Alieieei Nieuws- Radioprogramma Wasscherij van S. Krom, Alkmaar. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. HET MEISJE UIT DE STAD. Indien GIJ prijs stelt op een goede verzorging Uwer wasch, Gemengd Nieuws. Donderdag 16 October 1930. SCHAKER 73ste Jaargang No. 8749 COURANT. - Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-' TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vrijdag 17 October. Hilversum (298 M.) V.AR.A. V.P.R.O. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.15 Voordracht van Johanna Opdam; 10.30 Zieken- uurtje; 11.30 Gramofoonmuziek. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.012.00 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Zangvoordracht door Suze Luger (alt); 2.052.30 Uitzending voor Scholen; 2.30 8.00 Gramofoonmuziek; 3.004.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwintet. V.A.R.A. 4.00 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 4.45 „Na School tijd". Wie voor kinderen verhalen schrijven; 5.45 Spaansch Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.50 Actueel Allerlei uit de Arbeidersbewe ging; 7.05 Orgelspel door Johan Jong; 7.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. I V.P.R.O. 8.00 Tijdsein. 8.01 Catechisatie. Spreker: Ds. F. W. J. van den Kieboom. Onderwerp: Strijdvragen; 8.30 Con cert; 9.00 Lezing: De biografie van den staatsman. Spreker: Mr. Roel Houwink; 9.30 Concert; 10.00 Pers berichten van het Vrijz. Godsdienstig Persbureau; 10.03 Vaz Dias; 10.15 Serie fragmenten en verhalen. Voor lezing door Ds. E. D. Spelberg uit „De 3 grijsaards" ^van Tolstoi; 10.45 Concert. VA.RA 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Hul zen (1875 M.) N.C.R.V. 8.1510.30 Gramofoonmuziek; 10.30—10.50 Korte Zi- kendienst; 11.0012.30 Gramofoonplaten; 12.00 Politie berichten; 12.302.00 Middagconcert; 2.003.30 Gramo foonplaten; 3.305.00 Concert; 5.005.15 Gramofoon muziek; 5.156.15 Orgelconcert uit de Groote Kerk te Enschede, door B. de Bruin; 6.156.45 Bezoek van den Radio-dokter; 6.457.15 Cursus Engelsch voor begin ners; 7.157.45 Causerie over: „Kunstmest in den tuin" door A. J. Herwig; 7.458.00 Politieberichten; 8.00 9.00 Concert door de Arnhemsche Orkestvereeniging o.l.v. Martin Spanjaard; 9.009.30 Spreker: Mr. N. G. Veldhoen. Onderwerp: „Naar Rome!"; 9.3010.00 Ver volg Concert; 10.0010.10 Persberichten Vaz Dias; 10.10 —11.30 Vroolijke gramofoonplaten. FEF1U.ETON Vit liet Engelscli van HA. V a c h ell. Wilbur groette Hazel met indrukwekkende beleefd heid, terwijl hij een vloeiende verklaring gaf van zijn onverwachte aanwezigheid op Spragge's Hoeve. Je hebt me zelf op het idee gebracht, om 'hier eens te komen. Ik ben in den trein gaan zitten een paar uur, nadat ik je brief ontvangen had. Ik reisde maar steeds door en bleef twee dagen in San Lorenzo en onderzocht de oude losplaats. Langzamerhand schijnen de oude mogelijkheden te herleven: de aanleg plaats heeft vroeger een boel geld opgebracht en als ik de zaak goed begrijp, kunnen er opnieuw goede zaken worden gedaan. Alle manieren van vervoer, we gen, sporen, rivieren de zee, zullen nauwkeurig bestu deerd worden. In zijn ontsteltenis tengevolge van de onverwachte verschijning van den heer Stooker had George gemeend, dat hij alleen naar deze verre oorden was gekomen om Hazel te bezoeken. Klaarblijkelijk was hij echter al leen voor zaken gekomen, anders was hij geen twee dagen onderweg gebleven. Ik kon niet naar huis gaan zonder je opgezocht te hebben, vervolgde de Wilbur. Misschien wil je met een wel terug naar Oakland. Als dat zoo is, hij maakte een deftige buiging dan hou ik me aan bevolen om je te begeleiden. U blijft toch eten? vroeg