ilitiiti NItiws- KEfó Uw haar Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Het conflict in de typografie. Aanranding in de bosschen bij Apeldoorn. Wasscherij S. Krom - Alkmaar. üxxxxxxxxxxxxxxxxb Plaatselijk Nieuws. lUcutócTivee (MWnj EENVAl ANTIECEU LANQ* DEN DIJN C. J- KIEVIET Het Witte Kruis. Dinsdag 21 October 1930. 73ste Jaargang No. 8751 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij<3no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend*,' DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Stappen van den Rijksbemiddelaar. De rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft Zaterdagmiddag de partijen, welke betrokken zijn bij het dreigend conflict in het typografenbedrijf, op geroepen, voor een conferentie op morgen, Woensdag 22 October, in het stadhuis te Amsterdam en wel de werkgevers om 10 uur des ochtends en de werkne mers om 11 uur. Stemmen van de zijde der werknemers. Men schrijft uit Amsterdam aan de N.R.Crt.: Inzake het dreigende conflict in het# boekdruk kers- en krantenbedrijf verklaart men van werkne merszijde, dat men daar er zich over zou verheugen als het nog tot een oplossing van de moeilijkheden kwam, voordat de staking de in het tegenwoordige stadium onafwendbaar lijkt, en ongeveer 14.000 werklieden zou omvatten, een feit wordt. Men be roept zich daar voor de inwilliging van de loon- eischen ook op de contractueele bepaling, dat, als blijkt, dat het bedrijf de verhoogde loonen niet zou kunnen dragen, de looncommissie nog altijd een uit spraak zal kunnen doen, dat de minimumloonen voor de typografen weer genivelleerd moeten wor den met die in andere vakken. Werkwillige werknemers zullen hun volle rechten blijven behouden. De Federatie van Werkgevergorganisatiën in het Bocltdrukkersbedrijf deelt mede, dat zij, in antwoord op vele vragen van haar leden, besloten heeft vast te stellen dat eventueel royement door werknemers bonden v. werknemers die bij de aangekondigde, on verdedigbare staking blijven werken of gaan werken, nimmer door haar zal worden erkend. De werkwillige werknemers zullen hun volle rechten blijven behou den. De dagbladdirecteuren geven niet toe. De Vereeniging van Dagbladdirecteuren „De Ne- iderlandsche Dagbladpers", gistermiddag in vrijwel Voltallige vergadering te Amsterdam bijeen, ter be spreking van het dreigend conflict in de typografie, (heeft eenstemmig besloten, niet toe te geven aan ongemotiveerde eischen der werknemersbonden. Uitgebreide mataregelen van verweer zijn in voor bereiding, waarmede de vergadering zich met alge- meene stemmen vereenigde. LEVEND VERBRAND. In de Atjehstraat 50 te Amsterdam, is een 33-jarige gehuwde vrouw in de keuken met haar rokken te dicht bij een brandend petroleumstel, dat zij op den vloer had gezet, gekomen, waardoor deze vlam vatten. Op haar hulpgeroep schoten haar moeder en een buur vrouw toe, die haar in een deken wikkelden en toen de vlammen nog niet goed doofden, met water over goten. Met vreeselijke brandwonden aan armen en gezicht is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht, waar zij aan de bekomen wonden is overleden, meldt de „Crt.". Een zeven-en-twintig-jarige dienstbode ver mist. Haar fiets en enkele kleedingstuk- ken teruggevonden. Men meldt uit Apeldoorn: Zondagavond om half elf deed de vader van het Oudemannen- en vrouwenhuis der Ned. Herv. Ge meente alhier, aangifte bij de politie, dat de 27-jarige dienstbode T. B. nog niet naar het huis was terugge keerd, hetgeen hun sterk bevreemdde, aangezien zij gewoonlijk reeds lang voor dien tijd binnen was. Tegen half twee gisternacht berichtte hij de poli tie, dat het meisje nog steeds niet was aangekomen, waarna door de politie een onderzoek werd ingesteld. Gistermorgen vond zij in de bosschen „Het