Aliciiti Niens- illtlttllit- LuillHlill Weer een mijnramp in Duitschland. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Nu in het Saargebied. De droeve plechtigheid te Alsdorf. Een zwakke brug. Plaatselijk Nieuws. Staatspensionneering. Hengelsportvsreen. „De Baars", Schagen. Dinsdag 28 October 1930. SCBAG 73ste Jaargang No. 8755 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Door een ontploffing van mijn- gas. Wederom een groot aan tal dooden. De gansche wereld verkeerde nog met zijn droeve gedachten bij de mijnramp te Alsdorf, waarvan juist Zaterdag de vele slachtoffers naar hun laatste rust plaats werden gebracht, toen op dienzelfden dag een nieuwe catastrophe, thans uit het Saargebied, werd gemeld. Zaterdagmiddag omstreeks half vier heeft namelijk in de bij Quierschied (10 K.M. ten Noord-Oosten van Saarbrücken) gelegen mijn Maibach, een hevige mijngasontploffing plaats gehad, waart)ij volgens de eerste berichten aan boven de honderd menschen het leven gekost heeft. Zaterdagavond reeds 23 lijken geborgen. Zaterdagavond waren reeds 23 lijken en 25 gewon den geborgen. Van de dooden vertoonen degenen, die ihet eerst gevonden zijn, afschuwelijke verwondingen door steekvlammen. Zij zijn vrijwel onherkenbaar ver brand. De later gevonden slachtoffers zijn alle aan gasverstikking bezweken. Mijnbeambten, die in de mijn een onderzoek hebben ingesteld, deelen mede, dat er nog steeds dooden gevonden worden. Het red dingswerk kan slechts zeer langzaam geschieden, daar er nog steeds gas in de mijn is en de veronge lukten door een ver weg gelegen schacht bovenge bracht moeten worden. Men vreest, dat het getal van 90 dooden, nog overschreden zal worden. Nog eenige nadere bijzonderheden. Aan de binnengekomen berichten ontleenen we nog de volgende bijzonderheden. Van de 3 afdeelingen mijnwerkers, die zich tijdens de ontploffing in de mijn bevonden, hebben, voor zoover tot nu toe bekend is, 2 afdeelingen boven kun nen komen. Van de derde afdeeling zouden 82 man opgesloten zijn. Uit de schacht, waar het ongeluk plaats had, stijgen voortdurend wolken rook op. Aan de ingangen van de mijn verdrongen zich Za terdagnamiddag duizenden nabestaanden van de be dolven mijnwerkers. Slechts met moeite konden de brandweerlieden, reddingsmanschappen en mijnbe ambten het gedrang meester blijven. De omvang van het ongeluk was op dat oogenblik nog in de verste verte niet te overzien. Mijnwerkers, die de situatie op de plaats van het ongeluk kenden, betwijfelen of ook maar één van de opgeslotencn het daglicht zou weerzien. Volgens de betrokken afdeeling 9 wordt vermoed, dat het ongeluk te wijten is aan een ontploffing van een benzol-locomotief in een dwarsgang der vierde verdieping. Dit zou een mijngasontploffing ten gevolge gehad hebben. Het persbureau Vas Diaz vernam Zaterdagavond nog de volgende bijzonderheden uit Saarbrücken: Naar verluidt, waren er in totaal 778 mijnwerkers afgedaald in de mijn Maybach en van hen hebben er 687 veilig de oppervlakte bereikt, zoodat er nog 91 ingesloten waren. De oorzaak van het ongeluk te Friedrichsthal is de ontploffing in een benzol-loco motief op de voerde verdieping van de mijn, onmid dellijk gevolgd door een explosie van mijngas. Hier door werden groote verwoestingen aangericht. Nadat tegen 6 uur de eerste doode geborgen was, steeg het aantal slachtoffers tegen 21 uur tot 19 en te 22 uur 's avonds werd medegedeeld, dat de ingesloten arbei ders waarschijnlijk opgegeven moeten worden. Een groot deel van de arbeiders, die de schacht verlaten hebben, heeft zich vrijwillig opgegeven om aan het reddingswerk deel te nemen. Het oprui- mingswerk is in vollen gang. De ramp heeft, zooals begrijpelijk is, te Friedrichsthal groote verslagenheid veroorzaakt. Voor verdere berichten omtrent deze nienwe ramp zie men elders in dit no. Indrukwekkende rouwplechtigheld voor de gevallen slachtoffers van de mijn ramp. Zaterdagmorgen heeft in het zwaar getroffen mijnwerkersplaatsje de teraardebestelling