George. Heel graag! Mooi zoo; dat zal ik dan even aan moeder gaan vertellen. Ik zal wel op het water passen, zei Hazel. George knikte Wilbur vriendelijk toe en wandelde weg, zich na een paar passen omkeerend om te vra gen: Zal ik uw beest in den stal zetten en wat te «ten geven? Alstublieft, zei Wilbur, ik logeer in Aguila. Toen staarde hij vragend naar Hazel, onder de hand extra notitie nemend van de „spullen": Wat voer je in 's hemelsnaam uit, vroeg hij kortaf. Zie je dat niet. ik geef de aardbeien water! Hij merkte dat zij over zijn onverwacht bezoek ont sticht was. Maar hij voelde zich te zeker van de rechten, die hij op haar meende te hebben om een juisten blik op den heelen toestand te hebben. Voer je een operette op? Heelemaal niet! Zaterdag 18 October. Hilversum (298 M.) VARA. 8.00 Orgelspel door Johan Jong; 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht van Jef Last; 11.30 Gramofoonmu ziek; 12.00 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 VARA-liedjes voor de kinderen; 2.45 Paedagogisch con cert; 4.15 Onderbreking voor verzorging van den zen der; 4.30 Radio-Cursus Duitsch; 5.00 Ons Huis een Tehuis door T. Landré; 5.30 „Het Speeltuinwerk"; 6.10 Kinderuurtje. De Familie Mulder; 7.10 Uurtje voor ar beiders in het baggerbedrijf; 8.10 Populair concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 8.40 De VARA- Jubileum-Propaganda; 8.50 VARA-Varia; 9.00 Bij de pomp. Wekelijksch nieuws van „Teun de Klepperman"; 9.15 Concertwerken voor Jazz-orkest, door het VARA- Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.50 Persberichten v. Vaz Dias; 10.00 Operette-uitzending: „'t Lied der Woestijn", Amerikaansche Show-Operette, uit het Grand Theatre te Amsterdam; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Hui zen (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek; 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.00 Tijdsein; 12.0112.15 Politieberichten; 12.151.45 Lunchmuziek door het K.R.O.-Sextet; 1.452.30 Gramofoonplaten; 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor jeugdige personen; 3.00 4.15 Kinderuurtje; 4.405.00 Journalistiek Weekover zicht door Paul de Waart; 5.006.00 Gramofoonmuziek; 6.00 Tijdsein; 6.016.15 Sportpraatje over „Boksen"; 6.156.45 Gramofoonmuziek; 6.457.15 Cursus Espe ranto; 7.157.45 Spreker: J. Detiger, over de Neder- landsche Vereeniging tot Bevordering van den Arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten; 8.00 Tijdsein; 8.01 11.00 Concert door het K.R.O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen, met medewerking van August en André de Laat; 11.001200 Gramofoonplaten; 12.00 Sluiting. stuurt hem dan naar de Zullen we een beetje onder dien boom gaan zitten? Je ziet er nogal verhit uit, Hazel. Ze volgde hem naar een landelijk zitje onder een grooten boom terwijl ze zich op de lippen beet van ergernis. Met een woord had hij zichzelf en haar teruggevoerd naar Oakland. Ze was vlug genoeg, om dat woord op de juiste waarde te schatten. Operette! kort samengevat naar het oordeel van Oakland Je ziet er allerliefst uit en wat is je „Kloris" een knappe vent! En dan dit plekje idyllisch hoor! Houd je me voor den gek? De hemel beware me! Ik tast dat moet ik toe geven in het duister en je tante kon of wou me niet inlichten. Ik dacht aan een gril, een onafhanke lijkheidsverklaring van een jong meisje. Ik wensch je geluk, Wilbur. met je veronder stelling! Dank je! Hij stak een sigaret op, zette zijn lorgnet recht en deed zijn stofjas uit, waardoor een keurig, grijs pak te voorschijn kwam. Hij kruiste zijn beenen, leunde lui achterover om haar op zijn gemak aan te kijken en blies een kringetje