SchagerCourant s. COLTOF, f MODERNE FOTO'S Tweede Blad. Rumoerige zitting in den Duitschen Rijksdag. Nagekomen Berichten. WINKEL Geweldige ontploffing te Los Angeles. Groote brand te Luik. VERGROOTINGEN en REPRODUCTIES ARPAD M0LD0VAN NIEUWE MIEDORP - NQOÜD-SCHARWOUDE Sombere balans van de storm op de Fransche kust. Zware aardschok in Een moderne Hugo de Groot. Vrachtauto met koeien in de sloot Zaterdag 18 October 1930. 73ste Jaargang. No. 8750 Bij het debat over het wetsontwerp In zake de aflossing der schalden. De zitting van den Duitschen Rijksdag begon gis termorgen reeds vroeg, teneide den noodigen tijd te hebben voor het groote debat over de regeerings- verklaring, voor welke laatste we onze lezers ver wijzen naar de derde pagina van het V ij f d e Blad. Nadat de spreektijd op een half uur was vastge steld, nam de communist Neubauer het woord, die don nationaal-socialist dr. Feder verweet, dat hij 3 dagen voor de Hitler-putsch zijn tegoed bij de bank •heeft opgenomen, om daarna minister bij de Hitier- beweging te worden. Dit bewijst voldoende de hui chelachtigheid van de nationaal-socialisten bij hun voorstellen tegen de banken en de beurs. Feder antwoordt, dat hij op deze leugen niet zal ingaan. Hij vraagt de regeering, of zij voor het verkrijgen van het buitenlandsche crediet heeft afgezien van het moratorium, dat volgens het Youngplan moge- ilijk is. j Onder luiden bijval van zijn partijgenooten gaat 'hij dan verder: Er is thans eindelijk een Duitsche :partU in den Duitschen rijksdag gekomen. De regee ring moet verdwijnen en de leiding overlaten aan het jonge Duitschland. Toen vervolgens de Duitsch nationaal dr. Quaatz iweer aan het woord kwam, riepen de nationaal-so cialisten: „Wat wil die jood". Quaatz vraagt de regeering, wie eigenlijk haar geldgevers zijn. De vlottende schuld is met 1 mil- ïiard toegenomen en de rijksdag moet weten, wie •dat geld heeft geleend. Dietrich, de minister van financiën, neemt daarop het woord en begint met eindelooze cijfers den stand yan de vlottende schuld uiteen te zetten. Hevig lawaai. IV Door de nat.-soc. worden deze uiteenzettingen van iien minister voortdurend door luid geroep onder broken. Herhaaldelijk verzocht de voorzitter Loebe om •tilte: de minister moet toch gelegenheid hebben op de vragen te antwóorden. Minister Dietricht verklaart dan met verheffing Ivan stem, dat hij bij de onderhandelingen over de buitenlandsche leening met geen woord eenig mo nopolie als onderpand heeft toegezegd of heeft be- 'loofd, dat Duitschland zou afzien van de voor dit 4and gunstige bepalingen van het plan-Young. 1 Op herhaalde interrupties van afg. Feder (nat.- soc.) roept Dietrich opgewonden: Ik wensch, dat u |jmij gelooft. Ik ben toch geen leugenaar. Degenen, [die twalaf jaar met mij in dit Huis verkeeren, zou den nooit zoo iets van mij denken. (Levendigen bij val van het midden.) Ondanks de herhaalde waarschuwingen van den [voorzitter Loebe, werd het lawaai tenslotte zoo erg, .«dat. hij een nationaal-socialist uit de zaal deed ver wijderen. Het debat over de regeeringsverklaring. Toen nu het debat over de wet tot aflossing van Schulden, geëindigd was, begonnen de beraadslagin gen over de regeeringsverklaring. Als eerste spreker kwam de vroegere rijkskanselier en sociaal-democraat Hermann Müller aan het woord, ijoen deze zijn rede zou gaan beginnen, verlieten alle nationaal-socialisten demonstratief de zaal. Spreker wijst er op, dat Duitschland op het oogen- Jblik een ernstige economische crisis doormaakt, op grond van welk feit de positie der sociaal-democratie yvordt beinvloed. Stond de zaak anders, dan zouden de sociaal-democraten zeer duidelijk hun wantrou wen jegens de ministers Schiele en Treviranus tot [uiting brengen. Wij hebben thans twee ministers yan Buitenlandsche Zaken, een voor nu en een voor de verkiezingen en voor „huiselijk gebruik". (Vroolijk- (heid). Op deze situatie zou men het recept moeten toepassen, „na het gebruik hevig