SchagerCourant Tweede Blad. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Binnenlandsch Nieuws. Auto met zes personen te water. De meelaccijns. Nagekomen Berichten. Z IJ P E NIEUWE N1ED0RP BARS1NGERH0RN WINKEL. Gemengd Nieuws. Afschuwelijke misdaad in een Fransch dorp. Ontploffing te Bratislava. Merkwaardige advertenties in Rusland. Auto in een ravijn gestort. Amevi'kaansch luchtschip verongelukt. H'et gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Woensdag 22 October 1930. 73ste Jaargang. No. 8752 OUDERCOMMISSIE. Dinsdagavond werd een Ouderavond gehouden van de Openbare School, in een der lokalen dier school. De vergadering werd ambtshalve geleid door den heer (Brouwer, hoofd, der school. De voorzitter memoreert in zijn openingswoord het verscheiden van Meester Visser, die ruim 40 jaar aan de school werkzaam geweest was. Lang had hij de eerste klasse geleid en wist de kinderen te doen ver geten, dat zij vijf uren van hun vrijheid moesten mis sen om aan de schooltucht en -orde te gewennen. Om duidelijk de aanwezigen te doen gevoelen de zware taak, die de eerste-klasse leerkracht heeft, las de Voor zitter daarna voor „Wiekje" uit „Kinderen uit mijn Klas" van Mevr. Cohen de Vries. Verder moest de heer Brouwer tot zijn spijt mede- deelen, dat het er op lijkt, dat de plannen tot school- bouw geen voortgang zullen krijgen. In de laatste raadsvergadering toch uitte een der raadsleden de mee- ning, dat de schoolbouw nog wel eenige jaren kon worden uitgesteld. Het lijkt wel, of er een fatum op rust, aldus spreker. Was verleden jaar door invoering der leerverplich ting voor het 7e leerjaar de aangifte van meisjes voor het avondonderwijs zeer gering, nu kon worden mede gedeeld, dat zich reeds twaalf meisjes hadden aange geven. Hierna deelde de Voorzitter der Oudercommissie, de heer Rempt, mede, dat op het verzoek dezer commissie, om gedurende het winterhalfjaar aan de kinderen, die tusschen schooltijd moeten overblijven, van gemeente wege een glas warme melk te verstrekken, door B. en W. afwijzend was beschikt. Deze zaak zal nu wel in den Raad gebracht worden door den heer Van Rijswijk. De schoolreisjes waren uitstekend geslaagd. De lijsten hadden opgebracht f 632.50; de gemeente had een sub- Bidie gegeven van f 50, terwijl de uitgaven f 686.01 be droegen, zoodat er dus een tekort was van f 4.21 Geluk kig was er het vorige jaar een overschotje geweest, waardoor het te kort kon worden aangezuiverd. Een woord van dank werd gericht tot de ingezetenen die zoo ruimschoots geteekend hadden. De rondvraag leverde niets op, waardoor de Voorzit ter te ruim 9 uur de vergadering kon sluiten. HOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK N.V. De Directie deelt ons mede, dat zij als beheerder voor haar kantoor Schagen heeft aangesteld den heer R. Brugman, die gedurende tal van jaren op haar kantoor te Alkmaar als procuratiehouder werkzaam is. WOENSDAG 22 OCTOBER. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. half acht, Bijeenkomst. DONDERDAG 23 OCTOBER. