Uit onze omgeving. CALLANTSOOG WARMENHUIZEN ANNA PAULOWNA LANGEND IJK Knutselwerk en spelletjes. De Kat en de Vogeltjes. 175 75 ,75 75 75 75 75 175 93 93 93 93 93 75 [75. 93 501 50 50 m 75 75 93 m m 50 75 ■75 93 m 50 9*3 75 m m 93 93 93 93 m. m 75 15 75 7.5' 75' ■0B. Een microscoop zonder lenzen. kleine gemeente wat hoog. Zij stellen dan ook voor dit jaar de aanvrage voor kennisgeving aan te geven en als dan volgend jaar de minimum-contributie bijv. f 10 is, dan nader overwegen of de gemeente buitengewoon lid aal worden. Aldus wordt besloten. Medegedeeld wordt dat op 29 September 1.1. opname van kas en boeken heeft plaats gehad bij den gemeente ontvanger. Alles was in orde en in kas f 2060. I)e gemeentebegrooting 1931. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de ge meentebegrooting 1931. De commissie van onderzoek bestaande uit de leden van den raad, met uitzondering van de leden die tot het college van B. en W. behooren, kan zich behoudens en kele opmerkingen, met de aangeboden begrooting ver eenigen. Bij do postgewijze behandeling worden deze opmer kingen genoemd. In de eerste plaats acht de commissie het wel gewenscht het presentiegeld voor de leden van de stembureaux te verhoogen, maar omdat vooV 1928 in het geheel geen presentiegeld voor deze leden werd uitge keerd, wenscht de commissie dit jaar nog geen voorstel tot verhooging te doen. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van deze op merking B. en W. het voornemen hebben om volgend jaar met een voorstel te komen. Waar de werkzaamheden verbonden aan den burger lijken stand in hoofdzaak worden verricht door den eersten ambtenaar, meent de commissie dat die jaarwed de in de toekomst verhoogd dient te worden. B. en W. oordeeion dat dan reeds dit jaar tot verhoo ging desor jaarwedde dient te worden overgegaan en zuilen bij apart agendapunt aanstonds een voorstel daar toe doen. Bij den post onderhoud wegen en voetpaden wijst de commissie op den toestand van den Nieuwen weg. Het wegdek is te laag, terwijl ook gewezen wordt op de bermen. De heer Kruisveld deelt mede dat bij het opbrengen van grint de bandzoden worden gebruikt. Spr. wijst er op dat de weg 1100 meter lang is en als gerekend wordt op een breedte van 2 meter zou een wegdek van 2200 M2. verhoogd moeten worden. Het straatje zal er voorts uit moeten ,en spr. oordeelt dat dit dus heel wat zal kosten. De heer Veul zou, als de begrooting eens wat gunsti ger is, willen beginnen met de uitvoering als de Bulten- velder wegen krijgen. De heer Van der Plas wil de kanten afploegen maar de heer Vries acht de bermen niet te hoog. Deze spreker merkt op dat de verbetering ook over meerdere jaren kan worden aangebracht. De Voorzitter zegt dat B. en W. de kwestie eens onder de oogen zullen zien. Spr. denkt dat de einduitkeering van de inkomstenbelasting wel zal meevallen, ook met het oog op de forensenbelasting en als dat inderdaad het geval is, kan worden overwogen of verbetering uit de gewone middelen kan worden betaald. En anders in 1032, er is reeds f 106 meer voor den Nieuwen weg uit getrokken dan vorig jaar. De gemeentebegrooting wordt hierna vastgesteld, voor den gewonen dienst op f 47749.26, met een post „onvoor zien" van f 984.77, en voor den kapitaaldienst op f 15020.25. De begrooting van het Algemeen Armbestuur geeft de commissie geen aanleiding tot opmerkingen en de begrooting wordt dan