De Zuiderzee-Steunwet. COHDUC1EUP m MÉÉ» Raad St. Maarten. Het maalgebod. Valsche munters aangehouden. Amsterdam—Batavia vice-versa. Door een vrachtauto overreden en gedood. Een voorstel uit de bakkerwereld. Een ac cijns van f 0.25 per baaltje meel van 50 Kg. Door de vertegenwoordigers van alle bakkersorganisa ties in Nederland zou in een in het Jaarbeursgebouw te Utrecht te houden vergadering, een voorstel worden ge daan, om den minister te adviseeren, een belasting (of accijns te heffen van de bakkers voor elk baaltje meel van 50 Kg., dat zij verbruiken en wel ten bedrage van f 0.25. De opbrengst daarvan zou dan moeten dienen voor steun aan de akkerbouwers. De voorstellers de heeren Snapper en Goudeket 6tellen zich de inning voor door middel van speciale factuur-zegels. Aangezien in ons land per jaar pl.m. 10 millioen baal tjes meel worden verbruikt, zou de opbrengst dus pl.m. f 2% millioen bedragen. De jaarlijksche tarweproductie op 150.000 ton stellende, zou dit dus neerkomen op een steun van pl.m. f 1.70 per 100 Kg. inlandsche tarwe. Het advies der bakkers nog niet vastgesteld. Dinsdag a.s. vervolgvergaderlng. Donderdag heeft bovengenoemde vergadering te Utrecht plaats gehad, doch naar gemeld wordt, nog niet geleid tot de vaststelling van een advies aan den mipis- ter. De vertegenwoordigers van het groote bakkersbe drijf hebben op het voorstel van de heeren Snapper en Goudeket een amendament ingediend, in dien zin, dat in plaats van een belasting (of accijns) van 25 cent per baaltje meel zal worden gelezen „teeltpremie" van 25 cent, uit overweging dat uit deze benaming duidelijker het crisiskarakter spreekt. De heer Van der Sluys van den Ned. Centr. Bond van verbruikscoöperaties was in beginsel tegen steun, maar hij meende dat in het onder havige geval de bakkerij weinig anders kan doen, dan het voorstel van een accijns (of teeltpremie) als een „nood zakelijk kwaad" te aanvaarden. Er is lang en vaak heftig over een en ander gespro ken. Voor een maalgebod gevoelde men niets, maar men was wel bereid den minister tegemoet te komen. Tot een eensluidend advies is men niet gekomen. Dinsdag a.s. zal men in het Jaarbeursgebouw verder over deze zaak spreken. De P.H.-A.E.N. cirkelde na een vlotien start nog eenmaal boven het vliegveld en verdween toen in Z.-O. richting. Het neemt 186 K.G. post en 7 K.G. lading mee naar het Oosten. De vlucht wordt ook ditmaal via Griekenland en Egypte gemaakt. Het derde postvliegtuig vertrokken. Het derde postvliegtuig voor Indië, de P.H.A.E.N., bemand door de vliegers Duimclaar en Parmentier, en den mecanicien Kotte, is Donderdagmorgen om 6,10 uur van Schiphol naar Ned Oost-Indië vertrok ken. In verband met het einde van den zomertijd, waar door het op het oogenblik des morgens vroeger licht is dan veertien dagen geleden toen de H.P.-A.E.O. ver trok, was het vertrek iets vroeger dan de laatste maal. Hot was reeds geheel dag, toen de P.H.-A.E.N. startte. Tevoren had de directeur van dc K. L. M., de heer Plosman, afscheid genomen van de bemanning en hun een goede reis gewenscht. De belangstellenden voor het vertrek waren nage noeg alleen familieleden van leden der bemanning en personeel van Schiphol. Zij vervaardigden biljetten van tien en twintig gulden. Een goede vangst van de Renkumsche politie. Dezer dagen zijn, zooals reeds gemeld, te Renkum twee personenen aangehouden, die in een café en twee verschillende winkels drie valsche bankbiljet ten van f 10 in betaling hadden gegeven. Nader wordt hierover gemeld, dat de Renkumsche politie hier mee een goede vangst gedaan heeft. Bij de Nederlandsche Centrale inzake Falsifica- ten te Amsterdam toch