VAN NATUURONDERZOEK TOT NATUURHERVORMING. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Drama in een Londensche voorstad. De opstand in Chili. Revolutie in Ecnador. Na de ontploffingsramp op Curagao. Valsche bankbiljetten van f20. Ernstige baldadigheid op Sumatra. De schepping van nieuwe dieren en planten door den mensch. Nieuwe regeling van pacht d e De bemalingskwestie op Texel. Advertentiën. Boerenknecht, I Hl Witte Kool,' 2 Hl Deensche Witte y. haar geheel opdraagt, niet met de wet in strijd is. Maar bovendien wordt het subjectieve erdoor op de spits gedreven. En de censuur wordt zelfs belachelijk, zoo het betrokken lid verklaart, dat hem de tijd ont breekt om zich in de hem voorgelegde lezing in te werken en hij daarom maar voor alle veiligheid tot een verbod besluit. Als voor de verlangde zekerheid een speciale studie noodig is. dan zullen de luiste raars er ook wel geen kwaad uit peuren en de enkele deskundigen zullen er dan hun gemoedsrust maar on der moeten bewaren. Iets anders komt hier nog bij om den hoek kijken, en dat is de algemeene achterdocht, die bij den te gen woordigen staat van zaken, geschapen door het noodlottige besluit van minister Reymer betreffende de verdeeling van den zendtijd, zoowel de staatsor ganen als de omroepvereenigingen tegenover elkaar moet beheerschen. De achterdocht is hoe vreemd het met betrekking tot dit onderwerp in sommige rechtsche ooren moge klinken een typisch revolu tionair sentiment en product van een anarchistischen toestand. De Fransche revolutie leert het zoo goed als de Bolsjewieksche. De afwijkende gezindheid maakt iemand reeds gevaarlijk. En waar het secta- risme in onzen omroep ten troon is verheven on danks die poging met dat algemeen programma, uit t£ voeren door meerendeels sectarische vereenigingen vertrouwt men elkaar onder de vereenigingen en de luisteraars niet en vertrouwen ook de staatsorga nen de vereenigingen niet. Hoe anders zou het hier mee gesteld zijn, indien één algemeene omroep de uitzendingen in handen had en de verantwoordelijk heid daarvoor rustte op een uit verschillende richtin gen samengesteld bestuur. Van dat algemeene wantrouwen is thans opnieuw de V.A.R.A. het slachtoffer geworden. Het was reeds tot uiting gekomen bij haar voorgenomen maar ver hinderde uitzending van de s.-d. demonstratieve re devoeringen tegen de vlootvoorstellen en de sociale politiek der regeering en bij het verbod van het „Ren- dez-vous bij Lehar". Voordien ook nog als een ,wien de schoen past, trekke hem aan" bij de mis lukte censuur op de drie coupletten van het Ko- ninginnegedicht van Boutens, dat de A.V.R.O. door het toeval van de mislukte bezorging van het ver bodstelegram toch door den aether heeft kunnen ver spreiden. Moge dit voor de V.A.R.A. en de andere sectarische vereenigingen weer een les zijn, dat de geheele grondslag van onzen omroep voos is. De een heid van ons volk wordt er door bedreigd. De qua- liteit van de uitzendingen lijdt er onder. En nu blijkt zelfs, dat Z.M. de Censor geen tijd heeft om zijn taak behoorlijk te vervullen en daarom de achterdocht tot norm van zijp beslissingen verheft. Een mededeeling van de Radio-controle commissie. Tot zoover de N.R.Ct. Later werd het volgende be richt verstrekt: Naar aanleiding van het persbericht volgens het welk de uitzending van een voordracht van mr. J. H. Schultz van Haegen voor den Nederlandschen om roep (alg. progr., deze week verzorgd wordende door de V.A.R.A.) over „noodzakelijke verbeteringen in het gevangenis- en reclasseeringswezen" is verboden deelt de Radio-controle-commissie mede, dat de hier be doelde afwijzing is geschied door de algemeen-pro gramma-commissie, omdat zij de uitzending niet voor het algemeen programma geschikt achtte. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Strafzitting van Dinsdag 23 September. Uitspraken vorige zitting. H. de G., Castricum, mishandeling, f 25 boete of 25 dagen, volgen3 eiseh. Hüb. R., Noordwijk, hooger beroep-zaak, aangehou den tot 28 October. Hendrik B., Bergen, thans in Duitschland, dooden of verduisteren van kippen, hervatting onderzoek op 22 October. H. S. C. K., H. K., C. M. en D. B., Enkhuizen, mis handeling in vereeniging. ieder f 25 boete of 25 dagen H. H., Velzen, verduistering, onderzoek hervat. Klaasje L., huivrouw J. K., Den Helder, verduistering hervatting op 28 October Jan R., Texel, misdrijf art. 247 wetb. v. strafrecht, 6 maanden voorw. met 2 jaar proeftijd. B. J. A. S., zonder vaste woonpl., gedetineerd, op lichting, vrijgesproken. Verschillende berichten. Vrouw van een Nederlander en een En- gelsch officier gedood. Uit Londen wordt aan de „Tel." geseind: De bewoners van een blok flatwoningen in Brixton in het Zuiden van Londen werden gistermiddag cir ca twaalf uur opgeschrikt door twee schoten. Een oogenblik later kwam een zwaar in zijn gezicht ge wond man uit een der flats strompelen, doch hij was niet in staat een woord uit te brengen. De toegesnelde buren zonden onmiddellijk om ambulance en politie en onderzochten onderwijl de woning, waar men de bewoonster dood op de sofa vond, met een schotwond door het hoofd en de rookende revolver in de hand geklemd. De man overleed voor hij in het ziekenhuis kon worden opgenomen en was niet meer in staat eenige verklaring te doen. De vrouw is de echtgenoote van den Nederland schen antiquair B., die vaak naar het vasteland reist en ook thans, evenals zijn 25-jarige zoon, afwezig was. De vermoorde man was 43 jaar oud en officier. Hij woonde met zijn jonge vrouw en met zijn moeder in een ander deel van Londen. Mevrouw B. woonde sinds vijftien jaar in haar flatwoning. De vermoorde man was sedert eenige jaren met haar bevriend. Naar h ijnan zijn moeder had verteld had hij een brief van haar gekregen, waarin hem werd verzocht haar te komen bezoeken. HERDERSJONGEN LEVEND VERBRAND. In de Spaansche provincie Almeria hebben twee zi geuners een 14-jarigen herdersjongen overvallen en op een door hen opgerichten brandstapel geworpen. De ar me knaap verbrande levend. O oorzaak van deze wan daad schijnt te zijn, dat de jongen hen bij het vangen van vogels gestoord had. Gevechten tusschen re geeringst roepen. en opstandelingen. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat in Qhili de regeeringstroepen met de rcvolutionnaire troepen zijn slaags geraakt en dat hevige gevechten worden gele verd. De opstand schijnt voor een deel van het leger het signaal geweest te zijn om zich bij de opstandelingen aan te .sluiten, zoodat de toestand voorloopig wel niet als opgelost mag worden beschouwd. Directe berich ten uit Chili ontbreken nog steeds. Berichten van verschillende zijden. Zoowel uit Bogota als uit Mexico komen telegram men over een opstand in Ecuador. Uit Bogota wordt gemeld, dat de berichten over een revolutie tot op heden nog niet werden bevestigd, maar steeds weer opduiken. De berichten uit Mcxicaansche bron houden in, dat in geheel Zuid-Amerika geruchten over een revolutie in Ecuador de ronde doen. Het is zeer moeilijk de juistheid dezer geruchten na te gaan tengevolge van de in Ecuador ingestelde censuur. De opstand zou ge richt zijn tegen de overstrooming van het land met Noord-Ainerikaansch kapitaal. Een Mexicaansch blad publiceert