schudden". (Vroo- jlijkheid). Wij zullen ons echter door geen enkele partij het tijdstip laten voorschrijven, verklaart Müller vervol gens, waarop wij tot den aanval tegen dit kabinet zul len overgaan. In deze houding worden wij gestijfd door het optreden van de Duitsch-nationalen en de na tionaal-socialisten in den nieuwen Rijksdag. De natio- naal-soclalistische economische deskundige heeft tot op heffing van de interest-slavernij een economische theo- ,rie uitgewerkt, die hij letterlijk heeft overgeschreven en ,wel uit het derde boek van Mozes, hoofdstuk 25. Het is teekehend, dat juist de nationaal-socialisten leentje buur spelen bij Mozes en de profeten. (Stormachtige vroolijkheid). (Den lezer zal het bekend zijn, dat Juist jöe nationaal-socialisten een geweldige antipathie voor de Joden hebben). t Zijn rede vervolgende, zelde Müller, dat de socialisten van de regeering een krachtig optreden verwachten tegen de kapitaalvlucht en dringen daartoe aan op scherpe toepassing van daaromtrent bestaande bepalin gen. Wij verwachten met de regeering, dat de herstelbe talingen, in overeenstemming met den economischen noodtoestand van Duitsohland, zullen worden vermin derd. Zulk een ontwikkeling wordt echter niet bevor derd door parades van de Stahlhelm. (Levendig ap plaus bij de soc.) Hierna komt de nationaal-socialist, Strasser, aan fcet woord, die allereerst een program van actie van pe nat.-soc. voorleest, waarin o.a. betoogd wordt, dat men het sinds 12 jaren gevolgde systeem wil vervan gen door de staatsidee van het Bismarksche rijk. De nat.-soc. willen den oorlog niet, maar zij zullen dezen echter niet schuwen, wanneer hij het laatste middel zou zijn om de Duitsche zelfstandigheid en vrijheid te bewaren. Het Duitsche volk wil werk, orde en ibrood. (Geroep der socialisten: en winkelruiten.) Kapitaals vlucht noemt Strasser bij den tegenwoor- (digen noodtoestand zoo goed als landverraad. Vervol gens oefent de spreker heftige kritiek uit op de regec- xing, waarin hij zoo ver gaat, dat hij minister GrO- ner verwijt, dat deze zijn actie in den geest van ver raad zal voortzetten, waarop groote onrust onder de afgevaardigden ontstaat en de rijkskanselier Dr. Brü- hing de zaal verlaat. Aan het slot van zijn rede werd Strasser door zijn partijgenooten stormachtig toegejuicht en riepen de nat.-soc., met de hand in de hoogte tot driemaal toe: „Duitschland ontwaak!" Als vervolgens de communist Pieck zal gaan spre ken. verlaten de nat.-soc. en vele andere afgevaar digden. alsmede alle ministers de zaal en wanneer dan nog enkele scherpe en heftige woorden zijn ge vallen, wordt de zitting tot Zaterdag verdaagd. i KANAALWEG - DEN HELDER. Aid. Meubelen en Tapijten. OPRUIMING in onze afdeeling MEUBELEN, VLOERZEILEN, VITRAGES en KARPETTEN tot zeer verminderde prijzen. Ook spaarzegels en spaarbonnen zijn zonder bijbetaling inwisselbaar. Voldoende aan veler verzoek, zal op Woensdag 22 Oc tober a.s. des avonds bij den heer R. Laan, door hoofd ambtenaren van het P.E.N. met het oog op de electri- ficatle der geemente, een uiteenzetting geven van alles wat daarmede verband houdt, en tevens gelegenheid geven tot het stellen van vragen. Voor vrouwen zoowel als mannen Is deze avond van belang. Vrijdagavond vergaderde het -Departement Winkel der Mij. tot Nut van 't Algemeen ten huize van den heer R. Laan. De opkomst was niet bijzonder groot. De Voorzitter opende met een welkom de vergadering en deelde daarna de nieuwe samenstelling van het be stuur mede, waarvan de heer S. P. Vries optreedt als secretaris-penningmeester en spreker als voozitter. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen, wordt medegedeeld, dat de tentoonstelling door Floralia georganiseerd naar wensch is geslaagd, evenals de daaraan verbonden ver loting, aan allen die daaraan hebben medegewerkt, komt een woord van dank toe, en wel voornamelijk aan den heer Steggerda uit Hoorn. Door den Secretaris wordt het jaarverslag uitgebracht Het ledental bedroeg 89. Instelling als spaarbank en bi bliotheek hadden de belangstelling van het publiek en vooral de spaarbank is daardoor een belangrijke steun voor het Nut. Van de in het afgeloopen seizoen gegeven avonden met vooraanstaande krachten mocht helaas wei nig belangstelling worden geconstateerd en het verslag eindigt met de hoop op beter. Met een woord van dank aan de samensteller wordt dit verslag goedgekeurd. De rekening 19291930 sluit in ontvangst op f 683.35, ln uitgaaf op f 606.10%, batig sal do t 77.24%. Een commissie, bestaande uit de heeren C. Amels en K. Zeilemaker onderzoekt de rekening en bevindt alles in orde, waarna tot goedkeuring wordt besloten. De begrooting 19301931 wordt goedgekeurd zooals die wordt voorgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 512.24%. Voor spreekbeurten of nutsavonden kon' f 300 worden uitgetrokken. De heer Beumkes wordt bij acclamatie herbenoemd tot beheerder der Nutsspaarbank. Deze herbenoeming gaat gepaard met een bijzonder woord van waardeering voor de serieueze wijze waarop de heer Beumkes het voorzitterschap van de Spaarbank behartigt. De heer P. Langereis wordt vervolgens bij acclamatie herbenoemd tot commissaris van de Spaarbank. De bespreking der te geven Nutsavonden is een punt van meer uitvoerige bespreking, vooral om iets of iemand te vinden, waarmede de belangstelling wordt getrokken.., Beperkte middelen laten vóórts niet alles toe en het gevoelen gaat meer uit naar het 'doen optreden van een gezelschap ^dan van één persoon, jn dien geest zal het bestuur werkzaam zijn om voor den eersten avond met een gezelschap te kunnen komen. Bij de rondvraag brengt de Burgemeester een woord van dank aan de Floralia-commissie voor de vele werk zaamheden en zorgen om de tentoonstelling zoo te doen slagen en zonder tekort te doen aan het werk van an deren, richt spreker een bijzonder woord van dank tot voorziter en secretaris dier commissie. De voorzitter dankt voor deze vriendelijke woorden en is een deel daarvan verschuldigd aan alle medewer kers. Het heeft spreker verheugd zoo'n succes gezien te hebben o.a. van het bloemencorso, dat boven alle verwachting was en hoopt dat de commissie met zoo veel belangstelling van het publiek op den ingeslagen weg zal voortgaan. De heer C. Amels vestigt nog de aandacht op Borls Lensky. Het bestuur zal daar nota van nemen, Daarna volgt sluiting. WINKEL, 17 Oct Appelen f 7—23, peren f 623, tomaten f 11—17, sla boonen f 512, kool f 11.30, aardappelen f 23, bie ten f 1.20, uien f 12 per 100 pond, bloemkool f 312, andijvie f 12, wortelen f 11.30 per 100 stuks. DE WET IS DE WET. rk heb op een bank in het pavt deze* haas gevonden. Goed. Als binnen één jaar en één dag niemand hem opeischt, vervalt hij rechtens aan u. Een groot gebouw geheel verwoest Tal rijke slachtoffers. Uit Los Angeles wordt, gemeld: Een geweldige ontploffing, gevolgd door brand, heeft gistermorgen een groot gebouw geheel verwoest. Er zijn 40 gewonden en waarschijnlijk verscheidene dooden. In de aangrenzende straten werden door den luchtdruk voetgangers tegen den grond geslagen en auto's omvergeworpen. Omtrent de explosie wordt nog nader gemeld, dat de ontploffing in een fabrieksgebouw heeft plaats ge had, doch dat er sprake is van een dynamietaanslag door ontevreden arbeiders. Tien personen gewond. Uit Luik wordt gemeld: v Er is een groote brand uitgebroken in een opslag plaats van rubber. Er hadden verscheiden ontplof fingen plaats, waardoor de ruiten van naburige per- ceelen sprongen. Arbeidsters sprongen uit de boven verdiepingen op straat. Tien personen werden ge wond. Volgens een nader bericht was men den brand meester. Een paniek. Toch een doode? Nader wordt nog gemeld omtrent den brand, dat deze heeft gewoed in een atelier van rubberjassen <?n dergelijke artikelen. Hij ontstond door het ont ploffen van een benzinereservoir. Aangezien een twintigtal meisjes op de bovenver diepingen van het gebouw werkten, ontstond