j Fa. W. D. NitSÏAQT Zoon, Schagen. Uit onze Omgeving. Opening nieuwbouw der firma Godschalk te Den Helder. LANGENDIJK ST. PANCRAS HEERHUGOWAARD CALLANTSOOG HOOGWOUD ALKMAAR. ANNA PAULOWNA De heer Zaagman zegt ook geen algemeene beschou wingen te zullen houden, maar zou gaarne van B. en W. antwoord ontvangen op zijn vragen van het vorige jaar over de woningtoestanden in deze gemeente. De Voorzitter zegt, dat de woningtoestanden terdege de aandacht van B. en W. hebben. Ket heeft geen zin hierover te spreken als men niet met plannen komt. De finantieele zijde Is het voornaamsto ln deze en als wij naar onze gemeente zien. zijn het in de eerste plaats de arebiders die voor betere woningen in aanmerking komen. Men kan zich wenden tot het Rijk om subsidie. De subsidie komt dan niet in de gemeentekas, doch is be stemd voor de woningbouwvereniging. Als men b.v. ziet dat in Dordrecht woningen gebouwd worden van f 2500 tot f 2S00, welke f 4.10—f 4.80 huur per week moeten opbrengen vraagt spr. zich af of wij in deze gemeente eooiets ter hand kunnen nemen. Als de heer Zaagman als Voorzitter der woningbouw- vereeniglng met een goed plan zou komen zou spr. daar zeer dankbaar voor zijn. Het is voor spr. ook een teleur stelling, dat hier niet gebouwd kan worden, doch wij staan voor de feiten. Het woningvraagstuk heeft ten alle tijde de aandacht van B. en W. zegt spr. nogmaals. Wethouder Bakker zegt er ook reeds meer dan eens de aandacht op gevestigd te hebben, dat hier gebrek aan woningen is. Oudkarspel ia zoo goed als onbewoonbaar voor arbei ders, daar hier 'veel krotwoningen zijn. De Langendijker gemeenten hebben hun tijd voorbij laten gaan, daar eeni- ge jaren geleden door het Rijk en de Provincie hooge eubsidien beschikbaar gesteld zijn. De raad heeft hier nooit ooren naar gehad. Nu worden uitsluitend voor schotten verstrekt. De huurprijzen die genoemd zijn, zijn veel te hoog. Ook is hier geen geschikt bouwterrein te krijgen. Spr. is er voor om zoo de woningbouwvereeni ging dit vraagt, een subsidie te verleenen. Wat het ge zegde van den heer Kostelijk betreft over het verhuren van het grasland, zegt spr. dat niet gezegd kan worden dat door B. en W. een fout gemaakt is. Als het geval zich weer zou voordoen, zou spr. dezelfde houding aan nemen. De heer Rijper zegt er ook voor te zijn om subsidie te verleenen, als do woningbouwvereeniging dit vraagt.''' 'Spr. is van meening dat hier wel bouwterrein aanwezig is, b.v. aan het Zuidelijk deel der gemeente. Wethouder Bakker zegt bedoeld te hebben met het hier niet aanwezig zijn van bouwterrein, dat dit in vaste handen is van particulieren. De heer Kostelijk zegt zelf lid te zijn van de woning bouwvereeniging, doch reeds in een paar jaar nooit iets gehoord te hebben omtrent een actie voor woningbouw. Dit bewijst dat het belang niet zoo sterk naar voren komt, Wat het verhuren van het grasland betreft, zegt spr. tot den heer Bakker, dat deze als niet-landbouwer niet voldoende begrijpt, waar het om gaat. Spr. herhaait dat bij hooge hooiprijzen het grasland zeker zou zijn aangehouden. De heer Zaagman uit zijn voldoening over de meening van B. en W. waar deze erkennen, dat de woningtoe standen hier slecht zijn. Een paar jaar geleden heeft spr. als voorzitter der woningbouwvereeniging aan B. en W. een rapport uitge bracht over den woningtoestand in deze gemeente. Als men ziet dat door particulieren wel gebouwd wordt, ligt hier voor de