 10—11 f 1.40. Enkele late tulpen: Inglesc Yellow z 10 f 1.20, idem z 9% f 0.80, Inglesc Pink z 9 f 0.75. Darwin Tulpen; Bartigou z 1113 f 1.70, idem z 9 f 1.00, Will. Copland z 10—11 f 1.5a idem z 9 f 1.10, Prinses Elisabeth z 1112 f 1.50, idem z 10 f 0.90, Far- ne Sanders z 11 f 1.20, Mad. Krelage z 11 f 1.30, Proff. Rauwenhoff z 10 f 0.95. Will. Pitt 13 op f 2.40, idem 12—13 f 2.00, idem 11—12 f 1.30, Le Notre z 9 f 0.65, Pride of Haarlem z 12 op (wit) f 0.90, idem z 1112 (wit) f 0.70, idem z 10—11 f 0.50, Clara Butt z 10 op f 0.65. H. I. White Excelsior 9 op f 0.95, idem 8 op f 0.85, idem 78 f 0.40. H. I. Yellow Queen 8 op f 1.00, idem 6—7 f 0.76, idem 5—6 f 0.58, H. I. Dr. Haringh 8 op f 0.80, H. I. Poggembeek 8 op f 0.54, idem 78 f 0.52, idem 6—7 f 0.22, H. I. Imperator 8 op f 0.56, idem 7—8 f 0.22, idem 6—7 f 0.10. Plantgoed. Enkele vroege tulpen: Cram Brillant f 20, Witte Zwaan f 12, Prosperity f 30, La Reine Max f 50, p. H.L. Dubbele vroege tulpen: Murillo f 25, M. v. d. Hoeff f 100, Peack Blossom f 55, alles per H.L. Enkele late tulpen: Gouden Kroon f 12 per H.L. Breeder tulpen: Velvet King f 12, Don Pedro f 15, Vulcain f 14 per H.L. Darwin Tulpen: Will. Copland z 69 f 17, Farne Sanders z 6—11 f 18, Will. Pitt f 36, Sieraad van Flora f 20, Painted Lady f 2025. Nauticus f 16, Prinses Eli sabeth f 16, Centenaire f 17, alles per H.L, Dinsdag 7 October woer veiling. ZICH MET INGANG VAN 1 OCT. 1930 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE OF H SCHAGER COURANT, H ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN SEPT. DEN OEVER. Op het werk van de Amsterdamsche Ballast Maat schappij is in het begin dezer week wederom personeel ontslagen uit de smederij, wegens overcompleet. De Geref. Jongel. Vera hout haar vergadering de volgende week wederom in de chr. school, des Maan dags, om 8 uur 's avonds. De werkzaamheden aan de brug te Van Ewijck- sluis waren sinds langen tijd stop gezet. We hebben evenwel gezien, dat Werkspoor van Amsterdam het werk. heeft hervat. Er worden namelijk twee groote boogleuningen gemaakt, waarvan er een voltooid is. J.l. Zondagavond had een gezellige bijeenkomst plaats in gebouw „Land in Zicht", alwaar eenige Drie hoekmeisjes liederen, hebben gezongen. Ter afwisseling werd op het orgel gespeeld. De heer Frank las daarop een verhaal voor, hetwelk zeer in den smaak viel. Te halftien werd het samenzijn besloten. Tenslotte deelen we aan belanghebbenden mede, dat het in de bedoeling ligt, meer dergelijke avonden te organiseeren, In het vervolg 's Zondagsavonds. Op het werk van den heer Bosker had j.l. Dins dagmorgen om ongeveer half zeven een ongeluk plaats. Een kraanmachinist was aldaar werkzaam met het la den van steenen in een schuit. Een werkman die ook by'dit werk was, en belast was met laden van steenen, geraakte met zijn hand zoo noodlottig tusschen de zwa re steenen bekneld, dat drie zijner vingers werden verbrijzeld. Hevig bloedend werd de man naar het ma gazijn van den heer Drost gebracht, alwaar het eerste verband werd gelegd. Hij werd daarna terstond per auto van Boersen naar het Ziekenhuis te Den Helder vervoerd. De man is gehuwd en alhier woonachtig. De vereeniging „Hoogwoud Vooruit" hield op kermis- Maandag haar jaarlijksche kinderspelen, onder begun stiging van mooi droog weer en onder veel belangstel ling van de zijde van het publiek werden deze spelen des morgens gehouden. Deze bestonden uit: voor meisjes van 810 jaar hardloopen op muilen met twee ballen op een blaadje, jongens van 810 jaar, jas aantrekken in een hangende mand, meisjes van 1113 jaar, Groot moeder op reis en jongen van 1113 jaar hardloopen met hindernissen. Aan elk kind werd na afloop een prijs uitgereikt Des namiddags voor volwassenen ringsteken met auto's daarvoor welwillend afgestaan door de heeren Dr. Pool