spoe dig een paniek. Verscheidene arbeidsters moesten over het dak haar leven redden. Niettemin vallen tal van gewonden te betreuren, o.a. meisjes, die don- wegspringende steenen en glasscherven kwetsuren opliepen. Een meisje, dat in haar radeloosheid uit het raam sprong, werd door een voorbijganger in zijn armen opgevangen. Het aantal gewonden moet een twaalftal bedragen, onder wie drie ernstig ge kwetsten, die in het St. Joseph-hospitaal werden op genomen. Een van hen liep een schedelbreuk op. Omtrent het lot van de vrouw van den eigenaar van het atelier verkeert men in het onzekere. Buren meenen haar te hebben zien vluchten, anderen vree zen evenwel dat zij bij ontploffing in een kelder is omgekomen. Woonhuis en werkplaats zijn totaal uitgebrand. Men vreest dat de muren van het pand zullen instor ten. Ook de omliggende huizen liepen veel schade op. in verschillende formaten, van het eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. Specialiteit in naar elk portret, ook naar oude foto's. Groote keuze voor alle soorten MODERNE LIJSTEN, pasklaar in alle gangbare maten. FOTOGRAFISCHE ATELIERS Ongeveer 200 visschers omgekomen. _Hct staat nu wel vast dat er tengevolge van den storm, die op 18 en 19 September veertig uur aan één stuk aan de kust van Bretagne heeft gewoed, onge veer tweehonderd visschers zijn omgekomen. Alle hoop op den terugkeer dergenen die vermist worden, is thans opgegeven. In het geheel zijn er 28 visschers- vaartuigen niet teruggekomen. Gewonden, één doode, materieele schade. Reuter seint uit Santiago de Chili, d.d. gisteren: Hedenochtend vroeg heeft een hevige aardschok groote consternatie teweeggebracht in Midden-Chili, tusschen La Serena en Valdivia. Zestien personen werden gewond, één werd gedood. Tal van gebouwen werden beschadigd. De schokken duurden eenige minuten. De bevolking van Santiago werd door een paniek bevangen en vluchtte in de parken. ONDER NEERSTORTEND ZAND BEDOLVEN Een 25-Jarige arbeider gedood. Vrijdagmiddag heeft te Koog a. d. Zaan aan het Breed- weer bij de werkzaamheden voor den primairen weg een doodelijk ongeluk plaats gehad. Door een verzakking der rails stortten eenige zandwagentjes in de Spoorvaart met het gevolg dat de heer F. O. uit Weesp onder het neerploffende zand bedolven werd. Met man en macht heeft men getracht d enongelukkige te verlossen, maar eerst na eenige uren van inspanning kon men hem be reiken. De man was echter reed3 gestikt. Hij is onge huwd, 25 jaar oud en kostwinner zijner moeder. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Wegwerker bewusteloos langs den weg ge vonden. Gisteren is op den provincialen weg nabij Putte de wegwerker E. door een aldaar passeerenden auto aan gereden. Later is het slachtoffer door voorbijgangers ln bewus- teloozen toestand langs den weg gevonden. E. is naar zijn woning overgebracht, waar dr. Emsing den toestand zoo ernstig achtte, dat ook geestelijke hulp moest wor den ingeroepen. De marechaussee stelt een onderzoek in, naar den auto, welke het ongeluk heeft veroorzaakt. Wil je geen boferham? Wat wil je dan? Centen. Waarom? Om 'n boterham te koopen. (Excelsior). Met dit verschil, dat de kist niet naar „buiten" maar naar „binnen" werd gedra gen. Een gerafiineerde streek van een stel dieven. In verband met de verleden week Vrijdag ge pleegde inbraak bij een expediteursfirma aan de Leeghwaterkade te Rotterdam, heeft de politie aange houden den 22-jarigen expediteur T. v. D. en den 34-jarigen chauffeur J. v. \Y. Het onderzoek heeft een verrassenden gang van za ken aan het licht gebracht. Op Donderdag 15 Octcn her 1.1. werd namelijk in het pakhuis van H. en W. een ledige groote kist gevonden. Deze was op Vrij dag 10 October 1.1. des avonds omstreeks 7 uur door twee personen gebracht ter transport naar Breda. Deze kist zou moeten blijven staan tot Donderdag daaropvolgende, aangezien er alléén Donderdags een boot naar Breda vertrekt en uitdrukkelijk gezegd werd, dat de kist, welke