De heer Kistemaker "kan z!ch met de gedachtêngang .van den heer Engel vereenigen, maar dan zal een hoogere subsidie danf 200 gegeven moeten worden. Spr. wil eerst dat de vereeniging voor zich zelf zorgt, laat men daartoe eerst tot de leden het verzoek rich ten om de contributie vrijwillig te verhoogen. '1 De heer Engel meent dat, gezien de werkzaamheden, de gemeente een hoogere subsidie kan verleenen; alle menschen zijn erin geduwd. De Voorzitter komt tegen deze uitdrukking op, maar de heer Engel legt uit dat menschen die in een dokters fonds niet meer opgenomen' zouden worden, in de ver eeniging zijn opgenomen. En dat is de gemeente een ihoogerc subsidie waard. De Voorzitter meent dat volgend jaar onder de oogen kan worden gezien of do gemeente haar subsidie zal verhoogen. Algemeen is de raad van oordeel dat de vereeniging moet blijven bestaan. De beer Engel vindt een vrijwillige bijdrage niet recht en billijk.. Als uitsluitend een gemeentelijke subsidie wordt gegeven, draagt een ieder bij naar draagkracht. Voor ditmaal kan spr. zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Overeenkomstig dit voorstel wordt algemeen besloten De overname van het wegenonderhoud. j. Schrijven van het Bestuur van de Banne Haring huizen d.d. 30 Augustus 1930, houdende mededeeling, dat •zij over de overname van het wegenonderhoud geen ver- jdere onderhandelingen met het Gemeentebestuur wenscht te voeren. z k. Alsvoren van het Bestuur der Banne Barsinger- horn, d.d. 5 September 1930, houdende bericht, dat het genegen blijf.t het wegenonderhoud aan de gemeente over te dragen, overeonkomstig de door Ged. Staten ge stelde voorwaarden, d.w.z. tegen een jaarlijksch bedrag van f 3319.54. Naar aanleiding van de onder j en k genoemde stuk- iken, stellen B, en W. voor, de wegen der Banne Barsin- •gerhorn in onderhoud over te nemen. Aangezien de ,'practische bezwaren verbonden zijn aan een gemeentelij- jke heffing op het gebouwd uitsluitend voor de Banne •Barsingerhorn, komt het gewenscht voor, dat ook dez9 heffing geschiedt door het bestuur dier Banne. B. en W. stellen mitsdien voor aan de overname de •voorwaarde te verbinden, dat jaarlijks een bedrag van ,f 4000 in de gemeentekas zal worden gestort en aan het (Bannebestuur over te laten, naar welke verhouding üj ,ter verkrijging van dat bedrag gebouwd of ongebouwd wil belasten. Het voorstel is van de meerderheid van B. en W., de minderheid de heer Engel herinnert er aan dat de ban ne zou worden aangespoord de wegen goed te onderhou den. Spr. vindt tenslotte goed dat de gemeente de we gen overneemt, maar eerst dient de Banne de wegen in oxxle te maken. Spr. wijst ook op den ongewenschten ^toestand van het paardenpad. En spr. zou de heffing ivan de gemeente willen heffen. De verbetering moet al- ileen door de gemeente geschieden, de bijdrage naar de gemiddelde juiste onderhoudskosten. De Voorzitter vindt ook schandalig, zoo weinig als de hannes zich aan het onderhoud gelegen laten liggen. Ook daar waar geen autoverkeer is. De heer Kooijman vraagt of het dan billijk is dat de Banne zorgt voor de loopstraatjes. De heer Engel wijst er op dat de verplichting tot dat onderhoud steeds heeft gerust op de eigenaars der lan derijen, de kooper van land wist van die verplichting af. De heer Kooijman zegt dat de Banne Barsingerhorn toch ook het gemiddelde van de onderhoudskosten over de laatste 10 jaren wil betalen. De heer Smit zegt dat het de bedoeling is dat van de gebouwde eigendommen pl.m. f 700 wordt geheven. Wat het