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. half acht, Bijeenkomst. Voor de inzittenden wonder boven wonder goed afgeloopen. Optreden van een ge- dresseerden hond. In den nacht van Maandag op Dinsdag geraakte na- hij Appingedam ip de provincie Groningen een kleine vrachtauto, toebehoorende aan een vischhandelaar te Groningen, door het springen van twee banden, juist in een bocht van den weg, in de gracht van het huis, bewoond door den directeur der Appingedammer Coop. Vlasfabriek. De auto had niet haar dagelijksche visch- lading, doch was „bemand" met zes Groningers, van wie twee in de cabine, en vier achterop zaten. De zevende passagier was de gedresseerde hond van zekeren Beir- ling, die daarmede de kermissen afreist. De heeren kwamen welgemoed van Delfzijl rijden, aldus het „N. v. h. Noorden". Omstreeks half twee was men bij de gracht gekomen, welke in deze catastrophe, ontstaan door de springende banden, zulk een groote rol speelde. De auto sloeg over den kop en kwam met inzittenden en hond in het water terecht. De hond ver richtte in het volgende oogenblik wonderen. Eerst kroop hij zelf uit het water. Toen hij van den wal af zag, dat zijn baas in een benarde positie verkeerde, sprong hij er direct weer in en redde zijn meester. De drie andere personen, die achterop hadden gezeten, kon den gemakkelijk zelf op het droge komen. Slechter waren de beide mannen, die in de cabine zaten, er aan toe. Zij konden de deur niet open krijgen en eerst na dat een hunner metgezellen deze had ingetrapt, waren zij in staat te voorschijn te komen. Toen men zoover was, verdween de hond weer in het water om jassen en verschillende voorwerpèn, welke op den auto hadden gelegen, op te halen. Het trouwe dier heeft zich bij dit ongeluk, dat voor alle inzittenden won der boven wonder goed is afgeloopen, daar zij met den schrik vrij kwamen, kranig geweerd. De auto, waarvan de motor in het water nog liep, werd in den loop van den'dag gelicht. VIJF EN ZESTIG JAAR GETROUWD. Te Waterlandskerkje (Zeeland) heeft het echtpaar P. B. van Goole en A. Cortvriendt zijn 65-jairge echtver- eeniging gevierd. De krasse oudjes zijn beiden 87 jaar oud. Zij hebben 11 kinderen gehad, van wie er nog 6 in leven zijn. Hun kinderen, behuwdkinderen, klein- en achterkleinkinderen vormen een familie van 81 personen van wie 30 in Amerika vertoeven. Het heeft het 65-jarige echtpaar niet aan belangstel ling ontbroken. Het plaatselijk muziekgezelschap en dat van het naburige IJzendijke hebben, omstuwd door hon derden, aan de oudjes een serenade gebracht, waarvoor de oudste zoon hartelijk dank heeft gezegd. DE INBRAAK TE VAASSEN. Vermoedelijke daders aangehouden. De vermoedelijke daders van den Vrijdag j.1. te Vaas- fen f^?'€C®de inbraak. waarbij een bedrag van ongeveer f 40.000 werd gestolen, zijn gistermorgen door 2 politie agenten te Deventer gearresteerd. Het verder onderzoek zal door de politie te Epe worden verricht. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN, Uitslag der openbare aanbesteding, gehouden te Ut recht op 21 October 2 uur n.m. van Bestek no. 1409 (H.S.) Het bouwen van een Restauratiegebouwtje en een seinhuis, met bijkomende werken, op het Tweede Perron te Alkmaar en het afbreken van een restauratiegebouw tje en een seinhuis ter plaatse. Raming f 16.720. Ingekomen 28 inschrijvingsbiljetten, t.w.: H. Jorritsma, Bolsward f 15042; J. Meijn en V. Huis man, Beemster f 15623; D. Kranenburg, Assendelft f 15780; C. M. v. Latum, Alkmaar f 15950; E. Penneweert Utrecht f 15980; P. A. de Smeth, Bovenkarspel f 16025; H. J. Rem, Zaandam f 16218; P. Tuin, 't Zand f 16268; N.V. v. Splunder's Aann. en Handel Mij., Ridderkerk f 16344; W. J. Karssen, Alkmaar f 16430; Technisch Bu reau v. Pilkes, Zeist