een oproep der re- volutionnaire leiders in Ecuador, die het blad door ontduiking der censuur per vliegtuig zegt te hebben ontvangen. Een regen van vuur. Vier een twintig zwaargewonden uit de brandende olie ge haald. Zeven dooden. Over de ontzettende ontploffing, die op de instal laties der Bataafsche Petroleum Mij. op het West- Indische eiland Curagao heeft plaats gehad, schrijft de Amigoe di Curagao, het volgende: Gistermiddag (Vrijdag 5 September) omstreeks 4 uur, weerklonk de alarmfluit van de Isla. Zware rook wolken stegen op. Door een onbekende oorzaak ont stond er een explosie in de „praeheater" van het „high vacuum", dicht bij het hoofdkantoor en de smeerolie- fabriek. De tot 300 350 graden Celsius verhitte olie vloog brandend de lucht in en viel als een regen van vuur op de aanwezige werklieden neer. Terwijl er op andere dagen niet meer dan een man of vier daar aan het werk zijn, was er juist gisteren wegens een reparatie een groot aantal werklieden bezig. In een oogwenk bevonden dezen zich in een zee van vuur. Onmiddellijk begon men met het blusschingswerk en mot bovenmenschelijken moed is er door velen ge werkt om de arme slachtoffers uit het vuur te redden; 24 zwaar gewonden werden uit het vuur gehaald en naar het Sanatorium vervoerd, waarvan er tot gis teravond 6 aan de bekomen brandwonden zijn over leden. In het Hospitaal werden 6 zwaargewonden op genomen, waarvan één, 'n zekere Frans van Bonaire, spoedig overleed, terwijl er nog twee in stervensge vaar zijn. De dooden en gewonden zijn voor het mee- rendeel Engelsoh sprekenden, een paar Hollanders, waaronder een employé, inheemsche arbeiders en Ve- nezolanen. Men vreest, dat er nog een of ander slacht offer onder de Foamite begraven is. Zijne Exc. de Gouverneur en zijn echtgenoote, de Procureur-Generaal, kapitein Antheunissen en Luit. Wilschut, waren onmiadcllijk op de plaats van het onheil aanwezig. „Dit is wel de grootste ramp", zoo besluit het blad, die de Isla tot nu toe heeft getroffen. Algemeen is de verslagenheid. OOK PHLLADELPHIA NEET OP JACK DIAMOND GESTELD. Reuter seint uit Philadelphla: Jack Diamond, die gister voor de autoriteiten is ver schenen, kreeg bevel, de stad binnen een uur te ver laten. Hij werd door de politie tot buiten de grens der stad geleid. HET EINDE VAN DE PRET. Ernstig ongeluk in Bandoeng. Aneta seint uit Bandoeng: Gisternacht werd ter gelegenheid van de sluiting van de viering van het lustrum van het Bandoengsch Stu dentencorps een bom afgestoken, waarbij een ongeluk plaats vond. De heer Th. A. Aussums werd door de ontploffing, welke het gevolg was van onvoorzichtige controle of doorbranden van de lont, aan gelaat en linkerhelft van het lichaam gewond. Zeer hevig bloe dend werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Waaraan ze te herkennen zijn. Sedert medio Juli zijn er valsche bankbiljetten van twintig gulden in omloop. De inbeslagneming van en kele biljetten is reeds gemeld. De falsificaties zijn aan de volgende kenmerken te herkennen. Zij zijn gedrukt op steendrukpers, voelen gladder aan en zijn dikker dan de echte biljetten. Verdere opvallende kenmerken zijn: Voorzijde. Bij de echte biljetten is de beeltenis van den zeeman aan het strand prachtig grafeerwerk. Bij de valsche biljetten is deze grof afgewerkt, wazig en op pervlakkig weergegeven, vooral het gelaat. Naast de beel tenis een sierflguur, waarin de letters N.B. in mono- gramvorm. Tusschenruimte zeer opvallend donker van tint, daarentegen ontbreekt bij de nagemaakte biljetten deze donkere tint en is deze even licht als de kleur rond de letters. Achterzijde. Serieletter