Alititu Nitiws- Mifttimit- LuiMlit De Winkelweekfeesten te Schagen. De Zaterdagavondmarkt heropend. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Windhonden-Rennen. Dinsdag 30 September 1930. SCHAGER 73ste Jaargang No. 8739 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlöN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De tweede dag van dezegfeesten, n.1. de Zaterdag, is uitstekend geslaagd. Het door de commissie voor dien dag samenge stelde programma heelt veel publiek, ook van buiter. weten te trekken. En gelukkig bleef het weer dezen dag goed. Wel dreigden donkere luchten en bliksem stralen doorkliefden de lucht, en donderslagen deden zich hooren, maar ditmaal viel Schagen eens buiten de plasregens, die elders neerkwamen. 's Middags om half 2 deed de muziekvereeniging „Winnubst" uit Den Helder haar entrée en velen schaarden zich bij den muzikalen rondgang achter deze vereeniging. De windhondenrennen en springconcours. Het was ongeveer drie uur toen met deze nieuwe sport werd begonnen. Het succes dat met deze rennen in Medemblik en andere plaatsen was verkregen, had vele sport- en hondenliefhebbers naar onze plaats doen komen, een groote menigte stond aan weerszijden van de Gedempte Gracht de kamp van deze snelle viervoeters, de Greyhounds af te wachten. Wel stond men nog wat vreemd tegenover deze rennen; de geweldige vlugheid ..der honden maakte het wel eens moeilijk het verloop te volgen, maar er was al spoedig groote belangstelling bij de menigte, die weldra aan weerszijden van de Gedempte Gracht den kamp van de snelle vièrvoeters, de Greyhounds, volgde. En zelfs de plaatselijke bookmakers lieten zich niet onbetuigd. En er wqren ook vroolijke momenten, als een der vlugsten de haas weet in te halen en haar een nij dige knauw geeft, maar des ondanks de kunsthaas, alsof er niets gebeurd is, weer het „hazenpad" kiest, of als bijv. een der honden in vollen ren voor de hin dernis komt, daardoor het wild niet meer ziet en dan kalmpjes terugkeert, de verdere jacht aan zijn makkers over latende. Of als, door een hapering aan den lijn de haas een oogenblik rust neemt en de honden haar dan voorbij renden. De organisatie berustte in handen van het be stuur der Eerste Nederlandsche Vereeniging tot het houden van Windhondenrennen in Nederland, n.1. de heeren Zorge de Raumende te 's Gravenhage als secretaris, de heer G. J. H. Leuring te Noordschar- woude, als technisch leider, terwijl als tijdopnemer fungeerde de in sportkringen welbekende heer A. M. v. d. Wiel te Den Haag. Deze rencommissie werd voorts bijgestaan door verschillende leden van de Winkelweekcommissie, die als rechters, starters en baancommissie optraden, terwijl de heer P. de Boer als dierenarts aanwezig was. En dank zij de goede organisatie, hadden de ren nen, behoudens eenige hapering met den lijn die de haas naar de finish moest brengen, een vlot ver loop, zoodat de wedstrijden om ruim 5* uur hun be slag hadden. Door de windhonden werd zeer hard geloopen, de kortste tijd waarin de 300 meterbaan werd afgelegd, was 16 4/5 seconde, een tijd die door Quimperly Eclcevary in den openingsren werd gemaakt. Voor de rennen waren 20 honden ingeschreven en ze had den het volgende verloop: le Ren, openingsren, handicap, afstand 300 meter, eerste prijs f20, Quimperly Eckevary van T. Chris- tifoli in 16 4/5 seconde; tweede prijs f 10, Brigette van H. Koning; derde prijs f5, Emeralda van J. v. d. Schulp; 2e Ren, hindernis-ren, handicap, afstand 300 me ter: le prijs f25, Zeus van G. J. H. Leurink in 202/5 seconde; 2e prijs f 15, Lady Eckevary van D. v. d. Vegte; 3e prijs f10, Lichtning van mej. Th. C. Mar- tens. 3e R-en, aanmoedigingsren, geen handicap, afstand 300 meter, voor honden die nog geen prijs op deze courses hadden gewonnen: le prijs f 10, Maximi van W. van