rook de lucht in. Toen vervolgde hij op diezelfde licht spottende manier: Het schijnt dat je avonturen hebt gehad. Ik vond het... gevaarlijke avonturen. Hebben ze je geamuseerd zooals je verwacht had? O, veel meer. Ik was bezig me in Oakland dood te vervelen! Er was toch altijd Stockers landing nog? Zij fronste het voorhoofd en zei scherp: Ja, maar ik wou er op vooruitgaan. Aha, die zat... Wilbur trok zijn dunne wenkbrauwen op en liet zijn tanden zien in een geforceerden glimlach. Ik bedoel, zei ze haastig dat Stocker's landing teveel op Oakland lijkt. Ik wou eens heelemaal iets anders. Ik wou mezelf eens goed van alle kanten bekijken. Maar waarom? Zij zweeg. Hij drong verder aan, heel vriendelijk, zonder kwet- senden spot. Waarom van alle kanten, Hazel. En waarom moet je daarvoor zoo'n plek als deze uitkiezen? Hoe kwam je met deze brave menschen in aanraking? Zijn het oude vrienden? Waarom is dit bezoek in zoo'n geheim zinnig waas gehuld? Ze antwoordde moedig: Ik zal probeeren het je te vertellen, zelf al zal het ons allebei pijn doen. Ik wil graag eerlijk zijn tegenover jou en tegenover mezelf, maar dat is niet gemakkelijk. Ik vind het ellendig, dat ik moet beken nen, dat ik niet heelemaal weet, wat ik wil. De Spragge's, naar onze begrippen ongeciviliseerde men schen, weten wat zij willen. En daar ben ik jaloersch op. Jij weet ook wat je wilt. En dat maakt het na tuurlijk moeilijk voor je, om met mij mee te voelen en de vreemde onrust te begrijpen, die me bezielt Jij krijgt wel, wat je wilt... Ik wou dat ik daar zeker van was, lieve meid! Hij sprak vriendelijk en gematigd en streelde zacht jes daarbij haar hand. Hazel verbeterde haar laatsten zin, VERDUISTERDE VAZEN. Door arbeiders gevonden. In de nabijheid van Busendorf in Lotharingen vonden arbeiders bij graafwerk eenige bronzen vazen en daar zij meenden, dat deze vazen wel eens waarde konden hebben, verzwegen zij hun vondst en verkochten de va zen voor tweeduizend frank. Inderdaad waren de vazen van groote beteekenis, Keltisch werk uit de vijfde eeuw Zij gingen van den eenen eigenaar naar den anderen over, tot ze ten slotte te Parijs door een vertegenwoor diger van het Britsche Museum werden aangekocht De Engelsche pers maakte van dezen aankoop uitvoerig melding, zoodat in Frankrijk de aandacht daarop werd gevestigd en men er een onderzoek instelde naar de wij ze, waarop het museum te Londen in het bezit van de vazen was gekomen. Het gevolg was, dat de arbeiders vervolgd werden, omdat ze hun vondst geheim hadden gehouden, Zij zijn veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. Hun werkgever, hoewel onschuldig, is in een onaangenaam parket geraakt omdat de eigenaar van het terrein hem voor de schade aansprakelijk stelt. Ge lukkig blijft dezen onschuldige nog hoop op verminde ring van den eisch tot schadevergoeding over, want een als deskundig beschouwde tingieter te Metz meent dat de kostbare vazen uit den tijd van Napoleon afkomstig zijn. OPHEFFING VAN OVERWEGEN IN BELGIë. Voor sneller autoverkeer. Door de departementen van spoorwegen en openbare werken in Belgiië is een plan gereed gemaakt, strek kende tot de opheffing van een aantal overwegen, welke een gevaar en tevens een belemmering zijn voor het met den dag drukker wordende autoverkeer. Zoo zullen de overwegen te Sintc Agatha-Berchem, bij Brussel, te Gentbrugge, bij Gent en elders, op de groote lijn van de hoofdstad naar Gent, Brugge, en de kust door tunnels of bruggen worden vervangen. Ook bij Luik, Diest, Gem- bloers. La Louvière, Ath, Sint-Truiden en andere steden nog zullen de overwegen geleidelijk verdwijnen. EEN SCHRIJFMACHINE MET 1000 TOETSEN. Voor Japan. Een