was sedert medio Juli een onderzoek aanhangig in verband met den aanmaak en uitgifte van valsche bankbiljetten van f 20, welk onderzoek zoover was gevorderd, dat tegen de beide te Renkum aangehouden personen een caféhou der uit Dordrecht en een steendrukker uit Arnhem ernstige verdenking is gerezen. Door het door de Renkumsche politie te zamen met de Centrale inge steld onderzoek, hierin krachtig bijgestaan door do politie te Arnhem en te Dordrecht, is inderdaad ko men vast te staan, dat de beide personen, zoowel bankbiljetten van f10 als van f20 hadden vervaar digd en die in vrij groot aantal in verschillende ste den en dorpen hadden uitgegeven. Hoewel beide verdachten aanvankelijk hardnekkig ontkenden, bleek het verzamelde bewijsmateriaal zoo overstelpend te zijn, dat, zij na een langdurig verhoor tenslotte een volledige bekentenis aflegden. Beide verdachten zijn gisteren ter beschikking'ge steld van den Officier van Justitie te Dordrecht, aan gezien de valschemunterswérkplaats zich daar be vond. De steendruk-pers, alsmede het daarbij behoo- rend materiaal, waarmede de valsche bankbiljetten werden vervaardigd, zijn door de recherche t-o Dordrecht in beslag genomen. KINDERVERLAMMING. Te Reeuwijk. Een 13de geval van kinderverlamming is thans te Reeuwijk waargenomen. Thans is deze gevreesde ziekte opgetreden bij een 9-jarigen jongen van den heer KI. van Vliet in de afd. Sluipwijk. De knaap is naar het. ziekenhuis te Gouda overgebracht. De school, welke hij bezócht is ontsmet. Te Wilp. Te Wilp is bij een zoontje der familie S. en geval van kinderverlamming geconstateerd. Het ventje is naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Tweede Kamer Donderdagmiddag werd de zitting der Kamer voortgezet en werden er verschillende onderwerpen aan de orde gesteld, die na een kort debat allen zonder hoofdelijke stemming zijn aangenomen. Motie-Duljs. Vooraf was gestemd over de motie van orde van den heer Duijs, betreffende het aantal vertegen woordigers der Zuiderzeevisschers en van andere belanghebbenden in de Generale Commissie, bedoeld in art. 3 der Zuiderzeesteunwet. Waar minister Reijmer eenige toezeggingen had gedaan aan de Kamer, werd bij monde van den heer Nolcns de motie overbodig genoemd. De motie werd dan ook verworpen met 58 tegen 31 stemmen. Voor de Soc.-Dem., Vrijz.-Dem. en de heeren Vos en Braat. De motie-Wijnkoop, om een geheel nieuw wetsont werp in te dienen kreeg maar 2 stemmen, die van den heer L. de Visser en den voorsteller. De Zuiderzeesteunwet. Daarna werd de behandeling van deze wet voort gezet en werden de verschillende artikelen behan deld. Daarbij komt in behandeling een amendement- Dutjs, strekkende, dat de door de Generale Commis sie uit te brengen adviezen steeds met redenen wor den omkleed en de aan belanghebbenden piede te deelen beslissing steeds de gronden bevat, waarop deze berust. De heer Smeenk meent, dat deze zaak geen prac- tische beteekenis heeft, maar alles afhangt van de samenstelling der Generale Commissie. De heer Duymaer van Twist voelt niet voor het amendement, maar vraagt welke adviezen zijn be doeld. Spr. vraagt omschrijving van den minister wat precies de werkzaamheden zullen zijn der Ge nerale Commissie. Na nog eenig debat zegt de minister dat het de taak en de plicht der regeering is om zoo spoedig mogelijk wijziging in de werkwijze der Generale Commissie te brengen, gezien de ervaring. Hij zegt toe over de détails overleg te zullen plegen met den voorzitter dier commissie. Het is niet de bedoeling om van de commissie een wassenneus te maken. Bij de samenstelling der plaatselijke commissies zal rekening worden gehouden met de