onderhoud in den laatsten tijd van het dorp betreft, 1 spr. erkent dat dit verkeerd is geweest, het ligt feitelijk al sedert de kwestie van de overgave aan de gemeente |Ook te Kolhorn is het onderhoud niet goed geweest, j maar spr. wil van de zaak af, we kunnen nu wel dwin- gen om voor het onderhoud beter te zorgen, maar dat j dwingen is niet zoo lekker. Spr. weet dan wel dat er j wat aan te merken is, maar het is in het belang van de /ingezetenen als de wegen in onderhoud der gemeente ©vergaan. De heer Engel is ook tegen dwingen, maar ook de gemeente wordt gedwongen tot overname en wel op «en ietwat genieperlgc manier. Spr. herinnert er aan dat tnen oorspronkelijk f 4 per HA. wilde geven, en spr. wil daaraan vasthouden, los van de inkomsten van de hef fing op gebouwde eigendommen. Zelfs de gemeenteop zichter weet dat de Banne niets aan het onderhoud wil de doen. De heer Smit zegt dat er geen denken aan is dat de Banne het idee-Engel zal accepteeren. Die f 4 hield ver band met de combinatie met de banne Haringhuizen. Als op het voorstel van B. en W. afwijzend wordt be schikt, dan wil de Banne niet meer van het onderhoud af. De heer Kater zou dat jammer vinden. De heer Kistemaker vindt het jammer dat de zaak zoo loopt, vooral dat de Banne Haringhuizen zich heeft teruggetrokken. Het onderhoud zou goedkooper zijn als alle wegen in handen der gemeente waren. Spr. erkent dat de toestand niet rooskleurig is, maar dat is al 25 jaar zoo. Spr. gaat met de redeneering van den heer Smit mee, één moet de wijste wezen. Ook de voetpaden te Kolhorn verkeeren in een treurigen toestand. De Voorzitter wijst er op dat als de gemeente het on derhoud overneemt er heel wat moet gebeuren en een leening zal gesloten mooten worden. Als de Streek en het Keern een tegelbestrating krijgen, heb je iets waar je grootsch op kan zijn en zoo moest het dan ook. Spr. acht voor het verkeer een kllnkerbestrating de ge- wenschte bestrating, maar dat kost heel wat. De heer Blaauboer is altijd tegenstander geweest van de overname, de toestand is beroerd en wel worden de wegen door de gemeenschap gebruikt, maar de onder houdskosten over de 10 jaren zijn te laag opgegeven, omdat ze jaarlijks bijv. f 2000 te kort besteed hebben aan het onderhoud. Spr. wyst op den beteren toestand der wegen te Haringhuizen. Spr. zou met het idee-En gel mee kunnen gaan. Spr. heeft gemeend te mogen be grijpen dat men ons hier een kwajongenszoodje vond, maar spr. had daarop wat anders kunnen antwoorden, n.1. van menschen die hun duim op 't knipje houden. Om van de soesah af te komen wil spr. dus zijn stem wijzigen, mits de werkelijke kosten op f 4000 worden bepaald. De heer Engel meent dat de gemeente heel royaal handelt De heer Smit waarschuwt dat als het voorstel van B. en W. niet wordt aangenomen, er niets van de over gave der wegen komt. En wel in verband met den weg langs het kanaal. De heer Engel wijst erop, dat de gemeente dus eerst subsidie voor het kanaal geeft en nu bovendien in de zen geest do banne tegemoet moet komen. 