Engelsche firma heeft voor Japan een schrijfma chine vervaardigd met 1000 toetsen. De uitvinder heeft vijf jaar gewerkt, om deze machine te bouwen. Een ste notypiste, die deze machine wil bedienen, zal minstens een cursus van drie jaar moeten volgen. Deze machine kan viermaal omgeschakeld worden, zoo dat men daarmee 4000 letterteekens kan schrijven. De Japansche taal heeft echter wel 40.000 letterteekens. zoo dat men zich nog steeds van een „verkort" schrift zal moeten bedienen. In ieder geval zult ge een deel krijgen, van wat je verlangt, het zakelijke deel. Dat telt niet waar? Wel, ik moet toegeven, buitengewoon! Maar waar om leg je daar zoo'n nadruk op. Hazel? En je kijkt me zoo vreemd aan! Ik heb altijd het gevoel gehad, dat je er op gesteld was. dat ik in zaken „bij" was. En niemand weet beter dan jij, dat wat er noodig is, om in zaken succes te hebben de wilskracht is en wat er allemaal meer komt kijken. Ja natuurlijk! Ik ben blij dat je zoo „bij" in zaken bent. Dit maakt het voor mij gemakkelijker als... Als Als Ik niet met je trouw. Zie je, het zit zoo. Ik heb er het land aan om het te zeggen, maar je dwingt mij er toe. En misschien is het maar beter dat we elkaar klaren wijn schenken. Natuurlijk dat is beter. Als ik niet met je trouw dan zal je dat niet' heele maal kapot maken. Wilbur gooide zijn sigaret weg. bewoog zich ongerust en fronste de wenkbrauwen, terwijl hij probeerde diep in de bruine oogen te kijken die zijn blik zoo standvastig uithielden. Er was een lange pauze. IV. Ten slotte beantwoordde hij de vraag eerlijk. Hij had geleerd dat het op den duur voordeeliger uitkwam om eerlijk te zijn en de waarheid te spreken. Dwazen en schelmen liegen en probeeren zich van hun verplichtin gen te ontrekken. Ik zou er niet dood van gaan, zei hij koel. Ik was bijna met Clinton Ferrant getrouwd, ver telde Hazel. Werkelijk? Maar ik verlangde meer dan 'n derde part aandeel in mijn man en die arme Clinton moet een derde van zijn aandacht aan die gebrekkige moeder en zuster geven, een derde is voor de wetenschap bestemd en wat er nog overbleef, trok mij niet heel sterk aan! Het is wel heel duidelijk, dat je niet heel verliefd was op Ferrant. Juist! En het is net zoo duidelijk dat ik niet dol verliefd ben op jou. En evenmin ben jij dol verliefd op mij. Ja dat ben ik wel! Het is bij mij geen voorbijgaan de gril. Ik heb er al drie jaar lang naar verlangd om met je te trouwen. Ik heb nog nooit naar een ander meisje omgekeken. Ik ben vast overtuigd dat ik je ge lukkig maken kan. Hoe dan? vroeg ze zachtjes. Hij begreep dat hij nu zijn troeven moest uitspelen, als hij zou willen winnen. Jij en ik. zei hij langzaam, zijn niet sentimenteel aangelegd. Jij bent twee en twintig en ik ben tien jaar ouder. We hebben allebei een levensgezel noodig. Samen zullen we onze ambities kunnen verwezenlijken. Toen ik in Tacoma en Seatle was heb ik zaken gedaan met belangrijke firma's. En waar denk je dat die zaken tot stand kwamen? In de kantoren? Absoluut niet. Bij de menschen thuis, na tafel. Ze hadden allen vrouwen van de juiste soort Zie je dat is het Wij samen zouden den boel op OOK EEN REDEN. (Moustique). Waarom neemt u den Hoed eig:enliik voor me af? U kent me in 't geheel niet. Neen. Maar mijn broer kent u en dit is ziin hoed. MET VALSCHERM TE PLETTER. GEVALLEN. Een Berlijnsche vliegtuigbestuurder is gisteren bij een proefvlucht met een tweedekker te Augsburg veronge lukt. Om tot nu toe onbekende redenen sprong hij, toen het vliegtuig zich op een hoogte van 500 meter .bevond, in de buurt van het vliegveld van Augsburg uit het vliegtuig met een valscherm, dat echter niet openging. Hij viel