Schaser Courant De Winkelweekfeesten te Schagen. Tweede Blad. stand, wij moeten zelf dus ook op alle mogelijke ma nieren aan het werk blijven. Propaganda voor onzen stand in Schagen is alles. Bn een der middelen is de Winkelweek. Het spijt me. dat ik hier meen te moeten zggen, dat er nog altijd middenstanders in onze naaste omgeving zijn. die propagandistische waarde van de Winkelweek niet voldoende begrijpen; moge dat getal telken jare slinken, tot na korten tijd ieder beproefd voorstan der is geworden van onze Winkelweek. De toekomst. Dan denk ik ook aan de provincie, die geleidelijk aan onze Oostzijde zich vormt, waar nog kort geleden de golven dreigden. Dat nieuwe gebied kan voor ons van zeer groot belang worden, als wij kunnen bereiken, dat he; zich naar ons oriënteert. Wij hebben de markt, de kanalen, de wegen die ons helpen, maar zelf moeten wij er voor w erke n. Voorzeker, ware het een bloeiende tijd, dan konden we al onze idealen gemakkelijk tot werkelijkheid maken. Geld is nu eenmaal de ziel van de negotie. Thans moeten wij roeien met de riemen die we hebben Kunnen wij niet alles zóó doen, als wij dat graag wilden,dan doen wij het met de beschikbare mid delen, zoo goed als op 't oogenblik mogelijk is. Maar verliest daarom de idealen niet. Een strijd zonder idealen kan niet gewonnen worden. Dat ideaal zij de vooruitgang en bloei van Schagen. Tot dien strijd wek ik U allen op. En hiermede verklaar ik de Winkelweek voor ge opend. Applaus. Zaterdag 27 September 1930 73ste Jaargang. No. 8738 De heer D. J. Scheffel. secretaris van de Kamer van Koophandel, en Fabrieken, verkrijgt vervolgens het woord tol liet uitspreken van de volgende rede: De gastvrijheid van hot Gemeentebestuur van Scha gen doet ons hier cpnlcuw bijeenhsrnen om tezamen de winkelweek te mogen inluiden. Het dagelijksch bestuur der Kamer zou deze pleontigheid gaarne voltallig heb ben bijgewoond, doch zoowel de voorzitter der Kamer, de heer S. W. Arntz, als de ondervoorzitter, de heer Schagens middenstand zet zijn beste beentje voorl Nog niet alle étalages waren Vrijdag klaar, maar over 't algemeen zijn onze zakenmonschen dit jaar met hun étalages bijzonder goed geslaagd. Op werke lijk schitterende wijze exposeeren zij hun artikelen. Met grooten zorg zijn de étalages in kftirigen feest dos gestoken, hier versierd met mooie bloemen, daar inet extra verlichting, en allen getuigenis afleggende van den wil om ook weer ter gelegenheid van deze winkelweekfeesten kranig voor den dag te komen. En algemeen is men hierin uitmuntend geslaagd. Hulde!'! Te ruim zeven uur tracht Schagen'» Harmonie door een rondgang door de gemeente de feestelijke stemming er in te brengen, inaar het regenachtige weer werkt op dezen eersten avond stngneerend. De verlichting op de Gedempte Gracht wordt ont stoken, de Schnger toren krijgt eveneens zijn eloc- trische verlichting, hier en daar nog een gevelver lichting, het geheel is schitterend mooi en alf> het nu eens mooi, stil weer was geweest en de Hoog- en Eaagzijdebewoners hadden dan de aan hen verstrekte lampions om de onderste rij lampjes kunnen han gen, dan!! wel dan zou dunkt ons het volmaakte vrijwel zijn bereikt. Een niet minder mooi effect werd verkregen met do verlichting op de Loet, terwijl dat eveneens het ge val was met de orapjebollcn in dc Molenstraat en aan de Nieuwe Laagzijdc. Het was wel jammer dat het. den gehcelen avond stortregende, het hield dc muzikanten binnenshuis maar ook de burgers, die anders zeer zeker