en Notaris de Boer, waarvoor dank gezegd wordt Hier aan namen deel 22 heeren en 22 dames. Tijdens het ringsteken was er veel belangstelling. De uitslag hiervan is als volgt: le prijs de heer L. Schilder en Mej. Gr. Schilder; 2e pr. de heer Antoon Breed en Mej. Lies Deken, 3e pr. de heer N. Groot en Mej. Phine ter Schure en 4e pr. de heer G. J. Jdnker en echtgenoote De prijzen, welke uit luxe voorwerpen bestanden, wer den na afloop door den Voorzitter der vereeniging, den heer P. Donker, uitgereikt. AARTSWOUD. Benoemd tot organist bij de Ned. Herv. Kerk alhier de heer J. Koeten Tz. alhier. Er hadden zich 7 sollici tanten aangemeld. Maandag zijn hier ongevefer 80 arbeiders goarriveerd voor den Wieringermeerpolder. Dit veroorzaakte natuur lijker wijs reeds een aardige drukte In ons dorp. Wij vernemen dat de meeste Groningers zijn, Dinsdagmiddag om 2 uur vond de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer Maarten Visser, in leven onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Uit de zeer groote belangstelling van de zijde der Schager burgerij bleek wel, welke een bemind en geacht mensch hier naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Behalve de familieleden en vrienden schaarden zich bij de begraafplaats het onderwijzend personeel van de openbare lagere school en van de U.L.O. school achter den droeven stoet, terwijl ook oud collega's den overledene de laatste eer kwamen be wijzen. Voorts waren aanwezig het Dagelijksch Bestuur der gemeente burgemeester, wethouders en secretaris enkele raadsleden, bestuursleden van Algem. Be lang, Harmonie en Middenstandsver., 't Dag. Bestuur van de afd Behagen van het N.O.G., en verder een schare vrienden en kennissen. Een groot aantal bloemstukken, o.a. van collega's, van oudleerlingen en van Algemeen Belang, dekte de baar. Als de vele aanwezigen diep ontroerd de kist in de groeve hebben zien neerdalen, treedt de heer D. Brouwer, hoofd der openbare lagere school, naar voren en brengt den overledene een laatste groet van de Schager schooljeugd en van de collega's. De heer R. v. d. Laan te Dirkshorn voerde als voorzitter van de afdeeling Schagen van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap het woord en me moreerde hoe de overledene lange jaren deel had uitgemaakt van deze vereeniging en hoe spr. in de eerste vergadering van het N.O.G. die hij mee maakte, reeds direct werd getroffen door het scherp oordeel van den overledene en hoe in elke vergade ring weer dat scherpe verstand, die heldere kijk tot uiting kwam. Zijn voorlichting, zeide spr., zullen wij voortaan moeten missen, maar collega Visser zal bij de afdeeling Schagen van het N.O.G. in warme herinnering blijven. Hij ruste in vrede. Een der zoons van den overledene dankte namens zijn moeder voor de betoonde belangstelling. Alvorens den doodenakker te verlaten, kwam nog menigeen meer nabij om nog een laatste blik te werpen op het graf van den overledene, van hem aan wien velen steeds met groote waardeering zullen terugdenken. Gezien de inschrijvingen, beloven de wielrennen, welke ter gelegenheid van de Winkelweek op Zon dag 23 September worden gehouden, ook dit jaar we der 2«>r belangrijk en interessant te worden. De allerbeste renners hebben voor deze wedstrijden ingeschreven, o.a. R. Brilman, een der besten onder de amateurs, welke thans uitkomt als onafliankelijke, J. v. d. Heiden, kampioen van Nederland op den weg 1930 (afstand ISO K.M.), tevens kampioen van de Ver eeniging „Olympia" te Amsterdam; H. Adam, een der beste grasbaanrijders van Nederland; F. v. Wijk, kampioen van Nederland 1930 op de baan, lange af stand; A. v. d. Linden, kampioen 1930 sprint; W. v. Steenbergen, 2e in het kampioenschap van 1930 sprint. Van deze renners waren A. v. d. Linden en W. v. Steenbergen door Nederland