SchagerCourant WAARHEEN VANAVOND? Bui t e n 1 a n d. Vierde Blad. De Noordermarktbond. De Zuiderzee.visschers naar Den Ha^g. Oprichting van e?n Kaas- en Boterfabrisk te Wierragen. Uit onze omgeving. LANGENDIJK Z IJ P E WINKEL WIERINGEN De anti-Duitsche relletjes te Praag. Zaterdag 27 September 1930. 73ste Jaargang. No. 8738 In ihet lokaal „Spoorzicht" vergaderde Donderdag avond het Bondsbestuur. Afwezig waren de heeren P. Meereboer en H. Dekker. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, speciaal tot den heer D. Bruin, het nieu we bestuurslid van dc afd. Langendijk van den L.T.B. en een woord van dank aan het adres van den heer P. :Groen, voor hetgeen deze in het belang van den N.M.B. heeft gepresteerd. $pr. hoopte op een vlotte behandeling der agenda en gaf het woord aan den secretaris ter lezing der no tulen. Zoowel die van de vergadering van 1 April al§, van 16 Juni werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Ingekomen was een dankbetuiging der maatschap pij „Bepeka" voor het aanbrengen van centrale ver warmingsinstallaties voor de ontvangen opdracht en van „De Koophandel" voor de subsidie ten behoeve van den nachttelcfoondienst; beide werden voor ken nisgeving aangenomen. Voorts werd mededeeling gedaan van een schrijven van den Bond van Exporteurs, waarin voor een twee tal handelaars schadevergoeding werd gevraagd voor verlies op een lading aardappelen, welke ziek ble- ücen 'te zijn. Het bewuste schrijven was niet ter ver gadering aanwezig, aangezien het door tusschenkomst der Prov. Comissie is opgezonden naar het Centraal Bureau. Breedvoerig werd dit schrijven besproken en m den breede geschetst de gang van zaken tijdens de aardappelcampagne. De bespreking leidde er toe, dat algemeen scherpe afkeuring werd uitgesproken over dit optreden van den Bond van Exporteurs. Overgelegd werd het rapport van den accountant be treffende de boekhouding enz. van den penningmees ter. Door den heer Swager werden hieromtrent nog enkele mededeelïngen gedaan. I-Iiema werd door den voorzitter voorgelezen en voor zoover noodig toegelicht, een concept-pensioen regeling voor personen in dienst van den N-M.B., ont worpen door het Dagelijksch Bestuur. Besloten werd elk bestuurslid een afschrift hiervan ter bestudeering te doen toekomen en dan in de volgende vergadering een ontwerp vast te stellen, dat aan de algemeene .ver gadering kan worden voorgelegd. Nadat de secretaris had voorgelezen een circulaire met betrekking tot de geleden waterschade op 12 Juni en de redenen waren meegedeeld, welke er toe had den geleid, ter behandeling hiervan niet eerder een vergadering uit te schrijven, werd over deze zaak lang en breed gediscusieerd, hoofdzakelijk tengevolge yan den thans algemeen slechten toestand in den tuinbouw in het N.M.B.'s gebied. Uit de discussie mocht worden afgeleid, dat onder meer gewone om standigheden algemeen gevoeld zou zijn voor flinken sfeun. Als resultaat der bespreking werd tenslotte eerst gestemd over al of niet verleenen van een bijdrage. ÏBcsloten werd tot het eerste, waarna tegenover elkaar kwamen een voorstel voor een bijdrage van f 1000 en een van ƒ,500. Tot het laatste werd besloten. Mede ontstond een zeer-breedvoerige discussie naar aanleiding der te houden vergadering van de Prov. Commissie op 2 October te Alkmaar. Door den heer Kostelijk werd gevraagd, of de Prov. Commissie zich al eenig denkbeeld had gevormd van hetgeen gedaan zou kunnen worden ter voorziening in dén nood der tuinders. Naar spr.'s oordeel zal op hét oogenblik het meest baat worden gevonden bij oordeelkundige credietverleening. Door den heer Ootjers werd het een en ander mee gedeeld omtrent de besprekingen in de Prov. Com missievergadering, waarbij 'ook vooral aan crediet verleening de aandacht is geschonken. -De heer Van Langen oordeelde, dat dan geld moest worden verstrekt tegen lage rente; ook had de heer Van Langen er bezwaar tegen, dat bij het verleenen der z.g. tuindercredieten, de voorwaarde was gesteld, dat deze moesten worden afgelost voor ieder ander voorschot der betrokkenen. De heer Groen verklaarde zich mede voor crediet verleening, doch achtte alleen oplossing mogelijk door beschermende rechten. .