Predikbeurten. Tweede Kamer. ertoe bepalen de mérites van dit vlootplan, ten on rechte door sommigen „Vlootwet" genoemd, onder de oogen te zien. Ons standpunt tegenover de nationale ontwapening is bekend. Wij zijn geen militairisten, doch voorstanders van internationale ontwapening. In af wachting daarvan willen we offers brengen, doch slechts in zoover als deze in verband met de ontwikkeling van den Volkenbond noodzakelijk zijn ter handhaving van onze neutraliteit. Spr. brengt den minister van Buitenlandsohe Zaken hulde voor zijn optreden op de vergadering van den Volkenbond, waarin hij zijn teleurstelling uitte over den tragen voortgang van de ontwapening. Men verwijt nu de Regeering een heilloos plan te hebben ingediend. Men tracht het volk diets te maken, dat de Regeering meedoet aan vermeerdering van het oorlogsgevaar, aan den dollen wedloop der bewapeningen. De minister wijst er echter op, dat de eerste jaren na den oorlog achterstand was in den aanbouw. Daarover na te plei ten, heeft geen zin. F.r bestaan belangrijke verschillek tusschen de vlootwet van 1923 en dit vlootplan. Dat de liberalen tegen de vlootwet hebben gestemd, daaruit volgt niet, dat zij tegen dit vlootplan zouden moeten zijn. Het is misleidend het te doen voorkomen, dat dat vlootplan een imitatie zou zijn van de Vlootwet van 1923. Spr. betoogt verder, dat een vergelijking van dit vloot plan met de vlootwet absoluut mank gaat Uit de cijfers blijkt, dat de laatste jaren bijna alle begrootingshoofdstukken, van ajar tot jaar stijgen, ter wijl marine vermeerdering vertoont, oorlog stationnalr blijft Van verhooging van militaire lasten is de laatste jaren geen sprake. De minister wil nu onze defensie op de meest economische wijze op peil houden. En dat noemt men vergrooting van oorlogsgevaar! De praktijk van den wereldoorlog heeft toch wel geleerd, dat zich spoedig bondgenootschappen vormen. Bij een conflict tusschen twee naties in het Oosten zullen we alleen op steun van een van beide kanten kunnen rekenen wan neer we in staat zijn de neutraliteit te handhaven. We moeten aan den minimumeisch, in geval van een conflict te stellen, kunnen voldoen. Ook indien er een nieuwe aaneensluiting mocht komen tusschen de naties in Europa, zouden we een minimum-vloot moeten be houden. Aan het petitionnement hecht spr. hoegenaamd geen waarde. Sommigen teekenden viermaal op één dag; ook teekenden jongens en meisjes beneden de 18 jaar. En als men het publiek wil voorlichten, dan lichte men het naar waarheid voor! Spr. concludeert dat spr. zjjn menschen door de noodzakelijkheid gebonden, voor dit voorstel stem men. Verdaging tot Dinsdagmiddag. Het dreigend conflict In verband met het dreigende conflict in de typo grafie zal het hoofdbestuur van den Nederlandschen Grafischen Bond vandaag te Utrecht een buitenge wone vergadering houden, waartoe de vertrouwens mannen uit de afdeelingen zijn uitgenoodigd. De werknemersorganisaties adviseeren hun leden na 25 October a.s. niet meer aan den arbeid te gaan, Het antwoord der patroons. Amsterdam, 17 Oct. De Federatie der drie Werk geversorganisaties in de Typografie heeft een schrij ven ontvangen, onderteekend door de secretarissen van den Alg. Ned. Typografenbond, den Nederl. R.