SchagerCourant T W. en H. 1. ENNIK Indrukken uit Bulgarije. Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Het familiedrama in de Rubroekstraat te Rotterdam. Waterschappen in Noord-Holland. De West-Friesche Kanalen. Ernstige belasting ontduiking te Alkmaar. Een noodlottige twist. H. ERIKS, oud-Burgemeester van PETTEN. Zaterdag 18 October 1930 73ste Jaargang. No. 8750 Wanhoopsdaad van een Indisch oud-militair. Terecht gestaan wegens het dooden van zijn twee kinderen. Door het 03L acht Jaar tegen hem geëtecht. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht ge staan de 40-jarige gepensionneerde Indische militair JP. S., die uit wanhoop over zijn ongelukkigen finan- icieelën toestand zijn twee kinderen heeft yermoord. Men zal zich het droevige drama herinneren, dat zich Ja den avond van den llden Juli omstreeks half acht In dë Rubroekstraat te Rotterdam afspeelde, i Ten huize van de familie De Paauw woonde sedert '«enigen tijd in, de 40-jarige P, S., een gepenslonneerd titulair brigadier stafmuzikant van de Indische weer macht met zijn beide kinderen, de 11-jarige Frederika en den 10-jarigen Pieter. Ongeveer 20 jaar geleden was S. naar Indië gegaan. Hij was daar gehuwd, uit welk huwelijk beide bovenge- poemde kinderen waren geboren. Toen zijn vrouw voor «enige jaren was overleden, heeft S. zijn beide kinderen paar het vaderland gezonden, waar zij werden opgeno men in het kinderhuis aan de Van Speijkstraat. S. was pok later uit Oost-Indië gekomen, docih kort daarop paar West-Indië vertrokken. In Mei van dit jaar was hij echter weer in het va- Herland teruggekomen en sedert dien tijd had hij met de beide kinderen zijn intrek genomen in de woning Van de familie De Paauw. S. had een pensioen van t 12 per week en dikwijls had S. er zich over uit ge laten, dat hij van dit bedrag niet kon rondkomen. Hij had ook meermalen een betrekking gehad, doch thans was hij zonder werk. Hij schold op de maatschappij en hij had al eens tegen kennissen gezegd, dat hij er beter aan zou doen om een eind aan zijn leven te ma ken, want van f 12 per week kon hij niet leven. Den. llen Juli was hij des middags met beide kin deren gaan wandelen. Men verwachtte hem tegen etenstijd terug. Éénmaal in de woning had S. zijn lin- keranmom beide kinderen geslagen en voordat men er lop bedacht was, had hij met de rechterhand een revol ver te voorschijn gehaald en dadelijk daarop een schot gelost op het mejsie, dat terstond dood neerviel. Oogen blikkelijk daarop loste hij ook een schot op den jongen, die zeer érnstig aan het hoofd werd gewond. Daarna richtte hij het wapen op zichzelf, maar de revolver ketste. S. heeft toen uit de kamer er naast een penne- mes gehaald en .toen hij in de keuken terugkwam en zag, dat zijn zoontje nog leefde, heeft hij het kind met het pennemes in de borst getroffen. Ten slotte heeft S. zich met het pennemes nog eenige steken in de borst'tsdgebracht, maar deze waren geen van alle van ernstigen aard. i Juffrouw D© Paauw had Inmiddels^e politie gewa&r- Bchuwó*-en toen deze kwam, was de man juist bezig de hand aan zichzelf te slaan. De agenten hebben hem ont wapend. Het knaapje en de vader zijn daarna naar 't ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar het jongef&^werd opgenomen en de vader verhonden. Den volgenden dag was het knaapje aan de hem toege brachte verwondingen overleden. Donderdag dan heèft de vader zich voor de Rofcter- Hamsdhë rechtbank moeten verantwoorden, f Verdachte gaf de in de dagvaarding genoemde feiten toe. Den dag van het gebeurde had verdachte het voornemen opgevat zijn kinderen van het leven te be- rooven. Hij had tot dat doel een revolver bij zich ge stoken. In de kamer bevond zich toen alleen juffrouw De Paauw, zijn kostjuffrouw. Staande op de scheiding van kamer en veranda, heeft verdaohte de kinderen bij zich geroepen. Hij heeft toen op de kinderen ge schoten, met het gevolg, dat het meisje oogenblikkelijk dood neerviel en het jongetje