-Hierop had een breedvoerige discussie plaats. Het resultaat was, dat men algemeen zich verklaarde voor credietverleening, terwijl het geen bezwaar werd geacht ook beschermende rechten ter sprake te bren gen. Ten aanzien van de korting voor contante be taling aan den handel, werd besloten deze zaak in de Vierbondsvergadering aan de orde te stellen. V-oor bewoning van het nieuwe betaalkantoor zullen gegadigden worden opgeroepen, terwijl verdere af wikkeling aan de Bouwcommissie werd opgedragen. ;"Hierna sluiting der vergadering. i i Een protest-demonstratie tegen de hoogst onvoldoende vergoeding^-maatregelen van den Minister. Er heerscht groote ontstemming rondom de Zuider zee. De Zuiderzee-Steunwet 1925, die op geen enkel punt aan de rcdlijke verlangens der door de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee gedupeerde visschers tege- rhoet kwam, bleek, nadat ze in December 1927 in wer king trad. in de practijk geheel onvoldoende en dus niet ongewijzigd te handhaven. Van alle zijden 'werd dan qok drang op de Regeering uitgeoefend, met het doel de Wet zoodanig te hervormen, dat aan de visschers althans nog op verschillende onderdeelen der wet recht «ou wedervaren. Het initiatief-ontwerp-Duys c.s., dat in Mei 1929 in dt Tweede Kamer in behandeling kwam. welk ontwerp, indien wet geworden, In velerlei opzicht bevrediging had kunnen schenken, werd weliswaar verworpen, doch Voornamelijk uit deze overweging, dat een groot ge deelte dor Kamerleden den voorkeur gaf aan een In uitzicht gesteld Regeerings-ontwerp boven een ontwerp Van een bepaalde fractie, omdat bij het aangekondigde Regeerings-ontwerp de geheele wet zou kunnen wor den herzien. Misschien was dit wel niet de eenige re den, doch heeft erook wel eenige politieke afgunst tegenover de iniiatief-nemers een rol bij die verwerping gespeeld (het liep n.1. tegen de Kamerverkiezingen), doch een feit is, dat de hierboven aangegeven overwe ging door verschillende Kamerleden als reden voor hun tegenstemmen werd opgegeven. Uit de toen gehouden besprekingen bleek echter Overduidelijk, dat de Kamer wel voor wijziging der •Zuiderzeesteunwet voelde, 't Hing er nu maar van af, tot hoever de Minister aan de geuite wenschen zou tegemoetkomen. Het is den loop van dit jaar Inge diende wijziglngs-or.twerp sloeg echter aan veler hoop opnieuw den bodem in, wijl het slechts heel weinig ver betering bracht. En de sinds enkele weken naar aan leiding van het Voorloopig Verslag verschenen Memo rie van Antwoord van den Minister, deed ae verwach- tingèn nog meer bekoelen. De tijdelijk (in afwachting van wat komen zou) geluwde verbittering steeg op nieuw en hooger nog dan te voren. In een Zaterdag 20 dezer gehouden vergadering van de besturen van het Centraal Comité van Zuiderzee- visschers, de Roomsch-Katholieke „Sint Petrusbond" en de Christelijke Zeeliedenbond werd dan ook onder alge meene instemming besloten tot het houden van een groote protest-vergadering te Den "Haag, waarbij Minis ters, Kamerleden, enz. zullen worden uitgenoodigd, Vis schers uit verschillende plaatsen zullen op deze verga dering het woord voeren. Waar het wijzigings-ontwerp waarschijnlijk Dinsdag 14 Cctober, wanneer de Tweede Kamer voor de eerste maal weer in openbare vergadering bijeenkomt, op de agenda zal worden geplaatst en dus de mogelijkheid bestaat, dat dit reeds dienzelfden dag of een der vol- gene dagen in behandeling zal worden gesteld, dient bedoelde demonstratieve