een Smidsknecht, flinkeBakkersbediende Werfknecht De post vluchten naar Indië. Waarom oud-gouverneur Fruytier niet? Instorting op de mijn Oranje Nassau II. Auto te water. Nagekomen Berichten. Z IJ P E "Dgv<™ WINKEL HEERHUGQWAARD Gemengd Nieuws. Er leelijk ingeloopen. De waarde van een menschenleven in Syrië. Wolkbreuk boven een Mexicaansche stad. Winst der Socialisten in Finland. De opstand in Brazilië. Advertentiën. Hl Me Bewsar- en 14 Hl Gele Koel. 'I? Hl Roode bewaarkool, v. RIJSWIJK's Da K.LJÏÏ. wacht niet langer op de Turk- sche toestemming. Via Griekenland- Egypte naar Indië. Zooals men weet, koesterde de K.L.M. het voor nemen om, indien de toestemming van Turkije voor den overtocht, van het tweede postvliegtuig niet spoedig zou afkomen, het vliegtuig over Griekenland en Egypte de reis te laten voortzetten. De directie van de K.L.M. heeft, naar de Haagsclie corr. van de „Tel." verneemt, tot gisteravond elf uur op een even tueel gunstig antwoord van Turkije gewacht; toen dit op dat uur nog niet was ontvangen, heeft zij de bemanning van het tweede puostvliegtuig opdracht gegeven om hedenmorgen uit Sofia te vertrekken en via Griekenland en Egypte koers te zetten naar Ned. Indië. Vragen van het Kamerlid Floris Vos. Het Tweede Kamerlid, de heer Floris Vos. heeft de volgende schriftelijke vragen tot de ministers van Justitie en Ivoldniën gericht: Is de aanklacht tegen kapitein Borren door de re geering gelast? Zoo ja, waarom is dan met dezen officier met te vens zijn chef, oud-gouverneur Fruytier, aange klaagd? Is het juist dat de heer Fruytier bij het vooron derzoek oorspronkelijk weigerde om op bepaalde vragen te antwoorden, daar hij daarover eerst rug gespraak met de regeering moest houden? Was het de regeering bekend, dat deze oud-ambte naar voornemens was deze houding aan te nomen en had de regeering er haar goedkeuring aan ge- hecht? DE STRAF VERZWAARD. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft de in eer sten aanleg opgelegde gevangenisstraf verzwaard van een 56-jarig los werkman uit Den Helder, die reeds tien maal veroordeeld werd en in hooger be roep was gekomen van een vonnis der Rechtbank te AJkmaar, dat hem d.d 24 Juni 1.1. één jaar gevan genisstraf oplegde ter zake van een diefstal met braak, te Den Helder gepleegd. In overeenstemming met den eisch van den advocaat-generaal verhoogde het Hof de straf tot twee jaar. DE 298 M. GOLF EN DE STORINGEN. Het Hoofdbestuur der P.T.T. neemt maat regelen. Het Hdbl. meldt, dat het hoofdbestuur der P.T.T. thans pogingen in het werk stelt om storingen op de 298 M. golf opgeheven te krijgen. Zeer binnenkort zullen ver schillende mededeelingen, vooral op technisch gebied, van die zijde verschijnen. Drie arbeiders van de buitenwereld afge sloten. In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassau H te Schaesberg, heeft gisteren een instorting plaats gehad, tengevolge waarvan drie arbeiders van de bui tenwereld zijn afgesloten, aldus meldt de „Limb. Koe rier." Men Is aanstonds met alle macht begonnen aan het opruimingswerk, ten einde deze arbeiders uit hun be narde positie te bevrijden. Men kan met deze drie arbeiders spreken en hun even eens voedsel doen toekomen. Dinsdagmorgen was men nog druk met het opruimingswerk bezig. Naar later gemeld wordt zijn ze gistermiddag, na 24 uur ingesloten te hebben gezeten, uit hun netelige po sitie bevrijd geworden. DOODELIJK ONGELUK TE ARNHEM. Motorrijder door een tram gegrepen. Een 22-jarige fotograaf reed op zijn motor den Apel- doornschen weg te Arnhem af. Bij de St. Peterlaan ge komen naderde een motorwagen der electrische tram. De motorrijder trachtte nog vóór de tram de rails over te steken, hetgeen hem echter niet meer gelukte. Door de hotsing werd de motorrijder