kort daarop in het zie kenhuis is overleden, hetgeen wij hierboven reeds me moreerden. Hel getuigenverhoor. Als eerste getuige werd de kostjuffrouw van verdach te, mej. de Paauw gehoord. Verdachte was gedurende een maand of vier, vijf met de kinderen bij haar in huis toen het gebeurde plaats had gehad. Het was getuige nooit opgevallen dat de kinderen Oostersch bloed in de aderen hadden. Zij waren er echter zelf wel sterk van bewust. Verdachte was een goede man, ook voor zijn kinderen Hij had soms oogenblikken, dat hij stil en teruggetrok ken was. Den llen Juli was verdachte met zijn kinderen gaan wandelen. Ver over etenstijd waren ze thuis gekomen. IToen getuige vroeg waarom ze zoo laat thuiB kwamen, had verdachte gezegd: ik zal baas over mijn kinderen Zijn!" Getuige heeft gezien dat verdachte zijn kinderen bij zich riep. Toen getuige het eten opdeed hoorde zij plotseling gillen. „Piet, wat doe je?" had ze geroepen, doch toen ze Üe kamer wilde binnengaan, had verdachte haar afge weerd. Getuige wist niet welke reden verdachte voor zijn daad zou hebben gehad. Voor zichzelf had hij weinig behoeften. Wel had hij over het kleine pensioentje, dat de staat hem uitkeerde, geklaagd. Ook klaagde hij over maatschappelijke toestanden. Nadat nog eenige getuigen, waaronder de deskundigen w&rejL gehoord, werd verdachte nogmaals voorgeroepen Toen hem naar de reden van zijn daad gevraagd werd. rel hij dat hij altijd veel teleurstellingen in het leven beeft ondervonden. In zijn jeugd, maar ook later, in mili tairen dienst, is het hem slecht gegaan. Over de toestan den in Indië klaagde verdachte eveneens. Hij leefde er met een Inlandsche vrouw en toen hij eens met haar inaar den bioscoop was geweest, had hij daarvoor 14 dagen provoost moeten ondergaan en om den anderen dag op water en rijst moeten leven. Het requisitoir. Dan is het woord aan het O. M., dat vertegenwoor digd wordt door mr. J. S. Loke, Spreker acht dit de moei lijkste, taak, die hij tot nog toe te behandelen heeft ge kregen. Niet juridisch, want verdachte geeft volmondig den voorbedachten raad toe. Maar psychologisch. Er zijn in deze zaak zoovele mogelijkheden, dat spreker alleen zijn eigen opvatting zal geven, maar daarmee niet zeg gen wil, dat er niet nog veel meer mogelijkheden zijn. De daad op zichzelf besprekende, zegt spreker, dat het zwaarste delict, dat ons strafrecht kent is moord. Er zijn juristen, die vadermoord en den moord van een vader op zijn kinderen gelijk stellen. Spreker wil dit niet doen, maar toch geldt voor hem ook deze moord zwaar der dan een gewone. Indien men niet op de persoon van den dader lette, dan zou hier alleen de hoogste straf, levenslang in aanmerking komen. Den dader beschouwende, komt spreker allereerst tot diens zoogenaamde poging tot zelfmoord. Zoogenaamd, omdat uit alles wel is gebleken, dat die pogingen niet serieus kunnen worden'genomen. Wel is spreker over tuigd van de waarheid van het motief van verdachte. Het ging hem om het geluk van zijn kinderen. Daarte gen is wel het een en ander in te brengen. Het stond niet aan hem over het lot der kinderen te beslissen. Objec tief beschouwd, had verdachte ook ongelijk in zijn som beren kijk op de toekomst der kinderen. Maar van belang is hier alleen Jiet subjectieve, n.1. hoe verdachte er over dacht. Hij heeft gehandeld uit een zeer verkeerd opge vatte vaderliefde, maar toch in elk geval van liefde. Dat is de reden, waarom spr. een clemente straf eischt voor dit afschuwelijke misdrijf. Acht jaren gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere gevangenis en daarna ter beschikking stelling van de regeering. Verdachte die tijdens het requisitoir dikwijls zijn aan doening niet meester is kunnen blijven en zich dan zacht snikkend in zijn bank vooroverbuigt, wordt voor geroepen en hem wordt gevraagd, wat hij van dien eisch denkt. „Ik vindt het schitterend mooi," zegt verdachte. De raadsman van den verdachte mr. E. Boeles, heeft het leven