Uit onze omgeving. Groote brand te Nieuwe Niedorp. WIERINGERWAARD ANNA PAULOWNA Vereenïging „Visschersbelangen" WIERINGEN met O punten uit 3 wedstrijden en een score van 419. P.S.V. ging voort met winnen en wel van B.V.V., dat Philips met 62-zege zag vertrekken. N.O.A.D. houdt deze rush bij. Ook zij won. In Valkenswaard werd de Valk met 42 geslagen. M.V.V.Wilhelmina tenslotte werd afgelast. AFDEELING V. Deze afdeeling leverde drie terrein-afkeuringen en twee gespeelde wedstrijden. Velocitas is nog steeds niet aan 't bod geweest en Veendam kan zich nu enkele weken de weelde van no. 1 veroorloven, temeer daar thans de bezoekende Assenaren, Achllles, met 40 ge slagen werdén, met 132 doelpunten en 6 punten uit 3 wedstrijden gaan de bewoners van de „Lange Leegte", zooals hun terreinbuurt heet, aan den kop. Alleen LeeuwardenG.V.A.V. werd nog gespeeld. De Friezen wonnen met 82. Programma K.N.V.B. en N.H.V.B. voor a.s. Zondag. N.H.V.B. 1 C: H.R.C. 3—Helder 3: B.K.C. 1—Zee macht 1; Texel 1Wieringerwaard 1; Sparta 1Nieuwe Niedorp 1. 2 C: Hollandia 3—Vrone 2; D.T.S. 2—Berk hout 1. 2 D: J.V.C. 1—Texel 2; Helder 4—Sparta 2; Succes 2B.K.C. 2; DOSKp. 1—H.R.C. 4. 3 C: Nieuwe Niedorp 2Ho!landia4; Berkhout 2D.T.S. 3. 3 D: Suc- ces3B.K.C. 3; Sparta 3—Petten 1; D.E.S. 1—Kolhorn 1; Wieringerwaard 2J.V.C. 2. 3 D is dus toch niet ge splitst? Adsp. G: D.T.S. a—Bergen a; Adsp. K: Helder aSparta a. „Algemeen Sportblad". K.N.V.B.: Ajax—'t Gooi; A.D.O.—Sparta; K.F.C.— V.S.V. Alamarla—W.F.C.; Z.V.V.—H.R.C.; West-Frisia T.O.G.D.E.C.—Zeeburgia; A.F.C.—Hollandia; Helder Oosterpark; VroneS.L.T.O.; AhrendsD.T.S.; V.V. A 2—Alcmaria 2; H.R.C. 2—Ajax 3; O.S.V. 2—Helder 2; Alcmaria 3—Z.R.C. 2; Hollandia 2Meervogels 2. „Sportkroniek". ANNA PAULOWNA. 't Eerste trok 's morgens vroeg al naar Den Helder om Helder 3 te bekampen. Zonder Huisman en Rozen broek wist men toch nog een S—1 overwinning te beha len. Ruststand was 11. Het tweede elftal speelde thuis tegen J.V.C. I. Ze ga ven zich lang niet gewonnen en een magere 43 over winning was dan ook 't eenige wat Julianadorp meenam Wieringerwaard adspiranten bleef weg, zoodat de A- tjes gedwongen vrij waren. A.s. Zondag krijgt 't eerste een thuiswedstrijd tegen Zeemacht I. 't Tweede en 't derde, dat voor 't eerst in 't geweer komt, moeten beide naar Succes. B.K.C. 3 ver trekt om elf uur per bus. Zie vervolg Sport Eerste Blad. In den avond van Zaterdag jl., even over tien uur zag 'n voorbijgangster brand uitslaan in de graanma- lerij van de Fa. van Herwerden. Onmiddellijk alar meerde zij de firmanten, alsmede andere omwonen den, doch aan blusschen viel niet meer te denken. De vlammen schoten hoog uit boven het dak en de meeste aanwezigen konden zich dan ook alleen be palen tot het naar buiten halen van rijtuigen en auto's. De brandspuit was betrekkelijk vlug ter plaatse en hiermede werden de belendende perceelen nat gehou den, eveneens werkten hieraan mede twee slangen op de whterleiding. Het groote gevaar voor de omwonenden was hier mede geweken, wat niet weg nam, dat toch de wa terleiding nog een paar maal moest spuiten op de ongeveer 100 M. verder staande boerderij van den heer M. Bood, welke met riet is afgedekt. De brand nam in felheid toe, ontzettend was de hitte; dit werd door een groot deel veroorzaakt door de groote voorraden lijn-, cocos- en sesamkoëken, alsmede an dere voederartikelen. Van heinde en ver kwamen de mcnschen weldra opzetten, aangelokt door het uiter mate fantastisch schouwspel, dat de vuurzee in den rustigen avond opleverde. Een lange rij van auto's was langs den weg in het dorp gestationeerd. Het groote nut van brandblussching