vergadering dus zoo mogelijk voord ien datum gehouden te worden, waarom de keuze hiervoor is gevallen op Maandag 13 October. Uit vele plaatsen ron de Zuiderzee hebben zich reeds groote aantallen visschers opgegeven voor deelname aan deze demonstratie, terwijl te verwachten is, dat nog velen dit voorbeeld zullen volgen. Bovendien zullen die visschers, welke om bepaalde redenen onverhoopt niet aanwezig mochten kunnen zijn, worden opgewekt op bedoelden dag toch in zoo verre aan het protest tegen de schending van beloften, door de Regeering tegenover de Zuiderzeevisschers ge pleegd, mede te werken, door op dien dag geen enkel visschersvaartuig tedoen uitvaren, zoodat dus voor dien dag ook de vischaanvoer en vischhandel langs de Zui derzee volkomen wordt stopgezet. Te Elburg is o.a. in dien zin reeds eén besluit genomen, dat zich zoover uitstrekt, dat ieder vaartuig, dat op den dag der demon stratie zou uitvaren, een zware boete zal verbeuren. Op Vrijdagavond werd in Hotel Lont.te Hippolvtus- hoef een vergadering belegd, uitgeschreven door de voorloopïge commissie van onderzoek, om te komen tot oprichting van een Kaas- en Boterfabriek te Wie- ringen. De lieer Dr. Scheij, na het openingswoord van den vooizitter, den heer M. S. Bakker, het woord verkrij gende, herinnert aan de bijeenkomst op S Mei 1.1. en zegt dat thans de commissie tot daden wenscht te ko men, immers zij stelt voor om over te gaan tot den bouw van een nieuwe kaas- en boterfabriek, waarin natuurlijk ligt opgesloten de oprichting eener vereeni- ging. welke de fabriek laat bouwen. De Wieringer kwestie heeft ook spr.'s gedachten veelvuldig beziggehouden. Ik heb, zegt spr. gehoopt dat een of meer van hen, die bezwaren hadden tegen mijn opvattingen, na de publicatie door de kranten openlijk of rechtstreeks bij mij voor den dag waren gekomen, ik had ze gaarne vernomen om ze ernstig te overwegen. De zaak zou daarmede gediend zijn. Dit is niet geschied. Spr. brengt in herinnering, dat hij vorig maal tot de volgende conclusie kwam. De 4 burgerlijke maatschappen op Wieringen doen verstandig met ieder voor zich te besluiten tot ontbindin'g. De vennoot en worden lid van de Coöp. Vereeniging, die een kaas- en boterfabriek sticht en waarvan zooveel mogelijk alle veehouders op Wie- ringen lid worden. De 4 burgerlijke maatschappen gaan voort met de exploitatie.van haar kaasfabrie ken, totdat, de-nieuwe .fabriek in werking treedt. Ieder liquideert haar eigen zaak.Deze conclusie was gebaseërd op de volgende gronden: le. De tegenwoordige toestand (4 kaasfabrieken) kan en zal zoo niet blijven voortduren. Tal yan der gelijke kleine fabrieken (onder welke ook goed wer kende, b.v. de KreiJ.) zijn in de laatste jaren opge heven. Onze tijd eischt een modern iingericht bedrijf. 2e. Alleen in een goed ingerichte kaas- en boter fabriek komt de roomverwerking goed tot haar recht (prima kwaliteit boter) en goede karnemelk. De boter en karnemelk op de boerderij gemaakt zullen meer en meer 't moeten afleggen tegenover die pro ductie van de fabrieken. 3e. In de moderne zuivelfabrieken kan een prima kaas worden bereid. 4e. In de ouderwetsche kaasfabrieken wordt veel te weinig weiboter verkregen en van slechte kwali teit. 5e. De bestaande 4 fabriekjes zijn niet te verbou wen, zoodat zij aan den eisch voldoen. Het zou jam mer zijn van het geld. 6e. Op grond van de gegevens der bestaande fa brieken verstrekt over het boekjaar 1929, heb ik een berekening gemaakt en voor zooverre dat mogelijk was de ontvangst voor de melk der Wieringer boer derij vergeleken met hetgeen de nieuwe fabriek zou kunnen betalen. Niettegenstaande ik de bestaande fabrieken de beste kans gaf, was de uitkomst zooda nig, dat uit finantieel oogpunt de oprichting der nieu we fabriek gerust kan plaats hebben. Deze cijfers zijn door niemand bestreden. 