gemeente ongetwijfeld een taak. Spr. vraagt of het mogelijk is de commissie van uitbreidings plannen uit Ged. Staten in deze te hooren in hoeverre het mogelijk is particulier terrein zoon oodig te onteige nen. Spr. zou van gemeentewege bouwterrein willen ver- lcoopen en de winst bestemmen voor den bouw van eenige arebiderswoningen. Wij dienen ons niet blind te staren op de woningbouwvereeniging, doch dienen onzen eigen weg te gaan. De bouwvereeniging ligt gewoon aan de ketting, zij kan iets doen. De Voorzitter zegt dat als men de commissie voor uit breidingsplannen wil hooren, dit f 3000 zal kosten. De commissie komt zelf niet met plannen, doch geeft uit sluitend advies. B. en W. zullen gaarne t.z.tijd met den woningbouw een bespreking voeren, waarbij men op de volle medewerking van het college kan rekenen. De heer Kostelijk zegt dat men in de gemeente sinds korten tijd bouwterrein beschikbaar heeft. Spr. gelooft niet dat dit terrein duur verkocht zal worden. Particulieren kunnen beter verhuren als een gemeen te. Spr. is er wel voor subsidie aan de woningbouwver eeniging te verleenen, maar niet dat de gemeente hul zen laat bouwen. De postgewijze behandeling. Wanneer wordt overgegaan tot de postgewijze be handeling, wijst de heer Zaagman op de post schrijf behoeften en druk- en bindwerk, die respectievelijk zijn uitgetrokken op f350 en f450. Spr. vindt een to taal bedrag van f 800 voor een kleine gemeente als de onze nogal hoog. De Voorzitter merkt op, dat de kosten aan Staats bladen en provinciale bladen vaste uitgaven vor men en voorts zijn er de gedrukte formulieren die de voornaamste uitgaaf vorderen. Tegenover deze uitgaven staat een ontvangst der leges, welke ont vangst in 1929 f371 bedroeg. Er wordt hier zeer zui- *»ia huisgehouden. Een te luxieus brandspuithuisje. De heer Zaagman spreekt er zijn verwondering over uit, dat voor den bouw van een nieuw brand- spuithuisje f800 wordt uitgetrokken. Toen de raad het brandspuithuisje heeft bekeken, is alleen gespro ken over reparatie en dat er nieuwbouw zou moeten plaats vinden hebben spr. en ook andere leden niet begrepen. De Voorzitter herinnert er aan. dat toen het huis je is bekeken, spreker heeft opgemerkt dat het in wendig af was. B. cn W. hebben den opzichter opge dragen het brandspuithuisje te bekijken en zoowel de opzichter als B. en W. zijn tot de conclusie geko men dat als afdoende verbetering zou worden ver kregen, het huisje beter onderste boven kon worden gegooid. Het oude gebouwtje is totaal verrot, er is geon vloer meer in, geen dak meer op, terwijl de voorwand in elkaar zakt. En spr. wijst er op, dat er nieuw materiaal wordt opgeborgen. B. en W. oordee- len dat beter een nieuw brandspuithuisje kan wor den gebouwd. Wol is een post daarvoor uitgetrok ken. maar dat bedoelt niet dat het direct wordt uit gevoerd. Het is een ontwerp-begrooting ep de raad kan den post dus goed- of afkeuren. Het gebouwtje grenst aan het gemeentehuis, dat nu netjes in orde is en inplaats van een metselaar zal de stucadoor bij den bouw van het nieuwe brandspuithuisje te pas komen. De heer Kostelijk heeft zich ook afgvraagd of de raad het huisje zoo slecht bekeken heeft, maar toen gister met z'n vieren het huisje nogmaals is beke ken, bleef men van oordeel, dat het huisje nog wel te repareeren is. Op de begrooting staat f800 uitge trokken, maar spr. oordeelt dat als er f100 aan re paratie wordt besteed, het huisje nog wel 20 