Leesten", tusschen Apeldoorn en Iloenderloo een damesrijwiel, benevens eenigc kleedingstukken, welke bleken aan 'het meisje toe te behooren. Onmiddellijk werd de justitie te Zutfen gewaar schuwd. Met behulp van politiehonden zoekt men thans de omgeving af. In hot belang van het onderzoek kunnen wij op verzoek van de politie, nog geen nadere mededeelin- gen verstrekken. Het meisje terecht. Na de aanranding bewusteloos geworden. Al dien tijd in het bosch gelegen. In aansluiting op bovenstaand bericht, wordt nader gemeld, dat het vermiste meisje gistermiddag door de politie te Apeldoorn is gevonden in de bosschen van het Leesten, tusschen Apeldoorn en Hoenderloo. Zij verkeerde in een zoodanigen versuften toestand dat haar nog geen verhoor kon worden afgenomen. Het is echter geblekken, dat zij is aangerand en daar na het bewustzijn heeft verloren. In dien toestand heeft zij den geheelen nacht in het bosch gelegen, tot zij gistermiddag werd gevonden. Uit enkele mededeelingen bleek, dat het slachtoffer haar aanrander van aanzien kent, echter niet bij na me. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de dienstbode Zondag tegen twee uur naar Beekbergen is gegaan om aldaar bij kennissen een bezoek af te leggen. Deze kennissen brachten haar 's avonds tegen half tien terug tot bij Apeldoorn, waar men afscheid nam. Even later werd zij nog gezien door eenige an dere bekenden. Een onopgelost raadsel is nog, hoe het mogelijk is dat het meisje acht kilometer van deze plek verwijderd is gevonden. DE MOORDZAAK—LANS. Op 24 November voor den Hoogen Raad. Naar vernomen wordt, zal de Hooge Raad op 24 No vember a.s. behandelen het cassatie-beroep van den procuratiehouder v. O., die wegens doodslag op zijn patroon Lans te Rotterdam en wegens valschheid in geschrifte en verduistering meermalen gepleegd, in hooger beroep door het Haagsche Gerechtshof is ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. AUTO GESTOLEN. Twee jeugdige dieven aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Leeuwarden van een vrije parkeerplaats een personen auto, toebehoorende aan een kaashandelaar te Stiens, gestolen. Zondag is de wagen in een sloot bij Visvliet gevonden. Te Groningen zijn de twee jeugdige dieven opgespoord. DE AANSLAG IN EEN FABRIEK TE BERGEN OP ZOOM. Het slachtoffer overleden. Zaterdagmorgen te ongeveer half vier is in het Al gemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom het slachtoffer van den aanslag in de fabriek van de firma de Bie aldaar gepleegd, de heer F. de Bie Jr., aan de bekomen verwondingen overleden De dader H. is Zaterdagmorgen naar Breda over gebracht. Het-parket uit Breda is te Bergen op Zoom ge weest voor het instellen van een onderzoek en voor het verrichten van lijkschouwing. ELECTRISCHE TREINEN AMSTERDAM- ROTTERDAM, Opvoering van de snelheid tot 100 K.M. Naar wordt meegedeeld, heeft de directie van de Ned. Spoorwegen bepaald, dat de personentreinen op het baanvak Amsterdam—Rotterdam, samenge steld uit electrisch materiaal, al of niet gekoppeld met vier-assig personen-materiaal, dat met een snel heid van 100 K.M. in het uur mag worden vervoerd, mogen rijden met een maximum snelheid van 100 K.M. per uur. Tot dusver bedroeg de hoogst toegelaten snelheid voor deze treinen 95 K.M. per uur. 