Alniiii Nieiws- Almitniit-UMliHllii, De gebeurtenissen in Turkije. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Intrede van een nienwe part ij De toestand in Russische kindertehuizen. Donderdag 9 Octöber 1930. SCHAGER 73ste Jaargang No. 8745 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot '9 morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23339. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regel9 f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plnatsruimte berekend, t DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Die aan den willekeur van de Republi keinsche Volkspartij een einde zal maken. Nederland heeft belang bij een bloeiend Turkije. (Bijzondere correspondentie.) HET is reeds meer gezien, dat het onmogelijk bleek om van een volk te eischen, dat het in de politiek één en dezelfde gedachten- heeft. Men kan zich nu eenmaal geen overtuiging laten opdringen, men wil door nadenken en door toetsen aan ervaringen een eigen meening vormen en die zoo noodig wijzigen. In de Turksche Republiek werd de politiek be- heerscht door één enkele partij, de Republikeinsche Volkspartij. Aan het hoofd di'er partij staat de Gazi, de nationale held Moestafa Kemal Pacha; tot die partij behoort de Premier Ismet Pacha en zoovele anderen. De wil der Republikeinsche Volkspartij was wet voor het geheele Turksche volk. In elke plaats van eenige beteekenis ziet men een gebouw, dat behoort aan die Volkspartij, in enkele plaatsen is het een voudig een bureau, in andere is er een groote ver gader- en feestzaal aan verbonden. Reizende door Turkije bemerk!' iffèn dadelijk den enormen invloed van deze politieke partij,, .tyapt wanneer men met een Vali of Kaimakan, dus een gouverneur of ondergouverneur en andere hoog waardigheidsbekleders te zamen komt, dan ontbre ken in hun gezelschap nooit de kopstukken van de Volkspartij. Die partij was een geweldige macht in den Staat, want niet alleen waren tot leden van het Parlement slechts verkiesbaar aanhangers van de Republikeinsche Volkspartij, maar buitendien moest men den kopstukken dier partij nog naar den zin zijn. Ik ken een gewezen Tursch Kamerlid, die een paar keer een eigen meening uitte en toen al spoe dig ex-Kamerlid was. De Republikeinsche Volkspartij was de eenige partij, die geduld werd en daarmede basta. Andere partijen met andere grondbeginsels, andere denk beelden omtrent de welvaartspolitiek, om maar iets te noemen, of wat dan ook, hadden in de oogen der heerschers van Turkije geen recht van bestaan. Dit moest op den duur tot een conflict leiden. Im mers is juist b.v. de welvaartspolitiek in Turkije van het grootste belang en is het toch te dwaas, dat geen kritiek daarop toelaatbaar is. Jarenlang heb ben de denkbeelden van Ismet Pacha de welvaarts politiek van Turkije beheerscht entot mijn spijt moet ik bekennen, niet steeds in het belang van het Rijk. Maar al te veel aandacht werd gewijd aan spoor wegbouw, met veronlachtzaming van het doen uit voeren van werken, welke meer direct tot de wel vaart van het land zouden kunnen bijdragen. Zoo heb ik met eigen oogen gezien hoe men spoor wegen aanlegt van de Zwarte Zee naar het binnen land door het meest onherbergzame land, dat men zich maar denken kan. Voor personentreinen is daar ook geen behoefte en goederenvervoer is er niet, maarkan komen. Bij het eindpunt van de Zwarte Zet heeft men steenkolen ontdekt, indien die tot exploitatie zouden komen, kon men in oorlogs tijd in vredestijd natuurlijk ook het binnen land van Turksche steenkolen voorzien. Had men meer aan vredestijd en minder aan oorlogstijd ge dacht, dan zou men zich eerst