en nummer zijn op de valsche biljetten steeds B 4930. Bij een der in be3lag genomen biljetten is daaraan toegevoegd het cijfer negen; de mo gelijkheid bestaat, dat bij verdere falsificaties nog andere letters en cijfers worden toegevoegd. Op de blanco strook staat bij de valsche biljetten „Amsterdam 1927" op één regel. Bij de goede biljetten treft men twee regels aan, op den eersten regel het wooixi Amsterdam en daaronder op den tweeden regel datum, naam en jaartal, zoodat datum en maand bij de valsche biljetten ontbreken. Het watermerk, dat zich bij de echte biljetten in den blancostrook bevindt, „twee over elkaar geplaatste bijen" en duidelijk zichtbaar is, indien met het biljet tegen het licht houdt, ontbreekt geheel bij de valsche biljetten. Stecnen op de rails. Dezer dagen moest een trein tusschen Pangkalan Brandan en Babalan Sum. O. kust plotseling tot stilstand worden gebracht. Er was een reusach- tigen steen op de rails gelegd en daaraan met as- phalt vastgeplakt! De trein heeft den steen nog aan gereden en gelukkig zijn persoonlijke ongelukken of is zelfs een déraillement achterwege gebleven, zegt de „Deli Crt." Een paar dagen te voren was er ook al zoo iets gebeurd, nl. tusschen Pangkalan Brandan en Setjorei. Hier had men overigens een steen van meer normale afmetingen gebezigd. Aan werkelijke sabo tage wordt hier qiet gedacht. Van bestuurszijde wordt opgemerkt, dat het in dat geval meer voor de hand ligt, dat men meer afdoende saboteert door b.v. 's nachts de bouten los te schroeven. Men acht een en ander het kennelijk bedrijf van een baldadige ofvan iemand, die niet goed snik is. In het eerste geval draagt de baldadigheid dan wel een zeer ern stig karakter en de dader zal, als dit geval inderdaad bestaat, tz.t. zijn gerechte straf niet ontgaan. Er staat op een degelijk bedrijf, als het 't gcwensch- te „resultaat" heeft,' een maximum van vijftien jaar gevangenisstraf, tenzij bij het ongeluk een of meer per sonen worden gedood. In welk geval levenslang of 20 jaar kan worden opgelegd. De politie heeft den dader nog niet, maar speurt ijverig. Prof. Dr. R. SCHWARZ, Leider van het Instituut voor Erfelijkheidsonderzo; i TOEN er ongeveer tien jaar geleden merkwaar dige geruchten van de overzijde van het Groote Water tot ons doordrongen ge ruchten, die verluidden, dat een Amerikaan- sche plantenkweeker er in zou zijn geslaagd, eetbare cacteeën zonder stekels en pruimen zonder pit te kweeken, was men maar al te zeer geneigd deze be richten als „Amerikaansche bluf' te veroordeelen. Eerst in den loop van de daarop volgende jaren kwam men tot de conclusie, dat de onderzoekingen en resultaten van Luther Burbanks, zoo heette de Amerikaansche „plantentoovenaar", wel degelijk op waarheid berustten. Zoo slaagde Burbanks er b.v. in een kruising te bewerken van een tomaat en een aardappel, de zoogenaamde „Pomato". Deze experi menten openden do oogen van de biologische wereld voor de mogelijkheden der „mcnschelijke scheppin gen". Zoo is het altijd geweest: Als men de mensehen van de Wetenschap één vinger geeft, dan willen zij de ge heele hand hebben en zij rusten niet voordat de laat ste sluiers, welke het natuurgeheim nog verbergen, zijn verwijderd. Aanvankelijk beweerde men, dat het uiterst gunstige klimaat van Califomië, het land waar Burbanks zijn proeven nam, de directe oorzaak van diens succes was. In Europcesohe vakkringen werd toen echter gezegd: „Wat hebben wij to maken met het Californische klimaat? Wij zullen dezelfde proe ven in ons klimaat nemen, want onze plan-ten en die ren zijn afhankelijk van onze weersinvloeden en van onze