1De heer Smit verwacht dat Ged. Staten het voorstel van B. en W. zullen accepteeren, het amendement-Engel wel niet. Tenslotte gaat men tot stemming over, het amende ment Engel, f 4000 aan de Banne vragen, en de ge meente te doen zorgen voor de heffing op de gebouwde eigendommen, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de hoeren Burger, Blaauboer en Engel. Het voorstel van B. en W., maar met de voorwaarde dat van de ongebouwde eigendommen zal worden be taald f 3319.54, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Burger, Blaauboer en Engel, Onbewoonbaar verklaard. Voorstel van B. en W. tot het onbewoonbaar verklaren van perceel, kadastraal bekend gemeente Barsingerhorn, sectie B, no. 1453. B. en W. stellen voor, zoowel met het oog op de volks gezondheid als in het belang van de veiligheid, gemeld perceel, in eigendom toebehoorende aan H. J. Moerbeek, onbewoonbaar te verklaren en te gelasten, dat de ontrui ming der woning zal geschieden binnen 4 maanden, te rekenen van den dag, waarop dit besluit zal zijn gehand haafd of de tijd tot voorziening daartegen zal zijn ver streken. De heer Kistemaker vraagt of het wel een goxde manier is om het perceel, vlak voor de verkooping onbewoonbaar te verklaren. De heer Engel zegt, dat de Gezondheidscommissie de gemeente heeft aangeschreven, maar de heer Smit erkent dat het raar is. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Begrooting Alg. Burgerlijk Armbestuur 1931. Aan de orde worden gesteld de begrootingen voor 1931, to weten: Begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur voor 1931. B. en W. stellen voor, deze begrooting goed te keuren, aanwijzende de navolgende eindcijfers. Ontvangsten cn uitgaven f 17050. Gewone dienst: ontvangsten f 400, uitgaven f 1523.87; nadeelig saldo f 11.23.87. Conform het voorstel wordt besloten. Begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Wee zen Armenbestuur voor 1931. B. en W. stellen voor, deze begrooting goed te keuren, aanwijzende de navolgende eindcijfers: Gewone dienst ontvangst en uitgaaf f 6675.25. Ook deze begrooting wordt goedgekeurd. Gemeentebegrooting, dienst 1931. B. en W. stellen voor, de gemeentebegrooting 1931 vast te stellen overeen komstig de wijzigingen, waartoe de Commissie, belast met het onderzoek, adviseert. Eindcijfers: gewone dienst: ontvangst en uitgaaf f 82057.25, kapltaaldienst: ontvangst en uitgaaf f 20038.95. De heer Smit stelt voor het salaris van den amb tenaar v. d. Burg. St., den gem.-secretaris, te ver hoogen van f 75 op f 200. Spr. vindt het tegenwoordige salaris te laag en in de tweede plaats is de secretaris wat zijn salaris hier betreft, niet gelukkig geweest. Toen de secretaris naar deze gemeente solliciteerde, was er bij Ged. Staten een regeling in bewerking, maar naderhand is de regeling gewijzigd en door dia gewijzigde regeling leed de secretaris een schade van f 500. Spr. wijst dan op het uitstekende werk dat door den secretaris wordt verricht, die de stukken goed begrijpbaar den leden doet toekomen en wat de ge meente tocli wat waard is. Spi\ weet wel dat men een dergelijk ambtenaar niet altijd in de gemeente kan houden, maar spr. wil dat op deze wijze toch probeeren. De heer Engel meent dat de heer Smit de zaak verkeerd voorstelt: Hij zegt dat ten eerste het sala ris als ambtenaar van den burgerlijken stand te laag is, maar spr. is overtuigd dat dit motief het allerlaat ste heeft voorgezeten. Er is over gepraat en handelin gen zijn verricht om h\t salaris als secretaris ver hoogd te krijgen. In de eerste plaats door de po ging om de gemeente in een hoogere klasse te krij gen. Eerst is dat normaal gepoogd, later is er een deputatie uit den Raad naar Ged. Staten geweest. Dat alles is op niet uitgeloopen en spr. is er ook tegen ge weest, omdat als de gemeente aanstonds 2000 zielen telt, de verhooging automatisch geschiedt. Spr. merkt voorts op, dat onze gemeente niet zoo druk is en spr. vindt liet niet goed om de verhooging langs achter deurtjes