- K. Grafischen»Bond, den Nederl. Christelijken Gra fischen Bond, den Nederl. Grafischen Bond en den Nederl. Litho-, Foto- en Chemiegrafischen Bond, dat «Is volgt luidt; „Aangezien de onderhandelingen over voortzetting der tot 25 October 1930 geldende collectieve arbeids overeenkomst in de typografie en het rasterdiep- drukbedrij'f niet tot resultaat hebben geleid en alle besprekingen zijn afgebroken en wij een contract- looze periode ongewenscht achten, zullen wij onzen leden adviseeren, het werk na 25 October a.s. te sta ken en niet weder aan den arbeid te gaan, alvorens met de drie patroonsbonden, te zamen vormende de Federatie van Werkgeversorganisaties in het boek-» drukkersbedrijf, overeenstemming over een nieuwe collectieve arbeidovereenkomst zal zijn verkregen." De werkgevers zullen aan hun werknemers mede- deelen, dat dezen bij opvolging van het advies van hun besturen onrechtmatig handelen, nl. in strijd met de verplichtingen, die zij krachtens de wet ge houden zijn, tegenover hun patroons na te komen, en dat de gevolgen van een dergelijke houding voor hun verantwoording komen. Luchtvaart. De postvluchten op Ned.-Indië. Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, da.t het eer ste postvliegtuig naar Nederlandsch-Indië, de P.H.-A.G.R. bemand met de bestuurders Van Dijk en Wiersma en den werktuigkundige Buitenhuis, op de thuisreis naar Nederland gister te 6.35 uur uit Batavia is vertrokken en te Medan is geland. BUURTVEREENIGING LOET. Dezer dagen is een vergadering gehouden in het lo kaal van den heer Van Erp door een aantal bewoners van de Loet. De aanleiding bestond daartoe om rekening en verantwoording te doen van de uitgaven van de winkel weekfeesten; er was een voordeelig saldo, en was dit aanleiding dat de vraag naar voren kwam of niet nut tig en noodig was dat geld te bewaren en te beschouwen als een beginfonds van de feesten als het nieuwe ka naal, en de daarmee annexe haven aan de Loet wordt geopend.. Dat had weer als gevolg de vraag of het met het oog op deze belangen en die van het maken van den nieu wen primairen weg, de schoolbouw enz. gewenscht was dat aan de Loet een buurtvereeniging werd gesticht. Het slot was dat over dit laatste punt de vergadering ihet in zooverre eens werd, dat een nieuwe vergadering hijeen zal worden geroepen om over de oprichting eener zoodanige buurtvereeniging nog eens van gedachten te wisselen. MARKTOVERZICHT. Door het mooie droge weer der laatste dagen was er wel minder in getale van vette koeien aangevoerd; de handel was iets vlugger, maar de prijzen minder, 53 54 ets was de goede gang, voor een extra-beest is nog 55 ets, besteed. De handel in gelde- en kalfkoeien was zeer goed, ook gevolg van goed weer. De vaarzen wij den ze graag koopen, de handel was vlug, wat in langen tijd niet is gebeurd. De graskalveren werden duur en vlug verkocht, er was al een aardige aanvoer. In nuch tere kalveren was het iets kalmer, die aanvoer was zeer gering; die drukte komt straks weer, maar de prijzen zijn nog niet gering 1828 gulden. Stieren wer den niet aangevoerd- Van paarden valt niets te melden. De handel in oude slachtschapen was werkelijk slecht te noemen, daar schijnt niet veel behoefte voor te zijn, omreden de varkens zoo goedkoop zijn. De handel in vette schapen heette stug te zijn, maar er is toch nog 52 gulden per stuk per koppel betaald. Overhouders een matigen handel. De fokschapen waren wel gewild; de handel was beter, kon goed genoemd worden. Van bokken en geiten valt weinig te melden, er wa ren er maar 2 aangevoerd. De handel in biggen en schrammen was heel matig. De handel in vete varkens was tug met een kleinen aanvoer, zou men denken een vlugge handel, maar nee, op het oogenblik is die handel wat licht. Zouters niet aangevoerd. Wat wij langen tijd niet geschreven hebben, is dat de kippenmarkt steeds minder wordt in prijzen. Over het algemeen was het een mooie drukte op de markt, veel