Antwerpen in 17.9 seconden: 2e prijs f7.50, Areski van J. J. A. Treure; 3e prijs f5, Stranger van M. P. Wijnvoord: ie prijs f5, Eros van M. Blom; 5e prijs f5, Bessberk's Bleu-Kill van J. J. Beeling. De 4e ren, de favorietjachtren, was voor de le, 2e SPANNENDE MOMENTEN UIT DE WIND HONDENRENNEN. In de jachtende race naar „het haas" krijgen twee van de rivalen he> met aon den stok. WINDHONDEN-BENNEN. In duixelingwek- kende vaart schoten de slanke dieren over de horden heen. en 2e prijswinners, die tezamen om een gouden me daille kampten. Het was Lichtning van mej. Th. C. Martens, die als eerste het witte lint passeerde on die met een tijd van 17 1/5 seconde beslag legde op de uitgeloofde medaille. Alleen van den - hond die het eerst de eindstreep passeerde, werd de tijd ge noteerd. De rennen werden opgeluisterd door Schagen's Harmoniekapel en „Winnubst" Te ruim 5 uur waren de interessante rennen ge ëindigd, de muziek van beide corpsen deed zich hoo ren, de kermis op de markt werd geopend, er was volop reuring. En die bleef den geheelen avond. Toen de ver lichting volop werd ontstoken, was het een buiten gewoon gezellige drukte op de Gedempte Gracht, in Molenstraat, Nieuwe Laagzijde en op de Loet. In den Muziektuin traden, tegen vrij entrée met groot succes bij de vele aanwezigen op, de humorist Éduard Kapper en de pianist Louis Kapper. Vooral Eduard wist met zijn moppen, met de vertelling van sommige zijner wederwaardigheden, zijn liedjes, enz. de goede stemming erin te houden, zoodat ook dit gedeelte van het programma goed slaagde. De grasbaan-wielerwedstrijden uitgesteld. Zondag de dag van de groote nationale Grasbaan- wielerwedstrijden, is voor ffe Commissie der Winkel weekfeesten wel de belangrijkste dag. Immers van het welslagen van dien dag hangt voor een groot gedeelte ook af het finantieel slagen der feesten. En de vele regen die de laatste dagen was gevallen stemde de commissie wel wat pessimistisch, 's Mor gens om half acht was de organisatie-commissie voor de wielrennen dan ook reeds op het terrein van den heer Hartland en de gesteldheid van het terrein bleek toen wel niet „schitterend", maar na een tele fonisch onderhoud met den heer Thijssing, den leider werd toch besloten de rennen te doen doorgaan. Met den trein van 11 uur arriveerden dan ook een groot aantal wielrenners, maar helaas, in dien tusschentijd was er weer zooveel hemelwater geval len, dat de commissie, hoe ongaarne ook, zich wel verplicht gevoelde, de wedstrijden uit te stellen. Per bekkenslag werd hiervan in de kom der ge meente mededeeling gedaan Het was een groote te genslag, maar den geheelen middag bleef het druile rig weer, en dit hield de buitenmenschen, die anders in grooten getale naar deze wedstrijden komen, wel grootendeels thuis. Schagen's Harmonie en „Winnubst" waren weer onvermoeid en zorgde nog dat er eenige drukte op straat was. Des avonds om halfacht, op het kerkplateau de groote specialiteitenvoorstelling op de markt, im- pressario de heer Jac. Smits te Haarlem. Het slechte weer had niet kunnen beletten, dat een groote menigte zich op het marktplein had opgesteld om met verwondering de verbluffende staaltjes van spierkracht, vlugheid en handigheid der specialitei ten gade te slaan. De koningen der lucht aan de Vliegende Trapeze, de 4 onovertroffen krachtcquili- bristen, de Universal Artist en Carcadon, en de dolle jongleur, ze leverden allen kranig werk en vooral de 4 Braagaars hadden groot succes. De dansgelegenheden en de kermis op de Markt, ze waren dozen avond nog vrij goed bezocht, maar het was en bleef een sofdag. De kinderspelen konden» Maandagmorgen door de gesteldheid van het terrein niet op het land van den heer Hartland plaats vinden en daarvoor waren nu gekozen de Heerenboschstraten. 