een kijkje, zouden hebben genomen en dc bezoekers van builen durfden de reis niet aan. Maar laat ons hopen dat het dc volgende dagen be ter wordt, bet zou al tc jammer zijn als dit met zoo veel zorg voorbereidde feest moest mislukken. Onze draverijen. Donder en bliksem in den nacht van Donderdag op Vrijdag, vergezeld van geweldige regenbuien! Het was weinig hoopvol voor de commissie van de Winkelweekfeesten, de commissie die na dagenlang hard en onvermoeid werken eindelijk zoo ver met haar arbeid was gekomen dat behoudens natuurlijk Vrijdag met een menigte kleinigheden de feesten konden beginnen. Wel scheen voor een groot gedeel te van den dag des Vrijdags de zon, maar toch, de lucht deed niet veel goeds voorspellen. De officieele opening. 's Vrijdagsmiddags om 4 uur had ten Raadhuize de officieele opening der feesten plaats. Daar waren aanwezig burgemeester en wethouders, de gemeente secretaris. de heeren Kooij, De Vries, Van Erp, Gor ter, Van Rijswijk en Van Nuland, raadsleden, de leden der Winkelweekcommissie, vertegenwoordigers der Schager Middenstandsverceniging, Algemeen Belang en De Hanze, de heer Schmalz, onze Middenstands voorzitter cn voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alk maar, de heer Scheffel, secretaris dezer Kamer, ver tegenwoordigers van de, Buurtcommissie de Loet, van de Lichtcommissie en van de Buurtcommissie Molen straat, Mevr. RoggeveenStammes, jurylid van den parapluie-optocht en den heer Keesman, marktop- zichter. Wanneer het Schager kwartiertje is verstreken en de •burgemeester het vermoeden heeft uitgesproken dat ihet 'gezelschap wel verlangend zal zijn naar een glaasje port, maar dat toch eerst tot het officieele ge deelte dient te worden overgegaan, roept spr. den aanwezigen het welkom toe en herinnert er aan dat (het nog maar slechts twee maanden is geleden dat ten raadhuize de middenstanders konden worden ontvan gen en gecomplimenteerd met de voor ons allen zeer heugelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der Middenstandsvereenigïng. Was het toen ter gelegenheid van de zeer geslaag de en zeer verzorgde tentoonstelling, thans heeft de ontvangst te midden van den Raad plaats bij gele genheid van een ander middenstansdfeest, n.1. van de reeds menig jaar in. September gehouden winkel weekfeesten. En waar spr. zooeven sprak van een goed verzorgde tentoonstelling, zoo blijkt dat het programma voor de a.s. feesten ook weer zeer ver zorgd is en wekt het bewondering dat er elk jaar weer iets nieuws op dat gebied kan worden aangebo den. al zijn er enkele oude, steeds goed geslaagde on- derdeelen bij. Waar er een oogenblik sprake van is geweest dat dit jaar geen winkelweekfeesten zouden worden gevierd, wijst spr. er op, dat wij meer en meer moeten beseffen dat we deze winkelweekfeesten niet meer kunnen missen, dat alle moeite moet wor den gedaan Schagen bloeiend te maken en de bezoe kers naar zich toe te trekken. Alle aandacht zullen we dienen te schenken aan onze markt, aan wegen en kanalen, trein-, tram- en autobusverbindingen, al zal dan ook hier de kost voor de baat moeten uit gaan. I-aten we dankbaar zijn de mannen, die met opoffering van veel tijd ons dit feest bereiden en mogen we met een warmen Septembterzon dit feest vieren, opdat daardoor de verregende zomer van dit jaar nog eenigszins worde goedgemaakt. Applaus. Na dit welkomstwoord nam de heer C. Blaauboer, voorzitter van de Winkelweefbommissie, het woord, om tot de opening van de Winkelweek over te