door middel van de waterleiding is hier wel heel sterk gedemonstreerd. Circa twaalf uur aan een stuk is deze brand bestre den met twee slangen. Wel gaf in den eersten tijd de brandspuit flink water, maar dit verminderde alras, omdat alle kijkers lang geen helpers bleken te zijn. Toch hebben vele flink gepompt, daarbij, dit mag wel eens even worden genoemd, krachtig gesteund door verschillende vrouwelijke helpsters; een woord van hwde voor deze dames is hier wel op zijn plaats. Wij zouden echter onvolledig zijn wanneer wij hier niet wezen op heL kranige werk van vele mannen, die met durf en volharding zich aan het blusschings- werk hebben gewijd. Burgemeester Visser was spoedig ter plaatse, en bleef tot 7 uur in den morgen, toen geen gevaar meer voor de omwonenden bestond. De oude bekende grutterij van de Fa. van Herwer den, die hier reeds meer dan honderd jaar bestaat, is hiermede vernietigd, 70 jaar terug trof deze zaak een zelfde ramp. De perceelen en goederen waren tegen brandschade verzekerd. Het bouwen van een nieuwe school met gymnastiek lokaal, waarvan eenige dagen geleden de aanbeste ding heeft plaats gehad, is thans gegund aan de Gebr. Boekei te 't Veld, gem. Oude Niedorp. Onder voorzitterschap van den heer Jb. Kaan Kz. vergaderde de afdeeling Wieringerwaard van het Witte Kruis Vrijdagavond in het lokaal van der Woude. Opkomst als gewoonlijk niet schitterend Naar aanleiding der voorgelezen notulen welke onveranderd worden goedgekeurd, deelt Voorzitter mede, dat met slager Geerligs een overeenkomst is getroffen om altijd ijs te kunnen krijgen. Dit kan op twee voorwaarden, ten le f20 vast en dan moet het ijs dat gehaald wordt betaald worden, of f52 per jaar, in welk geval Geerligs zal zorgen dat er steeds voor iedereen ijs beschikbaar is, zonder bijbetaling. De eerste regeling is aangegaan. Er zal nog worden geïnformeerd hoeveel er dan voor het ijs betaald moet worden. Een serie ingekomen stukken wordt voor kennis geving aangenomen. Als commissieleden voor het nazien der rekening 1930 worden benoemd de heeren C. Haringhuizen, J. Hoogland en W. v. d. Ham. Als afgevaardigde en plaatsvervangend de heeren W. Bron en C. Haringhuizen. De uitgebreide agenda geeft weinig aanleiding tot bespreking. Voor de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur wordt de candidatuur A. W. Michels naar voren gebracht. Mocht er een andere strooraing zijn, kan afgevaardigde naar bevind van zaken han delen. Overigens wordt vrij mandaat gegeven. In de notulen wordt ook nog melding gemaakt van een badgelegenheid. Voorzitter deelt mede, dat een onderzoek heetf plaats gehad. Daarbij is gebleken dat achter de palen aan do Nieuwesluis een zeer mooie gelegenheid is, doch moeilijk. Er staat 50 c.M water, dan 50 c.M. modder en dan heeft men klei. Er zou dus eene te groote hoeveelheid zand noodig zijn. Een bepaald voorstel heeft het bestuur nog niet, doch voorzitter stelt zich voor om een onderzoek in te stellen om b.v. met de afdeeling Barsingerhovn een kleine baggermachine uit Koegras te huren en tevens een onderzoek in te stellen naar de kosten. Machtiigng hiertoe wordt door de vergadering ver leend. Dan wordt nog ter sprake gebracht een gebouw na zorghuis voor t:b.c.-lijders. nl. het Maria-oord te Gen nep. In dit gebouw worden o.m. artikelen gemaakt welke hier en daar worden tentoongesteld en dan ook worden verkocht. Een en ander wordt door me vrouw Stiemens toegelicht. Voorgesteld wordt in de t Ieder verstandig rooker Heeft G0MARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. maand November alhier een dusdanige tentoonstel ling te formeeren en daaraan te verbinden de ver tooning van de T.B.C.