van zijn motor geslingerd en bewusteloos opgenomen. In het ziekenhuis is hij eenige uren later aan de beko men verwondingen overleden. Do inzittenden met moeite gered. Maandagmiddag is een particuliere auto, waarin een tweetal personen gezeten was, in de Ringvaart van den Haarlemmer-meerpolder gereden, téngevolge van slippen. Beide personen konden slechts ten koste van rrioote moeite met een roeiboot worden gered waai. j de leeren kap van den auto moest worden stukgesneden. E ender geredden had door het bre ken der voorruit een bloedende verwonding aan de kaak bekomen, die door een geneesheer ter plaatse voorloopig werd verbonden. Waarom wil je absoluut vertrekken, Piet? Omdat u recht tegenover 'n jongedames- pensionaat woont, ik Iaat niet den heelen dag met me flirten. <Petit Parisien). ST. MAARTENSBRUG. Harddraverij. Vanwege de harddraverijvereeniging „Klein Be gin" werd Dinsdagmiddag alhier een handicapdra verij gehouden. Van de 23 aangegeven paarden wa ren 18 opgekomen. Het buitengewoon slechte weer, was zeker wel oorzaak dat de belangstelling niet zoo groot was als vorige jaren. Na een vinnigen strijd werden de prijzen als volgt gewonnen: le prijs f200, Jannet Harvester, eigenaar en be rijder J. Vergaij, Purmerend; 2e prijs f 100 Fretschen, eig. en ber. D. Beets, Beemster; 3e prijs f50 Minne- tonka, eig. A. Rot, Wieringerwaard, ber. J. v. Leeu wen Sr.; 4e prijs f25 Hardstein, eig. C. Vergaij, Am- msterdam, ber. J. v. Leeuwen Sr.; 5e prijs f10 No- therman B, eig. N. Spaans, Schagen, ber. D. Klomp. Ongeveer aan het einde van den wedstrijd gaf een der pikeurs, die met een omgekeerde parapluie her haalde malen z'n best ded zichzelf voor „nat" te be waren, een uitstekend geslaagde zwemdemonstratie in de sloot voor het postkantoor. Na afloop der dra verij ging het in optocht naar de zaal van den heer Kossen, waar de prijzen werden uitgereikt door den voorzitter der vereenging, den heer A. Appel. Zoowel aan heeren eigenaars en berijders van paarden als aan keurmeesters, starter en burgerij werden woor den van hartelijken dank gebracht voor de mede werking die de vereeniging van hen heeft mogen ondervinden Het spreekt vanzelf dat het alleen bij woorden niet werd gelaten. Nog menig glaasje werd gedronken op het welzijn van de vereeniging en tot laat in den nacht werd het feest in opgewekte stem- Met de benoeming van een onderwijzer in de va cature ontstaan door het ontslag van den heer Riet bergen, gaat het nog niet fortuinig. Twee sollicitan ten waren opgeroepen om op Dinsdag proefles te geven en de Raad was in spoedeischende vergade ring opgeroepen om zoo mogelijk direct tot een be noeming over te gaan. Beide sollicitanten trokken echter te elfder ure hun sollicitatie in, zoodat de proefles moest worden afgelast en de raadsvergade ring niet door ging. VEENHUI ZEN. Als aanvulling op het bericht over de volksspelen te Langereis, kan dienen, dat er 's avonds in het lokaal van den heer Galis een geanimeerde ballondancing was voor paren. De heer moest dansen en de dame moest de ballon van de tegenpartij trachten te vernielen. De uitslag was: le prijs: Slagter (Gouw,) en Mej. S. Benit; 2e prijs Piet Elzinga en Geertje Hoogeland; 3e prijs D. de Ruiter en eohtgenoote; 4e prijs R. Rempt (met een heer dansende) Er namen 25 paren aan den wedstrijd deel. Handig bedacht. Te Dresden heeft men hartelijk gelachen om een ge schiedenis, waarin de voornaamste figuren waren een bekend grootindustrieel en een tot dusver weinig be kende jonge schilder. Op een feest werd den „Kommerzlenrat" door een vriendin een jonge schilder voorgesteld met de verzeke ring, dat de jongeling een schoone toekomst voor zich had. Aan de bede van zijn vriendin om het jonge taler.t te protegeeren, wilde de