ook zonder bespreking goedge keurd, in ontvangst en uitgaaf sluitende op f 34,39, met i 69 voor onvoorzien. De gemeentebegrooting dienst 1930 wordt gewijzigd. Het niet rendabele gebied. Aan de orde worden gesteld gewijzigde voorwaarden van aansluiting van een niet rendabel gebied aan het buizennet van het Prov, Waterleidingbedrijf. De Voorzitter herinnert aan het besluit dat do ge meente voor aansluiting van den Uitlandsehen weg jaarlijks f 93.10 zal betalen, waarvan f 47 terug komt van belanghebbenden. Toen dit besluit was gevallen, is door den directeur van het bijkantoor Schagen er op ge wezen dat ook een andere regeling mogelijk was, een regeling, waarbij de belanghebbende bewoners zich voor 10 jaar verbonden en gedurende dien tijd zich voor f 62 garant moeten stellen. De gemeente zal in dat geval per jaar f 49.70 moeten betalen en heeft dan niet het jaarlijks te betalen bedrag van de belanghebbenden te incassee- rcn. Toen den belanghebbenden deze regeling bekend werd, hebben zy zich voor dezj nieuwe regeling, die aan B. en W. eerder niet bekend was, uitgesproken. De heer Vries vraagt of deze regeling voor de ge meente ook 10 jaren loopt. De Voorzitter antwoordt dat de verbintenis voor de gemeento eeuwigdurend is. De heer Vries vindt dat eeuwigdurende verbond juist zoo verschrikkelijk. Waarom de gemeente ook niet voor 10 jaren, evenals do bewoners. De Voorzitter zegt dat alleen wanneer binnen 10 jaren de aansluiting meer rendabel wordt, daar wijziging in komt. Zoowel de heer Kruisveld als de heer Vries blijven dat eeuwigdurend een bezwaar noemen, doch de Voor zitter zegt, dat in dat opzicht de prinoipieele beslissing al la genomen. De heer Kooger merkt ook op dat het verbond eeuwig durend is als het gebied onrendabel blijft. Als er een paar huizen blij komen verandert het. De Voorzitter merkt op dat we daar voorloopig maar niet over moeten spreken. Goedgevonden wordt op die gewijzigde voorwaarden tot aansluiting te besluiten. De jaarwedde van den eersten ambtenaar van den burgerleken stand. B. en W. stellen voor aan heeren Ged. Staten van Noordholland een verzoek te richten ten einde over te gaan tot herziening van de jaarwedde van den eersten ambtenaar van den burgerlijken stand. De jaarwedde van den eersten ambtenaar bedroeg f 25, die van den tweeden ambtenaar f 10. De tweede ambtenaar treedt elechts op bij afwezigheid van den eersten ambtenaar en dat komt zeer zelden voor, B. en W. stellen nu voor te verzoken de jaarwedde van den eersten ambtenaar op f 75 te bepalen en die van den tweeden ambtenaar op f 10. De Voorzitter merkt op dat de wensch tot verhooging is gekomen uit den boezem der vergadering en daarna in andere gemeenten naar de wedderegeling is geïnfor meerd. De voorgestelde regeling is nog wel niet hoog, maar redelijk. De heer Veul vindt de voorgestelde verhooging in ver houding tot de wedde van dop tweeden ambtenaar onge permitteerd. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Kooger tweede ambtenaar is en nog maar een keer als zoodanig is op getreden, n.1. bij de geboorte van spr.'s dochtertje. Spr. vraagt wat de heer Kooger er zelf van zegt. DRe heer Kooger zegt de belooning van f 10 voor zich zelf genoeg te vinden. Het werk bestaat alleen maar in iemand te trouwen of de handteekening te zetten. De eerste ambtenaar doet het werk, de eenc keer dat spr moest optreden was het werk pasklaar gemaakt. De heer Veul vindt de sprong van f 25 op f 75 te hoog. De Voorzitter merkt op dat de bestaande regeling van 1914 is. De heer Veul zegt dat de eerste ambtenaar hier ge woonlijk op de secretarie is, het werk is niet zoo zwaar De Voorzitter beaamt dit, maar ook het salaris is niet hoog, in andere kleine gemeenten is het salaris wel f 150. De heer Veul had gedacht aan een jaarwedde van f 80. De Voorzitter noemt dit een minieme verhooging, waardoor de jaarwedde niet op peil wordt gebracht. De heer Kooger zegt' dat door B. en W. onderzocht is hoe de jaanvedden in andere gemeenten zijn. Zóó is ook gerekena met de wethouderssalarissen. De voorge stelde verhooging is wel op haar plaats. Als een redelij ke regeling bestond, zou een verhooging van 100 pet. niet miniem genoemd kunnen worden. Met 6 tegen 1 stem die van den heer Veul wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De landspolitiek in de raadzaal. Bij de rondvraag zegt de heer Veul dat bij de laatste elreuleerende stukken er 1 was over eenzijdige ontwape ning. Daarbij was een verzoek om de circulaire te ver spreiden en ook was bijgevoegd een uittreksel van de handelingen der Eerste Kamer, betreffende deze zaak. Spr. had het wel gewenscht gevonden da'; aan deze zaak meerdere aandacht was geschonken. In de ge meente wordt ook met een lijst geloopen en het was wel gewenscht een beter inzicht in deze zaak te krijgen. Spr. is tegenstander van eenzijdige ontwapening en toen spr. de lijst ter teekening werd aangeboden, heeft spr. niet geteekend en is een debatje ontstaan. Het is iets niet geheel partijdigs en spr. zou dergelijke stukken krachtig ter harte wjllen zien genomen. Spr. hoopt daar om, dat ze In den vervolge nader onder de oogen worden gezien. De Voorzitter zegt er bijna spijt over te hebben de stukken in de portefeuille te hebben gedaan. Spr. heeft den heer Veul uit laten spreken, maar oordeelt dat de landspolitiek niet in de raadzaal der gemeente be hoort te worden gebracht. Laten wij onze eigen boontjes maar zoo goed mogelijk doppen. Over de landspolitiek kunnen we onze meening tot uiting brengen door onze stem bij de verkiezing van de Tweede Kamerleden uit te brengen. Spr. zegt dat de heer Veul de vlootwet en de eenzijdige ontwapening ter sprake brengt, en de des betreffende stukken gecirculeerd hebben omdat ze nu eenmaal waren ingekomen, niet omdat we het ermee eens of niet eens zijn, en spr. stelt voor dat ook in 't midden te laten. De heer Veul meent dat de bespreking toch haar goede zijde heeft. De Voorzitter gevoelt er niet voor om die zaken hier te bespreken, het gaat onze gemeente niet aan. De heer Van der Plas ls het met de opvatting van den Voorzitter eens en de heer Vries noemt de politiek een raar iets. De heer Kooger zegt dat de bespreking ja zoo koud op het dak komt, je weet niet wat je er van zeggen moet en spr. vindt daarom wat de Voorzitter zegt, wel goed, hoewel spr. er niets op tegen heeft De heer Vries: Om een debatje te voeren? De heer Kooger: We zijn niet goed onderlegd, om de hooge politiek te bespreken. Ook de overige leden oordeelen dat deze bespreking hier niet thuis behoort. De heer Kruit informeert of voor den a.s. winter al maatregelen zijn genomen tegen de werkloosheid. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor den a.s. winter daarmee gereed zijn. Er zullen er zooveel in 't Zwanen- water geplaatst kunnen worden, dat vermoede]ijjc geen werkloosheid in deze gemeente zal heerschen. Dat is de toezegging van den heer Van Honschoten, namens dc naarolooze vernnootschap. De tewerkstelling heeft plaats onder de oude voorwaarden. Hierna volgt sluiting. Bij den veehouder G. v. D. werd Maandag jl. een kalfstier door den bliksem getroffen en gedood. Ter secretarie dezer gemeente is wederom aan gifte gedaan van een geval van mond- en klauwzeer onder het vee van den veehouder J. v. d. F. Tot op heden is één koe aan de ziekte gestorven. Op het strand te Callnntsoog, even voorbij de grens van de gemeente Den Helder is aangespoeld het lijk van den verongelukten korporaal-seiner J. Broers, die, zooals men weet, bij de jl. gehouden manoeuvres is verongelukt. Aan de veiling werd verhandeld in: Sept. 1930 Aardappelen Slaboonen Snijboonen Roode kool Gele kool Witte kool Gele nep Uien Bieten Peen Bloemkool Tomaten Zilveruien Chin. Witkrop Grauwe erwten Vale erwten Groene erwten Tuinboonen 530.500 K.G. 14.783 K.G. 577 K.G. 251,025 K.G. 46.100 K.G. 502.000 K.G. 98.725 K.G. 133.975 K.G. 4.925 K.G. 8.525 K.G. 3.257 K.G. 6.195 K.G, 880 K.G. 90 K.G. Sept. 1029. 457.006 K.G. 13.750 K.G. 70 K.G. 409.150 K.G. 36.875 K.G. 570.750 K.G. 139.805 K.G. 132.575 K.G. 1.300 K.G. 850 K.G. 1.956 st. 10.030 K.G. 1.925 K-G. 280 st. 1.660 K.G. 5.160 K.G. 1.080 K.G. 1.080 K.G. f42.718.44 te- de Groot een Geertruida Tijm. Cornelis Stam on Ma ria van Straaten. Gehuwd: Johannes Scheorman en Tekela Johanivi Schipper. Theodorus Jacobus van den Berg en Ca- tharina Spaans. Overleden: Franciscus Bernardus Schoon, oud 68 jaren, echtgenoot van Maartje Kraakman. Cor nelis Zwagerman, oud 2 jaren. Jan Stoop, oud 80 jaren, weduwnaar van Cornelia van don Berg. Maartje van der Oord, oud 40 jaren, echtgcnoote van Arie Rens. BREEZAND. Bloembollcnveiling. Uitslag van gehouden bloemboll en veiling op Dins dag 7 October, 's morgens half elf. Handel kalm. Darwin tulpen: Centenaire z 11 op f 1,20; id. z 1112 f 0.95; Clara Butt z 10 f 0.50; Pride of Haarlem z i) f 0.40f 0.60; Farne Sanders z 10 fl. Enkele late tulpen: Inglesc. Pin'k z 10' f 0.G5; Moon light z 11 f 1.60. H.I. Hart Nibbrig 8 op f 0.14; id. 7—8 f 0.12; Iris Fil Imperator 8 op f 0.38. Plantgoed. Enkc-le vroege tulpen: Scarlet Duc f20,—; Diana f25f30 per H.L. Dubbele vroege tulpen: Murillo f22f40; Theeroos f45 per H.L. Enkele late tulpen: Bouton d'Or f20; Picotee 18; Pluto f 16 per H.L. Breoder tulpen: Feu Ardent f 12 per H.L. Darwin tulpen: Prinses Elisabcth f20; Rcv. Ew- bank f 12; Pride of Haarlem f 16; Centenaire f20; Will Copland f25; The Sultan f22; Bartigon f30f 40; Mad. Krelag© f22; Lacandeur f 14; Proff. Rauwen- hoff f20; Painted Lady f 18 per H.L. Dinsdag 21 October weer veiling. LANGENDIJK. Hoewel er weer heel wat sneesenkool te koop wordt aangeboden, ls de handel in dit product nog bijzonder slap. In verband mot den slechten toestand op de groen- tenmarkt en de weinig gunstige vooruitzichten voor den komenden wintor is men zeer voorzichtig bij het lcoopen van winterkool. We hoorden dan ook weinig gedecideer de pryzen noemen. Gebrek aan bergplaats zal er dezen winter ongetwijfeld niet zijn, daar er in het Ambacht weinig kool wordt geteeld. De huurprijs voor bergruimte zal ongetwijfeld verband houden mot het verhoogde aan bod.» ZUIDSCHARWOUDE. Zondagavond kwam bij den heer M. een vreemd per soon b'lnnenloopen, die