Baars Oosterman flinke Jongens. E.M. Jsarsma Haard, Werkster gevraagd. bekwaam Timmerman, flinke Boerenknecht, Bietenrooiers Gemengd Nieuws. De handel in verdoovende middelen. Een lading Persische kunstschatten. Een auto van f1200. Dumping van Sowjet-goederen ia Engeland. Tweede Kamer. Advertentiën. B1C.II - OUBESLUISI. BIJ 5 pond Gom. Spek 5 Eer. 5 Dik Rundvet Met-, lever- en f 1.75 f 1.75 f 2.25 Bezoekt de Zuiderzeewerken. Autobusdienst WIERINGEN-SCHAGEN. Fokrammen een Slagerij een fiets heelt weggenomen, ning zijn te houden met een verplaatsing van de tram achter de boomen, zoodat daar de rooilijn van de voor tuinen op ten minste 12 M. uit de boomenrij moet ver wijderd blijven, of waar geen boomenrij aanwezig ie, 18.50 M. uit het midden van den weg. Het zou mij aangenaam zijn, Indien uw college zich met deze richtlijnen zou kunnen vereenigen. Voor zooverre de grondeigenaren langs de rijks wegen met het vorenstaande geen rekening zouden willen hou den zullen bij nieuwen bouw langs den rijksweg vergun ningen voor nieuwe uitwegen naar den rijksweg niet zonder meer kunnen worden verleend. INBRAAK TE ENSCHEDE. Voor 1600 oigaretten gestolen. Te Enschede is ingebroken in het magazijn van een grossier in rookartikelen. Een partij cigaretten ter waarde van f600 werd ontvreemd. De politie slaagde er spoedig in het grootste gedeelte van het gestolenc op te sporen en in beslag te nemen. Een der daders, een 32-jarige recidivist, word gearresteerd. De tweede inbreker, een jongen van 19 Jaar, is voortvluch tig. De rest van het gestolene werd bij een caféhouder in beslag genomen. Het is gebleken, dat de inbrekers de cigaretten in gakken naar een in de nabijheid staand huis hadden gebracht. Belangrijke Inbeslagname In de haven van Hongkong. Uit Genève wordt gemeld: Aan de eendrachtige samenwerking van het opium comité van den volkenbond met de Italiaansche en Chineesche politie is het gelukt, een zeer omvangrijken handel in verdoovende middelen op het spoor te komen. Twee en vijftig kisten met heroine en andere verdoo vende middelen zijn door de Chineesche ambtenaren ln de haven van Hongkong in beslag genomen. De kisten werden maanden geleden van Constantl- nopel naar Triest gezonden, per spoor of per schip, en vandaar met het stoomschip „Hilda" van den Nord- deutsche Lloyd naar China verscheept De Italiaansche politie kreeg de lucht van dit zaakje en waarschuwde het comité van den volkenbond, dat zich terstond met alle In aanmerking komende instan ties in het Verre Oosten in verbinding stelde met het resultaat dat de „Hilda" bij de aankomst te Hongkong door de Chineesche haven-autoriteiten werd opgewacht en de 52 kisten gevonden w.erden. In volkenbondskringen is men over dit resultaat zeer tevreden, waardoor het groote belang van de samen werking der verschillende landen duidelijk bewezen is. Op avontuurlijke en geheimzinnige naar Londen vervoerd. wij zo Te Londen la een schip aangekomen met een lading Perzische kunstschatten geschat op een waarde van meer dan tien mlllioen gulden, bestemd voor de tentoon stelling, die in Januari in de Koninklijke Academie wordt geopend. Het vervoer van deze kunstschatten is tegelijk avontuurlijk en geheimzinnig in zijn werk gegaan. Zij zijn tijdelijk ter beschikking gesteld door den sjah van Perzië en bestaan uit robijnen en smaragden, turkoisen en diamanten, zijden tapijten ln lang vervlogen