te verkrijgen als het op loyale wijze niet kan gebeuren. Als nieuwe wegen werden aangelegd, huizen werden gebouwd, dan zou het aantal van 2000 zielen spoedig bereikt zijn en zou spr. toejui chen, dat de verhooging van salaris eruit zou voort vloeien. Het werk als ambtenaar ter secretarie is niet zoo druk, anders was het ons wel eens opgevallen. En bovendien, we zwemmen niet in het geld, we zul len heel wat te doen hebben om de gemeentebegroo ting sluitend te krijgen, de groote inkomens schijnen verloren te gaan. Wehebben een goede secretaris, die we graag zullen houden, maar als iemand oapa-. citeiten heeft voor een grootere gemeente, blijft zoo' iemand toch niet en we moeten hem dan ook niet inlcoopen, want we zouden hem daardoor aan een an dere gemeente onthouden. Trouwens we mogen den ken dat we een goeden secretaris hebben, de zeker heid daarvan hebben we toch niet. We hebben wel meer ambtenaren gehad, waarvan we dachten dat ze heel goed waren en die dan ook gesteund werden, en waarvan later bleek dat er wel wat op hen viel aan te merken. De heer Smit zegt dat het zijn bedoeling was, om, als het zielenaantal 2000 was, dan de nu voorgestelde verhooging in te trekken. Twee jaar geleden dachten we al dat het zielenaantal van 2000 spoedig bereikt zou worden. Het mag den heer Engel onverschillig zijn dat we een goeden secretaris hebben... De heer Engel: Niet onverschillig, maar we hebben de zekerheid niet. De heer Smit is er stellig van overtuigd dat de ge meente een eerste kracht heeft, die spr. graag wil houden en wat spr. probeeren wil met een klein tijdje f 125 verhooging te geven. Spr. herhaalt dat het den secretaris, t.a.v. zijn salaris is tegengeloopen. Wat het werk aan het ambt van ambtenaar van den Burgerlij ken Stand betreft, men mag zeggen dat hij hier toch zit, maar dat is geen motief. De heer Engel zegt dat de heer Smit dat motief zelf gebruikt, want als het zielenaantal 2000 wordt en dus de werkzaamheden drukker worden, wil de heer Smit de verhooging weer intrekken. Een verhooging vindt spr. goed, maar het moet gezond wezen. De gemeente kan wat het zielenaantal betreft, geen uitzondering maken. De Voorzitter zegt, dat het ambt van ambtenaar van den burgerlijken stand te laag bezoldigd is, er is heel wat werk aan. Meer zal spr. er niet van zeggen. De heer Blaauboer vindt het zeer terecht, dat de heer Smit nu met het voorstel komt, het is een mooie overgang, een tegemoetkoming. De heer Kistemaker zegt dat er één kreuk in het la ken is. Als de verhooging noodig is, moet de verhoo ging den secretaris niet ontnomen worden wanneer het zielenaantal 2000 is. We kunnen den secretaris niet tegemoetkomen in zijn salaris als secretaris, maar als de verhooging wordt toegestaan, moet de secre taris haar behouden. De heer Smit zegt dat dit dan later onder'de ocgen kan worden gezien. De heer Kistemaker vraagt of het niet mogelijk is den secretaris een gratificatie te verleenen, doch ge antwoord wordt, dat dit niet veroorloofd is. De heer Engel zegt dat de grens van het zielenaan tal er nu eenmaal is. Spr. geeft toe dat de secretaris in dat opzicht thans in een ongunstige positie ver keert, maar als de 2000 zielen worden bereikt, weer in een gunstige positie, vergeleken bij een gemeente waar hot zielenaantal iets beneden de 2000 is. De motiveering van den heer Smit is verkeerd, oordeelt spr. Spr. noemt dat draaien. De heer Smit: Goed, laat ik ook eens draaien. Wel nu, spr. stelt dan voor het salaris als ambtenaar van den burgerlijken