jaren staat. Dat er zoon luxe huisje moet komen, omdat het bij het gemeentehuis staat, gaat spr. te ver. De dekking kan met' f 40.a f50 tegen lekkage in orde worden gemaakt, een betonnen vloer zal de vochtig heid niet verbeteren. Onze begrooting is niet zoo laag. De heer Rijper vindt het ontworpen plan ook te luxieus en als er toe werd overgegaan zou de raad in verdrukking komen met he besluit om de verbe tering vap de Spoorbuurt niet luxieus te doen zijn. Het voorfront kan evengoed vrij knap in orde wor den gemaakt als f 100 a f150 wordt besteed. De heer Bakker zegt, dat B. en W. met ernst de begrooting in elkaar hebben gezet, en ze niet het plan hebben iets luxieus te doen. Spr. heeft de overtuiging dat het huisje totaal af js, de oorspronkelijke begroo ting van den opzichter kwam B. en W. hoog voor, maar de tweede opzet scheelde heel weinig. Het brandspuithuisje sluit aan hij hotel „de Brederode' en er wordt dan een cmed geheel verkregen. De heer Kostelijk: Maar toch luxieus. Dè IteoV De fiber zegt, 'dat na hef onderzoek van 4 leden zij nog de mejiiiag zijn toegedaan dat mei reparatie kan worden volstaan. De Voorzitter zegt, dat B. cn W. het gebouwtje her haaldelijk hebben bekeken en nu gaat het om den gevel, die zal niet. luxieus worden, maar bijpassend B. cn W. zoowel als de raad behooren op de deskun digheid van den opzichter af te gaan. Het geheele dak is af, achter- cn zijwand verrot en vloer idem cn onze slangen zullen dan ook naar de maan gaan. Maar dat is tenslotte voor de verantwoording van den raad, spr als voorzitter heeft er niet mee te tnaken. Do heer Kostelijk merkt op, dat de begrooting t.a.v. dit gebouwtje niet zoo laag mogelijk is opgezet. Geen particulier zou het in zijn hoofd krijgen om dit ge bouwtje te sloopen en er een nieuw voor in de plaats te zetten. Met kleine kosten zijn de slangen op 't droge. Als maat steeds op den opzichter wordt af gegaan, behoeven wij niet meer te gaan kijken. De heer Bakker berekent dat bij nieuwbouw de kosP n aan rente per jaar f32 bedragen en er voor- loopig geen onderhoud is en bij repareeren is men ook gauw f32 kwijt. Het voorstel van B. en W. om voor den bouw van jen nieuw brandspuithuisje f800 uit te trekken, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stem men de beido wethouders. In een volgende raadsvergadering zullen B. en W. met een plan tot reparatio komen. De heer Kostelijk vindt het uitgetrokken bedrag f 15 voor onderhoud van de politieboot te hoog. Als de boot tweemaal op de helling gaat, kost het hoog stens f 10. De Voorzitter zegt, dat ieder jaar dat bedrag wordt uitgetrokken. Er wordt niet meer gebruikt dan noo dig is. Met de opmerking zal rekening worden ge houden. De heer Bakker merkt op, dat het een politieboot is en dat er bij een achtervolging een botsing kan ontslaan. De heer Zaagman zegt, dat voor subsidie Zieken huis cn Sanatoria f 447 is uitgetrokken, maar dat nimmer een uitgaaf heeft plaats gehad. De Voorzitter wijst op de memorie van toelichting, de raad heeft dit bedrag als subsidie aan het Neu traal Centraal Ziekenhuis toegekend. De heer Zaagman erkent, dat hij zich in dezen heeft vergist. De reinigingsdienst. Door den heer Zaagman wordt den reinigingsdienst besproken en daarbij gewezen op art. 59 der alge meene politieverordening, dat voorschrijft dat het ver boden is afval en andere onreinheden in 't water te gooien. Veel mcnschcn hebben geen gelegenheid om de vuilnis op