Schager Courani Raad Anna Paulowna. Huiduitslag. Tweede Blad. Uit onze Omgeving. WIERINGERWAARD HARENKARSPEL BARSINGERHORN Donderdag 23 October 1930. 73ste Jaargang. No. 8753 Vergadering van den Raad op Woensdag 22 Octo ber 1930, des middags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, Secretaris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen, die onveran derd onder dankzegging worden vastgesteld. Voordat de notulen zijn gelezen, is de Raad voltallig. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat over de voorkomende malariagevallen aan den Lagedijk de dokter reeds met de specialiteiten had gesproken en de vereeniging haar best doet de spo ren te doen verdwijnen. Het is wel heel moeilijk, om dat de muggen onder den grond schijnen te zitten. De ondersteuning van werkloozen. Het reactionnair College van Ged. Staten. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sthten betref lende ondersteuning van werkloozen. Verwezen werd naar het Koninklijk besluit en waaruit blijkt, dat wan neer er geen crisis-werkloosheid is, de ondersteuning naar de voorschriften van het Armbestuur dient te ge schieden en in dat geval ook geen toeslag op de uit- keering dient te worden gegeven. Ged. Staten wijzen er nog op dat hun tegenwoordig standpunt afwijkt .van een eerder door hen ingenomen standpunt. De heer Van der Ham zegt, dat in hot door Ged. Sta ten aangehaalde Koninklijk besluit geen sprake is van toeslag op de uitkeering cn spr. weet met vrij groote zekerheid, dat Ged. Staten iets doen wat op geen enkel Koninklijk besluit betrekking heeft. Spr. stelt dan ook voor den post op de begrooting te hand haven of een beslissing van de Kroon uit te lokken. Het frappeert spr., dat Ged. Staten van Noordholland, die andei's toch democratisch zijn, hier een reaction nair college (van Zuidholland) gaan volgen. De Voorzitter zegt, dat de begrooting is ingediend en de post pro-memorie is uitgetrokken en we behoe ven dus geen beslissing uit te lokken. In het schrij- van van Geel. Staten staat, dat ook geen bijslag op de uitkeering behoort te worden verleend. De heer Van der Ham zegt, dat Ged. Staten er dat maar eigendunkelijk bij nemen. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de leve ring van brandstoffen voor het raadhuis en de o. 1. scholen is opgedragen aan den heer J. Muntjewerf, vraagt de heer Koorn, tegen welke prijzen dat is ge beurd. De Voorzitter deelt mede, dat ook was ingeschreven door de Coöperatie „De Tijdgeest" cn door Wilms.. Voor anthraciet Willem I en II werd door Muntjewerf ingeschreven respectievelijk voor *2.48 cn f2.80, door „de Tijdgeest" voor f2.65 en f3.25, door Wilms voor f 2.64y2 en fS.OO1/^. Voor korte turf respectievelijk 85, 85 en 96 cent, voor lange turf voor f 1.40, fl.50 en i 1.54. De Voorzitter merkt op dat „de Tijdgeest" an ders toch ook nogal concurreerend levert, welke op merking door den heer Keuris wordt beantwoord met de mededeeling, dat ze het druk hebben tegenwoor dig. Dat de beslissing van Ged. Staten op het besluit tot aan -en verkoop van grond voor stichting van trans formatorgebouwtjes is verdaagd, zal geen vertraging veroorzaken, want de aanbesteding heeft a.s. Vrijdag plaats. De huur voor in de transformatorgebouwtjes nabij station Anna Paulowna en halte Brcezand geplaatste meters, is verhoogd van f30 op f60. De indertijd vast gestelde prijs van f30, berustte op een vergissing. Let op de kleintjes.... en geef de groo- ten uit. Van den A.N.W.B. toeristenbond voor Nederland, is een verzoek ingekomen om toe te treden als lid van de vereeniging, de contributie bedraagt minstens f25. B. en W. hebben alle waardeering voor het werk van den Bond, maar gezien den financieelen toestand der gemeente, willen zij nog een jaartje wachten met toetreding. De heer Jonker acht het toch wel gewenscht dat de gemeente lid wordt en wijst op de wenschelijkheid dat meerdere