-film. Twee mooie zaken wor den dan gediend, nl. steun aan Maria-oord en tevens een mooie Witte Ivruis-avond. De vergadering gaat hiermede accoord. Voorzitter en secretaris zullen overeenstemming trachten te verkrijgen omtrent den datum. Met dank voor de prettige besprekingen sluit voorzitter de bijeenkomst VAN EYVIJCKSLUIS. Zondagmorgen hield de Vereenïging „Visschersbelan gen" eene ledenvergadering in het lokaal van den heer J. Keuris. De Voorzitter, de heer K. Keuris, opende met een woord van welkom en deelde mee, dat deze vergadering hoofdzakelijk belegd is, met het doel op te wekken tot deelname aan de groote vergadering, welke op 13 Octo- ber a.s. door de Zuiderzeevisschers in Den Haag zal wor den gehouden. Toevallig kan spr. echter vooraf nog een mededeellng doen die voor de visschers in deze om geving van groot belang is. Men weet, dat door de vier samenwerkende vlsschersvereeniglngen rondom de Wle- ringermeer, n.1. die te Wieringen, Van Ewijcksluis, Kol horn en Medemblik voor ongeveer twee maanden terug bij de betrokken autoriteiten weer is aangedrongen op het ln pacht verleenen der kanalen en vaarten In de Wieringermeer, benevens het afwateringskanaal vanaf Aartswoud naar het Amstelmeer, aan bedoelde vier sa menwerkende organisaties. Waar het in het afgeloopen voorjaar aangegane contract voor bevissching slechts gold gedurende den duur der uitmaling, doch uiterlijk tot 1 October 1930, was verzocht in aansluiting hiermede het vischrecht in de kanalen, enz. met ingang van 1 October en dan voor den duur van een bepaald aantal jaren weer opnieuw aan de betrokken vlsschersvereeni glngen te willen verleenen. Hoewel de onderhandelin gen hierover reeds in Augustus j.1. zoo ver waren gevor derd, dat door den ontvanger van Registratie en Domei nen een voorstel hierover aan de afdeeling Domeinen en den Minister van Financien kon worden gedaan, was hierover de laatste weken niets meer vernomen. Uit een schrijven van 1 October j.1. door den ontvanger der Do meinen te Den Helder aan de betrokken visschersver- eenigingen gericht, blijkt echter, dat aan de vier sa menwerkende organisaties weder om het vischrecht in de verschillende vaarten en kanalen in de Wieringermeer bij pachtcontract is toegekend en wel voor een termijn van hoogstens twee jaren. Deze termijn is daarom al dus gesteld, omdat door den dienst der Zuiderzeewer ken wordt verwacht, dat tegen het einde van 1932 meer geconsolideerde toestanden in de Wieringermeerpolder zullen zijn ontstaan, terwijl daarnaast de overweging heeft gegolden, dat omtrent de uitkomsten der vissche- rij in bedoelde wateren, waarbij Inbegrepen het afwa teringskanaal Aartswoud-»-Amstelmeer, tot aan dat tijd stip moeilijk een gevestigde meening zal kunnen worden gevormd. De Staat behoudt zioh echter het recht voor, deze pachtovereenkomst ten alle tijde tegen een door hem nader te bepalen termijn op te zeggen, zonder dat door de vereenigingen aanspraak op schadeloosstelling of kwijtschelding of teruggave der pachtsom kan wor den gedaan. In verband met de verre beneden de verwachting, bij het aangaan der eerste pacht over een komst gekoesterd, gebleven resultaten, is door de samenwerkende Vls schersvereeniglngen bij de gevoerde onderhandelingen aangedrongen op verlaging van pacht. Deze aandrang heeft ten gevolge gehad, dat de staat thans, voor de komende pachttermijn genoegen neemt met een pachtsom van f 100 per jaar. Overigens zijn alle verplichtingen der visschers ten aanzien der wijze van bevissching en het voldoen aan de gestelde voorschriften dezelfde, als die van het thans geëindigde contract, terwijl