op den grond te pletter. Het vliegtuig, dat thans zonder bestuurder was, kwam in boomen terecht en werd geheel vernield. DE VATICAANSCHE MUNTEN. Spoedig uit te geven. Men meldt uit Rome aan de Msb.: Binnenkort zal de Vatlcaansche stad haar eigen mun ten in omloop brengen. Zooals bekend is, werd hierom- trtent tusschen Italië en den H. Stoel een overeenkomst gesloten. Deze conventie omvat tien artikelen, waarvan de beide eersten luiden: Italië stelt de koninklijke Zecca ter beschikking van den H. Stoel, om zijn eigen munten te slaan. De Vatlcaansche munten hebben hetzelfde metaalge halte als de Italiaansche en eenzelfde waarde. Waar schijnlijk zal op de ecne zijde der Vaticaansche munten de beeltenis en het wapen van den H. Vader worden ge slagen en aan de keerzijde een of ander actueel gods dienstig onderwerp worden afgebeeld. pooten kunnen zetten. Je zou je heusch niet dood ver velen als je met mij getrouwd was. En wat Oakland betreft, wel, ik voor mij sta klaar om op San Fran- cisco aan te vallen, als ik jou aan mijn zijde heb. Hij probeerde haar hand te pakken, want hij merkte dat hij indruk op haar gemaakt had, maar op dat oogenblik verscheen juffrouw Spragge, gevolgd door George op de waranda. Hazel zei gejaagd: Ik kan je op dit oogenblik geen antwoord geven. Zij stonden van de bank op, toen juffrouw Spragge nader kwam. Hazel stelde beide partijen aan elkaar voor en toen volgde er plotseling een gesmoorde uitroep van George. Wat is er? vroeg Hazel. Niets, antwoordde George. Hij stond naar het kostbare water te staren, vloeibaar goud in dezen tijd van het jaar. Duizend liters waren verspild. Goeie genade! murmelde Hazel. Dat had ik verge ten. Juffrouw Spragge glimlachte grimmig. HOOFDSTUK XI. Pizzicato. Wilbur kwam tot het wijze besluit om Hazel niet tot een uitspraak te dwingen. Bovendien vond hij ook geen gelegenheid haar alleen te spreken na het mid dagmaal gedurende hetwelk hij zich bij de Spragge's een wit voetje had weten te bezorgen. Hazel van haar kant, stelde Wilbur's fijne taktijk op prijs, hoewel ze zich, met een gevoel van angst niet ontveinsde, dat hij niet uit Aguila zou vertrekken voor dat hij een ultimatum gesteld had. Hij beloofd^ morgen weer naar de vallei terug te zullen komen. In dien tusschentijd keek hij verlangend uit naar een zakenpraatje met Adolf Geldenheimer. Twintig jaar geleden was er een aanlegplaats geweest iets bezuiden het strandje waar George zijn „claims" haalde. Van een kleine steiger, die door de spoorwegmaatschappij de machtige Octopus, tot onbruikbaar gedoemd was, werd daar vroeger koren verscheept uit het land ach ter het kustgebergte. Nu waren allen, de zuivelboeren, de squatters, de vroege aardappelen- en groenten- kweekers, om kort te gaan, ledereen die op afgelegen markten te verkoopen had. gevangen in de armen van het spoorwegmonster, die zijn slachtoffers op de vreeselijkste manier uitzoog. Het was een theorie van Wilbur dat de oude aanlegplaatsen aan de kust weer herleven zouden, indien een nieuwe generatie Ingreep, dat dit in haar belang was. Maar George vermoedde de waarheid. Zijn langzaam- werkend maar sluw verstand wees ?J Wilbur's verha len over aanlegplaatsen van de hand als geklets. Hier kwam een gladde prater uit Oakland op Hazel af. Dat feit knaagde aan zijn hart en maakte hem diep on gelukkig. Natuurlijk kwam hij tot de overijlde over tuiging dat Hazel om Wilbur en Wilbur om Hazel gaf, omdat ze vergeten had het water af te sluiten. Hij had haar nog wel op het hart gedrukt dat in dezen tijd uiterst zuinig met het water moest worden omgegaam Het kwelde hem dat hij zoo dwaas was geweest ta

Schager Courant | 1930 | | pagina 1