f 16470; R. K. Koppen en Zoon, Alk maar f 16475, P. Blauw, Hoorn f 16490, L. R. Jansen, Groningen f 16498, W. Giltjcp. Br. op Langend, f 16506, J. M. Strijland, Uithoorn f 16555; P. den Das Jbz.. Schoorl f 16600; J. Teunissen, Apeldoorn f 16624, J. J. de Groot, Heiloo f 16700, C. Kloosterboer, Broek op Langendyk f 16765; J. Huibers, Alkmaar f 17000; H. A. Bloemers, Winterswijk f 17123; De Boer enDekker, Wormerveer f 17259; K. Wouda, Krommenie f 17540; N.V. Meester's Gewap. Betonbouw, A'dam f 17855, M. K. de Groot, Hee renveen f 18100; L. v. d. Meulen en Zoon, Heerenveen f 18720; C. Klinkert, Oudkarspel f 19259. PONTVEER TE VELSEN. In het volgende jaar uitbreiding met een derde pont. Naar het „Hsbl." verneemt zal het volgende jaar het pontveer te Velsen worden uitgebreid met een derde groote pont van grootere afmetingen dan de bestaande groote ponten. De thans varende kleine pont zal dan elders worden in dienst gesteld. OVERTREDING LOTERIJWET. Heden heeft de kantonrechter vonnis gewezen in de zaak van het winkelweek-comité te Purmerend. dat ge verbaliseerd was wegens overtreding der Loterijwet. De eisch luidde f 40 boete of twintig dagen hechtenis. Het vonnis luidde f 10 boete of een dag hechtenis tegen ieder der bestuursleden, waarbij in het vonnis als verzachtende omstandigheden werd vermeld, dat het comité door de woorden van den burgemeester in de waan verkeerde geen proces-verbaal te zullen krijgen in deze zaak. Wederom bespreking door de zes bakkers organisaties. Een der correspondenten van het „Hdbld." in het Zuiden meldt, dat gistermiddag wederom een gecom bineerde vergadering is gehouden van de zes samen werkende bakkersorganisaties, waar het voorstel- SnapperGoudeket, n.1. om de regeering te adviseeren in plaats van een maalgebod, een accijns op meel ad f0.25 per baaltje van 50 K.G. in te voeren als steun maatregel voor de tarwecultuur, nogmaals besproken werd. Óndanks langdurige gedachtenwisseling werd wederom geen overeenstemming bereikt. Er werd thans een klein werkcomité ingesteld, dat in overleg zal treden met den minister. Tot leden van dit comité benoemde de vergadering de heeren Hetzel, (Groot-Werkgevers), Hendrix (R.-K. Bakkersbond), Altena (Christelijke Bakkersbond), Snapper (Bond van Werkgevers in het Israëlitisch Bakkersbedrijf en Van Noppen (Ned. Bakkersbond). De organisaties zullen hun volgende bijeenkomst houden Vrijdag a.s. te 's-Gravenhage. ST. MAARTENSBRUG, Maandagavond hield de vereeniglng Nut en Genoegen een bijeenkomst in het lokaal van den heer Bruin. Nadat Voorzitter W. Blaauw de vergadering met een woord van welkom had geopend, las de secretaresse Mej. G. Kuilman, de notulen van de vorige bijeenkomst Deze werden onveranderd onder dankzegging goedge keurd. Vervolgens deed de penningmeester de heer J. Sleutel rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De rekening, die werd nagezien en in orde bevonden, sloot met een batig saldo. Voorzitter dankte den penningmeester voor zijn ac curaat beheer, waarna goedkeuring van de rekening volgde. Hierna werden de aftredende bestuursleden, de heeren W. den Hartog en C. Sluis bij acclamatie herkQzen. Vervolgens bespreking van de werkzaamheden enz. van de eerstkomende bijeenkomst voor leden en gein- troduceerden. Voorzitter kon tot zijn groot genoegen meedeelen, dat eenige dames en heeren bereid waren voor dezen avond in studie te