ook in het nieuwe contract weer voorkomt, dat het vischrecht door de betrokken vereenigingen uitsluitend mag worden verleend aan Zui- derzee-visschers of gewezen Zuiderzeevisschers, welke belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzeesteun- wet en die op 1 April 1930 tevens waren om wonenden van de Wieringermeer. Het doet spr. genoegen, dat de actie der samenwer kende vereenigingen weer tot dit v o o r 1 o o p 1 g bevredigend resultaat heeft geleid. Spr. zegt: v o o r- 1 o o p i g, omdat bedoeld was, de betreffende wateren voor langeren tijdsduur te kunnen pachten en het daar door aan hen, die zich op de binnenvisscherij willen toeleggen, mogelijk te maken, zich daarvoor in te richten zulks gaat nu, waar de pachttermijn slechts twee jaar hoogstens duurt, moeilijk en blijven die visschers, die de binnenvisscherij wenschen uit te oefenen, steeds in het onzekere verkeeren over de vraag, of dit hun na twee jaar nog mogelijk zal zijn. Er is dus zéér zeker een ernstige leemte aan deze korte pachttermijn verbonden en de samenwerkende vereenigingen zullen dus steeds paraat dienen te zijn en zullen alles in het werk moeten stellen, om ook in dit opzicht een bevredigende oplossing te verkrijgen. Afgezien echter van deze aangelegenheid kan worden gezegd, dat de afdeeling Domeinen en het Ministerie van Financiën op werkelijk tegemoetkomende wijze tegenover de samenwerkende Vereenigingen zijn opge treden, waarvoor spreker meent, dat een woord van dank niet misplaatst mag worden geacht Bij de uit deze mededeellng voortvloeiende bespre kingen, komt wel eenige teleurstelling om den hoek kijken, dat de pachttermijn voor zóó korten duur ls vastgesteld. Het is op deze wijze haast niet mogelijk, zich het benoodigde materiaal voor een binnenvlsscherij- bedrljf aan te schaffen. De Zulderzee-visscherfl is den visschers ontnomen en tot heden hebben zij nog steeds geen recht op vergoeding van het waardeloos geworden materiaal kunnen krijgen. Richt men zich nu voor de binnenvisscherij ln, waarmee óók weer belangrijke kosten gepaard gaan en men wordt dan over twee jaar ook weer uit dat bedrijf verdrongen, dan wordt men voor de tweede maal de dupe. Waarom wordt aan de vlssohers toch elke zekerheid ontnomen? Deze en der gelijke vragen worden naar voren gebracht. De Voorzitter meent echter, dat men niet al te pessi mistisch moet zijn. Voorlooplg is althans iets bereikt en de samenwerkende Vereenigingen hebben tot plicht voor het overige alles te doen, wat ln hun vermogen is. Spr. verwacht, in aanmerking genomen de houding door den Minister van Financiën en de afdeeling Domeinen tot heden tegenover de betrokken visschers aangeno men, dat eene duidelijke uiteenzetting van den onze- keren toestand, waarin de visschers zich thans bevin den, niet zal nalaten, een gunstigen Invloed uit te oefe nen. Maar een voorwaarde daarvoor zal wel zijn, dat ook de visschers blijk geven, tot gezonde toestanden in het visschery-bedrijf te willen meewerken. Tconen zij zich daartoe bereid, dan meent spr. we! resultaat te mogen verwachten. In dit geval zal er dus veel van de eigen houding der visschers afhangen. Hierna komt ln behandeling de oproep tot deel name aan de groote vergadering der Zuiderzeevisschers, welke op 13 October a.s. in het gebouw „Diligentla", Lange Voorhout 5 te Den Haag zal worden gehouden. Het Centraal Comité van Zuiderzeevisschers, benevens de R.K. Sint Petrusbond en de Christelijke Transport- arbeidersbrond (groep Zuiderzeeevisschers) werken hierin samen. De bedoeling dezer vergadering is ln dit blad reeds nader uiteengezet en verwacht mag worden, dat ieder vlsscher, die