van zijn cliënt geschetst. De man heefts niets dan ellende ondervonden en in zijn beschouwingen ligt niets immoreels, alleen de consequentie, die hij eruit getrokken heeft, is fout. Men heeft hier te doen met een ziekelijk complex van gedachten, welk complex den man op het verkeerde spoor heeft geleid. Pleiter conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging met al dan niet ter beschikking stelling van de regeering, subsidiair een lichte straf met ter beschikkingstelling van de regeering De uitspraak werd bepaald op 30 October a.s. Het gewijzigde Algemeen Reglement van Bestunr. Verschenen is een uitvoerig antwoord van Ged. Staten van Noord-Holland op het algemeen verslag der afdeelingen van de Prov. Staten, uitgebracht over het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een gewijzigd Algemeen Reglement van Bestuur voor dc Watcrschappèn in Noord-Holland. Voordracht van Ged. Staten van Noord holland in December te verwachten. Naar vernomen wordt, kan, ter behandeling in de December-vergadering van de Prov. Staten van Noord- Holland, een voordracht van Ged. Staten worden ver wacht, in verband met de uitvoering van het kana- lenplan voor West-Friesland. Door een R.-K. Wethouder tevens plaatsvervangend rechter. POLITIEKE VRIENDEN VAN DEN BETROKKENE POGEN HET TE BEMANTELEN. 1 „Het Volk" bevat onder de bovenstaande kopjes het volgende: Naar wij vernemen, zou de inspectie der Directe Belastingen te Alkmaar een ernstig geval van belas tingontduiking op het spoor gekomen zijn, een geval, dat des te ernstiger is, omdat het hier iemand betreft, die in het openbare leven verschillende belangrijke functies bekleedt Het was den inspecteur der Directe Belastingen, den heer J. Koldenhof, bekend geworden, dat de belasting aangiften van mr. A. J. M. Leesberg, r.k. wethouder voor de Bedrijven te Alkmaar, niet in overeenstem ming waren met diens werkelijk inkomen, en dienten gevolge noodigde hij hem, ingevolge art. 84 der Wet op de Inkomstenbelasting, uit tot het geven van nadere Inlichtingen. Mr. Leesberg, die blijkbaar de lucht gekregen had van hetgeen hem boven het hoofd hing, had inmiddels getracht zelf mededeeling te doen van de te laag ge dane aangifte, doch was daarmede te laat, zoodat ambtshalve navordering zal worden ingesteld, of pro ces-verbaal' zal worden opgemaakt. Wij vernamen voorts dat deze belastingontduiking zou loopen over een tijdvak van circa twintig jaar en dientengevolge een zeer aanzienlijk bedrag zou betref fen. Nauwkeurige cijfers en gegevens dienaangaande ontbreken ons echter, daar deze navorderingsgevallen steeds strikt vertrouwelijk behandeld worden. Het geval wordt te ernstiger, waar mr. Leesberg tevens plaatsvervangend rechter Is in de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar en dientengevolge geroepen kan worden te vonnissen over... belastingontduikers. Voorts Is mr. Leesberg penningmeester der r.k. staatspartij. Het is ons bekend, dat politieke vrienden van den betrokkene, die een vooraanstaande positie inneemt in Alkmaar, om begrijpelijke redenen trachten de zaak onder den dekmantel te houden. Of dit gelukken zal, betwijfelen wij, na de ferme houding, welke inspec teur Koldenhof in deze aangenomen heeft. Inmiddels schijnt mr. Lees/berg de laatste weken niet meer op de rol der arrondissementsrechtbank voor te komen. In hoeverre en of dit met het hierboven aan geduide geval verband houdt, konden wij niet te weten komen. Inspecteur Koldenhof overgeplaatst. Wij vernemen voorts, dat bij beschikking van den minister van financiën inspecteur Koldenhof, hoofd van de inspectie Alkmaar, le afdeeling. verplaatst is naar Groningen, en aangewezen als hoofd van de Inspectie der directe belastingen le afdeeling. aldaar. De vraag is gewettigd of deze overplaatsing verband hout met deze geschiedenis. Een onderschrift. De redactie der Alkmaarsche Courant plaatst daar het volgende onderschrift achter: Over het bovenstaande waren ons reeds eerder