nemen en op te voeren het hoogst boeiende tooneelstuk in 4 bedrijven „Gekocht en Betaald", terwijl de heer Grin alhier en de familie Hooij van Lutjewinkel genegen waren, voor afwisseling eenige nummertjes viool, piano en orgelmuziek ten beste te geven. Uit een en ander bleek wel, dat de leden een hoogst genotvollen avond staat te wachten. Ons dunkt een prachtige aanbeveling voor de niet-leden om lid van de vereeniging te worden. De kosten bedragen slechts f 1, voor welk bedrag ^pen van twee nutsavonden kan genieten. Besloten werd den nutsavond te houden op Zaterdag avond 13 December in de zaal van den heer Kossen. Door den bibliothecaris, den heer Keesman werd mede gedeeld, dat in het afgeloopen jaar door 23 leden 229 boeken waren gelezen. Gelegenheid tot het afhalen van boeken werd gegeven eiken Woensdag van 34 uur. Daar de rondvraag geen bijzonderheden opleverde, sloot Voorzitter met dank voor de medewerking de ver gadering. petten. Harddraverij. Onder begunstiging van goed herfstweer had Dins dagmiddag eene harddraverij plaats, die veel be langstelling trok en prachtig is geslaagd. Er waren 12 dravers verschenen en vele spannende ritten hiel den tot het einde de belangstelling gaande. De le prijs f 40 werd behaald door De Zwarte Bles van K. Nottelman te Schagen. De 2e prijs f25 door Quo Va- dis B van P. Schreuder te Bergen. De 3e prijs f 10 door Snuitje van A. Nottelman te Schoorl. De ie prijs f5 door Sientje van P. Voorthuijzen te Barsin- gerhorn. De troostprijs door Dora van P. Quak te Zijpe. Tot besluit van den dag werd 's avonds een schit terend vuurwerk afgestoken. In de op Dinsdag jl. gehouden verkiezing voor den Niedorperpolder, om in de vacature te voorzien we gens bedanken van den heer Jn. Stammes, als Dijk graaf, is als Hoofdingeland van de Strijkmolens voor de Niedorper Kogge gekozen de heer Jb. Kooij Cz. alhier. Langereis. Vergadering van de Vereeniging 't Nut „Vrienden kring" op Dinsdagavond ten lokale van den heer G. Modder, alhier. Aanwezig 7 leden. De Voorzitter, de heer B. Verhoeve, opent met een enkel woord en heet het kleine aantal opgekomenen welkom en verzoekt den secretaris den heer E. Sta pel, de notulen der vorige bijeenkomst te lezen. Deze worden onveranderd onder dank goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer Zwaag, wordt na accoordbevinding onder dank voor het beheer goedgekeurd. De ontvangsten hebben bedragen f47.32K, de uit gaven f44.27, alzoo een voordeelig saldo van f3.05H. Voorgesteld wordt een kleine herziening van het reglement, waarin zal worden opgenomen, om de be stuursleden bij aftreden niet herkiesbaar te stellen. Dit voorstel zal met de eerstvolgende gezamenlijke bijeenkomst in stemming worden gebracht. Besloten wordt de eerstvolgende gezamenlijke bij eenkomst te houden bij den heer Modder op Donder dag 6 Nov. a.s. Voor de te houden lezing wordt opgegeven mej. Hoogland-Korver, terwijl zich opgeven voor vaste bijdragen de heeren L. Galis, P. de Wit en H. Lak. In de rondvraag wordt medegedeeld, dat de con tributie nog niet opgehaald is. De penningmeester deelt mede, dat zulks altijd later gebeurd. Met een 14 dagen zal hij een en ander bewerkstelligen. Voor den laatst te houden Nutsavond in dit sei zoen zal wederom door de vereeniging een taart aan den man gebracht worden. Terwijl tevens voor dezen avond door den heer Lak een taart en door den heer Galis een