maar eenlgszins kan, dien dag in Den Haag zal zijn, om aan Regeering' en Kamer den ernstigen toestand duidelijk te maken, waarin de Zui derzeevisschers door de afsluiting der Zuiderzee komen te verkeeren. De Voorzitter meeat dan ook, dat, waar deze gelegenheid de laatste ls, vóór de behandeling der wijziging ln de Zulderzeesteunwet ln de Kamer aan de orde wordt gesteld, het voor lederen visschers, wien zulks maar eenlgszins mogelijk ls, een eerste plicht ls, deze vergadering bij te wonen, om daardoor aan deze vergadering het karakter van eene demonstratie tc geven, die op Regeering en Kamer n let zonder invloed kan blijven. Na beantwoording van verschillende vragen over on- derdeelen op den reis naar Den Haag betrekking heb bende en over de deelname uit andere vlsschersplaat- sen (die van sommige dier plaatsen vrijwel algemeen blijkt te zijn) geven de aanwezige visschers zich allen op voor deelname, terwijl enkele leden, die tijdelijk ln dienst zijn bij do Zuiderzeewerken, hiervoor verlof zul len aanvragen. Ook de afwezige leden zullen worden aangezocht, terwijl besloten wordt op gezelschapskaar- ten te reizen. Bij de hierop volgende rondvraag, Informeert de heer L. Voorthuijsen er naar, of diegenen, die een ver gunning hebben om in de Wieringer Meer te visschen, daarnaast ook nog een groote vlschacte dienen aan te schaffen. Spr. meende, dat zulks wèl moest en heeft zich dus ook eene dergelijke acte aangeschaft, doch h(j had van een anderen vlsscher vernomen, dat zulks voor de Wieringer Meer niet noodig was, omdat de visscherij daarin nog tot de Zulderzeevlsscnerij werd gerekend. De Voorzitter geeft als zijne meening te kennen, dat de heer Voorthuijsen wijs heeft gedaan ,door wèl een groote vischacte te nemen. De Wieringer Meer ressor teert thans onder Domeinen en wordt dus tot de binnen wateren gerekend. Nalatigheid ln het aanschaffen eener acte zou dus tot nadeelige gevolgen kunnen leiden. Hierna volgt sluiting. DEN OEVER. Op het werk van de M.U.Z. worden groote wagens gereed gemaakt, die speciaal als schaftlokaal diens! moeten doen, om alsdan geplaatst te worden in de Wieringermeer. Wij hebben hierbij opgemerkt, dat de wielen bijzonder breed zijn gemaakt. Dit is een voorbehoedmiddel om het wegzakken te voorkomen Naar men ons mededeelde, heeft de bemanning die bezig was met de zinkstukken, jl. Vrijdag het laat ste zinkstuk van de beteugeling in de Vlieter laten zinken. Het personeel werd om dit feit getracteerd. Tevens vernamen wij, dat een gedeelte van het wa- terpersoneel is ontslagen. De heer Cuperus, onderwijzer aan de Christelijke school te Den Oever, is als zoodanig benoemd te Lei den en te Nieuwkoop. Uit deze twee plaatsen heeft hij de benoeming naar Leiden aangenomen en hoop' met 1 November a.s. in functie te treden. De heer J. Winter, onderwijzer aan de Christelijke school te Den Oever, is voor tijdelijk benoemd als zoodanig te Den Helder aan een der scholen. In aansluiting op een vorige mededeellng betreffen de het doodelljk ongeluk op Cornwerderzand kun nen we nog nader mededeelen. dat deze persoon Ja- koh de Boer heette, afkomstig uit Witmarsum, Friesland, oud 36 jaar. Het is niet voor het eerst dat we er melding van maken, dat op Wieringen zoo onverantwoordelijk hard wordt gereden, temeer omdat hier geen maxi mum snelheidsbepalingén van kracht zijn en toch zeer wenschelijk is. Dit geldt in het hijzonder voor Den Oever, hetwelk een druk verkeerscentrum is, in verband met de Zuiderzeewerken en het daaruit voortvloeiende druk bezoek. Met ingang van 1 November, als de schutsluis vol tooid en in gebruik wordt genomen, zal de vuurtoren die op den dijk