opmerkingen. In beginsel is spr. niet ongeneigd, te bevorderen, dat in het K. B. wordt opgenomen, dat afwijzende beslissingen steeds met redenen worden omkleed. Hij vraagt daarom, het amendement in te trekken. Het amendement wordt nu ingetrokken en het ar tikel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij artikel II verdedigt de heer Duymaer van Twist een amendement van de commissie van rap porteurs tot het geven van vergoeding voor waarde vermindering aan visschers en andere belangheb benden en betoogt, dat de kosten van het amende ment niet meer' zullen bedragen dan vier ton per jaar. De heer Duys verdedigt zijn amendement en be toogt, dat hel amendement van de commissie van rapporteurs een jaarlijksche uitkeering bevat, het geen kan beteekenen, dat een belanghebbende slechts enkele jaren uitkeering ontvangt en wanneer hij weduwnaar is met kinderen, ontvangen zijn kinde ren dan niets. Principieel is «er echter geen verschil. De heer De yisser (C. P.) diént een amendemt in. om den leeftijd, waarop een uitkeering voor het le- von ingaat, te stellen op 55 jaren in plaats van op 60 jaren, zooals de Regeering wil. De heer Heemskerk (A.R.) ziet in de jongste nota van wijziging van den minister, waarbij wordt be paald dat bij de vaststelling van tegemoetkomingen en toelagen mede rekening zal worden gehouden met de waardevermindering van bedrijfsmiddelen, meer een tegenzet dan een compromis. De wijziging door den Minister van art. 6, dat bij de vaststelling van de tegemoetkomingen en toela gen mede rekening wordt gehouden, met de waar devermindering, beleekent niet anders dan dat de Min. op schrift heeft gesteld wat reeds uit het arti kel volgt. De wijziging in art 13 heeft evenmin be teekenis, daar zij slechts beteekent, dat een gelde lijke tegemoetkoming eerst wordt gegeven als de belanghebbenden hulp behoeven. Het amendement van de commissie van rapporteurs is beter en veel minder ingewikkeld. Spr. houdt niet van oppositie, doch meent, dat de Kamer zich in dit geval zal moe ten vereenigen met het amendement v. d. Comm, v. Rapporteurs: De heer I-Iellenberg Hubar, voorzitter der commis sie van rapporteurs, verdedigt eveneens het amen dement der commissie. Ook de heer Snoeck Hcnkemans is door wat de minister biedt, niet bevredigd. De Minister betoogt, dat in het amend. van de Comm. v. Rapp. vervallen is de bepaling, dat hulp wordt verleend bij verplaatsing en vervorming van het bedrijf. Wordt het amendement aangenomen, dan zal deze bepaling niet meer in de wet staan. Er zijn thans juist pogingen gaande om personen over te brengen naar andere bedrijven. Wat betreft art. 6a, geeft het amendement een te gemoetkoming. onafhankelijk van de behoefte aan hulp. Daardoor wordt het karakter van de wet ge wijzigd. Wat wil de Comm. van Rapp. eigenlijk? Spr. heeft naar gemeen overleg gestreefd door de indiening van de tweede nota van wijziging, maar het overleg moet niet eenzijdig zijn. Een tweede moeilijkheid is deze, dat de schepen thans, tengevolge van de buitengewoon goede vang sten," hoog in prijs zijn. Is de afsluitdijk gereed, wat hopelijk in 1932 liet geval zal zijn, dan zal de waarle der schepen practisch tot nul dalen. Daarom geloott spr., dat ook als het amendement wordt aangeno men, maar ook als het systeem der Regeering wordt gevolgd, over deze zaak het laatste woord nog niet is gesproken. Verscheidene schepen zullen kunnen worden gebruikt voor de wadden- en zoetwatervis- scherij, voor de vrachtvaart, voor de vaart op de Zeeuwsche stroomen. Het is uitgesloten, dat wan neer straks, wanneer een groot personeel beschik baar is, geen industrieën zich aan de afgesloten