eeuwen geweven en afkomstig uit de graven der vroegere sjabs. Enkele dezer voorwerpen zijn nog nooit onder de oogen van een ongeloovige geweest. Al deze schatten zijn ver voerd met het stoomschip „Baharistan". Bij het trans port moest men rekening houden met roovers, die ln de woestijn en onder de Arabische kust maraudeeren, zoo dat alles in het grootste geheim moest geschieden. De schatten werden met ter beschikking van den sjah staande vliegmachines uit Teheran over de bergen ver voerd en aan boord gebracht als een lading dadels. De bemanning van de „Baharistan" bleef volkomen onkun dig van den werkelijken inhoud van de kratten, die aan boord werden gebracht. Slechts de officieren wisten van de zending af. Toen de „Baharistan" te Londen aan kwam waren er zelfs geen detectives aanwezig om de schatten onder hun bewaking te nemen, zoozeer was het geheim bewaard. Over eenige maanden in den handel. De Daily Mail meldt, dat de Engelsche auto-fabriek Austin over eenige maanden een nieuwe auto met vier cylinders in den handel zal brengen, die voor 100 verkocht zal worden. Jaren lang hebben de Engelsche auto-fabrikanten ernaar gestreefd een bruikbaar wagentje voor dien prijs te leveren, maar allerei pogingen ertoe waren op niets uitgeoopen. Sedert eenigen tijd heeft de firma Austin ln alle stilte gewerkt aan een nieuw model van haar „Baby"- wagen die 130 kostte en nu is men zoo ver. Het nieuwe autootje biedt plaats voor twee personen, maar heeft bovendien een „kattenbak" (dickey). Hij: M'n dierbare! Zij: M'n lieveling! Vader (boven aan de trap): M'n gasrekening! Een nekslag voor de Engelsche kweekers. Harold Gibson, die vele jaren ln Rusland heeft door gebracht, heeft te Croydon gesproken over het dum pen van Russische voortbrengselen in Engeland, dus het verkoopen der goederen beneden, den prijs, om zoo doende de Engelsche markt te veroveren. Hij woont In het district van het New Forest, waar veel aardbeien geteeld worden. Dit jaar, vertelde Gib son, was het beschot heel slecht en de kweekers hoop ten dus geld te verdienen met het verduurzamen van hun vruchten. Omdat echter Russische aardbeienmoes voor twee stuivers het Engelsch pond (454 gram) te Londen aan de markt werd gebracht, loonde set voor de aardbelenkweekers de kosten n!ct, zelf hun vruchten te plukken. Gibson heeft hecle velden gezien waar de aardbeien aan de planten verrotten en wist dat vele kweekers nu hun planten hadden ondergespit. In een groot doel van Rusland groeien aardbeien zoo groot als de aardbeien waarvan in Engeland moes voor de jam-fabrieken wordt gemaakt, in het wild. Zij worden verzameld door de kinderen uit de vele weeshulzen. De moes is dus het product van den slavenarbeid van kin deren, waarvan men om politieke redenen partij trekt. Spreker vertelde verder dat op de markt te Rlng- wood eenige weken geleden voor een paar eenden nog 13 sh. 6 st. betaald werd. De volgende week was de marktprijs por paar 4 sh. 6 st. Vele boerinnen huilden. Bij onderzoek bleek dat een groothandelaar honderden Russische eenden voor 1 sh. het stuk had kunnen koo- pen en deze op de markt had gebracht. Gibson besloot met te zeggen dat het graan, hetwelk dê Sówjets in Engeland dumpen, door Ruasische solda ten van de boeren afgenomen is en dat zij het daarom tegen zoo lagen prijs in het buitenland te koop aanbie den. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Een doode, 40 gewonden. Uit Madrid. 