7e. De vereenigingsvorm (burgerlijke maatschap-, is te primitief en zal geen moeilijkheden geven, zoo lang niemand moeilijkheden opwerpt, en de vennoo- ten allen eensgezind zijn. Doch er is al verschil van meening. 8e. De tegenwoordige fabrieken zijn er niet op ingericht, om de melk. die in den Wieringermeerpol- der in afd. A, vlak bij Wieringen gelegen, in de toe komst wordt geproduceerd, tot zich te trekken. Op deze gronden kwam ik tot genoemde conclusie en het advies om ëéne moderne zuivelfabriek te stichten. De zomermaanden hebben mij absoluut niet aan de juistheid van mijn advies doen twijfelen. Ik heb de tentoonstelling bezocht om mijn inzicht te verruimen. Ook na dit bezoek werd ik in mijn mee ning versterkt, vooral wat de boterbereiding betreft. Immers, de beste op de tentoonstelling gebrachte boerenboter moet hét uit het oogpunt van de. eischen aan boter te stellen, afleggen tegen fabricksboter uit gepasteuriseerde room. Hoeveel te meer de gemiddel de boerenboter. En vergelijk dan eens de hygiënische verpakking der op de tentoonstelling aanwezige kaas- en boterfabrieken met die der boerenboter. Spr. gaat op dit onderwerp verder en wijst op het jonge voorbeeld van Texel, en noemt de verdere voor- deelen op die een moderne fabriek en hare exploitatie mogelijkheden medebrengt. Spr.'s advies is tenslotte, om dezen avond over te gaan tot de oprichting van een coöperatieve vereeni ging, welke zich ten doel stelt de stichting van een modern ingerichte zuivelfabriek voor Wieringen en het noordelijk gedeelte van den Wieringermeerpolder. De oprichting van de coop. vereeniging heeft plaats, door de handteekening.te zetten op een gezegeld pa pier, waardoor men zich verbindt om toe te treden als lid ingeval de zuivelfabriek wordt gebouwd. Verder adviseert spr. dat degenen die op de lijst hebben ge- teekend. een voorloopig bestuur benoemen en noemt de voorloopige werkzaamheden voor dat bestuur. De voorzitter dankt den spreker voor deze uiteen zetting. De heer J. Veerdig doet mededeeling. dat op de vorige voorloopige lijst 58 veehouders hebben getee kend, welke vertegenwoordigde 437 koeien, naar ruwe schatting. De heer P. Kistemakcr is van meening, dat allen die reeds geteekend hebben op de voorloopige lijst, nu misschien allen niet weer zullen teekenen. De heer J. Engel vraagt hoeveel deelname er moet zijn om tot den bouw over te gaan. Als er een laag aantal is, is spr. niet voor oprichting, terwijl spr. een groot voorstander is ais er voldoende deelname is. D<, heer P. Veerdig zou tot deu bouw willen over gaan, als de melk van b.v. 350 koeien verzekerd was. Naar aanleiding van het gesprokene van den heer J. Engel, zegt Dr. Scheij, dat de meesten er zoo wel over zullen denken, als oprichting niet rendabel is zullen zij (de voorstanders) er ook niet toe over gaan. Dus de lijst teekenen voor oprichting is geen bezwaar. Er wordt besloten om dc lijst zoo in te déelen, dat het aantal koeien der leden in totaal minstens 500 be draagt Het opschrift der lijst is als volgt: De ondergeteekenden, op heden 26 September 1030 bijeen in Hotel Lont, te Hippolytushocf, gehoord dr velschillende besprekingen, waaruit is gebleken de wctisehelijkhcid van oprichting eener coop. vereeni ging die acn zuivelfabriek voor Wieringen zal stich ten, verklaren zich'bij deze nadrukkelijk bereid en zich te verbinden, om voor geval deze fabriek tot stand komt, als lid der nieuwe coop. vereeniging tos te treden, met dien verstande, dat de fabriek eerst genouwd zal worden, wanneer liet gezamenlijk aan tal koeien der leden minstens 500 bedraagt. Staande dc vergadering teekenen 20 leden inet 202 koeien. Voorzitter verzoekt deze leden een voorloopig b - stuur"*te kiezen. De heeren P. Kistemakcr, I). Veerdig en C. Koorn Jz. worden verzocht een stembureau te vormen. De uitslag der