Zuiderzee zullen vestigen en dat de bestaande ge bouwen niet zullen worden gebruikt. Het is buiten gewoon moeilijk de waardevermindering te bereke nen. Het systeem van de C. v. R. zal tot groote onbil lijkheden leiden en remmend werken. Wordt het amendement aangenomen, dan zal de eerste zorg van de belanghebbenden zijn de waardevermindering zoo hoog mogelijk te doen zijn, dat is hun belang. De bestrijding van de wijzigingen van de Regee- ring is minder billijk. Het is niet juist, dat zij het cavhet van armenzorg dragen. Het gewijzigde arti kel 6 is een tegemoetkoming. Spr.'s vaste overtui ging is, dat als het ontwerp wordt aangenomen, op uitstekende wijze geholpen wordt en dat, als het amendement .wordt aangenomen, ontevredenheid daarvan het gevolg zal zijn. De leeftijdsgrens is door de Regeering bij nota van wijziging teruggebracht van 65 tot 60 jaar. De heer De Visser wil haar tot 55 jaar verlagen. Indien men met het voorstel der Regeering meegaat, kunnen ooi; de 55-jarigen afdoende worden geholpen. Het amen- dement-Duys op art. 13 is een repetitie van het initiatief-ontwerp. Spr.'s bezwaren daartegen zijn dezelfde als die tegen het amendement van de Com missie van Rapporteurs. Indien een <Jer amendementen mocht worden aan genomen, zal de Regeering zich de vrijheid voorbe houden, zich nader te beraden. Vrijdagmiddag voortzetting. (Zie voor deze zitting elders in dit nummer.) DE Dagelijks zien wij hem, zooals hij sfeeds voorkomend en hulpvaardig zijn niet altijd zoo gemakkelijk beroep waar neemt. Hij weet echter ook, dat hij Aspirin-Tabletten tegen verkoudheid en rheumatische pijnen, welke vooral juist hem bij de uitoefening van zijn be roep bedreigen, eenvoudig niet kan missen. eenig op de wereld L«f op den oranje band en het Bayerl Een andere vrachtauto, die de schuldige van het geval was, is zonder zich ergens om te bekommeren, doorgereden. Donderdagmorgen reed met groote snelheid dc vrachtauto van den 20-jarigen slager L. Hezenvans door de Parklaan te Eindhoven, toen uit de Kievits laan een onbekend gebleven vrachtauto naderde en den weg trachtte over te steken. Om een aanrijding tc vermijden, stuurde de slager na-ar rechts en reed het trottoir op. Op hetzelfde oogenblik fietste daar aan de rechterzijde van den weg de 49-jarige H. v. d. Laar, portier hij de Philipsfabrieken en vader van zeven kinderen. Hij werd omvergereden. Zijn beide beenen werden verbrijzeld. Hij is naar het r.k. ziekenhuis overgebracht, waar hij togen elf uur is overleden. Dé auto is in beslag genomen en do politie heeft den chauffeur in verhoor genomen, doch zoekt thans naai den bestuurder van den anderen vrachtwagen, die zonder zich om het geval te bekommeren, is doorge reden. OVERTREDING DER LOTERIJWET. Het Haagsehe Corr. Bur. meldt: De rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van de directeuren van de N.V. „Lichtstraal" J. W. B. en J. H. S., die voor den kantonrechter al hier hadden terechtgestaan wegens overtreding van de Loterijwet en tegen wie in hooger beroep voor de rechtbank alhier driemaal een maand gevangenis- was gerecjuireerd. Dc rechtbank veroordeelde ieder der verdachten tot twee geldboeten van f250, subs. voor elke boete een maand hechtenis. DIPHTERITIS OP EEN LAGERE SCHOOL. Drie leerlingen overleden. Onder de leerlingen van de Leo-school te Tilburg, zijn den laatsten tijd verscheidene gevallen van diphteritis voorgekomen. Drie der patiënten zijn reeds overleden. De school is, in verband daarmede, voor- loopig gesloten. VERDRONKEN. Donderdagnamiddag waren eenige kinderen aan het spelevaren op een vlot in den vijver van den Benzenraderhof onder Heerlen. Op een gegeven mo