Raad Noordscharwoude. Radioprogramma Erich Maria Remarque. DE TALISMAN. constateert!, dat buizen onder den weg door bij wed. D. van Diepen verstopt en stuk zijn. Worden aan den heer Rood opgedragen deze zaak met belanghebbenden in orde te maken en de buizen te vernieuwen. Dat voor de buizen bij K. Braak en wed. G. Portc- gies onder den weg door veel modder komt. Wordt hem opgedragen dit te laten verwijderen. Ook deelt liij mede over een verkeerden watertoe stand hij de oude school en het land van het Bur gerlijk Armbestuur, in gebruik bij den heer Jb. Berk hout in de Weerc. Zal getracht worden hierin verbetering te brengen door bot leggen van een rioleering aldaar te zamen met bet Burgerlijk Armbestuur en belendenden de herren K. Braak en Jb. Berkhout en de Banne. Door den heer L. Glas wordt medegedeeld dat hem is gevraagd door de wed. D. van Diepen in de Wcere, om bftizen te leggen in het land van haar, voor wa tertoevoer vanuit het Wabbes onder den weg door naar haar land en meerdere andere perceelen. Na bespreking wordt besloten hier niet op in te gaan, daar door het graven van een betere sloot het water wel tot, den weg kan komen. Door den Voorzitter wordt nog medegedeeld, dat de duiker aan de Gouwe in het land van den heer K. Renooy stuk is. Wordt goedgevonden dit te laten maken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit dc Voorzitter met '11 woord van dank voor de aangename en zake lijke besprekingen, deze vergadering. De raad dezer gemeente' vergaderde Dinsdagavond 8 uur ten Raadhuize. Voorzittor Jhr. A. L. van Spengler; secretaris de heer K. G. Reinders. Aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveran derd goedgekeurd Het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger vermeld als ontvangsten f 90470.99V6, aan uitgaven f 88.261.51. Alzoo een batig saldo van f 2209.48. Ingekomen stukken. Van de afdeeling Langendijk van de vereeniging voor Volksonderwijs is een verzoek ingekomen voor instel ling van een schoolartsendienst. Door B. en W. wordt voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen, omreden deze zaak binnen afzienbaren tijd aan de orde zal komen. Aldus besloten. Van den heer S. Bruin is een verzoek ingekomen om hem van de zwarte lijst af te voeren. Voorgesteld wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Van de afdeelingen aan den Langendijk en den kring Alkmaar van den Bond van Geltenfokverecnigingen in Noord-Holland, een adres om een verordening in het leven te willen roepen, waarbij verboden wordt bokken ter dekking beschikbaar te stellen, welke niet geregis treerd zijn. Door B. en W. wordt voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen, aangezien de uit voering practisch onmogelijk is. De verbetering van de Spoorstraat. De Voorzitter zegt, dat deze zaak in de vorige raads vergadering reeds ter sprake Is gebracht. Van den Gemeente-opzichter, den heer Joh. Oosterlee, Is een kostenberekening ingekomen, welke een totaal bedrag aangeeft van f 2570.50, waarvan f 686.88 voor rekening van de gemeente Oudkarspel komt en de rest ad f 1883.62 voor beide gemeenten samen of f 941.81 voor deze gemeente. De heer De Geus zegt het vreemd te vinden, dat dit voorstel op de agenda voorkomt. Door het dempen der- sloot is ook de afwatering vervallen. Als Oudkarspel voor een goede afwatering gezorgd had, waren er geen klachten gekomen. Dat er draineerbuizen gelegd zijn is een toeschietelijkheid geweest van Noordscharwoude, die te prijzen valt. In Oudkarspel heeft iemand dit