flesch wijn disponibel zullen wor den gesteld, wat als steun voor de kasmiddelen van harte wordt toegejuicht. Hierna sluit voorzitter de vergadering en wordt nog een poosje door de aanwezigen de sport op het groene laken beoefend. De len November a.s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat de heer A. Zwaag als kaasmaker bij de kaasfabriek „De Toekomst" alhier werd aangesteld. Daar de heer Zwaag steeds met groote toewijding zijn taak heeft ver vuld en ieder steeds met groote welwillendheid behan delt, zal het hem dien dag niet aan blijken van belang stelling ontbreken. Dat de jubilaris een uitstekend vak man is, bleek wel hieruit, dat hij het genoegen mocht smaken, dat zijn inzending kaas op de laatstgehouden Alkmaarsche landbouwtentoonstellig met het hoogste aantal punten bekroond werd, terwijl ook het feit, dat „De Toekomst" steeds nog bloeit, in weerwil van de omstandigheid, dat zooveel kleine fabrieken het tegen de concurrentie van de groote, machtige zoetfabrieken hebben moeten afleggen, hem tot eer strekt. Boerderij verbrand. Gisteravond te ongeveer 7 uur brak brand uit in de boerderij van wed. L. Brugman te Hoogebieren. De brandspuit van Haringhuizen was ter plaatse, doch kon niet voorkomen dat de geheele boerderij afbrandde. Het vee kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school te Winkel is benoemd mejuffrouw A. C. Jansen te Wieringerwaard. Na de derde oproeping hebben zich ter voorzie ning in de vacature van onderwijzeres aan de school voor o. 1. onderwijs in Winkel 17 sollicitanten aange meld. waarvan 4 mannelijke en 13 vrouwelijke sol licitanten. Een heel gezin uitgemoord. In een hu;s te Vals-les-Buns 'Fr-inkrijk) wcri c?.-n gezin, bestaande 'uit vader, moeder en 2 kinderen, resp. van 13 maanden en 3 jaar, vermoord gevonden. De slachtoffers waren met hamerslagen afgemaakt De moordenaars hadden gepoogd, de woning in brand te steken en hadden de lijken der echtgenooten met brandspiritus overgoten. De ontstane brand was echter vanzelf uitgegaan. Vele dood en en gewonden. V. D. verneemt uit Praag: In de fabriek van de firma Roth te Bratislava ont plofte gister een patroon in een kruitmengsel. Tot dus verre zijn er acht dooden, twee zwaar- en 13 lichtge wonden. Door de explosie ontstond een felle brand. Tengevol ge van den hevigen luchtdruk werden alle aanwezigen arbeiders ter aarde geworpen. Volgens het W.B. zouden er zeven arbeidsters zeer zware brandwonden hebben opgeloopen en zou er tot dusver slechts één van haar zijn overleden. Kinderen doen afstand van hun ouders. Heel typeerend voor de toestanden in Rusland zijn wel de volgende advertenties die men geregeld in de Russische dagbladen kan lezen: „Ondergeteekende (volgt naam) verklaart hierbij, dat hij reeds sedert 1925 zelfstandig leeft en dat hij iedere verwantschap of familiebetrekking met zijn vader verbroken heeft". Of men leest ook wel: „Ik, Mariex, oud 17 jaar doe afstand van mijn moeder. Sedert 1929 ben ik zelfstan dig." DE wrjTE ITjKTEk. v. ^-Muskete.) Ik ben naar <3en dokter geweest, voor miin slecht gfeheugen. Wat zei de dokter? Dat ik vooruit moest betalen, Deze advertenties staan niet in verband met finan«1 cieele schulden of den slechten levenswandel der ou«j ders, maar de oorzaak daarvan is te vinden in heta feit, dat in sovjet-Rusland kinderen van „burgerlijke"! ouders geen toegang kunnen krijgen tot de