ment is het vlot gekapsijsd, ten gevolge waarvan de 13-jarige E. Prange te water geraakte en verdronk. Reddingspogingen slaagden niet. Na een half uur werd het lijkje opgehaald door de politie. IN DE REMKAST VAN EEN GOEDERENWAGEN. Twee Amsterdammertjes op avontuur. Te Roermond werden twee knapen van 13 en 14 jaar, die hun ouderlijke woning te Amsterdam waren ontvlucht, zwervend door de politie aangetroffen. Zij waren te Amsterdam in een remkast van een goede rentrein gekropen. Kleermaker: Wanneer zult u mijn rekening betalen Schrijver: Zoo gauw al9 ik het honorarium heb, dat mijn uitgever mij zenden zal vooreen boek, dat ik van plan ben te schrijven, als ik de noodige inspiratie krijg!- Vergadering van cler» Raad op Vrijdag 17 Octobor 1930, des morgens half tien. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester-secre taris. De Raad is voltallig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en hoopt dat de besprekingen weder om op aangename en zakelijke wijze mogen plaats vinden. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Benoeming ambtenaar ter Secretarie, de G. C. Sloof, werkzaam ter secretarie te Oudkarspel. b. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit der geldleening groot f8500.rentende ten hoog ste 5 Deze leenning is geplaatst k pari tegen een rente van 4?i zonder eenige kosten. c. Kasverificatie bij d6n gemeente-ontvanger op 22 September 1930. De ontvangsten bedroegen op dat tijdstip f 30315.48, de uitgaven f 27863.56'i.-, het saldo in kas f2449.91^, behalve de f261, gedeponeerd bij de Boerenleenbank. d. Een Koninklijk Besluit, waaruit blijkt, dat met ingang van 1 Januari 1Ü31, is afgeschaft de heffin? van opcenten op de personeele belasting. e. Een Koninklijk Besluit, waarbij is vastgesteM de classificatie van de gemeente voor de personeele belasting in de 8e klasse. f. Een dankbetuiging van den heer W. L. Correi- jé, voorheen ambtenaar ter Secretarie, alhier, voor de toegekende gratificatie. g. Het gewone adres van het Bestuur der Ver- eeniging tot oprichting en instandhouding eener Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar, waarbij een subsidie dezer gemeente wordt gevraagd. B. en W. stellen voor het hiervoren medegedeelde voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is: Een verzoek van de Gymnastiekvereeniging W.I.K. te Stroet om haar, evenals het vorige jaar, wegens het nadeelige saldo harer rekening met een subsi die te steunen. Aangezien uit de overgelegde rekening blijkt, dat ondanks de ontvangen f25.subsidie van de ge meente ze sluit met oen nadeelig saldo van f7.94, meenen B. en W. dat da vereeniging deze niet kan missen, waarom wordt voorgesteld die voor 1930 we der toe te staan. Algemeen goedgevonden. Voor da volgende vergadering. Wordt overgelegd de garantie-verklaring van eeni ge inwoners te Rijp. om, wanneer tot aansluiting van dat gedeelte der gemeente bij het P.W.N. wordt overgegaan, gedurende tien jaren een zeker bedrag aan waterleidingsgeidon te garandeeren. Aangezien niet allen die daarvoor zijn aangezocht, daartoe zijn overgegaan, en dit stuk slechts enkele dagen geleden alhier is ingekomen, wordt voorge steld het punt „Waterleióingsvoorzicning" te Rijp in de eerstkomende raadsvergadering te behandelen. Vier aanwonenden, die ook vee bezitten, hebben de garantieverklaring niet geteekend en een omre kening moet dus plaats vinden. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Begrootingen 1931, Aan de orde is de behandeliintr der begrootingen, dienst 1931. Daarbij komen de volgende verzoeken ter tafel: a. Een verzoek van het Algemeen Burgerlijk Armbsstuur alhier, o.n ïen behoede van hunne in stelling voor het diensliaar 1931, een subsidie te willen verleenen van fïOOO. B. en W. zijn van meening dat het gewenscht is deze voor 1931 wederom toe te staan, waarom zij den Raad daartoe adviseeren. De heer Blom zegt, dat-het batig saldo met f1400 is gestegen. Kan de gemeentelijke subsidie niet wer den verminderd of houdt het verband met de kosten van centrale verwarming. De Voorzitter deelt mede, dat de kosten der cen trale verwarming invloed hebben gehad op de subsi die-aanvrage. Centrale verwarming is een groote be hoefte voor de oude menschen en ook elders oor deel men dat de centrale verwarming in dergelijke inrichtingen zeer gewenscht is. Na deze toelichting wordt de aangevraagde sub sidie toegestaan. b. Een verzoek van de Commissie voor de Mala- riabestrijdine door de bevolking in Noordholland om evenals vorige jaren ook op de begrootingen voor 1931 een post te willen uittrekken voor subsi die aan de Commissie, berekend naar 1 cent per inwoner. Aangezien deze subsidie destijds door den Raad tot wederopzegging is verleend, en de Commissie in 1931 haar arbeid intensief en krachtig zal voort zetten, wordt voorgesteld alsnog niet tot opzegging over te gaan. Wordt goedgevonden. c. De begrooting der Algemeene Armen luidt in ontvangst en uitgaaf groot f 16508 met een post voor onvoorziene uitgaven van fCS. De begrooting der gemeente luidt in ontvangst en uitgaaf groot f5184645, met een post voor on voorziene uitgaven groot f3683.47. De begrooting van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur wordt onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de gemeentebegrooting zegt de heer K. Wit dat voor de bewaring van gearres- ïeerden is uitgetrokken een post van f500. Is liet Ie bedoeling om een arrestantenlokaal te stichten? De Voorzitter deelt mede. dat in het oude raadhuis le gelegenheid tot bewaring van gearresteerden niet an de eischen voldoet, Meerdere malen is een schrijven van hoogerhand gekomen, dat zij in orde gebracht moest worden. Een tweetal gearresteerden wegens rijwieldiefstal kon reeds niet in bewaring worden gesteld en de veldwachter had nog een paar dat eens opgeborgen moest worden. liet is de bedoe ling van B. en W. dat de brandspuitbergplaats aan het tegenwoordige arrestantenlokaal wordt verbon den. De bewoonster is de huur opgezegd. De heer A. Wit noemt het tegenwoordige arrestan tenlokaal een brandstoffenbergplaats. De heer Stoop merkt op, dat cle post kosten alge meene begraafplaats en begraven verhoogd is. Is er een plan tot uitbreiding van de begraafplaats? De Voorzitter deelt mede, dat meerdere malen ge sproken is over de aanschaffing van een automatisch begraaftoestel. Een dergelijk toestel kost f200. Wel is die post reeds op de begrooting uitgetrokken, maar in een der volgende vergaderingen zullen B. en W. een nader voorstel doen om tot aanschaffing van een dergelijk toestel over te gaan. De heer Stoop wijst ook op den post kosten legger der wegen f1200. De Voorzitter antwoordt, dat in bijna alle gemeen ten de laatste jaren de legger bijna niet is bijge werkt, doch Ged. Staten dringen op bijwerkinig aan en na informatie hebben B. en W. den post op ge noemd bedrag geraamd. Een eventueel voorstel zal den Raad nader worden gedaan. De heer Stoop wijst op de mogelijkheid om de kos ten te verdeelen over meerdere dienstjaren. De heer K. Wit vraagt wat er aan moet gebeuren. De Voorzitter zegt, dat de geheele gemeente wel opgemeten moet worden en dan de leggerbladen zullen gewijzigd moeten worden. Naar aanleiding van andere door den heer Stop gestelde vragen deelt de Voorzitter mede, dat de lo

Schager Courant | 1930 | | pagina 14