menschen en veel vee. RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Scha gen, op Dinsdag 28 October 1930, des voormiddags 10 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: Dankbetuiging meteropnemer-incasseerder P. Bak voor verhooging salaris; Ged. Staten, goedkeuring wijziging bedrijfsbegroo- ting gasbedrijf; Ged. Staten. Kon. Besluit classificatie gemeente pcrsonccle belasting; Ged. Staten, goedkeuring grondruil met G. Anne- veldt; Ged. Staten, goedkeuring wijziging begrooting dienst 1929. Commissie van Uitvoering Kring Barsingerhorn gaat accoord met spec. tarief. Rapport Verificaliebureau kasopname eierveiling. Rapport Verificatiebureau controle administratie Lichtbedrijven. Proces-verbaal kasopname Gemeente-Ontvanger per 15 September 1930. Directie P.W.N., betreffende aansluiting Grootewal. Nadere opgave berekening schoolbouw in het Hee renbosch. Opgave kosten vuilnisophaling in de buitenwijken. Verzoek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren, betreffende beveiliging van Vee bij brand in stallen. Verzoek van H. Willemse om aankoop van bouw terrein van het grondbedrijf. Verzoeken om gratis electr. stroom van de Buurt- commissiën de Loet en Molenstraat. Verzoek van den Nederlandschen Bond van Markt- koopliedenvereenigingen, om verlaging der staan gelden op de Donderdagsche weekmarkt. Adres van het Bestuur der Noordhollandsche Pro- pagandacommissie van den Ned. Geheel Onthouders- bond om subsidie. Adres van de Middenstandsvereeniging om subsidie voor een cursus tot opleiding van winkelpersoneel Verzoek van de Commissie van Uitvoering van den Kring Barsingerhorn en goedkeuring op do verhoo ging der stichtingskosten. Adres van het bstuur der afd. Schagen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling om subsidie. 3. Benoeming onderwijzeres cursus schoolvrije jeugd. 4. Voorstel tot gedeeltelijke demping en rioleering van de sloot achter het perceel van de erven L. Zwaag. 5. Benoeming leden stembureaux. 6. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1931. 7. Vaststelling van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting. 8. Reclame's belasting op de honden. Schagen, 17 October 1930. De Burgemeester. ZONDAG 19 OCTOBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Hoogwoud, geen dienst KERKDIENSTEN WIERINGEN. ©en Oever (Herv. Kerk), voorm. 10 uur, de heer Frank. Hippolytushoef (Geref. Kerk), voorm. 10 uur en nam. 3 uur Dienst, Den Oever (Geref. Kerk), voorm. 10 uur en nam, 3 uur Cand. Jonker. De bijbellezingen worden voortgzet, eiken Woens dagavond om 8 uur. Bij uitzondering geen bijbellezing op Woensdag 5 November, maar op Dinsdagavond 4 November om 8 uur. De ring Hollands Noorden van het Ned. Jonge- lings Verbond zal Woensdag 5 November, des avonds om half acht in „Land in Zicht", zijn ringvergadering houden, Afdeeling Wieringen. Bijbelinleiding over Daniël 1 vers 621. Afdeeling Breezand (Anna Paulow- na\ heeft de keus tusschen de volgende onderwerpen; A. Land- en Tuinbouw in Palestina, B. Augustinus. Afdeeling Den Helder houdt een voordracht- Dinsdagavond 8 uur vergadering de Jongel. Vereen, in „Land in Zicht". Bijbelinleiding door den heer Oudt. Vrij onderwerp door den heer Visser. De Herv. Jongelingsvereen. te Hippolytushoef ver gadert eiken Zondagavond in gebouw Rehobath om 7% uur. De Zuiderzeesteunwet in veiligheid. Voortgezette behandeling. Een derde nota van wijziging van de regcering. (Zie ook pag. 2. Viercle Blad.) V r ij d a g 17 October. In de Tweede Kamer-zitting van gisteren werd de behandeling van de wijziging der Zuiderzee-Steunwet