stand voor vast op f200 te bepalen. De heer Kooijman stelt voor f 150, spr. vindt een sa laris van f200 voor vast te hoog. Het voorslel-Smit wordt aangenomen met 4 tegen 3 stommen, tegen stemden de heeren Burger, Kooijman en Engel. Dc heer Blaauboer stelt voor om in verband met den hinder die van de honden wordt ondervonden, de belasting op de honden van f3 op f6 te brengen. De Voorzitter zegt dat met dien maatregel de min der kapitaalkrachtigen worden getroffen. De heer Blaauboer: Wat een mirakel. De Voorzitter: U heeft zelf ook een hond. Er zijn er die een hond voor bewaking hebben en iedereen kan een verhoogde belasting niet betalen. Katten gaan ook in den tuin, dan mogen die ook wel belast wor den. De heer Blaauboer zegt, dat de hondenbelasting er altijd is geweest. De heer Engel vindt het niet goed dat zij die geld hebben, dus de last mogen veroorzaken. Spr. erkent dat vele honden een gevaar op den weg zijn, maar dan dient de verordening gewijzigd te worden. Het voorstel-Blaauboer wordt niet ondersteund. De gemeentebegrooting wordt vervolgens voorloo- pig vastgesteld. Volgt voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting. B. en W. stellen voor, de mogelijkheid te scheppen tot heffing van 80 opcenten. De heffing van het juiste aan tal is te bepalen in Mei 1931, als omtrent het totaal be lastbaar inkomen 1930, waaromtrent men nu nog in vol slagen onzekerheid verkeert, meer zekerheid is te be komen. Aldus wordt besloten. Door B. en W. wordt voorgesteld het aantal opcenten op de gebouwde eigendommen der Grondbelasting te verhoogen. Het heffen van meer dan 40 opcenten op de gemeen tefondsbelasting is slechts geoorloofd, indien op de ge bouwde eigendommen grondbelasting 80 opcenten wor den geheven. B .cn W. stellen mitsdien voor, het aantal dier opcenten te brengen van 40 op 80. De raad gaat in comtié. Na heropening komt aan de orde de Gemeentelijke radiodistributie-installatie. Voorstel van B. en W. tot overname van de radlo- distributie-installatie te K-olhorn. Naar aanleiding van de besprokingen, door den Raad in besloten vergadering gevoerd met betrekking tot het bekende verzoek van C. Kalf te Kolhorn, stellen B. en W. het navolgende voor: 1. over te gaan tot aankoop van de, in eigendom aan J. H. Tielrooij te Schagen toebehoorende, en in huur koop bij C. Kalf voornoemd zijnde radiodistributie bedrijf met installatie, voor een bedrag van hoogstens f 4000 alsmede tot aankoop van het in eigendom aan C. Kalf toebehoorend materiaal voor f 300, een en ander behoudens goedkeuring van Ged. Staten en den Minister van Waterstaat; 2. ter bestryding van de daaraan verbonden kosten een geldleening aan te gaan, groot f 4300.rentende hoogstens 5 pet. en af te lossen in 15 jaren hoogstens, met jaarlijksche aflossingen van ten minste f 280.te beginnen in 1931; 3. voormeld radiodistributiebedvijf te verpachten aan C. Kalf voornoemd voor een jaarlijksche pachtsom van f 450.onder nader te bepalen voorwaarden (d.w.z. vaststelling tarieven, enz.) Allen voor. Combineering van winteravondSchooicursus sen. B. en W. stellen voor tot combineering van de winter- avondsohoolcursussen te Barsingerhorn en Haringhui zen. Van het Hoofd der School te Barsingerhorn is bericht ingekomen, dat zich voor den winteravond- schoolcursus 19301931 6 jongens en 4 meisjes hebben aangemeld. Het Hoofd der School te Haringhulzen heeft medegedeeld, dat zich 7 leerlingen aanmeldden, waaronder 1 uit de gemeente Schagcn. Het leemt B. en W. niet gewenscht voor, ten behoeve van