's Morgens half 9 was Schagen's Harmonie present en onder haar opgewekte tonen trokken de kinderen van de openbare en van de katholieke school, bege leid door het onderwijzend personeel van beide scholen, welk personeel verder werd bijgestaan door 's Avonds 7 uur verzamelden velen zich in de Mo lenstraat om tegenwoordig te zijn bij de heropening van de Zaterdagavondmarkt. De buurtcommissie van de Molenstraat, de nvarkt- cr-mmissie, burgemeester Cornelissen en Mevrouw Cornelisscn, wethouder Leguit, raadsleden, vertegen woordigers van de Middenstandsvereeniging, van de. Hanze en Algemeen Belang, de Winkelweekcommis sie, enz., waren voor dat doel aanwezig. De heer Tielrooij, voorzitter van de buurtcommissie Molenstraat, sprak een inleidend woord en bracht daarbij hulde aan den heer Q. Rotgans, voor het vele dat déze voor de stichting van de Zaterdagavond markt en ook nu weer voor deze heropening had ge daan. In de tweede plaats dankt spr. de aanwezige kooplieden, hoewel het aantal nog niet schitterend kan worden genoemd. Maar vooral dankte spr. burge meester Cornelissen en Mevrouw Cornelissen voor de bereidwilligheid om de Zaterdagavondmarkt te her openen. i zen bond het woord en feliciteert de gemeente met een actieve middenstandsvereeniging als Schagen heeft. De middenstand vormt een belangrijke schakel en uit de middenstandsorganen blijkt meermalen de activiteit van Schagen's middenstandsvereeniging. Het is ook weer deze vereeniging geweest die het initiatief tut deze markt heeft genomen en daaruit blijkt, dat! er ook in Schagen een ruime opvatting heerseht. Men beschouwt hier niet de marktkooplieden als concur renten, maar als een groep die attractie brengt in dc gemeente. Spr. brengt die nijvere groep dan ook hul de en ook hen die behulpzaam zijn bij de totstand koming van deze markt. Na de mislukte pogingen zal alles door middel van dc organen van den bond, worden gedaan om de markt tot groei cn bloei te bron- gen. Spr. wijst op de goede samenwerking, die thans is verkregen en,spr. hoopt dat de burgerij zich; achter het gemeentebestuur zal scharen cn dat onder de leuze „Schagen vooruit", een flinke groote Zaterdagavondmarkt zal worden verkregen. I j In een persoonlijk onderhoud is spr. niet alleen ge bleken dat de burgemeester sympathie heeft voor de Zaterdagavondmarkt, maar bleek ook dat de burge meester actief werkzaam wil zijn. Spr. dankt den heer Cornelissen daarvoor en noodigt hem uit met een enkel woord tot de heropening der Zaterdagavond markt te willen overgaan. Burgemeester Cornelissen zegt met het meeste ge noegen aan het verzoek om de Zaterdagavondmark' tu willen heropenen, voldaan te hebben, hoewel hi betreurde dat deze heropening moest geschieden. Nio omdat het jammer is dat deze markt wordt gehoudei maar omdat de markt in het verleden een tijdje ee. kwijnend bestaan heeft geleden. Spr. herinnert er aan hoe hij door zijn vacantie bij de opening niet aan wézig kon zijn, en hoe hij na zijn vacdfitie bij zij) eerste bezoek geen, bij zijn tweede bezoek geringe dee name constateerde. Spr. is overtuigd dat de energiek burgers van Molenstraat en Nieuwe Laagzijde met hut onvermoeide pogingen dit voortaan zullen weten te voorkomen. Spr. heeft gisteren in zijn rede gewezen op de nood zakelijkheid onze aandacht te vestigen op onze mark ten en dacht daarbij aan de Donderdagsche markt. Deze heeft dan nu een zuster en spr. hoopt dat deze de voetsporen zal drukken van de reeds eeuwen be slaande Donderdagsche markt en ook deze markt wel vaart aan de burgerij zal brengen. Spr. hoopt dat wel- dia zal blijken dat het aanstonds te ontsteken aantal lichtpunten te klein zal zijn, dankt voor de ontvangst hem bereid en zegt alle waardeering te hebben voor datgene wat de commissie voor dit gedeelte der ge meente bezig is te doen. De heer Tielrooij dankt het gemeentebestuur voor