uit gespeeld door te zeggen dat Noordscharwoude onder houdsplichtige is Hoever gaan deze verplichtingen? vraagt spr. De Voorzitter zegt, dat de Spoorstraat jaren lang de aandacht van het college heeft gehad en meermalen in besprekingen naar voren gekomen is. Dat de toe stand zoo als zij is to'egeschreven kan worden aan het dempen der sloot, ontslaat Noordscharwoude niet van de verplichting om den weg zoo goed mogelijk te ver beteren. De heer De Geus vraagt wat de gevolgen zullen zijn als na de verbetering Ourkarspel weer den boel bederft. De Voorzitter antwoordt, dat Oudkarspel dan zeker wel maatregelen zal nemen. Spr. gelooft niet, dat de weg dan ondeugdelijk gemaakt zal worden. De heer De Geus: Het Is zoo toch gebeurd. De Voorzitter zegt, dat de toestand thans onhoudbaar is. Wat het flnancieele gedeelte betreft, zal Oudkarspel een aanzienlijk gedeelte meer betalen. B. en W. zijn ln deze niet voortvarend, doch van meening, dat deze gemeente wel degelijk verplicht is bij te dragen. De heer De Geus zegt, dat, nu men in het moeras zit, men bij Noordscharwoude aanklopt om er uit te komen. Spr, is niet tegen samenwerking, doch is er op deze maneer tegen. De heer Schrijver is wel voor verbetering, maar vraagt of de dagclijksche besturen wel onder oogen hebben gezien, wie onderhoudsplichtige is. De Voorzitter antwoordt, dat dit gelijkelijk verdeeld is. Zoowel voor het bestrate als wel voor het onbe- •trate gedeelte en dat dit altijd zoo gedaan is. De heer Zut sluit zich aan bij den heer De Geus en is van meening dat Oudkarspel zelf voor de verbete ring moet zorg dragen. De Voorzitter antwoordt, dat als dit het geval was, men zeker niet met een voorstel was gekomen. Door het leggen der draineerbuizen is dit reeds erkend. Wethouder Ootjers zegt, dat Noordscharwoude, wat het dempen der sloot betrof, niet geheel vrijuit kon gaan, daar rekening gehouden moest worden met den waterafvoer. Het was de plicht van Noordscharwoude, toe te zlerij dat deze voldoende was. Wethouder Barten zegt dat de waterafvoer van 'Noordscharwoude toch een kant heen moest. Spr. is van meening. dat deze gemeente zedelijk verplicht ls den weg mee te helpen verbeteren. De heer Kooij zegt, van plan te zijn geweest om te gen te stommen, doch na de uiteenzetting van de heeren Barten en Ootjers stemt spr. voor. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Tegen het voorstel stemden de heeren De Geus en Zut. Steun voor de kanalisatie van Westfriesland. Van Ged. Staten een adres met verzoek om de subsidie voor de kanalisatie te verhoogen, met het ontbrekende bedrag van f 500 of althans de verleende bijdrage los te maken van de aanvankelijk daaraan verbonden voor waarden. Door de meerderheid van B. en W. wordt voorge steld, de reeds verleende subsidie ad f 1000 te handha ven, en de voorwaarde ten opzichte van de sluis te laten vervallen. De heer Dc Geus is er voor, geen wijziging aan te brengen en het zoo te laten als het is. De Voorzitter zegt dat het beroep wat gedaan wordt wel te aanvaarden is. Weth. Barten als minderheid zegt er voor te zijn de voorwaarden destijds gesteld te handhaven. Spr. ls van meening dat de kanalisatie in een ander stadium is gekomen door het wegenvraagstuk. Spr. weet niet wel ke voordeelen de kanalisatie op het oogenblik biedt, daar het groentenvervoer is aangewezen op snelvervoer. De Voorzitter zegt dat wat het handhaven der voor waarden betreft, men deze gerust kan laten vervallen daar bij hindering der kanalisatie toch tot onteigening