om brood vroeg. De bewoners waren reeds ter ruste, doch hadden de deur opengelaten omdat de oudste zoon ftog moest thuis komen. Hij be gaf zich naar den zolder, waar twee kinderen sliepen, die op 'net zien van den man begonnen te gillen. De heer M., die over een goede dosis spierkracht beschikt, pakte hem aan en vroeg naar zijn bedoelingen. „Honger" was het antwoord. Intusschen bleek al spoedig dat men met een zenuwpatiënt te doen had, zoodat de heer M. hem wat kalmeerde* en hem bij de politie wist te brengen. Deze vond het beter hem naar Noordseharwoude te Dit is een aardig grapje als jullie precies doet, wat ik je hier vertel. Knip het linkscho ronde plaatje netjes uit, plak het op een stuk karton, dat je net zoo groot en rond geknipt hebt. Maar, op de plaats, waar de vier zwarte 'puntjes zitten, 4 gaatjes. Knip dan het an dere plaatje uit en plak dat aan den anderen kant van het karton, maar zoo, dat de kooien onderste boven staan, vergeleken bij het eer ste plaatje. Maak nu weer vier gaatjes, maar zoo, dat ze correspon- deeren met de gaatjes van het eer ste plaatje. Het moet precies gedaan worden, anders lukt het grapje niet Neem nu een flink touwtje en knip het in tweeën. Maak het nu vast zooals je op het derde plaatje ziet. De heide einden touw moeten even groot zijn. En nu komt, 't. Neem nu in iedere hand een lus en draai de eindjes touw in elkaar. Trek nu da handen uit elkaar, zoodat het touw weer los draait, t kartonnetjes draait mee en do kanaries zjjn in hun kooi en de papegaai zit op zijn stok. Een nieuw geduld-spel. De omzet bedroeg in September 1930 gen f 66.077.01 in September 1929. Vergadering van den Raad der gemeente War- menhuizen op Donderdag 9 October 1930, n.m. 5 uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Voorstel tot opheffing van de O. L. School te Schoorldam. Door de meerderheid van B. en W. wordt voorge steld de O. L. school te Schoorldam met ingang van 1 Mei 1931 op te heffen en de kinderen over te plaatsen op de O. L. school te Warmenhuizen (Dorp) op de navolgende gronden: lo. de leerlingen zullen op de O. L. school (Dorp) waaraan 3 leerkrachten zullen zijn verbonden, beter onderwijs genieten als op een éénmansschool; 2o. voor de gemeente zal deze opheffing jaarlijks aan uitgaven minder bedragen in totaal pl.m. f 1600. De kosten n.1. van het onderwijs te Schoorldam be dragen jaarlijks pl.m. f 400; op de O. L. scholen zijn te zamen 100 leerlingen, dus per leerling bedragen de kosten f 4. Op de bijzondere scholen in de ge meente zijn ruim .300 leerlingen en zullen de uit- keeringen ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920 jaar lijks 300 maal f4 is f1200 minder zijn. Wat de ingekomen adressen in verband met de opheffing betreft, wordt rloor de meerderheid voor gesteld deze verzoeken voor kennisgeving aan te nemen. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand September 1930. Geboren: Nicolaas VVinandus, zoon van Gerrit Dekker en Kantje van Diepen. Theresia Anna, doch ter van Jacob Pater en Anna van Stralen. Johannes Hermanus, zoon van Pieter Langedijk en Dieuwer- tje Molenaar. Corneiis, zoon van Johannes Ruiter en Maria VVijnker. Theodorus Cornelis, zoon van Johan Stoop en Catharina Kramer. Cotharina, doch ter van Nicolaas Wester en Catharina Bleeker. Guurtruida Anna, dochter van Cornelis Bleeker en Catharina Petronella Gildemeijer. Berendina Johan- na, dochter