'TTTTTH Het is voor ons heel eenvoudig U te Tl ZEGGEN dat onze aflevering goed is, M doch veel beter is het dat U zich hier- Tl van zelf overtuigt door het zenden van w een proefwasch. Eiken Dinsdag komen onze wagens te Schagen. DISTRICTSVOORZITTER. De heer Jb. Kossen alhier, is benoemd tot voor zitter van het district Noordholland van den Boud van Automobielhandelaren. GROND VERKOCHT. De grond aan het Heerenbosch, in eigendom be- hoorend aan den heer W. F. Gorter, is verkocht aan den heer C. Aij, alhier. ONTSLAG. In aansluiting met de hier loopende geruchten kunnen wij thans meedeelen. dat door de Directie der Hoornsche Crediet- en Effectenbank aan haar procuratiehouder van het Bijkantoor Schagen, den lieer G. Kouseband, alhier, ontslag is gegeven. GESLAAGD. Geslaagd te Middelburg voor de groep Waterbouw kundige Ambtenaren in Zeeland van den Bond van Technische Ambtenaren in overheids- en in semi- overheidsdienst, de heer P. J. Gabriëlse alhier. KIPPENDIEVEN. Den laatsten tijd wordt de omgeving van Schagen weer onveilig gemaakt door kippendieven. Ze schij nen het vooral op jonge kippen aan te houden, ze laten tenminste de hanen netjes in het hok. Men zij gewaarschuwd en sluit zijn hokken goed af. EEN NIEUWE BUS. Door den heer M. Geel te Hippolytushoef is ten behoeve van zijn autobusdienst van zijn cliëntèle een gerieflijke en ruime Dion-Bouton bus aangeschaft. De bus biedt plaats voor 32 personen; de hoogte is zoo dat men er rechtop in kan loopen, de zittings zijn met echt leer bekleed. Des zomers kan het bo venste gedeelte der kap weggeschoven worden, zoo dat men dan het type touring-car krijgt. EEN PRACHTIQ VEPHAAt D®ö MET SCHITTERENDE PLAATJES IN KLEURENDRUK IN IEDER PAKJE KEIO'S THEE BEVINDT ZICH EEN BON VGDB EEN PLAATJE Onder voorzitterschap van den heer Ds. IJ. van Dijk vergaderde Maandagavond de afd. Schagen van Het Witte Kruis, waar 17 leden aanwezig waren. Na opening der vergadering las de secretaris de heer P. Lap, de notulen, die werden goedgekeurd. Op een vraag van een der leden werd medege deeld, dat de aanvankelijk geweigerde gemeente subsidie over 1929 toch nog was uitbetaald. Gebouwtje voor het materiaaL En wat er aan vast zit. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling. dat het Bestuur van het Weeshuis de berging van het ma terieel niet langer kan handhaven in het Weeshuis zoodat naar een andere gelegenheid moest worden omgezien. Besloten was een eigen verplaatsbaar ge bouwtje te stichten, waarvoor terrein was afgestaan door het Weeshuisbestuur achter de woning van den" heer De Boer aan de Spoorlaan. De heer De Boer was bereid magazijnmeester te blijven. Dit werd door het Bestuur de beste oplossing geacht. Een der aanwezigen had het beter gevonden het magazijn bij de wijkzuster onder te brengen, daar was het h.i. op zijn plaats. Aangetoond werd, dat dit onmogelijk was op verschillende gronden. Aanmerking werd erop gemaakt, dat over deze aangelegenheid, die een tamelijke som vergde, geen ledenvergadering was gehouden. Nadat gevraagd was naar bestek en teekening en begrooting van het gebouwtje gaf Voorzitter ecne uitvoerige uiteenzetting, welke hierop neerkwam, dat aan den vorigen Secretaris, den heer Overdijk, door het Bestuur was opgedragen teekening en be grooting te maken. Dit kwam ondanks aandringen en beloften veel te laat klaar en toen het gereed was, voerde de heer Overdijk de opdracht, om verschil lende timmerlieden om prijsopgaaf te vragen, niet uit. De termijn van 1 September verstreek, van het Weeshuis werd verlenging gekregen en ten slotte heeft de Secretaris het werk eigenmachtig opgedra gen aan den heer Boersen, nog wel f 110.boven de begrooting. Het was een zeer onverkwikkelijke zaak voor het Bestuur, dat den heer Overdijk zijn ont slag als secretaris thuis zond en den heer Lap be reid vond het secretariaat war te nemen. Met den heer Boersen is overleg gepleegd om de opdracht ongedaan te maken, doch dit slaagde niet en tenslotte heeft het Bestuur, daar de tijd drong, zich bij de feiten neergelegd en de verantwoordelijk heid tegenover de ledenvergadering op zich geno men. Na uitgebreide discussies wordt de houding van het Bestuur goedgekeurd met 3 stemmen tegen. Een voorstel werd noï door den heer Schoorl ge