temperatuursverhoudingen." Op deze wijze ontstonden er ook in Europa verschil lende instituten, als het „Instituut voor Erfelijkheids- onderzoek" te Berlijn, het „Instituut voor kunstmatige Kruising", enz. Op dezelfde wijze als Luther Burbanks zijn planten „in hun voordeel" wilde veranderen, waarbij hij tot geheel andere vreemdsoortige plantenvormen kwam, beijveren ook deze instituten zich de planten en die ren te ontdoen van de innerlijk- en uiterlijkheden, welke uit een veroudering voortspruiten en hun vor men aan te passen aan de hedcndaagsche bestaans voorwaarden. Men gaat de biologische grondvorm na en combineert, op grond van de heerschende factoren, zoolang nieuwe variatie's, totdat men tenslotte een nieuw ros heeft geschapen. Men treft in het „Instituut voor Erfelijkheidsonderzoek" b.v. een geheel hoender park aan, waarvan de kippen, die alle telgen zijn van de edelste hoenderrassen, nauwkeurig geschei den en waargenomen worden. Hier worden kruising» proeven genomen, schildklieren geopereerd om de werking hiervan nauwkeurig te kunnen nagaan, enz. Zoo ontstaan totaal onbekende hoendersoorten, die een vee! los dragen, Welke geheel en al afwijkt van de kleuren en combinaties, die wij gewend zijn. Ver der treft men er een konijnenkweekerij aan, waar somsverscheidene duizenden dieren rondhuppelen. Hiermede neemt men proeven betreffende de verande ringen in de beharing bij kruising van twee dieren, die een verschillende haarsoort jaezitten. Ook een rat- tenkolonie is aanwezig; op deze dieren worden proe ven genomen betref lende de kleuren van de huid, waardoor men hoopt te bereiken, dat men in de toe komst een dier elke gewenschte kleur kan geven. En het is dan ook in het geheel niet vreemd als wij plot seling tegenover een pikzwart varken staan, dat ver der echter in uiterlijk en manieren niet van een gewoon varken is te onderscheiden. Door kruising van verschillende ezelsoorten heeft men dieren gefokt, die gestreept zijn als een zebra. Zoo heeft men ook -con kruising bewerkstelligd tusschen eend en gans. De geleerden staan tegenover dit laatste experiment vrij sceptisch, daar deze kruising nog eenig in haar soort is. Wat mogelijk is in het rijk der dieren is ook moge lijk in het rijk der planten! Men beweert ja men neemt tegenwoordig zelfs als vaststaand aan dat de uitgangspunten van dezen tak van wetenschap in het plantenrijk zijn gelegen. In de kvveekerijen en fok-in- richtingen tracht men de erfelijkheidstheorie bij een groot aantal planten geheel en al door te voeren. Zoo ziet men daar b.v. duizenden Leeuwenbekjes staan. Iedere plant wordt nauwkeurig gadegeslagen en van de resultaten wordt een dagboek bijgehouden. Daar het toeval bij deze proeven natuurlijk uitgesloten moet worden, dragen vele planten beschermende omhulsels een soort .stolpen" die bevruchting door den wind onmogelijk maken. Hiervoor zorgt in dit ge val slechts de geleerde, die het stuifmeel van de eene plant met een penseeltje op de stempel van een andere plant overbrengt. Zoo komt men tenslotte tot geheel nieuwe plantensoorten, met verschillende ei genschappen en kenmerken. Een der bereikte resulta ten is b.v. een Paardebloem, die roode en gele blaad jes heeft. Hoewel deze proeven meestal geen direct practisch belang hebben, wordt hier nu en dan toch het een cn ander ontdekt van de wetten der erfelijk heid. In de toekomst zullen de tuinarchitecten er misschien effectvolle resultaten mee bereiken. Een belangrijk practisch resultaat is tot nu toe alleen be reikt bij de lupine. Deze werd alleen aangeplant om later ondergeploegd te worden voor de stik stof bemes