wordt overgegaan. De heer Kooij is er voor de f 1000 subsidie te handha ven en de voorwaarden te laten vervallen. Hoewel het wegenvraagstuk van belang is, is het ook gewenscht, dat men rechtuit zal kunnen varen van den Ringvaart naar het kanaal. De Voorzitter zegt dat als de meerderheid der gemeen ten voorwaarden begint te stellen de kanalisatie onmo gelijk zal kunnen worden uitgevoerd. Wethouder Barten ziet wel het nut in een doorverbin ding van den Hiiigendijk naar het N.H. Kanaal. Voor het andere gevoelt spr. niets. Wethouder Ootjers zegt geen warm voorstander te zijn van het kanalenplan, dooh als er verbetering door komt is spr. er niet tegen. Voor het gedeelte Hulgendijk heeft spr. alleen wel f 1000 over. Spr. is er voor om de voor waarden te doen laten vervallen. In stemming gebracht wordt het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangenomen met 43 stem men. Tegen stemden de heeren Barten, de Geus en Zut. De Voorzitter spreekt zijn Voldoening hierover uit, dat hiertoe is besloten. Het U.L.O.-onderwijs. De Voorzitter zegt dat met de besturen van Oudkars pel en Zuidscharwoude overleg ls gepleegd over het al of niet handhaven van een derde leerkracht aan de U.L.O. school, daar helaas het aantal leerlingen iets be neden het wettelijk aantal zal blijven om een derde leerkracht vergoed te krijgen van het Rijk. Het verschil is slechts 1 of 2 leerlingen. Het laat zich aanzien dat het aantal leerlingen ln 1931 wel weder boven het wettelijk aantal zal komen, bovendien is de bedoeling de 3-jarige cursus in een 4-.1arige om te zetten. Met het veranderde leerplan is het de bedoeling ook Fransche lessen te ge ven. De heer Schrijver vraagt of het salaris ook het jaar daarop volgend voor de gemeente iè als het aantal leer lingen niet bereikt wordt. •De Voorzitter antwoordt dat dit geldt voor het jaar 1931. Zoo dit niet het geval is dan zal opnieuw een voor stel gedaan worden. Het voorstel om de 3e leerkracht te handhaven voor eigen rekening wordt met algemeene stemmen aangeno men. De Voorzitter deelt mede, dat de vergoeding aan het bijzonder onderwijs over 1929 als volgt Is: 1. R.K. Jon gensschool f 2341.94. waarvan reeds betaald f 1621.28, zoo dat nog te betalen is f 720.66, de R.K. Meisjesschool f 2614,10, waarvan nog te betalen f 809.34. Het vervolg onderwijs aan de R.K. Jongensschool over 1927 en 1928 bedraagt f 360. een bedrag van f 5.24 moet gerestitueerd worden. De school met den bijbel over 1929 f 752.65. waar van nog te betalen f 227.31. Het aantal leerlingen was gemiddeld voor de R.K. Jongensschool f 174'4. voor de R.K. Meisjesschool 144H en voor de school met den bij bel 5§. De kosten van het openbaar onderwijs over 1929 hebben bedragen f 13,44 per leerling. De Raad keurt deze rekeningen goed. De dfverse begrootingen over 1931. Een commissie bestaande uit de heeren de Geus, Kwadijk en Zut heeft deze begrootingen nagezien en adviseert tot goedkeuring. De begrooting van het Electrisch Bedrijf geeft aan ^voor den gewonen dienst als ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 81.640, wat den kapitaaldienst betreft f 5824. Wat betreft het gasbedrijf resp. f 117000 en f 22.210. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur als ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 3573.83. Hierna wordt overgegaan tot postgewijze behandeling van de gemeentebegrooting. Voor de AN.W.B. wordt f 10 subsidie uitgetrokken. Een voorstel van de meerderheid van B. en W. om een subsidie van f 50 uit te trekken voor de Burgerwacht, wordt verworpen met 34 stemmen, voor stemden de heeren Barton, Schrijver en Zut.Voor de Tuchtunie wordt f 5 uitgetrokken. Voor den gemeentereinigingsdienst is f 1400 uitgetrokken en wordt besloten den gemeente werkman, den heer D. Schuijt in vasten dienst aan te stellen. Op verzoek van het R.K. schoolbestuur wordt f 100 uitgetrokken voor een cursus aan de schoolvrije jeugd, aan het fanfarecorps „Genot door Kunst" f 25; aan de gymnastiekvereeniging „Hercules" f 25; aan de zangver- eeniging „Crescendo" f 25; en aan de vereeniging voor het houden van Middenstandstentoonstellingen eveneens f 25. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om sub sidie van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, waar bij alleen de heer Kwadijk voor stemde, alsmede met algemeene stemmen een verzoek van den Bond van Be- drijfs-autohouders in Nederland. Het eindcijfer der be- grooting luidde voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven f 115.186.02, voor den kapitaaldienst f 27.841.46 Rondvraag. De heer Kooij zegt te hebben vernomen dat een arres tant van Zuidscharwoude naar hier is overgebracht. Daar deze in de cel schade heeft aangericht vraagt spr. of genoemde gemeente hiervan de kosten op zich neemt. •De Voorz. antwoordt dat door reparatie van het ar restantenlokaal in Zuidscharwoude de arrestant naar hier is overgebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Hierna volgt sluiting. Vrijdag 31 October. Hilversum (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.ILA. 10.15 Voordracht; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoon- platen. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.002,00 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep, met médewerking van Lottl MuskensSleurs (sopraan); 2.052.30 Uitzending voor Scholen: Sport In den winter"; 2.30—3.00 Gramofoon muziek; 3.004.00 Middagmuziek door het AVRO- Kwintet. V.A.R.A. 4.00 Gramofoonmuziek; 4.45 „Na Schooltijd". Wie voor kinderen verhalen schrijven; 5.30 Vooravond-concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.10 Mede zeggenschap, een eisch des tijds. Lezing door K. de Jonge; 6.30 Vervolg Concert; 7.00 Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7.15 Literair Halfuurtje door A. M. de Jong. V.P.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01 Vaz Dias; 8.15 Orgelconcert door Klaas Bakker; 8.30 Uitzending van den kerkdienst uit de Remonstrantsche Kerk te Amsterdam. Spreker: Ds. D. Bakker. V.A.R.A. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluitiqg. 'Hulzen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.30—10.50 Korte Ziekendienst; 11.00—12.30 Gramofoonplaten; 12.0012.15 Hoe hij tot „lm Westen nichts Neues" kwam. „Ik heb mijn besten vriend in het slijk zien liggen met een enorme wond in den buik Erich Maria Remarque leidt, nadat zijn oorlogsboek hem beroemd maakte, een zeer teruggetrokken leven. Hij schuwt voor zijn persoon de publiciteit en is nimmer te vinden voor interviews en voor de andere middelen van de literaire reclame. Maar hij is bevriend met den onsterfelijken heer Frédéric Lefèvre, den man van „Une heure avec en hoewel hij ook hèm geen eigenlijk interview heeft toegestaan, mocht de hoofdredacteur van de „Nouvel- les Litteraires" toch een en ander vertellen uit de amicale conversatie. L r-t „tS ,"J ERICH MARIA REMARQUE. Remarque doet zich daarin van een zeer eenvoudi- gen en zeer menschelijken kant kennen. Alle pose is hem vreemd en wat hij zegt heeft het