vergewist hebben omtrent de zekerheid van steenkoolaanwinning en dan pas aan den spoorwegbouw hebben gedacht. De Turken zelf hebben geen verstand van steenkolen mijnen en evenmin het geld voor de exploitatie, en moeten dus èn techinici èn kapitaal uit het buiten land halen. Dat gaat zoo gemakkelijk niet, vooral bij een tegenover vreemdelingen stroeve regeering en daarom is het verkeerd gezien eerst millioenen re stoppen in een onrendnhelen spoorweg en dan pas te gaan denken aan de exploitatie der midde len om den weg rendabel te maken. Op het gebied van grootere uitbuiting van het vruchtbare grondbezit is de regeering van Ismet Pacha, dus van de Republikeinsche Volkspartij, evenmin gelukkig. De greote rivieren in Klein-Azië stroomen door duizenden hectaren zeer vruchtbaren bodem, doch ten gevolge der eeuwenlange verwaar- ioozing heeft men slechts schade en weinig nut van die rivieren. Herhaaldelijk treden zij buiten hun oevers en verwoesten de te velde staande gewassen, terwijl nagelaten is om door een doelmatige irriga tie de productiviteit te bevorderen. De rivieren, beteugeld en voor irrigatiedoeleinden benut, de productiviteit vergroot, het transport van de producten naar de spoorwegen door het aanleg gen van wegen verbeterd, ziedaar daden, die tot verhooging van de volkswelvaart kunnen bijdragen. Ismet Pacha heeft dit nagelaten, de productiviteit van het land is minder groot dan vóór den wereld oorlog, daar de zeer bekwame landbouwers, de Ar meniërs en Grieken verdwenen en de Turken nog niet voldoende op de hoogte zijn en niet alleen kan het land de baten, die een grootere productie had kunnen doen vloeien, niet missen, maar de ge ringere productie, dus een afname der baten, is een ware catastrofe voor Turkije. Reeds twee jaar ge leden heette het reeds, dat Moestafa Kemal Pacha allerminst tevreden was met de resultaten van het ministerie-Ismet Pacha. Men had toen reeds kennis gemaakt met de gevaren van de gevolgde spoorweg- politiek. De Zweedsche groep, die met de Turksche Regee ring een contract had gesloten voor het bouwen van spoorwegen, het leveren van rails, rollend materieel enz., had plotseling te kennen gegeven dat zij 100 meer moest eischen. Dit bracht een groote conster natie teweeg. Er werd een vergelijk getroffen en Behidj Bey, de Minister van Openbare Werken, die het contract gesloten had, verdween uit het ministe rie. De nieuwe minister wilde enkele aanbestedingen ter verbetering van den toestand in de groote rivier dalen houden, maar dit liep mis. Zoogenaamde Turksche ingenieurs die bij ons nog niet eens voor het ambt van opzichter goed ge acht zouden worden ontwierpen de plannen en bestekken, die naar niets leken. Drie aanbestedin gen werden gehouden, de gegadigden waren uit sluitend Turken, voor twee der werken waren het geen vaklieden en moest de aannemer in het bui tenland assistentie zoekpn, er kwam niets van te recht; in het derde geval was de laagste inschrijver een uitstekende Turksche aannemersfirma, die ech ter het werk niet kon uitvoeren, omdat de geheele opzet van het werk verkeerd en dit onuitvoerbaar was. Verdere aanbestedingen werden tot nader da tum opgeschort. Een tijd lang werd de aandacht van de binnen- landsche politiek afgeleid door den opstand dei- Koerden. Deze gaven de Turken de handen vol werk, vooral daar ze steeds over de Perzische grens wip ten, waar de Turken hen niet mochten achtervolgen. Ten slotte gelukte het den Turken om de Koerden te verslaan. Niet zoodra was de rust aan de grenzen aldus te ruggekeerd of in de binnenlandsche politiek begon het gevaarlijk te gisten en wel dusdanig dat de Gazi begreep, dat