wegwijzers worden geplaatst ten bate van het verkeer naar Breezand en Wieringen. De Voorzitter wijst er op dat die plaatsing geschiedt met medewerking van de K.N.A.C. Als de contributie f5 of f 10 was, zou spr. ja zeggen, maar f25 is nog een belangrijk bedrag. De heer Rezelman voelt er toch wel wat voor, dat de gemeente lid wordt, het is alleszins gerechtvaar digd. De heer Koorn acht het gewenscht dat bij den Stoomweg de richting naar Wieringen wordt aange geven en spr. meent dat als de gemeente lid wordt, ge makkelijker een beroep op den A.N.W.B. kan worden gedaan. De Voorzitter merkt op, dat als een aanwijzing noo- dig is, de gemeente dat zelf kan doen en dat dit dus geen bepaalde reden is om lid van den A.N.W.B. te worden. Inderdaad is de Bond in het algemeen beLang werkzaam, maar spr. vindt de contributie een beetje hoog. De heer Jonker stelt voor om lid te worden. De heer Lubbert zegt, dat dan niet gezegd is dat overval borden zullen worden geplaatst De Voorzitter vermoedt niet dat da bond zich daar door zal laten leiden, zoo'n koopmanszaakje is het niet. De heer Rezelman wil de gemeente lid doen wor den uit waardeering voor het goede werk van den bond. Spr. ondersteunt het voorstel van den heer Jonker. De Voorzitter zegt, dat pas de begrooting is vast gesteld geworden en nu begint de raad al weer te trekken. Met 7 tegen 4 sterrenen wordt het voorstel-Jonker aangenomen, tegen stemden de heeren Keuris, Ko men, Van den Berg en Lubbert. Aan den heer H. N. Cornelissen is toestemming verleend gebruik te maken van één der lokalen van school I voor repetities van een door hem opgerichte kinderzangklasse. Er hebben zich reeds 42 leerlingen aangemeld. Door de heeren Jonker en Wiegman is een dank betuiging ingezonden voor'de verhooging van hunne salarissen. an de gyinnastiekvereeniging „D.O.K.E.V." is een verzoek ii gekomen om een subsidie van f 100. B. en W. stellen vnor.xjit adres te stellen in hun handen om prae-ailvics. zij hebben gevraagd hoe het met de finantiën der vereeniging staat. Wordt goedgevonden. De vermakelijkheidsbelasting. De vereeniging „Zanglust" verzoekt om uitkeering van de tijdens het zangconcours betaalde vermake lijkheidsbelasting, bedragende f89.31. Het tekort be draagt ongeveer f300. B. en W. stellen voor, aan het verzoek te voldoen. De heer Kuiken vraagt, of het geen aanbeveling verdient, deze belastiing af te schaffen. De Voorzitter: U weet wat de belasting opbrengt. De heer Koorn dacht dat de heer Keuris met een voorstel zou komen. Waar blijft het, je ben een beetje langdradig Klaas, zegt spr. De heer Keuris zegt, dat hij dan toch zou prefo- reeren om voor de kermis de belasting te hand haven. De heer Stammes oordeelt, dat het op de nu ge volgde wijze toch prachtig gaat. Spr. wil den heer Kuiken met zijn eigen woorden beantwoorden cn zegt dan dat men een dergelijke belasting toch niet weggooit. Vooral niet, zegt de Voorzitter, een belasting dio dansende bij elkaar wordt gebracht. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Benoeming onderwijzer. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school II ter voorziening in de vacature-Kooiman, luidt de voordracht: 1. A. den -Broeder, Den Helder; 2. J. Brouwer, Hem; 3. D. Bonne, Midsland. Er waren 10 sollicitanten. De openbare vergadering wordt geschorst. Na her opening wordt de heer A. deri Broeder met 8 stem men benoemd. 