gaan. Spr. sprak daarbij de volgende woorden: Geachte Aanwezigen, Ik noem het een voorrecht, dat op mij voor de derrie maal thans, de taak rust de Schager Winkel week te openen. Ik heet U allen van harte welkom op deze plaats en begin met een woord van dank te brengen aan den Heer Burgemeester van onze Gemeente, die als steeds de grootst mogelijke medewerking heeft ge toond bij het treffen van alle voorbereidende maat regelen, die een Winkelweek noodzakelijk maakt. Voorts past een dankbetuiging aan den Raad, aan de Kamer van Koophandel en de Pers voor haar ver tegenwoordiging alhier, aan vele vereenigingen en aan allen, die op welke wijze dan ook, het houden van een Winkelweek mogelijk maken. Helaas, dat een droeve gebeurtenis haar scha duw over dezen dag liet vallen. Ik mag, voor ik spreek over de eigenlijke Win kelweek, zeker wel een woord wijden aan de nage dachtenis van den Heer Visser. Wat bracht hem er toch toe juist dit jaar als attractie voor onze feest- weck de Regenboog te kiezen? Wij weten het niet; misschien was 't de harmonie der kleuren waarvoor zijn oog steeds zoo gevoelig was. Maar de harmonie is gebroken. De dood heeft hem uit onzen kring weggerukt; onze meester Visser is niet meer. Hij was voor enkelen alles, voor velen een vriend, voor allen een helper, als 't noodig was. Ook voor onze Vereeniging. Wat hij heeft gedaan, behoef ik hier niet op te noemen, de meesten uwer is bet bekend. Juist daarom beseffen wij allen zoo goed, wat het openbare leven aan Visser verliest. De herinnering aan zijn daden zal ons sterken voor de toekomst. Hij rustte in vrede. Zeer geachte aanwezigen, wij kunnen bij de doo- den niet blijven stilstaan, het leven eischt ons weer op en voort gaan wij weer. Het was in de vorige jaren een prettiger taak om over den toestand iets te zeggen, dan het op dit oogenblik het geval is. Waar men den blik ook wende, met wien men moge spreken, men ziet en hoort niets anders dan malaise, echte of denkbeeldige, zou ik er bij willen voegen. Over dc laatste soort wil ik het niet hebben. De eerste is al erg genoog. Die toestand van groote depressie kan op iemand tweeërlei invloed hebben. De een wordt door den druk werkelijk neergeduwd, hij verliest den moed en gaat misschien ten onder. De tweede is als een sterke veer, die zich tegen den druk verzet, zich telkens weer omhoog wringt bij even vermindering daarvan en direct weer de oude is, nis de druk is weggenomen, neen niet dc oude, maar verbeterd en gesterkt door den ondervonden tegenstand. Zooals die laatste ierftand. Schager Winkelstand, zou ik u willen hebben in deze tijden. Wij kunnen niet bij de pakken gaan neerzitten; wij doen dit ook niet, getuige onze Winkelweek. Na goede jaren komen slechte, maar wij doen als Uilenspiegel, wij lachen bij de slechte, want dan komen weer de goede. Wat wij als afzetgebied heb ben, moeten wij met alle middelen trachten te be houden. Wij zien vooruit, als het heden niet genoeg biedt. Dat heeft onze Raad ook getoond, toen hij voor enkele weken met algemeeno stemmen het besluit nam zoo'n subsidie voor het Kanaal te geven dat de totstandkoming daarvan vrijwel verzekerd is. De Regeering in Den Haag trekt f'20.000 op dc be grooting uit voor indirecte liulp aan den Midden- M. A. Kolsler, zijn door uitsledigheid verhinderd aan de vriendelijke uitnoodiging van de winkelweek-com missie gevolg te geven, zoodat derhalve aan den heer Schmalz en mü de eer te beurt valt de Kamer te mo gen vertegenwoordigen. Alhoewel de groote