er met de meening van anderen reke ning gehóuden diende te worden, b.v. dat de dom- perpoliek der Republikeinsche Volkspartij diende plaats te maken voor een ruimere politiek, zoodat meeningen van derden behoorlijk geventileerd zou den kunnen worden. Deze houding van den Gazi pleit voor diens bree- den blik op zaken en voor zijn goed inzicht. Wan neer ik bedenk, dat in Maart van dit jaar de Gazi, tijdens zijn aanwezigheid in Smyrna, een hem toe- behoorend prachtig huis op de Boulevard ten ge schenke gaf aan de Volkspartij, clan treft het mij bijzonder, dat hij een paar maanden later ingezien heeft, dat de tijd gekomen was om aan de almacht van die partij een einde te maken. Zoo zien wij dan ook, met officieele goedkeuring van Moestafa Kemal Pacha, een nieuwe, de Liberale Paitij, ontstaan. Leider daarvan is Fethi Bey, Turksch Gezant te Parijs, een man van groote be kwaamheden. Er wordt beweerd, dat de Gazi, die de ontevre denheid met de resultaten van het beleid van Ismet Pacha niet onderschatte en ook persoonlijk dit be leid afkeurde, de oprichting der nieuwe partij be vorderd heeft. Zeker is, dat gedurende het laatste jaar herhaaldelijk gemompeld werd, dat er oneenig- heid bestond tusschen den President van de Repu bliek en de Premier. Ismet Pacha is ontegenzeggelijk een buitengewoon knap man, maar ik kreeg, wanneer ik het voorrecht had hem te ontmoeten, steeds den indruk dat hij geweldig koppig is. Ik moest dan denken aan het alleraardigste boek van Jules Verne, getiteld Keni- ban de Stijfhoofdige en beschouwde Ismet als een Keraban le klas. Groote ontvredenheid in breede lagen der bevolking kon niet uitblijven en de meet ontwikelde Turken werden beu van het enge keurs lijf der dicipline van de Republikeinsche Volks partij; iedereen, ook Vali's etc., hadden de bevelen af te wachten van het partijbestuur dat weer van hooger hand (in casu door Ismet Pacha) gerin geloord werd. Turken van alle rangen en standen hadden daar genoeg van gekregen en het was een verademing, tóen eindelijk de veiligheidsklep behoorlijk kon werken en voor een nieuw orgaan, de Liberale Par tij, in de politiek van Turkije ruimte gemaakt werd. Begin September is de oprichter en leider der Li berale Partij Féthi Bey per stoomboot te Smyr na aangekomen. De Republikeinsche Volkspartij had weliswaar ge zorgd dat verboden was om te vlaggen, en om aan boord te gaan, maar de politie heeft noch het een noch het ander kunnen beletten. Overal werd ge vlagd. het enthousiasme onder de bevolking was geweldig. Men ziet toch in Féthi Bey den man, die nieuwe krachten in het bestuur van den Staat zal brengen en zoodoende de ellendige economische toestand en de nooden van het volk verbeteren. Toen de boot ten anker ging werden alle sloepen, die aan de landingsplaats der douane gemeerd la gen, door duizenden bestormd en roeide een dichte drom menschen naar het stoomschip, dat van alle kanten beklommen werd. Aan het begroeten en toe juichen van Féthi Bey kwam geen einde, men was door het dolle heen, Féthi Bey werd bijna verstikt en is letterlijk van boord naar de auto gedragen. Ge weldige manifestaties hadden plaats, men hoorde niets anders dan leve Féthi Bey, leve de Gazi, leve de Liberale Partij. Eenige leiders van de Volkspartij die een tegenmanifestatie op touw wilden zetten, zijn niet aan het woord gekomen. De bureaux van het dagblad „Anadolu", orgaan der Rep. Volkspartij, werden met steenen gebombardeerd en het blad is drie dagen lang niet durven verschijnen. In het Stadion heeft Féthi Bey voor een menigte van 30.000 menschen. een rede gehouden, waarin hij het bestuur van Ismet Pacha fel