3 biljetten werden blanco ingeleverd. De indiensttreding wordt bepaald op 1 November. D8 regeling van het vervolgonderwijs. Voor de door B. en W. voorgestelde wijziging dei- verordening op het vervolgonderwijs verwijzen we naar het nummer van Dinsdag jl. De Voorzitter herinnert er aan, dat aanvankelijk het aantal leerlingen voor een cursus op minstens 15 werd gesteld, daarna op 12, welk getal ook niet kon worden bereikt. Er is gesproken over samenvoeging van de cursussen aan school I en II, maar ook dit bracht moeilijkheden. B. en W. hebben zich tenslotte tot de hoofden der scholen gewend met een voorstel t.a.v. de belooning voor het geven van onderwijs, waarbij de minimum vergoeding, nl. bij 6 leerlingen 90 cent per uur zou zijn. Het onderwijzend personeel is daarna met een voorstel gekomen, waarbij de be looning zou zijn: bij een aantal van 6 tot en met 8 leerlingen f 1.25 per werkelijk gegeven lesuur; bij een aantal van 9 tot en met 11 leerlingen fl.50 per werkelijk gegeven lesuur; bij een aantal van 12 en meer leerlingen f 1.75 per werkelijk gegeven lesuur. B. en W. hebben deze regeling aanvaard. Op het oogenblik hebben zich voor Ivleinesluis 9 en voor Breezand 14 leerlingen aangemeld. De heer Keuris juicht de totstandkoming van deze verordening toe, omdat in elk geval daardoor de cursus vrijwel gewaarborgd is. Dat B. en W. tenslotte de belooning van de onderwijskrachten voorstellen als door de onderwijzers zelf wordt aangegeven, doet spr. genoegen; dat zal dan geen haken en oogen meer geven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. alleen gevraagd hebben, meer practisch onderwijs te geven, d.w.z. re kening te willen houden met het ambacht dat door de leerlingen wordt gekozen. De voorgestelde rege ling voorkomt dat de gemeente hen die graag onder wijs genieten, moet laten loopen. Ook de heer Van der Ilam spreekt er zijn vol doening over uit dat het houden der cursussen ge waarborgd is, maar z.i. dient er bij de ouders op te worden aangedrongen dat zij hun kinderen de cur sussen in vervolgonderwijs laten volgen. Het is fei telijk een schande, dat de raad tot de vaststelling van deze verordening moet overgaan in een gemeente waar de bevolking steeds toeneemt. Spr. wijst op het groote nut van dit onderwijs. De heer Koorn merkt op, dat van de leerlingen die anders wellicht de cursussen zouden bezoeken, er naar den Helder gaan om daar onderwijsinrichtingen te bezoeken. De heer Van der Ham zegt, dat er nog bosjes ar beiderskinderen zijn, die het vervolgonderwijs dien den te volgen. De heer Kuiken denkt, dat de mindere delename veroorzaakt wordt door het langer school loopen dan vroeger. De Voorzitter is het met den heer Yan der Ham eens, dat de belangstelling van de ouders te gering is. De heer Komen verheugt er zich over, dat door overleg met het onderwijzend personeel deze regeling mogelijk is. Combineeren van 2 cursussen heeft in derdaad bezwaren en spr. oordeelt dat tegenover het onderwijzend personeel de erkentelijkheid dient te worden betuigd. De Voorzitter zegt, dat het onderwijzend personeel zeker heeft getoond voor het vervolgonderwijs te ge voelen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voordracht van B. en W. aangenomen. Het uitbreidingsplan. De wettelijke ver plichting en de revolutionnaire geest. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van B. en W., tot het geven van opdracht tot samenstelling van een uitbreidingsplan voor deze gemeente. Voor het door B. en W. uitgebrachte prae-advies ver wijzen we naar het nummer van Dinsdag j.1. De Voorzitter deelt nog mede, dat de heer Jhr. Rei gersman alle lof had voor den heer Wleger Bruin, die ook het plan van de gemeente Hoorn had gemaakt. Spr. merkt voorts op, dat al meermalen over het ma ken van een uitbreidingsplan is gesproken. Wel Is het een groote uitgaaf, maar we vreezen dat als langer wordt gewacht, veel wordt verknoeid. Als later één huis moet worden geannexeerd, is er meer weg dan de uitgaaf die thans met dit voorstel is gemoeid. De heer Koorn is nog niet overtuigd, dat het voor gestelde nuttig werk is. Spr. kan zich niet indenken, dat we er zóó aan toe zijn. Aan sloopen van huizen te Breezand zijn we nog lang niet toe en spr. wijst erop, dat we toch ook „Cérè3" hebben. De wegen staan overal nog. open. Spr. gevoelt dan ook niets voor het voorstel, dat wel iets is voor de stad, maar niet voor het platteland