afgevaardigd naar de Wereldkampioenschappen 1930 te Brussel cn was J. v. d. Heiden afgevaardigd naar de wereldkampioen schappen op den weg. Voorts schreven nog in, J. de Wolf, kampioen van Noordiholland lange afstand; A. de Graaf, kampioen van 1929 op de baan, terwijl wij tenslotte volstaan met vermelding van bekende namen als van gebrs. Bou- quet, gebrs. Engelmoer, J. Visser, L. v. d. Ruit, Klop per, Hengel, enz., enz. Kortom, het zijn de besten der besten die Zondag 28 September naar Schagen ko men. Onnoodig hen die reeds meerdere malen deze wed strijden bijwoonden, op te wekken tot een bezoek, want wie dit heeft meegemaakt, zorgt wel aanwezig te zijn. Wie echter de spanning en emotie welke een 80 ronden-, sprint-, of jachtrace opwekken, nog niet heeft meegemaakt, kunnen wij gerust aanraden Zon dag 28 September op het sportterrein aan de Loet aan wezig te zijn, daar de namen der deelnemers een uiterst scherpen strijd ten volle garandeeren. Voor Schager Nieuwelingen is oen drie ronden-race ingelascht. Voor deelneming hieraan is spoedige aan gifte dringend gewenscht. EXCURSIE. Excursie van de Afdeeling Schagen van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw naar de Zuiderzee werken. Maandagmorgen 9 uur verzamelden 45 dames en heeren zich op de Markt, om vandaar uit met 6 luxe auto's en een autobus do tocht te aanvaarden naar de Zuiderzeewerken. Het weer, dat aanvankelijk dreigde, hield zich uitstekend en was het 'smiddags zelfs zeer goed. Allereerst ging het naar Aartswoud en werd daar het machinaal sloQten graven bezichtigd in het kleige bied. Vandaar werd door Waard- en Groetpolder, Wie ringerwaard en Anna Paulowna gereden naar De Haukes en werd daar het graafwerk bezichtigd in het meer zandige gedeelte en kon men tevens zien, hoe de onder water gebaggerde kanalen zich adden ge houden. Ir. Van Steen gaf hier een uiteenzetting over de verkaveling en hoe de Directie zich voorstelde de gronden langzamerhand te bebouwen. In de Wierin- germeer werd een kleine wandeling gemaakt, waar na hot gezelschap zich naar Hotel De Haan begaf, waar een welvoorziene koffietafel wachtte. Tijdens deze zeer gezellige maaltijd werd met vol doening gewezen op het welslagen van deze excursie en werd den geleider, Ir. Van Steen, hartelijk dank ge bracht. Om half twee werd de tocht voortgezet door den Polder Waard-Nieuwland naar het electrisch gemaal „de Leemans" en ook hier werden alle mogelijke in lichtingen verstrekt en kreeg men een idee met welk een groot doorzicht deze werken zijn opgezet. Van het gemaal werd over Oosterland naar Den Oever gereden en ging men onder leiding van den heer Verkerk langs de sluiswerken. Een ieder was onder den indruk van deze grootsche werken en voor al door de uitvoerige uiteenzetting, kwamen doel en beteekenis van de verschillende werken duidelijk uit. Onder een kopje thee bleek wel, hoe allen van de zen tocht hadden genoten, vooral door de toelichtin gen, welke overal werden verstrekt. De wensch werd uitgesproken, dat de afdeeling het volgende jaar wederom een plan zal opmaken en zal hiervoor ongetwijfeld weer veel belangstelling zijn. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij het op 23 September j.l. gehouden toelatings examen voor de eerste klasse slaagden onvoorwaarde lijk: J. J. van Balen Blanken, Anna Paulowna; C. Blom, Alkmaar; P. Brommer, Koedijk; A. Kranenburg, Anna Paulowna; J. J. Lindentoergh, Anna Paulowna; E. Moll, Amsterdam; J. C. Rezelman, Anna Paulowna; H. Ver burg, Noordscharwoude; P. Verburg, Noordsoharwoude, C. KI. Waiboer, Barsingerhorn. Voorwaardelijk werden toegelaten: J. P. Kistemaker, Winkel, J. A. Waiboer, Anna Paulowna; J. Reijne, Barsingerhorn. De lessen vangen aan op Woensdag 1 Ootober a.s. DONDERDAG 25 SEPTEMBER. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst. VRIJDAG 26 SEPTEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Anna Paulowna, 's midd. 12 uur, Huwelijksinzegening. De achterdocht als norm van be- en ver oordeeling. Onder bovenstaand opschrift schrijft de N.R.Crt., naar aanleiidng van het ook door ons vermelde nieuwe geval van censuur door de commissie van toezicht op het algemeen programma van den Ne- derlandschen Omroep: Men moet langzamerhand medelijden krijgen met deze commissie, méér medelijden dan met haar slachtoffers. Zij weet het niet meer. Zij voelt haar on macht om zich haar oordeel in den haar toegemeten tijd te vormen. Maar zij censureert toch! Zij ne.emt het zekere voor het onzekere. Zoo wordt dan het ver dachte program-nummer afgemaakt als ware het verdacht vee. Aldus staat immers de zaak, indien juist is wat aan Het Volk gemeld wordt omtrent de reden waar om Maandagavond aan de s.-d. V.A.R.A. verboden is om mr. J. H. Schultz van Haegen, volgens het door haar deze week uit te voeren „algemeen programma'' te laten spreken over „Noodzakelijke verbeteringen in het gevangenis- en reclasseeringswezen". Bij in formatie bleek namelijk aan genoemd blad, dat het lid der commissie van toezicht dat met de controle van dit programma was belast, zich te weinig over het onderwerp georiënteerd gevoelde om te kunnen beoordeelen, of alles wat door mr. Schultz_zou wou den gezegd, wel juist was. Aangezien hem verder de tijd ontbrak om zich in deze zaak in te werken en hij het niet buitengesloten achtte, dat luisteraars zich door deze rede gekwetst zouden gevoelen, werd de rede niet doorgelaten. Hierbij is ook van belang, dat Het Volk meent te weten, dat dit toezicht zooals trouwens uit haar informatie reeds aan den dag was getreden niet wordt uitgeoefend door de commissie in haar ge heel, maar bij toerbeurt door elk lid der commissie afzonderlijk, wat in de practijlc beteekent, dat één man uitmaakt wat geheel Nederland zal hooren of niet hooren. Deze uitoefening van dé controle door slechts één lid werpt een nieuw bedenkelijk licht op de censuur. Totnogtoe gingen de b.ezwaren langzamerhand ook gedeeld door enkele rechtsche bladen tegen de pre ventieve censuur der commissie in haar geheel. Zoo als prof. mr. F. G. Scheltema het in het laatste num mer van De Groene Amsterdammer uitdrukt, kan nie mand er natuurlijk in theorie bezwaar tegen hebben, dat uitzendingen die in strijd bijn „met de veiligheid van den staat, de openbare orde of de goede zeden" (art. 9 van het Radio-reglement 1930), worden ge weerd; maar de moeilijkheid in dergelijke gevallen is, dat eerst uitgemaakt moet worden, óf een uitzen ding zulk een staatsgevaarlijk of zedebedervend ka rakter heeft, en dat daartoe de instelling van een censuur, met alle bedenkelijke gevolgen van dien, noodzakelijk is. Zelfs wanneer men afziet van klaar blijkelijke blunders zooals het bekende „rendez- vous"-verbod e.d. blijft aan de censuur, aldus nog de Amsterdamsche hoogleeraar, het onvermijdelijke bezwaar verbonden, dat de censor de grens van het toelaatbare naar eigen subjectieven maatstaf gaat bepalen en „openbare orde" of „goede zeden" met eigen opvatting omtrent wat goed en behoorlijk is gaat identificeeren. Hoe veel zwaarder wordt het gewicht dezer beden kingen door het feit, dat de commissie haar macht telkens aan slechts één harer leden delegeert. Men kan zich in de eerste plaats afvragen, of deze dele gatie in verband met art. 10 van het Radio-reglement, dat de censuur aan de Radio-controle-commissie in of 34. De draaideur begon opnieuw te draaien. „Wacht", dacht de man „Ik sla mijn slag", Ik zal dien deugniet nu eens leeren, Dat hij nimmer stelen mag. Een dame kwam kalm uit den winkel, Zij stapte mistig op de straat. De man sprong op haar toe en sloeg haar. Met belde handen in 't gelaat

Schager Courant | 1930 | | pagina 2