ondefineer- baar accent der oprechtheid, X'ehier wat de „Msb." ontleent aan hc'.gecn hij vertelt over „lm Westenn nichts Neues": „Ik heb nooit het plan gehad een boek over den oorlog te schrijven. De dag zelfs vóórdat ik eraan be gon dacht ik er nog niet over. Maar zooals het gaat: op zekeren morgen regent het, je kunt niet uitgaan je blijft thuis zitten je denkt na je vraagt je af hoe dat zit, dat je een goede gezondheid geniet en een vast bestaan en alles goed gaat en dat je toch niet gelukkig bent. Je hebt het gevoel of je losgeraakt, gescheiden, ontroofd bont van een ge- Politieberichten; 12.302.00 Middagconcert; 2.003.30 Gramofoonplaten; 3.305.00 Concert; 5.005.15 Gramo foonmuziek; 5.15G.15 Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, door George Robert; 6.15 6.45 Bezoek van den Radiodokter; 6.457.15 Cursus Engelsche voor beginners; 7.157.45 Causerie over: „De vruchtentuin" door A. J. Herwig; 7.458.00 Politie berichten; 8.00—10.45 Concert door het Chr. Radio- Orkest. Spreker: Ferd. Kloek. Onderwerp: „Ontstaan, ontwikkeling en beteekenis der Protestantsche Kerk muziek in het licht der Hervorming"; 10.00 Persberich ten Vaz Dias; 10.45 Gramofoonmuziek. Zaterdag 1 November. Hilversum (298 M.) VARA. 8.00 Orgelspel door Johan Jong op het VARA-Orgel; 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht van Rodie Medenbach; 10.30 Zieken uurtje; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 VARA-liedjes voor kinde ren; 2.45 Paedagogisch Concert; 4.15 Onderbreking voor verzorging van den zender; 4.30 Radio-cursus Duitsch; 5.00 Ons Huis een Tehuis, door Landré; 5.30 „Het Speel tuinwerk"; 6.10 Kinderuurtje. „De Familie Mulder"; 7.0012.00 Speciaal programma ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der VA.R.A.; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O. 10.0012.00 Uitzending van de Hoogmis uit de St. Ser- vatius-Kerk te Maastricht; 12.0012.15 Politieberichten; 12.151.45 Lunchmuziek door het K.R.O.-Sextet; 1.45 2.30 Gramofoonmuziek; 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor kinderen; 3.004.15 Kinderuurtje; 4.155.00 Verzorging van den zender; 5.006.00 Gramofoonmuziek; 6.00 Tijd» sein; 6.016.15 Sportpraatje; 6.156.45 Gramofoonmu ziek; 6.45—7.15 Causerie door Mr. Kropman: „Gemeen telijke belangen"; 7.157.45 Gramofoonplaten; 7.458.00 Politieberichten; 8.0011.00 Concert door het K.R.O.- Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 9.30 Vaz Dias; 11.00 12.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. Kort verhaal (Naar het Engelsch.) Nadruk verboden. TEDDY", zei Evelyn, „ik heb een cadeauije voor je een geluksmuntje. Het brengt je ber gen geluk aan. Beloof je me, dat jc het altijd en eeuwig bij je, zult dragen?" „Natuurlijk zal ik dat doen zei ik. Evelyn, die hevig overtuigd is, van de bovennatuur lijke krachten van Mascottes en aanverwante artike len, overhandigde mij een stuiver met een gat in het midden. „Ik geloof er vast in", ging ze op overtuigenden toon voort. „Ik heb er zolf altijd een hij me." „Wat mij betreft, mag jc er gerust in golooven", verzekerde ik goedgunstig. „Die aap van een Bcrtic Pel ham heeft het ook altijd over dat soort dingen, en „Jc hoeft heelemaal niet zoo minachtend over hem te praten, hoor, ik mag hem wót graag lijden", pro testeerde Evelyn. „Ik heb hem ook een gelliksmuntje gegeven. Nu, ik waarschuw je", voegde ze er pleck- heimzinnig iets. Waarom ben ik alleen? Alleen! Ik vraag me af hoe lang ik al in dien toestand hen? Ik ga langzaam terug in