is geplaatst, functioneeren. Op het werk van de Amsterdamsche Ballast Maat schappij is men thans bezig met het opschilderen der hijschkranen en daar de werkzaamheden in den sluisput in een vergevorderd stadium zijn gekomen, zal binnenkort het grootste gedeelte van het perso neel wel ontslagen worden. Wij vernemen, dat er op 21 October een ringverga- dering zal gehouden worden van den Bondsring Don Helder en omstreken, in het Christelijk Tehuis voor Zuiderzeewerkers, alwaar belangrijke onderwerpen zullen behandeld worden. Men deelde ons mede, dat de Wieringermeer op verschillende plaatsen nog week en drassig is. Ver leden week zakte een der draglines zoover in den bo- dom weg, dat het personeel met heel veel moeite er in slaagde het gevaarte weder in zijn normalen stand terug te brengen. De Duitsche gezant bij de Nederlandsche regeering bracht Zondagnamiddag met eenig gevolg, een be zoek aan het werk van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij. Doorvaart „Vlieter", In verband met de voltooiing van de beteugeling van de z.g. „Vlieter" is de vaart daardoor voor een groot gedeelte verboden. Er is echter een stuk van ongeveer 300 M. afgebakend, waardoor de vaart mag geschieden. Telefoon voor de Zniderzewerken. Ton behoeve van den dienst der Zuiderzeewerken is men thans bezig langs den Wieringermeerdijk een rechtstreeksche verbinding den Oever—Medemblik aan te leggen. Nog niet naor hals. Tengevolge van de beëindiging der werkzaamhe den voor de beteugeling van de „Vlieter" is een groot aantal arbeiders overcompleet geworden. Gelukkig zijn deze menschen echter voor zoolang noodig te werk gesteld op den afsluitdijk en ln den sluisput Zangvercenigisg „Land in Zicht". Zooals we eenigen tijd geleden mededeelden is de mannenzangvereeniging van ,Land in Zicht" omge zet in een gemengd koor. Vrijdagavond is de eerste repetitie als zoodanig gehouden. Er waren verscheidene dames opgekomen, en werd er met succes gezongen. Nog meerdere zang- liefhebbers(sters) worden gaarne verwacht. Van de Zuiderzeewerken. Dat er met de uitvoering van de Zuiderzeewerken op en nabij Wieringen dit jaar niet getreuzeld is ge worden moge wel blijken uit het feit dat er naast verschillende kleine werkzaamheden niet minder dan 2600 M. van den grooten afsluitdijk is gemaakt, en voorts 200 M. in de „Vlieter" is beteugeld. Als men nu nog ziet welke groote vorderingen er vooral in den laatsten tijd in den sluisput gemaakt zijn, dan mogen wij niet anders zeggen of het is wel voorspoe dig gegaan. WIERINGEN. Visfichersfonds. Algemecne vergadering op Zondag 5 October 1930, des namiddags 3 uur, in het lokaal van den heer N. Kok. Aanwezig 26 leden. Dc voorzitter, de heer A. Zomerdijk, zegt in zijn openingswoord, aanvankelijk verleden week niet ge dacht te hebben, zoo spoedig weer de leden te moeten bijeenroepen. De omstandigheden brengen dit echter mede. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd goedgekeurd. Voor de benoeming van een boekhouder-betaal meester voor den Vischafslag, zijn ingekomen een viertal sollicitaties, n.1. van do heeren J. Verfaille Czn., J. Tijscn Jzn., N. Tijsen Dzn., E. Bakker Dzn. De schriftelijke vrije stemming heeft tot gevolg: J. Tijscn Jz. 22 stemmen, N. Tijsen Dzn. 2 stemmen en E. Bakker Dzn. 1 stem. Zoodat de heer J. Tijsen Jzn. benoemd is. Dc heer S. de Vries stelt voor, om voortaan het bestuur de benoeming te laten doen. De heer B. Kat stelt voor om den heer N. Tijsen als secretaris te benoemen. Wat op de volgende conclusie neerkomt, bij ziekte of ontsteltenis van den heer J. Tijsen, valt de heer N. Tijsen in. Bij eventueel bedanken, volgt de heer N. Tijsen de heer J. Tijsen in zijn functie op. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer D. Takes vraagt inlichtingen over het bezoek van het bestuur bij den Notaris, in verband met de koninklijke goedkeuring op de statu ten der verecniging. De voorzitter zegt, dat dc resultaten van dien aard zijn, dat wij de koninklijke goedkeuring niet meer kunnen krijgen. Wij krijgen op ruimen termijn tijd om onze zaken af te wikkelen, doch nieuwe leden mo gen niet meer aangenomen worden; ook mag geen kapitoalsvermeerdcring meer plaats hbbccn, zoodat het Visschersfonds geleidelijk zal verdwijnen. De heer B. Kat vraagt namens den afslager, om door middel van een plakaat in den afslag te la ten bekend maken, dat men verplicht is om dc num mers op de monsterzakken te zetten. Zal geschie den. Hierna volgde sluiting. Schuttevaer, de sympathieke oude zeerob, sprak Zaterdagavond in de bekende zaal „Concordia" te Ilippolytushoef. Nadat Schuttevaer Jr. een kleine in leiding had gehouden, verscheen de oude 72-jarige Schuttevaer op het podium en werd door de flink be zette zaal met een spontaan applaus begroet. En dat zeer velen met den pionier van een veilig reddings middel ter zee medeleven bleek wel uit het applaus hetwelk den ouden Schuttevaer te beurt viel na zijn vertellen. Hier volgen enkele bijzonderheden van de kleine notedop, welke thans door de geheele wereld be kend is. De boot is 7.50 M. lang, 2.20 M. breed en 1.34 diep. Zij is geheel van hout gemaakt. In het bovendek zijn vier plaatijzeren luiken aangebracht, waardoor men in en uit de boot kan komen. Verder vier patent- glazcn, waardoor licht naar binnen kan vallen. Ach ter in de boot is een kokpit (stuurstoel) ingebouwd. De boot kan echter ook van binnen uit bestuurd wor den door middel van staaldraden over blokken. De mast kan van binnen, door middel van een klein lier, op en neer gedraaid worden. Rondom in de geheele boot zijn lucht- en watertanks aangebracht. Onder de boot is over de geheele lengte een zelfla- dende waterbnllastkiel aangebracht, die haar een enorme stabiliteit geeft en kapseizen voorkomt. De luchttoevoer is heel eenvoudig geregeld, de boot be hoeft n.1. alleen geheel afgesfoten te worden wanneer „de Schuttevaer" beladen met e.v. schipbreukelingen, een in nood verkeerend schip verlaten moet. In alle andere gevallen kan een der achterste luiken open gelaten worden. De boot is officiee.' donr de hoofdin spectie goedgekeurd voor 30 personen. Z... heeft ech ter een draagvermogen van 7000 K.G. Dus verladen kan men deze boot nooit, hetgeen met .andere scheepsreddingsbooten maar al te dikwijls geLc.v\,. Gezien ook al deze voordeelen en de prestaties van de „Schuttevaer", is het voor hen die hun leven op zee moeten of willen wagen te hopen, dat Schuttevaer met de invoering van zijn systeem slaagt, opdat die ontzettende zeerampen, gepaard gaande met verlies van veel menschenlevcns, niet meer behoeven plaats te vinden. De heer Schuttevaer vertelde ons nog nog dat zijn boot thans in den Helder ligt en zoo meerdere plaatsen zal bezoeken, als Alkmaar, Schagen. enz. De bezoekers volgden met groote aandacht het verhaal, met alle wederwaardigheden en zoo hebben de thuis blijvers weer veel gemist. Vereenïging tot bevordering van het onder wijs op het Oostelijk deel van Wieringen. Door bovengenoemde Vereenïging ls aan den Raad der Gemeente Wieringen een schrijven gezonden met betrekking tot de uitoefening van geneeskundig toe zicht op de scholen te Oosb-Wieringen van den volgen den inhoud: Het Bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs op het Oostelijk deel van Wieringen, met het onderwijzend