hooge-fl school en ook voor geen enkele staatsbetrekking aanmerking kunnen komen. Wanneer de kinderen echter hun ouders officieel in; de dagbladen plechtig verloochenen, dan zijn voortaan vrij van alle burgerlijke smetten. Op den weg BandoengPengalengan. Twee dames gedood, de bestuurder en drifl^ overige inzittenden gewond. Aneta seint uit Bandoeng: Een Fiat, bestuurd door den heer A. F. W. Freua»j berg, wnm. hoofd der afd. Laboratorium van heil/ Hoofdkantoor van Mijnbouw te Bandoeng, is Zondag-' oohtend bij K.M. 25.6 op den weg naar de hoogvlakte van Pengalangan in een diep ravijn gestort. Twee in zittende dames, Mevr. Hulswit en Mevr. Freusberg, zijn kort na het ongeluk in het Borromeus-ziekenhuis te Bandoeng overleden. De heer Freusberg werd zwaar gewond, de drie overige inzittenden, n.1. twee kinderen van de familie Freusberg en de heer N. E. Hulswit werden licht gewond. De heer Freusberg kon eerst sinds anderhalve maand chauffeeren. Gebleken is, dat de auto in de Jengte-as langs de bijna loodrechte hel ling ondersteboven in het ravijn is gestort. HET GOUVERNEMENT VOOR EEN TON BENADEELD. Enorme smokkelaffalr* Aneta meldt uit Medan: De „Sumatra-Post" meldt, dat de politie een enorma smokkelaffaire van vuursteentjes op het spoor kwam, waardoor het gouvernement vermoedelijk voor een be drag van f 100.000 werd benadeeld. Een Europeescti douane-ambtenaar, te Tandjong Balei is reeds, ver dacht van zich te hebben laten omkoopen, in preven tieve hechtenis gesteld. Zeven groote Chineesche han delaren, die vermoedelijk bij deze affaire betrokken zijn, werden reeds verhoord. Drie man zwaar gewond. b Uit Toms Rlver (New Jersey) wordt gemeld: Het door kapitein Heinen, den vroegeren bestuurder van het luchtschip Shenandoah, gebouwde „luchtjacht", een klein luchtschip met 1 motor, geschikt om 6 man te vervoeren, is vanmiddag in het open veld ontploft. Drie leden van de bemanning werden ernstig gewond. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Het lucht schip, dat volkomen vernield is, had reeds verschillen de proeftochten gedaan. i Later wordt gemeld: 1 Anton Heinen, de constructeur van het verongelukte luchtschip, is bij de ontploffing, hoewel hij in de nabij heid stond, ongedeerd gebleven. De ontploffing is waar schijnlijk door samengeperste lucht veroorzaakt. Het omhulsel van het luchtschip, dat 50 meter lang is, scheurde. Daar het luchtschip echter met hellumgai gevuld was, volgde er géén gasontploffing. De drie gewonden bevonden zioh In het motorschuitje. Nog later: I Het bericht, dat het luchtschip door een ontploffing/ vernield ls, blijkt niet geheel juist te zijn. Het motor schuitje is dloor de ontploffing vernield. Tijdens de ontploffing lag het gevaarte aan den ankermaat. De 3 leden van de bemanning, die gewond zijn, werden uit het schuitje geslingerd. EEN AMERIKAANSCH RECORD. Een duikboot daalt 101 meter onder de oppervlakte. Reuter seint uit Portsmouth (Newhampshire): Een Amerikaansche duikboot daalde tot een dieptej van 101 M., hetgeen een record is voor de Vereenig- de Staten. Of 44. „En zie Je." zei de dame verder, Let goed wat je voortaan doet, 't Kan gebeuren, zei de lieve dame, Dat jy weer een als ik ontmoet. Ik heb je nog heel goed behandeld, 'k Heb anders nooit zooveel geduld, Myn paraplule is ook ln tweeën, En dat is eigenlijk ook jou schuld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5