en spr. kan dan ook zijn stem niet aan het voorstel geven. De Voorzitter zegt, dat artikel 31 van de woningwet ons de verplichting zal opleggen en dat zal volgens mededeeling van Jhr. Reigersman ook gebeuren, er is reeds over gesproken. De heer Koorn wil dat dan maar afwachten, we le ven in een crisistijd. Laten ze de gemeente maar ver plichten, dan zullen we weer zien. De heer Van der Ham deelt mede, dat zijn fractie er zich over verheugt, dat B. en W. met dit voorstel ko men. Met het oog open den toestand Is een uitbreidings plan noodig. Als wij er zelf niet voor zorgden, zouden Ged. Staten het op onze kosten kunnen laten doen en spr. meent dat het nooit verstandig is, te wachten tot de verplichting wordt opgelegd. En spr. gelooft ook niet dat de raad die revolutionnaire richting uit wil, zich tegen de wet zal willen verzetten. In 1900 is de woning wet tot stand gekomen door aandrang van de ge- meentebeesturen en iedere wet is het gevolg van een gevoelde noodzakelijkheid. Men gaat daarbij gewoonlijk niet verder dan noodig is en in 1929 is dan ook be doelde wet aangevuld. In 1930 zal een uitbreidingsplan ook hier wel noodig zijn, in Januari a.s. zijn we wette lijk verplicht en de raad zal toch wel niet tegen de wet willen ageeren. Als een uitbreidingsplan wordt gemaakt, worden verschillende problemen, als rooilijn, wegenaan leg enz. tot oplossing gebracht en nu mogen die dingen hier nog niet urgent zijn, als ze het wel waren, zouden we misschien reeds te laat zljri. De heer Kuiken ziet ook de noodzakelijkheid niet In. Spr. denkt dat het bouwen voor het grootste deel hoeft plaats gehad, de spoorweg is uitgezet, dus daarmede zal men bij het bouwen rekening kunnen houden, de cultuur is wel gewijzigd, maar het bouwland is geble ven en om nu maar weer 3% duizend" gulden naar Amsterdam te sleepen, het is geen klein beetje, en dat in een crisistijd. Aan alle kanten is er ruimte, het bloembollenland Is aan de spits en een kleine uitbrei ding kunnen we nog wel hebben. Van hoogerhand zal toch zeker ook wel rekening gehouden worden met de finantiën, de regeering stelt zelf ook wel eens dingen uit De heer Komen wijst erop, dat zoowel bij B. en W. als bij den heer Van der Ham het zwaartepunt is, de wettelijke verplichting, maar onze gemeente is die ver plichting al vooruit, doordat ze een belagrijk uitbrei dingsplan heeft n.1. meer dan 80000 M2. bouwrijpe grond, plaats biedende aan 200 huizen. Wel is er tame lijk wat gebouwd, maar de vraag om bouwterrein zal wel wat worden beperkt. Ook voor de volkshuisvesting is heel wat gedaan en al heeft de gemeente dat zelf niet gedaan, door den bouw ingevolge de landarbeiders- wet is de gemeente aansprakelijk voor ongeveer een half millioen en daarnaast heeft ze een bouwterrein van f 200.000. De gemeente heeft dus alleszins aan haar verplichting voldaan en geen der leden heeft dus de opmerking, als zou revolutionnair worden gehandeld, te aanvaarden. De heer Koorn merkt op, dat Ged. Staten toch wel niet zoo onhebbelijk zouden zijn, om direct voor de gemeente een uitbreidingsplan te zullen laten maken, daarmee zullen ze de gemeente eerst wel in kennis stellen. De heer Van der Ham gelooft ook wel, dat de ge meente eerst zal worden aangeschreven, maar met on willige honden Is het slecht hazen vangen. Voor tien tallen andere gemeenten was een uitbreidingsplan noo dig, spr. noemt bijv. den Langendijk en ook tiental len polders zitten nu met te smalle wegen. Wat de wet verplicht, is ook wel noodig en de verplichting komt onherroepelijk. Wat de uitdrukking revolutionnair be treft, spr. merkt op dat den S.D.A.P.ers nogal eens ver weten wordt, revolutionnair te zijn, maar spr. wijst erop dat wij als raad verplicht zijn, de wet uit te voeren. Doen wij het niet, dan zou dat een revoluti onnaire daad genoemd kunnen worden. De Voorzitter erkent dat er gelegenheid is om 200 huizen te bouwen, mar