voortgezet. Bij de derde nota van wijziging komt de regeering nog iets verder tegemoet aan do commissie van rap porteurs. Zij stelt een nieuw artikel 6a voor: „Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorschriften vastgesteld omtrent de tegemoetko ming wegens waardevermindering van eigendom men als gevolg van de afsluiting van de Zuider zee". Bij de bespreking van deze wijziging is de min. per saldo geheel aan de wenschen van de commissie van rapporteurs tegemoet gekomen. Een soepeler regeling. De minister verklaart bereid te zijn tot gemeen over leg, doch geen wijziging in liet stelsel der wet te kun nen toegeven. Het gaat er om, de regeling soepeler te maken. Op deze wet zal echter nooit een beroep mogen worden gedaan door anderen die meenen in soortgelijke omstandigheden te verkeeren als de Zui- derzeevisschers. Dit is een speciale wet. De nota van wijziging strekt om de gehcelc quaestie van de waar devermindering samen te vatten in één artikel, waar bij deze materie wordt overgebracht na-ar een impera tieve regeling bij algemeenen maatregel van bestuur. Dc omstandigheden, waaronder schadevergoeding we gens waardevermindering wordt toegestaan, leenen zich beter voor regeling bij algemeenen maatregel van bestuur. Spr. meent, hiermee blijk te hebben gegeven van zijn bereidheid tot gemeen overleg. De regeling der vergoeding. De heer Duijs (s.d.) zegt, dat het vroeger heette als paste de regeling van de vergoeding wegens waarde vermindering niet in het stelsel der wet. Er is nu wel degelijk een verandering van stelsel tot stand ge bracht. Spr. vraagt den minister in algemeene trekken me de te deelen, boe hij zich de regeling heeft gedacht. De heer Heemskerk (-a.r.) acht den vrede getcekenn, als de minister verklaart, dat schadevergoeding ge geven zal worden, onafhankelijk van hulp bij bedrijfs- veranderingen of liquidatie. De heer Oud (v.d.) meent, dat de hoofdtrekken van de regeling niet in een bestuursmaatregel, maar in deze wet moeten worden opgenomen. Ten aanzien van een rechtmatige overheidsdaad be houdens on-teigening, is spr. het ee.ns met de regee ring, dat. slechts in bijzondere gevallen een vergoeding verleend moet worden. De heer Dc Visser (comm.) acht niets veranderd en beschuldigt de sociaal-democraten van oppertunisme. De heer Schokking (c.h.) vat dc mededeeling van de regeering zoo op. dat de algemeene opzet gehand haafd wordt, doch dat daarin een nieuw element komt, ri.1. de waardevermindering, dat zelfstandig zal worden bezien. De minister verklaart, dat hij op de vraag, of het de bedoeling is, om, afgescheiden van de poging ande ren arbeid te krijgen, en afgezien van liquidatie-moei lijkheden, imperatief een tegemoetkoming wegens waardevermindering te geven, catagorisch ia kan ant woorden. (Beweging.) Na deze verklaring trekt de heer Duymaer van Twist namens de commissie van rapporteurs de inge diende (gewijzigde) amendementen in. Ook de heer Duys trekt, zijn -amendement in. Artikel lila (algemeene bestuursmaatregel) wordt aangenomen met 91 tegen 2 stemmen. Een amendement-Duys tot regeling van terugbeta ling der credieten (rentevoet van maximaal 4 pet. en 30 annuïteiten) wordt verworpen met 64 tegen 28 stemmen. De eindstemming zal Dinsdagmiddag pla-ats hebben. De Vlootwet Er wordt een aanvang gemaakt met de besprekingen over de vlootwet. De spreektijd wordt bepaald op vyf kwartier per spreker. De le spr. is de heer Brautigam (s.d.) die zegt dat dit wetsontwerp met verwondering en ontsteltenis door het Nederlandschc volk is ontvangen. Men had na de ver werping van de Vlootwet moeten