geruch ten ter oore gekomen. Wij stelden ons echter op het standpunt, dat zoowel wettelijk als menschelijk gespro- kon het hier betrof een privé-aangelegenheid van Mr. Leesberg met den fiscus, waar het publiek zich buiten te houden heeft. Nu het geschil door de publicatie in „Het Volk" waar schijnlijk geinspireerd op de gemeenteraadsverkiezingen voor het volgend jaar. in breeder kringen bekendheid heeft gekregen, oordeelden wij het noodig daarover met mr. Leesberg een onderhoud te hebben. Mr. Leesberg gaf ons toe een geschil te hebben met den fiscus, wat op zich zelf geen ongewoon verschijnsel is en welk geschil op de meest behoorlijke wijze wordt afgewerkt. Voor wie eenige kijk heeft op de betrekkelijke wetsbe paling is het duidelijk, dat dit geschil nooit over twintig jaren kan loopen, terwijl zulks ook absoluut met de wer kelijkheid in strijd is. „Het Volk" dat zegt noch cijfers noch gegevens te kennen, had juister gedaan daarom te zwijgen. Een tendenz, dat de Inspecteur Koldenhof f in ver band met deze zaak zou zijn verplaatst, is geheel bezij den de waarheid. Ook is het feitelijk onwaar en dwaas te veronderstel len, dat Mr, Leesberg die zich ln een groote practijk verheugt, in verband met de zaak. niet meer op de rol der Rechtbank voorkomt: met de practijk van Mr. Lees berg heeft deze zaak niets te maken. Mr. Leesberg gevoelde echter, dat men van Sociaal- Democratische zijde niet zijn persoon, doch zijn partij wilde treffen en aangezien zijn partij hem bovenal lief is, zou hij teneinde het geschil uit de politieke sfeer te houden, aan zijn partij verzoeken hem hangende het geschil voorloopig te ontslaan van de verplichting de partij in openbare functies te dienen. Jonge fabrieksarbeider levensgevaarlijk gewond. Woensdagavond na het uitgaan der fabriek, kregen twee jongelui te Almelo ruzie. Iemand uit Zenderen, Espeldoorn genaamd, kreeg een messteek in den rug, waarbij ook een long werd geraakt. In zeer zorcclij- ken toestand is hij in het ziekenhuis opgenomen. Nader wordt omtrent dezen noodlottingen twist ge meld, dat op den bewusten avond bij het uitgaan van de spinnerij der firma H. J. ten Cate cn Zoon, Woensdagavond om tien uur tusschen enkele jeug dige arbeiders een onderlinge vechtpartij ontstond, waarbij twee personen handgemeen werden. Op een gegeven oogenblik lag Van G. uit*Almelo op den grond, terwijl de 17-jarige E. op hem zat. De ruzie was ontstaan, doordat een den ander uitgejouwd had. De eveneens 17-jarige J. de B. te Almelo, die niets met dc. vechtpartij uitstaande had, trok plotseling zijn mes en stak het in den rug van E., waardoor deze zoo ernstig werd gewond, dat hij naar het Algemeen Ziekenhuis moest worden overgebracht, waar opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. E. heeft zeer veel bloed verloren, terwijl een der longen is geraakt. De inmiddels gewaarschuwde politie was spoedig ter plaatse, en omstreeks elf uur werd de jeugdige dader in zijn woning gearresteerd. Hij had het mes in den tuin van het ziekenhuis weggeworpen, waar het later teruggevonden werd. Verder is bij het on derzoek gebleken, dat Van G., die tijdens dc vecht partij onder lag, bevriend was met een broer van den dader. De toestand van den getroffene is levens gevaarlijk. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. v- w ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilkelminastraat. Tel. 11601. Na 6 uur Tel. 14621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akeleistraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bi) onzen CORRESPONDENT, den heer ZIGEUNERZOMER. DE HUWELIJKSREIS VAN EEN VORSTELIJK PAAR EN POLITIEK. LIEFDE EN IMPERIALISME. EEN GODSDEENSTQUAESTIE. (Van onzen reizenden correspondent). SOFIA, 12 October. Herfst? maar een herfst zooals wij in ons land slechts zelden kennen, een herfst, die een stille, Innige voort zeting van. den zomer is. Dag aan dag straalt matter, weemoediger de zon, grijsblauw ls de wolkelooze hemel en