we hebben er de laatste Jaren al wel 200 bijgekregen. Revolutionnair of niet maar de verplichtirtg tot het maken van een uitbreidingsplan zal ons wel worden apgelegd, Dat het een ongunstige tijd is, is waar, maar in Haarlem is reeds gezegd dat er te Anna Paulowna iets moet gebeuren. De heer Rezelman ziet de noodzakelijkheid van een algemeen utibreidingsplan niet in. In Breezand moe3t wat worden gedaan, maar in dat opzicht is aan de wette lijke verplichting voldaan en spr. zou zich er wel mee kunnen vereenigen dat voor Breezand een plan werd gemaakt. Door den heer Van der Ham is gezegd dat niet gewacht moet worden tot het urgent is, maar spr. is het daar niet mee eens.In de toekomst kunnen de om standigheden zich wijzigen en een nu uitgewerkt plan kan dan glad verkeerd blijken te zijn. Spooraanleg is bekend, dat er belangrijke cudtuurwijzigiRg zal plaats vinden, ziet spr. niet in. De Voorzitter wijst op de speciale studie die voor der gelijke plannen moet worden gemaakt De heer Rezelman zegt dat als in de naaste toekomst blijkt dat er iets noodig is, dan kan het nog gebeuren. De Voorzitter antwoordt dat dan in verschillende ge meenten geen uitbreidingsplannen gemaakt zouden be hoeven te worden. Behalve den Langendijk kent spr. meerdere plaatsen die er nu mee zitten, omdat ze geen uitbreidingsplan hebben. De beer Van der Ham merkt op. dat het plan „Cércs" Is een bebouwingsplan, doch niet een uitbreidingsplan, rekeniag houdende met de economische ontwikkeling der gemeente. De Voorzitter wijst er op hoe in Breezand een bouwver gunning werd gevraagd op de plaats waar B. en W. zich oen weg gedacht hadden en B. en W. moesten vergunning verleenen. omdat zij geen enkele bevoegdheid hadden het bouwen daar tegen te gaan. De heer Keuris sympathiseert zeer met een uitbrei dingsplan. Als we ermee wachten dan kunnen in geval van onteigening de kosten wel f 10.000 bedragen, inplaats van nu f 3000. De heer Koorn: Och kom! De heer Jonker vraagt, of als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, er voeling blijft tusschen B. en W. en raad met den ontwerper. De Voorzitter zegt dat de raad oppermachtig blijft, er zullen wel eens wijzigingen worden .aangebracht, het uitbreidingsplan vormt een leidraad. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de heeren Koorn, Re zelman, Kuiken, Komen en Van den Berg. Het voorstel tot wijziging van de verordening tot ver deeling der gemeente in stemdistricten wordt met alge- meene stemmen aangenomen. De heer Keuris merkte op dat er in de verordening alleen sprake is van gemeenteraadsverkiezing, maar de verdeeling is toch ook noodig voor Prov. Staten en Twee de Kamerverkiezing. De Voorzitter licht toe dat de raad alleen heeft te zor gen voor een verordening voor de gemeenteraadsverkie zing, daarvan mededeeling doen aan Ged. Staten en dit college dan zorgt voor wijziging van de verordening voor de Statenverkiezing. Het vierde stemlokaal dachten B. en W. te stichten in het vergaderlokaal van de Gercf. Kerk aan de Zulder Molenvaart. Antwoord van dit kerkbesutur is nog niet ontvangen. Van de heeren J. G. Logeman en C. de Rooij zijn aan vragen om voorschotten ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet. Door den heer Van der Ham wordt een comitébespre king gevraagd en na heropening van de openbare verga dering wordt het voorschot aan den heer Logeman on der voorbehoud toegestaan, terwijl het verzoek van den heer C. de Rooij wordt toegestaan. De wegenverbetering. Na afloop der openbare vergadering zou een bespre king worden gehouden omtrent bijdrage van den Anna Paulownapolder in de kosten van wegenverbetering. De heer Kuiken dringt op openbare behandeling aan, het is een zaak van algemeen belang, en een besluit moet toch in. openbare vergadering worden genomen. De Voorzitter herinnert aan de belofte aan den heer Van der Ham om voor dit onderwerp een avondbijeen