personeel der scholen te Den Oever en Oosterland, in vergadering bijeen op Vrijdag 3 October 1930, besprekende het uitoefenen van geneeskundig toezicht op de scholen te Wieringen vernomen hebbende, dat door de Gemeente Wierin gen een schoolarts is aangewezen, tot taak hebbende 2 maal per jaar de scholen te bezoeken en de scho lieren te inspecteeren, ervarende, dat van een dergelijke geneeskundige controle tot dusverre niets is gebleken, daar nimmer door een arts een schoolbezoek is afgelegd ln den zin als hierboven bedoeld, van meening zijnde, dat het uitoefenen van genees kundig toezicht op de scholen, zij het dan slechts 2 maal per jaar, even dringend als wenschelijk is, vernomen hebbende voorts dat de onderhandelingen betreffende aanstelling van een districts-schoolarta door bijzondere omstandigheden nog niet ln een zoo danig stadium zijn gekomen dat aanstelling van een dergelken arts blnnenafzlenbaren td kan worden te gemoet gezien, noodigt Uwen Raad beleefd doch dringend uit onver wijld maatregelen te willen nemen dat de uitoefening van geneeskundig toezicht op de hlervoren genoemde scholen thans metterdaad geschiedt en wel volgens de Instructies, welke den met het toezicht belasten genees heer zijn verstrekt Zondag gaf de Mandolineclub O.K.K., directeur de heer P. Jongkind, in de zaal „Concordia", een open bare uitvoering. Dc zaal was flink bezet. De avond werd ingezet met muziek van O.K.K. en hiervan is volop genoten. De nummers werden buitengewoon goed weergegeven en is ook dezen avond veel succes behaald. De vereeniging had voor dezen avond verder me dewerking verzocht van den Conferencier Louis Contran uit Amsterdam, welke het overige deel van den avond vulde. Ook deze heeft het publiek laten genieten, wat bleek uit het applaus dat op ieder ge deelte volgde. Een gezellig bal na besloot den avond. Den Oever. De visscherman J. Hegeman, zeilde bij zwaar weer j.1. Maandagmorgen even buiten den haven van Den Oever, de mast van zijn schip overboord. De in de nabijheid zijnde motorvletten van de M.U.Z., kwa men den schipper spoedig te hulp en sleepten het schip de haven binnen. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij gelukkig niet voor. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school te Oost- terland zijn benemd de dames Groenland van Alkmaar en Boerendans van Zwolle. Aan den dienstpl. der Zeemacht der lichting 1929 uit deze gemeente, J. Tijeen Jbz. is vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid verleend. Naar wij vernemen, bedraagt hot aantal hand- teekeningen, dat alhier verzameld is op het petitionne ment tegen de Vlootwet. 2821 (daaronder begrepen een klein aantal op de lijsten van Kerk en Vrede). Burgerlijke Stand over September 1930. Geboren: Antje, dochter van R. Gangelhof en N. v. d. Veer. Anna Gerritje, dochter van J. Kuut en M. Kult. Ellsabelh Johanna, dochter van J. Vroone en M. G. Bakker. Cornelia Margaretha, dochter van C. de Keizer en D. v. d. Kreeke. Jacob Arend, zoon van J. Kaleveld en M. Kaleveld. Dirk, zoon van C. Doves en T. Kale veld. Antje, dochter van G. van Dijk en J. van Dijk. Klaas, zoon van H. Eerenstein en F. Boekholt. Jan, zoon van E. Jager en A. Moorlag. Willempje, dochter van D. P. de Neu en A. Brouwer. Sake, zoon van A. Timmermans en J. Dokum, Stijntje, dochter van P. Bod de en S. Mulder. Petronella Margaretha, dochter van J. A. A. van Nol en L. Smit Overleden: M. E. Loss ie, vr., oud 66 jaar. Ondertrouwd: C. van der Slikke en M. N. Blom. C. Veling en A. van Oudenaarde. Getrouwd: P. J, Stelnmetz en R de Jong J. de Graaf en G. ten Bokkel.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7