begrijpen, dat het Ne derlandschc volk van dit bouwplan niets wil weten. Tel kens als de regeering poogt, de vloot een schijn van beteekenis te geven, dan beseft het volk het gevaar, dat daarin gelegen is. Spr. treedt in een historisch overzicht van de pogingen om een zeemacht te vormen met een schijn van beteekenis. Het thans ingediende voorstel vertoont een verwon derlijke overeenkomst met de laatst verworpen Vloot wet. Thans wordt het „halve minimum" van de Vlootwet eigenlijk nog oversohreden. De minister wil er nog twee flotiljegeleiders bij hebben. Nu zeggen de voorstanders van dit plan, dat er verschil is met de Vlootwet; nu ligt voor ons een plan, indertijd had men te doen met een wet. Toen werd gevraagd het halve minimum thans Is dat de volledige scheepsmacht. Eindelijk zou dit plan finantieel niet zoo bezwaarlijk zijn. Men zegt: De Kamer is thans niet gebonden. Maar in het V.V. meenden ook voorstanders van dti ontwerp, dat daardoor een zekere verplichting voor de Kamer voor volgende jaren zou ontstaan, en de minister ver wacht dat ook. Wie dus één kruiser aanvaardt, moet later vier jagers en zes onderzeebooten toestaan. Wie den kruiser toestaat, is moreel gebonden aan de jagers en de onderzeebooten. Spr. gaat daarna de finantieele kant der planen na en komt totde conclusie dat jaarl. v. f 11.943.000 moet worde verbouwd. Tusschen 1940 en 1944 zal voor vernieuwing een bedrag van f 56.1 millioen a f 71.9 millioen noodig zijn. Met f 11 millioen per jaar zal men nooit uitkomen Spr. vraagt ml wat wij met dat scheepje van den mi nister moeten doen? Zweeft den minister ook nog voor oogen, de verbindin gen van den vijand af te snijden en zijn transportvloot te vernietigen? Laat men nu deze vloot bouwen, dan krijgt men in de eerste plaats drie kruisers. Er is op aangedrongen, ais men dan toch een kruiser wil bouwen niet het onmogelijke scheepje te bouwen, dat de minister voorstelt. Financieel© overwegingen hebben den minister er toe gebracht, den kruiser niet zwaarder te bewape nen. Een z.g. Washingtonkruiser kost echter veel te veel. De gevechtswaarde van dezen kpuiser is onbetee- kenend. Spr. beroept zich op kapitein ter zee Koster, in diens antwoord op de prijsvraag betreffende den besten kruiser, en citeert uit het „Marineblad" van de Marine- vereeniging. De „Java" en de „Sumatra" hebben nu reeds, wat gevechtswaarde betreft, afgedaan. Spr. concludeert: Nu men een vloot gaat bouwen, die, als ooit de nood aan den man komt, selchts kan vluchten of onder gaan, zou het wel verstandig zijn, af te zien van heel die gedachte aan vlootbouw en maritieme macht, en zich te bepalen tot een vloot, die politiediensten kan verrichten. De heer Van Rappard (V.B.) zal zich in hoofdzaak in de typografie. Van werknemerszijde verneemt eerdergenoemd blad nog, dat een definitief besluit tot het uitroepen van de staking nog niet is genomen. De beslissing hierover is aan de bestuurderen der samenwerken de werknemers-organisaties, dus niet aan de leden vergaderingen. Gisteren waren deze besturen te Am sterdam den heelen dag in vergadering bijeen; van daag zullen zij hun bijeenkomst voortzetten en dan eerst een beslissing nemen te n aanzien van de te uemen maatregelen. Volgens bij de K.L.M. ingekomen bericht is het tweede postvliegtuig, de P.H.A.E.O. gisterochtend te 6.05 uit Akyab vertrokken en te 13.55 uur te Bangkok aangeko men. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de vlucht voortgezet. Reuter meldt uit New York: Donderdag deed men hier ter stede een lading dyna miet springen rondom het stoomschip „Port Victoria." dat sedert een botsing met een ander stoomschip in De cember j.1. in den ingang van de haven lag. De ontplof fing moest een geul veroorzaken van vijftig voet, waarin het stoomschip kon zinken. Volgens de „New York Ti mes" zonk het wrak veertig voet diep, terwijl de ont ploffing een waterhoos ter hoogte van zeven honderd I voet veroorzaakte. Standpunt der werknemers. De vak bonden overwegen thans de consequen ties van het afbreken der onderhande lingen. Ter aanvulling van het door de werkgeversorga nisatie verstrekte communiqué wordt van" arbeiders zijde het volgende medegedeeld: Op uitnoodiging van den voorzitter der onderhan delingscommissie, welker besprekingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de typo grafie op 9 September j.1. zijn afgebroken, hebben op 14 en 15 October nieuwe besprekingen plaats ge had, teneinde na te gaan, of de mogelijkheid aanwe zig was, alsnog partijen tot liet voeren van verdere onderhandelingen tot elkaar te brengen op alge meene punten. Deze bsprekingen hebben niet tot overeenstem ming geleid; zij werden Woensdag na uitvoerige be raadslagingen tusschen dé vertegenwoordigers van beide partijen afgebroken. De afbreking van onderhandelingen is o. m. een gevolg van het feit, dat geen overeenstemming ten aanzien van rle verhooging van de minimumloonen bereikt kon worden. Door de werkgevers was als uiterste loonsverhooging aangenomen: met ingang van Januari 1931 één cent, Januari 1932 weer één cent en met Januari 1933 de derde cent. Deze laat ste loonsverhooging met uitzondering van de eerste gemeente-klasse. Dit voorstel kon niet nader besproken worden; de arbeidersdelegatie kon dit aanvaarden of heengaan. Dit vestigde op de arbeidersleiders den indruk, dat over de punten, rechtspositie der arbeiders, invoe ring twee-ploegenstelsel, invoering groepsloon, welke voorstellen door de werkgevers gehandhaafd bleven, een zelfde gedragslijn zou worden gevolgd. Daar bo vendien de verlangens der arbeiders ten opzichte van den nachtarbeid, uitbreiding van de vacantie, nog geen punten van bespreking hadden uitgemaakt was de verwachting om alsnog tot redelijke overeen stemming te komen den bodem ingeslagen. Door de arbeidersvakbonden zijn de uit deze ont wikkeling van zaken voortspruitende consequenties onder het oog gezien en worden de noodige maatre gelen getroffen. De bij dit conflict betrokken bonden van arbeiders zijde zijn: de Algemeene Nederlandsche Typografen bond, de Nederl. R.-K. Grafische Bond, de Nederl. Christ. Grafische Bond, de Nederl. Grafische Bond en de Nederl. Litho-, Foto- en Chemigrafenbond. Daar het hier een gemeenschappelijke zaak van alle vakbonden in het grafische bedrijf betreft, wor den alle maatregelen in onderling overleg bepalad. Zoo spoedig mogelijk zullen den leden der arbei dersvakbonden de noodige inlichtingen en instruc ties worden verstrekt. Van welingelichte werkgeverszijde deelt men aan de N.R.Ct. mede, dat het nauwelijks mogelijk is, dat bij arbeidersleiders de indruk gevestigd is, dat, be halve met betrekking tot de loonsverhooging op eenig punt zonder meer de voorstellen van werkgevers zijde gehandhaafd zouden blijven. Over al die pun ten zou nog nader overlegd worden. En hoe zaken, die nog geen punt van bespreking hadden uitge maakt, de verwachting konden wekken, dat men niet tot redelijke overeenkomst zou komen, lijkt raadsel achtig. Naar aanleiding van het bovenstaande communi qué heeft het Bondsbureau der Federatie van de werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf meegedeeld, dat de laatste alinea een geheel onjuist beeld geeft van