komst te houden en met het oog op de onderwijzersbe noeming wordt die bijeenkomst nu aan deze vergadering verbonden. De heer Van der Ham heeft niet op een* openbare be spreking gerekend en spr. vindt het beter later in open bare vergadering nog eens versch de zaak te bespreken De Voorzitter zegt dat dan de voorgenomen orde zal worden gevolgd. De rondvraag. De heer Kuiken brengt ter sprake een verzoek van Iemand die een boet voor rijwielzaak wil bezigen en vraagt of nu het aanbrengen van een raam verplichtend Is. De Voorzitter zegt dat bedoeld persoon zich maar tot B. en W. moet wenden. De heer Keuris merkt op dat in het verslag over den toestand der gemeente vermeld wordt dat over het Balgzandkanaal een brug Is gelegd, zoowel voor gewoon als voor spoorwegverkeer. Dat is niet juist, voor het spoorwegverkeer is alleen de onderbouw klaar. De heer Van den Berg klaagt over de ongelijkheid van het electrisch licht wat veroorzaakt schijnt te wor den doordat 's avonds nogal eens motoren worden aan gezet. Spr. beveelt het doen van steekproeven aan. De Voorzitter zal den administrateur nog eens opdragen nauwlettend toe te zien. Hierna sluiting. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol 1 op, en bij jeukende of vocht afscheidende uitslag en eczema bovendien, nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Dinsdagavond vergaderde het Dep. Wieringer- waard van de Mij. tot Nut van het Algemeen onder leiding van den heer Daan Kaan in het lokaal van den heer Van der Woude. Opkomst natuurlijk niet best. Zelfs van de zeven bestuursleden schitterden er vier door afwezigheid. De door den heer Sieswerda voorgelezen notulen worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding dezer notulen zegt de secretaris dat door de Maat schappij boekjes worden uitgegeven getiteld „Tot Geluk Geboren", waarvan 2 er ter kennismaking zijn toegezonden. Ken dezer boekjes is aan B. en \V. ter hand gesteld met de bedoeling dat ze door het ge meentebestuur worden aangeschaft, om ze bij de aan gifte van geboorte aan de ouders uit te reiken. De boekjes bevatten veel leerrijks over de opvoeding van het kind. Tot dusver werd dit door B. en \V. voor kennisgeving aangenomen, zoodat nogmaals een schriftelijk verzoek zal gedaan worden. Omtrent de te houden huisvlijttentoonstelling, waarover in een vorige vergadering reeds werd ga- sproken, wordt medegedeeld, dat deze a.s. voorjaar zal gehouden worden. De jongens en meisjes en ook vooral de jonge dames kunnen dus van af heden reeds beginnen een en ander te maken. Ook werd nog opgenoemd een Floraliatentoonstelling. Dit eischt echter nog al voorbereiding. Het Bestuur zal hieromtrent informatiën inwinnen. Misschien kan dan een volgend jaar eens een dergelijke tentoon stelling worden gehouden. Een serie ingekomen stukken werden voor kennis geving aangeuomen. De rekening van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f4.03. Ontvangsten f 231.18, uitgaven f227.15. Wat den leeskring betreft, waren de ontvangsten f159.69; de uitgaven f 158.65, zoodat hier een saldo was te boeken ad f 1.04. Beide rekeningen werden nagezien door de heeren Jb. Kaan Kz. en W. Peereboom en werden volmaakt in orde bevonden. De begrooting gaf een eindcijfer van f222. Thans werd nog aan de orde gesteld: Bespreking winteravonden. Voor den len avond, te houden in November, werden uit een serie door het Hoofdbe stuur aanbevolen sprekers eenigen genoemd, zooals de heeren Alt, v. d. Giesen, Ds. v. d. Capelle, Dr. v. d. Sleen, Ds. Klaver, enz. Het bestuur zal trachten eun dezer heeren te krijgen. Verder werd besloten den 2en avond met eigen krachten te vullen, terwijl voor den laatsten avond de heer Kommer Klein geënga geerd zal worden. Het bestuur is reeds met hem in correspondentie. Rondvraag nihil, waarna sluiting volgt. Dinsdagmiddag had alhier in de consistorie van het kerkgebouw de landverhuring plaats