heeft gecritiseerd en met name diens marinepolitiek heeft gehekeld en het een schande heeft genoemd zooals daarbij h»-' geld van het Turksche volk was verspild. Ook de monopolies, vooral de haven-menopolies heeft hij IN IEDER PAKJE KEG'STHEE BEVINDT ZKH EEN BON VGDD EEN PLAATJE sterk aangevallen en er op gewezen hoe al het geld dat daar binnen komt, in de zakken van een kliekje personen terecht komt. In een groote handels- en havenstad als Smyrna, sloeg dit alles natuurlijk in. Alle in het Turksch uitkomende dagbladen van Smyrna, behalve natuurlijk de Anadolu zijn op de hand van de nieuwe partij en hebben de regeerirg voortdurend gecritiseerd. Féthi Bey heeft, onderweg naar Angora, ook in den omtrek van Manisa en Aiden een enthousiaste ontvangst gehad en overal zijn besturen van de nieuwe partij gevormd en men denkt, dat bij de aanstaande gemeenteraadsverkit - zingen, de nieuwe partij in vele plaatsen de overhand zal krijgen en eveneens het volgend jaar hij de ver kiezingen voor de Groote Nationale Vergadering. De Groote Nationale Vergadering werd, gedurend.' deze beroeringen, die zonder bloedvergieten afliepen, voor 22 September bijeengeroepen, ten einde te be raadslagen over de saneering van de Turksche finan ciën en het stabiliseeren van het Turksche Pon waartoe men dan machtiging verzoekt om over te mogen gaan tot uitgifte, van liet nieuwe bankpapier, tot het bedrag van het surplus van vreemde deviezen, welke door het uitvoerseizoen waren ontstaan. Het schijnt in de Groote Vergadering warm te zijn toegegaan. Féthi Bey, die inmiddels hij een vacature afgevaar digde is geworden, heeft het Ministerie geducht aan gevallen en er onder anderen den Minister van Jusii tie van langs gegeven, omdat die zich hij de gemcl gebeurtenissen ernstig vergaloppeerd en onsterflijk geblameerd heeft. Ismet Pacha heeft zeer handig gemanoeuvreerd om het heft nog in handen te houden. Hij is met zijn kabinet en bloc afgetreden, docli tevens weer met de vorming van een nieuw ministerie belast. Dat i< tevens gereconstrueerd uit den strijd teruggekome n nadat de ministers van Justitie, Economie, Onderwijs en Openbare Werken geofferd waren om plaats te maken voor personen meer in den smaak der nieuwe Liberale Partij. Of het leven van het nieuwe kabinet Ismet Pasha van langen duur zal zijn, is twijfelachtig, het ver luidt zelfs, dat de Gazi bereid is, indien 'slands be lang dit eischt, als President van de Republiek af te treden en als Premier op te treden. Dit zal, dunkt mij, noch waarschijnlijk noch wcnschelijk zijn. Im mers kan de Gazi, de volksheld, als President der Republiek moeilijk gemist worden, zijn persoonlijk heid is heel moeilijk op die positie te vervangen. Als Premier zou hij wellicht zijn naam verliezen en dat zou voor de jonge Republiek fataal zijn. Er zal nog heel wat water door den Rosphorns strocmen, alvorens de gemoederen in Turkije tot rust gekomen zullen zijn. De economische en financieele toestand is niet gunstig en het is dringend noodig, dat men een Kerahan-houding tegenover vreemdelingen laat va ren. Van Féthi Rev wordt een verstandige houding tegenover vreemdelingen verwacht en men getuig! van hem, dat hij vreemd kapitaal naar Turkije wil trekken, niet in den vorm van een leening, maar in ondernemingen van allerlei aard. Turksch Klein-Azië is een zeer rijk land met groo te mogelijkheden, maar dat slechts met behulp van het kapitaal en de bekwaamheden van vreemdelin gen tot ontwikkeling kan komen. I)e Turken mis sen thans zoowel kapitaal als vakkennis, beiden kun nen zij leenen en daardoor langzamerhand eigen kapitaal en eigen vakkennis verwerven. Maar