een zoo gering aantal leerlingen 2 cursussen te doen houden, te meer daar de ervaring vooral te Haringhulzen heeft geleerd, dat het aantal leerlin gen bij den aanvang van den cursus steeds grooter Is, dan aan he<t einde ervan. (Een der leerlingen van den cursus te Barsingerhorn is inmiddels v.ertrokken, zoodat het aantal leerlingen van dien cursus reeds vóór den aanvang beneden het voorgeschreven aantal is ge daald.) De cursus 19291930 te Haringhuizen b.v., be gon met 17 en eindigde met 8 leerlingen. In verband met het risico van vermindering van het leerlingen aantal, verbonden aan deze cursussen, stellen B. en W. voor de 2 cursussen tot 1 te combineeren, de lessen te doen geven in de O.L.-school te Barsingerhorn en wel door de heeren L. J. van der Kuijl en W. J. Blaau boer (ieder voor een gelijk aantal lesuren) en Mej. S. Watertor voor het geven van handwerkonderwijs aan genoemde 4 meisjes. In de afstand HaringhuizenBarsingerhorn zien B. en W. geen bezwaar, vermits de 7 leerlingen resp. een leeftijd hebben van 29, 23, 18 en 14 jaren, zoodat deze zonder bezwaar van een rijwiel kunnen gebruikmaken. Het resultaat van in comité gehouden besprekin gen is dat voor Haringhuizen het aantal leerlingen zal moeten zijn 6; voor Kolhorn en Barsinge horn 10 en wanneer tot combineering wordt overge gaan, zal te Barsingerhorn het onderwijs tot 1 Ja nuari worden gegeven, te Kolhorn na 1 Januari. Een administratieve benoeming. Overeenkomstig het advies van de. Commissie van Uitvoering van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch in den Kring Barsingerhorn, stellen B. en W. voor tot slager aan de Verwerkingsinrichting c.a. van voornoem den dienst te benoemen J. Muntjewerf te Anna Pau- lowna. Hiertoe wordt besloten, de pensioengrondslag wordt bepaald op f1500. Vastgesteld wordt een kohier van hondenbelasting. De rondvraag. De heer Kater zegt, dat voor opruiming van het kroos nabij het machinegebouw te Kolhorn f150 is uitgetrokken. Is de gemeente verplicht tot die op ruiming? De Voorzitter zegt, dat de gemeente het opruimen ter hand heeft genomen, maar nagegaan is voor wie het onderhoud is. De Schager Kogge is aangeschre ven om voor de volksgezondheid het in orde te ma ken en daar is men mee bezig. De hoer Kater zou een poging willen zien aange wend om van de waterschappen of van de Schager Kogge die f150 of de helft ervan terug te krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit gepoogd zal worden, maar de gemeente heeft het uitgevoerd, zonder hen erin te kennen. Het is een heele beweging om er het kroos te verwijderen. De heer Engel deelt mede, dat het een onhoud bare toestand is. Spr. vraagt of het niet mogelijk zou zijn dat het kroos in den betrokken polder wordt op gehouden. Uit de besprekingen blijkt, dat het vooral het dop jeskroos is dat de last veroorzaakt en wel in bedui dende mate. De heer Kater informeert naar de borden vermel dende de maximum-snelheid. Ze zijn onderweg. De heer Kistemaker vraagt B. en W. te willen trachten dat de strijkmolens aangesloten worden aan de waterleiding. De Voorzitter deelt mede, dat herhaaldelijk ge vraagd is naar de aansluiting van Meeldijk en Waardpolder en steeds tot antwoord'krijgt, dat het materiaal onderweg is. Maar dat is nu al 2 3 maanden het geval en B. en W. hebben zich dan ook tot de directie gewend. Ook over de door den heer Kistemaker ter sprake gebrachte aansluiting zal de directie worden gevraagd. De heer Kooijman vraagt wie de stoornissen in het electrisch net moet doen