machinedeelen zou bevatten volgens den vrachtbrief, per boot moest worden ver zonden. Bij onderzoek is nu gebleken dat deze kist is ge kocht hij een kistenhandelaar te dezer stede, waar na hij is getransporteerd naar een hofje. Daar is hij gereed gemaakt voor gebruik en wel zoodanig, dat de kist van binnen met een grendel kon worden ge sloten. Op het deksel werden spijkers geslagen, in dier voege, dat, wanneer de deksel op de kist lag, het leek alsof deze goed. dichtgespijkerd was. Vrij dagavond is de kist door de twee verdachten ver voerd per vrachtauto naar H. en W. De chauffeur, die nergens van wist, zag onderweg dat v. W. ver dwenen was. v. D. zeide hem toen dat hij nog wat anders te doen had; zij konden het samen wel verder af. v. W. was echter intussehen in de kist gekropen en had deze aan de binnenzijde weer afgesloten. De kist, waraop „voorzichtig behandelen" stond, is toen geplaatst ln het pakhuis van H. en W., teneinde daar op transport te wachten, v. W. is er uit gekropen en heeft v. D. weer binnengelaten. Terwijl zij met een brandkast bezig waren, werden zij echter gestoord door den stalbaas, die boven woont en namen «Ie vlucht, een tasch met inbrekersgereedschap achter latend. Beide aangehoudenen hebben bekend. IN MUNCHENS GEMEENTERAAD. Een bombardement met aschbakjes In den gemeenteraad van Munchen hebben ernstige incidenten plaats gehad bij de behandeling van voor stellen der nationaal-socialisten, gericht tegen den Mun- chener politieprefect en betrekking hebbend op het uni formverbod. De nationaal-socialisten geraakten handgemeen met leden der Beiersche volkspartij. Er werd met aschbak jes enz geworpen en al spoedig bemoeiden ook de tri bunebezoekers zich met het geval, zoodat de zitting ge schorst moest worden. Elf dieren jammerlijk verdronken Gisteravond omstreeks zeven uur, is ln de Smilde- voart bij Dieverbrug, aldus de corr. van de „Tel." te Meppel, een vrachtauto te water geraakt, waarbij elf koeien verdronken en de chauffeur ernstig werd ge wond. Omtrent de toedracht van dit ongeval kan nog het volgende worden gemeld: De veehandelaren Jan, Klaas en Albert Hatzmann uit Smilde waren met den expediteur Sietze Brulnsma uit Appelscha naar de Zwolsche veemarkt geweest, waar zij dertien koeien hadden gekocht. Op den terug reis werd de vrachtauto nabij de kalkovens te Diever brug aangereden door een auto uit Groningen, waarbij de vrachtauto geheel vernield in de Smilde-vaart te recht kwam. Op de hulpkreten der Inzittenden schoot de landbouwer Fledderus met een ladder toe, dank zij diens kloek optreden werden de vier inzittenden gered. De chauffeur B. die ernstig gewond bleek te zijn, werd naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De evrigen kwa men met den schrik vrij. Met vereende krachten wist men twee koeien te redden, de overige dieren verdron ken jammerlijk. De schade bedraagt circa tienduizend gulden. De marechaussee te Dwingelo stelt een onderzoek in. EEN MOORDENAAR VEROORDEELD. Een Duitscher, zonder middelen van bestaan, te Parijs, was in Maart in een wapenwinkel gekomen, waar hij voorgaf een revolver te willen koopen. Nadat hij een wapen had gekozen ging hij met den eigenaar van de zaak naar den onder den winkel gelegen schietbaan om het te probeeren. Hier loste hij echter een schot op den geen kwaad vermoedenden winkelier met de bedoeling vervolgens in den winkel de lade te lichten. Hoewel de winkelier doodelijk gekwetst was hij overleed den zelfden dag wist hij den moordenaar zoolang vast te houden tot er hulp kwam opdagen. De misdadiger werd ingerekend. Donderdag heeft het Hof van assiesen der Seine, voor hetwelk hij een volledige bekentenis heft af gelegd, den man tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Jacob Raven. 23 jaren, marinier te Den Helder en Oktje Tap, 22 jaren, zonder beroep, te Scha- gen. Getrouwd: Wouter van der Wal en Adrlaantje Hoog- schagen. POLITIE. Verloren: een briL

Schager Courant | 1930 | | pagina 5