plaats ge had van de slachtoffers der aldaar voorgevallen mijnramp. Voor de bedrijfsgebouwen en langs den geheelen weg naar het kerkhof stelden zich de talrijke ver- eenigingen en corperaties met omfloerste vaandels op, die den dooden nog een laatsten groet wilden brengen. Een onafzienbare menschenmassa stond aan weers zijden van de wegen en er 'heerschte een somber zwijgen en een diepe stilte. Het weer was regenachtig. Tegen 11 uur zette de stoet zich in beweging on der de tonen van den treurmarsch van Chopin. De meeste deelnemers waren gekleed in het don kere mijnwerkerspak met de brandende mijnlamp aan den gordel; ernstig en plechtig schreden zij voort. Het was een indrukwekkend schouwspel. Op 40 vrachtauto's waren de kisten geladen. Men zag er slechts weinig van, want zij waren bedolven onder een schat van bloemen. Dan volgden de vaandels der verschillende mijn- werkersvereenigingen, alle met rouwfloers omhuld. Brandweermannen in uniform droegen de reus achtige kransen. Dan kwam het ergst, een schouwspel dat het hart deed breken. Het waren de nabestaanden der slachtoffers, de In rouw gedompelde vrouwen en moeders, dochters en zonen, vaders en anderen, sommigen luid wee klagend, anderen stil .snikkend, weer anderen ver stard in hun leed. De vertegenwoordigers van de directie der mijn, de autoriteiten, het bestuur der Echweiler Mijn- bouwvereeniging volgden. Langer dan een uur duurde het, voordat de droeve stoet was voorbijgetrokken langs de zwijgende me nigte, die eerbiedig het hoofd ontblootte. de slacht- Da rouwplechtigheld voor olfers. In het directiegebouw van de mijn Anna I had de rouwpiechtigheid voor de slachtoffers van de ramp Plaats, waarbij de Duitsche minister van Arbeid o.m. seide, dat de Duitsche mijnbouw opnieuw door een uitbarsting van de onverbiddelijke natuurkrachten was bezocht, die de mensch niettegenstaande alle pogingen nog steeds niet meester kan worden. (Wei nig kon spr. vermoeden dat eenige oogenblikken la ter een tweede catastrofe, nu in het Saargebied, de mijnwerkerswereld zou treffen.) De mijnramp, aldus gmg dr. Stegerwald voort, wier slachtoffers wij in deze rouwpiechtigheid eeren, heeft zoowel de arbei ders onder den grond, als de bureauambtenaren, ar beiders en arbeidsters boven den grond getroffen. Niettegenstaande de offervaardigheid en doodsver achting van de trouwe redders konden helaas zoo velen, die men nog steeds hoopte levend te zullen vinden, niet meer gered worden. Een ontzaglijke rouw is in geheel Duitschland, en met ons volk treu ren bijna alle volkeren ter wereld over de helden van den arbeid voor wier lijkkisten wij thans ver slagen staan. De minister wendde zich ten slotte tot de dooden, die in het bewustzijn van het lot, dat hun dagelijks kon treffen, en in hun harden arbeid zijn gestorven, in trouwe plichtsvervulling, in dienst van het Duit sche volk. Met de krans die ik in opdracht van den rijkspresident en de rijksregeering hier neerleg eert het geheele Duitsche volk in* dankbare nagedach tenis uw werk en uw sterven, aldus endigde de mi nister. Nadat nog door anderen aandoenlijke afscheids woorden waren gesproken was het inmiddels twee uur geworden, toen de officieele rouwpiechtigheid was afgeloopen. Langzaam keerden daarop de fa milieleden van de begraafplaats naar het dorp terug. Onverkwikkelijke tooneclen in het dorp. Terwijl de zwaarbeproefde bevolking haar dooden de laatste eer bewees, speelden zich in het dorp on verkwikkelijke tooneelen af. De revolutionnaire vak- vereeniging sloeg aan 't betoogen met roode vanen. Voorafgegaan door een kapel, dio communistische liederen speelde, trok de stoet, 'n paar honderd man, door de straten. Op het marktplein kwam het tot een botsing met de politie. Omsingeld door de agenten, deponeerden de communisten tenslotte op het marktplein de kransen, welke zij in den optocht hadden meege dragen, voor de slachtoffers der mijnramp. Later werden de betoogingen hervat. Ieder verstandig rooker Heeft G0MARUS