14 Oct. Een sneltrein uit Madrid is in de provincie Ponteve- dra op het traject MadridVigo ontspoord, Er zijn oen doode en 40 gewonden,van wie enkelen in zeer ernstigen toestand verkeeren. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. De vier Inzittenden gedood. Uit Londen. 14 Oct. Op ongeveer 60 K.M uit de kust nabij Perth heeft men het wrak gevonden van een vliegtuig, dat gisteren Perth heeft verlaten en blijkbaar in zee is neergestort. De pi loot, twee leerling-vliegers en een verpleegster, vonden den dood. De eerste zitting is begonnen en daarbij deed de heer Van der Sluis (s.d.) het voorstel om aan de agenda toe te voegen do behandeling der Pachtont- wérpen. Na wat tegonkanting der Christ.-TIist. werd het voorstel aangenomen mot 51 tegen 21 stemmen. Aan de orde is vervolgens het wetsontwerp tot voor behoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag betreffende do invoering en de handhaving van methoden tot vaststelling van minimum-loonen. (Genève 1928.) Dit wetsontwerp werd aangenomen met 61 tegen 13 stemmen. Wijziging Zuiderzeesteunwet. Aan do orde is het wetsontwerp tot wijziging der Zuiderzeesteunwet. De algemeenc beraadslagingen worden geopend. Daarbij komt tevens in behandeling de conclusie van liet verslag der Commissie voor de Rijksuitgaven om trent den Brief van de Algemeone Rekenkamer ten geleide van een afschrift van de door haar gevoerde correspondentie met den Minister van Waterstaat in zake de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. De heer Duymaer van Twist is de eerste spreker en deze noemt de Memorie van Antwoord in hooge mate teleurstellend. Van sprekers nota, waarin dc toezeggingen zijn opgesomd in den loop der jaren aan belanghebbenden gedaan, maakt de Minister zich af door te zeggen, dat hij spr. op dien weg niet wil volgen. Had hij dit wel gedaan, dan zou gebleken zijn hoe weinig waarde te hechten is aan toezeggingen van een Minister der Kroon. Voorts wijst spr. er op, dat hij niet gevraagd heeft om schadevergoeding doch om tegemoetkoming. De Minister verklaart dat bij de Zuiderzeevisschers gebrek aan medewerking zou bestaan terzake van de liquidatie van hun bedrijf. Daartegen laat spr. een krachtig protest hooren, omdat die bewering absoluut onwaar is. Het zijn niet de visschers die niet mee willen werken, maar het is de Regeering die niet mee wil werken en die zich verschuilt achter de visschers. De Zuiderzeevisschers hebben de beloften der re geering vertrouwd, hun is belangrijke schadeloos stelling beloofd. Zij zouden in de eerste plaats op 's Rijks kosten in het bezit worden gesteld van vaar tuigen, geschikt en uitgerust voor de visscherij in de Noordzee. Ook spr. heeft op dit ministerieele woord vertrouwd. Anders had hij in 1918 nooit zijn stem gegeven aan de wet tot drooglegging der Zuiderzee. Spr. bespreekt vervolgens de werking der vigeeren- de wet en komt tenslotte tot de conclusie dat de Zui- derzeewet een groote verslechting is geworden. De Minister lapt nu die wet wat op en kalefatert wat bij. Spr. gaat in verband hiermede de kansen na, dat de wijziging der wet leidt tot het bereiken van de liquidatie van het Zuiderzeevisscherijbedrijf. In het wijzigingsontwerp wordt geen enkele nieuwe maat regel ter tegemoetkoming in de schade voorgesteld. De Minister laat den per.igen maatregel, die gunstig had kunnen