stemming is als volgt: M. S. Bakker 10, N. Mulder Dz. 15, Jn. Veerdig 13, Jn. Engel 11, D. Blaauhoer 11, Jb. Lont Dz. 11, C. .1. Koorn 10, stemmen. Allen nemen deze benoeming aan. Voorzitter.brengt dan <iank uit voor de genomen besluiten en sluit dan de vergadering. Het gekozen voorloopige bestuur heeft de functies onderling ver deeld als volgt: Voorzitter M. S. Bakker, "Secretaris Jn. Veerdig, penningmeester N. Mulder Dz. De overige, heeren bestuursleden. De lijst zal de veehouders welke nog niet hebben geteekend, worden aangeboden om te teekenen. OUDKARSPEL. De laatste der Langendijker kermissen, de z.g. Luize- knip. zal Zondag, Maandag en Dinsdag plaats vinden. Als attractie is thans alleen aanwezig de Centraal Bioscoop, benevens eenige kramerijen. Zelfs de bekende zweefmolen ontbreekt dit jaar. Maandagavond hoopt „Jong Leven" op te treden bij den heer de Hart met het bekende stuk: „Als je maar een verleden hebt". Hoewel het weer er niet gunstig voor staat, hopen wij op een genoegelijke kermis. N OO RDSCHA RWOUD E. De heer Jb. de Boer, coiffeur alhier, die zijn scheer- salon onlangs gesloten had wegens verandering van werkzaamheden, zal zijn zaak heden Zaterdag weer openen. NOORDSCHARWOUDE. Als rechtskundig adviseur van de Langendijker Win- kcüers-Vereeniging is door de Kamer van Koophandel te Aalkmaar aangewezen mr. C. P. Eecen te Oudkarspel T ZAND. Naar wij vernemen, treedt de familie Hofman kermi.v Maandag op in de zaal van den heer H. Schriekcn. Met,het pog.<qp de Winkehyeek te. Schagen. is aan d« 'Coop. .broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Dr Tijdgeest" alhier vergunning" verleend omop 29, en 30 September a.s. aan haar afnemers te Schagen reeds des voormiddags tusschen 8 en 10 uur versch brood te vervoeren en af te leveren, De algemeene begraafplaats alhier is thans voor zien van een automatisch begraaftoestcl. Bij een begrafenis op Vrijdagmiddag is het voor het eerst gébruikt en wel met zeer gunstig resultaat, de mindere beweging rond het graf verhoogt de plechtig heid. welke vroeger door het werken met touwen wel eens werd 'gestoord. BEN OEVER. De Jongel. Vereen, vergadert Dinsdag in „Land in Zicht", 8 uur. Bijbelinleiding R. C. Frank. Onderwerp: De Islam, door K. O. Finkensieper. Donderdag kregen twee jongens op het Zuiderzee werk ruzie, waarop een gevecht ontstond. De vader van den eenen knaap, die in de nabijheid" was. nam het voor zijn zoon op, en gaf de tegenpartij een geducht pak slaag. De geslagen jongen heeft aangifte bij de politie gadaan. Voetbalnieuws. Succes gaat .as. Zondag op réis naar Texel en wel per boot vanaf Den Oever om 9.45. Texel II 'speelt' tegen Succes II. Texel I tegen Succes I. Kort verhaal TJA. peinsde Jimmy, terwijl hij zijn wijsvinger met een langzaam gebaar tegen zijn voorhoofd zette, tja, waarheen vanavond? Hij keek zijn vnjgezel- lenkamer eens rond. hij liet de etsen en houtsneden, de vaasjes, de aschbakken en alle stukken van zijn ultvoe- rigen inboedel een voor een de revue passeeren. alsof hij verwachtte, dat daaruit het antwoord, komen kon. Waarheen vanavond? Dat trof nu natuurlijk vree- selijk onaangenaam, dat Ted Bonney met zijn meisje uit moest. Tcd's meisje kwam zoo af en toe over van uit de plaats harer inwoning en omgekeerd ging Ted naar haar toe. Maar dat geschiedde op geregelde tij den, zooals dat behoort en .waar rekening mee te hou den valt. Jimmy had het land. En dat is vooral iets zeer onaan genaams voor menschen, die heel zeker weten, dat cr reden bestaat om het land te hebben. Nu is het waar. dat het niet prettig is als je bij het meisje van je vriend ineens een zekere wispelturigheid ontdekt, van het soort, dat je eigen plannen Jn de war stuurt. Nietwaar, kijk eens, als Ted Bonney's meisje niet zoo plotseling het in haar hoofd had gekregen over te komen, was er niets