een vage nevel verteedert alle dingen. Op de toppen der bergen, die ik vanuit mijn kamer kan zien, is evenwel reeds de eerste sneeuw gevallen en vroeger daalt de avond. Overdag kan het nog zeer warm zijn, maar reeds kort nadat de zon is ondergegaan, huivert een kilte door de boomen, die nog hun bladeren niet hebben ver loren. Bloemen en vruchten ziet men nog overal, noten, perziken, roodwangige appelen, geurige peren, maar vooral druiven, groene, gele, roode, paarse. Zeer goed koop zijn hier de druiven en reeds voor vijftien cents, acht lewa, kan men een kilo koopen. De nieuwe, nog niet uitgegiste wijn, is er reeds, zoet en mild. Herfst is het, een rijke, vredige herfst, maar de winter nadert, de dagen worden kort en niet langer kan ik mijn tocht in de bergen nabij de Zuid-Slavische grens uitstellen en overmorgen vertrek ik op zoek naar den man of tenminste diens krijgsgezellen, dien de politie autoriteiten zoogenaamd vruchteloos hebben getracht te vinden, den man die als mede-beklaagde moest verschij nen in het proces dat dan toch deze week is begonnen, het proces tegen de moordenaars van den litterator en journalist Poendef, Binnen enkele weken worden de slingerende muildierpaadjes in de bergen onbegaanbaar voor iemand, die hier niet geboren en getogen is en elk muildierspoor kent „Zigeunerzomer" noemt men hier den schoonen herfst tijd, of ook „armeluizomer", en deze herfst Is in de stad in vele dorpen nu nog feestelijker dan anders, want over al wapperen vlaggen, ter eere van den koning, die gis teren naar Rome ls vertrokken om er in het huwelijk te treden met prinses Giovanna, de schoone dochter van den Italiaanschen koning. Hij heeft de reis gemaakt per trein door Zuld-Slavië, doch zijn vertrek was niet aangekondigd. Streng incognito reisde hij door den buur staat waar niemand (behalve op het laatste oogenblik de autoriteiten) iets van zijn komst wist. Voor zoover ik de bevolking van Zuld-Slavië ken, zou ze indien ze van zijn komst geweten had, den Bulgaarschen koning een hartelijk ontvangst hebben bereid, maar zij, die in Bul garije, de bultenlandsche politiek maken, zouden mis schien geen bezwaar hebben gehad tegen vijandige be toogingen, doch sympathiebetuigingen zouden niet in overeenstemming zijn met hun plannen. De koning van Bulgarije staat hierbuiten, want de bultenlandsche po litiek wordt niet door hem gemaakt, doch door de man nen van de geheime organisatie, waarvan de leider als mede-beklaagde had moeten verschijnen bij het deze week begonnen moord-proces. De thuisreis van den koning met zijn jonge vrouw kan natuurlijk niet zoo plotseling en onverwacht plaats vinden, daarom wordt dan niet de weg door den buurstaat genomen. Per schip, door Middellandsche en Zwarte Zee komt het vorstelijke echt paar ln Bulgarije, ook al ls in den herfst de zeeweg niet het meest verkieselijk voor een huwelijksreis. Zoo wordt alles vermeden, wat de Bulgaren er aan zou kunnen herinneren, dat de bevolking van Zuid-Slavië een broe dervolk is. Dit zou trouwens ook niet in de bedoeling lig gen van Mussolini. Deze staatsman beschouwt het hu welijk van de Italiaansche prinses met den Bulgaarschen koning als een stap in de richting, die voeren moet naar een der fascistische idealen: de Adriatische Zee een Ita liaansche binnenzee. Wie, als de schrijver dezer regelen, in Italië def ascistische betoogingen heeft gezien,waarbij de deelnemers in delirium de geheele Adriatische kust opeischen, gelooft niet zoo heel gemakkelijk aan paci fistische redevoeringen en verklaringen. Dit fascistische ideaal is alleen te verwerkelijken indien Itadië in het bezit komt van de inderdaad door Slaven en niet door Italianen bewoonde Zuid-Slavische kust. Zonder bloed gaat dit natuurlijk niet, als het in het algemeen al moge lijk Is. Frankrijk is de bondgenoot van Zuid-Slavië, even als Roemenië en Tjecho-Slowakije. Een oorlog van Italië niet Zuid-Slavië om de kust der Adriatische Zee betee- kent ook een