grootindustrieel gaarne voldoen, zoodat hij den schilder opdroeg zijn portret te maken voor 2000 M. Eenige malen „zat" de beschermer voor zijn jeugdige vriend, maar al spoedig begon hij berouw te krijgen en toen het schilderij klaar was weigerde hij het te acceptee ren en te betalen, daar hij z.i. in het geheel niet leek. De schilder was woedend maar bedacht zich, gaf zijn client gelijk, doch verzocht dezen slechts hem schrifte lijk te verklaren, dat het niet leek en dat hij weigerde de 2000 M. te betalen. In vertrouwen vertelde het „jonge talent" dat hij van een tante vast wat geleend had in het vooruitzicht van de 2000 M.; als hij haar nu zulk een briefje kon laten zien, zou zij nog wel wat geduld hebben De „Kommerzienrat" gaf de verklaring en was blij er zoo af te komen. Einde Augustus hield een kunsthandelaar een tentoon stelling van werken van jonge schilders. Onder de stuk ken was ook een „beeltenis van een bekenden opliohter", in wien de bezoekers een groote gelijkenis zagen met den grootindustrieel. Ook deze bezocht den salon, her kende zich zelf in den „oplichter" en elschte de verwij dering van de schilderij. Er kwam zelfs een advocaat bij te pas, maar niets hielp: de „Kommerzienrat" had Immers zelf zwart op wit verklaard, dat er volstrekt geen gelijkenis was! Het slot van het schandaaltje was, dat er tusschen de partijen een schikking werd getroffen, waarbij de ver ontwaardigde industrieel weer in het bezit kwam van zijn portret maar thans tegen betaling van 4000 M.! KOELIE-WRAAK. Slapende mandoer vermoord. Ancta meldt uit Meran: Een koelie van de onderneming Adolina, toebehoo- rende aan de N.V. Serdang Cultuur-Maatschappij te Amsterdam, viel met een bijl een slapenden mandoer aan en bracht dezen twee slagen toe, waarop een andere koelie hem het wapen ontrukte. De mandoer werd gedood. De aanleiding was een aanmerking we gens luiheid, welke de mandoer den koelie gemaakt had. SNEEUW EN VORST IN HET ZWARTE WOUD. Gisternacht is in verschillende gedeelten van het Zwarte Woud sneeuw gevallen. In de hoogere stre ken is de temperatuur tot onder het vriespunt ge daald. Het störmachige weer van de laaste dagen houdt onveranderd aan. GROOTE BIOSCOOPBRAND TE ASTRAKAN. 17 Dooden, 40 gewonden. Uit Moskou wordt gemeld, dat te Astrakan in een bioscoop tijdens een voorstelling brand is uitgebro ken. Zeventien personen, in hoofdzaak kinderen, zijn om het leven gekomen, terwijl er 40 brandwonden be kwamen. SCHEEPSRAMP OP EEN MEXICAANSCH MEER 10 Dooden, 5 vermisten. Reuter seint uit Guadalagara (Mexico): Gedurende den hevigen stor is een boot, die excur- sisten vervoerde, bij een tocht op het Chapaïomeer vergaan. Tien lijken zijn opgevischt, terwijl er zes overlevenden zijn. Vijf personen ontbreken nog. Afschuwelijke handeling van een Arablschen grootgrondbezitter. De in Beiroet verschijnende „Oriënt" maakt melding van het volgende gruwelijke voorval: De directeur van een der filialen van de Banque de Syrië was dezer dagen ter jacht bij een Arabischen grootgrondbezitter, KemaJ bei el Assad genaamd. Bij de ze gelegenheid had hij het droevig ongeluk een tienjarig Arabisch meisje, dat zich op het jachtterrein had ge waagd, dood te schieten. Wanhopig snelde de Fransoh- man naar zijn gastheer om hem het rampzalig incident mede ta deelen. Deze luisterde zonder een spier te vertrekken, nam zijn gast mee naar huirf" en gaf zijn bediende order een jacht geweer te brengen. In zijn wanhoop zag de Franschman zich reeds neergesohoten door zijn gastheer, doch Kemal bei liep rustig naar het venster, wees op een boer, die in het land arbeidde en vroeg: „Wat ziet u daar?" „Een man, die werkt!" luidde het antwoord. Op dat oogenblik legde de Arabier aan en schoot den boer met een welgemikt schot