gebeurd en waren Ted en hij rustig uitgegaan met z'n beiden. Jimmy ging door met peinzen en plotseling rimpelde zich zijn voorhoofd. Wacht eens, dat was waar ook. Hij had een agenda. De agenda van Jimmy was een wonder op zichzelf. Er was geen mensch op deze ver geetachtige wereld, die een agenda zoo nauwkeurig bij hield als Jimmy. Het was bepaald een soort instinct, dat hem op het bepaalde moment,, dat er iets genoteerd moest worden, met de eene hand naar zijn vulpen en met de andere naar zijn binnenzak deed grijpen. Toch was er iets, dat nog in deze aangelegenheid gecorrigeerd diende te worden. Namelijk, dat een agenda-notitlo meestal niet het slot van een gebeurtenis, maar vaker het begin daarvan is. Wanneer Jimmy iets had geno teerd was het afgeloopen. Ik wil maar zeggen, dat als hij op Vrijdag van de volgende week schreef: bezoek 4 uur van mijnheer Smit, dat hij dan meestal de stad uit was. En mijnheer Smit was toch een voortreffelijk mensch, dien Jimmy graag mocht. Dit keer echter maakte Jimmy een uitzondering en dat moet teekenend worden geacht voor zijn gemoeds stemming. Hij haalde zijn agenda voor den dag cn bla derde er in. Het was Dinsdag en hij zocht naar de blad zij: Dinsdag. Hm. Hij hield het boekje op een armlengte en knikte het toe. Het schijnt, dat ik Eileen beloofd heb vandaag met haar uit te gaan. Eileen was wat men zou kunnen noemen een geëman cipeerd meisje in den goeden zin. Ze hield van dansen en philosopheeren. ze kon huishouden en een verstan dig gesprek voeren en ze was gewoon haar eigen weg te gaan. Ze had Jimmy verteld, dat ze hem een aardige jongen vond, alleen wat verstrooid en ze had hem bo vendien onder het oog gebracht, dat hij haar eens een paar keer mee mocht nemen naar een concert en zoo. Jim had het gedaan, ook al omdat hij nog nooit een meisje had ontmoet, waarmee je even verstandig kon praten als met b.v. Ted Bonney. Hij had in meisjes tot nu toe niet veel anders gezien, dan noodzakelijkheden om op partijtjes mee te dansen. Ze waren, dat viel on-' mogelijk te ontkennen, dikwijls heel lief, maar te onbe-" rekenbaar om voortdurend om je heen te hebben. Eileen was anders. Ze gaf een man volstrekt niet meer dan hem toekwam en kon kameraadschappelijk met hem omgaan. Als je met haar op een partij was of in een schouwburg, nam ze niet zooveel notitie van je, dat je er je onbehaaglijk onder ging voelcp. Jimmy nam zijn hoed en ging naar Eileen. Zo zat in haar gezellige kamer te lezen. Dag Jimmy, groette ze, een goed idee van je dat je gekomen bent, je hebt zeker een goed plannetje. Jimmy keek op. Hij had er geen moment aan gedacht, dat ze ergens heen dienden te gaan vanavond. In zijn vreugde eindelijk een bestemming voor zijn avond te hebben gevonden, was ham dat hoogst belangrijke punt geheel ontgaan. Waarheen vanavond? Dat was de vraag, waarop hij zich van te voren had moeten bezinnen. Voor de groote schouwburgen was het nu te laat, daar diende je plaatsen te bespreken. Maar wacht eens, daar schoot hem iets te binnen. Wat zou je denken van het Wilock Theater. Ze geven er „Achttien karaats"? Eileen schqdde het hoofd. Het is werkelijk een aardig stuk, maar ik ging er verleden week met Steve Delaney heen. „Het tweede vaderland" moet een goede geluidsfilm zijn, zei Jimmy. Het is een zéér goede geluidsfilm, verbeterde zij, ik zag hem eergisteren. Het Ambrose Restaurant moet een puik dansorkest hebben, poogde Jimmy al minder zeker. Het zal er vanavond vol zijn en warm. Maar natuur lijk kan het toch nog wel gezellig wezen, zei Eileen langzaam. Jimmy pijnigde zijn hersens af naar een idee. Hij vond het niet, hoe hij zocht en nog eens zocht. En teneinde raad opperde hij: Zeg het zelf nu eens. Eileen knikte. Wel. laten we dan eens heel eenvoudig naar Person's avondtuin gaan. Als ik mij niet vergis is er nog een openlucht