beteekenis van een winkelweek ongetwijfeld tot velen is doorgedrongen zijn er blijkbaar nog altijd enkelen natuurlijk bulten Schagen die dit belang niet zoo duidelijk voor oogen kunnen stellen. In verband daarmede zij het mij vergund de aandacht erop te vestigen, dat wij thans leven in een tijdvak, waarin het winnen van klanten tot een wijdvertakte wetenschap is gegroeid, die niet slechts een eigen en dikwijls hoogstaande lectuur het licht deed zien, doch die ook op talrijke lagere-, middelbare- en hooge- scholen in binnen- en buitenland steeds meer de aan dacht verkrijgt. Zelfs de Gemeentebesturen zijn daarvan doordrongen en de lok-geschriften: „Vestigt U daar en daar. Wij hebben goede scholen en lage belastingen" bevestigen dit. Voor het werven van klanten door den winkelier blijft nog altijd de uitstalling achter het raam één der be langrijkste factoren. De Duitscher, die altijd vinding rijk is, om voor elk begrip dadelijk een geijkt woord te maken, spreekt van „Schaufenster-Werbekunst", die door velen een studie op zichzelf is geworden zoowel van de wisselwerking van vormen en kleuren, als van de artistieke en zakelijke indeeling van de etalage. Naast déze winkelraam-werving zal de winkelier zijn aandacht moeten blijven wijden aan een goede, passen de reclame in de dagbladen. Ik herhaal de woorden goede, passende reclame, om dat het nog maar al te veel voorkomt, dat de toon, die in advertentiën voorkomt, niet van dien aard Is, dat deze alle lagen der bevolking behaagt, en ik vraag mij af wie ter wereld naar een zaak zal gaan wanneer de advertentie hem niet welgevallig is of de uitstalling hem niet bekoort? In een onderhoud, dat ik onlangs heb gehad met één der directeuren van een Engelsch dagblad, stelde ik geregeld aan de grillen het weer blootgesteld, toch steeds op zijn post Wij benijden hem niet zijn tochtig plekje, doch Aspirin-Tabletten L:: zich van ons 4 hem de vraag: welke eigenschap iemand, die dc re-, clame-afdeeling eener groote zaak behartigt, in de eerste gjaats moest bezitten Zijn antwoord luidde kort en bondig: „Hij moet gentleman zijn", waarmede hij: wilde zeggen, dat men voor pakkende advertenties een fijngevoelig mensch moet zijn. opdat de lezers vooral ln geen enkel opzicht tegen het hoofd worden gestoten. De advertentie en de etalage worden het eerst door Uw; toekomstige klanten gezien, zorgt dus vooral, dat die in! elk opzicht uiterst verzorgd zijn. want de eerste indruk moet de beste zijn, en daarmede kan Uw zaak vallen, of blijven staan. In de tweede plaats moge nogmaals de aandacht worden gevestigd op het personeel. Ongetwijfeld zijn er vele goede.vakkundige, plichtsgetrouwe krachten, doch te groot is het aantal van hen, die er nog niet voldoen-, de naar streven, dat de klant tevreden den winkel verlaat, hetzij hij gekocht heeft, of niet. Ook in het laatste geval toch moet hij den indruk hebben verkre gen, dat de verkooper zijn best in elk opzicht op pret-, tigo wijze heeft gedaan, dan" zal het ook den kooper, spijten, dat hij niet kon slagen en zeker de volgende keer in die zaak terugkomen. Bij menig verkooper; heersoht echter tegenwoordig helaas een tekort aan, vakkennis en hoffelijkheid, zoodat het meerendeel der, klanten wegblijft door klachten over de bediening ge dreven. Zelfs door patroons wordt tegenwoordig wel eens over het hoofd gezien, dat de klant die, ik geef dit grif toe. dikwijls meedoogenloos is. toch inderdaad voor hem koning is. of m.l. beter gezegd, degene die bijdraagt in