mijn herinneringen en kom tot aan den oorlog. ^£n dan bemerk ik, dat ik in den oorlog niet alleen was: toen had ik kameraden. En toch, van alle kameraden, die ik onder den oorlog heb gehad, was er geen van gelijken geest en gelijke ont wikkeling als ik en niettemin waren zij mijn kame raden en ik hield van ze. Ik had het gevoel zeer in nig met die mannen verbonden te zijn cn dat gevoel berustte in geen enkel opzicht op gemeenschappelijke intcllectucclc eigenschappen. En peinzende over die in den oorlog ontstane kameraderic, over die gemeen schappelijkheid die niet op de intellectualiteit ge baseerd was, had ik de overtuiging dat als ik de twee of drie kameraden uit die periode zou ontmoeten, die in het leven gebleven zijn, ik steeds weer even dicht bij hen zou zijn als in den tijd van de slachting, ter wijl ik door niets met hen verbonden zou kunnen wor den als ik ze nu voor het eerst leerde kennen. En toen dat alles mij helder voor den geest stond, wilde ik dat bewustzijn al schrijvend nog verdiepen. Er is dus geen inspiratie over mij gekomen, ik geloof niet in de inspiratie van den schrijver. Als ik toen met een zekere verloedering heb kunnen denken aan wat mijn leven onder den oorlog was, ver klaar dat dan uit het feit, dat ik zeventien en een half jaar was toen ik gemobiliseerd werd. Wat een gevoelige leeftijd! Waar denk jc aan als je zeventien bent? Je begint te lezen, je begint de muziek te ont dekken. Ik zelf droomde er van componist te worden en daar was ik opeens in de kazerne geworpen en een paar weken later stond ik aan het front. En heel mijn leven verandert op het oogenblik dat ik begin het vrij in te richten volgens mijn droomen. Geen boeken meer, geen muziek, geen zwerftochten meer van den geest Het donderen van het geschut en het steunen der stervenden. En het gevoel komt over me, dat de richting van mijn leven grondig ver anderd is en dat mijn ontwikkeling zich heel anders vervolgen zal dan ik me had voorgesteld. Ik was toen vol geestdrift en als alle jonge Duit- schers, vervuld van een groote vaderlandsliefde. Wij, knapen van zeventien, wij waren er allen van over tuigd, dat wij streden voor het heil der wereld en de toekomst der beschaving. Overigens ben ik er nu wel zeker van dat de jonge Engelschen en de jonge Fran- schen op hun beurt hetzelfde dachten. Maar daarna! De oorlog was te vreesclijk en hij duurde te lang om mij niet tot andere gedachten te brengen. Daarna, wanneer men al die leelijkheden cn al die dooden ge zien heeft! Die leelijkheden zou men nog kunnen dra s-en, maar er was iets waar we ons niet mee verzoe nen konden: Ik heb mijn besten vriend in het slijk zien liggen met een enorme wond in den buik Dat was waarlijk ondragelijk en onbegrijpelijk en wat niet minder onbegrijpelijk is, het is dat er zooveel na-oorlogsche jaren van nadenken noodig waren om in heel de wreedheid van dit. gebeuren door te drin gen. Van dat oogenblik af ging bij mij de strijd tus- schcn twee gevoelens: de oorlog leek me noodzakelijk om de beschaving te redden, maar van den anderen kant dacht ik dat er niets was, waard dat zooveel millioenen mannen ervoor ten onder gingen en deze laatste overtuiging zette zich in mij vast en het is nog de mijne. Wanneer sommigen in Duitschland mij van tijd tot tijd van verraad beschuldigen, het is omdat het moei lijk is te doen inzien, dat men zijn vaderland kan lief hebben en tezelfdertijd gelooven, dat oorlogen geen geëigende middelen zijn om den vooruitgang van de menschheid te