dc verleende hulp en voor de wijze waarop het 4e moeilijkheden uit den weg heeft geruimd en ook voor de verlichting. De heer H. Zoutendijk, secretaris van den Ncd. Bond van Marktkoopliedenvereenigingen, voert namens dc- HEROPENIXG ZATERDAGAVONDMARKT. Direct nadat burgemeester Cornelissen de Za terdagavondmarkt in de Molenstraat officieel had heropend en mevrouw Cornelissen de feestver lichting had ontstoken, werd bovenstaande foto bij kunstlicht genomen. Den heer C. Blaauboer voorzitter van de Winkel weekcommissie, doet het pleizier dat dcac heropening plaat* vindt, en daaruit blijkt dat de energie der Mo- lcnstl<aters nog niet is verflauwd. Bij de organisatie lor winkelweekfeesten heeft spr. menig jaar voor de versiering van deze buurt met de bewoners samenge werkt en kwam daarbij de groote werkkracht van dit deel de burgerij tot uiting. Spr. noemt het een voor recht dat men den heer Tielrooij als voorzitter heeft ui spr. is overtuigd dat men het mot aller medewer king wel redt. Spr. dankt de Molenstraatcommissie oor wat zij met de verlichting voor de Winkelweek- cesten heeft gedaan. Aan het verzoek om de verlichting te willen ont» t ken, wordt door Mevrouw Cornelissen nu voldaan, vaarna de heer Jansen, namens de marktcommissie, .'•Ievrouw Cornelissen zloemen aanbiedt. Een foto .voreft genomen en dan wordt onder leiding van den heer Zoutendijk de markt in oogenschouw genomen. De koopman met de plume stylographiquc-, de on verwoestbare pen, die met de portemonnaie's, de mo- torkleeding, bloemen, sigaren, visch, manufacturen, enz., enz., zij allen boden met een groote radheid van tong hun waren te koop aan. Het was op dezen avond recht gezellig en de feest verlichting, vooral in het plantsoen, droeg daartoe in niet onbelangrijke mate bij. Ook de Stationsweg had een feestverlichting, terwijl de reclame's op de re clamezuil de gewcnschte belangstelling trokken. Moge deze heropende Zaterdagavondmarkt thans een langer leven beschoren zijn dun haar voorgangster mocht hebben!! meerdere kindervriendinnen en -vrienden, naar het terrein, waar de hardnekkige strijd zou worden ge streden. Vele ouders en andere belangstellenden wa ren aanwezig om hei verloop van de verschillende aardige wedstrijden te volgen en de kleintjes waren geducht in actie, en van verre hoorde men het hoe rageroep, dat weerklonk, wanneer een bijzonder mooie overwinning werd bevochten. Maar ook de niet-gelukkigen werden verblijd met een troostprijsje, versnapering, enz. Het was volop feest voor de jeugd en de leidsters en leiders zagen dan ook hierin hun moeite ten volle beloond. Schagen's Harmonie luisterde de wedstrijden den geheelen morgen op. De uitslag van de spelen was als volgt: Meisjes van 6 jaar Vlagstekeni Groep I: le prijs Jopie de Nijs; 2e prijs Annie v. Gulik; 3e prijs- Kootje Jansen. Groep 11: le prijs M. de Wit; 2e prijs Aafje Mak; 3e prijs G. Dekker. Jongens van 6 ja«r (knikkers uit een emmer met zand zoeken): Groep III: le prijs Leo Schenk; 2e prijs Manus Pater; 3e prijs Piet Kater. Groep IV: le prijs Aris Houtkooper; 2e prijs J. Roobeek; 3e prijs K. Iiager. Meisjes van 7 jaar (Popaankleeden): Groep V: le prijs Lcna Koning; 2e prijs Stien Roo- bol; 3e prijs Gré Bel. Groep VI: le prijs Willy Settles; 2e prijs A. Ver- wer; 3e prijs Agnes Huiberts«Jd. Jongens van 7 jaar (Kegelszetten): Groep VII: le prijs Jb. Molenaar; prijs Wijbr. Moeijes; 3e prijs Karei Wonder. Groep VIII: le prijs Piet Meiten; 2e prijs Jan Dek ker; 3e prijs Piet v. Bunderen. Meisjes van 8 jaar (Hoepelen met hindernissen): Groep IX: le prijs Geertje Kok; 2e prijs D. Roo- beek;3e prijs Elsie Keuris. Groep X: le prijs S. Teijken; 2e prijs KI. Snaas; 3e prijs Tr. v. Winsum. Jongens van 8 jaar (tonrollen): Groep XI: le prijs Gert Schouten; 2e prijs Arend

Schager Courant | 1930 | | pagina 1