zijn levensonderhoud. Het lijkt mij daarom zoo goed, dat ook te Sohagen een cursu3 zal worden geopend voor opleiding van winkelpersoneel en nu moge men mij tegenwerpen, dat verkoopen een gave is, kort om iets aangeborens, dat men niemand kan overheve len, dan stel ik daar tegenover, dat men toch verstan dig doet iemand, die van natuur niet „slim" is. in do goede beteekenis van het woord, sterker te maken, want nog altijd geldt dc regel, dat kennis macht ls. Na deze inleiding doet het mij genoegen U te kunnen mededeelen, dat volgens de laatste economische rap porten, die de Kamer uit Amerika mocht ontvangen de bijna algemeene opinie van economische leiders is, dat er betere dagen voor de deur staan. Er zijn daar te lande definitief zichtbare teekenen van economische herleving. Een dezer teekenen is dc sterk stijgende kooplust van het publiek, gestimuleerd door de dalcn'lo detailprijzen, waarvan het gevolg is geweest, dat vele winkels door koopers worden kaal geplukt. Moge de middenstand te Schagen. die wc'.eens op minder prettige wijze aan'de tand wordt gevoeld, nu ook eens op deze sympathieke wijze worden „geplukt", dat wordt U van harte gegund door dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier te Alkmaar. De mededeeling over de betere vooruitzichten in Amerika wordt met blijdschap door de aanwezigen begroet en een hartelijk applaus weerklinkt als de heer Scheffer zijne vriendelijke wenschen heeft geuit. Door de goeed zorgen van den heer De Vries en zijn dochter wordt den aanwezigen een glas port en en sigaar aangeboden. De heer De Vries had ook nu weer voor bloemen in de hall en in de raadzaal ge zorgd. En hiermede waren de winkelweekfccsteu of ficieel geopend. Mogen ze in alle opzichten goed sla gen!! Omstreeks half acht was het gisteravond, dat Scha- gen's feestverlichting werd ontstoken en wij plotseling gezet werden in een gave zonnige helderheid, die wel aandeed. Honderden lichtjes teekenden zich scherp af tegen de donkere en helaas ook dreigende avond lucht en werpen een zacht licht langs boomen en gevels. Het hoogtepunt van de verlichting in den vollen zin van het woord vormt de kerktoren, die majestu eus oprijst boven het kleurige spel der illuminaties daar beneden. Onaantastbaar recht en slank boort hij zich omhoog in de duisternis en de ontelbare lampjes doen de schoone lijnen van Van der Steur's bouwwerk goed uitkomen. Licht is leven, en waar het licht is, willen de men- schen zijn, wat ze gisteravond aanvankelijk ook duide lijk lieten merken, maar de geweldige regenval werd even later een leeiyke spebreker en hield zoo hardnek kig vol, dat het den schijn wekte alsof hij niet eerder wilde ophouden, dan dat de laatste mensch van de straat was verdwenen. Dit lukte inderdaad voor een oogenblik, maar als we de optimisten mogen geloo- ven, dan zal het nu verder goed weer worden. Dinsdag belooft weer een dag van prima-prima paardensport te worden. Voor de voormiddagdrave- rij zijn 15 paarden aangegeven, voor de namiddag- draverij niet minder dan 23 paarden. En daaronder zijn er die spannende ritten waarborgen. We noemen van de meest bekenden: Marie P, Mnggy Henri, Hartstein. Sally Ilarvester, Pieternel, Silent Nancy. Malie B. Catharinn Spins, Jeanet Harvester, Mary Magowan, Kaptein de Brua- ne, Viola Belle, Othelln, Meleese. Minnetonka, Reva D, Politesse, Nothcrman B, Prinses Duluth. Dinsdag dus naar de harddraverijen cn 's avonds naar het vuurwerk.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5