neer. Daarop zei hij: „Dit is de waarde, die bij ons aan een man wordt gehecht Wat is dan nog uw tienjarig meisje waard? Ga maar rustig naar huis en maak u maar niet verder ongerust"... EEN BOERENSLAG OP EEN BOSNISCH KERKHOF. Drie dooden en zeven zwaar gewonden tusschen de graven. Bij gelegenheid van een begrafenis in het Bosnische dorp Barama kwam het op het kerkhof tot oneenig- heden tusschen vijandige boerenfamilies, die tenslotte in een aJgemeene messenstekerij ontaardden, met het resultaat, dat aan het einde van den slag drie dooden en zeven zwaar gewonden tusschen de graven lagen. WEER EEN PRINSELIJKE VERLOVING? Van prinses Eudoxia met een Italiaansch hertog. V.D. verneemt uit Sofia: Officieus weet men in wei-ingelichte kringen te Sofia mede te deelen, dat dezer dagen de verloving zal worden bekend gemaakt van Prinses Eudoxia, de zuster van koning Boris van Bulgarije, met den Italiaanschen hertog Karei van Spoleto. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Ruim 6000 personen omgekomen. Volgens een bericht in den JLokalanzeiger" is het gebied van Tsjeklang door een hevige overstrooming geteisterd. Ruim 6000 menschen zijn verdronken. De rivier Tientang was na een 5 dagen durenden regen buiten haar oevers getreden. Vele duizenden men schen zijn door de overstrooming dakloos geworden. HET NOODWEER OP DE NOORDZEE. V.D. verneemt uit Hamburg: Terugkeerende visschersschepen rapporteeren bij zonderheden over de hevige stormen, die de laatste dagen boven de Noordzee hebben gewoed. De haring- visscherij ten zuiden van de Doggersbank moest ge heel worden gestaakt. Van ernstige scheepsongelukken in de Noordzee is evenwel tot dusverre niets gebleken. Slechts hot Hamburgsche stoomschip „Anita L. M. Russ" ver loor in de Noordzee tijdens zwaar weer een gedeelte van zijn lading. Het schip is intusschen reeds te Antwerpen binnengeloopen. 60 Menschen omgekomen? V.D. verneemt uit New York: Volgens tot dusver nog niet bevestigde geruchten is boven de Mexicaansche mijnwerkerssad Pachuba ecu hevige wolkbreuk losgebarsten. Hierbij moeten 60 menschen zijn omgekomen. GEEN UITNOODIGING AAN DR. ECKENE. V.D. verneemt uit Friedrichshafen: Naar aanleiding van Engelsche persberichten, vol gens welke dr. Eckener zou worden uitgenoodigd deel te nemen aan het onderzoek naar de catastrophe van de R 101, deelde dr. Eckener mede, dat hem van een uitnoodigiing niets bekend is. Wanneer hij uitgenoo digd wordt, zal hij natuurlijk gaarna aan deze uiS noodiging gevolg geven. Wolf meldt uit Berlijn: Volgens hier uit Finland ontvangen berichten hebben de sociaaldemocraten bij de verleden week gehouden verkiezingen tien tot elf zetels veroverd, zoodat zij met 70 afgevaardigden de sterkste partij in het nieuwe par lement 'zullen vormen. Daarop volgt de Lappo-bond. die tot nu toe de sterkste partij was, vervolgans de Fin- sche coalitiepartij, die evenals de Lappobeweging sterk anti-communistisch is. Op de vierde plaats komt do Zweedsche volkspartij. De communisten, die bij deze verkiezingen krachtig bestreden werden, hebben, voor zoover thans bekend, slechts 10.000 stemmen behaald tegen 128.000 in de twee voorafgaande verkiezingen. Uit het tot dusver medegedeelde resultaat blijk,t dat de sociaal-democratische partij in staat is de aanvaarding van alle wetsvoorstellen tot verandering van de grondwet te verhinderen, daar hiervoor een meerderheid van twee derde vereischt is, die slechts bereikte kan worden met medewerking van de sociaal-democraten. Spoedig geëindigd? Optimisme In re- goeringskringen, wat echter niet in over eenstemming is met andere berichten. Naar uit New York gemeld wordt, rekent do^A3ra- ziliaansche regeering er op, de orde in de rcpunlick spoedig te herstellen, want zij beschikt over