te slaan en als de gemeente geen be hoorlijke reinigingsdienst in 't leven roept, kan art. 59 der politieverordening wel worden geschrapt Voor een ophaaldienst gedurende 30 weken 2 da gen 5 dagen voor schoonhouden van het land, wor den de kosten geraamd op f325, voor vlethuur enz. f75, totaal f400. Den laatsten post vindt spr. wat hoog, maar spr. zou het toejuichen als een dusdanige diens-; werd uitgevoerd. Daarnaast staat het voorstel van B. en W. om den dienst voor 10 weken uit te voeren en spr. wijst er op dat men dan weer in strijd komt met de politieveror dening. De heer Kostelijk weerspreekt dat laatste bezwaar, er zijn veel tuinders die het afval gebruiken en veel menschen kunnen het ook aan de tuinders geven. Spr. is niet direct voor een reinigingsdienst die f400 moet kosten, al kan de dienst van verleden jaar wel wat worden verzwaard. De Voorzitter zegt dat B. cn W. het zouden toejui chen, wanneer een goed geoutilleerde dienst kon worden verkregen en misschien komt het nog wel eens zoo ver, dat een goede reinigingsdienst voor den gcheelen Langendijk tot stand komt. Want al wordfT in onze gemeente een reinigingsdienst ingesteld, dc wateren zullen verontreinigd blijven, want het hangt van den wind af, we hebben onze buren. B. en W. willen nu dit jaar met een tijdelijken dienst van 10 achtereenvolgende weken probeeren en als het noo dig is dien termijn met 1 a 2 weken verlengen. Spr. wijst op dc bepaling in de politieverordening, dat van October tot Juli het formeeren van afvalhoopen geoor loofd is. B. en W. schrikken terug voor een uitgaaf van 1400, zooals de Raad dat straks deed met den bouw van een nieuw brandspuithuisje. De heer Kostelijk zegt voorstander te zijn van een ophaaldienst, maar het zal wel weer een oud-ijzer-win kel worden. Daarom wil spr. het niet zoo royaal aan pakken, maar meegaan met het voorstel van B. en W. De heer Zaagman wijst er op, dat niet ieder in de gelegenheid is om op zijn erf een behoorlijke op slagplaats te hebben. Spr. zal er zich bij neerleggen dat een proef wordt genomen als B. en W. voorstel len, misschien is dc toestahd volgend jaar aan den Langendijk iets 'beter. Spr. trekt dan ook zijn voor stel in. De heer Bakker verklaart nog, in principe voor een geregeldcn ophaaldienst te zijn. Bij post 109 deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. den post opbrengst huur of pacht van landerijen, met het oog op den zeer ongunstigen tijd, sterk hebben ver laagd, n.1. van f9300 op f5800. De heer Kostelijk informeert waarom de post dijk en polderlasten op f1200 is gehandhaafd, over het algemeen zakken de polderlasten. De heer Kroon deelt mede, dat vorig jaar de lasten van de Banne zijn gezakt, maar dit jaar zal er per bunder wel een halven gulden bij komen in ver band met den nieuwen weer. De heer Kostelijk informeert ook naar den post on derhond schoolgebouwen. De Voorzitter deelt mede, dat de waterplaatsen en privaten zoo goed als af zijn. Als het rijksschool toe zicht verbetering voorschrijft, zal het oogenblikkelijk moeten gebeuren, maar anders hebben B. en W. do bedoeling om in 1931 en in 1932 in ieder jaar in 2 lo kalen een closet met waterspoeling cn staande urinoir te doen maken. De heer Zaagman informeert naar den post onder houd en aanschaffing leermiddelen; in 1929 is be taald f526.9314. vorig jaar geraamd f1025 en nu is weer begroot f900. De Voorzitter deelt mede, dat het geraamde bedrag van 1930, n.1. f 