dansvloer ook. Ze gingen op stap, onderweg moest Eileen nog even ccn winkel binnen en Jimmy wachtte. Plotseling stond Philip Hilliwell voor hem, de gropte vrouwenveroveraar Hij was in smoking en zoo juist uit zijn wagen ge stapt. die langs het trottoir stond. Je boft kerei, zei hij, Jimmy op den schouder kloppend ik wilde vanavond Eileen halen voor een avondpartij, maar ze had al een afspraak, vertelde ze me En daar net zie ik haar met jou loopen. Nou, ik hoor het wel eens Ik geloof... begon Jimmy, maar Hilliwell's wagert snorde al weg". Terwijl Jimmy buiten voor den winkel stond te wach ten. ontdekte hij plotseling, dat hij van EOcen hield. Het was zeer rustig in Person's avondtuin en zc zaten, waarschijnlijk toevallig, in het stilste hoekje. Nadat Jim my een sigaret had opgestoken, kuchte hij. Daarna zei hij, wat onwennig: Zeg, El, ik... eh wou je even wat vrager... eh... houd je van me? Ik bedoel, zou je met me willen trouwen? Hij wachtte en keek haar aan. Er kwam een glimlach op Eileen's gelaat. Zeker, zei ze, met een diepe, volle stem, je zegt het wat raar, maar ik geloof toch, dat het wel in orde is. (Nadruk verboden.) HERBERT LEWIS. Nog steeds nieuwe samenscholingen en stormachtige betoogingen, ondanks een ver bod van de politie. Aan de anti-Duitsche beweging in de Tsjechische hoofdstad Praag is nog steeds geen einde gekomen. Woensdagavond wisselde het gejouw tegen Duit3cheis en Joden af met het zingen van het al-Slavische en van het Tsjechische volkslied. Het publiek maakte vreeselijk veel lawaai en het geroep van „Praag hoort aan de Tsjechen, de joden naar Palestina", en „weg met de Duitsche geluidsfilms" was niet van de lucht. De betoogingen hebben allengs een zoodanig karakter aangenomen, dat niet alleen de orde en rust in de stad gestoord zijn, doch dat het tot gebeurtenissen is geko men, die een ernstige overtreding van de strafwet vor men en die groote schade hebben aangericht. De politie maakt er de bevolking opmerkzaam op, dat zij zich in haar eigen belang van alle samenscholingen cn alle betoogingen moet onthouden en verbiedt uitdruk kelijk elke onderneming daartoe. Tegen elke poging tot verstoring van de openbare orde en rust zal met do strengste middelen worden ingegrepen. Aan de politie is opdracht gegeven alle samenscholingen die het ka rakter van een betooging dragen, uiteen te jagen en met de grootste gestrengheid tegen de daders op te treden." Deze bekendmaking heeft echter niet belet, dat het Donderdagavond opnieuw tot een stormachtige betoo ging tegen de Duitschers en Joden is gekomen. Op het Wenzelplein liepen tegen negen uur verscheidene dui zenden betoogers te hoop, die onder het zingen van na tionale liederen en onder het uiten van kreten tegen de Duitschers naar het redactiebureau van de Cesko Slovo trokken, waar zij verscheidene ruiten insloegen. Het ge bouw ken de menigte niet binnendringen, daar zich daar een sterke politiemacht tegen verzette. Ten Hlotte greep de politie in en verjoeg de betoogers van de Crabcn. De menigte trok daarop naar het Duitsche Huis, waar alle ruiten werden ingeslagen en de gevel ernstig bescha digd werd. Toen de toestand hachelijk dreigde te worden, werd een afdeeling gendarmerie te hulp geroepen, die met de bajonet op het geweer op de menigte Inging. Hierbij werdeti verscheidene menschen gewond, van wie twee ernstig. Eindelijk slaagde de politie er in de hoofd straat te ontruimen. Ongeveer een uur later schoolden opnieuw duizenden samen oj) het Wenzelplein. De poli tie drong toen de betoogers de zijstraten in en nam een groot aantal lieden wegens verzet en beleediging van de politie in hechtenis. De Duitsche schouwburg, die Woensdag zwaar be schadigd was, was Donderdag in een breeden kring door polite en gendarmerie afgezet Laat op den avond kon

Schager Courant | 1930 | | pagina 13