van de Herv. Kerk alhier. De uitslag was: Weiland: Perceel 1 groot 1.8350 H.A. an C. Krult voor f 273, vo rige huurder R. Vader voor f 300; perc. 2. groot *5fc«0 H.A. aan R. Kistemaker voor f 660, vorige huurder R. Vader voor f 650; perc. 3. groot 1.82.55 H.A. aan C. Kruit voor f 280, vorige huurder R. Vader voor f 250: perc. 4. groot 1.82.55 H.A., aan R. Kistemaker voor f 250, vorige huurder dezelfde voor f 250; perc. 5. groot 0.88.40 H.A., aan P. Zwaan voor f 135, vorige huurder dcz. voor f 151; perc. 6. groot 1.72 H.A., aan J. Swager voor f 240, vorigo huurder dez. voor f 210: perc. 7 groot 3.34.80 H.A.. aan A. Winkar voor f 480, vorige huurder dez. voor f 615; perc* 8. groot 1.66 H.A., aan W. Molenaar voor f 192, vorigo huurder dez. voor f 180; perc. 9. groot 0.81.20 H.A.. aan Joh. Wink voor f 120. vorige huurder dez. voor f 190; perc. 10. groote 2.01.90 H.A.. aan W. Molenaar voor f 224, vorige huurder dcz. voor f 210; perc. 11. groot 1.65.70 H.A., aan J. Huibers voor f 228, vorige huurder P. Borst voor f 203; perc. 12 groot 2.50.60 H.A., aan J. Huiber3 voor f 342. vorige huurder dez. voor f 315; perc. 13. groot 2.87.50 H.A.. aan A Wink Cz., voor f 500, vorige huurder dez. voor f 520. Bouwland Perceel 14 groot 0.28.0 H.A. aan W. Molenaar voor f 40, vorige huurder dez. voor f 48; perc. 15 groot 0.29.60 H.A. opgehouden; perc. 16 groot 0.31.70 H.A. aan A. Manno- veld voor f 42, vorige huurder dez. voor f 52; perc. 17 groot .30.10 H.A., aan A. de Groot voor f 40, vorige huurder dez. voor f 40;perc. 18 groot -.32.60 H.A. aan A. Manneveld voor f 45, vorige huurder dez. voor f 53; perc. 19 groot 1.20.30 H.A., werd opgehouden; perc. 20 groot .70.20 H.A. werd opgehouden; perc. 21 groot .70.H.A. aan H. Jonker voor f 112, vorige dez. voor f 112; perc. 22 .70.aan W. Koordes voor f 110, vor. huurder dez. voor f 110; perc. 23. —.57.10 H.A. aan J. v. Dijk voor f 90, vorige huurder dez. voor f 90; perc. 24 groot .37.90 HA. werd opgehouden; perc. 25 groot .75.30 H.A. aan P. Jonker voor f 120. vorige huurder dez. voor f 120; perc. 26 groot —.85.50 H.A.. aan F. Heer man voor f 144, vorige huurder dez. voor f 162; perc. 27 groot .31.90 H.A. aan T. Rijkeboer voor f 50, vorige hurder dez. voor f 70; perc. 28 groot —.77.80 H.A. aan T. Rijkeboer voor f 125. vorige huurder dez. voor f 146; perc. 29. het grasgewas aan den Ambachtsdijk werd op gehouden. DIRKSHORN'. Het nieuw gebouwde huis voor Ouden van Dagen voor rekening van de Ned. Herv. Diaconie alhier nadert zoo haar voltooiing, zoodat zeer waarschijnlijk eenige oude menschen voor den winter kunnen worden opgenomen. Het geheele huis is voorzien van centrale verwarming en voor ieder opgenomene ls een zit-slaapkamer dispo nibel. Voorts een flinke conversatiezaal waar de oudjes gezellig kunnen zitten. Tot vader en moeder in bedoeld huis is benoemd hot echtpaar T. Heerschap en J. Heerschap—de Wit. Wij willen hopen dat de keuze in deze gelukkig moge zijn. Politie. Gevonden: een rijwiclplaatje. Verloren: een schooltasch. Door Gedeputeerde Staten dor Provincie Noord- Holland, is goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeente tot het aangaan van een geldleening, groot f20.000.ten behoeve van kapitaalsverstrek king aan de Commissie van uitvoering van den Keu ringsdienst van vee en vleesch in den Kring Barsin- gerhorn. Sinds de laatste opgave werd ter secretarie dezer gemeente 1 geval van mond- en klauwzeer aangege ven, terwijl door 5 veehouders aangifte werd gedaan, dat het mond- en klauwzeer onder hun veel is gewe ken. Naar wij vernemen zal de Rijvereenlglng „Buce- phalus" een feestavond houden op 15 November a.s. KOLHORN. Ten behoeve van de arbeiders, gehuisvest in de keet van de Nederlandsche Heide Maatschappij in den Wie» ringcrmecrpolder alhier, is over het kanaal Kolhorn— Oostpunt een pont in werking gesteld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5