1025, verbruikt zal worden en we nu dus teruggaan tot f900, wet veroorzaakt wordt doordat het H. d. S. zachtjes aan de leermiddelen heeft die hij noodig acht. De te verwachten werkloosheid. De heer Zaagman wil, met het oog op den tegen- woordigen toestand, den post kosten werkverschaffing van 1500 op f 1000 brengen. Er kan op het oogenblik heel weinig in de wereld gebeuren of het bedrag van (500 is verbruikt De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwestie ook onder de oogen hébben gezien. Tot nu toe ontstond werklooshclTl bij gesloten water en in dat geval be staat er samenwerking met de IJsclub en verleent de gemeente subsidie. Bij den strengen winter van 1929 hebben de kosten bedragen f 445, anders was de post, zoolang spr. hier is, nooit aangesproken. Verschillen de menschen die werkloos zijn, gaan thans te werk naar den Wicringermeer. De post kan dus gerust op f500 blijven, temeer daar de post is voor 1931, niet voor 1930 en B. en W. ten allen tijde bij den Raad kunnen komen met liet voorstel den post te verhoo- gcn. De heer Zaagman zegt dat als hot begint te vrie zen, de menschen uii den Wieringermeer terug ko men. Uit de knikjes heeft spr. opgemerkt, dat de leden gunstig zullen beschikken, wanneer B. en W. tot verhooging van den post een voorstel zullen doen en daarom kan spr. dan met het voorstel van B. en W. meegaan. Ji Si. Nicoiaas in den vreemde. Een goede foto of vergrooting doet Uw familieleden of kennissen in het 1 buitenland meer genoegen dan iets anders. Uw aangewezen adres Tclef. 11. Gaarne vroegtijdige bestelling. De Voorzitter zegt, dat de raming van föOO voor B. cn W. geen beletsel zal zijn, om. als het noodig blijkt, bij den Raad om verhooging aan te kloppen. De heer Zaagman merkt op dat de post „uitkee- aon het Rijk voor de kwade posten der directe belas tingen-', bij vorig jaar vergeleken, aanmerkelijk is verlaagd. Spr. verheugt er zich over dat B. en W. tot de conclusie komen, dat de kwade posten f 1300 min der zullen bedragen. De Voorzitter ontneemt den' heer Zaagman evenwel deze illusie, de vermindering der raming is het. ge volg van de nieuwe wet op de finantieele verhouding. Ten slotte wordt zonder hoofdelijke stemming, do begrooting dor gemeente voorioopig vastgesteld, voor den gewonen dienst sluitende op een bedrag van f73522.30, voor den kapitaaldienst op f7000. De overige begrootingen. De begrooting van het gasbedrijf wordt vastgesteld tot een bedrag van f117000 voor den gewonen dienst en f22210 voor den kapitoalsdienst. De Voorzitter deelt mede, dat hij naar aanleiding van de vraag van den lieer Zaagman in de vorige vergadering, over het salaris van den baas van het gasbedrijf en den eersten lijnwerker van het G.E.B., informaties heeft ingewonnen. De loonen zijn vastge steld, waarbij het rapport der Stnntscommissie-Haaij- makers tot leidraad heeft gediend. Evenwel zijn dc loonen bij het Rijk sedert dien al lang verlaagd. Het loon van den eersten lijnwerker is tusschentijds her zien en verhoogd. Als de salarissen aanhangig worden gemaakt, zal spr. rekening houden met de opmerking van den heer Zaagman. Spr. heeft zich niet verdiept in dc vraag wie er meer verantwoordelijkheid draagt, de baas van de gasfabriek of de eerste lijnwerker van liet G.E.B.. De begrooting van het G.E.B. wordt vastgesteld op f81640 voor den gewonen dienst en op f5824 voor den kapitaaldienst. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd, ze sluit op een bedrag van f eÓöO.