van Peter Hoeve en Jannetje Groen. Teun is Ilendrikus, zoon van Teunis Rijkeboer en Hendrik.je Zwiers. Ondertrouwd: Johannes Bleeker en Cornelia Stam. Cornelis Petrus Zonneveld en Geertruidn Pankras. Cornelis Groot en Gerritje Bregman. Arie Johannes van Rijswijk en Geertje Hoogland. Nicolaas Antonius Venneker en Guurt'e Tesselaar. Gerardus Voor Rekenkunstenaars. •i Neem negen kleine ronde cartonnen schijfjes muntstukjes en knoopen zijn natuurlijk ook goed en plak het bovenstaande plaatje op een stuk karton. Nu leg je je muntstukje op een der onbezette krin gen (b.v. op 1) en springt de zwarte lijnen vol gend ovor een andere kring (b.v. over 2) naar een derde kring (b.v. naar 3;. Dan neem je het tweede muntstukje en doet hetzelfde. Reeds bezette kringen mogen niet meer als begin of eindpunt gebruikt wor den. Het gaat er nu om alle 9 de muntstukje op deze wijze op oen kring te krijgen. Probeer het maar eens! Van de 49 getallen in de verschillende velden van dit vierkant, waarbij elk getal uit twee cijfers bestaat, moeten er 24 geschrapt worden en wel zoodanig, dat cle som van de overschietende 25 getallen juist 18S7 bedraagt, Ieder der drie getallen (75, 93 en 50) moet minstens cén keer geschrapt zijn en minstens één keer over blijven. Hoeveel keer moet men het getal 75, en het getal 93, en het getal 50 schrappen? (•[UBurorjp CKJ ipBurn Ü8A9Z £0 ipjüm H9TJJ90A c£ iSuresojdo) Het is algemeen bekend, dat er fotografietoestellen zonder lenzen zijn, de z.g. speldeprik-camara's. Op dezelfde wijze kan men ook een microscoop zonder lenzen maken, en niet eens zoo'n slechte; een goed geslaagd toestel vergroot 64 maal. Wij nemen oen korten, leegen garenklos, die niet- langer is dan ongevoer 2 c.M. (fig. 1), waarna'wij de opening aan één kant verder uitboren. Dan maken we de binnenzijde zwart, waarvoor wij het beste Oost.- Indischo inkt kunnen nemen. Nadat de klos weer droog is, bevestigen wij een rond uitgeknipt plaatje mica of celluloid op het vergrooto gat met een paar spijkertjes (B op fig. 1). Op het andere gat wordt een stukje zwart karton geplakt C en met een naald wordt juist in het midden daarvan een gaatje ge prikt (D). Dit. gaatje mag niet te groot zijn, anders wordt het hoeld onscherp. Om den microscoop nu tc gebruiken, wordt het voorwerp met een beetje water vastgekleefd op het doorzichtige plaatje (B). Als men nu door het gaatje D kijkt, en den microscoop tegen het licht houdt, ziet men het voorwerp vergroot. In fig. 2 zien wij de wer king van den microscoop verklaard. Hoe dichter een voorwerp bij ons oog is, hoe grooter het lijkt. Wij zouden dus een voorwerp heel groot kunnen zien, als wij het maar dicht bij ons oog konden brengen. Maar zoodra een voorwerp minder dan 10 c.M. van het oog verwijderd is, zien wij onscherp. Wij kunnen met onze microscoop nog scherp zien op ongeveer 2 c.M. afstand (de lengte van de klos) en daarom zien wij de dingen 64 maal vergroot. Fig. 3 beeldt do vleugel van een doode vlieg af, die zoo groot als oen hand lijkt. Een haar lijkt zoo dik als een touw. Wij kunnen ook de bekende Jnfusoriën zien, microscopisch kleine diertjes. Wij laten daar voor een beetje hooi in water weeken en na een paar dagen worden een paar druppeltjes op het doorschij nend plaatje gelogd. Wij zullen dan in het water ho" dorden kleine diertjes zien krioelen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6