den stand van zaken. Ze doet het voorkomen, alsof de werkgevers ten aanzien van hun wenschen (rechtspositie der arbeiders, invoering twee-ploegenstelsel, invoering groopsloon) den eisch zouden gesteld hebben: aanvaarden of heengaan. Dit is niet waar. Nooit is dit van patroonszijde gezegd, en de gezellen hebben hierover in de onderhande lingscommissie met geen woord gerept, doch zich eenvoudig bepaald tot een weigering van het aanbod der patroons, om (geleidelijk) 3 cent loonsverhooging toe te staan. Het derde postvliegtuig is gisterochtend te 6.55 uur uit Boedapest vertrokken en des namiddags te 16.10 uur te Athene aangekomen. Alles wel aan boord. Geen nader nieuws van Kingsford Smith. Evenmin van luit. Hill. Reuter seint uit Londen, 17 Oct. Het ontbreken van nader nieuws van Kingsford Smith sinds zijn vertrek uit Singapore heeft in alle kringen in Engeland tot veel commentaar aanleiding gegeven. Er is evenmin eenig nieuws binnengekomen over de aan komst van luitenant Hill, die Bima hedenmorgen ver laten heeft Do vlucht van den heer Van Tyen. De heer Van Tyen is met zijn Pandervliegtuig „De Adelaar" (op weg naar Ned Indië) Vrijdagochtend te 10.50 uur te Dresden aangekomen. Hij was gistel-morgen te half 10 uit eBrlijn vertrokken en voornemens heden, naar Praag te vliegen. In verband met de diohte bewol king heeft hij echter van zijn voornemen afgezien en is hij op het vliegveld te Dresden geland. Dubbele kindermoord. Men meldt uit Kopenhagen aan de N.R.Ct.: Een afgrijselijk drama heeft zich hier afgespeeld, waarbij twee jongetjes in den leeftijd van 3 en 1% jaar het slachtoffer werden. De moeder der kinderen was wegens de ruwe behandeling door haar man genood zaakt met hare kinderen plotseling het huis te verla ten, en had al haar hebben en houden achter moeten laten. Met den sleutel, dien zij behouden had, ver schafte zij zich toch telkens toegang tot de woning, waar haar man nog woonde, om een en ander te halen. Dit deed zij gisteren weer, doch terwijl zij even naar den zolder moest en haar kinderen bij de buren had gelaten, kwam haar man thuis, die de kinderen wilde zien. De buurvrouw zag hier geen )twaad in en liet de kinderen bij den vader binnen. Toen na afloop van. tijd de moeder beneden kwam, speurde zij onraad, omdat zij niets in haar woning hoorde en meende, dat de vader beide kinderen had meegenomen. Zij liep de straat op, en wendde zich tot een agent, met wien zij naar haar woning wilde terugkeeren, doch op den hoek van een straat zag zij haar man, die op de vraag: waar zijn de kinderen? lakoniek antwoordde: „die liggen dood thuis". Men spoedde zich huiswaarts, waar bleek, dat de man maar al te zeer de waarheid had gesproken beide kinderen lagen met afgesneden hals. De man is in arrest gesteld, terwijl men de vrouw in een krank zinnigengesticht heeft moeten opnemen. Ingenieuze dranksmokkelaars. Enorme bierbrouwerij ontdekt. De bier leiding door de tunnels der stedelijke riolee ring. V.D. verneemt uit New York: De New Yorkeche politie heeft een Inval gedaan in een gebouwencomplex, waarin, naar zij trouwens ver moedde, een groote, geheime, bierbrouwerij gevestigd bleek te zijn. Zij nam voor een waarde van meer dan 1 millioen dollar aan opgeslagen bier in beslag. Bovendien ontdekte zij een pijp-leiding, die via andere brouwerijen naar verschillende etablissementen liep, waarheen het bier onder koolzuurdruk gedistribueerd kon worden. De pijpleiding was aangelegd in de tun nels van de stedelijke rioleering. Een ontploffing onder water. Waterhoos van 700 voet hoogte.

Schager Courant | 1930 | | pagina 20