öö1/*» met een gemeentelijke subsidie van f4500. Tegan het bohnenstelsel. De heer Bakker merkt op. dat door het B. A. 't meest wordt uitgekeerd in geld, maar dat dan echter bonnen inplaats van geld worden gegeven. Spr. is geen voorstander van het bonnenstelsel, het is niet higienisch, de bonnen zien er dikwijls onzindelijk uit en bovendien het is al erg genoeg als men arm is cn arme menschen hebben ook eergevoel en vin den het niet prettig met deze bonnen te moeten be talen. Spr. zou dus willen dat zooveel mogelijk geld werd uitgekeerd, er zijn slechts enkelen die niet met geld kunnen omgaan. De heer Kroon, voorzitter van het B. A.f zegt, dat met den wenk rekening zal worden gehouden. Er is wat voor te zeggen om geld uit te keeren, al zijn er die niet met geld kunnen omgaan. Dc heer Kostelijk zegt, dat vroeger geld werd ge geven, maar er waren er die geheel iets anders kochten dan de bedoeling was. Ln verschil maken kan niet best. De heer Kroon zegt, dat er toch gevallen zijn, waarin geld uitgekeerd kan worden. De heer Rijper zou het toejuichen als geld werd uitgekeerd, zij die niet met geld kunnen omgaan, kunnen het dan leeren. Juist het bonnenstelsel houdt den menschen uit eergevoel tegen om zich tot het B. A. te wenden. De heer Kroon zegt, dat er al gevallen zijn, waarin geld wordt gegeven. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. De heer M. S. Godschalk, Koningstraat Den Helder, wiens streven het is zijn cliënten steeds het nieuwste tegen den laagst mogelijken prijs aan te bieden, heeft zijn zaak geheel naar de eischen des tijds laten inrichten. Reeds bij het binnentreden dezer zaak, ziet men dat hier oen groote verandering heeft plaats gehad. De winkel met de daarachter gelegen paskamer zijn één geheel geworden, zoodat men hier over een flinke ruimte beschikt Daar zijn ondergebracht dc afdee- ling stoffen, japonnen, enz., terwijl zich daar achter de hoedenafdeeling bevindt met de allerlaatste mo dellen. Voor het nieuwste gedeelte der zaak, wat één geheel vormt, met het reeds bestaande, zijn twee perccelen gesloopt en hier is een keurige étalage herrezen. Hier ziet men fijne dames- en kinderkleeding en voor.il deze étalage biedt een keurige aanblik, daar de ver schillende goederen met zorg en smaakvol zijn ge ëtaleerd. Deze afdeeling is tevens nog uitgebreid met een collectie bontmantels, voor de dames om van te watertanden. De daar achter gelegen paskamer is van alle gemakken voorzien en vormt met alles een goed geheel. We twijfelen niet, of de heer Godschalk zal met deze verbouwing veel succes hebben. De heropening van de zaken is bepaald op hedenmiddag 2 uur. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie elders in dit nummer voorkomende. Was er verleden jaar omtrent dezen tijd haast geen bergruimte voor winterkool meer te krijgen, op het oogenblik is dit anders: er is nog ruimte in overvloed, zoodat de huurprijs ervan ongetwijfeld belangrijk lager zal zijn dan verleden jaar. We spraken eenige bouwers, die begonnen waren met het snijden van winterkool. Het beschot viel. zooals te verwachten was, niet mee, doch over de kwaliteit was men te vreden. Ze waren vast en zwaar. Ook in de polders was men begonnen te snijden. Daar was de kool over 't algemeen groot van stuk. Bij voldoende deelname zal de kolfmat.ch van de Lan gendijker kolfclubs gespeeld worden in 3 klassen. Het is echter de vraag, of in iedere