werken, de tegemoetkoming in waarde vermindering van de eigendommen, ongebruikt. Spr. is overtuigd, dat de toestand onveranderd, zal blijven. Als de minister de aanmoediging van krediet- verleening e-en onverantwoordelijk bedrijf acht, welke waarde valt dan te hechten aan de daarvoor in het wijzigingsontwerp gestelde gunstige voorwaarden? Spr. becritiseert daarna de reorganisatie der Gene rale commissie. De heer Duijs (s. d.) vclgt nu als spreker en zegt dat hij van den heer Duymaer van Twist weer niets dan woorden heeft gehoord. Spr. wijst op het ini tiatief-ontwerp, in 1929 door de sociaal-democrati sche fractie ingediend. Dit wetsontwerp was onvol maakt; mftar het is bestreden o.a. door den heer Duymaer van Twist. Een generale revisie van de wet was noodig. En ziet, daar hebben wij nu de ge nerale revisie! En zal nu de rechterzijde deze Re geering verloochenen? Het wetsontwerp van de S.D.A P. mocht geen stag natie brengen in de indiening van het gedrocht, dat thans vóór ons ligt! Het moet met het begrips vermogen wel treurig gesteld zijn, als ze dót nog slikken. Zeven jaar heeft het geduurd, eer iets voor de visschers werd gedaan. Toen kwam er een Generale Commissie, waarin twaalf heeren zaten en nog twee visschers; daarbij heeft men toen nog een visscher benoemd die nooit bot had gevangen; niet waar mijnheer Duymaer van Twist! Dj^ heer Duymaer van Twist (A.-R.): Och, dat heb Je nl tienmaal verteld: je wordt er misselijk van. De heer Duijs: Daar blijft nu de generale revisie van den heer Duymaer van Twist? De christelijke heeren slepen de kiezers naar de stembus met de leus: God in het Staatsrecht! maar in de Kamer laten zij die leuzen loo| en. liet thans ingedien le ontwerpje komt niet tege moet aan de eenvoudigsto beginselen van recht! Bo ven de wet en de Grondwet staat het recht zelf. Spr. erkent: onteigening is net hier niet; gij pakt de schepen van de menscncn niet weg; maar in wer kelijkheid is 't toch wol onteigening, want gij pakt het heele bedrijf van ceze mensehen! Men heeft honderden millipene.i over voor de drooglegging der Zuiderzee maar men valt dood op één millioen voor de menschen! Ook buiten de onteigen:ngswet om kunnen de men schen worden geholpen. Help die menschen op grond van ons innerlijk rechtsgevoel. Het ontwerp bevredigt ons op geen enkel punt; de amendementen der Commissie van Rapporteurs evenmin. Intusschen zijn zij beter dan niets en zal jpr. ze dus accepteerch Maar ten aanzien van de vergoeding van loondervng en de motiveering der beslissingen van de Generale Commissie is dit ont werp volmaakt onbevredigend. De beste oplossing *oie, den visschers een ander bedrijf te geven. Maar n«. is de groote grief, dat niet allen een anderen werkkring kunnen krijgen. Do minister kan de kin leren opleiden tot wat hij wil, maar daarmede maakt hij de vernietiging van het bedrijf van de ouders niet goed. Spr. deelt mede dat zijn fractie verschillend*) amendementen heeft Inge diend betreffende tegemoetkoming aan waardever mindering, loonderving, credietverleening enz. en dient ten slotte een motie in, waarin de Kamer nis haar oordeel uitspreekt dat het gewenscht is, con grooter aantal vertegen woordigers van de Zuiderzeevisschers in de Generale Commissie te doen zitting nemen dan nu het ge val is. Voortzetting der virgndering Woensdagmiddag. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Man, Vader en Grootvader, de Heer GERRIT SCHRIEKEN, in den ouderdom van 68 jaren. Schagen, 14 October 1930. Wed. G. SCHRIEKEN— van Duin. Barsingerhorn, Wed. H. DUBBELMAN— Schrieken en Kinderen. De begrafenis zal plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats te Barsingerhorn, Vrijdag a.s., des namiddags half drie. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder TRIJNTJE BUTTER, betuigen wij langs dezen onzen op rechten dank. Uit aller naam, STAM. Oudkarspel, 14 Oct. 1930. VoetbalvereenigingB.K.C. Sportterrein Kleinesluis. Zondag a.s. 19 Oct. 2 uur Comp.- Wedstrijd Na afloop Prijsuitreiking Nederlaagwedstrijden. Daarna BAL in de zaal van SLIKKER. Is verkrijgbaar: Beleefd aanbevelend, Rijwielkoopjes. A.j.P. Bakfiets compleet f 75.— Damesrijwiel met V.T. lamp f 32.50 Heerenrijwiel (nieuw) f 40.— Damesrijwiel f 42.50 Kinderwagen f 20.— A. en J. PRINS, Heerenstraat 126 SCHAGEN. ONDERNEMER: M. GEEL v/h Jb. BRUUL. Aansluiting op de treinen van en naar het Zuiden. Vlugste verbinding. a B2 c d e f G.35 9.15 8.- 12- 15.05 15.30 7.33 10.13 8.53 12.58 16.03 1628 a b g O d a 9.12 1045 11.02 12.— 14.— 18.- 10.10 11.43 12.— 12.53 14.58 18.58 Zon* e >n Feestdagen: V 6.35 9.15 3.30 V 9.12 11.02 5.40 Hippolytushoef Schagen (Station; Schagen (Station) Hippolytushoef Hippolytushoef Schagen De boven de tabellen geplaatste letters hebben de navolgende be- teekenis: a is dagelijks; b is dagelijks behalve Zon- en Feestdagen en Donderdags; c is Donderdags en buitengew. Markt- en Feestdagen te Schagen (Marktplein); d is Maandags, Vrijdags en Zaterdags, e is dagelijks behalve Zaterdags en Zondags; 1 is alleen Zaterdags en Zondags; g is alleen Zon- en Feestdagen; a2 is dagelijks behalve Donderdags. Alle diensten sluiten aan op gemeentelijken dienst vanaf cn nnar Den Oever. Gezelschapsbussen beschikbaar tegen billijk tarief. Lijk en volgwagens beschikbaar. Standplaats t.o. Station Schagen. Neemt nu eens proe! met onze prima kwaliteit PAARDEN- VLEESCH, extra jong en blank, waarvan de prijzen zijn als volgt: Doorregenlappon 40 ct. p. pond Gehakt 35 ct. per pond, 3 pond f 1. Prima gesmolten Rundvet 5 pond f 2.25, per pond f 0.50 Boterhammenworst 10 ct. p. ons Gekookt vleesch 35 ct. per half pond J. DE RUIJTER, J» Jt SCHAGEN. Biefstuk haas 90 ct. p. pond Biefstuk 80 ct. p. pond Extra fijne roastblef 55 Ct. p. pond Extra fijne Baklappen 55 ct. p. pond Baklappen 50 ct. p. pond Riblappen 45 ct. p. pond Magere lappen 45 ct. p. pon d Beleefd aanbevelend. MOLENSTRAAT Nog eenige over. D. JSMMINK Jbz., Oudcsluls. Te Koop: ook gedeeltelijk '|2 H.A. beste Voerbieten, bij P. ZUT, Burgerbrug. en schuur van niet te grooten omvang, naar de eischen des tljds nieuwe slachtplaats, in de omgeving van den drooggemaakten Wieringer- meerpolder. Br. letter N.N., bureau van dit blad. TE KOOP: een gebruikte voor zeer billijken prijs, bij J. GROOT, Electr. Smederij, Laan, Schagen. J. F. TOLLE, Magnusstraat, Schagen. Wie Zondagavond voor mijn huis wordt verzocht die terug tc brengen. G. KONING, Laagzijde Schagen. Terstond gevraagd: een bij S. van SCHE1JEN, Timmerman#» Kortevliet, Koegras. Biedt zich aan: een goed kunnende melken. Br. letter O, bureau van dit blad. gevraagd. A. DE CARPENT1ER, Wieringerwaard Gevraagd: Tevehs te koop: puike blauwe aavdappelen. K. FRANS Pz., Groenveld, St. Maarten. Niet op Zondag.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3