oorlog met Frankrijk en daarom moet Mussolini nu en dan, schijnbaar, zonder eenige reden, ophitsende toespraken houden tegen Frankrijk, toespra ken die dan worden toegeschreven aan de geexalteerd- held van den Italiaan. In deze voor velen onbegrijpelijke redevoeringen ligt echter systeem. Het huwelijk van den koning is een huwelijk uit liefde schrijven de Bulgaarsche bladen. Het is mogelijk. Doch nimmer hebben bij een huwelijk van vorstelijke personen, ook al was het een zuiver politiek huwelijk, waarbij met de neigingen van de betrokkenen volstrekt geen rekening: werd gehouden, de bladen geschreven. „Ze trou wen nu wel, doch ze kunnen elkander eigenlijk niet zien." Echter, op den dag, dat de verloving bekend werd en de koning een tocht door de stad maakte, wekte hij volkomen den indruk gelukkig te zijn. Evenals men de portretten der lieftallige aanstaande koningin van Bul garije beschouwt, moet men erkennen, dat de koning niet van slechten smaak is te beschuldigen, indien deze prinses werkelijk de uitverkorene zijns harten is. Dit ver hindert evenwel niet, dat er aan dit huwelijk ook een uitgesproken politieke zijde is. waarop o.a. eenige En- gelsche bladen wezen, een politieke zijde, di. zoo schreef de Evening Standard, niet bemoedigend, is voor het evenwicht ln Europa. Er ls echter ook een religieus vraagstuk verbonden met dit huwelijk De koning van Bulgarije is, tenminste „oficieel" orthodox. Zijn broeder en zuster zijn Roomsch- ♦Catholiek evenals trouwens vader en moeder waren. Oorspronkelijk was ook de koning Roomsch-Katholiek. De grondwet van Bulgarije schreef ook vroeger wel voor dat de troonopvolger orthodox moest zijn, dooh vóór zijn huwelijk wist de afgezette koning Ferdinand, de vader van den huidigen koning, met behulp van zijn minister president een grondwetwijziging door te zetten, waardoor dit artikel der grondwet verviel. De huidige koning Bo- ris III werd dus Roomsch-Katholiek gedoopt. Koning Ferdinand, die twee maal zijn land in een noodlottigen oorlog stortte, en ten slotte onder de bescherming van Duitsche bajonetten zijn koninkrijk moest verlaten, Het in 1896 zijn reeds Roomsch-Katholiek gedoopte zoon op nemen in de orthodoxe kerk, om op deze wijze met Rus land op beter voet te komen. Sedert werd aan de grond wet weder de bepaling toegevoegd, dat de troonopvolger orthodox moet zijn. De bruid des konings ls evenwel Roomsch-Katholiek en het huwelijk zal in Italië voltrok ken worden in de Roomsch-Katholieke kerk. Zal de Paus dispensatie verleenen ten opzichte van den gods dienst des troonopvolgers? De Bulgaarsche bladen mel den vaag, dat deze aangelegenheid „geregeld" ls. Bij mijn laatste bezoek aan het persbureau van het ministe rie van buitenlahdsche zaken werd me gezegd, dat offi cieel hierover nog niets kon worden medegedeeld. De „Oseervatore Domano", het blad van het Vaticaan, heeft evenwel nadrukkelijk gemeld, dat dispensatie nooh ge vraagd, noch verleend is. De Bulgaarsche bladen zwijgen hierover echter. (Deze dispensatie is inmiddels door den paus verleend. Red. Sch. Crt.) Deze quaestie is niet slechts van religieusen, doch ook van nationalen aard. Godsdienst en nationaliteit zijn op den Balkan op de zonderlingste wijze vermengd. De Bul garen noemen zich niet „orthodox" doch pravo (echt)- Slavisch. Een volkomen ras-echt Bulgaar, die Mohame- daan ls, wordt hier niet meer „Bulgaar", doch „Turk" genoemd. In Zuid-Slavië zijn Kroaten en Serviërs door de taal één volk, alleen verschillend ln godsdienst Elke Slaaf, die Roomsch-Katholiek ls, wordt er Kroaat, elke Slaaf, die orthodox (pravo-Slavisch) is, wordt er Ser viër genoemd. En in Bulgarije hoort men thans vaak onder het volk: „De andere kinderen van den koning kunnen Roomsch-Katholiek worden, maar de kroonprins moet Bulgaarsch (d.w.z. orthodox) zyn." De godsdienst van den troonopvolger kan daardoor nog een bron van ernstige moeilijkheden worden. J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13