ting van den grond. Vanwege den bitteren smaak wil het vee de planten echter niet eten. Thans heeft men een soort lupine gekweekt, waarbij in de bovengrond- sche deelen geen bittere sappen meer voorkomen, ter wijl het belangrijke stikstofgehalte in de wortels be houden blijft. Men kan dus de planten afsnijden als veevoer en den grond bemesten door de wortels er onder te werken. Ook heeft men tabak verbouwd zonder nicotine en men tracht nu wijnstokken te kvvecken, die niet ge voelig zijn voor parasieten, omdat er oen bepaalde af- wcerstof in de sappen voorkomt. Als dit plan prac- tisch uitvoerbaar mocht worden, zouden de wijnbou wers gespaard blijven voorde door luizen aangebrach te schade, die dikwijls in de millioenen loopt, cn dan behoefden zij ook niet meer zulke reusachtige sommen uit te geven voor beschermingsmaatregelen. Wanneer men als een leek een vrucht te zien krijgt met een uitgesproken citroengele kleur en van den vorm van de bekende oorlogs-verbandpakjes, dan be grijpt hij er niets meer van. Maar clan heeft hij al leen een nieuw soort tomaat voor zich, waarvan vorm cn kleur door kruising veranderd zijn. En als men de kruisingen van beetwortelen met radijzen of van radijzen met roode kool ziet, dan weet men niet, wat men ervan denken moet, hoe goed men overigens ook onderlegd mag zijn in de plantkunde. Om zoo iets te hereiken, is oneindig veel moeite en jarenlang geduld noodig. Het verst is men nog geko men met de veredeling en verbetering van onze ge wone graansoorten. Wanneer wij de tot nu behaalde resultaten op het gebied van erfelijkheidsonderzoek eens vergelijken met onze kennis van deze wetenschap van eenige tientallen jaren geleden zien wij, dat er ontzaglijk veel door de verschillende onclerzoekings-laboratoria is ge presteerd. Ook in de toekomst zal deze jonge wetenschap ons nog vele nuttige vondsten openbaren. Wie weet voor wat voor verrassingen wij nog komen te staan? (Nadruk verboden.) Verschenen is de memorie van antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp nieuwe regeling van de pacht en regeling der pachtcom- missies. Den tegenstanders van dit ontwerp merkt de regeering op, dat het lofwaardig feit, dat er een groot aantal goede verpachters is, geenszins uitsluit dat er anderen zijn, niet met zulk een goeden socialen geest be zield. De regeering is ervan overtuigd dat deze regeling niet verder gaat dan noodig is. Waar de verhoudingen niet te wenschen laten zal in 't geeheel geen overhelds-ln- menging worden gevoeld. fteruimen tijd geleden zijn reeds maatregelen genomen om het kunstmatig opdrijven van prijzen te voorkomen om nu op grond, dat daarmede nog niet-alles is bereikt, aanstonds te besluiten tot de noodzakelijkheid van af schaffing van openbare verpachtingen, Is een te ver gaande conclusie. In bepaalde omstandigheden is trouwens publieke ver huring de eenige weg. langs welken men een pachter voor zijn landerijen kan verkrijgen. De regeering heeft in het ontwerp eenige wijzigingen aangebracht, o.m. om ontduiking te ontgaan. Verder kan, ln geval van continuatie de rechter, volgens de in art. 1636, lid 3 alsnog aangebrachte wijziging, den termijn van verlenging vaststellen los van den eersten pacht- termijn. Ook heeft de regeering teruggenomen de toe kenning van het zakelijk recht, hetgeen in den breede is uiteengezet. Voor een geforceerde beweging door onteigening, be staat in ons land met zijn overwegend klein bezit niet de aanleiding, die er mogelijk elders toe moest wezen De regeering acht haar voorstellen een gepaste bevre diging door eenigen steun te bieden aan de in den regel zwakste