club een voldoend aantal deelnemers voor 3 klassen disponibel is. Bijzonder groot is de animo, welke vele tuinbouwers voor de bloembollenteelt aan den dag leggen. De slechte uitkomsten van het grove tuinbouwbedrijf zjjn daarvan ongetwijfeld de voornaamsto stimulans. De glascultuur neemt niet in die mate toe als die der bloembollen, on getwijfeld door de omstandigheid, dat voor den bouw van een kas een betrekkelijk groot kap taal noodig is. Met de bloembollenteelt kan men in het klein beginnen en zelfs !s er een vorm te vinden, waarbij de kweekeï geen kapitaal noodig heeft en toch „in de bollen kan geraken". Nu zoo velen met de bollencultuur zijn aan gevangen, wordt de behoefte gevoeld, zich wat meer kennis van deze teelt eigen te maken. Een verheugend verschijnsel is het te constateeren, dat de aangifte voor een desbetreffende cursus zoo groot is, dat do noodzake lijkheid van splitsing wordt gevoeld. Theorie en practijk behooren hand aan hand te gaan, voor een gezonden opbloei dezer cultuur. ZUIDSCHARWOLDK. Het paard, dat ten nadeele van den slager S. te Amsterdam waa gestolen, is aangehouden bij een vracht rijder te Vries (Dr.). Deze had het gekocht, zonder te weten, dat het van diefstal afkomstig waa. We vernemen, dat van den tuinbouwer v. D., eenige honderden K.G. uien zijn gestolen. NOORDSCIIARWOUDE. De bouw van het nieuwe betaalkantoor is thans zoo ver gevorderd, dat het dak met pannen bedekt is. De koolcampagne is deze week weder begonnen, o.m. ook in den Anna Paulownapolder, waar alle dagen een autobus naar toe rijdt. Het weer is tot heden tamelijk goed, wat wel bevorderlijk is voor de werkzaamheden. In deze gemeente is bij publieke verkooping land ver kocht, dat een minderen prijs opbracht, dan men voor zulk soort land placht te betalen. De crisis in den tuin bouw is daaraan natuur^jk niet vreemd. Onze ambtenaar ter secretarie, de heer Beerepoot, i9 aan een groot gevaar ten deele ontsnapt. Hij ging per fiets in zuidelijke richting den Middelweg af en werd daarbij achterhaald door een hollend paard voor een driewieligen kar gespannen. Het gevaar bemerkende, heeft de heer B. nog getracht daaraan te ontkomen, door zoo vlug mogelijk van zijn rijwiel te stappen; hij kon echter niet meer verhelderen, dat het rijtuig tegen hem aanslingerde. waardoor hij een geweldigen schok kreeg. Bij onderzoek door Dr. Spierings bleek den bovenarm gekneusd te zijn. De Hoofdingeland van Geestmerambtcht, de heer K. van Langen, is gekozen tot Heemraad van G.-A. In de daardoor ontstane vacature voor Hoofdingeland werd nu bij de daarvoor gehouden stemming van stem gerechtigden in onzen polder voorzien, door de verkie zing van den heer C. van Langen- In een Donderdagavond ten Raadhuizen gehouden bij eenkomst werd opgericht een Plaatselijk Comité, belast met het inzamelen van gelden voor het Monument voor het Nederlandsche Reddingswezen, welk monument geplaatst zal worden te Den Helder. In het Comité namen zitting de heeren Mr. D. Breebaart, burgemees ter, S. Kooger, wethouder. M. Vries en F. X. Veul, raadsleden en J. Hollander Sr., A. Toes, J. Baas, M. Mooü Jbz., J. Sletuel, Jb. van Scheijen en K. Hollander.. De gelden zullen worden Ingezameld door de comité leden, die hiervoor lijsten ter Inteekening zullen aan bieden, Ieder lid neemt een wijk voor zijn rekening. De lijsten zullen op een 10 Nevember a.s. te houden bijeen komst worden ingeleverd, waarna de ontvangen gelden zullen