het ge- heele leger, de geheele vloot en de gefoeele land macht. Dit optimisme in de regeeringskringen te Rio de Janeiroe is echter, naar V. D. later uit New York ver neemt, niet in overeenstemming met andere berich ten. Zoo zou b.v. de staat Pernabmuco in handen van de revolutionnairen gevallen zijn. Aangezien de sta ton Rio Grande do Sul en Minas Geibes, zeer belang rijke gebieden van productie voor Rio de Janeiro, thans onder controle van dc opstandelingen staan, is de toestand voor de hoofdsad op z'n minst bedenke lijk. Volgens nog niet bevestigde berichten moeten In den staat Bahia tusschen opstandelingen en regee- ringstroepen gevechten hebben plaats gehad, waarbij groote verliezen geleden zijn. Het aantal dooden en groote verliezen geleden zijn. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk. Een dreigende regeerings- crisis zou den toestand nog benarder maken, de mi nister van justitie zou reeds zijn afgetreden. Volgens berichten uit Buenos Aires is de opperbe velhebber van de Braziliaanscjie regeeringstroepen in den staat Pernambuco tij^ns een hevig offen sief om het bezit van de stad Pernambuco, door op standelingen gedood. Pernambuco in handen der opstandelin gen. De gouverneur gevlucht. Uit Pernambuco: De revolutionnairen hebben Pernambuco in handen. Er zouden gevechten gele verd zijn, waarbij vrij veel dooden en gewonden zouden zijn gevallen. De gouverneur van den staat is met een sleepboot naar het Noorden vertrokken. De nieuwe gouverneur is Carlos Delima, hoofdre dacteur van de „Diario Damana". DE BANDIETEN VAN CHICAGO. Vrouw van den mayor bestolen Reuter seint uit Chicago: Aan mevrouw Thompson, de vrouw van den mayor van Chicago, zijn een diamanten ring ter waarde van 10.000 doller, alsmede andere juweelen en haar beurs, ontstolen, toen zij van een autorit huiswaarts keerde. Drie mannen hielden den politie-chauffeur hun re volvers tegen het hoofd en ontnamen haar alle voorwer pen van waarde, die ztf bij zich had. ONTEVREDEN BELASTINGBETALERS IN FRANKRIJK. Te Marseille zullen vandaag alle zaken gesloten zijn als protest tegen de steeds stijgende gemeentebelas tingen, EEN PROFESSOR ALS DIEF. Wegens bittere armoede. Eenige maanden lang werden op geheimzinnige wijze diefstallen gepleegd in de Pruisische staats bibliotheek. Volgens een bericht in de „Berliner Montagspost" is de verklaring thans gevonden. Deze diefstallen hoofdzakelijk platen uit oude werken betreffende, werden gepleegd door een algemeen bekend profes sor in de oriëntale wetenschappen. Er is gebleken, dat de urofessor tot deze diesftal- len kwam, omdat hij ondanks zijn talrijke publica ties, onder bittere armoede te lijden had, daar voor zijn vak slechts geringe belangstelling heerscht. Hij verkocht de platen aan kunsthandelaars. Heden overleed onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader NAN de BOER, in den ouderdom van 62 jaar. Rijswijk (Z.-H.) N. de BOER—Stammes Utrecht A. STURM-de Boer Ir. W. STURM Rijswijk (Z.-H.) N. J. de BOER S. de BOER en Kleinkind. Rijswijk (Z.-H.), 7 Oct 1930. Gcestbrugweg 37. Geen bloemen. De verassching zal plaats heb- ben Vrijdag a.s., in het Cre- j matorium te Velsen na aankomst i van trein 15.16 halte Driehuis- Westerveld. Eenige en algemeene kennisgeving. Gevraagd: voor tijdelijk, bij J. SLOT, Kolhorn. Gevraagd: Een om terstond in dienst te treden. J. KRUIT, Bakker, Winkel. gevraagd, bekend met het houtvak. N.V. Schager Houthandel. TE KOOP: J. NU1J, Stoc weg, Anna Paulowna. TE KOOP: 20 snees Deensche Bewaarkool, aan vaarwater. P. van BUUREN Hz., Burgervlotbrug Z.-Zijpe, TE KOOP: bij P. DE JONG, Lotweg, Anna Pau lowna. Altijd wat nieuws. Schoenhandel-Schoenmakerij Altijd concurreer end.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3