partij bij afsluiting en afwikkeling eener econo mische gewichtige en vaak volstrekt noodzakelijke over eenkomst. De memorie gaat vergezeld van een nota van wijzi gingen op het wetsontwerp, houdende nieuwe regeling van de pacht en van een nota van wijzigingen op het wetsontwwerp, houdende regeling van de pachtcommls- sles. Een vijftal jaren geleden reeds besloten de Staten van Noordholland tot wijziging van de bestuursregle menten voor de polders Waal en Burg en Eieriand op Texel in dier voege, dat Waal en Byrg niet meer zou afwateren op Eieriand, maar eigen bemaling zou invoeren. Jarenlang was daarop door Waal en Burg aangedrongen, want honderden hectaren thans on vruchtbaar land zou door betere bemaling tot grooter - vruchtbaarheid komen en belangrijk in waarde stij gen. I De wijze van bemaling intusschen moest door het I bestuur van Waal en Burg nog zelf worden geregeld, hetgeen tot hardnekkigen en hevigen strijd tusschen de ingelanden van Texels schoone landouwen leiden i zou. De gemoederen toch waren steeds sterk verdeel I over de keuze van oliebcmaling en eleetrischc bema lingling. Oliemannen zoowel als electriciteiisvoorstan- ders beweerden, dat de door hen voorgestelde bema ling goedkooper zou zijn en bij polderstcmmingcn werd onder de ingelanden verkiezangsreclame gevoerd op groote schaal. Daarbij kwam dan nog het belang van het Texels electriciteitsbedrijf, een naamlooze vennootschap, waarvan de aandeelen bijna geheel in handen zijn der gemeente. Totdat ten slotte met 4 tegen 3 stemmen het pol derbestuur besloot tot oliebemaling, welk besluit op grond van strijd met het algemeen belang vernie tigd werd door Ged. Staten van Noord-IIolland. Na twee jaar wachtens op een beslissing van de kroon op een door het polderbestuur ingestelde beroep is nu echter, aldus verneemt de „Tel.", ook het vernieti- gingsbesluit van Ged. Staten op zijn beurt weder vernietigd. Al moge zoo overweegt de kroon het besluit van hoofdingelanden in strijd zijn ihet het belang van de gemeente Texel en haar electriciteitsbedrijf, en al moge electrische bemaling ook voor den pol der zelf de voorkeur verdienen boven een bemaling met ruwoliemotoren, toch hebben Ged. Staten ten onrechte het polderbesluit vernietigd wegens strijd met het algemeen belang, want blijkens de geschie denis van artikel 22 der waterstaatswet 1900 is al gemeen belang te verstaan in den zin van het be lang van het geheel in tegenstelling met dat der deelen. Volgt nu de oude strijd in de polderlanden opnieuw? Sedert het besluit van 1928 is de meerderheid van het bestuur omgezet ln voorstanders van electrische bema ling. Besluit deze thans in dezen geest dan is er over eenstemming zoowel tusschen het polderbestuur en het geen door Ged. Staten en de kroon blijkbaar het meest gewenscht wordt geacht. De tijd zal het spoedig leeren. Maar verrassingen waren in dezen strijd nimmer uitge sloten. AUTO OMGESLAGEN. Aneta seint uit Batavia: De heer J. F. de Calonne, employé van het Reclame bedrijf „Aneta" is Maandag, toen hij met zijn echtge noote en broeder per auto op weg naar Soebang was, 8 K.M. van Tjikampek verongelukt. De auto sloeg, toen met een vaart van 60 K.M. werd gereden, om, na via de berm van den weg geheel te zijn omgezwaaid. De heer de Calonne ls vermoedelijk met het hoofd bekneld ge raakt tusschen den weg en den auto en is kort na het ongeluk overleden. Gevraagd: Een goed kunnende melken cn rijden, van half Oct. tot April, bij P. QUAK. St. Maartcnsvlotbrug. TE KOOP: Tevens prima zaaltarwe, f 8.50 per H.L incl. A. ROT, Wieringerwaard.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3