worden overgedragen aan het Hoofdcomité te Den Helder. Waar Callantsoog tot de weinige gemeen ten in ons land behoort, die ln nauw contact met het Reddingswezen komen, twijfelen we er niet aan, of ieder inwoner zal een bijdrage verleenen. De heer P. Vos, timmerman, alhier, zal een zomer- villatje bouwen op het Duin. voor rekening van den heer Van Andel te Hilversum. Door Z.E. den Minister van Defensie is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend, met ingang van 20 Januari 1931, aan den dienstplichtige Joh. Stroo- mer, lichting 1923 dezer gemeente, wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdiensUg-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt Postagentschappen. De directie van het Postkantoor heeft zich tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar gewend met de vraag of zij er mede accoord kan gaan, dat een 3-tal postagentschappen worden geves tigd te Houttil (Waagplein), Kennemerstraatweg tusschen Vierstaten en Nieuwpoortsteeg en 't Schar- loo. De Kamer antwoordde dat zij gaarne een vierde postagentschap, n.1. aan het Zeglis gevestigd zag en indien de postdirectie het aantal toch voorioopig tot 3 agentschappen wil beperken, zij dan de voorkeur geeft aan vestiging aan het Zeglis, boven vestigiing aan 't Scharloo. Ingekomen: D. A. J. Vogelaar uit Zijpe; Mej. D. van Bruggen uit Utrecht; J. Daalder uit Den Helder; K. Holtrop en gezin uit Heerenveen; P. R. Roodenburg uit Haarlemmermeer; M. C. J., J. A. en A. J. Eronkhorst uit Heemstede; J. Ufkes en gezin uit Den Helder; J. Wijn gaard en echtgenoote uit Den Helder; Mej. C. Slikker uit Wieringerwaard; Mej. M. Tijsen uit Nieuwe Nlcdorp: Mej. J, van der Schier uit Sassenheim; Mej. M. Reven boer uit Apeldoorn; S. Boterhoek uit Zijpe. Vertrokken: P. Schoen naar Hooglcarspel; J. F. Zaman en gezin naar Haarlemmermeer; N. Tuinman en echt genoote naar Wierlngen; C. Hartog en echtgenoote naar Schagen; Mej. J. Onzlnga naar Sneek; W. Langcndonk naar Hilversum; Mej. N. Klopper naar Den Helder; C. Bakker en gezin naar Medemblik. Ten bate van deze gemeente is een bedrag van f 180 aan gewetensgeld gestort. Politie. Verloren: een tasch met autogereedschappen Onder het vee van den heer P. Dwarswaard, Midden weg alhier, is mond- en klauwzeer waargenomen. Propaganda-avond van den V.CXJ.B. Overal in het land zijn de afdeelingen van den V.C.- J.B. weer aan het werk getogen en de afd. Anna Pau- lowna wil het winterseizoen aanvangen met dezen pro paganda-avond. Aldus opende >ïej. Smit Jd. de Donder dagavond gehouden bijeenkomst van den V.C.J.B. cn zette hierop het doel van den avond uiteen. Gehoopt werd, dat door hetgeen men te hooren en te zien zou krijgen, 'velen opgewekt mochten worden om lid of do nateur te worden van de afdeeling. Na het gemeenschappelijk zingen van Gez. 99 vers 3 cn 4 kreeg de heer Rijpma het woord voor een Inleiding. Spr. schetste hierin, het ontstaan van de Jeugdbeweging die kort voor de eerste Jaren van den grootcn wereldoorlog geboren werd, als reactie op de vervlak king van het geestelijk leven. De techniek, die steeds hooger vlucht neemt, berngt groote zegeningen, maar ook groote ellende, b.v. wanneer zij in dienst gesteld wordt van den oorlog. Het moderne leven, dat zoo mooi kon zijn, door het gebruikmaken van al de krachten die de geleerden ons hebben leeren kennen, heeft inte- I gendeel door de doorgevoerde mechaniseering, van den

Schager Courant | 1930 | | pagina 11