verzekeren." tig als een profetes aan toe, „dat je geluksKans zal keeren als jc het verliest." „Prachtig!" antwoordde ik vroolijk. „Hoe eerder hoe liever. Ik heb het den laatsten tijd heusch beroerd gehad." „Doe niet zoo dwaas", zei Evelyn kwaad. „Ik bedoel natuurlijk dat ze naar den vei keerden kant zal kee ren." Ik beschouwde het gesprek over het geluksmuntje als afgcloopen en begon voorzichtig: „Zeg Evelyn, ik wou je iets vragen voor je weggaat... „Het is zeker weer het oude liedje, hè Teddy?" „Ja Evelyn, wil je met me trouwen?" „Stil", gebood Evelyn. En toen, vermanend: „Vergeet dat muntje nu maar niet, bewaar het goed. Misschien later. Wie weet?" „Jij", mompelde ik boosaardig, toen die schat van een kwelgeest yvegtrippelde. ooo Ik stond vrij sceptisch tegenover geluksmuntjcs en dergelijke bezweringsmiddelen en ik kon mijn belofte tegenover Evelyn, zooals ik al gevreesd had, niet na komen. Die ellendige stuiver van haar, bezorgde mij meer last dan geluk; telkens kwam het diommelsche muntstukje tusschen mijn kleingeld. En toen ik op een avond laat een twistgesprek had gehad met een tramconducteur, omdat ik hem dat geldstuk per ongeluk in de hand had gestopt, gooide ik het ding vol ergernis in den goot. Den avond daarop ontmoette ik Evelyn op een bal. „Hallo Teddy!", begroette ze mij, terwijl ze langs ma heen stapte, „ik moet je zoo spreken. Weet je nog wat ik je gezegd heb?" „Ik weet alleen wat ie me niet gezegd hebt", ant woordde ik bedaard en keek droomerig haar gracieus figuurtje na. Toen ik mij omkeerde, viel mijn oog op iets blin kends dat op den grond lag. Ik raapte het op cn zag dat het een stuiver was met een gat erin! Werktuige lijk stopte ik het in miji z-ak. Toen de dans uit was ging ik op zoek naar Evelyn zonder veel succes; ze scheen door de aarde verzwolgen te zijnSamen met Bertie Pelham! Minstens een half uur ging voorbij voor ze weer in de danszaal opdoken. Ik zag direct dat Pelham vreeselijk uit zijn humeur was. Dat kon maar één ding beteekenen hij had Evelyn gevraagd cn een blauwtje geloopcn! Opeens kreeg Evelyn mij in het oog cn glimlachte. „Heb ik je niet gezegd, dat het stuivertje je geluk zou aanbrengen?", was het eerste wat ze vroeg, toen ik bij haar kwam en Bertie ijlings in het gewoel der dansers was verdwenen. „Je zei dat mijn kans zou keeren, maar ik ik begrijp niet goed wat je bedoelt, Evelyn", antwoord de ik onzeker. „Domoor!" klonk het verwijtend. „Ga maar ao mee daarginds bij de azelca's zitten. Inwendig trillend van crwachting. volgde ik haaf naar het aangeduide rustige hoekje. „Bertie Pelham heeft zijn geluksmuntje verloren", deelde Evelyn mee, toen w»« naast elkaar gezeten wa ren. „En verder?", was alles wat ik zeggen kon. „Hij beweert bij hoog en bij laag dat hij het val avond moet hebben verloren. Maar ik geloof er geen klap van; hij heeft zich er natuurlijk heelemaal niet om bekommerd! Ik heb ontdekt dat zijn enthousiasme voor mascottes niets dan huichelarij is. Wij hebben hoogloopende ruzie gehad En ik ben er eigenlijk blij om", ging ze een weinig aarzelend voort", ik geloof toch niet dat ik hem zoo aardig vind als ik eerst dacht, Teddy! Jij hebt je stuivertje toch nog, hoop ik?" Als antw-oord haalde ik het ding even brutaal ais triumfantelijk uit mijn vestzak en liet het haar zid}- „Wet ben ik daar blij om, Teddy! Ik heb je toch gezegd dat het je geluk zou brengenEn aan de manier, waarop ze mij aankeek, wist ik dat haar zienswijze juist was.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10