in z'n kokerl Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. De vlotbrug bij t Zand een belemmering voor het zware verkeer. Meij schrijft ons: Over het Noord-Hollandsch Kanaal ligt onder de Gemeente Zijpe de z.g. Vlotbrug. Deze schijnt niet van de sterkste soort te zijn, want het is verboden, dat beladen wagens deze brug passeeren. Bij gebruik door leege wagens wordt nog uitdrukkelijk gezegd, dat dit geschiedt op eigen risico van den gebruiker. Het kan niet gezegd worden, dat een dergelijke brug veel waarde heeft. In haar tegenwoordlgen toestand is de brug een groote belemmering in het verkeer, waardoor vooral de vrachtauto's veel hinder en schade lijden. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land, heeft zich tot de betrokken autoriteiten gewend met verzoek een onderzoek te willen instellen naar den toestand van deze brug, eventueele herstellingen te doen aanbrengen of een nieuwe brug te doen bouwen, opdat het gebruik ervan door geladen wagens weer mogelijk zal zijn. Zondag 26 October 1.1. 's nam. 2 uur hield de Federatie Hollands Noorden In het lokaal van den heer J. Peetoom te Schagen haar najaarsvergadering. Slechts 6 afdeelingen waren aanwezig, wat door den Voorzitter den heer C. de Vries van Dirkshorn zeer be treurd werd. Na opening der vergadering en lezing der notulen werden door den Voorzitter de afd. Dirkshorn en Barsin- gerhörn aangewezen tot nazien der rekening over 1930. Aan den Secr.-penningm. werd een toelage van 25 gld. verleend. De periodiek afgetreden bestuursleden, de heeren C. de Vries, Dirkshorn, P. Appel, St. Maarten, K. Paarlberg Oudesluis, werden herkozen. Hierna volgt een verslag van de algemeene vergade ring, gehouden te Amsterdam, dat vooral naar aanlei ding van het voorstel tot het houden van een Demon stratie in den Haag, een zeer uitgebreide discussie gaf. Bij de benoeming voor een afgevaardigde naar de ge combineerde federatie in Noord-Holland lnplaat9 van den heer H. Limpcrs, die bedankt heeft werd door het bestuur voorgesteld voor dit lidmaatschap te bedanken. Na eenige discussie werd hiertoe met algemeene stem men besloten; toch werd aangedrongen te vragen voor 1 Jan. noch een vergadering van de gecombineerde fe deraties, om daar de redenen uiteen te zetten, waarom de federatie bedankte. Bij de bespreking winter-propaganda in verband met den economischen toestand werd vooral raar voren ge bracht de kleine tuinders en middenstanders die van den tegenwoordigen toestand vooral de dupe zijn, en van wie aanstonds op 65-jarigen leeftijd ook velen oud en arm zullen zijn, en geen wettelijken steun zullen krijgen. De omstandigheden des tijds roepen ons met volle kracht en ernst propaganda te maken voor ons doel en streven. Millioenen voor onze vloot worden gegeven, waar zijn de millioenen voor steun voor onze oude en arme medemenschen. Bij de rondvraag werd door den secretaris voorgesteld om in de afdeelingen te behandelen propagandageschrif ten vier a vijf dagen voor de Prov. verkiezingen in 1931 huis aan huis te bezorgen en als voorstel op de agenda der algem. vergadering te brengen, voortaan de alge meene bondsvergadering te houden in de maand Mei, als zijnde ten platte lande den geschiksten tijd, wat de werkzaamheden daar in het algemeen betreft en 't niet zoo moeilijk dan meer Is daarvoor algevaardigden te vinden. Hierna sloot Voorzitter met een woord van dank de vergadering. V I S S C H E N Het was Zondag den 26 October den dag waarop de laatste vischwedstrijd werd gehouden in het eigen visch- water dezer vereeniging, gelegen te Valkkoog gemeente St. Maarten. We zouden vertrekken om 8.30 uur. Uit huis gekomen scheen het najaarszonnetje ons tegen. Wat zal dat een prachtlgen dag worden, dachten we, wat ook bewaarheid is geworden. Het is een prachtig geslaagden morgen geworden, met een keurige sportieve verhou ding onder de leden. Om kwart over achten verzamelden zich zoo langzamerhand een 40-tal leden met een 4-tal aangestelde controleurs. Half