opheffen al3 die veroor zaakt worden door takken. Door Bol wordt gezegd van door de aangeslotenen, terwijl in andere ge meenten het bedrijf er voor zorgt. Zal geinformeerd worden. De heer Kooijman klaagt er over, dat de straatver lichting te Haringhuizen de laatste dagen niet heeft gebrand. Ook te Kolhorn schijnt de straatverlichting 1 in de war te zijn. En 3o. is er van „Gema" een telefoontje gekomen, waarbij geklaagd werd over de electriciteit en ge vraagd werd een ander dan Bol te willen zenden. Als de toestand niet verbetert, zullen andere maat regelen worden getroffen. Ook hiermee zal het P.K.N. in kennis worden gesteld. Nagegaan zal worden of de heer Bol vergoeding voor de bediening der straatverlichting dient te ont vangen. Volgens den heer Bol is dat aan de hand van het met het P.E.N. aangegane contract het ge val. Hierna volgt sluiting. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 17 October 1930, des nam. 7 uur. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, tevens secretaris. Aanwezig zijn alle leden. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer Zaag man. De notulen van de vorige vergadering worden onver anderd goedgekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat: a. het vervolgonderwijs is aangevangen Dnderdag 9 October j.1. met 9 leerlingen. b. aan de achterzijde van het schoolgebouw een lichtpunt is aangebracht zoo is gesteld, dat 't licht van buiten kan worden ontstoken, zoodat dan de Oostkant van dc school geheel verlicht is. Deze mededeslingen worden voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen stukken. 1 a. verslag van de Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken over 19201930. b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger den 13den October 19S0. Deze stukken zijn voor de leden ter inzage. c. Adres van het Langedijker Drankweercomité, hou dende verzoek om evenals vorige jaren, op de begroo ting vcor 1931 een bedrag uit te trekken als subsidie aan dat comité. De Voorzitter zegt dat op de begrooting 1931 een be drag van f 25 is uitgetrokken. d. Brief van Ged. Staten van Noordholland, hou dende verzoek de toegezegde bijdrage ten behoeve vao de Kanalisatie in West-Friesland te verhoogen. Besloten om geen verhoogd© subsidie to verleenen. De Voorzitter herinnert aan de vorige vergadering, waar spr. de mededeeling heeft gedaan, hierover een vergadering te zullen meemaken in Haarlem. Als een uitvloeisel van deze besprekingen komen Ged. Staten nogmaals met een adres. Door de gemeente is reed9 f 600 toegekend omdat men hier iets zag in het ge deelte OudkarspelI-IuigendijkOmval. Nu wordt er f 600 gevx-aagd voor het gedeelte OudkarspelKolhorn, Dit is de laatste poging van Ged. Staten, slaagt dit niet, dan is de kanalisatie voor goed van de baan. Destijds is gezegd, dat die corporaties, welke weigeren bij te dragen, wel gedwongen zullen worden dit te doen. Spr. heeft dit op de vergadering te Haarlem naar vo ren gebracht en zegt dat dit adres hier het antwoord wel op zal zijn, daar thans ook gezegd wordt, dat Ged. Staten zoo noodig maatregelen zuilen nemen tegen hen, die weigeren bij te dragen. De heer Zaagman zegt, wat de maatregelen van Ged. Staten betreft, dit college het er bepaald op zetten wil, dwingend op te treden tegen de raden, welke weigereu bij te dragen. Spr. is van meening, dat hier voldoende kanalen zijn er is er dan ook tegen om de verhoogde subsidie verleenen. De heer Kostelijk gelooft, dat de waterstand er na de kanalisatie niet op verbeteren