daan, den heer Overdijk aansprakelijk te stellen voor het bedrag dat de bouw nu meer kost dan de begrooting bedroeg. De heer Schoorl wil den heer Overdijk aansprakelijk stellen voor f 110 en dit op hem verhalen. Daar weldra bleek dat dit voorstel onuitvoerbaar zou zijn, werd het ingetrokken. Hiermede was deze onverkwikkelijke zaak afge- deld. Bestuursverkiezing. In de vacatures P. Lap en M. T. Overdijk (perio dieke aftreding) werden gekozen de heeren P. Lap en P. Bronder, die de functie aannamen. In de vacature-IJ. van Dijk werd de heer J. Schoorl Pz. gekozen, die dit aannam. N&dat de .Voorzitter de benoemden had gefelici- wordt zacht, blijft keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit. indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar weg- wrijft, zoodat het daarin wordt opnomen teerd en dank had gebracht, werd door den heer Iverkmeer gezegd, dat het hem speet een wanklank te moeten laten hooren, maar het. brandde hem op het hart het toch uit te spreken. Ilij verbaasde zich over de verkiezing van den heer Schoorl, die in «Ie laatste paar jaren getoond had inzake de subsidie voor de T.B.C.-bestrijding de afdeeling tegen te wer ken, zooveel hij kon. Deze verkiezing moest dan ook wel een bitteren bijsmaak hebben oordeelde de heer Kerkrneer voor het Bestuur, dat door de te genwerking van de wethouders zooveel onaange naams had ondervonden. De heer Schoorl noemde het een persoonlijke aan tijging, waar hij zich hoven verheffen wilde en spr. memoreerde wat hij zooal gedaan had voor liet Witte Kruis, waaruit zijn liefde voor het Witte Kruis wel bleek. De kwestie van de subsidie voor de T.B.C.-bestrijding was een gevolg van verschil van inzicht en de vrees dat de Gemeente de provinciale bijdrage zou moeten derven. Nu dit anders was ge bleken, had het Gemeentebestuur niet geaarzeld de subsidie te verleenen en kon de afdeeling op ver deren steun rekenen. De heer Krijt, daartoe door den heer Schoorl uit- genoodigd, zegt, dat deze uiteindelijke medewerking van het Gemeentebestuur minder aan B. en W. was te danken, dan aan het Bestuur der afdeeling. Het Bestuur heeft ten slotte den heer Michels op .ie hoogte gesteld en aan diens tusschenkomst is het te danken dat de zaak ten slotte in het reine is geko men. Den goeden afloop danken we echter niet aan B. en W. Nadat de heer Schoorl zijn lezing er tegenover ge steld heeft, zegt de heer Kerkrneer, dat de heer Schoorl voor de zooveelste maal zijn zwaai genomen heeft. Verkiezing voorzitter. Na drie stemmingen wordt tot voorzitter gekozen de heer J. Schoorl (in herstemming met den heer Bronder). De heer Schoorl aanvaardde de functie met blijd schap en hoopte het bewijs te leveren met daden, dat hij het Witte Kruis een goed hart toedroeg. Hij deed een beroep op alle bestuursleden, hem hunne medewerking niet te onthouden. Voorzitter dankte den heer Schoorl voor zijn be reidverklaring en zijn goede voornemens. Verslag Badhuis. De heer Weij bracht verslag uit Aan 220 jongens en meisjes werd een badkaart uitgereikt. Er waren 3200 baden gebruikt door de kinderen. Door de groote ren 20 gemiddeld per avond. Onder de vrouwen be staat nog weinig animo, doch de badmeester ver trouwt, dat dit volgend jaar wel beter zal gaan. Voorzitter bracht den heer Weij dank voor zijn verslag en voegde er een hartelijk woord van hulde aan toe voor de toewijding waarmede de heer Weij de Badhuiszaak dient. Rondvraag. Ter sprake kwam de financieele afwikkeling van het Badhuis. Het bleek dat dit een zwaar offer van de kas had gevergd, ondanks de ontvangen subsi dies, zoodat de afd.-rekening van 1929 met een na- deelig saldo sloot. Overwogen zal worden de ge meente subsidie te vragen in de exploitatiekosten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1