negen precies zetten do drie autobussen van den heer Deutekom zich in bewe ging en vertrokken we uit het nog in diepen rust lig gende Schagen. Om 8.40 uur arriveerden we te Valkoog. Vlug uitgestapt, tuigen in orde gemaakt,even diepte pei len en wachten op het eerste signaal. Precies 9 uur klonk schel de eerste stoot van den hoofdcontroleur op zijn fluit. Keurig lagen de 40 visschers gelijk dc snoeren in het zilto nat. Het eerste halfuur was begonnen. Ieder tuurt onafgebroken naar z'n op het nogal ruwe water deinende dobber. Spoedig hoort men roepen „Baars", De heer Hopman uit Warmenhuizen was de gelukkige, en won alzoo den troostprijs, een heerlijke flesch Samos. De andere visschers aangevuurd door het vangen van een baarsje door hun collega tuurden nog strakker naar hun dobber, die nog geen leven gaf. Een visscherf on der no. 3 ingeschreven zeide: „nu heb ik pas een nieuw snoer gekocht en nog vang ik niets", Deze had de woor den echter nog niet gezegd of weg waren z'n dobbers. Halen, wordt er geroepen. Maar dat viel niet mee. Wat een toer was dat. De vlsscher zelf riep al spoedig baars, maar achteraf bleek het een snoek te zijn en wel van maat. Hij was 45 c.M. Een mooie vangst, jammer dat hp niet telde. De assistent van dezen visscher wilde de snoek pakken, maar de snoek gaf zich nog niet gewon nen. Had een der visschers niet geroepen: „Pas op", dan had de snoek wis en zeker den assistent-visscher in z'n hand gebeten. De vangst ging z'n gang. Veel baars werd er gevan gen. Die 3, de ander 4 en hooger. Steeds hooger steeg het getal. De heer Holtz was steeds aan het woord. Voor de grootste ging het nog spannender. Eerst was er een die een baars had van 19 c.M. en waande zich reeds in het bezit van den eersten prijs, maar mis hoor. Even la ter hoorde men van „de mijne is 20 c.M., dus je heb geen kans meer". Ten slotte ving de heer J. Lingeman een baars van 23 c.M. en verwierf alzoo den eersten prijs. Het weer was prachtig met af en toe een regenbuitje. Maar dit hinderde de vol animo visschende visschers niet. Steeds werd de morgenstilte verbroken door de roep „Baars". De controleurs loopen af en aan. Steeds meten de en opteekenende. Zoo is den tijd gauw verstreken en trekken we weer vlug per bus naar Schagen, waar we werden opgewacht door een aantal nieuwsgierigen. Al ras vraagt men zich af: Wat voor prijs heb ik? Niemand weet dit echter, behoudens enkelen, want er zijn er meer dere die het zelfde aantal visschen hebben gevangen. De prijsuitreiking zal plaats hebben om 5 uur in het club lokaal der vereeniging wordt ons medegedeeld. Dus gaan we huiswaarts en zullen om 5 uur onze prijzen gaan ha len. Druk pratende komen we thuis en gaan eten wat onze maag wel heeft verdiend na zoo'n inspannenden wedstrijd als deze. Er waren gevangen 110 baarsjes van verschillende grootte. De vorige keer waren er gevangen 163 baarsjes maar toen was het aantal visschers ook grooter. De Voorziter der Hengelsportvereeniging „De Baars" zal deze maal de prijzen uitreiken. Voorzitter zegt dan dat dezen dag een prachtig geslaagden dag mag heeten en spreekt de wensch uit dat na deze nog vele wedstrij den in deze sportieve harmonie mogen volgen. (Applaus). Voorzitter zegt dan nog dat het ledental sinds den vorigen wedstrijd met een groot aantal leden is verhoogd Voorzitter spreekt de wensch uit dat dit zoo voort mag gaan. We kregen zelfs leden uit Warmenhuizen en An na Paulowna, dit is wel een bewijs dat de vereeniging over een actief bestuur beschikt. Voorzitter dankt de controleurs met een toepasselijk woord voor het vele wat zij, dezen dag weer hebben gedaan. Er zijn door onze inkoopcommissie prijzen aangekocht, doch onder deze 24 prijzen zitten nog enkele beschikbaargestclde prijzen door enkele winkeliers, plus een geheime prijs. Voorzitter dankt vervolgens de inkoopcommissie voor haar taak, en gaat dan over tot uitreiking der prijzen. Ie prijs gewonnen door den heer J. Lingeman voor

Schager Courant | 1930 | | pagina 1