zal. Spr. heeft schip pers gesproken, die ook in de kanalisatie geen voor deel zien. Het plan is te duur, waarom spr. tegen zal stemmen. De heer Rijper sluit zich aan bij den heer Kostelijk, wat betreft de schiperij .Het Groenptevervoer is niet op het vervoer met groote schepen aangewezen, zegt spreker. De heer De Boer ziet een tegenstrijdigheid in het adres van Gèd. Staten. Er wordt gezegd, dat de kana lisatie dan voorgoed van de baan zal zijn en er wordt gesproken van dwingend optreden. Spr. is er voor om een afwachtende houding aan te nemen. De Voorzitter licht nader toe, dat wanneer de ont brekende gelden mochten toevloeien, Ged. Staten in dat geval de niet-bijdragende colelges, voor zoover het in hun vermogen ligt, zullen treffen. Wethouder Bakker zegt, dat hoewel men er hier eerst niet voor was, het gedeelte Oudkax-spelHuigen- dijkOmval den doorslag heeft gegeven. Spr. vreest dat men bij een afwijzend standpunt alles overboord zal gooien. Tot den heer Zaagman e.a., die er tegen zijn, zegt spr., dat men zich in deze beter neer kan leggen bij de uitspraak van Dr. van Aalst en den her Ringers c.s., die in deze zaak deskundig zijn. Onze ge zichtskring is hieromtrent beperkt. Als wij kijken naar provincies als Groningen en Drente, zien wij, dat deze gewesten door de kanalen tot bloei zijn gekomen. Bij kanalisatie zal het mogelijk zijn, om met groote sche pen van hier zelfs Antwerpen te bereiken. Spr. zou het betreuren, als de kanalisatie niet uitgevoerd zou worden. Wethouder Kroon zegt ook zijn stem te hebben ge geven aan het gedeelte OudkarspelHuigendijkOm val, daar de schipperij daar veel last heeft. Spr. vreest dat door de kanalisatie den waterstand van den Soher- merboezem van nadeeligen invloed zal zijn op het G eestmerambaclit. De heer Kostelijk zegt, verwonderd te zijn door het gezegde van den heer Bakker, dat de raad niet voor het plan HuigendijkOmval zou zijn.a De geheele raad was er voor. Men is zelfs zoover gegaan om subsidie aan polders te vragen, en naar spr. meent, is ook aan den Noordermarktbond een verzoek om subsidie ge daan. Op deze manier zou het gebeuren kunnen, dat één persoon 5 a 6 keer bijdraagt. Wat de andere pro vinciën betreft, zegt spr. dat de tuinbouw aldaar van de kanalen geen profijt tx-ekt. Hier Is het gi'oentenver- voer veel beter uit te voeren. Spr is ook van meening, dat wat den waterstand betreft, het Geestmerambacht hier onder zal lijden. De Voorzitter stelt voor, gehoord de besprekingen, het adres voor kennisgeving aan te nemen Aldus besloten met algemeene stemmen. Van de afdeeling Volksonderwijs is een adres ingeko men, met verzoek er dlstrictsgewijze toe over te gaan, het geneeskundig schooltoezicht in te stellen. De Voorzitter stelt voor het adres in handen te stel len van B. en W. om prae-advles. Aldus wordt besloten* D© begrootingen. Algemeen© beschouwin gen en toch geen algemeen© beschouwingen zeggen de heeren raadsleden. De he&r Kostelijk zegt geen algemeene beschouwingen te willen houden,doch geeft B. en W. in overweging bij verhuring van grasland niet zoo lang te wachten als de vorige keer geschied Is. Spr. was er toen niet tegen om het land terug te nemen, maar vreest dat er bij deze gevallen een politiek tintje aan git. Als het hooi duur geweest was, zouden wij het land zeker niet terug ge kregen hebben. Men moet zich op een zuiver standpunt stellen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. den wensch ter harte zullen nemen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10