dan moeten de Kérabnns in Turkije gedwon gen worden een toontje lager te zingen. Nederland heeft er belang bij dat Turkije in bloei toeneemt, daarom zullen wij de ontwikkeling der gebeurtenissen met belangstelling volgen. Tafereolen aan het licht gebracht, die erger waren dan de somberste veronder stellingen. De Russische medewerker van het „Hsbl." schrijft: De voorzitter van de Kinder-commissie van het Centraal Uitvoerend Comité, Semasjko (de gewezen volkscommissaris van hygiëne) publiceert in de „lz- westia" de resultaten van een onderzoek, ineesteid door 33 „brigadesbestaande uit 133 vertegenwoor digers van verschillende sovjet-instellingen, naar de toestanden in de kindertehuizen, waar de daklooze kinderen verpleegd worden. Semasjko spaart geen woorden om die toestanden te hekelen. Dit onderzoek, aldus Semasjko, heeft tafereelen aan het licht gebracht, erger dan de somberste ver onderstellingen deden vermoeden. De toestand van de kinderen in die tehuizen van den sovjet-staat is wanhopig. Ofschoon de sovjet-regeering cn de Exe cutieve herhaaldelijk ten strengste verboden hebben kindertehuizen uit de ecne plaats naar de andere over te brengen, geschiedt dit nog steeds. Zoodra oen of andere instelling het gebouw van een kinder tehuis voor haar doeleinden geschikt acht, worden de kinderen op straat gezet. Op deze wijze is elke min of meer geregelde opvoeding en opleiding der kinderen ten eenenmale onmogelijk. De materieele positie der kindertehuizen is af schuwelijk, schrijft Semasjko verder. De brigades rapporteeren bijv. het volgende: „De verpleegden zijn gedwongen te bedelen of te stelen." Semasjko voegt er terecht verontwaardigd bij: „En dat noemt men bestrijding van de dakloosheid!" Daar de over heid hen geen kleeren verschaft, zijn de kinderen niet in staat de school en de werkplaatsen te bezoe ken, rapporteeren eenige brigades. De bestrijding van het analphabetisme is dan ook een wassen neus. De kinderen worden slecht gevoed. Zij krijgen al leen datgene, wat niemand anders wil gebruiken, liet gebeurt zelfs, dat reeds klaargemaakt voedsel uit het kindertehuis weggedragen wordt, omdat een andere sovjet-instelling dat voedsel opeischt. De gezondheidstoestand van de kinderen is in overeenstemming met deze „verpleging'. Kinderen die aan schurft, trachpom e. d. ziekten lijden, wor den niet geisoleerd, van de gezonden en besmetten ze. De idioten en krankzinnigen bevinden zich in dezelfde vertrekken als de normale kinderen. Se masjko stelt de volgende vraag: „Als het zoontje of hei dochtertje van den directeur van het bureau voor volksgezondheid in één vertrek met schurfti- gen zou ondergebracht worden, of indien zijn kin deren samen met idioten opgeleid zouden worden, wat zou hij dan zeggen? Maar in de kindertehui zen worden weezen verpleegd en voor die is alles goed genoeg!" De opvoeders zijn voor het grootste gedeelte onge schikt voor deze taak. Den moeilijken arbeid in de kindertehuizen leiden zij, die geen betere betrekking konden krijgen. Het gevolg van deze omstandighe den is, dat de tehuizen in plaats van een middel tot bestrijding van de dakloosheid te zijn de dakloos heid juist aanmoedigen. De kinderen vluchten hij de eerste de beste gelegenheid. Dit geschiedt niet al leen in de afgelegen gedeelten des lands, maar te Moskou en in het gebied van Moskou. In den loop van liet laatste jaar zijn alleen in het gebied van Moskou 1380 verpleegden uit kindertehuizen ge vlucht. De overweldigende meerderheid van de te genwoordige daklooze kinderen zijn vluchtelingen uit de tehuizen. De staat besteedt veel geld aan de

Schager Courant | 1930 | | pagina 1